De roep om eenheid HET VOORBEELD Ramp voorkomen HET OOG GERICHT OP BELACHELIJK Spectaculair transport Samenwerking onder de zelfstandigen Geen spreekuur Opstelling Hees GIREREN VAN ABONNEMENTSGELD Opstelling Y.V.Z. Opstelling van B.D.C. Nationaal Klaverjastournooi K.P.S.-P.T.T. Aanrijding Jeugdige inbrekers S.V.V.-Volleybal Expositie Termonde VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1964. 43c JAARGANG No. 73. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrij dag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.75. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 2»A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 In de troonrede werd met een enkele zin gewag gemaakt van de plannen van de regering met het midden- en kleinbedrijf. Het ging hier om de zaak van de indi viduele voorlichting aan bedrijven, waar bij het rijk een deel van de daarvoor te maken kosten voor zijn rekening schijnt te willen nemen. Wij gaan dus langzaam de kant op van het aanvaarden van subsidie voor zelf standigen. Die worden, althans voor zo ver het kleine zakenmensen betreft, lang zamerhand tot de armlastigen gerekend- De overheid is bezig de lasten voor deze groep zo hoog op te schroeven dat een groot deel van de kleine zelfstandigen gedoemd zal zijn te verdwijnen. Dit verdwijnen wordt bewust nagestreefd, omdat men van mening is dat er teveel kleine zaken zijn Het administreren van al deze miniatuur-ondernemingen wordt bij sociale verzekeringen, bij de belastin gen en tal van andere organen lastig gevonden. De werknemers-organisaties hebben geen bezwaar tegen versterking van hun gelederen en tenslotte zullen de industriëlen niets liever zien dan dat het leger werknemers met deze krachten wordt versterkt. Gevaar. Achter deze snelle economische ontwik keling schuilt een groot gevaar voor de toekomstige structuur van onze samen leving. Het gaat hier om niet meer en niet minder dan de positie van de zelf standige in Nederland. Willen wij im mers in onze maatschappij een groep mensen herbergen, die zelf hun bestaan opbouwen met alle risico's van dien, dan is het duidelijk dat aan de voet van die groep een brede zoom van kleine zelfstandigen moet leven. Dat zijn de pioniers, die proberen de middengroep te bereiken. Laten wij de bestaansmogelijkheden voor de ploeterende overgangsgroep opdrogen, dan zullen ook de middenbedrijven geen fris bloed meer aan hun gelederen zien toevloeien. Dat is een hoogst ernsti ge zaak voor ons land, want in al die ploeteraars zit een ongelooflijk stuk energie en werkkracht verborgen, dat onzichtbaar onze economie ten goede komt. Ook onder de met-zakenmensen vinden wij vele zelfstandigen, die evenzeer ge troffen worden door de discriminerende houding van de overheid ten aanzien van deze groep. Tot die andere zelfstan digen behoren makelaars, commissionairs agenten, eigenaars van boekhoudbureaus, accountants, doktoren, tandtechnici, tandartsen en advocaten Wij tellen on der hen eigenaars van reclamebureaus, free-lance journalisten, public-relation- experts, belastingconsulenten en archi tecten. Ook moeten wij denken aan no tarissen, zelfstandig werkende ingenieurs, dierenartsen enz. enz. Verscheidenheid. Een op een carnavalsstoet lijkende op tocht is aan ons geestesoog voorbijge gaan. Er is een grote mate van verschil in ontwikkeling en presentatie bij al deze beroepsbeoefenaars en ondernemers. Hun Wat we vooruit konden weten zonder ellenlang betoog: na de Kamer gaat 't salaris der ministers weer omhoog. Geen benauwde vier procentjes als misschien Jan Boezeroen, nee, dat worden er wel twintig: minder kunnen zij 't niet doen. Voor de man tienduizend gulden méér per jaar engeen protest; wie het dichtste bij het vuur zit warmt zich altijd nog het bestl Stijgt de pierprijs tot één gulden, dan is het kabinet van streek, maar ze nemen zélf wel extra zo'n tweehonderd in de week. ,,Als de Kamers maar akkoord gaan" zegt er Tox-o-pay-us bij net of die het spul niet kennen: om de beurt, eerst wij, dan zij. Eigenlijk is het eenvoudig, geef elkander maar cadeau, kamerleden noch ministers kennen ooit een c.a.o. Zou geen mens het in de Kamer durven zeggen, bang voor straf: „Exellenties, het was beter dat u 