Steeds meer betalen Een dierenhandelaar moet ook dierenvriend zijn Drukkerij Smit bestaat 45 jaar HET OOG GERICHT OP EEN FLOP De mooiste herfst sinds zoveel jaren 4 oktober Dierendag Dierenhandel wordt misbruikt door onbetrouwbare winstjagers lillli Opstellingen VRIJDAG 2 OKTOBER 1964. 43e JAARGANG No. 75. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.75. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT ZIA SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 De regering heeft dan wel een belasting verlaging aangekondigd, maai" het ko mend jaar zal die nog niet ingaan. Daar wordt nog minstens een jaar mee ge wacht. En dan moeten er intussen niet weer hoge looneisen gesteld worden - maar de vakbonden hebben toch plannen in deze richting - anders is het niet uitgesloten, dat de belastingverlaging ook in 1966 nog niet doorgevoerd zal kunnen worden. Na de ongeveer 15 loonsverhoging, die 1964 voor de meeste werknemers heeft •opgeleverd, schijnen we wat te weelderig te leven, waardoor de invoer meer toe neemt dan de uitvoer en de Nederlandse betalingsbalans dus een stijgend nadelig saldo aangeeft. Ook bij de verhoogde inkomsten blijven de belastingtarieven dus het zelfde, zodat iedereen, in geld uitgedrukt, maar steeds weer wat meer aan de staat gaat betalen. En bleef het daar nu maar bij, dan kon men er met het oog op 's lands econo mische positie misschien nog wel vrede mee hebben, maar via andere wegen worden we gedwongen om bovendien nog steeds meer te gaan betalen. De belasting op sigaretten en op ben zine is inmiddels al flink verhoogd, waarmede we de staat dus ook al weer aan hogere inkomsten helpen. De ou- derdomsuitkering wordt flink verhoogd, maai" de werkers en de bedrijven krijgen er dan ook een verhoogde premie voor te betalen, waarmede de dit jaar verkregen hogere inkomsten dus ook weer worden afgeroomd. Er staan verder nog meer plannen op stapel tot verhoging van indirecte be lastingen, want we moeten ons daarmee gaan aanpassen aan het gebruik in de andere landen van de E.E.G. De tarieven van overheids- en semi-overheidsdien- sten zijn intussen ook al verhoogd, zo als kijk- en luistergelden, spoor- en posttarieven, waarvoor ook alweer plan nen tot nog verdere verhoging bestaan. Diverse legesgelden ondergingen her ziening en zo is er nog wel het een en ander op te noemen waarbij de overheid meewerkte tot verhoging der kosten. Behalve onze niet verlaagde en daar door gestegen loon- en inkomstenbelas ting moeten we de overheid via andere wegen ook nog steeds meer gaan beta len. Desalniettemin ziet de regering er niet tegen op om de weggebruikers straks nog eens een extra indirecte belasting te laten betalen, door een soort tol te heffen voor het gebruik van autosnel wegen Denk niet, dat alleen de autorij ders daarvan de dupe worden, want deze tolheffing zal ongetwijfeld ook gaan gel den voor het beroepsgoederenverkeer en deze zal dat vanzelfsprekend moeten doorberekenen in de vervoersprijzen. Diverse goederen zullen daardoor dus een prijsverhoging ondergaan en indirect betaalt dan ook de niet-autobezitter straks aan deze extra belasting mee. Vóór de oorlog is er jarenlang een hef tige strijd gevoerd om de tollen opgehe ven te krijgen, dat is uiteindelijk ge lukt, maar terwille van het verder uit knijpen van de belastingbetaler en de voortgaande socialisatie van onze maat schappij, wil de regering nu dan weer tot instelling van tolheffing overgaan. Laat ons de mooie herfst eens prijzen, Met dag aan dag nog zomers Terwijl het vrouwvolk aan de vaat is Kijkt het de tuin in de clematis Bloeit nu al voor de derde keer Hoe keurig staan er de chrysanten, De asters met hun blauwe gloed De melkboer