T Nieuw bestel gevraagd Laatste eer aan P. WM. Simons HET OOG GERICHT OP GEVAAR Wat is OPEN en wat is DICHT GIREREN VAN ABONNEMENTSGELD Gewonden in het verkeer Bureau Huisvesting gesloten B.D.C.-handbal Hees won met 11-1 S.E.C. verloor op het nippertje Raad van Elf op pad Auto's botsten Mixed Hockey Club. Onbewoonbaarverklaring Eiermarkt DINSDAG 29 SEPTEMBER 1964. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. 43e JAARGANG No. 14. OURAN Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.75. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WE EDESTRAAT 2IA SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 door W. Vogt. Wat is „open" en wat is „dicht" Ogenschijnlijk het vragen naar de be kende weg. Maar deze vragen zijn meest al het moeilijkst te beantwoorden Alfred Sutro - Italiaans toneelschrij ver - heeft de vraag geestig beantwoord in „De open deur". Het woord „open bestel" wordt als een tennisbal geral- lyed en het „entre-court" publiek volgt hem met halsspiergymnastiek. Kijkers en luisteraars hebben de indruk dat daaren boven op grote schaal touwtrekken plaats vindt om de macht in radio en televisie. Zij vinden dat dit spel - in te genstelling tot het tennis - in de be slotenheid van exclusieve clubs wordt ge speeld; dat het spel erg ondoorzichtig is, zodat het menigeen weinig kan sche len wat er voor resultaat uit de bus komt. Militair terrein. Het terrein van de klank- en beeldradio wordt beschouwd als een Mekong-delta, waarin niemand zich zonder helicopter durft te wagen. Waar de generaal der Ver Naties, zoals op Cyprus, wordt „be rispt", omdat hij iets verstandigs heeft gedaan. We zeiden het al eens eerder de schijn van een spel komt door de weifelende houding van de regering. Zolang geen keuze is gedaan uit wettelijke mogelijk heden acht elke mededingende groep zijn kansen intact. Er wordt geroepen om een „open bestel". Wat is een open bestel De vraag mag worden gesteld, omdat ve len er onder verstaan het recht tot vrij initiatief de R E M Veronica. Geen gelijke kansen. Vrij initiatief betekent gelijke kansen. Maar zijn er gelijke kansen Zodanig, dat de kans een ontelbaar aantal ma len kan worden gegrepen Er kunnen verscheidene banken zijn, di verse scheepswerven, vele levensmidde- lerrbedrijven en onnoemlijk veel vrije be roepen. Zij wedijveren met de geoor loofde wapens van vakkennis en talent. Hun kansen zijn gelijk. Maar bij radio en televisie kunnen de kansen niet gelijk zijn De mogelijkheden om een kans te grijpen zijn beperkt. Van een „open be stel" is geen sprake. Men kan ijveren voor rechtvaardige ver deling van de kansen, maar zodra de mogelijkheden zijn verbruikt, is het be stel gesloten. Dan is er numerus clausus van respectabele noodzaak. van het andere stadion ruimte en acco- modatie verschaft aan allerhande pres taties van vreemde gegadigden. Wij kennen hier in Nederland het sta dion-stelsel en in Amerika en in Enge land (jazeker. Engeland met zijn BBC. en zijn I.V.T.) het Ajax-patroon. We moeten daarom wat minder zelfverzekerd praten over „open" en „gesloten" be stellen. Als ware hier geen begripsver warring mogelijk. Gebruikt men de ter men in het juiste betoogverband. dan be tekenen ze wat anders dan in het ach teloze spraakgebruik. En wat willen wij nu De belegeraars van het nu zo verguisde Hilversums omroepbestel willen 'n nieuw, een ander er naast. Maar een bestel, dat de concessionaris, die de buit aan de minister ontwringt, in een Ajax-positie biengt. Baas in eigen huis en een pro grammabeleid, ingesteld op behoeften en belang van harmonische geslotenheid. De leuze van het „open bestel" Is er dus een met vermakelijke flair geheven. Zoals zo vaak met leuzen het geval is. Maar als een duidelijk, scherp gedefini eerd begrip, onzinnig. Meer dan haar op een bord kladden, kan men niet. Evenmin als in werkelijk ernstig te ne men instituten, zoals bijvoorbeeld het huwelijk, zijn radio en televisie instel lingen die gelukkig en harmonieus kun nen zijn in een „open bestel". Door de ze spraak- en begripsverwarringen, ge volg van het dooreen haspelen van plus- en mintekens, ontstaan de REM.