Kamparts Dr Mengele Mythen uit Dallas van de baan D00RSMEREN LSGËMAAT SPORTSCHOENEN vanaf 19.90 Electrische DEKENS Philips KWAK Klaar terwijl U wacht GARAGE BOSBOOM VAN BUUREN DERDE BLAD Soest voor dertig jaar. Krabbels van Knelis. PREMIEPLAAT 1964 DE GOUDEN SNAAR De avonturen van Gertjan en Maartje. Op het spoor van Nu in Hotel „Astra" te Asuncion vindt U in een heel grote kollektie bij Bovendekens 2-pers., Onderdeken, De Paardenkamp BEVEROL SMEERSTATION Auto- en Scooterrijschool voor alle rijbewijzen. VAN BUUREN Arts gearresteerd Zeepost. FRATER WIM VENANTIUS SONNEVELD helpen direct tegen brandend maagzuur Dr Frltz Bauer, officier van justitie bij de rechtbank te Frankfurt am Main en speciaal belast met de opsporing van nazi-kopstukken, blijkt niet zo maar de eerste de beste te zijn. Zijne edelacht bare, in de jaren 1940-1945 zélf het slachtoffer van de Gestapo, weet van wanten en laat geen middel onbeproefd om Hitiers trawanten, waar ze zich ook bevinden mogen, achter slot en grendel te krijgen. Dr Bauer blijkt over een uitstekend ge heugen te beschikken voor wat betreft antecedenten, personalia en mogelijke verblijfplaatsen van de nog op vrije voe- r Eoninginnelaan 16 - Tel. 4145 Wij verstrekken Contant zegels. ten verkerende oorlogsmisdadigers. Daar naast is er nog een uitstekende, door dr Bauer in het leven geroepen identi ficatie en documentatiedienst, die er wel zorg voor draagt dat bepaalde nazi figuren, die nog op vrije voeten zijn, niet zomaar aan het verleden worden prijs gegeven. Leerzaam proces. Het „proces Auschwitz" heeft dezer da gen nog eens ten overvloede en ter her innering geleerd hoe een aantal gewe zen S.S.-officieren en bewakers van het voormalige concentratie- en vernieti gingskamp „Auschwitz-Birkenau" tijdens het nazi-regiem kans hadden gezien onder bescherming van het hakenkruis allerlei misdrijven tegen de mensheid gericht, te bedrijven Het is zeker niet in de laatste plaats te danken aan het verbeten doorzetten, het volhardend vol houden van de Frankfurter officier van juistie, dat het „proces Auschwitz" zo lang na de tweede volkerenkrij g alsnog plaatsvond. Dat in bepaalde gevallen tegen ze kere verdachten, volgens de openbare mening, té lichte straffen werden opge legd, is niet te wijten aan het optreden van dr Bauer, doch een gevolg van het feit, dat de voornaamste verdachte de voormalige kamparts en SS.-Haupt- sturmführer dr Josef Mengele niet kon worden gehoord, daar deze sleutelfiguur zich door de vlucht aan zijn berechting had weten te onttrekken. Van deze beroepsmoordenaar weten we thans meer, weten ook dr Bauer en diens rechercheurs meer, weet ook de Israëli sche geheime dienst meer, die bij het zoeken naar Mengele een van haar kun- digste geheime agentes verspeelde in de persoon van mejuffrouw Nora Eldoc, die op de hoogte was van de verblijfplaats van Mengele en laatstgenoemde dicht op de hielen zat. 1 -pers 98,- 2-pers. 118.- apart schakelbaar 138, l-pers. 79,- 2-pers. 99, Soe9terbergsestraat 51C - Tel. 2379 Wie is Mengele Josef Mengele, van Duitse nationaliteit, werd geboren In Günzburg in Beieren op 16 maart 1911. Hij was de oudste zoon van Karl Mengele en van Walli Men- gele-Hepfauer. Josef is gehuwd met Mar- tha Maria Weil, uit welk huwelijk één zoon, Rolf geboren werd die momenteel in Duitsland woont. Josef Mengele studeerde medicijnen en wijsbegeerte aan de universiteit van Miinchen en trad reeds op vrij jeugdi ge leeftijd toe tot de N.SD.A.P., waar hij geregistreerd stond onder nummer 293384. Hij meldde zich vrijwillig voor. de S.S., waar hij de rang van kapitein (Hauptsturmführer) bekleedde. Gelet op zijn universitaire en militaire opleiding, werd