55515521 Van uitgeholde boomstam tot oceaanreus DIAPROJECTOR M. TIJSSEN GARAGE STAM Firma G van de Pol JANNA HEF NEE 'EZEG VIERDE BLAD LUXE AUTOVERHUUR ZONDER CHAUFFEUR VAN BUUREN Nek-aan-nek race in Engeland PALTHE VENEMA FoTo^ag Het bezoek van de „Savannah" toont ons tot welke teehnische hoogten de moderne mens is gestegen Rouvv- en Trouwkleding Renault dealer Nederlandse Reisvereniging 't Nut: Het oude Egypte Loodgieters- werkzaamheden. Bioscoopprogramma reinigen, verven en motwerend maken. Soesters biljartten in Amersfoort Op woensdag 30 september 1964 meerde het eerste atoom-koopvaardijschip ter wereld, de „Savannah", at in de Park haven te Rotterdam. Het is een de- monstratiebezoek van het Amerikaanse paradepaardje, dat reeds meer Europese havens aandeed. Een bezoek aan dit moderne technische wonder, waarvan reeds enkele militante exemplaren wonderen op maritiem gebied hebben verricht leerde ons, dat de be manning geen enkele vrees koestert voor stralingsgevaar, of het moest zijn de zonnestraling die velen van hen be hoorlijk bruin deed worden. Wat de radioactieve straling betreft kunnen de mensen aan boord slechts de invloed ondergaan van de straling die uitgaat van eventueel aanwezige horloges met verlichte wijzerplaat, doch verder VOOR UW BRAUN PAXTMAT TRIUMPH N 12 SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burgem. Grothestraat 45 - Tel. 3917 gaat het niet aangezien men alles in het werk heeft gesteld om straling die uitgaat van de reactor in het schip, te beletten naar buiten te treden. In de toekomst zullen dergelijke schepen, aan gedreven door nucleaire energie, ge meengoed gaan worden op de oceaan. Boomstam en notedop. Wanneer men een dergelijk schip bezoekt en de wonderen der moderne techniek in ogenschouw neemt, dan wordt de mens vervuld van bewondering. Hoelang is het eigenlijk nog maar geleden, dat onze verre voorvaderen zich over het water verplaatsten door middel van uitgeholde boomstammen? Wanneer wij in mari tieme musea de wankele scheepjes aan schouwen waarmee bijvoorbeeld de Noor mannen reizen maakten tot zelfs naar Amerika, lage schepen van ongeveer 25 meter lengte voortbewogen door de kracht van de wind, die in één zeil blies, vaartuigen, waarmee men het zo'n duizend jaar geleden moest doen en wan neer we kijken naar het notedopje, de „Santa Maria" van Columbus van zo'n vijfhonderd jaar geleden, dan dringt het tot ons door, dat de techniek vooral in de laatste honderd jaren met enorme sprongen vooruit is gegaan. Het lijkt wel of er sprake is van een steeds snellere ontwikkeling. Want aan vankelijk veranderde de schepen maar heel langzaam. Het heeft vele eeuwen geduurd, alvorens de uitgeholde boom stam meer zeewaardg werd door deze te verhogen met een zogenaamde „opboei- v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting ten gemeentehuize alhier. ing," welke opbouw langzaam aan steeds hoger werd, waardoor de boomstam ten slotte als „kiel" onder water verdween. Roeiriemen en zeilen waren krachtbron nen voor de voortbeweging en dat is zo door de eeuwen heen gebleven tot voor zo'n honderdvijftig jaar. Kleiner dan aken. Tot ongeveer de zeventiende eeuw bleven de grote zeeschepen beneden de 1600 ton en dat is in onze tijd nog minder dan een rijnaak die zo'n 4000 ton meet. Daarna komen, hoofdzakelijk door het werk van Nederlandse scheepsbouwers, de grotere zeilschepen met meer masten, zoals het „fluitschip", het „fregatmodel", het „galjoen", de ..schoener" en tenslotte het paradepaardje van de zeilvaart, de „clipper". Het langst heeft