't goede voorbeeld gaf?" JAAP MIJDERWIJK. belangen liggen in menig opzicht ver uit een en dit heeft ook tot gevolg gehad, dat zij zich op geheel verschillende wijze hebben georganiseerd, voor zover daar van sprake is. De individualistische inslag van deze mensen leidt er dikwijls toe, dat men wars is van enige vorm van samenwer king. De eigen boontjes worden gedopt en daarmee achten zij de kous af. Voor zover er organisatiezin aanwezig is wij ken de gedachten over de vorm van de organisatie weer zover van elkaar af, dat er een mengelmoes van bonden en verenigingen uit is voortgesproten. Zo kennen wij in Nederland vier midden standsbonden, die samen vechten voor het organisatie-gevoelige deel van de midden- en Kleinondernemers. Verkleurd. Ongelukkigerwijs is in dit verband de naam middenstander intussen ook nog verkleurd Vele ondernemers in midden- en kleinbedrijf voelen zich te groot ge worden voor de naam middenstander. Anderen zijn voor dit predikaat eigenlijk te klein. In de derde plaats voelen thans vele werknemers zich middenstander. In Nederland wordt het ecnomisch be sef dikwijls vertroebeld door sociale af stand, status-gedachten, standsbesef en vele andere bijgedachten, hetgeen menig maal een voordeel betekent. Nu echter over de gehele linie de zelfstandigheid in gevaar wordt gebracht, wordt het tijd elk vooroordeel of andere bijgedachte tegen een samengaan te laten varen. Dwars door bijzaken dienen alle betrok kenen het oog gericht te houden op het behoud van hun zelfstandigheid en daar op hun handelen af te stemmen. In feite betekent dit dat men organisa- tie-minded dient te worden. Alle beschik bare krachten dienen te worden gebun deld om een verder aantasten van de met name onafhankelijk financieel-eco- nomische positie te voorkomen. Raad van Zelfstandigen. Misschien kan de oplossing worden ge zocht in de vorming van een raad van zelfstandigen, die alle haar ter beschik king staande middelen in de strijd werpt ter verdediging van haar belangen. Die belangen zijn duidelijk. Zij cirkelen rond het aanvaarden van persoonlijke verant woordelijkheid, het nemen van initiatief en het onafhankelijk blijven in het vor men en uitdragen van eigen mening. Ziende rondom ons kunnen wij dagelijks waarnemen welk een betekenis er van de opgesomde waarden uitgaat voor het be houd van ons bestaand maatschappelijk bestel en het handhaven van hetgeen wij onder democratie plegen te verstaan. Al is de regering bewust of onbewust bezig de volkskracht, die uitgaat van een zelfstandig bestaan te ondermijnen, wij behoeven daar geen genoegen mee te nemen. Wel dienen wij te beseffen dat het vijf minuten voor twaalf is. De wethouder van Openbare Werken van Soest brengt ter kennis van gelang- hebbenden, dat hij verhinderd is op maandag, 28 september a.s. zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. Soest, 25 september 1964. Gistermiddag, om 1 uur, reed de 28-ja- rige chauffeur G. J. B. uit Hoevelaken met een vrachtauto van de Amersfoortse Broodfabriek, waarachter een grote aan hangwagen hing, aan het begin van de Van Weedestr. in de richting Soest. Plot seling moest hij remmen omdat 'n auto, die rechts in de bocht bij de Korte Brinkweg stond, achteruit begon te rij den. De aanhanger begon te slingeren en de bestuurder verloor de macht over zijn stuur. Zijn wagen scheurde een kleine aan de rechterzijde geparkeerde auto open, botste tegen een DAF, die enige meters weg geduwd werd en zwaar be schadigd tot stilstand kwam, en reed recht op garage Alblas aan. Daar stond een auto bij de benzinepomp en enige monteurs zaten op de grond hun brood op te eten. Gelukkig werd de auto krach tig afgeremd doordat de aanhanger om sloeg en dwars over de weg kwam te liggen. Het had weining gescheeld of mevr. J. P„ die net wilde oversteken, was onder de aanhanger gekomen. Gelukkig zag zij het gevaar tijdig zodat zij snel achteruit liep Wat een ramp had kunnen worden werd een aardig intermezzo en velen hebben met genoegen gezien hoe een takelwagen van de firma Huurdeman uit Hoevelaken de aanhanger weer overeind zette. Auto en aanhanger konden op eigen kracht de reis voortzetten. