ACTIE ZWARTE ZES Echtscheiding D. ENGEL MET RAAD EN DAAD. ONVOLDOENDE AFSTAND BEWAREN DERDE BLAD W3EE3L ^clioonenberé Krabbels van Knelis. Het grote probleem in Amerika In Californië mislukt de helft van alle huwelijken UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Seooterrijsehool hoortoestellen is nu gevestigd |k Bergstraat 5 'mg telef. 12036 V Amersfoort Mixed Hockey Club gaat lenen OUDERS VAN EMIGRANTEN RUYS CO. reisagenten Opbrengst collecte. Teenager bal Verkoop van huis Ga NaanSP'JKER Kaarsenactie Zonnegloren Li komt toch ook a.s. donderdagavond (1 okt.) op onze forum-discussie avond in het Oranje-Hotel Concert Nederlandse Cantorij (Brief uit Amerika.) Sinds jaren houdt een leger van psy chiaters, psychologen, sociologen en maat schappelijk werkenden zich in alle sta ten van de U.S.A. bezig met een der meest verontrustende verschijnselen in de Amerikaanse samenleving - het ex- horbitant hoge aantal echtscheidingen. In talloze Amerikaanse gezinnen spelen zich tragedies af, die vaak achter de coulissen plaatsgrijpen. De onderstroom van heftige gevoelens, die aan al deze huwelijksdrama's ten grondslag liggen, kan men achter de koele, nuchtere echt scheidingscijfers slechts vermoeden. Het valt niet te ontkennen dat van de echtscheiding op zo grote schaal het maatschappelijk leven op de duur de ge volgen moet gaan ondervinden. Vooral voor het gezinsleven zijn de gevolgen vaak funest. Hoe dikwijls niet worden de kinderen de dupe van de breuk tussen vader en moeder; welk een blijvende in druk moet de tragedie, welke aan de scheiding voorafging, niet maken op hun jonge, ontvankelijke gemoed. Volgens sociologische en psychiatrische rapporten komen jeugdcriminaliteit en -prostitutie, alsook psychische stoornis sen en gebrek aan sociale aanpassing het meest voor bij die jongeren, wier ouders gescheiden zijn toen zij nog kin deren waren. In de afgelopen dertig jaar is het aantal echtscheidingen in de Ver enigde Staten bijna verdubbeld. In een psychologisch tijdschrift gewaagde men onlangs reeds van „een echtscheidings epidemie". Sociale revolutie. Wetenschappelijke onderzoekers zien de oorzaak van het aantal echtscheidingen vooral liggen in de snel gewijzigde socia le omstandigheden. In de grote steden leeft ieder gezin sterk op zichzelf. Dat is in de Ver. Staten nog veel ster ker dan in Europa. Sterke persoonlijke banden heeft men niet. BOSSTRAAT 5 TELEFOON 2543 Het solidariteitsgevoel, dat kenmerkend is voor kleinere gemeenschappen, kent de gemiddelde Amerikaanse burger niet meer. Er zijn moeilijkheden tussen de echtelieden (zelfs in het meest harmo nische huwelijk komen die voor), dan heeft men zelden goede vrienden, met wie men zo'n zaak eens bespreken kan. Zo blijven de spanningen hangen in het gezin en dan is een echtscheiding al gauw de gemakkelijkste oplossing om de moeilijkheden te ontvluchten. Bovendien vallen in een grote stad echt scheidingen nauwelijks meer op Mensen, die in een kleine, besloten gemeenschap wonen, zijn bang voor het oordeel van de buitenwereld over hun huwelijk en dat inspireert hen dikwijls om samen de moeilijkheden toch weer op te lossen. In de V S. spreken mannen en vrouwen al over een scheiding, wanneer zij een onbetekenend ruzietje hebben gehad. Zo maakt men het zich wel erg gemakke lijk. Bovendien pleegt elk jaar een van de vijf Amerikanen te verhuizen. In zo'n mobiele samenleving ruilt men niet al leen licht van huis of woonplaats, maar ook van echtgenote. Voorts trouwen ve le Amerikaanse jongens en meisjes veel te jong. Vaak zijn het gedwongen