RAIFFEISEN-SPAARWEEK SPAREN IS BROEIEN Ko van Dijk bij de Nieuwe heffingen „DE WITTE POMPEN" Voor uw FILM-PROJECTOR FoTaJ?ujag> SOESTERBERG OPTIEK SPUKER TOKIO Acteur en levenskunstenaar 1 x per maand op de beeldbuis Voor Auto- of Scooterrijles 449,- Spaar-Leg iets opzij. U wint erbij. De Raiffeisen-Spaar- week is een goede gelegenheid om iets èxtra weg te leggen. Het is in üw voordeel. Doen. VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Onderscheiding Kampioenschappen duivenvluchten Koren op inflatiemolen VOOR AL UW UKEUREN SLIJTERIJ BROUWER ZN. VOOR AL UW WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIE TEL 4444 Tuinbouw en Plantkunde Medische dienst K.V.O.-Nieuws Bazar voor nieuwe kerk Hoewel hij driemaal zakte voor het toe- bleek hij over een groot herstellend ver- latingsexamen van de toneelschool, is Ko van Dijk thans een van onze begaafste en veelzijdlgste toneelspelers Op 16-ja- rige leeltijd stond hij al op de plan ken en in de loop der jaren heeft hij onder de grootste regisseurs, van Eduard Verkade tot Paul Steenbergen toe, ge speeld en zich een glansrijke carrière weten op te bouwen, waarmee slechts enkele acteurs kunnen wedijveren. Sinds anderhalf jaar is Ko niet meer aan een vast toneelgezelschap verbon den maar als gastspeler bij alle grote toneelgezelschappen kunnen de Neder landse theaterbezoekers toch regelmatig gaat U natuurlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 voor deze kunstenaar genieten. Bovendien krijgen de televisie-kijkers hem dit sei zoen één keer per maand op het scherm in zeer uiteenlopende televisiespelen, waarin Ko de veelzijdigheid van zijn ta lent andermaal zal demonstreren Vitaal en energiek. Ko van"Dijk is een man met een tome loze energie. Zijn vitaliteit verwarmt ie dereen als een blakerend vuur. Hij heeft een directe, menselijke manier om de dingen te zeggen. Bovendien heeft hij er slag van om op argeloze wijze een gees tig of ironisch woord in zijn conversatie te mengen, een leuke opmerking, een grappige woordspeling, maar dit schijn baar volkomen terloops, alsof hij er zelf geen erg in heeft. Zijn manieren zijn vrij, onbevangen, on danks een zekere bruuskheid, die zijn optreden meestal kenmerkt Iets guls komt u tegemoet, wanneer u met hem kennis maakt, een overdaad aan le venskracht bijna, die zijn persoonlijk heid zo levendig en meeslepend doet zijn Ko kan de dingen soms heel scherp zeggen, met name wanneer hij praat over het huidige, met staatssubsidies ge- ruggesteunde toneelbestel, en natuurlijk heeft men dat zijn cynisme genoemd, hoewel het nooit meer was dan een mengeling van teleurstelling en zelf ironie Er is een kind in deze mens dat overal en onverwachts tussen de krachtige to nen door zijn stem verheft. Een man die durft slaan en doorslaan, maar tenslotte en vooral een gevoelig mens, die vol doende humor bezit om zich van zijn grenzen bewust te zijn en die - wat al zijn vrienden weten - een voorraad lief de en vriendschap in zich draagt. Ituïtie. Deze acteur heeft een merkwaardige car rière achter de rug Hij speelde b.v. de hoofdrol in Strindberg's ..De Vader" en Shakespeare's ,,Othello" met Paul Steen bergen als Jago) maar hij verwierf zich ook grote reputatie met allerlei lichte programma's als V.A.R A.'s zaterdag- avondprogramma „Mimoza" en A.V.R O. s ..Koek en ei" en voorts als gast in „Pen sion Hommeles". De televisiekijkers ken nen hem tevens als een subtiel voorlezer van de verhalen van Anton Tspechow, die mèt Carmiggelt en Shakespeare tot zijn lievelingsschrijvers behoort. EÜMIG P8 NOVO Burg. GrothestTaat 15 - Telefoon 3911 Van vrouwen wordt dikwijls gezegd dat zij intuïtie hebben. Van Dijk bezit die echter ook in zeer sterke mate. Men merkt dat aan zijn spel en aan zijn regie. Hij vóelt gewoon in welke trant hij het stuk wil hebben. Hij benadert het kunstwerk intuïtief, niet wetenschap pelijk. Een voorstelling met deze artiest is daarom nooit droog of saai. Bij hem komt alles van binnenuit. Grote werklust. Collega's bewonderen Ko vooral om zijn ongelooflijke werklust. Nimmer spaarde deze acteur zich zelf. Dag en nachtwerk- te hij. Acteurs konden op elk uur van de dag bij hem aankloppen om hun rol nog eens met hem door te nemen. Maar dit jaar wreekte zich dat toen Ko ge dwongen werd enkele maanden vol strekte rust in acht te nemen. Gelukkig mogen te bezitten. Nu en dan heeft hij last van koortsaanvallen, die echter op zich niet zo verontrustend zijn, aange zien ze 'n uitvloeisel zijn van zijn enor me vitaliteit. Mensen met een temperament als het zijne houden van afwisseling, van een voortdurende wisseling van décor. Ko houdt veel van reizen en ook van ge zelligheid in een grote kring, waar hij met zijn bruisende persoonlijkheid de sfeer al spoedig domineert. Hij is ech ter als elke levenskunstenaar ook een filosoof, die peinst over de zin van het bestaan, die zoekt naar de diepere zin van het leven, die belangstelling heeft in menselijke relaties en condities. Zijn sympathie gaat uit naar mensen die tonen wat zij zijn, zonder franje, zon der mooie woorden, zonder bijbedoe- linkjes. Hij betreurt het dat vele men sen hoge posities bekleden die in het geheel niet bij hun vaak geringe capa citeiten passen. „Het ergert mij altijd als ik zie hoe lieden zonder wezenlijke ken nis een plaats in een beroep krijgen waar zij zich alleen als harlekijn ver dienstelijk kunnen maken". Het fundament. De 48-jarige acteur, die sinds 1932 een grote hoeveelheden figuren op de vader landse schouwburgplanken gestalte heeft gegeven (zijn eerste grote succes Adri- aan in „Adriaan en Olivier") en achter eenvolgens het Centraal Theater, 't Rot terdams Toneel en de Nederlandse Co- medie was toegewijd, zal dit seizoen één keer per maand de hoofdrol vertolken in een televisiespel. De Nederlandse to neelschrijver Leo Derksen schreef in op dracht van de A.V.R O zelfs een spel (Op reis met Willie), dat speciaal voor Ko van Dijk is bestemd. Voorts zal Ko oa. de hoofdrol vervullen in John Mor- timer's „Instapkaarten", een modern poë tisch spel en in „Een Florentijns Treur spel", meesterwerkje van de grote Os car Wilde. 12-17 oktober LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Duizenden televisie-kijkers zullen dan de zelfde ervaring opdoen bij Ko van Dijk als de honderden theaterbezoekers vóór hen, namelijk dat Ko er altijd naar streeft levensecht spel te geven. Hij ver zet zich altijd tegen alles wat geforceerd en aangeleerd is. „De taak van de kun stenaar is de emotie tot ontroering te laten sublimeren De uitbootsing moet geboetseerd zijn in aandoeningen". Dat is het credo van acteur Ko van Dijk. Geen