I '3 EERSTE G00ISE KLEDING VERHUUR De mannen met de rode jas MAAND VAN DE GRAMMOFOONPLAAT „DE GOUDEN SNAAR" Deux-Pièces LUXE AUTOVERHUUR ZONDER CHAUFFEUR VAN BUUREN U kunt niet alles weten. Soest voor dertig jaar. &C.M0URt*J ..Zeg maar ja tegen het leven" Opstellingen van S.E.C. V.V.D. forum- en discussieavond P. W. M. Simons overleden GROOTST gespecialiseerd bedrijf in 't GOOI. 42.50 J. Hoppenbrouwers POLITIE TEL 4444 Ned. Vromven Electr. Ver. v.HEEDESTR40 TEL:*.361 (Van onze speciale correspondent) Monotoom zoemen de motoren van het patrouillevliegtuig van the Royal Cana- dian Mounted Police, waarmee wij een controlevlucht maken boven het water van de St. Laurens Baai tussen New- Foundland en Nova Scotia. Voor mijn reisgenoten, een luitenant vlieger en een sergeant-telegrafist, is de ze gehele vlucht niet meer dan een stuk je dagelijkse routine, behorend bij hun werk, maar voor ons is het een bijzon dere belevenis. Onder ons glinstert het ad ƒ1.95 WIM SONNEVELD bij aankoop van 5, STEENHOFFSTRAAT 15 - SOEST water van de baai in de laatste stralen van de ondergaande zon. De machine vliegt laag en de mannen spieden over het wateroppervlak. De telegrafist onder houdt contact met de basis, vermeldt re gelmatig onze positie en brengt verslag uit van wat wij waarnemen. De mannen hebben een speciale opdracht meegekregen Zij moeten uitkijken naar een sinds enige dagen vermiste vissers boot. Dat is een moeilijke opgave in een zo enorm gebied als de St, Laurens komen wij tot de ontdekking, dat dit unieke politiekorps een enorme taak op de schouders torst, een taak die in de meeste andere landen wordt vervuld door verschillende speciale diensten. Hier in Canada komt dit alles neer op de R C. M.P., die daardoor zeer uitgebreide werk zaamheden heeft. Deze politie verzorgt patrouilles die re gelmatig het poolgebied doorkruisen; zij hebben de supervisie over de Canadese Eskimo's, te land, te water en in de lucht strijden zij tegen de smokkel en han del in verdovende middelen, valse mun- teiij, clandestien distilleren, het opspo ren en arresteren van misdadigers. Maar er zijn nog veel meer taken, zoals het bewaken van belangrijke gebouwen, het controleren en rapporten maken over de- vogeltrek, controle op de pelsdier- stand, strijd tegen de stroperij (een zwa re opgave in een zo enorm groot en dun bevolkt land), grenscontrole en zorg over te betalen in- en uitvoerrechten, controle op de immigratie, douanewerk in het algemeen, zoals passencontrole enzovoort. Voorts het trekken van infor maties op sollicitanten voor overheids- betrekkingen e.d. Verder nog de zorg over de Canadese Indianen en alles wat daarmee samenhangt. ,,Dus de romantiek is er wel uit vra gen we. „Oh nee, veel detachementen liggen in afgelegen gebieden en daar door is het romantisch element in dit korps gehandhaafd in weerwil van de ve le moderniseringen die er in de loop van het 90-jarig bestaan van het korps zijn gekomen". Hoe begon het „The Royal Canadian Mounted Police, de van oost naar west, dwars door Canada, ontstond wederom een moeilijke situatie. De oorzaak daarvan lag in het gedrag van de 4000 arbeiders aan het project, mannen die voor een groot deel niet van het beste allooi waren. Hierdoor ont stonden moeilijkheden met de indianen. In het voorjaar van 1885 barstte de bom en brak een opstand uit, waartegen een handvol politiemannen moest optreden. Maar ook in deze kwestie bleven de Blackfoot indianen loyaal en kon met hun medewerking de opstand worden neergeslagen". The goldrush. „Steeds meer blanken trokken naar het westen en toen rondom 1895 in de buurt van de Ykon goud gevonden werd, ont stond een massale trek naar dit gebied, waarbij uiteraard de handhaving van recht en wet weer in het gedrang kwam. In dit zo veraf gelegen woeste gebied moest politiecontrole komen. Te paard en met boten en hondesleden moest het groepje van slechts twintig man politie daar vechten om orde te brengen. Al de ze punten zijn slechts enkele voorbeelden uit de roemrijke geschiedenis van het prachtige korps, dat