hu welijken, waarvan bijna 50 reeds bin nen de vijf jaar strandt. Liefde niet blind De grote onafhankelijkheid van de Ame rikaanse vrouw (ook economisch) speelt bij dit alles een grote rol. De nieuwe opvattingen omtrent het wezen van man en vrouw verwarren de geesten dikwijls. Twee geestesstromingen, de oude en de nieuwe, botsen tegen elkaar en dienten gevolge begint het huwelijk, eens het fundament van de maatschappij, te wan kelen. Voorts Is het wel zeker, dat vele Ame rikaanse mannen en vrouwen zich on voldoende bewust zijn van de drijfveren van hun partnerkeuze. Prof. Robert Winch, ambitieus socioloog, verhonden aan de Amerikaanse Northwestern Uni- versity, heeft het ontleedmes gezet in de amoureuze aantrekkingskracht, een terrein dat eeuwenlang gereserveerd is gebleven slechts voor de lyrische ont boezemingen van troubadours en min- streels en de gestamelde tederheden van de schuchtere liefdesparen aller tijden. Na jaren studie kwam kwam hij tot de theorie van de complete liefde. „Men kiest datgene, wat men zelf mist", meent Winch. „De meeste mensen kiezen een partner die datgene vertegenwoordigt wat zijzelf wilden zijn. Een schuw, frêle meis je, zal een fikse ambitieuze man liiezen, een zelfbewuste man een onzeker meisje, wier schuchterheid hem ln zijn zelfbe-| wustheid versterkt. Huwelijlcspartners voltooien vaak eikaars onvolkomenheden. Een huwelijkskeuze gebeurt dus bepaald niet willekeurig (liefde is kennelijk niet zo blind), maar de moeilijkheid is dat partners, die elkaar om bepaalde rede nen gekozen hebben, vaak van elkaar vervreemden, doordat zij worden teleur gesteld in datgene wat zij bij elkaar hoopten te vinden. Wat hoopen zij te vinden Dat kunnen zij niet uitleggen. Omdat zij zich bij de keuze hebben la ten leiden door sterke motieven, waar van zij zich echter zelf niet genoeg be wust waren. Onder voorzitterschap van de heer J. K. Vogt, waarnemend voorzitter van de Mixed Hockey Club, is woensdagavond in gebouw De Rank een algemene ledenver gadering gehouden, waarvoor de belang stelling niet overweldigend was. De vice-voorzitter deelde mee dat waar schijnlijk spoedig begonnen kan worden met de uitbreiding van het clublokaal en de bouw van een kleedlokaal. Het kleedlokaal wordt op kosten van de ge meente neergezet, de uitbreiding van het clublokaal tot het dubbele oppervlak komt voor de helft voor rekening van de hockeyclub. Hiervoor wordt 5000,— van een bank geleend. Het is niet mogelijk geweest dit op redelijke wijze uit eigen kring aan te trekken. Er zijn thans 222 leden. Zij zullen voor taan 40,contributie per jaar betalen als ze senior-lid zijn en 30,als ze junior-lid zijn. Het entreegeld is 15,— geworden. Met deze bedragen kan de AOW. W P. meent dat de uitkering volgens de A.O.W. geen belastbaar inkomen vormt en steunt deze mening op diverse door hem opgesomde bepalingen. Antwoord De door U genoemde wette lijke bepalingen zijn op zichzelf wel juist, doch ten deze niet ter zake. Dat het A.O.P. niet vervreemdbaar Is of vatbaar voor verpanding, beslag enz. houdt toch geenszins in dat het niet volgens de fis cale wetten tot het belastbaar Inkomen behoort De andere bepalingen die U noemt betreffen de vaststelling van het z.g. premieloon, d.w.z. het loon waar over de A.O.W.-premie die ingehouden wordt, moet worden berekend. Wat be treft de loongrenzen die U noemt het volgende. Heeft iemand buiten zijn loon meer dan 200,netto andere inkom sten, dan valt hij in de inkomstenbe lasting, ook al blijft zijn loon beneden VOOR BEZOEKREIZEN PER SCHIP Of PER VLIEGTUIG NAAR UW KINDEREN IN CANADA AUSTRALIË VER. STATEN NIEUW-ZEELAND ZUID-AFRIKA Inlichtingen en boekingen bij: UTRECHT, Lango Jan.