r FoTo£ua9' Paul van Himst FILM-PROJECTOR D00RSMEREN ZO KLAAR BOSBOOM LUXE AUTOVERHUUR ZONDER CHAUFFEUR VAN BUUREN v.v.z. Ons land verstedelijkt TWEEDE BLAD Twee duistere zaken Voor uw Automobielbedrijf Krabbels van Knelis tchoonenbeng België's begaafste voetballer 30 september tegen Neclerand BEVEROL SMEERSTATION Tenniskampioenschap bekend won 5$i In 40 jaar zullen onze steden worden verdubbeld. is nu gevestigd Bergstraat 5 telef. 1203e Amersfoort Bromfietser gewond POLITIE TEL 4444 BRANDWEER 3 3 3 3 W ca ca BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool De hoge prijzenkasten langs de muren van het secretariaat van de nu 54-]arige Sporting Club Anderlecht tonen de vele successen, die de Belgische kampioenen in binnen- en buitenland hebben be haald. Monsieur Steppé, secretaris van de Brus selse ploeg die kortgeleden het interna tionaal voetbalpubliek verrastte door de Italiaanse voetbal-kampioen Bologna met 1-0 te verslaan in de eerste ronde om de Europacup, kijkt er dikwijls met een trotse blik naar. EtJMIG P8 NOVO SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3911 Hoewel de prestaties van Anderlecht in de eerste plaats berusten op een hecht ploegverband, gaat de sympathie van de vaste bezoekers van het Heysel-stadion vooral uit naar de eminente voorhoede speler Paul van Himst, een der beste voetballers die onze zuiderburen ooit hebben gekend. Dertig september zal de defensie van het Nederlandse elftal in de .iel van Deurne" heel wat te stellen krijgen met deze fameuze technicus, die op het mo ment in glanzende vorm verkeert. Internationaal op 17-jarige leeftijd. Een half uur voor het einde van de be kerwedstrijd tegen Bologna werden de 65.000 bezoekers in het eivolle Heysel- stadion bruusk van hun plaatsen gerukt, toen Van Himst met een harde, zuivere kopbal de vrijwel onpasseerbare Italiaan se goalie Negri tot een vergeefse snoek sprong wist te dwingen. Al zo vaak was de jeugdige internationaal de matchwin ner voor zijn club geweest. Drie dagen tevoren had hij ook een groot aandeel gehad in de 6-0 overwinning van Ander lecht op F.C. Antwerp. BIRKSTRAAT 105 - SOEST - TEL. 3256 Anderlecht's en Belgie's paradepaardje, die op 2 oktober ter gelegenheid van zijn 21ste verjaardag het gehele eerste elftal van zijn club in zijn ouderlijke woning aan de Felix Wittouckstraat te St. Pieters-Leeuw kan verwachten, debu teerde reeds als 16-jarige in het eerste elftal van Anderlecht. Zijn grote kwali teiten werden direct erkend. Nog geen jaar later, t.w. op 19 oktober 1960, maak te hij zijn debuut als internationaal in een kwalificatiewedstrijd voor de we reldbeker 1962 tegen de Zweden. Nu heeft de jonge vertegenwoordiger reeds 22 caps op zijn naam staan. Tegen Ne derland speelde hij tot dusver zes keer. Dit seizoen speelt hij voor de tweede keer mee in het tournooi om de Europese beker. Tot zijn mooiste voetbalherinne ringen behoort de cupmatch tegen Real Madrid (oktober 1962), waar hij en zijn ploegmakkers de gerenommeerde Madrile- nen reeds in de eerst ronde uitschakel den door een 1-0 score (na een 3-3 in de Spaanse hoofdstad). Veelzijdig. Vanouds zijn de grote namen in de voetbalsport begrippen geworden. Zo spreekt men van de dribbels van Stan ley Matthews, van de linker van Puskas, de kopstoten van Kocsis, het schot van Greaves, de alomtegenwoordigheid van di Stefano, de passes van Abe Lenstra, de rennen van Cliff Jones en het jokerspel van Ernst Ocwirk. De namen van deze spelers blijven lang verbonden