Amsterdam - Batavia FILM-PROJECTOR D. ENGEL VIJFDE BLAD SOESTERBERG Voor uw FaToJ>'ujag*- WASSERIJ GELRIA EDE 40 jaar geleden De eerste vliegtocht duurde 55 dagen UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Grond aankopen I Hoppenbrouwers Dierenbal *Sport-aejendci Ned. Vrouwen Electr. Ver. POLITIE TEL. 4444 BRANDWEER 3 3 3 3 Korfbalprogramma Hockeyprogramma Handbalprogramma. Voetbalprogramma Politie schaakt Hulp aan P.V.0. Medische dienst N.C.V.B. A.G.A.V.S. gaat jubileren Het plan bestond reeds in 1919. Het was vooral in die tijd dat er allerwege lange- afstandsvluehten werden georganiseerd. De Engelsman Ross vloog van Engeland naar Australië, Italië organiseerde de vlucht Rome-Tokio, Londen-Kaapstad werd ook verwezenlijkt. Waarom zouden de Nederlanders, die door de eeuwen heen hadden bewezen voor geen kleintje vervaard te zijn, nu niet iets dergelijks ondernemen Belangstelling was er genoeg, vooral van de zijde van de handel en industrie. Vele luchtvaartenthousiasten begonnen met de plannen, toen het Indische gouvernement een prijs uitloofde van 10.000,voor de eerste die vanuit de lucht Nederland met Java zou verbinden. De vliegers Land en Stom waren de eer ste die er mee begonnen, doch zij moes ten het opgeven door de dood van eerst genoemde. De luitenant Koppen hoopte met een Duits vliegtuig, „Albatros" te gaan. Hij werd echter op het allerlaat ste ogenblik tegengehouden door de Ne derlandse regering, daar deze anders in conflict zou komen met de Engelsen, die toendertijd nog vijandig tegenover de Duitsers stonden. In 't vat. Voorlopig werd het prachtige initiatief in het vat gestopt, maar zoals het spreek woord zo duidelijk zegt, het plan om Amsterdam en Batavia met elkaar door EUMIG P8 NOVO SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3911 de lucht te verbinden verzuurde daarin niet. In 1921 kwam het opnieuw ter tafel toen de luitenant ter zee Goedhard en de officier-machinist Takens het voornemen koesterden het alsnog te proberen. Jam mer genoeg stuitte het ook dit keer weer af door geldgebrek en door een verbod van de Engelse regering over Mesopotamië te vliegen in verband met politieke bezwaren aldaar. Achter de schermen werkte men echter door, hetgeen tenslotte in 1923 leidde tot de oprichting van het comité „Vlieg tocht Nederland-Indië", waarin verschil lende prominente figuren uit die dagen zitting namen, onder wie de opperbevel hebber b d C. J. Snijders, de president van de Ned. Handelmij dr C J. K. van Aalst, de directeur van de N.V. Neder landse Vliegtuigenfabriek J. H Hummel en vele andere vooraanstaande personen. Bezuiniging. Dit comité stond voor een onnoemlijke grote taak. De nodige gelden moesten bijeen worden gebracht, want het spreekt vanzelf, dat zo'n grootse onderneming ontzaglijk veel zou gaan kosten. Daar komt nog bij, dat men niet op steun van de Nederlandse en Indische rege ring kon rekenen, want hoewel zij bij zonder sympatiek tegenover dit prach tige initiatief stonden, konden zij geen subsidie verlenen, vanwege de verstrek kende bezuinigende maatregelen van die dagen. BOSSTRAAT 5 TELEFOON 2543 Alle financiën moesten dus uit particu liere bron worden verzameld. De Neder landse en Indische zakenwereld, die daadwerkelijk belangstelden in deze on derneming, hielp prachtig door zijn fi nanciële bijstand. De tweede grote moeilijkheid voor het comité bestond uit de keuze van het toestel. Het zou een Nederlands produkt moeten zijn en het liefst een burger- vliegtuig. Want was het gehele plan geen grootse reclamecampagne ter bevordering van het burgerluchtvaartverkeer Ten slotte viel de keuze op