Onze Medische aantekeningen hij de Olympische Spelen FaT°S^a3ei Veel omslag voor het „kiertje"' in de muur FORD TAUNU 12 M DIA-PROJECTOR Ook vlot in huis De avonturen van Gertjan en Maartje. WEEK- REKLAME «O. 10 tot en met 24 oktober te Tokyo In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT Mars van gymnast iek verenigingen Tempo-najaarscompetitie Europese ministersdietatuur De Meteoren BURGERLIJKE STAND Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Ook de o doet haar Voor uw huwelijksaa DRUKKERIJ SMIT 0i^rakh°chV°or I Daar staan we dan andermaal aan de vooravond van de beroemde olympische spelen Thans niet, zoals bij de allereer ste ontmoeting in Athene in 1896, met 'n kleine driehonderd deelnemers uit veer tien landen, nee, nu zijn er voor de spe len, die dit keer voor het eerst in Azië worden gehouden, meer dan zevendui zend atleten uit bijna honderd landen ingeschreven Niet alleen het aantal deelne mers heeft bij deze achttiende olympi sche ontmoeting een grote verandering ondergaan; sedert de eeuwwisseling Is er op sportgebied nog heel wat meer ver anderd. Daarmee bedoelen we niet al leen de tijden, waarvan steeds weer frak- ties van minuten en seconden worden afgeknabbeld er is zoveel veranderd in de voorbereiding, in de trainingsmetho den, in de wetenschappelijke aanpak. VOOR UW BRAUN PAXIMAT TR1UMPH N 12 SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burgem. Grothestraat 45 Tel. 3917 Rome viel tegen. Voor Tokio '64 heeft het Nederlands Olympisch Comité het noodzakelijk ge acht de medische voorbereiding van onze nationale afvaardiging naar de spelen centraal te verzorgen drie artsen, leden der medische commissie van de KNVB, hebben deze werkzaamheden toen ter hand genomen. Het N.O.C. heeft hier mede een nieuwigheid ingevoerd en een stap- gedaan in de richting van de in ternationaal gevoelde behoefte tot uit breiding van de sportgeneeskundige be moeiingen. Van een centraal instituut voor sport- research zal in Nederland voorlopig nog wel niets komen Toch zullen we - als we de prestaties van het buitenland willen blijven evenaren - tot de oprichting van een dergelijke instelling moeten komen. Dat de resultaten van onze atleten in Rome, nu vier jaar geleden, wat zijn tegengevallen, is een teken aan de wand. In andere landen wordt op wetenschap pelijke wijze bestudeerd hoe men tot nóg betere prestaties kan komen. ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. Door gemakzucht Er is wel eens gezegd dat de stijgende welvaart een verlammende invloed op de prestaties van onze topatleten zou heb ben, dat zij door het vele comfort waar mee men zich tegenwoordig omringd ziet, zouden vervallen tot laksheid en gemakzucht, dat zij daarom niet „hard" genoeg zouden zijn. Een blik naar de overzijde van de Atlantische Oceaan, naar de Verenigde Staten, toont echter, dat er in een land met een ongetwijfeld hogere levensstandaard dan de onze, heel wat atleten zijn die olympische medail les in de wacht slepen. Nee, wat betreft onze langzaam terug lopende prestaties - verhoudingsgewijs dan - is de welvaart ditmaal vrij van schuld. Waar het ons aan ontbreekt is aan centraal geleid wetenschappelijk on derzoek op het gebied van de sportfy- siologie. Medio 1963 heeft dr J. Jongh, tweede voorzitter van de Federaties van bu reaus voor medische sportkeuring, in het tijdschrift voor sociale geneeskunde een overzicht gegeven over alles wat er in Nederland al wèl tot stand is gebracht. Tegelijkertijd besprak hij ook de nog tal rijke wensen voor verbetering en uitbrei ding van de