Al Nederland op zijn smalst gemene onmacht ZO KLAAR! Voor uw FILM-PROJECTOR VOLVO Veilig VIERDE BLAD Zonder commentaar. Automobielbedrijf BOSBOOM De avonturen van Gertjan en Maartje. Ethervriend - Persvrijheid - Rebellerende arts Univer siteit in nood - Vergif te koop - Verpleging voor de straf PARKGARAGE A. v. d. Hoef VOOR AL UW WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. Veto helpt Soekarno Gouden Rijder Actie >S> port-agenda VOOR AL UW LIKEUREN SLIJTERIJ BROUWER ZN. Modelvliegtuigbouw Amersfoort-Soest Voetbalprogramma Korfbalprogramma VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. EtEYEROL SM I R ST ATION Handbalprogramma. Hockeyprogramma Twee Amerikaanse televisie-regisseurs hebben de lakens opgekocht waartussen The Beatles in de Ver. Staten hebben ge slapen. Ze hebben ze verknipt, in kleine stukjes op karton geplakt en doen thans goede zaken door deze souveniers voor fikse prijzen aan Beatlefans te verkopen. Het is twijfelachtig of Nederlandse za kenlieden zulke goede zaken zouden heb ben gedaan, wanneer zij vorige week een dergelijk kleinood van minister Scholten of van een der kamerleden die vóór de Anti-R.E.M.-wet hebben gestemd, in de handel hadden gebracht. Amallalaan 19/21 Baarn Telefoon 02954 - 2323 De op meer kijkmogelijkheden beluste Nederlanders konden over het algemeen weinig begrip opbrengen voor de beslis sing van de Tweede Kamer. Hier en daar sprak men zelfs van een „spel met de volkswil". Persvrijheid in de knel. De R.E.M. heeft intussen werk gedaan. Zij heeft, wellicht onbewust, de trage geesten gedwongen om de platgetreden paden van ons omroepstelsel te vernieu wen. Het regeringsprogramma is blijkens de Troonrede gericht op een grotere ether vrijheid. Het zal trager gerealiseerd wor den dan vele vernieuwers zich zouden wensen, maar wij staan nu toch in de ochtendschemering van een nieuw tijd perk. Wonderlijk is alleen dat de overheid de vrijheid in de ether wil bevorderen en die zelfs zwaar subsidieert, terwijl een ander groot goed - de persvrijheid - in 't gedrang dreigt te geraken doordat de pers steeds zwaarder wordt belast. Deze week is bekend gemaakt dat weer twee dagbladen uit het noorden des lands (ditmaal van prot.-chr. signatuur) bij een landelijk blad worden ingelijfd. Niet prettig voor de lezers die graag een blad lezen, waar alle gebeurtenissen van hun milieu in worden weerspiegeld. Terwijl het ene communicatiemiddel krachtig door de staat wordt gesteund, dreigen andere het loodje te leggen. De voorge nomen tariefverhoging voor drukwerken en nieuwsbladen zal voor verscheidene persorganen een grote strop betekenen. Dergelijke hoge lasten laten de pers wei nig armslag en dat betekent een aanslag op de persvrijheid in het algemeen. 21 (K IN FONDS L l VEPANC1ER SOESTERBERCSESTR.WEG 26 TEL2982 Rebellerende dokter. Kankeren is een typische Nederlandse bezigheid. Hiermee slaan wij werkelijk alle internationale records. Allerlei groe peringen binnen ons volk voelen zich voortdurende verongelijkt. De loontrek- kenden klagen over de hoge kosten van levensonderhoud, de middenstand weet de uitzichtloosheid van zijn toestand soms zo voor te stellen dat wij in de toekomst onze bakkers en zelfstandige kruideniers nog op de hoek van de straat zien sterven van de honger. Ook de artsen klagen. Eén van hen is dr P. Koppert, tot voor kort specialist m aderziekten te Utreoht, die deze week aankondigde zich weer als huisarts te vestigen, aangezien de ziekenfondsen een te laag honorarium voor verplicht verze kerden zouden betalen. Wij vragen ons af, of dr Koppert een verantwoorde beslissing heeft genomen. Er schuilt in dit besluit iets provoce- rends Hopelijk zullen zijn collegae an dere wegen bewandelen om tot een prettiger regeling met de ziekenfondsen te komen. Universitaire perikelen. Prinses Irene en haar