Veilig Verkeer SOESTERBERG Uw recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar". Zonder commentaar. MET RAAD EN DAAD ■ili la*atlis, Hoppenbrouwers Openbare bibliotheek Soestdijk. Zeepost. Medische dienst. Auto in brand Floralia op de Openbare school Jaarvergadering A.G.A.V.S. Opening R.K. tweede kleuterschool Medische dienst. PREDIKBEURTEN Lenssen+de Wolff R.K. Kerkdiensten. De heren R Dekker en W Hasselaar, instructeurs van het Verbond voor Veilig Verkeer, weten heel veel van het verkeer af en op bijzonder onderhoudende wijze brengen zij gedurende een maand deze kennis over op de Soester school kinderen. Dagelijks komen meisjes en jongens uit alle delen van Soest om te profiteren van de nuttige uren, waarin zij op het „Ver keersplein" achter het V.V.V.-kantoor te horen en te zien krijgen wat wel en wat niet mag in het verkeer en wat je moet doen en laten om niet te behoren tot het trieste leger van 500 Nederlandse kinderen die elk jaar het slachtoffer van een dodelijk verkeersongeval worden of tot het grotere leger van de 8000 gewonden. Daar komt weer een klas en de heren Dekker en Hasselaar staan voor ont vangst gereed. De heer Dekker trommelt de jongens en meisjes bijeen voor een inleidend babbeltje. Hier en daar stelt hij een vraag. Olga weet nadrukkelijk te vertellen dat de straat geen speelplaats een stoplicht mag Wildrik laten zien hoe hij wacht op het groen worden van het licht. Iedereen raakt er goed van door drongen dat je aan de rechter kant van de fiets moet staan als je wacht en ie dereen weet voortaan dat het rode stop licht altijd boven, het gele altijd in het midden en het groene altijd onderaan aangebracht zijn, want meneer Dekker heeft verteld dat is om mensen die „kleurendoof" zijn niet in de war te brengen. Meisjes op fietsen en jongens in auto's gaan over 't pein koersen. De heer Dekker gaat achter de microfoon en la ter neemt de heer Hasselaar zijn plaats in „Meisjes niet kwebbelen", is een al gemeen vermaan en dan krijgen enke lingen hun aanwijzingen of berispingen. Fietsje vijf kan maar niet aan het stop teken wennen, auto 1 neemt de bocht naar links veel te klein en auto twee geeft geen richting aan en staat op het punt de maximum snelheid te overtre den. Fietsje vijf vindt voorrangsregels overbodig en fietsje 2 steekt de linker- L is, Elma is er vast van overtuigd dat verkeersborden zeer belangrijk zijn en Robert weet dat uitkijken in het verkeer belangrijker is dan lopen suffen. Joan zal eens haarfijn uit de doeken doen hoe ze een straat oversteekt. „Eerst naar links kijken, dan naar rechts kijken en dan oversteken, als er tenminste niets aankomt'. „Steek je recht of schuin over?" „Recht", zegt Joan met de lange vlechten resoluut. En nu een vraag voor de hele klas: „Waarom recht"? Vingers gaan omhoog alsof ze in de schoolban ken zitten. „Zeg jij het maar, blonde". De blonde antwoordt terecht dat het veel langer duurt als je schuin oversteekt. Gedistingeerde herenpullover Heerlijk warme pullover, zuiver wol. Onze pullovers vallen op door de goede pasvorm en de fraaie kleuren. 