een nieuw te bou wen Fokker, de F VII. In het voorjaar van 1924 was het toe stel gereed en kon men eindelijk met de verdere definitieve voorbereidingen voor de vlucht beginnen. De eerste etappe. Nadat er in de zomer van 1924 verschil lende proefvluchten mee waren gemaakt, werd het toestel voorlopig ingezet op de lijn Amsterdam-Londen, zodat de be manning, die de F VII tenslotte naar Batavia zou brengen, haar kist voldoen de leerde kennen en de nodige verbe teringen aan het vliegtuig zelf nog voor het vertrek konden worden aangebracht. De eerste oktober van dat jaar om kwart voor negen maakte de F VII met de re- gistratieletters H-NACC zich los van de drassige Schipholse grond. De eerste etappe, van Amsterdam naar Praag, verliep zoals zij lopen moest. Het weer bleek onze vliegers gunstig gezind en het vliegtuig kruiste met een gemid delde snelheid van ca. 95 kilometer per uur 1op de eerste pleisterplaats af. Zeveneneenhalf uur nadat Van Weerden Poelman, Thomassen, Thuessink, Van der Hoop en mecanicien Van der Broeke wa ren ingestapt stonden zij op Tsjechische bodem. De gehele bemanning was in op perbeste stemming en conditie, waaraan niet op de laatste plaats het weer en de vriendelijke ontvangst op het vliegveld van Praag hadden meegewerkt. Als de verdere reis zo mocht verlopen als deze tocht, dan zouden zij een recordvlucht maken. Maar het liep heel anders. Aan de gTond. Drie dagen nadat de stoere luchtjon gens hun monstertocht waren begonnen, kondigde de eerste tegenslag zich aan. Zij waren genoodzaakt een noodlanding te maken in Bulgarije en in glijvlucht, de motor had het inmiddels begeven, gle den zij op een akker af. Als het nu een normaal gladde akker was geweest zou er verder niets aan de hand zijn ge weest. Toen zij wat hardhandig met de bodem in aanraking kwamen bleek het echter dat zij zich op een oud rijstveld bevonden. Nu wèët^eën ieder dat rijst slechts kan groeien op zeer vochtige bodem. Om het water tegen te houden, had men ver schillende dammetjes opgeworpen. Bij de landing kwam het landingsgestel hier mede in aanraking en voordat het toe stel tot stilstand kwam, was de motor storing reeds uitgegroeid tot een aan zienlijke schade die niet zo één twee drie te verhelpen was. Het spreekt haast vanzelf dat de stemming van de beman ning tot het nulpunt zoniet tot daar onder was gedaald toen zij daar zo moe derziel alleen, op een verlaten akker in de omgeving van Phillipopel vlak aan de Turkse grens met een lamgeslagen vogel stond. Alles bij elkaar zou het oponthoud een gehele maand in beslag nemen, maar toen het eenmaal de 2de november was, stond de machine weer zover gereed dat men eindelijk de tocht kon vervolgen. Gelukt. Intens gelukkig voelden de vliegers en de mecanicien zich, toen zij dan toch tenslotte het Bulgaarse land onder zich zagen wegschieten en zij koers konden zetten naar de Turkse grens. Later zou dit oponthoud van ongeveer 1 maand het enige blijken te zijn, afgezien dan van de verschillende kleinere reparaties on derweg, die weinig tijd in beslag namen. De gemeente heeft voor ruim 700.000 gul den grond gekocht voor de bebouwing van het Soesterveen. Twee percelen grond van de heer J. H. Hoogeveen, Eigendomweg 106, een wo ning, vijf kippenhokken, een varkens- schuur, een koestal en een hooiberg wer den gekocht voor 189.736,-. De per celen zijn samen 3.22.67 hectare. Van de heer J. de Bruin werden vier percelen grond met de boerderij „Oude Grachtje", een kapschuur, veestalling, een varkens- schuur, een wagenloods en vijf kippen hokken voor 194.158,75 gekocht. De grond is 3.67.10 hectare. Van de heer G. Hilhorst werd 0.49.80 hectare grond met woning en kippenhok ken aan de Smitsweg gekocht voor 80.000,—. Van de heer W. P. Majoor werd 1.12.35 hectare grond gekocht en hij deed afstand van zijn pachtrecht op een perceel grond aan de Lange Brinkweg Gedistingeerde herenpullover Heerlijk warme pullover, zuiver wol. Onze pullovers vallen op door de goede pasvorm en de fraaie kleuren. 