I Zonnegloren Sanatorium, ziekenhuis en kraaminrichting Uw recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar". PLOEG STOFFEN TON BEUKEN PLASTIC DIARAAMPJES hoortoestellen \choonenber£ is nu gevestigd Woninginrichting jfcnof- Olympia volleybal k.P.S. bij Philips Lenssen+de Wolff Brand op Van Lenneplaan Oud-brandvv eercommandant in het gelijk gesteld Bijeenkomst V.V.D. Korpsopleitling muzikanten Zaterdagvoetbal Fa. C. J. v. d. Wiel Miniatuurauto voor prins Medische dienst. PREDIKBEURTEN Een kleine eeuw geleden dichtte Jacques Perk, de vernieuwer van de Nederlandse poëzie, „Ik ben geboren uit zonnegloren". Zonder te dichten zullen kinderen straks kunnen zeggen „Ik ben geboren in Zon negloren", want het sanatorium is niet j alleen sanatorium maar ook ziekenhuis en kraaminrichting, want bouw, verbou wing en een gewijzigde inrichting plus het modernste instrumentarium doen het sanatorium-ziekenhuis-kraaminrichting 'n voorname plaats innemen. Twee factoren hebben een belangrijke geneeskunde, C B. Sillevis Smitt, zenuw ziekten en dr. J. P. E. Sperna Weiland, inwendige ziekten. Voor hen is dr J. A. W. Berghauser Pont de geneesheer-direc teur, zoals hij dat voor de artsen van het sanatorium en het personeel van ziekenhuis, kraaminrichting en sanato rium is. De longartsen van het sana torium zullen de ziekenhuispatiënten met longaandoeningen behandelen en ge tracht wordt een keel-, neus- en oorarts aan te trekken. „Het sanatorium blijft het troetelkind rol gespeeld bij de totstandkoming van het ziekenhuis. In de eerste plaats het afnemen van het aantal t.b.c.-patiënten, waardoor het gevaar dreigde dat het sanatorium door onderbezetting niet meer rendabel te exploiteren zou zijn. Daarnaast bleek er behoefte aan een ziekenhuis in Soest. In ons land liggen gemiddeld vijf van de duizend inwoners in een ziekenhuis. Soest heeft 30.000 inwoners dus op papier zou Zonnegloren kunnen rekenen op 150 patiënten. Dit is echter te optimistisch gezien omdat men bij de start niet kon weten of de Soes- ter huisartsen en ingezetenen sympathiek tegenover de ziekenhuisafdeling van Zon negloren zouden staan. k Bergstraat 5 telef.12036 V Amersfoort In 1960 werd het principebesluit ge nomen 'n ziekenhuisafdeling te stichten Inlichtingen van de gemeente over de groei van Soest veroorzaakte mede dit besluit. Soest zal in een vijftiental jaren kunnen uitgroeien tot een gemeente met ongeveer 60.000 inwoners en reeds vrij spoedig zal de 40.000 bereikt zijn. In oktober van het vorig jaar werd ge start met 35 bedden en het streven is te komen tot 100 bedden. Helaas is gebleken dat heel wat bedden beschikbaar moe ten zijn voor mensen die betrokken zijn bij verkeersongevallen in en rond onze gemeente. Er werden artsen aangetrok ken en thans beschikt het ziekenhuis over een staf van specialisten die een uitstekende behandeling en verzorging waarborgen. Het zijn de artsen G. F. J. van Berckel, röntgenologie, R. E. H. Buss, chirurgie, W. J. M. Hermans, anaesthesie, dr. E. W. Kranenburg, oog heelkunde, A. Prummel, verloskunde en vrouwenziekten, A. Sehuurmans, kinder- ploeggarantie Soesterbergsestraat 51A t.o. busstation. van de directie, maar het ziekenhuis en de kraamafdelingen zullen beslist geen stiefkinderen zijn", aldus dr Berghauser Pont. Functioneel en financieel zal de directie aan de drie afdelingen op gelijke wijze en tenvolle recht doen wedervaren. In 1946 waren er 240 t.b.c.