24,50 Van Weedestraat 80 Soestdijk Anke mag bij een zebrapad oversteken. Ze doet dit op een hol en aan de linker kant. Dat is natuurlijk helemaal fout en ze mag het rustig en aan de goede kant overdoen. Dan wordt over het plein gewandeld Borden, stoplichten, rijbanen en ook een voorrangsweg. Alle kinderen kennen het teken dat tot voorzichtigheid maant om dat men een voorrangsweg nadert. Me neer Dekker stelt zich Elma als de ge lukkige moeder van een baby in een kin derwagen voor Trots wandelt Elma met de wagen op de voorrangsweg en uit een zijstraat komt een auto. Natuurlijk heeft ze voorrang, vindt ze, maar ande ren weten dat dit niet het geval is en zij hebben gelijk. Elma kijkt verontwaar digd, want naar haar mening hebben moeders met kinderwagens overal voor rang. „Bij een stopbord moet je van je fiets afstappen, ook als er geen fluit aan komt", aldus meneer Dekker en de meis jes en jongens grinneken om die fluit die er niet aankomt, maar ieder ogenblik kan komen en dus zullen ze eraan den ken dat ze afstappen bij een stopbord, want stel je voor dat de fluit je van de sokken rijdt. Krullebol Ruby mag de gevolgen van een botsing van twee trapauto's in ogen schouw nemen en haar diagnose stellen. Ze doet het feilloos. Nu komt er een fiets aan te pas en bij hand uit bij het afslaan naar rechts. Dan komen anderen aan de beurt. Een meis je dat keurig het stopteken gaf voor ze stopte bleef midden op een zebrapad staan. „Sufferd, je staat midden op een zebra", was het commentaar van vele deskundige klasgenoten en daaruit bleek onder meer dat het met de verkeers- kennis van de Soester scholieren heus niet zo slecht gesteld is Het kan natuur lijk nog beter en tijdens gezellige lessen zullen de heren Dekker en Hasselaar er voor zorgen dat het veel beter gaat. Het is beslist de moeite waard eens een kijkje te gaan nemen op het marktter rein achter het V.V.V.-kantoor maandag middag of dinsdag- en woensdagmorgen en -middag en vrijdagmorgen en vrij- dagmiddag. U steekt er beslist ook nog wel iets van op en het is gezellig bovendien. Nieuwe aanwinsten. Jeugdboeken Bomans, De verliefde ze bra. - Carson, De zee rondom ons. - Coo- len, Nieuwe sprookjes uit alle landen. Falk, Amerika en het juffertje onge duld. Grund, Pietro heeft een vriend Hallqvist, De vader van Jack. Krantz en Lofgren, Wij gaan de lucht in Krijbolder, Frats de clown Lattimore, Melinda. Oosterhuis, Van ridder tot koning Oosterhuis, De speurders van de Blauwe Steeg Van der Plaats, Er na en het witte huis. Spang, Wiggel- wag. Sutcliff, Om het rood van de krijger Thomas, Alexander von Hum- boldt, reiziger en geleerde. Vissser, Niku de koerier. Wahlstedt, Het kwam door die koekoeksklok. Wilkeshuis, Zwart op wit, groot verhalenboek. Volwassen boeken over allerlei onder werpen Albee, Wie is er bang voor Vir- gina Woolf Banning, Moderne maat schappijleer De Beaufort, Gijsbert Karei van Hogendorp Canby, Ge schiedenis van de raket en de ruimte vaart. De Ceulaer. Felix Timmermans Van Egeraat, Wegwijs in Europa. Greene, Kinderen leren praten. Hoch- huth. De plaatsbekleder. Jaffé, De schilderkunst van de 20e eeuw Van Kampen. Het zilveren spoor Kamp huis, Wat is sociaal casework Ter Laan, Nederlandse spreekwoorden, spreu ken en zegswijzen Van der Ley, Ge schiedenis en encyclopedie der sporten Moscow en Black, Rusland onder de tsa ren. Ouwehand, Dertig week-ends in de natuur Robins, Afrika's wilde dieren Schrijver, Zilver. Shake- speare, Kimbelijn. Simons, Louis Couperus. Stilma, Rondom de Holter- bergStibbe. Assurantiën. De Vooys, Nederlandse spraakkunst, De Vos, Inleiding tot de ethiek. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinë, ms „Aragon", 30 sept. Australië, ms „Otaio", 30 september. Brazilië, ms „Aragon", 30 september Canada, ms „Tindefjell", 30 sept. Chili, ms „Isarstein", 27 september. Indonesië, ms „Düsseldorf", 28 sept. Ned. Antillen, ms „Solon". 29 september. Suriname, ms „Artemis", 30 september Verenigde Staten van Amerika, ss „Mor- maccove", 27 sept. en ms „Pr Irene", 30 september Z- Afrika (Rep.) en Z.W.-Afrika, ms „Stirling Castle". 27 september en ss „Overijssel", 30 september. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Dokter D J, R. Jellema Paltzerweg 299 Den Dolder, tel 03402-4555, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter en J. C. Lucas te Soesterberg en W. F. van den Helm tc Huis ter Heide. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-1696, neemt de dienst waar voor dokter A. J W. Hage- doorn te Soesterberg. Een vrachwagen beladen met koloniale waren stofzuigers en centrifuges, raakte maandagavond ter hoogte van het voor malige missiehuis „St. Jan" op de Amers- foortsestraat in brand. De auto behoor de toe aan de firma Van Doorn en Loh- man uit Amersfoort. De wagen brandde als een fakkel. Direct waren de politie en de vrijwillige brandweer van Soesterberg aanwezig. Na een half uur met de ne velspuit te hebben gewerkt was het soms hoog oplaaiende vuur bedwongen. Daarna werd de zwaar beschadigde laadbak leeg gehaald en kon de wagen op eigen kracht weer verder rijden- Het ongeval veroorzaakte en grote stag natie in 't verkeer, dat uit de richting Utrecht moest worden omgeleid over het Zeister spoor. De oorzaak van de brand is nog onbe kend. Het was een lust om dinsdagmiddag en -avond in de hal van de Openbare school de tentoonstelling van de door school kinderen gekweekte planten, boeketten en bloemstukken te bezien De anders naakte hal was nu met een kleurrijk bordes en een perk in het midden omge toverd in een ware bloementuin, die zich baadde in een zachte kunsverlichting, waardoor het effect van het geheel niet weinig werd verhoogd. Ook zeer beziens waardig was de afdeling paddestoelen, temidden van boompjes en heesters en bevolkt door opgezette egels wezels en andere parasieten, een stukje beginnend herfstleven, dat zich thans in de bossen afspeelt. Er waren tal van mooie prijzen beschikbaar gesteld en de jury, die ge vormd werd door de heren Kraayenha- gen, Lenten en Puureveen, zullen geen makkelijke taak gehad hebben bij de beoordeling. C O A.s. maandagavond, half acht, houdt A G A.V S. in Café 't Centrum de alge mene jaarvergadering. Van het bestuur zijn aftredend de heren Esmeijer en Wil- deboer, die zich herkiesbaar stellen en secretaris Pieren, die zich niet herkies baar stelt. Het bestuur van A.G.A.V.S zal de vergadering voorstellen het secre tariaat voorlopig te doen waarnemen door de heer Kremer. Als kandidaat voor de vrijkomende plaats in het bestuur wordt voorgedragen de heer Klinkenberg. Tijdens deze vergadering zal ook de vie ring van het 35-jarig bestaan van A.G.A V.S. ter sprake komen dat in 1965 wordt herdacht. Het bestuur zal mede delingen doen over de plannen, die het heeft over de viering van dit jubileum Woensdagmiddag werd. in aanwezigheid van tal van genodigden, de tweede r.k. kleuterschool aan de Chr. Huygenslaan geopend, die zoals Zuster Franciska, de opleidster van kleuterleidsters