24~50 Van Weedestraat 80 Soestdijk Zondag is het dierendag, zodat het niet onbegrijpelijk is dat de leden van de Instuif R.K. Jong Soest een dierenbal in het St. Josephgebouw houden. The Fighting Cats zuilen spelen, dus de band is ook geheel in stijl. voor 44.950,Tevens verplichtte de gemeente zich vergunning te verlenen voor het vestigen van een benzinestation aan de Lange Brinkweg. Van de heer J. Vonhof te Amersfoort werd 255 m2 grond gekocht, gelegen aan de Smitsweg. Op de grond staat een woning. De kosten zijn 32.100, Van de heer H. J. Hilhorst werd de boer derij Nieuweweg 32 en 3.46.75 hectare grond gekocht voor 172.440,De ge meente zal voor 1 november 65.000, van het totaal bedrag betalen en vanaf 1 november 5 rente over het reste rende bedrag. Van de heer D. C. Stam werd 306 m2 grond aangekocht voor 'n kwartje. De ge meente heeft de grond nodig om de Anna Paulownalaan te verbreden. Maandag kwamen in zaal „Credo" de le den van de N.V.E.V., afd. „Eemland", bij een ter opening van het winterseizoen. De voorzitster, mevr. van Veeren, heette allen welkom, in 't bijzonder mevrouw H. de Goede-Baljet uit Utrecht (voor dracht) en vele nieuwe leden. Spreekster wekte de aanwezigen op na de genoten vakantie de lezingen en demonstraties bij te wonen. Het streven van de vereniging is, door middel van causeriën en ex- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 De volgende zeventien dagen die de vlucht nog in beslag zou nemen, verlie pen volkomen naar wens. Overal waar de Nederlanders voet aan de grond zet ten, werden zij bijzonder hartelijk en warm ontvangen Dat de vlucht verder zo voorspoedig verliep houdt nog niet in dat de bemanning van de F.VH het ook zo gemakkelijk heeft gehad. Zij pio nierden boven volkomen onbekend ter rein. Zij vlogen tussen bergketens door met zijn verraderlijke valwinden en heel wat stuurmans- en navigatiekunst bleek er voor nodig om hier ongeschonden door te komen. Zij vlogen over de ver zengende, verblindende woestijnen, door dichte wolkenvelden, regenbuien en stor men, maar ook met het mooiste weer van de wereld. 55 dagen duurde de reis. Op 24 november konden zij eindelijk zeggen dat hun moeite was beloond. Na 20 dagen vliegen, waarbij zij een afstand van 15.373 km achter de (ene) propeller hadden afgelegd, landden zij tenslotte op het vliegveld Tjililitan van het toenma lige Batavia. De geestdrift zowel hier als in Nederland kende geen grenzen. Drie Nederlandse jongens hadden ge toond durf en doorzettingsvermogen te bezitten, een Nederlands vliegtuig had 'n prestatie van wereldformaat geleverd. Onze vliegerij verwierf door deze en la tere vluchten op Indië een naam die tot op heden is blijven voortbestaan. cursies, het leven van de huisvrouw ge makkelijker te maken. Vervolgens gaf de presidente het woord aan mevr. de Goede, die allereerst een 12de eeuwse legende voordroeg vertaald door Hella Haase in een ballade; voorts een fragment uit „Verjaagd Water" (Den Doolaard), waarin het werk der rijswer- kers (wonende aan de Merwede o.a.) wordt beschreven. Ook de figuur van Dr Taeke, ruw doch goedhartig, uit „Dorp aan de Rivier", geschreven door Anton Coolen, werd gevoelig weergegeven. Na de pauze kregen de aanwezigen de humoristische pennevruchten