Nimbus helpt natuurrampen voorkomen aardolieprodukten* MA A.N.W.B. RIJSCHOOL VAN D00REN MARCHAL «HAARMODE De Aalsmeerse Bloemenhal F'aTa£üJa3t MP "4CM01]f$£ DE WITTE POMPEN Na j aar s modebladen v. d, Ven's Boekhandel Soest voor dertig jaar. LIESEGANG FANTIMAT 300 TWEEDE BLAD MET RAAD EN DAAD. TWIN-SETS Opvallende resultaten van weersatelliet Katholiek Vrouwengilde. T In prijs verlaagd Bromfietser gewond GESCHENKEN J. Hoppenbrouvvers VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT Tijdens een hier voor de buitenlandse pers gehouden transmissiedemonstratie van de nieuwste, op 28 augustus in het luchtruim geschoten Amerikaanse weer satelliet, verklaarde de leider van dit project, de heer Press, dat het nut van Nimbus reeds dadelijk gebleken is bij de tyfoons Cleo en Dora; het ontstaan en de verdere ontwikkeling van die or kanen kon eerder en nauwkeuriger wor den ontdekt en gevolgd, dan ooit te vo ren mogelijk was. In een telegram van Reeds meer dan 25 jaar het goedkoopste adres voor Bij grote afname van Petroleum of Hulsbrandolie no. 1 speciale prijzen. Wij leveren uitsluitend merkprodukten. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 de Amerikaanse metereologische dienst aan de Nimbus-leiding is dit uitdrukkelijk gezegd onder dankbetuiging voor de bij die jongste orkanen bewezen diensten. Mede daaraan is het te danken dat geen daarvan op het vaste land van de Ver enigde Staten persoonlijke slachtoffers heeft gemaakt. Op de lijst van deelnemende landen staan b.v. ook nog Zwitserland, Dene marken (waarvan het officieel bekend is dat er uitstekende Nimbusfoto's door een grondstation zijn opgevangen), Po len en Indonesië. En Nederland? Nederland kwam nog niet voor op de officiële lijst, doch we weten, dat begin september de Haagse elektronicus P. J. Jansen in het fysisch laboraorium van de rijksverdedigingsorganisatie T.N.O. in Den Haag kans heeft gezien met heel eenvoudige apparatuur zeer fraaie foto's van Nimbus te ontvangen. Over het een en ander is nogal wat te doen geweest en de oorzaak van dit ru moer is niet geheel duidelijk. N.A.S.A. is bereid elk land te helpen dat van de weerverkenner wil mee profiteren, door het opgeven van data en tijden, waarop de cirkelende zender precies boven het grondstation zal staan. Het is echter mogelijk, zo vertelde de heer Press, dat van Nederland uit in formeel contact is opgenomen tot dat doel met Goddard Space Flight Center bij Washington, waar het hoofdkwartier voor deze en andere satellieten is ge vestigd. Dat er niets geheimzinnigs schuilt in lancering en gebruik van deze weerver kenner en zijn eventuele opvolgers moge blijken uit het feit, dat N.A.S.A. op alle mogelijke manieren steun en advies wil verlenen aan die landen die grondsta- NIMBUS AVCS PICTURES BH 8 BISCHÏ PYRENEES HTS 1 Dl MAUORU - SARDINIA Enkele opnamen door Nimbus gemaakt tijdens en van zijn reis rondom de aarde. Reeds vele landen profiteren van gegevens. Nimbus, gebouwd in opdracht van de Amerikaanse aeronautische en ruimte ad ministratie door de General Electric Company, cirkelt 14 maal per etmaal om de aarde via de polen en zendt foto's van de wolkenformaties over een ge bied van telkens 1 miljoen vierkante mijl; de kwaliteit en scherpte van de foto's zijn frappant, zoals bijgaande af beeldingen bewijzen tions willen inrichten om mede van deze satelliet te profiteren. De Amerikanen vragen zelfs geen copyright voor de foto's en laten Nimbus ten dienste van de gehele mensheid werken. Geen geheim. Goddart Space Flight Center van N.A.S.A. maak er echt geen geheim van hie de