terecht zei, een mooi glazen paleis is. Drie grote in lichte kleuren beschilderde glaslokalen een spreekkamer, bergplaats, frisse toi letten enz. vormen het geheel. Ook de ruime speelplaats met haar beide water bekkens is een bezienswaardigheid op zichzelf. Na 'n inleidend woord door de secretaris van het schoolbestuur, de heer Luyf, had vervolgens door de voorzitter, pa stoor dr. de Bruijn, de wijding van het gebouw plaats, waarna deze in een toe spraak de school voor geopend verklaar de, hierbij dank brengend aan het ge meentebestuur, vertegenwoordigd door de wethouder van onderwijs, de heer De Haan, alsmede aan de heer Luyf, die zo onnoemelijk veel werk heeft verricht en voorts aan alle anderen die hun mede werking hebben verleend aan de tot standkoming van de school. Spreker be lichtte daarna de betekenis van de kleu terschool met haar deskundig gevormd personeel voor de kinderen van deze tijd. De heer Luyf gaf vervolgens een over zicht van de feiten in verband met de voorbereiding van de school. In zijn humoristisch getinte toespraak wees wethouder De Haan op de ver plichting van het gemeentebestuur om bij de uitbreiding van de bevoking onder dak te geven door een nieuwe school. Nog enige andere aanwezigen, onder wie Zr. Francina en de hoofdleidster van de school, mej. C. van Esveld, alsmede de heer Seysveld, voorzitter van het bestuur van de Chr. kleuterschool, verkregen daarna nog het woord. Onder de aanwezigen merkten we o.m. ook op ds Van Breuge, de hoofden van van de beide r.k. lagere scholen en van de openbare school, alsmede het oud- hoofd van de kath. school, de heer Weg man. Volgens recente gegevens uit Joodse bron zijn er thans over de gehele we reld rond 13.000.000 Joden. Hiervan zijn slechts 2.045.000 in Israël. In de Ver. Staten wonen er rond 5 miljoen, in Rus land 2,3 miljoen en de overigen zijn over vrijwel alle andere landen verspreid. De laatste telling voor de oorlog toonde aan, dat er toen reeds 17 miljoen Joden op de wereld waren De inwoners van de staatsgevangenis van Massachusetts hebben een eigen krant en daarin stond onlangs het vol gende advies: „Overtuig u er van dat de hersens zijn ingeschakeld alvorens u de mond opendoet!" KEURINGSDIENST VOOR EDELE ME TALEN. Waar is in Nederland een keuringsdienst vcor edele metalen ge vestigd, vraagt P P Antwoord: In het gebouw van de rijks- Munt is een keuringsdienst voor edele metalen onder gebracht Adres! Keu ringsdienst Waarborg, Rijks Munt, Leid- scheweg 90, Utrecht. STERKE DRANK Ik kreeg een fles drank, waarop Slijivo- vica staat. Wat is dat Antwoord Slijivovica is een Joegosla- visch drankprodukt, sterk alcoholhou dend, dat getrokken wordt van pruimen. Evenals de te onzent geproduceerde bran dewijn is het dus een heel pittige drank, welke U niet persé behoeft te verdunnen, maar wel „met mate" moet drinken JANOS KADAR Kunt U mij helpen aan een korte le vensbeschrijving van de Hongaar Janos Kadar Antwoord Janos Kadar (52), zoon van een slotenmaker, nam deel aan de ille gale revolutionaire activiteiten in Hon garije, o.a. de communistische jeugdbe weging en vakbeweging. Enige malen werd hij gearresteerd. Na de bevrijding van zijn land organiseerde hij de poli tie in Boedapest en werd in 1943 minis ter van binnenlandse zaken en hoofd van de geheime politie. In 1951 werd hij be schuldigd van spionage, verraad