aan de deur met flessen Zegt bij de helft van zijn adressen „Zo tot nieuwjaar, dan gaat-ie goed De dahlia's en passiebloemen Zijn door geen nachtvorst aangetast Er vallen zelfs nog malse buien, Dus moeder laat de warme truien Voorlopig nog maar in de kast. Het mooist zijn in de herfst de bossen Met kleuren groen en rood en goud Daar staat een schilder te penselen, Bekommert zoekt hij 't essenciële, Dat en zijn ringbaard maakt hem oud. Het geel en paars van zand en heide Zijn tot een landschap saamgevoegd, Zover de tanks van de defensie In onderlinge concurrentie Dit schoons niet hebben omgeploegd. Maar onze Biltse bollebozen Met hun berekeningen klaar, De cijfers op een aantal vellen. Zij zullen het ons wel vertellen De mooiste herfst sinds zoveel jaar JAAP MIJDERWIJK. Het zou wel eens kunnen blijken, dat men hiermede het paard achter de wa gen spant. Talrijke autobezitters immers, die niet zo'n vreselijke haast hebben om b.v. van Den Haag of Utrecht naar Arn hem te komen, zullen een kwartier lan gere rijtijd er voor over hebben om de snelweg en daarmede de tolheffing te vermijden. Zij gaan zoveel mogelijk de secundaire wegen berijden, die daardoor veel drukker zullen worden. Daar zullen dan ook ten spoedigste weer verkeers- verbeteringen voor nodig zijn om al te veel ongelukken te voorkomen en het wegenbouw programma zal er dus om vattender en duurder door worden. Afgezien hiervan blijft het bijzonder onsympathiek, dat de autorijders - en wie is dat tegenwoordig, hetzij als rij der of meerijder, niet - die al via mo torrijtuigenbelasting en benzinebelasting honderden miljoenen bijeen brengen, nu nog eens extra moeten gaan betalen om ons wegennet verbeterd te krijgen. We vermoeden dan ook, dat deze plannen van de regering een storm van protest teweeg zullen brengen. Mede gezien in het licht van maar steeds uitgestelde belastingverlaging en maar steeds verhoogde andere heffingen is er alle aanleiding tot een groeiende ontevredenheid. Velen zullen zich de deining, die inder tijd ontstaan is rondom enkele beruchte dierenmarkten in Nederland, nog herin neren. Maar er is een uitgebreider kwaad waarover men zelden iets te horen krijgt, doch dat leder die zijn ogen de kost geeft kan zien. Gaat u in een van onze grote steden maar eens op stap om bijvoorbeeld een hondje te kopen. Wij hebben dat ge daan. Niet in onze gemeente, maar in een grote stad en wij zijn daar vele dierenwinkels afgelopen We zijn met stomheid geslagen na onze pelgrimage en dat zou iedere ware die renvriend met ons zijn. Als puntje bij paaltje komt, bestaat er slechts een klein aantal zaken die bona fide genoemd mo- Daar gingen we dan - bijna veertig man sterk - in de richting Amsterdam per bus van Tensen. Ieder die maar iets met Drukkerij Smit en de Soester Courant te maken heeft was erbij en natuurlijk wa ren de dames ook van de partij. Het was niet zomaar een uitgaansdag, maar de viering van enige jubilea. Vijf enveertig jaar geleden stichtte de heer G. J. Smit de drukkerij als een minia- tuurbedrijf. Als voorzichtig man vond hij het raad zaam niet te wachten tot het 50-jarig be staan van de zaak, maar nu reeds gast heer te zijn. Dan kon tevens gevierd worden het zilveren jubileum van de zoons H. en E., het feit dat beiden 15 jaar medefirmant zijn, en de tienjarige medewerking en het evenlang firmant zijn van zoon G. niemand. Vandaar terug naar Amsterdam, dat in rep en roer was van de roofoverval. Van het Soester gezelschap was echter niemand verdacht en ongestoord kon een tocht door de Amsterdamse grachten en de haven gemaakt worden. Het was nogal woelig in de haven, zodat hier en daar een feesteling bedacht dat hij wel eens zeeziek zou