ïlraa! 16, Tel. 19009- 26230 Californië's record. In Californië is het aantal echtscheidin gen gemiddeld nog veel groter dan in de andere staten van de V S Hier misluk ken 50 van alle huwelijken. Dit be vestigen de sociologische onderzoekingen, want juist in deze staat hebben zich de laatste decennia sociale veranderingen voltrokken. Er is in deze staat een speciale com missie in het leven geroepen, die het probleem der echtscheidingen bestudeert. Deze commissie heeft onlangs de idee geopperd, dat er in de U.S.A. een cen trale wet op de echtscheidingen moet komen. Nu heeft elke staat nog zijn ei gen echtscheidingswettten, waardoor een verwarrende toestand ontstaat, die veel al de echtscheiding aanmoedigen. Voorts wil men echtparen, die willen scheiden, in staat stellen eerst hun problemen nog eens met deskundige raadgevers te be spreken, alvorens de rechtbank een be slissing neemt. Tenslotte heeft de com missie voorstellen gedaan om de jeugd reeds op de scholen grondig op het hu welijk voor te bereiden. Geleerden van verschillende pluimage, af komstig uit alle delen der Ver. Staten, houden zich bezig met de vraag hoe men tot een gemeenschappelijke aanpak van dit nationale probleem kan komen. On dertussen sprak het gerechtshof te Los Angeles op de dag, dat wij dit schrijven, nog weer 78 echtscheidingen uit. De collecte ten bate van „Het Zonne huis" heelt in de gemeente Soest opge bracht 1724,05. Aan de gevers wordt hartelijk dank gebracht. Morgenavond wordt in het St. Josephge- bouw een teenagerbal gehouden. De mu ziek zal verzorgd worden door twee Baarnse bands en wel „The Moonshots" en „The Gipsies". vereniging uitkomen als het ledental stijgt. Men achtte het niet verantwoord de contributies meer te verhogen. Er is een trainer aangetrolcken die de jeugd op woensdagmiddag, van 3 tot 5 uur, zal trainen. Naar de mening van het bestuur - en ook van vele ouders - was de jeugd de laatste tijd wat verwaar loosd. De nieuwe trainer is de heer H. Puper uit Baarn, m.o.-leraar lichame lijke opvoeding. Sommige leden waren bang dat de ver eniging een deel van de 5000,die voor vijf of zes jaar geleend wordt, kwijt zal zijn als besloten wordt tot aanleg van een weg over de Eng, die onder meer ten koste van de hockeyvelden zal gaan. Zuidsingel 3 Amersfoort De heer Vogt was er echter van over tuigd dat de gemeente de vereniging dan niet in de steek zal laten en voor nieuwe velden een kleedlokaal en een clubgebouw zal zorgen. De heer M. Lock werd tot lid van de elftalcommissie heren benoemd en de heer A. C. J. de Beurs tot lid van de elftalcommissie dames. Het huis Olijkeweg 7 is woensdagavond in de Gouden Ploeg verkocht door no taris M. van Veeren. Het werd ingezet op f 27.500,door de heer H. J. Hilhorst en door hem afgemijnd op 5000,zo dat hij koper werd voor 32.500, Kettingbotsingen komen sinds een aantal jaren veelvuldig op de auto snelwegen voor. Vrijwel altijd kunnen zij ontstaan, doordat er te dieht op elkaar wordt gereden. Van kleurige plakplaatjes met opschriften als „Boem is ho op achterruit of bumper, schijnen weinig automobilisten zich iets aan te trekken. Ook bij het inhalen op de autosnelwegen ziet men soms plukjes auto's, die met snelheden van over de honderd kilo meter per uur en tussenruimten van nog geen tien meter voortjagen. De voorwaarden voor een kettingbotsing zijn daarmee al aanwezig. Door het bewaren van voldoende onderlinge afstand kunnen ongelukken