en titoïs- me, gearresteerd en tot 1953 gevangen gehouden. In oktober 1954 maakte hij deel uit van het nationale comité van het Nationale Front, waarna hij functies in het partij-apparaat bekleedde. In 1956 volgde hij Gerö op als secretaris van de communistische partij van Hon garije en na de nationale opstand vorm- die hij 'n nieuwe regering van Russische gezinde partijleden. PHILIPS SPECIAALZAAK Na een prachtig strandseizoen (de exploitanten zijn er unaniem best over tc spreken) is nu toch wel het ogenblik gekomen, dat alle zonaanbidders het strand vaarwel moeten zeggen. Misschien nog een enkel mooi week-endje voor de liefhebbers, maar daii is het defnitief afgelopen. Aan zee heerst een on miskenbare herfststemming en tegen de voor deze tijd zo typische wolken luchten tekenen de opruimingswerkzaamheden aan het Zandvoortse strand zich scherp af. Doktoren De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen door de artsen: H G Rupert, B Grothestraat 49. te lefoon 2388. H J Stroband, H Blaeckweg 14. tele foon 2434. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13 tot 13.30 uur: H. Abbring, Heideweg 6, tel. 3842 Apotheek Apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat Wit-Gele Kruis Zuster Antoniana, Nieuw Mariênburg. telefoon 4255. Oranje-Groene Kruis Zuster Bettenhaussen, Bosstraat 29, te lefoon 4610. Groene Kruis: Zuster Van Doorn, Klein Engendaalw. 3 HERVORMDE GEMEENTE. Oude Kerk. 10 uur ds D M. Jalink. H Doop 7 uur ds H. Roest. Met kerkkoor. Emmakerk. 10 uur ds J. Mettau 7 uur ds K. van Liere. Hees kapel. 10 uur ds K van Liere. Zonnegloren. 10 uur ds K H. Meyer van Rotterdam Gebouw Chr. Gereformeerde Kerk. D uur ds J. Fokkema. 4.30 uur ds J Fokkema Zondagsscholen: De Savornin Lohmanschool 12.00 uur. Chr. ulo school 10 uur. Emmakerk 12 uur. Heeskapel 11.30 uur. GEREFORMEERDE KERKEN, lulianakerk 9.30 en 5 uur ds Y Feenstra van Ermelo Wilhelminakerk. 10 en 5 uur ds K. A. Schippers van Amersfoort. GEREFORMEERDE KERK. 8.30 uur ds K. Deddens van Amersfoort. 3 uur ds J. Kok van Amersfoort CHR. GEREFORMEERDE KERK. 10.45 uur Godsdienstoefening. 7 uur ds B Bijleveld van Bussum GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal. Zondag 10 en 5 uur leesdienst. onroerende goederen v-hv- hypotheken r assurantiën Steenhóffstraat 67 Soest Tel. 2169 Dinsdagavond, 7 30 uur, ds Verhoef van Barneveld. VER. V. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. Afd. van de Ned. Protestantenbond. 10 uur mej C. E Jolles. Braamhage. 7 uur mej. C. E. Jolles EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE, Van Weedestraat 19. Geen dienst. ADVENTSGEMEENTE. Zaterdag 10 uur bijbelstudie. 11 uur de heer P Sol. BAARN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63b. 10.30 uur ds C. Soutendijk van Haarlem EVANGELISCH LUTHERSE GEM. Kapelstraat. 10.30 uur ds W. F. Schröder. KERK SOEST, Steenhóffstraat. H. Missen te 7.30 en 11 uur. Hoogmis te 9 uur. 's Avonds 7 uur Lof. In de week H Missen te 7 en 8 uur. Woensdag te 8 en 9 uur. KERK SOESTDIJK, B. Grothestraat. 7.30, 10.45 en 12 uur H. Missen, 9 uur Hoogmis. In de week (uitgezonderd woensdag en zaterdag) de H. Missen te 7 en 7.45 uur. Woensdag en zaterdag te 7.45 en 9 uur. KERK SOEST-Z„ St. Wiliibrordusstraat. 7.30 en 9 uur H. Missen. 10.30 uur Hoogmis, 's Avonds 6 uur Lof.

Soester Courant | 1964 | | pagina 2