kunnen worden. Schiphol bood een gezellig zitje en de gebruikelijke bedrijvigheid waar steeds geld bij moet, maar dat kon het gezel schap beslist niet somber stemmen. Het weer was trouwens opgeknapt. De laatste etappe liep van Schiphol naar Nieuw-Loosdrecht, waar 'n copieus diner wachtte. Eerst werden de obers echter bezig gehouden met het serveren van korte en lange dranken en dat had een Voor het vertrek werden dan ook ge schenken aangeboden door directie en personeel, terwijl alle personeelsleden als aandenken aan de viering van dit vier voudige jubileum een prachtige asbak kregen. Het was prachtig weer bij het vertrek, maar een paar uur later begon het schrikbarend te regenen, en dat hield enige uren aan. De optimisten die hun jas thuisgelaten hadden kregen dan ook ongelijk, want zelden hebben Soester in gezetenen zoveel water op 1 dag gezien. Water van boven, water van het IJssel- meer en water van de Amsterdamse grachten en Amsterdamse haven. Volendam was de eerste pleisterplaats. De chauffeur kon daar bewijzen dat hij heel wat mans was achter 't stuur, want er waren heel wat capriolen nodig om de bus tot hotel Spaander te brengen waar koffie gedronken werd. Vooraf werd een groepsfoto genomen, maar later bleek dat het niet de hele groep was want o.m. de heer Smit sr was zoek. Hij kwam bij het gezelschap terug met bloemen om een dame te huldigen. Jubilaris H. Smit nam de foto. Van Volendam per boot naar Marken met onderweg veel gezang, begeleid door een man met een akkordeon, die met zijn schippersklavier even goed overweg kon als later met zijn centenbakje. Bezichtiging van huisjes met Marker vrouwen als gids. Al babbelend zullen die in een week wel meer verdienen dan u en ik met werken in een maand, maar het werd ze van harte gegund. Van Marken per boot naar Monniken dam, waar geluncht werd in hotel Stut- tenburch, beroemd om veel antiek en gespecialiseerd in oude piano's, orgels en muziekdozen. Het was echter niemand duidelijk waarom „Stille Nacht" gespeeld werd, want aan Kerstmis dacht die dag gunstige invloed op de stemming die prima werd. Tot slot een dankwoord namens het per soneel aan de heren Smit, die zich uit stekende gastheren getoond hadden en vervolgens naar huis, want de kleine uurtjes kwamen al in zicht. S.E.C. 1 speelt zondag uit tegen Victoria in de volgende opstelling: doel Van Es sen: achter Krijt en A. Hooijer: midden De Rooij, Ruttenberg en Van Breukelen; voor Dorrestein, E. Brouwer, Verhoeve, Duijst en v. d. Broek. S.E.C. 2 speelt thuis tegen Zeist 2. De op stelling is: doel Van Limburg; achter D. Hooijer en Rijkaart; midden Aalberts, Rodermond en J. A. Brouwer; voor Ha- nasbei. Evers, De Bruin, Van Rijn en Dettmer. S.E.C. 3 speelt uit tegen Barneveld 2. De opstelling is: doel Schimmel; ach ter Duinkerken en Nuss; midden De Jong, De Vries en Pothoven; voor Bazoer, Woudenberg, Blanken, Lüschen en Veld huizen. B D.C. speelt thuis tegen Bilthoven in de volgende opstelling; doel Van Hat- tem; achter Hilhorst en v. d. Mast; midden Voet, Van Asch en Bakker, voor Van Megen, M. v. d. Lugt, Roest, J. v. d. Lugt en Dorrestein. Hees en V.V.Z. spelen tegen elkaar. Hees komt als volgt uit: doel Muis; ach ter Van Beek en De Jong; midden Jekel, Geijtenbeek en Kok; voor Budding, El- frich, Bosman, Sakkers en De Bree. V.V.Z. komt als volgt uit: doel J. van Kooij; achter J. Vlekkert en H. Fouw; midden J. van Kooij, H. van Kooij en G. v. d. Munt; voor H. Demmers, B. v. d. Bosch, P. v. d. Kraak, D. v. d. Boven- kamp en G. Floor. gen worden. Het overgrote aantal van veelal particuliere adressen bestaat uit onbetrouwbare winstjagers, sjacheraars die voor een appel en een ei links en rechts honden of