zoveel helden en eminente mannen heeft geteld. In 1904 kreeg het korps van koning Ed- ward VII van Engeland het predicaat „Royal" en gezien het feit, dat er niet meer alleen in North West Canada werd gewerkt, doch over het gehele land, werd de naam in 1920 veranderd in Royal Canadian Mounted Police, afgekort R C. MP. In die tijd ging het korps over tot het in gebruik nemen van vliegtuigen, waarmee diep in het gebied der Eskimo's werd doorgedrongen. Op zee langs de kust spelen de snelle boten van de R.C.MP een belangrijke rol in de strijd tegen smokkelaars, maar ook in de baaien en op de rivieren kun nen zij operationeel werken. S.E.C. 1 speelt zondag tegen V.V.IJ. 1 in de volgende opstelling: doel Van Es sen; achter Krijt en A. Hooijer, midden De Rooij. Ruttenberg en Van Breukelen, voor Dorrestein, E. Brouwer, J. P Brou wer, Duijst en v. d. Broek. Reserves J. A Brouwer, Hanasbei en Schimmel. S E C. 2 speelt tegen H M S 2 in de vol gende opstelling: doel v. d. Broek; ach ter D. Hooijer en Rijkaart; midden Aal- berts, Rodermond en Pothoven; voor Van Rijn, Evers, De Bruin, Verhoeve en Dett- mer. Reserves: Veldhuizen en Schimmel. Het derde en het vierde van S.E.C. zijn vrij en het vijfde speelt uit tegen Amers- foortse Boys 5. Deze bijeenkomst, welke op donderdag a.s., om 8 uur, in het Oranje Hotel wordt gehouden, is toegankelijk voor belang stellenden. Inleiders zijn het raadslid S. Minco van Hilversum (de V.V.D. en de middenstand), het raadslid L. J. te Pas van Naarden Bouwproblemen i en mr. Th. H. Raedt. voorz. der afdeling, (Hoe staat het met de vrijheid van de kiezer? Moeten wij naar een z.g. gemengd Kiesl stelsel, deels evenredige vertegenwoordi ging, deels districtenstelsel?). In de nacht van woensdag op donderdag is de heer P. W. M. Simons, administra teur van het gasbedrijf, op 42-jarige leeftijd plotseling overleden. Hij kwam in dienst van het gasbedrijf op 1 oktober 1945 als boekhouder-kas sier en werd bij de uitbreiding van het bedrijf bevorderd tot administrateur. De heer Simons maakte zich verdienstelijk als aktief sportbeoefenaar voor de ge meente. Achterom 6 - Hilversum - Telef. 48700 (1 min. van station) W* De mannen in hun traditionele rode jassen en goud gebiesde broeken staan aangetreden voor een parade. Baai. Gisteren en de dag daarvoor heb ben reeds een groot aantal vliegtuigen van de R.C.MP. en van de Canadese luchtmacht naar het vermiste vaartuig gezocht, maar zonder succes. Ook al heeft men vrijwel de hoop opgegeven nog iets van het schip te vinden of iemand te kunnen redden, toch krijgt elke beman ning van een patrouillevlucht het con signe mee, uit te kijken naar eventuele sporen of overlevenden van het vermis te vaartuig. Een ruime zeer gevarieerde sortering in verschillende prijzen vanaf Van Weedestraat 80 Soestdijk Wanneer de bemanning van ons toestel in de verte op het wijde wateroppervlak ook maar ites ontdekt dat niet duide lijk te identificeren is, dan wordt dade lijk van de koers afgeweken en vliegen we er heen om het aan een nader on derzoek te onderwerpen. Men is uiterst nauwkeurig in die dingen. Wanneer wij echter de kust van Nova Scotia onder ons krijgen, dan weten we, dat ook deze vlucht niets heeft opge leverd. We keren terug naar onze basis Halifax. Grote waslijst. Op het vliegveld ontmoeten we de dis trictscommandant van dit prachtige elite korps, the Royal Canadian Mounted Po lice en in een gezellig gesprek met hem enige federale politiemacht in Canada, is een zakelijke organisatie en een le vende traditie. Een overblijfsel van het romantisch verleden en voorbeeld van rustige toewijding en plichtsbetrachting", vertelt de districtscommandant. „In het jaar 1873 werd door de federale regering een korps opgericht dat tot taak kreeg orde en rust te brengen in de toenmaals nog wilde gebieden in het westen rond The Rocky Mountains. Gezien het moeilijk begaanbare terrein kreeg het korps beschikking over paarden en de naam North West Mounted Police In 1874 vertrok een groep van 300 man bereden politie van Manitoba naar de Rockies