te horen van Leonard Huizinga: „Den Haag zien en dan sterven"; van Bertus Aafjes ..Dagmark in Rome"; van Annie Schmidt „De laatste dag in Rome" en het sprookje van ..Doornroosje" Tenslotte het „Trein tje" van Ernst Groeneveld. Mevrouw van Veeren dankte mevr. De Goede voor haar leuke en gevoelige voordracht en zeide verheugd te zijn over de goede opkomst der leden. Op 22 oktober komt het Productschap voor groenten en fruit een lezing hou den voor de N.V.E.V. met film en verlo ting, in zaal „Brandpunt" te Baarn. De korfbalvereniging „De Meteoren" zal tijdelijk op het terrein van de handbal vereniging B.D.C. spelen. Zaterdag speelt het tweede team een thuiswedstrijd tegen K.V.O. 3 uit Soes- terberg. Meteoren 1 speelt zondag een uitwedstrijd tegen Excelsior 4 in Hilver sum. Het eerste team van de juniores speelt uit tegen Zwaluwen 1 in Hilve- sum. Meteoren a speeelt thuis tegen Altius a en het b-team in Hilversum tegen Zwalu wen b. Teams van de Mixed Hockey Club spelen zondag de volgende wedstrijden: Heren 1-Hilversum 3 2 uur. Heren 3-Voor- daan 4 12 uur. Heren 4-Amersfoort 7 11 uur. Heren 5-Amersfoort 8 11 uur. Dames 3-Laren 5 12 uur. Kampong 8-Heren 2 11 uur. Be Fair-veteranen- M.H.C.-veteranen 2 uur. Schaerweijde- Dames 1 12.30 uur. Shinty-Dames 2 1 uur. Heren 1 speelt in de volgende opstelling: doel P. van Hofwegen: achter E. Hinder- dael en W. van Es; midden N. van Zadel - hoff, D. Stroband en B. Vriens; voor P. van Hofwegen, H. Evenhuis, A. Bolhuis, P. Maree en Fr. Collard. Dames 1 speelt in de volgende opstelling: doel E. Kdrmann Rudi; achter I. Dalen- oort en J. Hoppenbrouwers, midden A. v. Hofwegen, L. v. d. Sterren en I. Bernt- sen; voor L. de Vink, V de Beurs, M. Schutte, St. Hoppenbrouwers en M. Kui per. Zondag spelen teams van de handbal vereniging B.D.C de volgende wedstrij den: Dames-senioren: B.D.C.-U.D. 1 uur. Dames-junioren: B.D.C.-H.H.C. 3.15 uur. Dames-aspiranten: Spirit-B.D.C. 12 uur Dames-aspiranten: B.D.C.-Dorestadt 12 uur. Heren-senioren: B.D.C. 1-S.S.V.U. 2 2 u. Heren-senioren: H.H.C. 3-B.D.C. 2 1 uur. Heren-junioren: B.D.C.-BH.C. 4.15 uur. Heren-aspiranten: Attila-B.D.C. 12 uur Zondag Victoria 1S E C. 1, 2.30 uur. S.E.C. 2Zeist 2, 12 uur. BD.C. 1Bilthoven 1. 2.30 uur. A.P.W.C. 2—B.D.C. 2, 2.30 uur. Barneveld 2S.E.C. 3, 2.30 uur. B.D.C. 3Victoria 5, 12 uur. Hoogland 3B.D.C. 5, 2.30 uur. S E.C. 4Odi '58 2, 12 uur. B.D.C. 7Amsvorde 5, 12 uur. V.V.Z.A. 4—B.D.C. 6, 12 uur. Zaterdag HeesV V.Z., 4 uur. V.V.Z. 3—C.J.V.V. 5, 4 uur. S.E.C. ADesto A, 4 uur. B.D.C. AIjsselmeervogels A, 4.15 uur. S.E.C. BHamersveld A, 4.15 uur. Hoevelaken AB.D.C. B. 2.45 uur. V.V.Z.A.Achterveld A, 2.45 uur. Hamersveld BB.D.C. C, 4.15 uur. B.D.C. D—B.D.C E, 2.45 uur. S E C. CSpakenburg C, 2.45 uur. B.D.C. cHamersveld b, 4.15 uur. B.D.C. eeHamersveld c, 2.45 uur. BD.C. dH.V.C. h, 1.45 uur. S.E.C. c—H.V.C. i, 2.45 uur. C.J.V.V. d—B.D.C. f, 2.45 uur. Pupillen Quick 1S E C. 1, 2 uur. Quick 2—V.V.Z. 1, 2 uur. A P.W.C. 3B.D.C. 2, 2 uur. S E C. 2Quick 4, 2 uur. BDC. 3—H.V.C. 3, 2 uur. Uit de leden van het Soester politiekorps, A. M. v d. Berg, Ch. Kerens, C. de Bruin, L. J. Meijer, J. J. Koppe en W. v. d. Brink, die tevens lid zijn van S.P.S.V., de Soester Politiesportvereniging, zal ie dere maand het viertal gevormd worden dat uitkomt in de schaakcompetitie van het district west van de Nederlandse Politie Sportbond. Er wordt in de derde klasse B gespeeld tegen teams van ver enigingen uit Baarn, Hilversum, Zeist en Haarlem. Wie kampioen wordt promo veert tevens naar de tweede klas. P.V.O. heeft de gemeente om medewer king verzocht voor de aanleg