gemaal hebben t afgelopen week-end 'n bezoek gebracht aan paleis Soestdijk. Het werd vanzelf sprekend voor de fotografen een druk ke tijd. Gelukkig werden er geen poli tieke hartstochten wakker geroepen. Dat zal in 't bijzonder onze koningin hebben verheugd. Een dag later hield prof. Freudenthal, de scheidende rector-magnificus van de Utrechtse unversiteit, waar prinses Irene zich o.m. in de Spaanse taal be kwaamde, een vlammende redevoering, waarin hij verschillende universitaire problemen aan de orde stelde. O.a. ge waagde hij van een ontstellend tekort in de personeelsformatie. Er zijn faculteiten (zoals de theologi sche), die bijna zonder staf zitten. Er zijn overbelaste staten die in hun weten schappelijke ontwikkeling dreigen achter te geraken, enz. Deze hoogleraar ziet de geboortegolf bevend tegemoet. Thans voegt zich bij het personeelstekort en de onze materiële kredieten achteraan moe ten hollen. Vergif verkrijgbaar. De slotapotheose van de bekerwedstrijd D.W.S.-Fehnerbance had veel weg van een woest drinkgelag. Vechtende toe schouwers en een scheidsrechter die ver geefs trachtte stompende en schoppende fanatiekelingen van zich af te gooien. Een droeve dag voor de Nederlandse sportwereld. Wij zijn blij, geen deel uit te maken van de Amsterdamse ploeg, die over een week in Istanboel moet aan treden tegen de Turkse kampioenen. Een ander geweldmisdrijf, minder spec taculair maar even tragisch, roept ook de nationale bezorgdheid op. In Roer mond werd enkele weken geleden een 34- jarige vrouw door haar 39-jarige echt genoot vergiftigd. Bij de sectie vond men kleine hoeveelheden parathion. Dit land- bouwvergif had de man kunnen be machtigen onder het mom het ongedierte te willen bestrijden in zijn tuin. Met een eenvoudig smoesje kan iedereen aan ver gif komen. Ook zij, aan wie men dit nu juist niet kan toevertrouwen. Degenen die vorig jaar meewarig het hoofd schud den over de toestand in Texas, waar iedereen een revolver kan kopen, moet dit wel te denken geven. Verpleging en straf. Als een eerstejaarsstudent last heeft van zijn blindedarm, zou iedereen het dwaas vinden als men tegen hem zei dat hij eerst maar eens zijn doctoraal moest halen alvorens hem voor die blinde darm te behandelen. Anderzijds vindt men het heel gewoon, dat misdadigers, die als psychisch gestoord worden aan gemerkt, eerst hun straf moeten uitzit ten en pas daarna verpleegd kunnen worden. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Tegen deze procedure, welke sinds 1928 dcor 'n strafwet werd gelegaliseerd, heb ben zich de laatste jaren niet alleen psychiaters, maar ook sociologen, crimi nologen en zelfs rechtsgeleerden als prof. Pompe en prof. Van Bemmelen ver zet. Thans bestudeert minister Scholten de plannen om de volgorde van straf en regeringsverpleging om te keren. Dat impliceert een belangrijke wijziging van ons strafstelsel. Bezien wordt nog, of de verpleegtijd dan kan worden afgetrokken van de straftijd. Dit laatste lijkt zeer billijk, want het is vreemd om iemand te straf fen als hij tenslotte genezen is van de ziekte die hem in aanraking bracht met de strafrechter. In vele gevallen is de verpleegtijd toch langer dan de op sluiting, zodat alleen bij ernstige delicten dit vraagstuk betekenis zal krijgen. Ho pelijk zal een ruime kamermeerderheid de minister willen steunen bij zijn ge- dachtengang, doch alleen dan, wanneer voldoende waarborgen voor de veiligheid van onze samenleving aanwezig zijn. Waarschijnlijk zitten de Amerikanen en Russen nog meer in hun maag met het Maleisische avontuur van president Soe karno dan de betrokkenen zelf. En uiter aard Londen, plus nog een aantal geme- nebestlanden die de dag zien naderen dat ze ook de wapens zullen moeten gaan gebruiken hier in zuidoost-Azië. In de Veiligheidsraad bleek dit al De Indonesische erkenning