aan hun specialiteiten. Paul van Himst heeft met deze vedetten dit gemeen, dat hij van alles iets tege lijk is: dribbelaar, fameus technicus, ge boren tacticus, artiest doch evenzeer voetbalatleet. Zijn geliefkoosde truc is de „slalom", maar deze bijzondere technische vaar digheid is slechts een van zijn veeltal- lige troeven. Ook uit tactisch oogpunt bezien is hij een grootmeester. Het is daarom zo moeilijk tegen deze kwieke Belg te voetballen, omdat hij zich nooit een bepaalde spelwijze laat opdringen Hij maakt zelf zijn wedstrijd. Alomtegenwoordig. Raymon Kopa, eens Frankrijks voetbal idool en ook enkele jaren rechtsbuiten van Real Madrid, heeft ooit te kennen gegeven dat de beste methode om Van Himst te stoppen is: zo dicht mogelijk bij hem in de buurt te blijven, dat hij geen kans krijgt het leder te snappen. Inderdaad is dit de enige methode. Wan neer Van Himst rechtsbinnen speelt, dan zal b.v. de linkshalf van de tegenpartij, eventueel een der binnenspelers opdracht krijgen Van Himst te schaduwen. Hij moet de Belg dan ook overal volgen en niet alleen handelend optreden, wanneer Van Himst in de buurt van het straf schopgebied komt. De Anderlecht-crack is echter tactisch bijzonder geslepen. Zo weet hij altijd de vrije ruimte te kiezen. Evenals di Stefano duikt hij letterlijk overal op. Bemerkt hij dat hij door het midden geen kans heeft door te stoten, dan zwerft hij over de vleugels, en plots ziet men hem weer in de achterhoede opduiken. Het is dan ook heel moeilijk deze knaap uit te schakelen, dit vergt praktisch een even grote klasse van zijn directe tegenstander. Schutter en voorbereider. Hoewel Paul van Himst een erkend schutter is, is hij vooral de man die doel punten voorbereidt. Hij is een zeer be gaafd dribbelaar (zijn stijl doet in dit opzicht veel aan Rijvers denken, aan Kick Smit als men wil) en het gebeurt zelden dat hij de bal niet nauwkeurig afgeeft. Verder beschikt hij over de gave, die slechts grote voetballers bezitten, om een bal toch bij zich te houden, zelfs wan neer verschillende tegenstanders bezig zijn hem de bal afhandig te maken. Dit gemanoeuvreer op de vierkante meter, dat we in Nederland tgenwoordig hoog stens nog van Coentje Moulijn of Tonny SOESTERBERGSESTR.WEG 26 TEL 2982 van der Linden zien wanneer die eens een goede bui hebben, kan de achter hoede van de tegenpartij gemakkelijk in verwarring brengen, waardoor men zoveel aandacht op die ene speler gaat concen treren, dat de andere voorwaartsen vrij spel krijgen. Dertig september zal de Nederlandse defensie ondervinden, dat het tegen Paultje van Himst moeilijk voetballen is en zelf ziet de jonge Belg al met vrees en hoop uit naar de zevende oktober, wanneer Anderlecht voor de return tegen Eologna aantreedt. Nadat drie weken onderlinge wedstrij den door leden van de tennisclub Soest gespeeld zijn is zondag bekend geworden wie de Soester kampioenen zijn. Bij de dames versloeg mevr. Havenaar mej. V. Hofman met 6-4, 9-7. In de halve finale had zij mevrouw Felix uitgescha keld. In de halve finale heren versloeg A. Sprangers Geijtenbeek met 7-5, 6-1 en Esendam won van Van Coeverden met 6-3, 6-3. A. Sprangers werd kampioen door met 6-2, 6-0 van Esendam te win nen. In de halve finale gemengd versloegen A. en F. Sprangers Van Za delhof! en Van Breukelen. Haal en Esen dam wonnen van Schoute en Dierdorp. In de finale was de uitslag: A. en F. Sprangers Haal en Esendam 6-3, 7-5 In de halve finale was de uitslag gemengd dubbel wonnen