-patiënten in Zonnegloren en dat aantal bleef lang stijgend. In 1954 trad een daling in die voortzette. Het vorig jaar waren er ge middeld- 240 patiënten in het sanatorium Dinsdag heeft voor de 8e maal de jaar lijkse ontmoeting plaats gehad tussen de volleybalvereniging Huizen en het Soes- ter Olympia. Voor het eerst was Olympia in staat de Huizer vereniging in Soest te ontvangen. Vijf teams traden tegen elkaar in het strijdperk. Er werden wedstrijden ge speeld van 20 minuten en de gescoorde punten van alle wedstrijden tesamen was beslissend voor de einduitslag. Na spannende en goed gespeelde wed strijden bleek Huizen 111 punten gescoord te hebben en Olympia 115, dat hierdoor voor de 6e maal winnaar werd. Morgen begint voor het eerste dames en het eerste herenteam de nieuwe kom petitie. Deze beide teams komen uit in de over gangsklasse. Zowel de dames als de he ren ontmoeten in Woerden Valboval 2, twee sterke teams, waar tegen Olympia teams weinig kans zullen hebben, Het damesteam is samengesteld uit Henny Berkhof, Aly Kamerbeek, Janny de Vos, Dini Kamerbeek, Corry Hut en Nelly Staring. Het herenteam wordt gevormd door Wer- ner Paans. Tijn Dijkstra, Albert Roetman, Eric van Uchelen, Jan Alblas en Ad. v. Brummelen K.P.S. is op bezoek geweest bij Philips ir. Eindhoven, Een groep van 62 leden en hun dames was gast van de afdeling vervoer en tegen het Philipselftal „De Zwaluwen" werd gespeeld om de Theo Rolandbeker. In Geldrop werd de lunch gebruikt en in Eindhoven werden de gasten ontvan gen en rondgeleid door de oud-inter national P Bakers. Erevoorzitter jhr. mr. C. Dedel voegde zich in Eindhoven bij het gezelschap dat de Ela-studio voor stereofonische muziek en een glasfabriek bezocht. De aftrap van de wedstrijd werd ver richt door ir. B. F. S. Otten, oud-direc- teur-generaal van het bedrijf. Een technisch betere Zwaluwenploeg had spoedig succes. Linksbinnen A. van Vlugt kon hoger springen dan spil v. d. Valk van K.P.S. en hij kopte de bal over kee per Koeman heen. K.P.S. kreeg enige ^1- en dit jaar 200. De kuurduur is sterk verkort. In 1946 meer dan 600 dagen, nu rond de 300. Naar de mening van de geneesheer-directeur heeft het sanato rium nog steeds een belangrijke taak bij de bestrijding van de t b c. Zonneglo ren wil trouw blijven aan de taak die in 1927 ter hand genomen werd. De ziekenhuisafdeling voorziet nu reeds in een grote behoefte, want het aantal mensen dat in een ziekenhuis verpleegd moet worden neemt toe. Gemiddeld zijn het er nu meer dan enige jaren geleden. Dat geldt vooral voor patiënten met in wendige ziekten en met zenuwziekten. Twee operatiekamers, een afdeling voor het steriliseren van instrumenten, een linnenkamer, een gipskamer, opslagruim te, een koffiekamer, een garderobe voor de artsen en de hoofdzuster staan de ziekenhuisafdeling ten dienste. Zelfs de leek kan bij een bezoek aan deze afdeling constateren dat deze voor Zonnegloren maar ook voor Soest een aanwinst is en bijzonder imponerend is het instrumen tarium. In de kraamafdeling twee verloskamers, een sterilisatieafdeling, een kamer voor de hoofdzuster, een linnenkamer, couveu sekamer, keuken, spoelruimte, kamers voor moeders en kamers voor baby's met miniatuurbedjes, zusterkamers, een kamer voor de behandelend arts of ver loskundige als