van parachutis tenacties zou eigenlijk de logische in leiding moeten zijn geweest voor een fel le veroordeling. De VS bijvoorbeeld wa ren daar wel voor was het al niet om dat ze met Vietnam al zoveel geharre war hadden in deze streek dat ze asje blieft niet nog een conflict daar willen zien oplaaien, dan wel om hun natuur lijke bondgenoten als Engeland, Austra lië en Nieuw Zeeland niet in de steek te laten. Maar zelfs een mager verwij tje aan Djakarta werd getroffen door een Rus sisch veto. Waarschijnlijk niet omdat de Russen zoveel sympathie hebben voor Soekarno's streven, maar ze konden moeilijk anders. Peking heeft al ver klaard dat Indonesië groot gelijk heeft en als Moskou Soekarno niet duidelijk bijvalt, heeft het grote kans dat het daarmee Indonësie in de armen van Mao Tse-toeng drijft. En nu Pekings gelederen te versterken, daar heeft de sowjet-unie niet het min ste belang bij. Dat hebben de anderen trouwens ook niet en In dat opzicht is dit waarschijnlijk een van de veto's ge weest die de V.S de Russen het minst kwalijk zullen hebben genomen. En in tussen kan het conflict doorsmeulen. Het lijkt een nieuw geval van een alge meen verschijnsel de onmacht om tot een oplossing te komen. Het past daar om volkomen in de rij, waarin Kongo en Cyprus al voorkomen. De Gaulle op reis. De Gaulle is voor een ontzaglijke reis door Latijns-Amerika vertrokken, die al leen al omdat het zo'n krachttoer ls voor een 74-jarige die pas geopereerd ls, res pect inboezemt. Hij is ongetwijfeld van harte welkom in de landen die hij be zoekt. al was het maar omdat hij - wat de Times noemt - nu eenmaal een pro feet is van een cultureel (en trouwens ook politiek) anti-Amerikanisme. Boven dien leeft naast enige gevoelens van on behagen over de V.S. in Zuid-Afrika zeker ook een verlangen naar betere re laties met Europa, het oude stamland. Hierbij spreekt een zeker verlangen mee om samen met Europa een soort tegen hanger te vormen tegen de superioriteit van de V.Swaaraan menigeen in de Spaans sprekende landen van het Ameri kaanse dubbelcontinent zich ergert. Het voornaamste doel van De Gaulle - die zeker niet nalaat erop te wijzen dat Frankrijk uit dezelfde latijnse oorsprong stamt als zijn gastlanden - zal zijn het aanzien van zijn land te verhogen en men kan zich moeilijk een betere figuur voorstellen voor een dergelijke missie. Niet voor Europa. De problemen van latijns-Amerika ver gen 'n economisch ingrijpen dat Frank rijk. al biedt het alle hulp die het kan, onmogelijk kan helpen verwezenlijken. Het zou goed zijn als behalve de prak tische en vooral geldelijke hulp uit de V S.. Europa een groter aandeel zou ne- Op 11 juli loste burgemeester Boot van Hilversum het startschoot van de Gouden Rijder Actie en nu zijn reeds 520 routes uitgegeven door V.V.V.-kantoren en de rijwielhandel van ritten die ook door Soester fietsliefhebbers gemaakt zijn. Dit is 17600 km. fietsvreugde. Ruim 1100 fietsers hebben 't Gooi ont dekt of maakten een herontdekking mee. Zij kwamen in het bezit van de nikkelen rijdersspeld. Zelfs een fietsenthousiast uit Frankrijk kwam uit zijn woonplaats naar 't Gooi om zes ritten te rijden. De Gouden Rijder Actie is bezig een eclatant succes te worden. EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 men bij het verdrijven van armoede en gebrek uit Zuid-Amerika. Niets zou men ook in Washington liever zien. Maar in de rol van ambassadeur van Europa is De Gaulle minder geslaagd. Parijs was beslist geen gangmaker in de contacten tussen EE G. en de organisa tie van Amerikaanse staten bijvoorbeeld. En de president zelf heeft er nooit twij fel aan laten bestaan dat hij in het al gemeen meer ziet in contacten tussen Frankrijk en het betrokken land zelf, waardoor het bieden van hulp als het ware mede betaald wordt door het ver hogen van het Franse