satelliet werkt en zendt uitge breide literatuur over het project de wereld in. Het bestel is voorzien van een Automatic «itob corsa ««UK cswiue ultra» xsrot* turaa duet so» u«iat ►o Hsoujrc» muno mamo «inoNirc'' mauTc wïctib aun pctsu Tunanao» urnra» fcrwt ruisaaun uau» Constructietekening van de Nimbus-satelliet. Het bijzondere van deze in tegenstelling tot de vorige Amerikaanse weersatel liet van het type Tiros - waarvan nog twee exemplaren functioneren - is dat de uitzendingen door elk station op aarde, dat voor een 25.000,te bouwen is, kunnen worden ontvangen. Er zijn dan ook naast de V.S. reeds minstens 12 lan den waar dit thans elke dag gebeurt. In Duitsland zijn er zelfs reeds vijf van die grondstations. De Amerikanen verstrek ken de deelnemers wekelijks gratis de gegevens over de exacte tijden wanneer de vliegende fotograaf in het heelal het station zal passeren, zodat dit de signa len op het zelfde ogenblik op de grond kan opvangen. Picture TTansmission (een automatische foto-overbrenging) afgekort A.P.T. Deze bezit een lens van 108 graden met een brandpuntafstand van 5,7 mm (f/1.8) groothoeklens en een elektromagnetische sluiter die werkt op een veertigduizendste seconde. Deze camera projecteert een foto van 800 lijnen op een speciale 2,5 centimeter vidicon. Een soort televisie apparaat zendt dit beeld uit. Het grondstation is in wezen zeer een voudig en heeft oen speciale antenne van ongeveer 36 meter hoogte, een heel gewoon radio-ontvangapparaat en een standaard facsimilé machine. De A.P.T.-beelden worden door Nimbus met een vijf Watt zender op een fre- kwentie van 136 megacycles uitgezonden. Voor deskundigen op dit gebied is de ontvanger vrij eenvoudig te bouwen. Deskundigen van ons K.N.M.I. meenden dat een geschikte grondapparatuur on geveer f 100.000,zou moeten kosten, doch dit is beslist niet juist. De heer Press noemde een prijs van 25.000,— en de Haagse electronicus Jansen speelde het voor nog veel minder klaar. Wanneer we dan bezien dat de informaties van Nimbus de geleerden in staat stellen tot aanmerkelijk zuiverder prognoses wat het weer betreft, dan is het verwonder lijk, dat Nederland zich nog niet in de rij van landen met grondstations heeft geschaard. GALLENKAMPPELSWEG 14 SOEST-ZUID - TELEFOON 3823 Dreigende vloeden. De heer Press meende, dat ook voor Ne derland, b.v. ten aanzien van het op langere termijn voorzien van uitzonder lijke vloedgolven. Nimbus nut zou kun nen afwerpen. Het zal niet lang meer duren of in vele landen zal de wol- kenkaart, zoals die door de fotoraket boven het bewuste gebied is uitgezonden, dagelijks in kranten en op televisie sa men met de weerkaart worden afge beeld. Ook voor de studie van vulkanen als mede ijsformaties en 'dooi in noordelijke scheepvaartgebieden zijn de honderd procent volledige en onmiddellijke ge gevens die de verkenningsraket over wol kenformaties overal ter wereld en vooral ook in de poolgebieden verstrekt, van groot potentieel belang. Tot dusver moes ten de weervoorspellers zich met de ge gevens van slechts 5 procent van de totale wolkenformaties tevreden stel len, terwijl diepte, uitgestrektheid en intensiteit daarvan tot de meest beteke nende symptonen voor metereologische prognosen behoren. Men zou het kunnen vergelijken met een dokter, die vroeger op basis van vijf procent der totale symponen van de pa tiënt een diagnose moest maken en nu ineens het gehele ziektebeeld tot zijn beschikking krijgt en dus met veel gro ter nauwkeurgheid kan vaststellen wat er aan de hand is en wat er gaat komen. Eind november zal er in Tokio