medische verzorging van sportbeoefenaren. Twee promoties. Op wetenschappelijk gebied is er in Ne derland wel iets gedaan. In 1960 pro moveerde F. A. J. Enschede tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift dat de training van schaatsenrijders tot onderwerp had. Daarna promoveerde de arts W. L. Mosterd op een proefschrift getiteld „Stuwkrachtmeting en slagana lyse bij getrainde zwemmers". Dr Mos terd belichtte daarin de voordelen van e zogenaamde intervaltraining en perio- entraining. ieder geval komt er voor het bereiken an top-prestaties tegenwoordig wel el iets meer kijken dan „vroeg naar bed aan, veel eten en verder maar je best Idoen". Een juiste training omvat 'n wel- verwogen schema, gebaseerd op de re sultaten van wetenschappelijk onderzoek 'over alle details. Zulke onderzoekingen mogen niet te hooi en te gras plaatsvinden; zij dienen cen traal te worden gecoördineerd. Moge lijk zou het fysiologisch laboratorium van de Rijksuniversiteit te Utrecht - waar bovenvermelde onderzoekingen wer den verricht - nog eens kunnen uit groeien tot een nationaal en centraal instituut voor sportresearch. Want dat is hetgeen wij nodig hebben om ons op internationaal niveau te kunnen handhaven. In stromende regen hebben achthonderd gymnasten van de Soester gymnastiek verenigingen Crescendo, Olympia en S.T.C. en de Soesterbergse gymnastiek verenigingen A.G.A.V.S. en Laetitia za terdagmiddag een propagandamars door Soest gehouden. De organisatie hiervan was in handen van Crescendo. De drumbands van A G.A.V.S., Laetitia, Olympia, Crescendo en de Baarnse ver eniging B.G. en S.V. maakten deel uit van de lange stoet. Op de hoek van de Beetzlaan en de Nachtegaalweg werd gedefileerd voor de burgemeester, wethouder J. v. d. Arend, de heer Th. M. Peet, directeur van de sportstichting, de waarnemend korps chef van politie hoofdinspecteur H G Scholtmeijer en vijf vertegenwoordigers van de deelnemende verenigingen. Een meisjes-lid van Crescendo bood de burgemeester een oorkonde aan waarin onder meer stond dat de gymnastiek verenigingen blijven rekenen op de steun en de medewerking van de gemeente. Na afloop van de mars ontving de ver eniging Olympia een wisselbeker en een plaquette omdat zij volgens de jury de beste indruk gemaakt had. De overige verenigingen ontvingen een herinnerings medaille. De volgende route werd gelopen: Maria- straat. Van Straelenlaan, Hellingweg, Nachtegaalweg, Pelikaanweg, Schrikslaan, Beetzlaan, Koekoekweg, Leeuwerikweg, Zwaluwenweg, Vinkenweg, Schrikslaan, Beckeringhstraat, Hartweg, Thorbecke- straat, Schaepmanstraat, Nieuwstraat, Beetzlaan, Mariastraat. De derde rit van de Tempo-naj aarscom petitie bracht de overwinning aan de ge broeders De Lange. Eddy won bij de senioren de rit van 48,3 km in 1 uur 18 minuten en zijn broer Jan Willem won bij de aspiranten de 23 km in 38,5 mi nuten. Aad Post bracht bij de senioren leven in de brouwerij. Hij ging er herhaalde lijk tussenuit maar werd steeds terug gehaald. Johnny Visser probeerde het in de negende ronde. Hij kreeg een voorsprong van 100 meter en werd door het peloton achterhaald. Van der Kui len en Van Hees kwamen door het hoge tempo op achterstand. Jac. v. d. Berg demarreerde maar hij slaagde ook niet, evenmin als Aad Post in de 21-ste ronde. Van de Berg en v. d. Kuilen kwamen op een ronde te liggen terwijl aan de kop de strijd onvermin derd voortging zonder dat uitlooppogin- geen succes hadden. De uitslag was: 1. Eddy de Lange. 2. Aad Post, op een half wiel. 3. Gerrit Rutten- berg, op een wiel. 4. Johnny Visser. 