mevr. Felix en A. Spran- EIKENLAAN 1 - SOEST - TELEF 4685 gers van mevr. Groart en J. Smit met 6-0, 6-0. Mevr. Goedkoop en Geijtenbeek wonnen van mej. Hofman en Ebben met 6-2 en 6-3. In de finale versloegen mevr. Felix en A. Sprangers mevr. Goedkoop en Geijten beek met 6-0, 7-9. Mevr Goedkoop en mevr. Felix versloegen in de finale da mes-dubbel mevr. Thiellier en mej. Hof man met 12-10, 7-5. He jongensdubbel werd gewonnen door A. Noteboom en E. Schuuring, die in de finale H Lelyveld en R. Schuuring met 6-2, 6-4 versloegen. Kampioen jongens enkel werd E. Schuuring. In de halve finale versloeg hij H. Kuiphof en in de finale A. Noteboom met 3-6, 6-3, 6-4 Het kampioenschap gemengd dubbel werd behaald door Margriet de Bruin en Arie Noteboom. Kampioene meisjes enkel werd Marloek van Beurden en Ria Mirck werd tweede. Voorzitter J. H. van Breukelen reikte de prijzen uit. Wedstrijdleider G. J. van Zadelhoff kreeg een aansteker als belo ning voor het vele werk dat hij bij het organiseren van de wedstrijden ver richtte. Op een slecht en door de gestadig val lende regen glad geworden terrein heeft V.V.Z. in Maartensdijk met 1-0 van S.VJH.-Boys gewonnen. Over de kwa liteiten van het spel viel niet te roe men, maar dat kwam grotendeels door het slechte weer en het miserabele veld. Voor de rust had V.V.Z. een licht over wicht, dat werd uitgedrukt door een doelpunt van Demmers, die een hoge voorzet benutte en de bal vallend inkop te. In de tweede helft waren de ploegen goed tegen elkaar opgewasen. Het spel moest nogal eens onderbroken worden in verband met terechtwijzingen aan spelers en pubhek door de scheidsrechter en de aanvoerder van S.V.M.-Boys. Een kwartier voor het einde van de wed strijd kreeg S.V.M.-Boys een strafschop toegewezen. De scheidsrechter dacht dat een speler van V.V.Z. hands maakte maar hij kreeg de bal tegen de schouder. De penalty werd door keeper Van Kooy fraai gestopt, zodat het 1-0 bleef en V.V.Z. een kleine zege behaalde. Een doodgewone fietser heeft in Nederland ook zijn monument. De gemeente Eindhoven heeft het beeld gekocht van de amsterdamse beeldhouwer Hans Bayens en het geplaatst in een plantsoen van een der nieuwe wijken. De wereldbevolking groeit Jaarlijks met 2 de stedelijke bevolking met meer dan 4 De snel groeiende verstedelij king is derhalve een algemene karakte ristiek van de omwenteling die zich overal op de wereld voltrekt. Ook de verstedelijking in ons land vol trekt zich in hoog tempo. In 1947 woonden 5,4 miljoen Nederlands in ker nen met meer dan 10.000 Inwoners. In 1960 was dit reeds 6.8 miljoen I De to tale bevolking van ons land groeide met 1,9 miljoen; daarvan is 1,4 miljoen of bijna 75 trechtgekomen in een ste delijk woonmilleu. Naar de 20 miljoen. Het einde van deze economische hergroe pering, waarbij sterke verschuivingen optreden naar de industrie en diensten sector, ls nog lang niet in zicht. Demo grafen en sociologen verwachten, dat aan het einde van deze eeuw nog slechts 3 a 4 van de beroepsbevolking in de landbouw zal werken. Volgens de huidige bevolkingsprognose zal Nederland omstreeks het jaar 2000 zo'n 18 20 miljoen Inwoners hebben te herbergen. Confronteert men de ver wachtingen Inzake beroepsstructuur en bevolkingsomvang, dan zal ons land rond de eeuwwisseling 1 miljoen agra riërs en 17 a 19 miljoen niet-agariêrs tellen. Dit impliceert dat er geheel nieu we stedelijke woonvormen moeten wor den gecreëerd voor globaal genomen 'n stedelijke bevolking van zo'n 8 miljoen