andere dieren opkopen en deze voor veel geld en misleidende praatjes aan de goedgelovige, ondeskun dige koper verkwanselen. Niet alleen dat de dieren die men daar koopt soms van inferieure kwaliteit zijn. maar daarnaast worden ze in daar voor niet geschikte ruimten gehouden op een wijze die in strijd is met alle mo raal, zoals in donkere, vochtige, vieze kelders, kasten of in lekkende proviso risch van oud hout in elkaar geknutsel de krotjes achter op een plaatsje of in een tuin. Ergerlijke misstanden. Wat te denken van een nest jonge cock- er spaniels in een ladenkast in een vochtig souterrain De handelaar pro beerde ons zo'n beestje aan te praten, maar toen we onder het lamplicht de oogjes van de dieren bekeken, bleken ze stuk voor stuk een begin van zoge naamde „meikogen" te hebben. Toen we dit de man ronduit mededeel den, werd hij kwaad en beweerde dat de dieren in zijn zaak onder wekelijkse controle stonden van een zeer bekend dierenarts. Wij hebben deze medicus op- gebeid en controleerden het verhaaltje. De arts werd op zijn beurt woedend dat zijn naam in dit verband was gebruikt, aangezien hij deze soortgelijke handel tjes niet controleert. Als tweede bezochten we een adres waar men ons een dwergpoedeltje aanbeval „Een diertje van bijna een jaar", vol gens de handelaar. Bij nader beschouwen bleek het een hondje van nog geen half jaar te zijn, dat verre van een dwerg poedel was. Doch doordat het te klein was, trachtte men het als dwergpoedel te verkopen. „Gewoon hondebrood" In een andere „zaak" stelden wij belang in een grote hond en de eigenaar open de een smalle muurkast, waarin een grote bouvier op een oude kolenzak lag. Bij het openen van de kastdeur kroop het dier al angstig in elkaar, hetgeen ons te denken gaf over de behandeling die de honden hier wel krijgen. Voorts bezichtigden we nog hondjes die op een plaatsje in een planken hok wa ren ondergebracht en waar het muf rook van de schimmel. We vroegen wat het voor dieren waren, maar hoorden namen die in geen en kele dierenencyclopedie voorkomen. Nog vreemder was het, dat er pups van 4/5 weken van totaal verschillende rassen bij lagen, terwijl er van een zogende teef geen spoor te bekennen viel. „Wat geeft u die nu te eten infor meren wij. „O. u geeft ze maar gewoon hondebrood, van dat kleine grut, begrijpt u wel. Daar kunt u heel gemakkelijk een hond mee houden, méér hebben ze echt niet no dig", adviseerde deze „deskundige". Vogels bij de vleet. Bij een vogelhandelaar zochten we een paar kleurkanaries. In een donker ach terkamertje stonden de kooien tot aan het plafond op elkaar gestapeld, elk met een overvolle bezettng, waardoor de dieren op eikaars kop zaten, omdat ze geen plaats op de zitstokken konden krij gen. Het rook er vies en bij nadere be schouwing lagen de zandladen vol met slijmerige vieze uitwerpselen waaruit wij konden concluderen, dat er een groot aantal zieke vogels tussen de collectie zaten. Bij vogels luistert dit al bijzonder nauw, aangezien in minder dan geen tijd de gehele voorraad besmet kan zijn. Het leek ons toe, dat de stakkerd die hier voor duur geld (ƒ20,per stuk) een vo geltje koopt er niet lang plezier van zal beleven. Garantie is er natuurlijk niet bij, want wanneer men eenmaal met het diertje de „zaak" heeft verlaten draagt de handelaar geen verantwoorde lijkheid meer. We ontdekten ergens zo'n 80 witte mui zen in een hok van pl.m. 40 x 25 x cm en een lampongaap in een kooi waar in het beest zich nauwelijks kon bewe gen. Zo zouden we nog veel meer ver halen kunnen vertellen, want wie de moeite neemt om er eens op uit te gaan en een beetje verstand van dieren heeft komt tot de meest schrikbarende ont dekkingen. Bij