5. Jac. v. d. Berg, op een ronde. 6 R. v. d. Kuilen, op 2 ronden. De aspiranten reden 23 km. Jan Willem de Lange was verreweg de sterkste, al kon Johnny v. d. Heiden hem lang bij houden. Arie Bakker kon slecht uit de voeten door een aanlopend wiel en Pe ter Kooij stapte af toen hij het contact met het peloton verloor. De uitslag was: 1. Jan Willem de Lange. 2. Johnny v. d. Heiden, op een ronde. 3 Arie Bakker, op twee ronden. DE LAATSTE JAREN gaan vooral de jonge hulsvrou wen er toe over in huis bij hun dagelijkse bezigheden iets gemakkelijks te dragen. De ouderen onder ons zul len de voorkeur blijven ge ven aan een degelijke japon, maar het zijn vooral de jon ge vrouwtjes die het ietsje gemakkelijker opnemen en graag, als de kinderen naar school zijn en manlief aan het werk is, rond dartelen in een fijn zittende pantalon en leuke vlotte blousp. Het grote voordeel van deze moderne huiswerkkleding is, dat je je er zo lekker pret tig in kunt voortbewegen, vooral als we met de trap leer in de weer zijn en de ramen lappen. Op de nogal eens koude na- zomerse dagen geeft zo'n pantalon ook nog de nodige warmte. We laten namelijk wel eens de achterdeur van de keuken openstaan, of de deuren van het balkon en dan wordt het al gauw ta melijk kil in huis. Bovendien lopen wij dikwijls naar de deur, dan voor de bakker, de groenteman, melkboer etc. Dat huishoudelijke kleding niet altijd even droog be hoeft te zijn, bewijst ons modelletje. Een charmant bloesje, met lange mouwen, op een heerlijke pantalon en platte gemakkelijk zittende schoentjes geven u niet al leen de nodige bewegingsvrijheid bij uw dagelijkse bezigheden, maar geven u ook dat pittige, vlotte uiterlijk, dat u zo bijzonder charmeert. Het Duitse kabinet heeft een regeling goedgekeurd die het Westberlijners weer mogelijk zal maken de muur te passe ren voor bezoek aan familie in de oos telijke helft van de stad. Dat besluit was eenstemmig, zei regeringswoordvoerder Von Hase er uitdrukkelijk bij en niet ten overvloede. Dat de pasjeskwestie een teer punt is voor de C.D.U./C.S.U.- F.D.P.-coalitie lijdt geen twijfel, anders zouden de onderhandelingen er over ook geen negen maanden hebben geduurd. In vrij ruime kring meent men dat de Oostduitsers een verkapte erkenning van hun staat proberen af te dwingen en sterker nog een instemming van Bonn met Ulbrichts (en Chroesjtsjows) idee van de drie Duitslanden, waarvan een vrijstad BerUjn er dan één zou zijn, los zowel van D D.R. als van Bonn. Westberlijns burgemeester Brandt ziet dit niet zo nauw: tenslotte zit hij met zijn neus op het verlangen van vele stadgenoten om hun verwanten „drüben" tc gaan bezoeken. Maar vooral in de Beierse C.S.U. van Strauss en ook bij de F.D.P. weegt minstens zo zwaar dat men Ulbricht niet het minste sprankje van erkenning gunt. Vandaar de wat vreemde procedure. Geen erkenning. Bonn stemt ermee in als een vertegen woordiger van de Westberlijnse senaat de overeenkomst sluit. De bondsrepubliek blijft er officieel buiten, maar toch wordt er even de nadruk op gelegd dat west- Berlijn en bondsrepubliek in feite één zijn. En zo is dan een formele manier gevonden om niet onderhandeld te heb ben, maar toch een overeenkomst te hebben aangegaan. Zuiver op papier - en om de gevoelens van Strauss e.d. te sparen - is er geen sprake van een ver kapte erkenning. In feite heeft men natuurlijk wel moe ten erkennen, wat een nuchter feit is: dat in oost-Berlijn de DDR. de macht weer een teken is van wat liberaler ten densen in oost-Duitsland en zich verheu gen dat althans een kwalijk