in het ruige westen met als op dracht vrede te brengen tussen de el kaar bestrijdende indianenstammen en het gebied te beveiligen tegen het bin nendringen en optreden van gevaarlijke avonturiers. Reeds na twee jaar had de ze bescheiden macht het doel bereikt en het vertrouwen en respect gewonnen van de indiaanse opperhoofden en hun vol ken, en tevens de in dit gebied verblij vende blanke bevolking opgevoed tot de wet eerbiedigende burgers". Invasie gekeerd. „In 1876 kwamen in de Verenigde Sta ten de Sioux in opstand, welke opstand zijn dramatisch hoogtepunt vond in de slag bij Little Big Horn. waar een ca valerieregiment van de V S onder aan voering van generaal Custer tot de laat ste man sneuvelde. Daarna trokken de Sioux noordwaarts naar Canada, hetgeen voor de Canadezen een grote bedreiging betekende. In het grensgebied bevond zich slechts een kleine groep van 214 man van de North West Mounted Police die tot taak had over een grenslijn van honderden kilometers in onherbergzaam gebied te waken over de veiligheil van leven en goed van de bewoners van het grens gebied. Dankzij de medewerking van het opperhoofd en de stam der Black foot indianen werd de invasie gekeerd en de vrede getekend. Bij de aanleg van de grote spoorweg Niet trouwen. De politiemannen mogen niet trouwen, voordat ze minstens twee jaar actieve dienst hebben verricht en de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt. Contracten wor den steeds gesloten voor een periode van vijf jaar. Regelmatig worden de mannen in hun diensttijd ook nog getest om tijdig te constateren wanneer een lid tussentijds lichamelijk of geestelijk be neden het vereiste minimum zou komen De nieuweling krijgt een opleiding van acht maanden, waarin hij wordt ge drild, waarin hij moet leren paardrijden, schieten, een studie moet maken van de wetten, kortom alle politionele taken moet leren beheersen. EIKENLAAN 1 - SOEST - TELEF. 4685 Speciale aandacht wordt geschonken aan zwemmen en aan het redden van levens onder diverse moeilijke omstandigheden, uiteraard het eigen leven incluis. Ook de psychische scholing is van het grootste belang De politieman moet zich onder alle omstandigheden volkomen kunnen beheersen, hij moet eerlijk, sportief en rustig zijn, wat er ook gebeurt. Deze fac toren worden beslist noodzakelijk geacht, aangezien zij de traditionele basis vor men van het korps, want door deze ei genschappen van officieren en mannen heeft het korps in negentig jaar haar roemrijke reputatie opgebouwd, heeft zij het volledig vertrouwen van regering en volk gekregen en behouden. Daarom is de R.C.MP. een elitekorps waar slechts de besten toe mogen toetreden. Begunstigd door prachtig weer, hebben de leden van de N.VE.ï. een excursie gemaakt naar de Kon. Metaalwarenfa- brieken Daalderop en Zonen te Tiel. Met een touringcar van „Amersfoorts Bloei" ging de tocht van Soest en Baarn over Hollandse Rading, Groenekan en Utrecht, naar Tiel, waar de dames verwelkomd werden met koffie. Daarna werd een korte lezing gehouden en werd de fa briek bezichtigd. De firma fabriceert niet alleen pannen, heetwaterreservoirs enz. doch ook tinnen gebruiks- en luxe voorwerpen, waarvan 85 naar West Europa en Amerika gaat. Door de tere samenstelling worden deze artikelen met de hand gemodelleerd, doch gemaakt in de fabriek te Zeist. Ook de tanks van „Daf", zijn een pro- dukt van de firma Daalderop, evenals de condensatorbakjes, die aan Philips (T.V.) en de Aziatische landen worden geleverd. Het bedrijf, dat nu 84 jaar bestaat, is overgegaan van vader op zoon en klein zoon, t.w. economische, juridische en technische directeuren. Van 30 man per soneel is het bedrijf uitgegroeid tot 1200 man, waarvan 20 geschoold (continu). De directie streeft naar verantwoorde sociale voorzieningen, bestaande uit fonds noodgevallen, spaarregeling, bezits vorming. dwz aandelen en woning bouw. Dit laatste vooral ook voor de fa briek, die in Wijchen staat (eindproduc- tie en expeditie). Na een smakelijke lunch in restaurant ..Corbelein", werden de dames verwel komd