de „bark" zich weten te handhaven, waarvan enkele exemplaren zelfs de tweede wereldoorlog hebben overleefd, zoals de beroemde „Pamir". De 19e eeuw bracht de grote revolutie in de scheepsbouw met de invoering van de mechanische voortstuwing en gebruik van metaal voor de romp. Het stoomrader- schip, zoals dat van Fulton in 1807, evo lueerde na 1838 tot het schroefschip. Aanvankelijk was de mechanische voort stuwing slechts een hulpmiddel en bleven de schepen in de eerste instantie zeil schepen. Later veranderde dit en sprak men van „hulpzeilvermogen" en tenslotte verdwenen de zeilen geheel en schrom pelden de masten ineen tot rudimenten, die nog slechts worden gebruikt als lief- instrumenten bij het in- en uitladen van de vracht. In 1905 kwamen de stoomturbines in ge bruik, welke voortstuwing zich heeft ge handhaafd bij de meeste oorlogsschepen en grotere koopvaarders, terwijl de lang zamere schepen overgingen op dieselmo toren. Het atoomschip. Momenteel staan we op de drempel van een geheel nieuw tijdperk. Het ziet er naar uit dat stoom en olie als krachtbron zullen worden vervangen door atoom energie. De zeestrijdkrachten van de Ver enigde Staten en de sowj et-unie be schikken over oorlogsbodems met een dergelijke krachtbron, en kwam hier dan het eerste atoomkoopvaardijschip ter wereld, de „Savannah", dat ongetwijfeld in de toekomst nog door vele andere schepen met een dergelijke voortstuwing zal worden gevolgd. De „Savannah" is genoemd naar het le stoomschip dat de Atlantische Oce aan is overgestoken en wel op 22 mei 1819. De nieuwe „Savannah" heeft niet minder dan 55 miljoen dollar gekost, terwijl er ruim een jaar over werd ge bouwd. Op 21 juli 1959 üep het van sta pel. Het schip heeft een lengte van ruim 180 meter en meet 13.599 bruto register - ton. Het belangrijkste en meest interessante deel van dit revolutionaire schip is wel de reactor. Deze vervult de zelfde func tie als de oliestook-installatie in een schip van het conventionele type. Er wordt warmte in voortgebracht, waarmee stoom wordt verkregen die de turbines en de schroefas doet draaien. Terug naar het stoomschip. Een reactor is een atomische vuurhaard. In deze vuurhaard worden door een on afgebroken kettingreactie de kernen van de atomen van de nucleaire brandstof gespleten. In het type reactor dat in de „Savan nah" is geïnstalleerd circuleert, zodra het splijtingsproces plaatsvindt, water onder druk door het hart of de kern van de reactor. Het water neemt de warmte die in de reactorkern wordt geprodu- Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4600,af Renault R 4 van f 3995,af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 ceerd op en draagt deze over op 't water, dat in een tweede buizenstelsel - een warmteuitwisselaar - circuleert. De beide systemen staan nergens direct met elkaar in verbinding. Het water in dit tweede stelsel wordt in stoom omgezet voor de aandrijving van het schip. Groter rendement. Het ziet er naar uit, dat kernreactor schepen grote voordelen hebben boven schepen aangedreven door conventionele brandstof. Want door kernenergie aan gedreven schepen zullen op lange reizen meer vracht kunnen vervoeren, omdat de reactoren minder plaats innemen dan de conventionele installaties en daarbij behorende brandstofopslagplaatsen. Bo vendien zullen door kernenergie aange dreven schepen cp lange trajecten hoge kruissnelheden langer achtereen kunnen volhouden dan conventionele schepen. De splijtstof in de reactor van de „Sa vannah" bestaat uit ongeveer 7700 kg rijkt uraniumoxyde. Met