mensen. Nederland zal in een Jaar of veertig zijn stedeüjk woonmilleu moeten verdubbelen Vertraagde ontwikkeling. Van de 12 miljoen Nederlands wonen nu 10,1 miljoen bezuiden de üjn Alk- maar-Zwolle-Enschede Hieruit kan men afleiden dat de verstedelijking nog slechts bescheiden is in het noorden, waardoor de in dit opzicht bestaand» verschillen snel zullen verkleinen. Ook Zeeland is 'n gebied een vertraagde ontwikkeling op dit gebied. Maar wan neer dankzij het Deltaplan het gehele gebied door wegen, dammen en bruggen aan de Randstad zal worden vastgeklon ken, zal het vermoedelijk een versnelde verstedelijking ondergaan. Suburbanisatie. Voorts treedt ln ons land nu reeds het verschijnsel der suburbanisatie op. Dor pen ln de onmiddellijke omgeving van de steden worden geheel in de stedelijke sfeer opgenomen. In de Randstad liggen deze stadsgewesten al zo dicht bijeen, dat hun invloedssferen elkaar overlappen. Planologen hebben daarom de mening uitgesproken dat men bij de planning de Randstad moet zien als één functio neel geheel. Buiten de Randstad loopt de stadsgewestelijke ontwikkeling nog wat trager, maar niettemin vertonen steden als Groningen, Enschede, Arnhem, Nij megen, Maastricht en Eindhoven ook reeds een sterke mate van suburbani satie. De vormgeving van het stadsgewest be tekent een stedebouwkundige opgave van geheel nieuwe allure. Bij de structure ring van deze gewesten zal aan het ver keerssysteem en recreatieve mogelijkhe den in het bijzonder aandacht moeten worden besteed. Onze stadsgewesten moe ten immers niet alleen bewoonbaar, maar voor alles ook leefbaar zijn Voor komen moet worden, dat ln Nederland de stelselloze suburbarnisatie een kans krijgt, zoals die in de Verenigde Staten bijvoorbeeld bestaat. VAN DE SOESTER COUraj™ VAN DINSDAG 29 SEPTEMBER lm As je 'tming dan mok zeige 7~.fL veul beeter naor nes ken gaon aj]e daggie uutgaot as Amsterdam, daor woone JuweW en in Eemnes nie 1 Daor schiete baanaie^ 1 die op roof uut 1 je nie zo makkeled veur Je raop*"as in mokum. Jonges schiete die zwerrevers. Die hadde ming en Kneliao wel kenns raoke, waant wullie waore net die dag in Amsterdam. Nie alleenug, maor mit allegaor minse die wat mit de Soesder kraant te maoke hebbe. Zo maor us 'n daggie uut. Net wat veur ming, de heule dag pappe en nathouwe en niks betaole. In de bus wier 't ezeid van die roof overval. Weg weeze zee ikke teuge Kne liao, strakkies denke die manne van de pelisie, die Knelis zie je van zien leeves- daoge nie in Amsterdam en vedaog is die d'r wel. Die kon dat zaokie wel us oppeknap hebbe. Gelukkig gonge wullie mit 'n boot 't waoter op en daor zie je nie zoveul agente. Jonges zuk reegene en jonges zoveul waoter daor bie Amster dam. As 't om je hart slaot bejje hars- tikke dood. schat ikke zo. Maor goed, noeng die baandiete. Twee binne d'r al epakt en de pelisie krieg wel meer van die dallevers. Dattie Jeweele gappe is nie zo'n raamp, waant hoope minse hebbe gin jeweele, maor dattie smeerlappe as halleve gekke loope te schiete om de minse baang te maoke en soms ok nog raokschiete dat liek narreges op. Die jewelier kreeg haost 'n kogel in zien test. Die gong d'r rao- kelings laangs. Veur dat gappe van die jeweele hoeve de rechters wat ming betref niet zo'n zwaore douw te geeve, waant ikke ken Kneliao toch die ring van veertugduu- zend gulde nie geeve die zomaor op straot lag. Maor veur dat schiete magge zullie wat ming betref wel leeveslaang en 'n paor jaor hebbe. uuuriuesueuer Op de Birkstraat