gevolg van de muur wat wordt verzacht. Demonstratie in Straatsburg. De socialistische fracties plus een hand jevol anderen zijn kwaad weggelopen uit het Europese parlement in Straats burg. Dat is een demonstratie en meer kon het ook niet zijn, want de ergernis der socialisten is juist onder meer dat Straatsburg eigenlijk voor weinig meer dan spek en bonen meedoet. Vandaar dat ze een interpellatie over democra- Go noorSPUKER TEL.2982 50ESTERBERGSE5TR. 26 Het aspiranten B-twaalftal van de korf balvereniging „De Meteoren" won in Utrecht van Samos D. Jan Verlinden en Herman Meiners scoorden de doelpunten. Het A-team kwam uit tegen Huizen A, en won met 1-0. Lars Meiners scoorde het doelpunt. Het tweede seniorenteam speelde in Via- nen tegen Viko en verloor met 0-11. De junioren wonnen in Zeist met 4-2 van Tovers 2. Een 0-2 achterstand werd door Corrie van Herwaarden 2-2. Rob Stam en Tony Groenestein brachten de stand op 4-2 Het derde team speelde in Utrecht tegen S.K.V. 3 en verloor met 3-4 Het werd 0-1 door Piet van Rouwendaal uit een strafworp en Ton Meiners bracht de stand op 0-2. Met de rust was de stand 1-2. Wim Meiners maakte nog een doel punt maar hierna scoorde S.K.V. drie maal en het werd een nederlaag. GEBOREN 1 Rudolf Matthijs, zoon van F. L. van Hoorn en C. M Muller, So- phialaan 33. Antonius Maria Johan- nes Ignatlus, zoon van A M. J Haart- man en M R. Kaagman, Dr Rupert- laan 10. Harm Richard, zoon van R Wielinga en J. M. van Agterveld, Eigen domweg 96. Cornelis Anthonius Fran- ciscus, zoon van C. M. van Megen en F. P W. van der Valk, Klaarwaterweg 8 Wilma Susanne, dochter van G. J. van der Linden en H. H Rozeboom, Schriks laan 9. Jacqueline, dochter van H C. Beets en G. de Wolf, Buntweg 8. Marina Johanna, dochter van M. J Klompenhouwer en A. E. J Epskamp, Rubenslaan 9. Sandra, dochter van O. J Buisman en V E. van Velsen, Van Goyenlaan 40. - Robert Martin, zoon van J. Leijdes en A. M. Dekker, Jan Steenlaan 11. Alida Elisabeth Catrien- tje, dochter van J. C. Moerbeek en M. van der Waal, Beetzlaan 40. Neeltje Annlgje, dochter van J. van Garderen en W. Terlouw, Beukenlaan 86. Pe trus Gijsbertus, zoon van J W. Beijer E. H. Haage, Beetzlaan 36. Anita Francina, dochter van E Lenarduzzi en W A. E. van den Hoven, Braamweg 40. ONDERTROUWD Paulus Johannes Ma ria Pauman, Rappardsplein 1, Arnhem en Theodora Paulina van den Eijnden, Pr Bernhardlaan 40 Martinus Johannes Zwanikken, Schoolpad 1, Laren NH. en Alida Gerarda Petronella van den Hoed. Ringweg 12. Bernhard René Baten burg. Beatrixlaan 2 en Adriana Wilhel- mina Maria Sukel, Kerkpad Z.Z. 102. GEHUWD Dirk Cornelis Tak, Van Wee- destraat 41 en Elly Kuijvemhoven, Hel lingweg 1. Johannes Simon van Zet- tem, Harlington (Engeland) en Cathari- na Homan, naaister, Krommeweg 18 Johan Kuus, Korte Brinkweg 30 en Henny van den Berg, Duinweg 9 Dlr. H. W. Velllnga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). tisering der Europese gemeenschappen ter tafel hadden willen brengen. Dat ging niet door nadat de voorzitter van de raad van ministers de voorzitter van het parlement had gevraagd het onder werp liever maar niet te bespreken. Dat toen ook prompt de agenda in die zin werd gewijzigd is een tekenende aanwijzing voor het voor spek en bonen zitten. De socialistische klacht is bij lange na uitoefent als de staat die het volgens niet absurd. De dienst wordt uitgemaakt Bonn niet is. En ondanks deze voor- door de raad van ministers en wat daar zichtige manipulaties zal er ongetwijfeld nog genoeg politiek stof over opwaaien in Erhards omgeving, al