één enkele kernvulling kan voldoende energie wor den opgwekt om het schip gedurende 3% jaar in de vaart te houden. Om het zelfde te bereiken bij een met olie ge stookt schip zou ongeveer 90.000 ton olie nodig zijn. Atoomenergie heeft in de wereld een du bieuze naam. Enerzijds is men van het grote nut overtuigd, doch men heeft daarnaast angst voor de bijkomstige ge varen die voortvloeien uit de straling. De „Savannah" reist de wereld rond als goodwill ambassadeur om de wereld te tonen, dat de nucleaire kacht ook zon der gevaar dienstbaar kan worden ge maakt aan de vooruitgang. c1 c De afdeling Soest van de Nederlandse Reisvereniging begint het winterpro- gramma op maandag 19 oktober met een filmavond in het City-theater. Er wordt een film over de geschiedenis van de Nederlandse Reisvereniging ge draaid, een propagandistische film over de wintersport, een film over een va kantie per vliegtuig, een humoristisch filmpje en een reisdokumentaire. Op 16 november wordt een lezing met dia's over Zweden gehouden, op 18 janu ari 1965 worden films over Zwitserland gedraaid en op 15 februari een film over Afrika. De heer J. Möger te Soestdijk heeft dins dagavond in het Oranje Hotel voor de leden van het Departement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ge sproken over het Oude Egypte. Hij toon de resultaten van de opgravingen waar aan hij zelf deelnam en na de pauze liet hij dia's zien. De bijeenkomst begon met een korte jaarvergadering. Voorzitter J. Thörig dankte secetaris mr E. Boeser en pen- ningmeesteresse mevr. M. A. C. v. d. Meulen-Boysen voor de verslagen die zij aan de leden toegezonden hadden. Er zijn thans 215 leden en er is 1110,16 in kas. Ter ontlasting van de taak van de voor zitter werd de heer A. C. Bervoets tot vice-voorzitter benoemd. De heer H. Ab- bring werd herkozen als bestuurslid. Er was een bestuursvoorstel de contribu tie te verhogen van f 4, op 5,per jaar. Enige leden zagen liever een ver- lioging van 6,voor echtparen en handhaving van 4,— voor alleen staanden. Na overleg van de bestuursle den onderling werd besloten het voor stel ongewijzigd te laten. De leden gin gen akkoord met de verhoging. Verwacht wordt dat er leden zullen zijn die naast de contributie een vrijwillige bijdrage aan de kas zullen leveren. Steenhoffstraat 63 - Telefoon 2432 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw De heer Möger, die vaak in Egypte ge weest is en het enkele malen per jaar bezoekt, wees op de beroemde Egyptische collecties van oudheden die zich in Lon den, Parijs, Berlijn en Leiden bevinden. In Egypte zijn ook veel antieke voorwer pen van grote waarde, maar wat aan toeristen aangeboden wordt is vaak kitsch. Vijfduizend jaar geleden ontstond in Egypte een beschaving die 3000 jaar stand hield. Daar lag de bakermat van onze beschaving. Tijdens de regering van Menes werd de grote stad Memphis ge sticht waarvan nu nog nauwelijks iets over is. Cheops, die 2500 jaar voor Chr. leefde liet de grootste pyramide bouwen. Er is dertig jaar gewerkt aan het bouw werk dat 147 meter hoog is en dat uit 2 300.000 blokken steen bestaat. Ieder blok weegt 2% ton. Velen die werkten aan de bouw van de pyramide zijn onder het zware werk bezweken. Overigens is het wel een ongelooflijk knappe technische prestatie. Vijfhonderd jaar bloei worden gevolgd door verval en bezetting. Eerst door Alexander de Grote en later door de Ro meinen. Sinds de vorige eeuw heeft men kermis genomen van de oude Egyptische be schaving. Napoleon gaf de stoot tot het onderzoek naar de Egyptische