in de leskeuken van de fa. Daal derop, door mevrouw Frankenaar. Het gebruik van hogedruk- en braadpannen werd gedemonstreerd, evenals de koffie kannen. Mevrouw Van Veeren dankte mevrouw Frankenaar voor al het gebodene, waar na de terugtocht werd aanvaard. Door de mooie Betuwe ging de reis langs het nieuwe Ochten (verwoest in de 2e we reldoorlog) naar restaurant „De Ko ningstafel" in Rhenen, waar nog even werd gepauzeerd. Zeer voldaan over deze dag gingen de leden huiswaarts. Het winterprogramma van de N.V.E.V. wordt aangevangen op maandag 28 sep tember a.s. in de zaal „Credo", 2.30 uur Mevrouw H. de Goede-Baljet uit Utrecht zal fragmenten voordragen, o.a. uit „Dorp aan de rivier", „Verjaagd water", als ook vrolijke sketches. Laat vóór de winter uw haard of kachel grondig schoonmaken en nakijken, even tuele open naden dichten met kachelkit en micaruitjes vernieuwen, indien zij de fecten vertonen. Pannesponzen (staahvol) roesten niet in dien U ze na het gebruik op zachte zeep legt. Als het dopje van een tube niet gemak kelijk los gaat, duw dit knopje dan even in warm water en het leed is geleden. Wilt U een vetvlek uit een gewitte muur verwijderen, dan moet u over deze plek eerst een dun laagje blanke lak wrijven, waarna U de plek kunt witten. Lekkende vazen worden aan de buiten kant bestreken met paraffine of bijen was. Koper deurbeslag blijft blank, indien dit eenmaal per week afgewreven wordt met een wollen doekje waarop wat geest van salmiak. Om het wegglijden van de mat onderaan uw trap te voorkomen, zet u er aan weerskanten een gordijnring aan en schuift deze over de onderste roede van uw traploper. Doorgezakte zittingen van rieten stoelen worden weer strak als u ze aan de on derkant met heet water en azijn goed nat maakt. Naspoelen en in in de open lucht en zon laten drogen. Een „grammafoon met 52 nummers" werd te koop aangeboden en Barnevel der kuikens kon je voor 40 cent per stuk kopen. Garage Stam maakte bekend dat de prijzen van de Chevrolet omlaag gingen. Een 5-persoons superior-sedan kostte nu nog maar 1750,en een 5-persoons superior-torpedo 2575,— Een chevrolet- vrachtwagen kostte slechts 1850 gulden P.V.O. hield het tweede zomeravond concert in de muziektent tegenover het raadhuis en natuurlijk stond „Abschied der Gladiatoren" op het programma, want deze mars van Blankenburg deed het en doet het al vele jaren uitstekend bij harmonie- en fanfarekorpsen. Tegen woordig noemt men deze mars echter „Gladiator's Farewell". En toch was Blankenburg een heel echte Duitser. De politie te Soesterberg pikte een 16-jarige jongen op die verdrietig uit Den Haag was gegaan om in Soest lastig te worden. Hier verbleef het hoofd van een ULO-school met zijn leer lingen en omdat deze jongen in Den TELF; «055 LANGESTR.Z6 - AMERSFOORT Haag niet met hen spelen mocht kwam hij hier met repressaillemaatregelen. Hij bonkte 's nachts op de ruiten van het vakantieverblijf, waarvoor de politie wei nig waardering had. Een oude heer, die moeilijk liep, werd bij de onbewaakte overweg aan de Grote Melm gegrepen door een trein en op slag gedood. De Nijkerker D. K. was in Soest en hij raakte aan het vechten met M. de B. die een gat in zijn achterhoofd opliep en korte tijd later overleed. K. werd ge arresteerd maar dezelfde dag weer vrij gelaten toen bleek dat De B. niet door de hoofdwonde maar door een hartver lamming' overleden was. Een auto vloog uit de bocht bij Zon negloren en kwam tegen een boom te recht. Pa, moe, zoon en dochter waren licht gewond. Ook dertig jaar geleden waren er jongemannen met nozemstreken. Een van hen beroofde een juffrouw van haar handtas in de buurt van het paleis. De politie werd gewaarschuwd en de jonge ling werd vrij gauw opgespoord, omdat men aannam dat hij het geroofde wel in bier zou omzetten. Dat klopte en hij werd in een café gearresteerd-. Een expediteur kreeg een grote partij meubelen ter bewaring voor lange tijd, maar na een jaar was het nog maar een kleine partij omdat hij meer dan de helft verkocht had.

Soester Courant | 1964 | | pagina 6