hij door - wijlen - Heinrich Himm- ler, de algemene leider der S.S., benoemd tot Haupsturmführer-kampartz in het concentratiekamp Auschwitz-Birkenau (1942-1945). Naar Asuncion. In 1957 trof men in Buenos Aires dr Josef Mengele aan, waar hij als verte genwoordiger optrad voor zijn broer Alois, die in Duitsland een landbouw- machinefabriek heeft. Na de val van Hitier in 1945 vestigde Jo sef Mengele zich als huisarts en onder zijn ware naam in Beieren, waar men van zijn verleden niet op de hoogte bleek te zijn. In 1953 werd de justitie van deze deelstaat door de regering in Bonn op de hoogte gebracht van Men- gele's verleden. Een onderzoek volgde, doch de man wist zich door een over haaste vlucht aan arrestatie te onttrek ken. Met behulp van de geheime S.S.-organi- satie „Odessa", opgericht in 1945 op last van Himmler en nog steeds volop in ac tie, slaagde Mengele er in via Spanje uit te wijken naar Argentinië. De Westduitse regering verzocht daarop aan die van Argentinië om de uitleve ring van Mengele, doch het duurde nog tot 1960 voordat het verzoek werd inge willigd. De vogel was toen reeds gevlo gen. Op de dag dat Adolf Eichmann door agenten van de Israëlische geheime dienst werd gearresteerd - 10 mei 1960 - vertrok Mengele overhaast uit Argen tinië en vestigde zich kort daarop in Asuncion, de hoofdstad van Paraquay, waar hij in hotel „Astra" kamers be sprak en nu nog woont en waar hij werd ontdekt door de Israëlische gehei me agente, mejuffrouw Nora Eldoc, die haar standplaats in west-Duitsland had. Ook nu weer verzocht Bonn om uitle vering en de Westduitse gezant in Pa raquay, dr Eckart Briest, had zelfs over deze kwestie een persoonlijk onderhoud met het staatshoofd van Paraquay, ge neraal Alfredo Stroessner, die van Duitse afkomst is, doch tot op heden zonder enig succes. Mengele zal door Paraquay niet worden uitgeleverd. Opgemerkt zij, dat in het zelfde hotel „Astra", waar Mengele thans woont, ook de gewezen Duitse oorlogsvlieger luitenant-kolonel Hans Ulrich Rudel verblijft. Ir Paraquay wonen, leven en werken thans ongeveer dertigduizend Duitsers De meesten van hen zijn oud-nazi's en zagen kans om, na de val van het Hit- Ier-regiem, Duitsland te verlaten en via geheime wegen en geholpen door de ge heime organisaties, o.a. „Odessa", naar Zuid-Amerika uit te wijken. Wat ten laste wordt gelegd. De westduitse regering heeft een bedrag van rond 55.000,uitgeloofd voor hem of haar, die aanwijzingen of inlichtin gen zou kunnen geven, welke zouden kunnen leiden tot de arrestatie van dr Josef Mengele. De tegen deze verdachte uitgebrachte dagvaardiging, vermeldt onder meer de navolgende feiten 1) het selecteren van tienduizenden slachtoffers, bestemd voor de gaska mers van het kamp Auschwitz („To- deskandidate") Verrassingen vond men niet in de drie honderdduizend woorden van het rap port dat de commissie-Warren heeft op gesteld over de moord op president John F. Kennedy: het meeste was al bekend. Dat is voor de Amerikanen een opluch ting. Tenslotte is er vrij wat merkwaar digs gebeurd op die zwarte vrijdag 22 november 1963 in de Texaanse stad Dal las. En natuurlijk doken prompt aller hande geruchte op. Lee Harvey Oswald zou het werktuig zijn geweest van een komplot, dat geleid werd door oliebe- langen, aanhangers van Castro, Russen, ultra-reehtsen of wellicht nog weer een andere groep, al naar welke vorser aan het woord was. De voornaamste figuren die niet geloven aan de schuld van Oswald alleen zijn de schrijver Thomas Buchanan en de advocaat Mark Lane. Achter deze laat ste heeft zich merkwaardigerwijs een Brits comité geschaard, waarin ook de filosoof-mathematicus lord Rusell - be kend van