oudheid en Champollion ontcijferde de hiëroglyphen. Drieduizend jaar beschaving lagen nu open. In 1929 werd het graf van Thut ank Amon ontdekt en ook dit was een sleutel tot veel kennis van de Egyptische oudheid. Nog steeds wordt er veel ont dekt in Egypte. Ongeschonden graven zijn echter weinig aangetroffen, want grafrovers zijn door de eeuwen heen bezig geweest met het roven van de enor me schatten die bijgezet werden in de grafkelders van de pharao's. Uitvoerig sprak de heer Möger over Ram- ses de Grote, die kennelijk zijn bewon dering niet heeft, want wat leugenach tigheid betreft stak hij Goebbels naar de kroon en in de 67 jaren van zijn bewond kwam het land door zijn wanbeheer tot verval. Dat heeft hem echter niet belet ontel bare beelden van zichzelf te laten ver vaardigen. Het had een griezelige spookgeschiedenis voor de voorpagina kunnen worden, maar het werd een gewoon politierech terzaakje. En dat allemaal omdat die boerin zo gauw weer bij haar positieve kwam. Op een schemerige avond in het voor jaar haalde Janna, de dienstbode het wasgoed binnen. Want je kunt nooit we ten wat er 's nachts langs de wegen zwerft. De wind liet de witte kleding stukken spookachtig in het bleke maan licht heen en weer zwaaien. Maar Janna kwam er hoegenaamd niet van onder de indruk. Ze greep naar een kussensloop, maar tegelijk trok ze met een vreemd hikje haar hand terug. Geschrokken keek ze rond. Er was niets te zien. Weer stak ze haar hand uit maar tegelijk kreeg ze zo'n oplababber dat ze gillend het huis weer instoof. Even later kwam er een hele processie naar buiten: de boer met een riek; de knecht met een schop: de boerin met een pook; en hele maal achteraan de dienstbode, die in de deuropening bleef staan en haar pas gesteven schort verfrommelde. De big three, die naar de waslijn waren opge marcheerd, keken naar links en naar rechts, voor en achter het wasgoed en vervolgens naar de deuropening, waar Janna nog steeds haar schort stond op en af te rollen vanwege de zenu wen. „Ie bunt neet goed" riep de boer, ,.D'r is hier geen mens. Kom hier, dan zuj 't zien!" Schoorvoetend voerde ze het bevel uit. Onder de driedubbelde bewaking van schop, riek en pook stak ze aarzelend opnieuw de hand uit naar het wasgoed. .Oei!" riep de knecht, toen ze bijna bij de wasknijper was. Geschrokken trok ze terug. De boer zei er het een en ander van, dat echter niet voor publicatie ge schikt is. Daarna vermande ze zich, greep naar het kussensloop en rende even la ter gillend de keuken weer in. De boer begon nog harder te moppe ren en de knecht stak zijn schop in de grond. Hij zou dat wel even opknap pen. Maar nauwelijks had hij zijn hand uitgestoken naar het wasgoed, of ook hij begon bleek te worden en vreemd te stamelen. De boerin, die dacht dat de knaap de zaak bedotte, sloeg eerst met de pook naar de knecht en toen naar het wasgoed. Vervolgens viel ze flauw. Tegelijk klonk uit het struikgewas een zacht gegrinnik. Nu liet de baas zijn echtgenote aan haar onbewust lot over. Met de riek voerde hij een charge uit naar het struikgewas. Maar hij raakte de draad van de elektrische weideafraste- ring. De schok die hij toen kreeg, deed het plotseling licht worden in zijn ach terhoofd. Het geval werd bekeken en inderdaad, de waslijn bleek met een draadje aan het schrikdraad verbonden. Boer en knecht rukten nu in gespreide formatie op naar het struikgewas. Er VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 deur staan. „Hoe kom je toch tot zo iets?" wild de rechter weten. „Janne hef nee 