-com plexen. Abonné's, die het abonnementsgeld voor het 4e kwartaal 1964 van ons blad (f2,40 voor Soest en Soester- berg en f 2,75 voor andere gemeen ten) wensen te gireren, verzoeken wij beleefd dit nu te doen met ver melding van 4e kwartaal 1964. Bij overschrijving na 1 okt. kun nen wij niet voorkomen, dat een kwitantie wordt aangeboden, daar de abonnementskwitanties dan in handen zijn van de incasseerders ADMINISTRATIE SOESTER COURANT. Amerika. „En in Amerika dan „Daar is wel 'n open bestel", roept iemand uit. In Amerika Is evenmin een „open be stel". De voorraad „kanalen" is daar ook beperkt, al zijn er meer dan hier. Het Amerikaanse bestel is geslotener dan het onze, als men de begrippen „open" en „dicht" juist hanteert. Het nare in het Nederlandse bestel is dat het zo „open" ls De minister - zegt men - neigt tot een oplossing in de geest van een open be stel, maar wat wij er van gemerkt heb ben, wijst alleen op een voorkeur voor een „gesloten" bestel, in tegenstelling tot een „opene" van de zuilen. Noemt de kijker terecht een systeem „gesloten" als daarin de deelnemers exploitanten ieder op hun beurt aan de zelfde camera's staan Als (zoals bij de klankradio) het „opene" zelfs zo ver gaat, dat men een gids nodig heeft om in elk jaargetijde aan de weet te komen, wie dier exploitanten van een bepaald ultzendinstrument gebruik maakt (zen- derruil) Zo'n bestel is meer open dan een week end-shirt Zie de stadions. Wij zien, zoekend naar een parallel in de sport - het stadion van Ajax als 'n „gesloten" bestel en het Olympisch sta dion in de zelfde stad als een „open". Waarom Omdat Ajax zijn voetbal- en exploitatiebeleid in de kring van eigen Inzicht en behoefte voert en de directie Alvorens het stoffelijk overschot van de heer P. W. M. Simons naar de laatste rustplaats werd overgebracht, passeerde men nog eenmaal de kantoren van het Soester Gasbedrijf, waar de heer Simons in leven als administrateur een zeer gewaardeerd ambtenaar was. Zes bloemenkransen werden als laatste groet aan de baar gehecht, terwijl hierbij aanwezig waren wethouder J. v. d. Arend namens het gemeente bestuur, gemeentesecretaris de heer J. J. J. M. Festen namens de gemeente ambtenaren, de directeur van het gasbedrijf, de heer N. M. Breedeveld, de heer B, W. Kolthof namens de Soester Volleybal Vereniging, waarvan de overledene een actief lid was, alsmede deputaties van het kantoorpersoneel en de technische dienst van het gasbedrijf. Zaterdagmiddag reed een Amerikaanse militair in zijn sportwagen met grote snelheid van de vliegbasis naar Soest. In de bocht bij Zonnegloren slipte hij en sloeg enige malen over de kop. Dicht bij het hek van Zonnegloren bleef de zwaar beschadigde wagen liggen. De be stuurder had vleeswonden aan zijn lin ker hand en een ontwrichte schouder. In Zonnegloren is hij behandeld. De heer F. A. van M. uit Soest, die in een gehuurde auto uit de richting Soesterberg kwam, meende dat er iets de weg overstak en hij remde. Bij de Van Beuningenlaan slipte hij in de bocht er. botste tegen een boom. Toen de po litie arriveerde stond hij naast de auto want hij had slechts lichte verwondin gen aan het voorhoofd. Per politieauto is hij naar dokter Stroband gebracht voor behandeling en later naar huis. Korte tijd later slipte op dezelfde plaats een auto die bestuurd werd door de heer B. S. uit Baarn. Ook deze kwam tegen een boom terecht. De heer H. J. A„ die naast de bestuurder zat, werd uit de auto geslingerd en kwam op het rij wielpad terecht. Dokter Stroband ver leende de eerste hulp waarna de beide bewusteloze slachtoffers naar Zonneglo ren gebracht werden. Op de Van Weedestraat viel de mili tair W. O. uit Vianen toen hij zijn brom mer plotseling afremde omdat een auto mobilist die uit zijn auto gestapt was het rijwielpad overstak. Dit was de heer C. A. R. uit Amsterdam. Het slacht offer brak een sleutelbeen en is na be handeling door dokter Rupert naar het militair hospitaal in Amersfoort ge bracht. Woensdag, 30 september (morgen), zal het gemeentelijk Bureau voor Huisves ting de gehele dag voor het publiek ge sloten zijn. Teams van de handbalvereniging B.D.C. behaalden zondag de volgende resulta ten: Dames-aspiranten: B.D.C. 2-Attilla 9-4. Dames-aspiranten: B.D.C. 1-Sport Ver eent 12-0. Dames-senioren: B.D.C.-Sport Vereent 0-6. Dames-juniores: B.D.C.