van een tegelpad naar het oefenlokaal aan de Beetzlaan en een hekwerk aan de straat zijde van het terrein waarop dit lo kaal staat. De leden van P.V.O. hebben zich bereid verklaard de tegels zelf te leggen, zodat de kosten tot 1500,voor de tegels en 250,voor het hek werk beperkt blijven. Het college van B. en W. heeft de raad gevraagd een krediet van 1800,— te verlenen. Dokter J. C. Lucas, Simon Stevinlaan 1, Soesterberg, tel. 03463-200, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter te Soesterberg, W. F van den Helm te Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tempel laan 6, tel. 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. De afdeling Soesterberg van de Ned. Christen Vrouwenbond houdt op maan dag 5 oktober a.s., een bijeenkomst in het Herv. wijkgebouw. Spreekster is mej. J. Querido uit Den Haag over „Joodse gebruiken, thuis en in de synagoge". Maandagavond hield A.G.A.V.S. in Café 't Centrum een druk bezochte jaarverga dering. In zijn openingswoord wees voor zitter Esmeijer op de vele activiteiten van de vereniging in het afgelopen jaar. Van die activiteiten getuigde ook het jaarverslag van de secretaris, de heer Pieren. Hierna werden de vele werk zaamheden van de talrijke afdelingen en haar commissies besproken, waarbij gepleit werd voor het houden van kader cursussen voor de commissieleden. Ge memoreerd werd ook in het verslag het succes van de sportuitwisseling met de SPHBRZflflM SOEPEL SCHOON SNEL SOESTERBERGSESTRflRT19 TEL :2945 SOEST zustervereniging in het Duitse Soest. Voorts werd gewezen op het intensief kontakt in het afgelopen jaar met an dere sportverenigingen. Het totaal aan tal leden bedraagt thans 364. Aan de penningmeester, de heer Kuiters, werd decharge verleend voor zijn richtig beheer. In het bestuur werden herkozen de voorzitter, de heer Esmeijer en de heer Wildeboer. De heer Pieren had zich niet herkiesbaar gesteld. In zijn plaats werd benoemd de heer Klinkenberg, ter wijl de heer Kremer het secretariaat voorlopig zal waarnemen. Bij de benoemingen van de verschillende commissies ontspon zich een levendige discussies over de bevoegdheid en taak der commissieleden en de verdeling der functies. Op een bestuurvergadering met de technische leider zal deze kwestie nader worden besproken. Ei zal in 1965 weer worden gekampeerd, maar niet in het duurder wordende en overbelaste Harderwijk, doch voor de leden van 12 tot 16 jaar in het prach tige K.N.G.V.-kamp te Beekbergen. Voor de leden van 9 tot 13 jaar zal naar een kampeerboerderij worden uitgekeken. Tegen het einde volgden er mededelin gen over het jubileum 1965, dat op grootse wijze zal worden gevierd. Het conceptplan werd opgesteld door de heer Pieren en luidt als volgt: 8 mei: massale turnuitvoering uit de ge meente Soest. 2 llKENFONDSUVEMNCieR S0E5TERBERGSESTR HEG 26 TEL 2982 15 mei Volleybal-tournooi met vereni gingen uit Soest, Amersfoort en Zeist. 22 mei: Bondswandelmarsen van het K.N.G.V. 29 mei: Drumbandconcours. 12 juni: Korfbaltournooi. Tweede helft van juni: Avondvierdaagse. 19 juni: Voetbalwedstrijd, tussen een Soest-Zeist combinatie. 19 september: Openingsmars van de plaatselijke gymnastiekverenigingen. Er zal getracht worden hiervoor enige pro minente muziekkorpsen te arrangeren. 25 september: Uitvalsdatum. 29 oktober: Grote jeugduitvoering voor kinderen tot 12 jaar. Hieraan zullen on geveer 13 groepen medewerken. 30 oktober: Grote jubileumuitvoering. De uitvoering zal uitsluitend worden ver zorgd door eigen leden en een afvaardi ging van de Soester Turnverein uit Duitsland.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9