'ezeg", antwoordde hij. En daar bleef het bij, wat de magistra tuur ook deed om hem aan het praten te krijgen. Alleen na de eis herhaalde hij het motief nog eens: „Janne hef nee 'ezeg". Het werd een tientje boete, omdat het toch eigenlijk een liefdes drama was; en daar heeft de rechter nog wel gevoel voor. Blijkbaar viel de straf nogal mee. Want na enige aarzeling knoopte de verdachte uit een rode zak doek een bankbiljet. „Hei'j trugge van viefentwintug?" vroeg hij. Een film met Jerry Lewis is een gekke film en dat is „Wie past er op de win kel"?, die van heden tot en met woens dag in het City-theater draait. Hij wordt bemind door een steenrijk meisje, de jonge erfgename van 24 warenhuizen, maar hij denkt dat zij in een van die warenhuizen de lift bedient. Het meisje weet dat Jerry alle relaties zou verbre ken als hij te weten zou komen hoe rijk ze is. De moeder van 't meisje komt ach ter de romance, waaraan ze een einde wil maken en om te bewijzen dat Jerry een waardeloze jongen is laat ze hem door een bedrijfsleider als werknemer aanstellen. Hij krijgt de lastigste en ge vaarlijkste baantjes op te knappen. Hij krijgt het zelfs aan de stok met een kampioene worstelen, een zeer potige dame. De schoenenafdeling maakt hij tot een complete chaos, waarna hij ook in andere afdelingen sporen van verwarring en vernietiging achterlaat. Als alles in het honderd dreigt te lopen komt de vader van het meisje, die jarenlang on- Ga noorS P'JKER TEL.2982 50E5TERBER05E5TR 26 EIKENLAAN 1 - SOEST - TELEF. 4685 was daar even wat geritsel, waarna een duistere gedaante uit de schaduw oprees en tussen de aanvallers door wegflitste. Maar de duistere gedaante had niet ge rekend op de boerin. Die lag nog steeds op de grond en toen hij langs wilde glippen, greep ze hem bij een been. Hij struikelde, sloeg haar een oog dicht, en rende verder. Maar met het andere had ze hem herkend. Hij kwam voor de groene tafel wegens mishandeling. Een opgeschoten boeren jongen met sokken van een vreselijk blauw en te hoog opgetrokken broeks pijpen. De gele klompen bleven bij de Een half jaar geleden gaf niemand de Britse conservatieven onder Sir Alec Douglas-Home ook maar de geringste kans de verkiezingen te winnen, die toen in het vooruitzicht waren. Maar nu, een paar weken voor de beslissing valt op 15 oktober, is de toestand danig ver anderd. Het opinie-onderzoek van Gallup geeft voor het eerst sinds drie jaar een meerderheid voor de conservatieven aan. Weliswaar maar voor een half procent, maar dat zou net genoeg zijn om met een meerderheid - zij het geen floris sante - terug te keren in het Lagerhuis. Nu is dit wel een goed opinie-onderzoek, maar een volkomen garantie dat het op 15 oktober ook zo uitpakt, zal niemand durven geven. Wat uit de Galluppolls wel onomstotelijk blijkt, is dat de aan vankelijke voorsprong van labour lang zaam maar voortdurend is teruggelopen. Waar ligt dat aan? Nationalisatie Waarschijnlijk niet aan de persoon van Sir Alec, want die imponeert de Brit ten bepaald niet erg. Aan stommiteiten van Labour? Ook niet. Wilson heeft kans gezien een voor la- bourbegrippen ongekende eenheid in de partij achter zich te verwerven en de er gernis over het onderling bakkeleien der socialisten dat hun vorige keren stem men kostte, kan er nu niet zijn. Boven dien is er een intelligent programma opgesteld, waarin bijvoorbeeld ook natio nalisaties een ondergeschikte plaats in nemen. Vorig maal heeft men ervaren dat daar niemand warm voor loopt. Ditmaal staan slechts de staalindustrie - die al eens genationaliseerd