anti-kernbomcomité's e.d. - zitting heeft genomen. De lord is welis waar een eerbiedwaardige figuur, maar hij munt niet bepaald uit als crimino loog en kan evenmin bogen op bijzon dere kennis van de gang van zaken in Dallas. Het was dus de lectuur over de moord die hem vervult van twijfel of er nu echt niets achterbaks is gehouden. Geen tweifel. Uiteraard is een dergelijke twijfel niet weg te vagen met het rapport van de commissie-Warren. Als iets de doofpot ingestopt zal zijn, waarom zou de com missie Warren daar dan ook niet een handje bij hebben geholpen. In De Paardenkamp, het pensionverblijf voor bejaarde paarden aan de Klein En- gendaalweg, verblijven thans de 36-ja- rige Corrie uit Markelo, die er al 2f2 jaar is, Frits uit Den Haag, Janus uit Braam- brugge, Cora en Ouwe Jan uit Den Haag en Jaap uit Aerdenhout. Dit zijn de gas ten die hun levensavond in de Paarden kamp doorbrengen. Bibe en Poppie zijn pensiongasten. Witte Jopie uit Rijswijk en Keesje, een 35-jarige Shetland pony, zijn gestorven. Het lag in de bedoeling dat de terrei nen die voor deze paarden gepacht zijn verkocht zouden worden, maar dat is nog niet gebeurd. Het bestuur van de Stich ting De Paardenkamp heeft aanbiedingen van diverse terreinen gekregen, maar die konden niet geaccepteerd worden in verband met de uitbreidingsplannen van Soest. De heer De Heus zal tot en met decem ber zijn werkzaamheden voor het die renasiel en De Paardenkamp blijven ver- rullen. Mej. Erna Arends is zijn assisten te in De Paardenkamp. Er zijn thans 2 hooi- en stro-opslagplaatsen voor de paarden ter beschikking. Geen langdurige wachttijd daar er twee smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. BIRKSTRAAT 105 - SOEST - TEL. 3256 Maar voor de meeste Amerikanen zal deze redenering niet opgaan. Opperrech ter Earl Warren is er bepaald de figuur niet naai' hetzij om zich met een kluitje in het riet te laten sturen, hetzij om mee te doen aan enig bedrog. En de andere mannen in de commissie zijn eveneens van een kaliber 'dat hen onverdacht maakt. En als hun slotsom is dat Oswald de moord in zijn eentje pleegde, daartoe gedreven door een manie die op het krankzinnige af was, dan kan men ge voeglijk aannemen dat het zo was. En ook dat Jack Ruby op zijn beurt be ïnvloed de voor hem volkomen onbeken de Oswald weer doodschoot. Herhaling blijft mogelijk. Het rapport deelt ook een paar vegen uit de pan uit aan vrijwel alle instanties die voor de veiligheid van de president verantwoording droegen. Niet ten on rechte waarschijnlijk en ongetwijfeld AUTOVERHUUR N.V. Eemnesaerweg 22, Baarn, tel.: 0 2954-3100 (b.g.g.4344) 2) het middels inspuitingen met benzine en zuurstof van het leven beroven van een onbekend aantal gevangenen („Haftlige") 3) een veertienjarig. Joods meisje per soonlijk middels bajonetsteken van 't leven te hebben beroofd, 4) een Joodse baby, in Auschwitz gebo ren, zonder meer te hebben doodge slagen 5) Joodse kinderen, bij voorkeur twee lingen, in grote getale te hebben on derworpen aan medische experimen ten waarop de dood volgde. De zaak dr Josef Mengele is nog niet rond, nog lang niet; de hoofdverdachte ontbreekt ter zitting, doch woonplaats en adres zijn reeds bekend. Het ziet er niet zo best uit voor deze, nog steeds in vrijheid levende, beroepsmoordenaar. Zal het Mengele net zo vergaan als zijn bloedsbroeder Eichmann zullen de door de commissie aanbevolen maatregelen die herhaling moeten voor komen wel getroffen worden. Of welke maatregelen dan ook ooit afdoende zul len zijn, valt echter te betwijfelen. De trieste passage in het lange rapport is ongetwijfeld het verslag van de con versatie bij het ontbijt van de president, een