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft het laatste jaar van alles gedaan behalve voorgelicht in zaken betreffende prin ses Irene en haar echtgenoot. Nu krijgen we echter weer eens iets te horen, want dr G. J. Lammers, directeur van deze dienst heeft het gerucht dat prinses Irene in ons land een baan voor haar man zoekt en zich met hem in Nederland wil vestigen belachelijk ge noemd. „Prinses Irene is katholiek geworden", luidde het gerucht. „Belachelijk" zei de R VD. „Prinses Irene is katholiek ge worden omdat ze met een Spaanse prins wil trouwen". „Belachelijk" zei de R.V.D. „Prinses Irene heeft in Spanje de man van haar hart gevonden". „Belachelijk", zei de R.V.D. en waarschijnlijk is het de schuld van deze dienst dat H.M. de koningin op droeve toon verklaarde dat de romance van Haar dochter met door ging. Korte tijd later kwam de prinses met haar uitverkorene naar ons land. De belachelijke geruchten bleken minder belachelijk te zijn dan de verklaringen van de R.V.D., die helemaal niet wist wanneer Irene zou trouwen. Dat moesten we uit Spanje horen. Zou het niet mogelijk zijn de man van Irene directeur van de R.V.D. te maken? Waarschijnlijk krijgen we dan een betere voorlichting dan van dr Lammers, die nagenoeg alles belachelijk noemt. KANTMAN. Hees speelt morgen de uitwedstrijd tegen P U.E.M. in de volgende opstelling: doel Muis; achter Van Beek en De Jong; midden Jekel, Geijtenbeek en Kok, voor Budding, Elfrich, Bosman, Sakkers en De Bree. Abonné's, die het abonnementsgeld voor het 4e kwartaal 1964 van ons blad (f2,40 voor Soest en Soester- berg en f 2.75 voor andere gemeen ten) wensen te gireren, verzoeken wij beleefd dit nu te doen met ver melding van 4e kwartaal 1964. Bij overschrijving na 1 okt. kun nen wij niet voorkomen, dat een kwitantie wordt aangeboden, daar de abonnementskwitanties dan in handen zijn van de incasseerders. ADMINISTRATIE SOESTER COURANT. Gedurende een week is men bezig ge weest met het transport van een enorme spoelmachine, die woensdag in de 'abriek van Coca Cola en Fanta aan het Wete ringpad op het industrieterrein arriveer de. Het gevaarte weegt 50 ton en kost zo'n slordige half miljoen gulden. Het verwerkt per uur 10.000 liter water en spoelt in die tijd 24.000 flessen. De ma chine is elf meter lang 4.35 meter breed en drie meter hoog. De start van het transport vond in Brus sel plaats. Via de Zeeuwse wateren, de Noordzee, het Noordzeekanaal en het IJsselmeer werd de Eem bereikt en het schip dat de machine vervoerde meerde af in Baarn. Er kon niet met een takel gelost worden zodat de machine met dommekrachten op een trailer met 32 wielen, in staat om 100 ton te dragen, gewerkt werd. Toen begon het transport naar Soestdijk dat het verkeer hier en daar lelijk in de war bracht. Dwars door Baarn, over de Brink naar het Sation en vervolgens over de generaal Van Heutzlaan, de rijksweg en de Biltseweg naar het industrieter rein. De volautomatische spoelmachine, waar van pneumatisch-elektrisch de tempera tuur van de spoelbaden wordt geregeld, is de eerste van het fabrikaat Dubru- België, die in ons land geplaatst wordt. Vorige week heeft trainer G Huurdeman het elftal van V.V.Z. kort voor de wed strijd tegen P.U.E.M. opgesteld. Het elftal dat morgen tegen S.V.M.-Boys speelt is niet door tramer Huurdeman opgesteld, want die heeft voor deze functie be dankt, maar door het bestuur. De opstelling luidt: doel J. van Kooij; achter Flekkert en Pouw; midden v. d. Munt, J. van Kooij en Floor; voor Dem- mers, v. d. Bosch, v. d. Kraak, v. d. Bo- venkamp en v. Doorn B.D.C. speelt zondag tegen Hoogland in de volgende opstelling: doel Van Hattem, achter Voet en Hilhorst; midden H v. d. Lugt, M. van Asch en A. v. Megen; voor v. d. Mast, M. v. d. Lugt, J. v. d. Lugt, A. Brouwer en D. Dorrestein In Restaurant „Zonneheuvel", Torenstr. 20, wordt 9 oktober een wedstrijd ge speeld in het kader van het Nationaal Klaverjastournooi dat wordt gehouden onder auspiciën van het Gilde van het Gouden Glaasje. Er wordt gespeeld volgens een paren systeem en aan het tournooi zijn grote geldprijzen verbonden. De inzet van het tournooi is het Klaverj as-Kampioen schap voor Nederland. De prijzen variëren in de halve finales en finale van 50,tot 500, Het Soester PTT.