was zijn ka binet het dan met hem eens. Voor het overige kan de buitenstaander er uit opmaken dat de overeenkoms^ besloten wordt hebben de Europese com missarissen in Brussel overeenkomstig de K.S.G. en Euratom maar uit te voe ren. De parlementariërs in Straatsburg heb ben niets in te brengen; ze adviseren, „Kom laten we deze deur door gaan", sprak Wiekebol, „dan kunnen we alles aan Gertjan vertellen. O, wat zal hij 'n plezier hebben als hij hoort, hoe we Nas- car bij de neus hebben genomen en hij sloot de deur netjes achter hem dicht. Toen Gertjan vol verbazing het drietal zag binnenkomen, kwam hij nieuwsgie rig naderbij, terwijl Wiekebol in geuren en kleuren het gebeurde vertelde. Ver wonderd vroeg hij aan Barend „Maar als je dan zo sterk bent, dat je Nascar als een veertje op kunt tillen, waarom ben je dan niet ontsnapt. Je bent toch immers sterker dan Nascar „Dat weet ik wel, maarr toch ben ik erg bang voorr hem. En als alles op slot is, jhoe moet ik errr dan uitkomen Dat iBarend, die zo sterk is, bang kon zijn voor Nascar, daar begrepen ze niets van. „Ik geloof niet dat hij erg snugger is", mompelde Gertjan voor zich heen, „maar toch zal ik hem goed kunnen gebruiken voor mijn ontvluchtingsplan". OVERLEDEN Maria Margaretha van Plateringen, 82 Jaar, weduwe van C. On derlinden, Koninginnelaan 171. Pe trus Wijnanders Maria Simons, 42 jaar. echtgenoot van A. F H Notermans, dr s' Jacobstraat 15. maar naar verluidt is aan dergelijke adviezen door de minister nog nooit meer dan drie minuten besteed Dictators. Nu ligt het zo, dat de parlementen thuis er voor zouden kunnen zorgen dat een eigen minister na een niet gewaardeerd besluit in Brussel zijn biezen moet pakken, maar aan het besluit zelf kun nen ze dan niets meer veranderen. De raad van ministers werkt eigenlijk zon der enige parlementaire controle; de door de bevolking afgevaardigden kun nen niets beletten, niet afdwingen, zoals dat juist in de afzonderlijke landen het principe van de democratie is. Zelfs over de besteding der gelden hebben ze geen enkele macht. Dit gaat zo langzamerhand nijpen nu met name voor de landbouwpohtiek door de raad van ministers in Brussel met enorme sommen gewerkt wordt Verandert daarin niets, aldus ongeveer de socialistische gedachtengang, dan staan zes democratieën aan zes mannen toe dictatortje te spelen over hun ge meenschappen: het is niet gezond dat zoveel macht uitgeoefend kan worden zonder controle en zonder dat haast verantwoording afgelegd behoeft te wor den. In geen enkel land zou men dit slikken van de eigen regering, waarom dan wel in dit groter verband? Het is een uitermate moeilijk probleem waarvan de oplossing zeker niet nader is gebracht doordat het Europees parle ment zichzelf hierover tot zwijgen heeft veroordeeld. Denen. De Deense verkiezingen, als die van de meeste kleine landen, moeten al zeer drastische verschuivingen te zien geven, willen ze buiten de grens aandacht trek ken. Er was een opvallende winst van de conservatieven, maar de eigenlijke ver houdingen zijn niet ingrijpend veran derd. al is dan de bestaande coalitie uit eengevallen. Of de sterkste partij, de so cialisten, nu alleen of met een nieuwe partner verder gaat, veel veranderen in de landbouwpolitiek zal er niet. En waar om ook: Denemarken heeft zijn proble men, natuurlijk, maar het gaat het land verder redelijk goed, evenals de burgers. Kijk, dat is werking. De Europa werk in Holland ei den-de best en de voord Daarom onb gratis, ook U krijgt dus „antehje. v Mohair m» ev0e

Soester Courant | 1964 | | pagina 6