veel handelaars hebben de dieren geen behoorlijke levensmoge lijkheden. En de kopers worden doodge woon „geflest" Dierenvrienden gevraagd. Het wordt hoog tijd, dat er wettelijke Waarschijnlijk hebt u woensdagavond naar de televisieuitzending van de wedstrijd België-Nederland - o nee, An- derlecht-Nederland - gekeken en de vol gende morgen in de krant de kop gele zen „Aanvallend Oranje ging strijdend ten onder". Of 's avonds de koppen „Superieur België stuitte op Oranje-de fensie", of „Oranje bood Rode Duivels volwaardig tegenstand". Het zal wel aan mij liggen maar ik vind die koppen totaal waardeloos. Ik had liever iets gezien in de trant van „Het Nederlands elftal kon nog niet van een Belgische club winnen". Of wat denkt u van „Belgen namen niet de moeite een nationaal elftal op te stellen, want voor Iedere vereniging uit de hoog ste divisie zou het Nederlands elftal een zacht eitje zijn". Dat er in Nederland nauwelijks mensen rondlopen die kunnen voetballen is niet zo erg, want u en ik kunnen het ook niet. Dat de prestaties van het Nederlans elftal dusdanig zijn dat we niet van een Belgische club kunnen winnen, met moeite de baas kunnen blijven over Al banië, en de volgende keer waarschijn lijk verliezen en dat we ten onder zou den gaan als we tegen Andorra, Monaco of Lichtenstein zouden spelen is niet zo'n ramp. Het lijkt me echter toch wel gewenst dat we duidelijk laten uitkomen hoe miserabel het ervoor staat. De bovengenoemde koppen wekken de indruk dat een dapper Nederlands elftal, dat eervol strijdend ten onder ging, het tegen een voetballand van bijzondere allure heel goed gedaan heeft. Anderlecht tegen het Nederlands elftal. Dat is net zoiets als Hees tegen S.E.C. Laten we tegen Albanië Feijenoord of D.W.S. maar sturen, want die brengen het er ongetwijfeld beter af dan onze nationale elf. KANTMAN. Wie koopt deze lampongaap Een dierenvriend of de vivi sectie maatregelen komen, die de mogelijkheid scheppen van een behoorlijke controle op de dierenhandel. Een dierenhandelaar moet tevens een dierenvriend zijn, want anders kan hij zijn werk nooit goed doen. Hij heeft tenslotte te maken met leven de waar, die meer dan welk ander han delsartikel ook recht heeft op een be hoorlijke behandeling, zoals onderkomen, voeding en verzorging en daar mankeert het in veel zogenaamde dierenhandels absoluut aan. Gelukkig zijn er ook bonafide dieren handelaren, aangesloten bij een bond, waardoor controle mogelijk is. Helaas worden deze betrouwbare handelaren dikwijls het slachtoffer van de verwer pelijke praktijken van hun slechte col lega's. Een behoorlijke handelaar geeft zijn dieren behoorlijke onderkomens, daar is het zindelijk en wordt gewaakt over de gezondheid van het materiaal. Wij zouden alle aspirant-kopers willen toeroepen vormt u reeds een mening van een zaak voordat u er iets koopt. Is het zindelijk Zijn de dieren behoor lijk gehuisvest Zij ze gezond Zo ja, dan kunt u er wel kopen. Maar wan neer u op een van de genoemde punten aanmerking zoudt hebben, weest dan op uw hoede. Het is dan beslist niet uit gesloten dat u spijt van uw koop zult krijgen. Zolang er nog geen behoorlijke controle mogelijk is, zal de koper zelf moeten op letten en is voor de niet deskundigen voorlichting van het grootste belang. Het is overigens wel droevig, dat in een beschaafd land, waar de mens verzorgd wordt van de wieg tot het graf, onze medeschepselen, de dieren nog steeds wet teloos zijn en straffeloos worden over geleverd aan gewetenlozen handelaren, die slecht op winstbejag uit zijn. Het wordt hoog tijd dat hierin verandering komt, willen wij ons niet tegenover de dieren moeten schamen

Soester Courant | 1964 | | pagina 1