paar uur voor de moord. Hij vertelde toen dat iemand die dat nu beslist wilde, eigenlijk gemakkelijk de president om het leven kon brengen. En Kennedy om schreef vrijwel precies hoe hij zelf een paar uur later gedood zou worden. Het is twijfelachtig of in de toekomst ooit zulke veiligheidsmaatregelen getrof fen kunnen worden die het onmogelijk zullen maken dat iemand „die dat nu be slist wil" in zijn waanzin, zijn moord lustig doel bereikt. Tenzij de presidenten van de V.S. voortaan dagelijks in een kogelvrije wagen gaan rijden. Personenauto, Vrachtauto en Scooter. Alleen nieuw lesmateriaal en allrlsk ver zekerd. Personenauto zowel met grond- als stuurversnelllng. EIKENLAAN 1 - TELEFOON 4685 De 31-jarige Amersfoortse huisarts A. A. W. is voor de Utrechtse officier van justitie geleid en ingesloten in het huis van bewaring. Hij is gearresteerd wegens het plegen van ontucht met een minderjarige jongen in Soest. Hij is ge huwd en vader van drie jonge kinderen. De gearresteerde stond bijzonder gunstig bekend in Soest. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië, ms „Waterland" 7 okt. en ms „Rio Quinto" 10 okt. Australië, ms „Siena" 5 okt. Brazilië, ms „Alnati" 6 okt. en ms „Wa terland" 7 okt. Canada, ms „Franconia" 6 okt. en ms „Svanefjell" 8 okt. Chili, ms „Köln" 4 okt. en ms „Pericles" 6 okt. Kenya, Oeganda, Tanganjika, ms „Jean Laborde" 4 okt. en ms „Yalou" 7 okt. Ned. Antillen, ms „Oranje-Nassau" 7 okt. Nieuw-Zeeland, ms „Dunedin Star" 4 okt. Suriname, ms „Marathon" 7 okt. Verenigde staten van Amerika, ss „Rot terdam" 6 okt. en ms „Pr. Margriet" 7 oktober. Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z-W.-Afrika, ms „Windsor Castle" 4 okt. en ms „Simons- kerk" 7 okt. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Er was weer eens sprake van slach ten zonder schietmasker en een meneer schreef daarover een stuk dat hij ter opname inzond-. Het werd opgenomen en direct gingen alle Soester slagers op hun achterste henen staan. Op de dag die de verontwaardigde meneer opgaf was er helemaal niet geslacht en als er geslacht zou zijn dan was het met een schiet masker gebeurd. Die meneer hoefde he lemaal niet naar Zweden of Amerika te gaan om daar te constateren dat dieren voor het slachten bedwelmd werden, want dat gebeurdie in de binnenlanden van Soest ook. De schrijver van het in gezonden stuk kon er overigens op reke nen dat hij zich voor de rechtbank zou moeten verantwoorden. Hij had onder meer geschreven dat de slagers misdadig onverschillig waren voor het lijden van weerloze slachtdieren en dat namen de Soester vleeshouwers niet. De uitlatingen in het lasterende schrijven werden dan ook „beneden A.P." genoemd. Advertenties heetten dertig jaar gele den advertentieën. Er stonden aardige dingen in die vooral tegen het begin van de winter hoogst interessant waren. Zo As je 't ming vraogt dan mok zeige dak blie bin dat ikke geen sen- te heb om 'n auto te koope en dak haost nog genog heb veur 'n fiets. Vreuger noemde wullie 'n auto die geen vrachtauto was 'n luukse auto, maor die kaant gaon wullie weer op. Je mot weegebelasting betaole veur weege die jaorelaang niks van die sente zaoge en noeng kriege wullie weggeld. Veur dat geld kejje dag mit je haandje zeige, waant 't is weg ajje 't betaold heb. Die naom weggeld is nog nie zo slecht, schat ikke zo. Minse die veur d'r plezier rieje en ok die veur d'r bikke motte rieje motte vieftug gulde betaole en veur stoomfietse en skoeters vieftien gulde. Groote vrachtauto's, waormee geld ver diend mot worre en die toch al zo bar veul kostte betaole viefenzeuvetug gulde. Das netuurlek veuls te veul, maor da ken ikke ok nie hellepe. Die sente