aanzien, de „gloi- re" van zijn vaderland, waarvan De Gaulle meer dan eens de mond vol heeft. Gaat het op de monstertournee van De Gaulle ook nu zo, dan zal dus noch de interamerikaanse samenwerking versterkt worden, noch die tussen Zuid-Amerika en Europa als geheel. De waarde van de tocht zal dan - behalve misschien, en dan nog maar in geringe mate op de lange duur, voor Frankrijk zelf - gering zijn. Ter gelegenheid van haar 30-jarig be staan organiseerde de afdeling model vliegtuigsport van de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart op het zweefvliegcentrum Teriet bij Arn hem een nationale lustrumwedsrijd. Onder de bijna 600 deelnemers waren enkele leden van de vereniging van mo delvliegtuigbouwers Amersfoort-Soest, die de volgende successen behaalden: in de klasse zweef A-2 een zesde plaats voor de heer P. van Merkensteijn te Baarn, in de klasse zweef A-l een vijfde prijs voor de heer H. Abbring te Soest, terwijl de heer W. R. den Hollander te Soest derde werd bij de werpmodellen. Hoogtepunt van deze wedstrijden was het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard, erevoorzitter van de K.N.V.v.L. Zondag SE C. 1—V.V.IJ. 1 2.30 uur. S E C. 2—H.M.S. 2 12 uur. Hoogland 1—B.D.C. 1 2.30 uur. B D.C. 2Baarn 3 2.30 uur. B D C 3Actif 4 12 uur. Soesterberg 2B.DC. 4 2.30 uur B D.C, 5—V.V.Z.A. 3 12 uur B.D.C. 6—K V.V A. 6 2.30 uur. Amersfoortse Boys 5S E C. 5 12 uur. K.V.V.A. 5B D C. 7 12 uur Zaterdag P U.E.M.-Hees 4 uur. S.V M.-BoysV.V.Z. 4 uur. V.V.Z. 2Altius 3 4 uur. Hees 2Sova 2 4 uur. Jonathan 6Hees 3 4 uur. S E C. A—D.W.S.V. A 4 uur. B D.C. C—V.V.Z. A 4.15 uur. Amsvorde C-B.D.C. E 4.15 uur. A P.W.C. C—B.D.C. D 4.15 uur. Quick E—S.E.C C 4.15 uur. Quick a—S.E.C. a 2.45 uur. C.J.V.V. a-B D.C. a 2.45 uur. S.E.C. b-C.J.V.V. b 4.15 uur. B.D.C. b-H.V.C. c 4.15 uur. H.V.C. eeB.D.C. c 2 uur B.D.C. ee-Quick f 2.45 uur. Hamersveld c-B.D.C. d 2.45 uur. S.E.C. c—H.V.C. h 2.45 uur. B.D.C. f-K.V.V.A. ee 2.45 uur. Pupillen: B.D.C. 1-Quick 1 2 uur. Quick 3-B.D.C. 2 3 uur. K.V.V.A. 4-B.D.C. 3 2 uur. Zaterdag: Viko 1 Vianenlt-Meteoren 2 4 uur. Zondag: S.K.V, 3 (Utrecht(-Meteoren 3 12 uur. Tovers 2 (Zeist)-Meteoren 1 (junioren) 12 uur. LIMONADES enz. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1964 - De 65-jarige Engelsman Arthur Ries kan er zich op beroemen de meest er varen onbevoegde chauffeur te zijn. Hij heeft thans zeventien jaar rijles gehad en heeft reeds tienmaal - overigens steeds zonder succes - rijexamen gedaan. De lessen hebben hem met elkaar zo'n kleine dertigduizend gulden gekost en reeds driemaal had hij een nieuwe auto gekocht omdat hij er zeker van meen de te kunnen zijn te zullen slagen. De heer J. Hospers, onderwijzer aan de Rehobothschool te Westerhaar is ge slaagd voor de akte K (nuttige hand werken). De meester zal nu in dit vak mogen doceren. Bij de achtervolging van een vluch teling was een Engelse politieman in Taunton genoodzaakt hem ook in het water na te gaan „De duik deed mij niets", zei de agent later, „maar het ge fluit van het publiek toen ik me uit kleedde, was heel pijnlijk!" Bij een Amerikaanse bank kwam een man aan het loket en zei „Dit is een overval „Een ogenblikje", antwoordde BIRKSTRAAT 105 - SOEST - TEL. 3256 Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Zondag: Dames-senioren: B.D.C.-Sport Vereent 2 uur. Dames-junioren: B.D.C.-Olympia 3 uur Dames-aspiranten: B.D.C. 1-Sport Ver eent 1 uur. Dames-aspiranten: B.D.C. 2-Atilla 12 uur Heren-senioren: U.D. 3-B.D.C. 1 12 uur. Heren-senioren: A.A.V. 2-B.D.C. 2 1 uur. Heren-junioren: Laren 1-B.D.C. 1 1 uur. Zondag worden de volgende hockeywed strijden gespeeld: Thuis: 12 uur, Heren 2-Voordaan 3. 12.30 uur, Dames 1-Laren 11.15 uur, Dames 2-Laren 3. 2 uur, heren-veteranen-Hilversum-vete- ranen. Uit: 2 uur, Gooi 3-Heren 1. 