is geweest - en een nogal logisch daarvoor in aanmerking komende bedrijfstak als de waterleiding op de lijst. Dwaasheid. Vrij wat Britten hebben vooral de laatste tijd een hekel gekregen aan de vakbewe ging, veroorzaakt door een aantal onbe nullige stakingen en andere geharrewar over zaken die menigeen als dwaasheid is gaan zien. het streven om te voorko men dat een loodgieter ooit eens een spijker in een plank slaat als dat zo uitkomt, want daarvoor moet dan maar een timmerman gehuurd worden en de bepalingen waardoor vele bedrijven lan terfantende lieden moeten laten staan naast machines die hun werk hebben overgenomen. Men gaat inzien dat hiermee wellicht een paar loonzakjes extra gevuld wor den, maar dat industrieën er door ge remd worden, zodat hun werkverschaf fende uitbreidingen uitblijven. Labour heeft dit waarschijnlijk ook wel aan gevoeld en de betrekkingen met de vak beweging blijven ditmaal aanzienlijk minder dan voorheen het geval was. Wat dan wél de oorzaak is voor de ver steviging van de positie der conservatie ven? Waarschijnlijk de overweging die Home zijn kiezers onder de neus wrijft, dat het regeringsteam van nu zijn zaken kent en dat men dat van de popelende labourkandidaten nog maar af moet wachten. Hij heeft er mee bereikt dat een van te voren als verloren wedstrijd nu geworden is tot een nek-aan-nekrace. der de plak gehouden is, als reddende engel opdagen en de huwelijksdatum wordt vastgesteld. Zondagmiddag „Geweld in Arozona", waarbij inderdaad sprake is van veel geweld. Honderd jaar geleden werd Ari- zona geteisterd door roofzuchtige Indi anen, die onder leiding van een blanke terreur uitoefenden. Een jonge boer, wiens vee gestolen is en die geen boerde rij meer heeft omdat die door de bende platgebrand is, is vastbesloten de blanke schurk en zijn bende roodhuiden onscha delijk te maken. Hij krijgt steun van de cavalerie en na heel veel schietpartijen slagen zij erin een einde te maken aan de terreur en aan het leven van hen die deze uitoefenden. „Het begon in Napels" draait in de don derdagcyclus. Clark Gable, Sopliia Lo- ren en Vittorio de Sica vervullen de hoofdrollen. Gable als nuchtere Ameri kaan blijkt niet opgewassen te zijn tegen de zorgeloze en vrolijke sfeer van Na pels en tegen de temperamentvolle So- phia Loren. VOOR UW KLEDING, GORDIJNEN, TAPIJTEN F. C. KUYPERSTRAAT 28 - SOESTDIJK De Soester biljarters P. Belmer, H. v. d. Veur en J. Huurdeman hebben in Amers foort deelgenomen aan de strijd om het kampioenschap vierde klasse libre van het district Eemland van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond. De heer Belmer startte uitstekend met overwinningen op Vos en Hoogeveen en na de tweede ronde had hij de leiding. De heer v. d. Veur verloor van Tiemens en Huurdeman, die Hoogeveen versloeg. De heer Belmer versloeg in de derde ronde zijn plaatsgenoot v. d. Veur, maar hij verloor van Schafer. Toch behield hij de leiding. De K.W.S.-speler v. d. Veur verloor opnieuw twee partijen en Huur deman verloor eveneens tweemaal. Tot de laatste avond had de 72-jarige heer Belmer de leiding maar hij werd geen kampioen. Dat was weggelegd voor P. Schafer van de vereniging Soester- kwartier. In de laatste ronde verloor Belmer van Tiemens en v. d. Veur van Hoogeveen. Huurdeman won van Smeele. De eindstand was: Schafer 10 496 217 2.28. Tiemens 10 487 278 1.75. Belmer 9 483 231 2.09. Huurdeman 9 442 262 1.68. Hoogeveen 8 483 263 1.83. Smeele 6 432 235 1.83. Vos 6 430 242 1.77. v. d. Veur 0 416 262 1.58.

Soester Courant | 1964 | | pagina 15