werd de bromfietser F. K. V., zestien jaar, door en auto aan gereden. Hij kreeg een zware hersen schudding en enige schaafwonden en is naar Zonnegloren gebracht. De Amersfoortse kok J. p. kwam per auto uit de richting Amersfoort. Uit tegen gestelde richting kwamen twee brom fietsers, onder wie de Soester scholier F. K. V„ die plotseling uitweek en door de auto gegrepen werd. Hij kwam op het wegdek terecht en bleef zwaar gewond liggen. Ondanks veel nakaarten is nog steeds veel onduidelijk in twee voorvallen die nogal wat stof hebben doen opwaaien: de laatste schietpartij in de Golf van Tonkin en de mosterdgasaanslag op een Duitse geluidstechnicus bij Moskou. Het Russische persbureuau Tass - dat er niet bij vertelt waar het deze gege vens vandaan heeft - stelt vast dat de Amerikaanse torpedobootj agers voor de kust van Noord-Vietnam drie schepen tot zinken hebben gebracht. Uit andere bron hoort men daar niets van, maar de mededelingen uit Washington zijn wel van dien aard dat allerlei twijfels opko men. Vooral de uitlating van president John son dat hij „overhaaste stappen" in ver band met het gebeurde had weten te voorkomen. C/3 GedlpL A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) C wordt gehaald en gebracht. Geen représaille. Dat lijkt er veel op of de militairen ter plaatse al een tuchtiging aan de Noord- vietnamezen hadden willen toedienen zo als de vorige keer toen vliegtuigen bases van Ho Tsji Minh bombardeerden. En als de president dat wilde voorkomen, dan wijst dat erop of de Amerikaanse ma rine niet helemaal vrijuitging en Was hington het vooral maar liever vergeet. Het heeft er de schijn van of de Ameri kaanse schepen min of meer in een paniek hebben geschoten, nadat ze op hun radarschermen schepen waarnamen, die minstens zoveel recht hebben hier in de internationale wateren te varen als zij zelf. Dat zoiets voorkomt is op zichzelf wel begrijpelijk. Maar hier komt er dan bij dat men ook gaat twijfelen of de vorige schietpartij hier, met de daarop volgende strafoefening wel zo gerecht vaardigd was. Slap mosterdgas. Het geval met de geluidstechnicus Schwirkmann, die in de Duitse ambas sade in Moskou wat afluisterinstallaUes onschadelijk gemaakt schijrt te hebben, is vooral zo vreemd, omdat van Duitse zijde kennelijk eerst is getracht de zaak stil te houden. Pas door een publicatie in een krant kwam aan het licht dat de man in de kloosterkerk te Zgorsk met mosterdgas was bespoten, waarna nog allerlei Russische tegenwerking onder vonden zou zijn om de man terug te brengen naar de bondsrepubliek. Volgens een verhaal van het plaatjes weekblad Quick overigens, zou de offi ciële versie ook niet helemaal juist zijn geweest en merkte Schwirkmann pas bij terugkeer in Moskou dat hij een pijn lijke huidaandoening had overgehouden aan de spuiterij. In dat geval zou men zeggen, dat het nogal slap mosterdgas moet zijn geweest. Maar hoe dan ook: van Russische zijde zweeg men op de door de publicatie noodzakelijk geworden Duitse protesten en dat gaat men in Bonn min of meer als een belediging voelen. Een belediging die onder de nu al haast gebruikelijke slechte Russisch-Duitse verhouding niet eens op zou vallen, wanneer niet net een bezoek van Chroesjtsjow aan Bonn voor de deur stond. En als deze zaak niet wordt afgedaan op een manier waar mee althans het Bonnse gezicht een beetje wordt gered, dan wordt het be zoek van de sowj et-premier een netelige affaire.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5