-Olympia 2-5. Heren-senioren: U.D. 3-B.D.C. 7-13. Heren-senioren: A.A.V. 2-B.D.C. 2 8-5. Heren-junioren: Laren-B.D.C. 11-8. Vorige week speelde het Utrechtse P.U.E.M. tegen V.V.Z. en verloor met 1-12. Bij de rust zag het er niet naar uit dat het zo'n grote nederlaag zou worden, want de achterstand was pas 1-2. Zaterdag verging het de Utrechters wei nig beter, want ook nu hadden ze -bij de rust een 1-2 achterstand en tenslotte werd het een 11-1 nederlaag. Hees speelde in de eerste helft niet best en na tien minuten kon P.U.E.M. de lei ding nemen omdat keeper Muis zwaar peinzend in zijn doel stond en bij een schot geen hand uitstak. Na twintig minuten werd het 1-1 door een afstands schot van Sakkers. Vijf minuten later scoorde dezelfde speler uit een pass van Elfrich. In de tweede helft werden de doelpun ten aan de lopende band gescoord. Sak kers vond viermaal het net, Budding bracht de stand op 7-1 en door midden voor Bosman werd het tenslotte 11-1. Ook hij scoorde viermaal en onder de doelpunten was een prachtige kopbal. S.E.C. heeft in de wedstrijd tegen V.V.IJ. met 2-0 en met 3-1 voorgestaan en toch met 3-4 verloren. Nadat een minuut stilte gehouden was in verband met het overlijden van de vice-voorzitter van de vereniging V.V.IJ. begon S.E.C. aan een hevig offensief dat de achterhoede van de IJsselsteiners in paniek bracht. Van de Broek schoot al in de eerste minuut tegen de lat. De- verdedigers van V.V.IJ. deden het niet best en de keeper was de zwakste speler van de ploeg. Na tien minuten werd het eerste doel punt door Duijst gescoord. Van Breuke- len mocht een vrije schop nemen, de bal kwam tegen de paal en stuitte terug voor de voeten van Duijst. Na 20 mi nuten werd door S.E.C. een corner op links genomen. De bal kwam hoog voor het doel van V.V.IJ. en werd wegge werkt door Aryans. Brouwer kreeg een mooie kans en hij schoot hard in de rechter benedenhoek (2-0). Bij een aan val over rechts, waarbij Dorrestein en Brouwer betrokken waren gaf Brouwer een voorzet. Duijst kopte de bal precies in handen van de keeper. Linksbuiten Zijderveld maakte het eerste V.V.IJ.-doelpunt. Hij kwam met de bal naar binnen en terwijl iedere S.E.C.- speler bleef staan in de overtuiging dat voor buitenspel gefloten zou worden schoot hij rustig in. Kort voor rust schoot Dorrestein bij een gevaarlijke S.E.C.-aanval net over de lat. In de tweede helft maakte V.V.IJ. het S.E.C. bijzonder moeilijk. Rechtsbuiten Stehouwer kwam goed langs Hooijer en schoot net naast het doel. Na 20 minu ten gaf de uitstekend spelende De Rooij de bal aan Dorrestein, die schoot zonder zijn doel te bereiken. Een minuut later had Brouwer meer succes en hij bracht de stand op 3-1. Nu ging de halfspeler Spliet naar voren. Hij passeerde enige spelers en tenslotte ook de keeper (3-2). Na een half uur scoorde middenvoor Van Stout de gelijkmaker (3-3). S.E.C. drong nu sterk op en dat borg het gevaar van een verrassende V.V.IJ.- aanval in zich Die kwam inderdaad. Rechtsbinnen Adelaar brak door en De Rooij greep hem bij zijn shirt om hem het scoren te beletten. Adelaar mocht een vrije schop nemen. Hij schoot zuiver op doel en Van Essen dook over de bal heen die hij had moeten houden. Hier door verloor S.E.C. ondanks beter spel. Dat de illustere Raad van Elf niet al leen rond carnaval aktief is bleek zon dag toen de heren onder ideale omstand- digheden een fietstocht maakten. Ook de prins was op de fiets geklommen ge assisteerd door zijn adjudanten voerde hij de stoet aan. Fietsen en tandems vormden de vervoersmiddelen en zwierige sportkleding wees op de sportieve inslag van de leden van het hoge college. Meegevoerde fietspompen en zelfs zwem vliezen duidden voorzichtigheid aan. In Soestduinen werd voor de eerste maal aangelegd en daarna werd de hult voor het vliegveld genomen alsof het de Tourmalet in de Tour de France was. De bezemwagen ontbrak zodat niemand zich aan de klim onttrekken kon. maar niet iedereen haalde het fietsend. Lopend ging het echter ook. De lunch werd in café Het Centrum te Soesterberg gebruikt en in gezapig tempo ging het naar Lage Vuursche, waar op de midget golfbaan fenomenale presta ties geleverd werden. Weer op de fiets in de richting Baarn, waar de dames van de sportievelingen wachtten om met hun echtgenoten het diner te gebrui ken