een eerste internationaal symposium worden ge houden waarin de resultaten en moge lijkheden van Nimbus nader onder ogen zullen worden gezien. Met een zeer goed bezochte Jaarverga dering startte de afdeling Soesterberg van Katholiek Vrouwengilde maandag avond met haar winterprogramma. De presidente mevr. Van Rooijen-Verhoeff, besprak in haar welkomstwoord o.a. het komende jaarprogramma en was verder verheugd te kunnen mededelen dat de afdeling door een gift van het Sociaal Charitatief Centrum in staat zal zijn in de toekomst alle zieken in de parochie met een attentie te gaan bezoeken. Het financieel verslag werd goedgekeurd. Er is, mede door enkele giften, een batig saldo. Als nieuwe leden werden aan het bestuur toegevoegd mevr. Koevoet-Snij ders Blok en mevr. Storimans-de Vette. Pastoor De Bruin vroeg nog eens de bij zondere aandacht voor het schoonmaken van het kerkgebouw dat nu al jarenlang door een groepje dames wordt gedaan, maar voor wie het zo langzamerhand te zwaar gaat worden. Als zich hiervoor een flink aantal dames opgeeft zouden deze slechts eenmaal in de 3 of 4 we ken één middag, des woensdags, behoe ven te komen. Ook vroeg de pastoor om de nieuw ge vestigde gezinnen bij het K.V.G. te be trekken. In de pauze genoten de aanwezigen van een door Kathe Schatborn gebracht pro gramma, dat bestond uit mime, voor dracht en toneel. Dit alles stond op een zeer hoog peil. Grote collectie. Soesterbergsestraat 53 - Telefoon 2419 Een enorme advertentie kondigde circus Amar aan. Vijfentwintig clowns zouden de Soester ingezetenen laten hui len van het lachen en 28 paarden tra den tegelijk op. Les Astrals werkten zon der net in de nok van het circus en vormden daardoor „de allersensationeel- ste attractie in de lucht". De tien Rakars waren krachtoer-acrobaten en meneer Amar jr liet zijn leeuwen uit de Atlas kunsten vertonen. -- Een grapjas met een eigen visie op de Tweede Kamer schreef over dit hoog col lege als volgt: „Die kamer staat bijna een jaar open. Er wordt maar in - en uitgelopen, dus geen wonder dat het er zo'n morsboel is. De grond is altijd vol met scherven en prullen. Dan valt er een wetje, dan een paar moties en vaak blij- SCHRIKSLAAN 19 SOES TD IJK TELEFOON 3990 Een vermoeid maar gelukkig echtpaar J. H. J. Trapp heeft gistermorgen op de Van Weedestraat de Aalsmeerse Bloe menhal geopend. Die vermoeidheid is begrijpelijk, want er is heel hard ge- werk om alles op tijd klaar te krijgen en zelfs menig nachtelijk uur moest hier aan besteed worden. Halfautomatische dia-projektor van f 222,voor f 145, Uit voorraad leverbaar. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 Burgem. Grothestraat 45 Tel. 3917 Op 14 mei en 19 mei 1940 werden twee bloemenzaken van de heer Trapp tij dens bombardementen op Rotterdam ver woest en hij was meteen ridder te voet. Hij kwam naar Soesterberg, werkte daar als lakspuiter en zestien jaar later, in 1956 hervatte hij de bloemenhandel in Soest. Hij had standplaatsen op de Ko- ninginnelaan, de Eikenlaan, later Drie- hoeksweg en in Soesterberg. Deze stand plaatsen blijven gehandhaafd, ondanks het openen van de zaak in de Van Wee destraat. Dat kan omdat hij de hulp heeft van een dochter, een schoonzoon en een zoon, die alle diploma's bezit wel ke voor de bloemenhandel van belang zijn. Bij de opening was de belangstelling groot en de gulheid van de bezoeksters en bezoekers eveneens, maar niemand gaf bloemen. Wel werd heel veel fruit aangeboden. Een bijzonderheid van het nieuwe be drijf is de bloemendienst. Wekelijks worden klanten bezocht in Driebergen, Zeist, Maartensdijk, Huis