-elftal speelt morgen middag een wedstrijd tegen K.P.S. op het terrein aan de Biltseweg. De aanvang is half drie. De P TT komt in de vol gende opstelling uit: doel Woning; ach ter Westerveld en Staal; midden De Boer, v. d. Veer en Verwoerd; voor Sengers, Grift, Roos, Tolboom en Mast wijk. Gisteravond waren enige jongens aan het rolschaatsen op het nieuwe wegdek van de Nieuwstraat. De heer J. v. d. K uit Amersfoort, die met zijn auto in de richting van de Koninginnelaan reed, kon niet voorkomen dat de 6-jarige Jan Dorrestein gegrepen werd. De jongen maakte een paar buitelingen en bleef op het wegdek liggen. Dokter Stroband, die eerste hulp verleende, constateerde dat de jongen slechts eni ge ontvellingen had. Hij heeft hem in zijn auto thuisgebracht. Drie Amersfoortse broertjes van 10, 12 en 13 jaar zijn de woning van mevrouw J. v. d. B. in de Birkstraat binnen ge gaan en hebben daar een geldkistje open gebroken. Ze namen een portemon- naie met 6,een paar handschoenen en een spaarbankboekje met een tegoed van ƒ4000,mee. Dit boekje is later ver scheurd bij Birkhoven gevonden. Woensdagavond hield de Soester Volley bal Vereniging in restaurant Zonneheuvel aan de Torenstraat haar jaarlijkse leden vergadering. Voorzitter Kolthof stelde in zijn ope ningswoord vast, dat het voor de vereni ging een goed jaar was geweest. Zo toon de hij zich verheugd over de weder opbloei van de volleybalsport, die in de eigen vereniging tot uitdrukking kwam door een sterke stijging van het ledental en door de toenemende belangstelling van de leden voor de trainingsavond. Als tweede punt noemde de voorzitter de ingebruikneming van de nieuwe gymnas tiekzaal bij het r.k, scholencomplex. Hij deed een beroep op de leden om door naleving van de richtlijnen zich goede huurders van de zaal te tonen. Ook de goede resultaten van de teams in de kompetitie werden niet onvermeld gelaten. In het bijzonder het eerste da mesteam, dat na een eenjarig verblijf in de eerste klas het afdelingskampioen schap voor zich opeiste, was een bijzon der succes. Slechts enkele jaren geleden boekte hetzelfde team in de derde klas in 'n heel ander seizoen alleen maar ne derlagen, maar trouwe training en een juiste mentaliteit hadden tot resultaat dat dit team in het komende seizoen in de overgangsklas uit zal komen. Ook het tienjarig bestaan van de vereni ging bracht de heer Kolthof in herinne ring, alsmede het zo goed geslaagde 10e nationale tournooi. De notulen van de vorige vergadering, alsmede het jaarverslag van de secreta resse konden ieders instemming wegdra gen, evenals de overgelegde begroting voor het komende jaar en de rekening van het afgelopen jaar. De heer Wou denberg kon als lid van de kascommis- sie verklaren, dat de bescheiden van de penningmeester uitstekend verzorgd wa ren en geen reden tot opmerking gaven. De bestuursverkiezing had tot gevolg, dat de aftredende leden mej. Majoor en de heer Stam herkozen werden en dat in de plaats van mevr. Huyser, die zich niet meer beschikbaar stelde, mevr. Lij- kedijk werd gekozen. De keuzecommissie zal het komende jaar bestaan uit mej. Majoor en de heren Van Herwaarden en Stam. Ook de ver kiezing van een nieuwe kascommissie en de aanwijzing van een commissie voor de verzorging van een feesavond leverden geen moeilijkheden op. Na de pauze deed de voorzitter nog di verse mededelingen over de kompetitie- Waarschijnlijk zal de vereniging in het komend seizoen met vier dames- en vier herenteams aan de kompetitie deelne men. Na een geanimeerde rondvraag was om streeks tien uur het einde gekomen aan deze vergadering, die door de voorzitter met 'n opwekkend woord' werd besloten. Maison Termonde in de Burgemeester Grothestraat heeft ditmaal de gebruike lijke naj aars-modeshow niet gehouden, maar de nieuwe najaarscollectie in de eigen zaak getoond. Daarbij werd veel aandacht geschonken aan de grote ma ten. Veel jerseypakjes en jerseyjaponnen waren te zien, mooie avondkleding en natuurlijk bijoux, parapluus, tassen, handschoenen, hoeden, shawls en alles wat van een dame een echte dame maakt. Ditmaal geen grootse show, maar een gezellige expositie en dat is voor de af wisseling ook wel eens aardig.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1