en de avond gezellig door te bren gen. Het zou heel gewoon geweest zijn als het Soester verkeer het afgelopen weekend drie doden geëist zou hebben, want drie auto's hebben zich bijzonder vreemd ge dragen op de Soesterbergsestraat De eerste werd bestuurd door een Ame rikaanse militair, die zich blijkbaar op de prairie waande, waar je net zo hard kunt rijden als je maar wüt zonder uit de bocht te kunnen vliegen. Bij Zonne gloren kan dat echter heel goed en dat gebeurde dan ook. Buitelend kwam de sportwagen tot voor de ingang van Zon negloren. De bestuurder mankeerde nage noeg niets. De tweede auto slipte in de flauwe bocht bij de Van Beuingenlaan, die thans ge vaarlijker schijnt te zijn dan de bocht bij Zonnegloren ooit geweest is. De be stuurder mankeerde nagenoeg niets. Korte tijd later deed een tweede auto in deze bocht hetzelfde en kwam even eens slippend tegen een boom terecht. Ook nu keek de dood toe zonder in te grijpen en dat is maar gelukkig, want we hebben dit jaar al zes doden in het verkeer en het is helemaal niet nodig dat het record van 13 in 1 jaar verbeterd wordt. Het lijkt wel gewenst dat de plaatse lijke autoriteiten nu eens gaan over wegen of het mogelijk is al dat geslip in en dat gebuitel door die bochten te voorkomen. Straks laten de bladeren het afweten en met de regen zullen zij het slip- buitel- en botsgevaar groter maken. Blijkbaar zijn de aanduidingen op de Soesterbergsestraat niet duidelijk genoeg om de automobUisten er nadrukkelijk van te overtuigen dat ze zich op gevaar lijk terrein bevinden. KANTMAN. De derde zitting van het Vaticaanse concilie is in volle gang. Daar men met de vele schema's binnen een bepaald tijdvak klaar wil zijn, vindt ook druk overleg plaats buiten de concilie Aula. Foto Kardi naal Bernardus Alfrink hier in gesprek met de Poolse Primaat Kar dinaal Wysiinski (links). De Soester aannemer C. U. reed met zijn vrachtauto op de Birkstraat in de richting Amersfoort. Hij stopte aan de rechter kant van de weg omdat hij links af een erf op wilde rijden. Hij keek of er verkeer aankwam, zag niets en ging linksaf. Op dat moment kwam er uit de richting Amersfoort een personenauto, bestuurd door de heer C. de J. Naast hem zat zijn verloofde mej. N. D. De heer De J. zag de vrachtwagen niet en hij reed zijn auto klem onder de laadbak. Mej. D. sloeg met haar hoofd door de voorruit en kreeg waarschijnlijk een her senschudding. Per ziekenauto van de E.H.B.O. is ze naar Zonnegloren gebracht. De zwaar beschadigde personenauto is weggesleept. Het eerste damesteam van de Mixed Ho ckey Club Soest heeft zondag met 4-0 van Laren 2 gewonnen. Spü E. Körmann Rüdi van het tweede team debuteerde als keepster en zij deed het uitstekend. Laren kreeg dan ook geen scoringskans. Marjolein Schutte, die als middenvoor een goede partij speelde, maakte het eerste doelpunt. Stans Hoppenbrouwers bracht de stand op 2-0 en uit een voor zet van Cockie de Beurs op 3-0. Marjolein Schutte scoorde het laatste doelpunt. Loor van der Sterre speelde als spü een bijzonder goede partij. Heren 2 speelde met 0-0 gelijk, tegen Voordaan 3 ondanks grote overmacht van de achterhoede en de halflinie. De voorhoede was echter niet tot scoren in staat. Heren 1 speelde met 1-1 gelijk tegen Gooi 3. Voor rust was Soest in de meer derheid en in de tweede helft ging de strijd gelijk op. M.H.C. speelde doortas tender dan verleden week. In het doel deed keeper Peter Rip het goed. De strijd speelde zich voornamelijk af op het middenveld en voor beide teams was de buitenspelval een gevaarlijke val. O'ok ditmaal werden alle strafcorners door de Soester spelers onbenut gelaten. Piet Maree scoorde in de eerste helft voor Soest en kort voor het einde van de wedstrijd werd het uit een ver warde scrimmage voor het Soester doel I-I:. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld de woning Ringweg 18 onbe woonbaar te verklaren daar dit huis niet meer door het aanbrengen van verbe teringen in bewoonbare staat te brengen is. Tevens is voorgesteld de ontruimings termijn op een maand te stellen. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 170.000 stuks in prijzen van 11,50 tot 12,50. Middenprijs 12, Prijs per kg. 1,94.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1