de bevalling niet het ge wenste tempo heeft, dienstvertrekken en bergruimten, en voor u heren der schep ping, een bijzonder aantrekkelijk ver trek, bestemd voor de aanstaande va ders, die daar ijsberend en alsmaar ro kend wachten kunnen op de blijde ge beurtenis. Veel is tot stand gekomen, veel staat op het programma. Daaronder binnen af zienbare tijd de verbouwing van de kin derafdeling en van de röntgenafdeling. Soest heeft er iets heel bijzonders bijge- kregen in de vorm van een uiterst mo derne ziekenhuisafdeling en een kraam inrichting. En dat alles in een prach tige omgeving, zeer gunstig voor pa tiënten, jonge moeders en hun baby's. goede kansen maar kwam niet verder dan een schot tegen de paal van Van Wijk. Na rust was K.P.S. sterker maar een uitval van de Zwaluwen leverde een doelpunt op. Het was Hazendonk die in eigen doel trapte. K.P.S begon aan een fel offensief. Van der Valk ging naar voren. Van der Brug scoorde en v. d. Valk maakte ge lijk. Strafschoppen moesten nu de be slissing brengen. Door De Zwaluwen werden ze alle vijf gescoord en de eerste van K.P.S. was al een misser, zodat de Theo Rolandbeker opnieuw in het bezit van de gastheren kwam. In het Philips-ontspanningsgebouw werd een Brabantse koffietafel aangeboden. Ir. Otten en voorzitter J. A. Paans spra ken vriendelijke woorden, waarna de televisie-uitzending van de wedstrijd België-Nederland gevolgd werd. Tegen tien uur ging het gezelschap terug naar Soest. onroerende goederen taxaties ■vapr hypotheken Br Br assurantiën Steenhoffstraat 67 Soest Tel. 2169 Gistermiddag waren twee loodgieters aan het werk in de woning Van Lenneplaan 31, waarin het Amerikaanse gezin R. Th. woont. Zij gebruikten teer en propaan- gas voor het dichten van een gat in het dak van de bijkeuken. Een kwartier na hun vertrek constateerden buren dat er brand in 't huis was. De brandweer rukte met vier wagens uit. Twee stralen van de nevelspuit waren echter voldoende voor het bluswerk. Het plafond van de bijkeuken moest gesloopt worden. Serre en bijkeuken kregen waterschade. De totale schade was 1200, PHILIPS SPECIAALZAAK Tijdens het blussen van een brand in 1960 werd de toenmalige brandweercom mandant W. Groart onwel en hij werd enige tijd in een ziekenhuis verpleegd. Nadat hij dit verlaten had heeft hij heel wat moeten touwtrekken om de uitke ringen te krijgen waarop hij meende recht te hebben. Aanvankelijk weigerde de sociale verzekeringsbank uitkering, later kreeg hij een gering bedrag maar df uitbetalingen werden gestaakt on danks het feit dat de heer Groart ten dele arbeidsongeschikt geworden was, naar uit medische rapporten bleek. Voor de raad van beroep te Utrecht is ten gunste van de oud-brandweercom mandant beslist. Tijdens een zitting van de raad bepleitte de heer C. Haver, se cretaris van de brandweervereniging, de belangen van zijn ex-commandant met succes. Vanaf 24 november 1960 zal de heer Groart uitkering ontvangen op basis van 70 arbeidsongeschiktheid. Deze uitkering is niet alleen gebaseerd op de vergoeding die hij als brandweercom mandant ontving maar op basis van zijn gehele inkomen. De sociale verzekerings bank kan in hoger beroep gaan. Gisteravond heeft de afdeling Soest- Soesterberg een forum-discussieavond gehouden in het Oranje Hotel. Inlei ders waren de heer S. Minco, raadslid van Hilversum, die over „De VVD. en de