FUGERS1RIJ WIELEN In Tomboy-stijl Het einde van een uithangbord DIA-PROJECTOR 199- FoTo^a? MAAND VAN DE GRAMMOFOONPLAAT „DE GOUDEN SNAAR" KINDERRIJWIELEN - AUTOPEDS SKELTERS - DRIEWIELERS VLIEGENDE HOLLANDERS GARAGE STAM V.V.V.-nieuws. TWEEDE BLAD Meningen van lezers. Firma G. van de Pol Philips ventilatorkachel KWAK VAN Bll REN Officiële mededelingen. Oost-Duitsland. Algerije, Zweden en Malta tonen hun ware gelaat Grand Gala du Disque Planten in de geneeskunde Vleesverkoop Renault dealer Bioscoopprogramma Loodgieters- werkzaamheden. Ook hol uiterste hoekje snel warm 49.95 tot 119- Auto- en Scooterrij school voor alle rijbewijzen. VAN BUUREN Het overlijden van de Oostduitse eerste minister Otto Grotewohl kwam voor nle- maand onverwacht; hij was al jaren ern stig ziek na 'n beroerte die hem tijdens 'n bezoek aan Moskou trof. En eigenlijk toen al had hij weinig te betekenen: het was Walter Ulbricht, die de lakens uit deelde en nog uitdeelt in de DDR. De hcge functie die hij in naam bekleedde, diende er steeds voornamelijk toe om hem als uithangbord te kunnen gebrui ken. De socialistische veteraan Grotewohl moest verbeelden dat de Oostduitse staat niet zo maar een schepping van de door de sowjets gesteunde communisten was, maar van alle links georiënteerden. In 1949 werd hij premier toen de sowjet- zone zich onafhankelijk aanmat. En nog wordt hem kwalijk genomen dat hij zich er toen voor leende de sociaal-democra tische beweging aan de Russen uit te leveren door het samengaan met de com munisten in de eenheidspartij S.E.D. Het enige wat nog enige belangstelling trok was wie zou premier worden. Lie den als Willy Stoph deden al het eigen- VOOR UW BRAUN PAXEVIAT TRIUMPH N12 SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burgem. Grothestraat 45 - Tel. 3911 lijke werk in de regering: in het parten apparaat doorknede vaklui, van wie men ook ambities kon verwachten die Grote wohl eigenlijk al in 1949 had opgegeven. Ambities die gaan in de richting van de opvolging van Ulbricht, die ook niet meer de jongste is. Er is de laatste tijd een zekere verzachting van het regime te be speuren, waarin Ulbricht met zijn sta linistisch verleden vreemd detoneert. Willy Stoph werd gekozen Wellicht dat de nieuwe premier het sym bool zal worden van een wat zakelijker en minder dogmatisch bewind in Duits land dat door zijn splijting toch nog al tijd 'n gevaarlijk spanningspunt blijft in het hart van Europa. Kiezen. Verkiezingen die weinig zeggen heeft men in Algerije en in Zweden kunnen zien. De Algerijnse had al zeer weinig om het lijf de kiezers hadden geen keus, want er was maar één lijst. Slecht door wegblijven hadden ze hun verzet kunnen demonstreren en dat is maar in zeer geringe mate gebeurd: wellicht was het ook niet erg veilig om zo te demonstre ren. En president Ben Bella kan tevre den zijn. Tevreden kan ook de Zweedse premier Tage Erlander zijn. Hijzelf is al acht tien jaar aan het bewind, zijn socialis tische partij tweeëndertig. En hij heeft weer de meerderheid. Bovendien leed de oppositie niet alleen verliezen, maar haar verdeeldheid in drieën - liberalen, con servatieven en centrum - is er nu een in vieren geworden met 'n nieuwe splin- VANAVOND T V. CLAUDIO ARRAU speelt „Beethoven pianoconcert no. 3". Verkrijgbaar bij STEENHOFFSTRAAT 15 - SOEST terpartij. En dat de commuisten een op vallende winst boekten verontrust weini gen het is de enige uitwijkmogelijkheid voor wie Erlander te weinig links vindt. Dat zulke lieden er zijn is geen wonder, 't Zweedse socialisme is het meest kapi talistische dat men ter wereld vindt. Er lander en de zijnen streven naar de grootst mogelijke welvaart - niet zon der succes - en dat betekent dat werk gelegenheid nodig is in de industrie, die concurrerend moet kunnen exporteren. Dus houdt hij daar rekening mee in de economische en