worden voorkomen. Die afstand is afhankelijk van de snelheid, waar mee wordt gereden. In het algemeen kan men stellen, dat de veilige afstand, uitgedrukt in meters, tenminste gelijk moet zijn aan de helft van de snelheid in kilometers. Bij een snelheid van honderd kilometer per uur is dus een tussenruimte van mintens 50 meter noodzakelijk. Bij slecht weer (regen, mist enz.) zullen deze afstanden groter moeten zijn. Aldus propageren Verbond voor Veilig Verkeer en Korps Rijks politie in hun Actie Zwarte Zes. de genoemde aanslaggrens. Het Alg. Ou- derdoms Pensioen behoort tot die „an dere inkomsten" en daarom zal de ge nieter daarvan als regel in de inkomsten belasting vallen. Hierop zijn enige uit zonderingen, die in deze rubriek thans te ver zouden voeren. CENT VAN 1960. Hoe kan het dat ik een cent ontving van 1960 met de beel tenis van koningin Wilhelmina? Antwoord: U stuurde ons een cent, die aanmerkelijk groter is dan die wij ken nen. Op die cent staat de beeltenis van koningin Wilhelmina en het jaartal 1960. Dit kan inderdaad, want in Surinama zijn deze centen nog vrij algemeen in omloop. En aangezien veel Surinamers in Neder land vertoeven, komt zo af en toe hier ook wel eens een dergelijke cent in de roulatie. IVALTER ULBRICHT. Is Walter Ulbricht vroeger een nazi ge weest Wat heeft hij eigenlijk uitge voerd ten tijde van de Spaanse burger oorlog Antwoord Walter Ulbricht is tijdens de Spaanse burgeroorlog ln Spanje werk zaam geweest als politiek commissaris. Ulbricht werd in 1928 lid van de Duitse communistische partij. Hij moest in 1932 naar Moskou vluchten, omdat hij be schuldigd werd van ophitsing tot moord op twee politie-officieren. Hieruit blijkt al dat hij allesbehalve nazi-gezind was en dat dit in zijn gedrag ook wel tot ui ting kwam. INKOMSTENBELASTING. Enige tijd geleden kreeg ik een aanma ning om belasting te betalen. Aangezien de laatste vervaldag nog lang niet in zicht was, heb ik dit als erg voorbarig beschouwd, maar nu kreeg ik een dwang bevel en daar zijn kosten aan verbon den. Hoe kan dit nu, ik ben toch geen wanbetaler, de tijd is nog lang niet ver streken. Antwoord Het is niet voldoende dat U het gehele belastingbedrag op de laaste vervaldag betaalt. U moet n.1. per ver valdag één vijfde deel betalen. Uw bil jet zal vermelden als eerste vervaldag 30 april. Toen had U dus 20 van de aanslag moeten betalen, per 31 mei nog eens 20 en zo vervolgens. Een en an der berust op een wettelijk voorgeschre ven regeling evenals de kosten welke U in rekening worden gebracht voor aan maning en dwangbevel Er zal dus niet anders opzitten dan betalen. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1964 As je 't ming vraogt dan mok zeige dat veur ming dokters bar re knappe koppe binne omdak eiges nie veul herses heb, al bin ikke dan net nie achterluk. Zo hek 'n machtig re- spek veur die groote Anton Geesink die zo meraokels vechte ken. Ikke gao al an de haol as 'n baosje teuge ming zeit, mojje van ming 's 'n optaoter hebbe. Goed, dokters hebbe knappe koppe, maor denkterom da zullie ok wel us zwetse kenne, waant as de eene zeit van rooke gao je achter mekaor dood en de tweede zeit das heul nie waor, dan mot 't nie goed zitte. 