middenstand" sprak, het raadslid L. J. te Pas van Naarden, die tot onder werp had „Bouwproblemen" en de voor zitter van de afdeling, mr Th. F. Raedt, die sprak over het onderwerp „Hoe staat het met de vrijheid van de kie zer?" Mr. Raedt sprak een welkomst woord, waarna hij de leiding van de avond in handen van dr D. J. p. Oranje gaf. Deze maakte met de heer J. K. de Bruin en de drie inleiders deel uit van het forum. De heer Minco besprak het verschil van opvatting tussen socialisten en liberalen als het gaat om de verhouding midden stander-consument. De P.v.d.A. ziet deze als niet gunstig. De arme domme klant moet beschermd worden tegen de mid denstander. De V.V.D ziet de midden stander echter als de schakel tussen fa- 100 stuks a f 6,—; SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 briek en consument. Zij wil overleg tus sen fabrikant en consument. Zij wil overleg tussen de bedrijfstakken en de consumenten bevorderen. Middenstanders zijn geen „dwaze zelfdoeners", zoals wel eens beweerd is, maar zij hebben een belangrijke taak en het liberale klimaat is het enig juiste klimaat om deze taak naar behoren uit te voeren, aldus de heer Minco. De overheid moet hierbij stimuleren en regelend optreden. De fis cale politiek van de regering moet erop gericht zijn dat de middenstander kan investeren en reserveren. Sprekend over de bouwnijverheid zei de heer Te Pas dat de bouwnijverheid in ons land belangrijk is maar dat de hui zen nog altijd op de bon zijn. Over kleine bedragen wordt soms heel lang gepraat maar er worden miljoenen uit gegeven die op de verkeerde plaats te rechtkomen. Van de sociale woningbouw is weinig bekend. We weten bijvoorbeeld niet hoeveel mensen in aanmerking komen voor een woningwetwoning, maar we weten wel dat er mensen in woning wetwoningen wonen, die daar, gezien hun inkomen, niet thuis horen. De subsidiepo litiek belemmert de woningbouw, als mede de sociale ontwikkeling. Het op trekken van de huren was nodig, want men zal iets moeten overhebben voor woongenot. Met de huidige subsidiepo litiek zijn we echter op de verkeerde weg. Mr Raedt sprak over het huidige kies stelsel dat de vrijheid van de kiezer aantast. Men kan bij verkiezingen voor de Tweede Kamer pas bij voorkeur wor den gekozen als men 20.000 stemmen heeft. De heer Raedt bepleitte verlaging van dit minimum. Als een kiezer voelt dat zijn stem als voorkeurstem grotere invloed heeft dan zal zijn belangstelling voor de verkiezingen toenemen Dat is van grote waarde. Hij verdedigde daarom een door prof. Oud gegeven suggestie. De gewezen leider van de V.V.D. wil een stelsel waarbij de resultaten van distric ten van invloed zijn op de resultaten van de stemming in het gehele land. De voordelen van het huidige systeem plus de voordelen van het districtenstelsel zouden dan gebundeld zijn. Deze voor delen zijn respectievelijk de getrouwe af spiegeling van de wens van de kiezers en het sportieve element met de mogelijk heid van toename van de invloed en de vrijheid van de kiezer. Hierna ontstond een levendige discussie. Onder auspiciën van de Amersfoortse Muziekschool wordt dit seizoen begon nen met de opleiding voor muzikant in korpsverband. De beide in onze gemeente werkende muziekkorpsen P.V.O. en St. Joseph, Soesterberg, werken daar van harte aan mede. De bedoeling van deze opleiding is, dat door een bevoegde