sociale wetgeving; tot genoegen van kennelijk de meeste bur gers, maar ook van handel en ndustrie zelf. Genoeg redenen voor ieder dus om op de oude voet door te gaan. Malta. Een vreemde vertoning is de onafhanke lijkheidsviering van Malta geworden. De nieuwste aanwinst van 't Britse gemene best heeft zijn zelfstandigheid Ingezet met nogal forse relletjes. Zo klein als het eiland is, ls er toch een grote wrijving tussen de katholieke kerk en de socia listen van Don Mintoff, die in de mo derne wereld wat onwezenlijk aandoet door zulke dingen als een bisschoppelijk verbod om labourkranten te lezen. Deze vete-achtige toestand heeft ook ge leld tot een uiteenlopen tot extreme standpunten in de wereldpolitiek, o.a. van socialistische zijde tot een sympathie voor het neutralisme. Bepaald urgent is dat niet voor de Maltanezen, die bin nenslands voorlopig problemen te over hebben. Bijvoorbeeld een grote werkloos heid, doordat de vlootbasis drastisch ls ingekrompen. De Britten handhaven die nog tien jaar en betalen daar vijftig miljoen pond per jaar voor. Dat is mooi meegenomen voor de Maltanezen. Maar daarna Pogingen om van de marinewerf een re- paratlewerf voor de koopvaardij te ma ken hebben niet al te veel succes gehad. Industrie is er weinig en zal zich bepaald niet tot vestiging aangetrokken voelen als de innerlijke strijd zo door gaat. De enige oplossing lijkt een grootscheepse emigratie, maar daarvan is weer de vraag waarheen De heer G. Bootsman van het Pinetum Blijdenstein n Hilversum heeft woens dagavond voor vele leden van de afde ling Soest der Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gesproken over het gebruik van planten in de ge neeskunde en de keuken. Vooral de ge neeskunde kreeg hierbij de aandacht. Dr P. Felix, voorzitter van de afdeling, sprak het welkomstwoord in het bijzonder tot hoofdbestuurslid C. v. d. Brink. Planten hebben in de gehele geschiede nis een belangrijke rol bij de genees kunde gespeeld. In de keuken trouwens ook en dankzij de Fransen komt het gebruik van kruiden in de keuken weer in zwang. De oude Egyptenaren en Grieken ge bruikten reeds geneeskrachtige kruiden en de Moren brachten deze vorm van ge neeskunde later naar Europa. Karei de Grote dwong zijn burchtheren bepaalde planten in hun tuinen te hebben ten behoeve van de geneeskunde en veel van deze planten kennen wij nog. Benedictijner monniken hebben in Frankrijk de oudste kruidentuin van dit land in St. Gallan ingericht. De geleerde Bombastus gebruikte niet de gehele plant maar isoleerde de geneeskundige stof. Hij raakte een beetje op hol met zijn kennis toen hij verklaarde dat hart vormige bladeren goed voor het hart waren en longkruid uitstekend tegen longziekten. Het woord bombast afgeleid van Bombastus was hiervan terecht het gevolg. Voor iedere ziekte bestaat in de natuur een kruid en het is dan ook verheugend dat het op het ogenblik met de krui denteelt in Nederland goed gaat. Er zijn centrale kruidendrogerijen en sommige groentetelers telen kruiden als bijcultuur. KERKSTRAAT 3-5 TELEFOON 2030 De Chemische Fabriek Naarden laat con tracttelers aartsengelwortelen telen ten behoeve van tonicum. De heer Bootsman toonde vele planten. Doornappel levert giftige stof tegen ast ma, uit papaver kan men opium en mor fine bereiden, terwijl voor de Romeinen zelfs groene kool een medicijn was. Na de pauze werden dia's getoond. Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats voor de houders van de nummers 1 tot en met 190 (gele kaart) en 1 tot en met 63 (grijze kaart). Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4600 af Renault R 4 van f 3995,af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Doris Day is veertig jaar, maar het lijkt wel alsof ze niet ouder wordt. Als een wervelwind gaat ze over het witte doek in de film „Geef er de brui(d) aan", die van heden tot en met woensdag in het City-theater draait. De bruidsuikers vliegen in het rond om dat er twee gegadigden zijn voor de titel van „bruid" en een radeloze biga mist maakt de moeilijkheden nog groter. Don Murray vervult de hoofdrol in de film die zondagmiddag draait. „Jacht op een scherpschutter" biedt heel veel span ning. Het begint met een vechtpartij waarbij een man gedood wordt en de vader van het slachtoffer begint de ge nadeloze jacht op de man die hij ver antwoordelijk acht voor de dood van zijn zoon. Hij krijgt hem te pakken maar toont zich sportief tegenover de ruiter die te voet is omdat zijn paard gedood is. Hij geeft hem een paard en vier uur voorsprong en hervat dan de jacht. Als de vervolgde tenslotte het leven van de tweede zoon van de vervolger redt wordt de vrede getekend. „Vuur boven Azië" draait in de donder dagcyclus. Het is het verhaal van dap pere Amerikaanse vliegers die het in de strijd op Korea moeten opnemen tegen een bijzonder goede Chinese jachtvlieger, die heel veel slachtoffers maakt. Helaas slagen zij er niet in hem uit te scha kelen. Kent u dat gevoel van.ik-geef-het-op er komt niets van terecht? Helemaal geen mooi gevoel en eigenlijk het laatste, wat je denken kunt! Nu, daar waren we bijna aan toe in zake Voetspoor no. 9. De hele zomer hebben we zitten wachten op dat fel begeerde Voetspoor. Niets hoor, er viel niets te spoorzoeken. Maar nu, ineens kwam het binnen en juist op tijd voor de aanstaande herfstwan- delingen. Voetspoor nr. 9 kwam tot stand door de samenwerking van Staatsbosbeheer en de A.N.W.B. Het behandelt het gebied dat valt onder de boswachterij De Vuur- sche. Behalve het duidelijke, uitvoerige kaartje is deze uitgave voorzien van een aller aardigste tekst van Harriët Freezer en bovendien van een zevental toegelichte wandelingen. U kunt deze wandelingen lopen in een half uur, drie kwartier of ir een uur. Wie de omgeving van Soest goed wil le ren kennen, heeft een prachtige gids aan Voetspoor no. 9. Voor de prijs van 1, bij ons te verkrijgen. De tentoonstelling van poppen-plastieken in Slot Zuijlen blijft nog tot 15 oktober geopend. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1964 DE RIJKSWEG DOOR SOESTERBEG U heeft het kunnen lezen in de „Soester Courant" van 28 augustus: In '64 23.800 voertuigen tegen 19.300 in '63 per dag op de rijksweg door Soesterberg, een toe name van 23 Hoe gaat het, je pakt je twee- of vier wieler en je rijdt! Maar die weg dan, die nu praktisch dag en nacht, wordt gebruikt door al onze wielen! Die weg, ónze weg door Soesterberg, is een rijksweg en wordt beheerd door de Rijkswaterstaat. Tegenwoordig door de heer F. Schimmel, opvolger van de heer v. d. Brink, resp. cantonnier en ex-can- tonnier van de Rijkswaterstaat. Steenhoffstraat 63 - Telefoon 2432 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Wij vestigen nogmaals de aandacht op deze expositie, die in de romantische sfeer van het oude kasteel zo goed tot haar recht komt. En dande toeloop naar Sjoukje Dijkstra's prestaties op de gladde ijzers was zo enorm, dat het voor de RAI niet doenlijk was nog kaartverkoop toe te zeggen aan buiten de stad gelegen be- spreekbureaux. Wij hebben dus mensen moeten teleurstellen en dat spijt ons echt. Volgende keer beter! We hopen tenminste dat we nogmaals de kans krijgen u de toegang tot Sjoukjes kunst te vergemakkelijken. Op het gebied van de winterkleding voor tieners wordt ieder jaar weer opnieuw iets nieuws verzonnen. Waren het enige jaren geleden de rock-'n-rollkous, dit jaar is het de „Tomboy-stijl" die volkomen „in" is. Deze nieuwe Parijs-Amerikaanse winter mode voor teenagers, met zijn kniebroe ken, jongensjacks, Jim-&-Julespetten en leren stukken op ellebogen en broeks knieën verovert ook langzaam maar zeker de harten van de Nederlandse jongens en meisjes. De tas die