ter Heide, Den Dolder, De Bilt, Bilthoven, Groenekan, Lage Vuursche, Eemdijk, Bunschoten, Spakenburg en Baarn. Aan de wagen kan men hetzelfde krijgen als in de nieuwe winkel, zelfs grafkransen en bruidsboe ketten en dat is beslist uniek. De bloemen van het nieuwe bedrijf worden uitsluitend van veilingen be trokken. In de eerste plaats natuurlijk Aalsmeer, verder uit Utrecht en Honse- lersdijk. Toen de heer Trapp met zijn stand plaatsen in Soest begon was het zijn be doeling voor iedere beurs goede waar te leveren. Dat wil hij in zijn nieuwe zaak ook doen. Ook zij die weinig uit te geven hebben zullen slagen. Dat konden zij ook op het adres Prins Bernhardlaan 8 waar de heer Trapp enige tijd zijn be drijf gehad heeft, maar in de nieuwe winkel gaat dat allemaal veel gemak kelijker. De 18-jarige timmerman J. G v. d. K. heeft valbeugels aan zijn brommer ter verhoging van de veiligheid, maar juist door een valbeugel kreeg hij een onge luk. Hij raakte er een paaltje mee op de Vondellaan en viel. Hij had een hoofdwond en een hersenschudding en is per ziekenauto van de E.H.B.O. naar Zonnegloren gebracht. IN GOUD ZILVER EN DOUBLÉ ven er een heleboel wetten liggen zonder dat ze aangekeken worden. De grootste smak heeft de ongevallenwet gemaakt. Een paar jaar geleden is er een drank wet gekomen. Dat is de wet op de jene vervaten. Je mag nou alleen dronken zijn als je vergunning hebt, enz. enz." Een vijfjarig ventje had naast veel pech het geluk van zijn leven. Hij stak plotseling de rijksweg over kwam onder een auto en twee wielen gingen over hem heen. Het bleek gelukkig een potig kereltje te zijn, want hij had alleen maar een lichte hoofdwond. En net eerlijk persoon zocht lichte werkzaamheden, onverschillig wat. Als bijzonderheid zette hij in de advertentie „goed kunnende fietsen". Een landhuis kostte dertig jaar gele den 7500,Dat ben je nu aan een stevig kippehok kwijt. Een wasserij directeur wees de dames er in een advertentie op dat zij hun was „op natuurlijke wijze" gereinigd kon den krijgen. Misschien hing hij de boel wel buiten als het regende, want na tuurlijker kan het met. WEDirWENPENSIOEN. Als een we duwe van de staat weduwenpensioen ontvangt en zij hertrouwt, raakt zij dat pensioen kwijt, maar als die tweede man nu komt te overlijden, krijgt zij dat pensioen dan weer terug, vraagt J v. B. .Antwoord Wij nemen aan dat u hierbij de uitkering volgens de A.O.W. op het oog hebt. Als een weduwe die uitkering volgens de A.W.W. ontvangt, hertrouwt, wordt de uitkering afgekocht met een som ineens ter grootte van een jaar uitkering. Komt later ook de tweede man te overlijden dan is het in vele ge vallen mogelijk dat de dan opnieuw weduwe geworden vrouw voor de tweede maal uitkering volgens de A.W.W. ont vangt. Hierbij zijn echter uitzonderingen mogeüjk, waarover de Raad van Arbeid nader kan inlichten. zuiver wol vele kleuren van 23.50 tot 49.50 Van Weedestraat 80 Soestdijk HERMESMACHINE. Ik ben in 't bezit van een Baby Hermes schrijfmachine, welke in Zwitserland gefabriceerd is. Nu is er een klein onderdeeltje gebroken, en dit is niet voorradig bij dealers hier in Nederland. Kunt u mij het adres van deze fabriek in Zwitserland geven vraagt W. d. W. Antwoord U kunt zich het best wenden to de importeur van de Hermesmachines. Adres Schiedamse Vest 99-105, Rotter dam. Deze verzorgt de verkoop en even tueel ook de aanschaf van onderdelen van deze machines. Indien u bepaalde onderdelen met kunt krijgen, zal hij daarvoor alle mogelijke moeite doen.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5