ervaren kracht jon gelui worden opgeleid om muziek te be oefenen in korpsverband. Tot nu toe werd deze opleiding door oudere korps leden gegeven. Voor belangstellenden en hun ouders uit Soest wordt op zaterdag 3 oktober, te 14 uur, in het repetitielokaal van P V.O. aan de Beetzlaan, door de directie van de Amersfoortse Muziekschool uit eengezet, op welke wijze het onderwijs zal worden gegeven. Er kunnen vragen worden gesteld. De bijeenkomst zal worden geopend door de wethouder van onderwijs. Zaterdagmiddag, 2.30 uur, speelt PTT. Soest tegen PTT Utrecht op het K.P.S -terrein- MAKELAAR Soest, Vredehofstraat 19. tel. 4551 A'dam, Herengracht 226. tel. 241093 Zowel direct als via AMSTERDAM vraag naar Eengezinswoningen, Villa's en Bun galows in Soest en omgeving Ook voor uw VERZEKERINGEN directe vei binding met de Beurs in Amsterdam Er is een club van Fordbezitters, die au to's hebben welke meer dan 30 jaar oud zijn. Ze hebben gedefileerd voor de prins in de tuin van het paleis. Z.K.H. kreeg een miniatuurauto, die een getrou we nabootsing is van een originele Ford 1930. Men gaf de auto het nummer AA 013, een nummer dat door de prins op een van zijn wagens gevoerd wordt. Mej. C. A Bos bood de prins de auto aan en van mej. M. Thiemens kreeg hij een vaantje. De wagens waren in een slakkengang van Laren gekomen en ze gingen in een slakkengang terug, zich niet storend aan de supersnelle auto's van thans. In La ren werden na een keuring van de auto's prijzen toegekend. Doktoren De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen door de artsen: W J. Schutte, Burg. Grothestraat 65 telefoon 2333 J Kuipers, Middelwijkstraat 34, tele foon 2815. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13 tot 13.30 uur: P ten Berge, Steenhoffstraat 69 Apotheek Apotheek „Soest-Zuid", Kerkstraat. Wit-Gele Kruis Zuster Senden, Kampweg 68, Soesterberg. telefoon 03463-359 Oranje-Groene Kruis Zuster Kropff, Middelwijkstraat 36. Groene Krnis: Zuster Boom. Braamweg 51, tel. 4365 HERVORMDE GEMEENTE. Oude Kerk. 10 uur ds J, Mettau. H A. 7 uur ds H. Roest. Jeugddienst Emmakerk. 10 uur ds K van Liere. H.A. 7 uur ds K. van Liere. H.A. Heeskapel. 10 uur ds H Roest. H.A. Zonnegloren. 10 uur ds D M. Jalink. H A Eikenhorst 19 uur ds J. Mettau. H.A. Gebouw Chr. Gereformeerde Kerk. 9 uur ds J. Fokkema. 4.30 uür ds J. Fokkema. Zondagsscholen: De Savornin Lohmanschool 12.00 uur Chr. ulo school 10 uur. Emmakerk 12 uur. Heeskapel 11.30 uur. GEREFORMEERDE KERKEN, lulianakerk. 9 30 en 5 uur ds R. Ypma te Amersfoort. IVllhelminakerk. 10 en 5 uur ds C. M. van der Loo. GEREFORMEERDE KERK. 8.30 uur ds K. Deddens van Amersfoort 3 uur ds J. Kok van Amersfoort. CHR. GEREFORMEERDE KERK. 10.45 uur ds P, de Smit. 7 uur ds Verhagen van Hilversum. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal. 10 en 5 uur leesdienst. VER. V. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. Afd. van de Ned. Protestantenbond. 10 uur ds F. van der Heyden iNH.l. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE. Van Weedestraat 19. 10.30 uur Eerw. Heer J B. Oosterwelder. ADVENTSGEMEENTE. Zaterdag 10 uur bijbelstudie. 11 uur ds P. de Raad. BAARN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesscrweg C3b. 10.30 uur ds H. C. Valeton EVANGELISCH LUTHERSE GEUL Kapelstraat. 10.30 uur ds A. J Oostenrijk.

Soester Courant | 1964 | | pagina 2