2.30 uur, Weesp 1-Dames 3. Dames 1 is ongewijzigd. Dames 2 komt in de volgende opstelling uit: doel M. Hennus; achter C. Alblas en M. van Dorp; midden L. van Weering, E. Kormann, Rudi I. Schouten; voor M. Houtkamp, A. van Liempt, E. Jansen, J. Roelofs en E. Kuiper. Dames 3 komt als volgt uit: doel H. van Riemsdijk: achter T. Hoppenbrouwers en J v. d. Weijde; midden C. Machielse, M. Olie en M. van Zadelhoff; voor R. Haan tjes Dekker, A. Beyen, M. de Bruin, Br. v. d. Velden en L. Meerbeek. De veteranen komen als volgt uit: doel J. Tiedema; achter H. v. d. Hoek en H. v. Dussen, midden J. van Balen, R. Wessels Boer en K. Huisman: voor G. Hinderdael, G. Geijtenbeek, C. van Asselt. Ph. Bak ker en K. Dobben. „Nou baas, u kent mijn krrracht, ik drrraag u met evenveel gemak als mijn daagse brroek." sprak hij met een vreemd accent, waarbij hij vooral de nadruk scheen te leggen op de r. „Hoe komen jullie hierr?" vroeg hij plotseling verbaasd, zich naar Maartje en Wieke- geboortegolf nog de prijzenvloed, waar bol wendend, Hij scheen het tweetal nog niet opgemerkt te hebben, maar voor ze een antwoord konden geven viel Nascar ongeduldig uit: ,-,Sta niet zo te leuteren Barend, maar doe wat ik je gevraagd heb!" En voor de verbaasde ogen van Wiekebol en Maartje tilde hij Nascar op en zette hem voorzichtig in zijn stoel. Nog nooit had Nascar zo'n vermoeiende dag gehad en hij verlangde alleen nog maar naar een ongestoorde rust. „Ver dwijn uit mijn ogen en ga onmiddellijk aan je werk! Wee jullie gebeente als ik gestoord wordt in mijn slaap!" Ijlings maakten ze zich uit de voeten en ook Barend rende met hen mee. de 25-jarige kassiere, „ik moet het eerst even aan de directeur vragen. „Zij liep weg en drukte tevens op de alarmbel. De overvaller was zo perplex, dat hij als aan de grond genageld bleef staan. Toen de Engelse pastoor Robert Bird op de vlieghaven van San Francisco aan kwam, werd hem zijn gebedenboek ont stolen. De geestelijke zei naar aanleiding daarvan tot een verslaggever „Gezegend is het land, waarin men vrome boeken steelt". In Oostenrijk zijn tengevolle van een misverstand 500 reservisten opgeroepen. Ze konden allen meteen weer naar huis gaan. De oorzaak was, dat een ambte naar de oproepingsbrieven bij de post had gelegen inplaats van ze op te bergen in de kluis. Doordat een keukenraam openstond zag een dief kans om uit een huis in New Malden in Engeland al het zilver werk te stelen. Op een schrijfmachine die in de kamer stond tikte hij het vol gende briefje „Doet U voortaan al uw ramen goed dicht". Mej. Barnes, die naar een verkoping ging in een landhuis legde even haar bril op de schoorsteenmantel om de aan geboden voorwerpen beter te kunnen be kijken. Terwijl zij daarmee bezig was, werd haar bril verkocht voor 25 cent. EUMIG P8 NOVO SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 De politie te Bordaux in Zuid-Frank rijk heeft de 27-jarige boerenarbeider Robert Danede gearresteerd, die zich op zijn baas had gewroken door de emmers van de paarden 's avonds te vullen met goedkope rode wijn, inplaats van met water. De paarden waren daardoor dron ken geworden, hadden hun stal versplin terd en tevens daarbij verwondingen op gelopen. Gelezen op de deur van een druk be zet man: „Zeg wat ge zeggen wilt, maar doe dat kort en bondig. Wie nodeloos mijn tijd verspilt, die steelt, en dat is zondig!" „Zijn ouders kan men zelf niet kiezen, maar bij schoonouders kan men toch zelf wel een beetje uitkijken," aldus een uitspraak van Gus Backus. Op een conferentie van medici in New York is verklaard, dat men in de laatste 20 jaar meer over hoofdpijnen te we ten is gekomen dan in de hele vooraf gaande medische geschiedenis. Maar de vragen, die door de toegenomen kennis zijn opgeworpen, zijn talrijker, dan de antwoorden, die zij verstrekte.

Soester Courant | 1964 | | pagina 13