mojje betaole ajje van rieksweege gebruuk maok, waant wullie kriege d'r van die sente meraokels veul rieksweege bie. As ikke nog us 'n auto of 'n stoom- fiets koop dan blief ikke de heule tied de Zwarteweg op en neer rieje. Das gin rieksweg, dus dan binne ming sente nie weg. Wullie gaon beslis weer terug naor de ouwe tied van Soest veur dartug jaor en zo. Auto's worre weer luukse auto's en tolle kriege wullie ok weer. Das om lekker op te schiete ajje haost heb. Ikke zal zien dat ikke tolbaos wor. Nie war- reke en de heule dag je haand ophouwe veur sente. Jao, wullie gaon trug naor die goeje ouwe tied. Wedde datter weer fietsplao- tjes komme ok. Das dan weggeld veur fietspaoje. Ajje werkloos bin hoevie niet te betaole, waant dat hoefde veur de oorlog ok nie. Teuge die tied mok dan zien dak werk loos bin mit bar veul steun. Dat zak dan niet alleenug weeze, waant denkterom dat alsmaor meer betaole veur alsmaor meer bedrieve nie zo mak keluk is en datter wel us alsmaor meer op de fles kenne gaon. 't Wor ok 'n bietje al te gek. Nie veur de menisters, waant die hebbe alweer meer sente. Ok die menister van de pier van Zwolsman, die zo bar teuge verhooge is. Bij aankoop van tenminste ƒ5, grammofoonplaten kost deze premie plaat slechts f 1,95 bij Steenhoffstraat 15 Soest „Wat doen jullie hier en waar praten julüe zo druk over sprak het kokkie, die eensklaps in de deuropening stond. „Mag ik binnenkomen en zwaaiend met zijn pollepel stapte hij naar binnen. Dat kwam even prachtig uit, vond Gert jan, die alles veel rooskleuriger begon in te zien, en hij dacht onmiddellijk aan zijn plan. Toen ze het een en ander aan kokkie verteld hadden, was hij direct bereid om mee te helpen. „Nascar is een verschrik kelijke luie en ondankbare kabouter", viel hij verontwaardigd uit, „en en en ik hou het hier niet lang uit". „Dat hoeft ook niet", antwoordde Gert jan bemoedigend, terwijl hij plaats nam op een klein laag bankje, „als jullie nu allemaal goed luisteren, dan kunnen we samen bepraten hoe we het beste te werk kunnen gaan" en vol aandacht en bewondering luisterden ze allemaal naar het listige plan van Gertjan. kon je een mud eierkolen kopen voor 1,70. Dertig jaar geleden sprak dr Portielje, directeur van Artis, in Soest en dit jaar heeft dr Portielje, oud-directeur van Ar tis eveneens in Soest gesproken. In een advertentie stond dat je een mooie huid kreeg van Purol en dat Kloosterbalsem het aangewezen middel was als je wintertenen of jicht had. Mocht je een stijve nek hebben dan wou het ook nog wel eens helpen. De Soester Begrafenisonderneming ga randeerde een nette uitvoering met eigen rollend materiaal, terwijl je bij de sla ger een pond biefstuk kon krijgen voor 80 cent. Beleefd aanbevelend Dertig jaar geleden was het ook een echte zomer tot in september. In het hoekje voor de vrouw werden tien nut tige wenken gegeven. Je moest vooral niet te weinig ondergoed in de nazomer dragen. Dat betekende dus 'n hemmetje, een flannelletje en een borstrokje voor de mannen. En niet te vergeten de zeer lange onderbroek. De tweede wenk gaf in overwegng lauwe of warme baden te nemen omdat je van een koud bad ging transpireren. Lijk me niet erg waar schijnlijk. De belangrijkste suggestie was echter niet teveel aan de warmte te denken. „Trimosa haarbalsem geneest iedere haarziekte en is prima tegen jeuking". Tegenwoordig heet dat jeuk en omdat dit fameuze balsem er wel niet meer zal zijn krabben we maar als we een krie belig gevoel op het hoofd hebben. Er was ook nog Anora scheerbalsem. Dat versterkte, genas, verkoelde en verzachtte de zwakste huid na het scheren en het kostte maar 75 cent.

Soester Courant | 1964 | | pagina 11