'n Half jaor eleje kojje elleke dag in de kraant leeze dajje nie oud wier ajje rookte. Nie meer rooke Knelis, zee Kneliao, dan wor je tien jaor ouwer en 't is ok veul goejekooper. Ammeklompe zee ikke, waant tien jaor laanger leeve kost veul meer as twintug jaor rooke en daorom hou ikke noeng kiste mit knaoke over omdak kallempies deur gong mit segrette rooke. Bie ming maoke die marine de kachel nie an. Stejje veur dak noeng zou zeige dat ikke van ming leevesdaoge nie meer zou rooke omdak 'm kniep veur long- kaanker en dak over tien jaor ongder 'n bus van Tense kom, of dak over vief- tien jaor van 'n dokter mot heure, das nie zo best, Knelis, longkaanker, jie rook zeker veul. Dan mos ikke zeige dak in vieftien jaor geen segret oppestooke had Trouwes ikke heb geliek, waant in de kraante sting gistere dat 'n dokter zeit dat rooke en kaanker niks of haost niks met mekaor te maoke hebbe. Gooi dat zaokie van 'n hallef jaor terug en van eergistere maor in je pet en zeuk 't tuus maor uut, ikke ken d'r geen touw an vastknoope. Zo, das dat en noeng 'n segretje om 't of te leere. TEL.2982 50E5TERBERGSE5TR. 26 De Zonnegloren-kaarsenverkoopaktie gaat weer beginnen. Ruim 250 scholen hebben in principe de toezegging gedaan dat hun leerlingen kaarsen ten bate van het sanatorium verkopen zullen. De propa- ganda-afdeling van Zonnegloren hoopt echter dat nu spoedig de definitieve toezegging zal binnenkomen, want de tijd dringt. In het maandelijks verschijnende orgaan van het sanatorium wordt dan ook een oproep aan de scholen gedaan. In dit orgaan wordt ook verzocht een mening te geven over de wenselijkheid door te gaan met het houden van de jaarfeest- Inleiders de raadsleden MINCO (Hilversum) en TE PAS (Naarden), alsmede de voorzitter der afd. Mr. RAEDT. Belangstellenden zijn welkom. MATA IIARI. Wie was „Mata Hari" Antwoord Mata Hari (d.i. het oog van de zon) heettte eigenlijk Margaretha Geertruida Zelle. Zij werd in 1876 in Leeuwarden geboren als dochter van 'n Friese pettenwinkelier. Zij huwde met 'n kapitein van het K N.I.L., welk huwelijk mislukte. In 1903 trok zij naar Parijs, was eerst model, later danseres. Als cour tisane had zij relaties tot in de hoogste kringen. In wereldoorlog 1 zou zij vol gens de Fransen hebben gespioneerd voor de Duitsers. Een krijgsraad veroor deelde haar ter dood. Dit vonnis werd in 1919 in de slotgracht van Vincennes voltrokken. De beschuldiging is later wel in twijfel getrokken, maar tot op heden geldt de naam Mata Hari als die van een fatale vrouw, die de faam van mees terspionne verwierf. OOST-DUITSLAND. Is er in Oost-Duitsland momenteel nog sprake van jodenvervolging Antwoord De pl.m. 3.000 Joden, die nog in oost-Duitsland wonen, worden niet vervolgd, tenzij zij a-communistische as piraties aan de dag leggen. Maar dat geldt uiteraard voor alle inwoners van de D.D.R. viering, welke elk jaar in juli plaats vindt. Het is een kostbaar feest en het bestuur van de vereniging Zonnegloren wil uiteraard graag weten of de belang stelling voor dit feest groot genoeg is om er met succes mee door te gaan. Ook wil men graag weten in welke vorm men de feestvering het liefst ziet. De Muziekkring de Nederlandse Cantorij zal op dinsdag 29 september opnieuw in de Oude Kerk onder leiding van Maarten Kooy concerteren. In het komende seizoen zal de Cantorij zich intensief, maar uitsluitend, met het vertolken van Bachcantates bezig hou den. Deze cantates worden gebracht met een orkestbezetting van barokinstrumen- ten en dat is een unicum. Op het concert van dinsdag a.s. wordt de cantate nr. 39 „Brich dem Hungrigen dein Brot" uitgevoerd. Solisten zijn Maria v. d. Slikke, sopraan; Ine Kooij, alt; Gerard de Vos, tenor; Rom Kalma, bas. De organist Klaas Bolt speelt enige orgelwerken van Bach en orgelkoralen uit diens „Orgelbüchlein", omlijst door koorzettingen van deze ko ralen.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9