deze nieuwe wintermode com pleteert, is de „Tomboy"-tas uitgevoerd in dezelfde frisse Schotse ruiten als de ge hele kleding. Het is een vrolijke frisse non chalante knapzak die losjes over de schou der wordt gedragen. De tas wordt vervaar digd van een waterdichte ruitstof en uit gebracht door de lederwarenfabriek Ger- retzen. Het grote voordeel van deze nieuwe mode stijl is, dat het om een plunje gaat waar je lekker in kunt ravotten, zonder dat je bang behoeft te zijn dat iets gauw stuk zal gaan. Het is de kleding bij uitstek voor echte Nederlandse meisjes. (Nadruk verboden) WILLY MAENS dankzij de versnelde warme luchtcircu- latie van de PHILIPS KACHELS vanaf Ult voorraad leverbaar. ELECTR.TECHN. INSTALLATfEBUREAU Soesterbergsestraat 51C - Tel. 2379 Een woord van lof voor wat er de afge lopen weken onder leiding en toezicht van de heer Schimmel ls gepresteerd aan het herstel van de bermen, wordt zeker gedeeld door alle bewoners van de Rade- makerstraat. We hebben nu niet alleen een goed af waterend, gesloten wegdek en goede weg berm (vlak voor de winter), maar ook een moderne riolering, die er zeker aan zal meewerken, dat straks in bet barre jaargetijde de Soesterbergse rijksweg een zc veilig mogelijke weg is. Bravo, Rijkswaterstaat en Gemeente, we zijn u allemaal zeer erkentelijk. H. HUISMA. Geachte redactie. Enige tijd geleden arriveerde ik per trein van Amsterdam in Soest-Zuid. Toen ik het pas gebouwde station wilde verlaten, bleek dat aan de trap, die de gang tot 't voorplein geeft, een leuning ontbrak. Aangezien ik invalide ben, voelde ik dat als een groot ongerief. Na het opbellen van een taxi ben ik, met behulp van de chauffeur, veilig de trap afgekomen. Ik overdacht later, dat het voor invali den en ouden van dagen toch wel een zeer wenselijk iets was, als er een leu ning langs de trap kwam. Aan de directie van de Nederlandse Spoorwegen heb ik toen een brief ge schreven met het vriendelijk verzoek een leuning aan te willen brengen. Al heel spoedig ontving ik een keurige brief dat er aandacht aan mijn verzoek geschonken was. Na een paar maanden passeerde ik het station en zag dat er reeds een leuning was aangebracht. Het is buitengewoon prettig dat mijn verzoek zo vlot is ingewilligd en ik be tuig dan ook mijn hartelijke dank aan de directie der N.S., die een klacht van een oud-verpleegster zo vlot in behan deling heeft willen nemen. Zr. A. M. A. VAN BEEK Heideweg 34, Soest. Personenauto, Vrachtauto en Scooter. Alleen nieuw lesmateriaal en allrisk ver zekerd. Personenauto zowel met grond- als stuurversnelling. EIKENLAAN 1 - TELEFOON 4685 ONDERWIJS. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis A. ter voldoening van het bepaalde in artikel 76 van de Lager-onderwijswet 1920, dat de raad van die gemeente, in zijn vergadering van 16 september 1964, medewerking heeft verleend als bedoeld in artikel 72 van die wet ten aanzien van het verzoek van a. het R.K. Schoolbestuur te Soester berg, voor het beschikbaar stellen van een noodlokaal ten behoeve van de Titus Brandsmaschool voor g.l.o. aan de Chr. Huygenslaan b. het R.K. Schoolbestuur te Soest, voor het aanschaffen van enige leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de meis jesschool voor v.g.l.o. aan de Steenhoff straat B. ter voldoening van het bepaalde in artikel 54 van de Kleuteronderwijswet, dat de raad van die gemeente in dezelfde vergadering medewerking heeft verleend als bedoeld in artikel 50 van die wet ten aanzien van het verzoek van: a. de O.L. Vrouwe Stichting te Amers foort, voor het maken van een nieuwe toegang tot de Maria-kleuterschool aan de Mariastraat b. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel", voor het stich ten van een twee-klassige kleuterschool in de wijk Soest-Zuid. Soest, 22 september 1964.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5