vakkundige releveren van de tekst maar primair het werk van de geest De achtergronden, de worsteling, de ont plooiing van de mens, daarom gaat het hem. Dat is het fundament van zijn toneelkunst. Onze oud-plaatsgenoot de heer J. P Huy- ser, captain en student in de Arabische taal aan 't Defence Language Institute, West Coast Branch, Prisidie of Monterey, Californië, heeft de „Army Commanda- tion Medal" ontvangen wegens buitenge wone dienst. Hij beëindigde zijn opleiding aan de Kon Mil. Academie te Breda in 1950 en diende in het Ned. leger van 1947- 1956. De kapitein emigreerde naar de U S A. in februari 1956 en kreeg een aanstelling als le luitenant in maart 1957. Ter uitbreding van zijn talenkennis zal hij enige tijd in Saoudi-Arabië worden gedetacheerd. De kampioenen van het rayon Soest- Baarn van de verenigingen van duiven- houders De Zwaluw, Soest; De Vriend schap, Soest; De Pool, Baarn en De Zwaluw Baarn, zijn bekend: Vitesse: 1. Wigtman-Roest. 2. R. Bokma. 3. G. Rijksen. 4 A. v. Dorrestein. 5. A. Keijzer. 6. C v. Soest. 7. H. Diters. 8. C. Kaats. 9. J. Kamerbeek. 10. J. Hendrik- sen. Midfond: 1. G. Rijksen. 2. R. Bokma. 3. Burgman-Roodhart, 4. A. Keijzer. 5. G. Hooyer. 6. C. v. Soest. 7. R. Voskuilen. 8. Wigtman-Roest. 9. G. W. v. Breukelen. 10. W. v. Gelder. Fond: 1. Aalt Woudenberg. 2. R. Vos kuilen. 3 Burgmari-Roodhart. 4. B. Groeneveld. 5. W. Nieuwenhuis. 6. G. Rijksen. 7. Burgwal-Proosdij. 8. W. v. Gelder. 9. J. v. Wilsum. 10. H. Smit. Jonge duiven: 1. J. v. d. Brakel. 2. G. Breunesse. 3. G. Rijksen. 4. C. Jak. 5. Wigtman-Roest. 6. Jac. v. d. Veer. 7. C. Brandt. 8. J. Kamerbeek. 9. H. Diters. 10. C. v. Soest. Totaal Oude duiven: 1. G. Rijksen 2. Burgman-Roodhart. 3. R. Bokma. 4. Wigtman-Roest. 5. C. v. Soest. 6. J. v. Wilsum. 7. W. v. Gelder. 8. B. Groene veld. 9. Aalt Woudenberg. 10. J. Kamer beek. Generaal: 1. G. Rijksen. 2. Wigtman- Roest. 3. R. Bokma. 4. C. van Soest. 5. Burgman-Roodhart. 6. J. Kamerbeek. 7. B. Groeneveld. 8. R. Voskuilen. 9. J. v. Wilsum. 10. W. Nieuwenhuis. Navlucht: 1. G. Rijksen. 2. J. de Ruyter. 3. A. C. Posthuma. 4. E. Veerman. 5. R. Bokma. De jongste rijksbegroting heeft ons nog eens weer geleerd dat een regering ge neigd is de gemakkelijkste weg te be wandelen om de rijkseindjes aan elkaar tc knopen. In het kader van de finan ciële politiek op langere termijn zal de overheid er naar streven de rijksuitgaven niet meer te doen stijgen dan de struc turele groei van het nationaal inkomen toelaat. Voor de periode van 1965 tot en EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 met 1967 schat het ministerie de groei van onze nationale inkomenshuishou ding op ca. 470 miljoen per jaar. Voor het komende begrotingsjaar is men daar dan pl.m. 35,miljoen onder geble ven. Dit was noodzakelijk, omdat men het vorig jaar deze streep overschreden had. Een andere denkwijze. Wij mogen verwachten, dat de regering haar budget in de eerste plaats zal aan wenden voor uitgaven met zeer hoge prioriteit. Het financiële denkapparaat van de overheid volgt echter een andere denkweg dan gewone stervelingen, want de regering wil voor die zaken die het hardst nodig zijn. een extra potje ma ken. Vanzelfsprekend moeten hiervoor extra inkomens worden gevonden. Op deze wijze lijkt het ons niet zo moei lijk om de gewone uitgavenstijging pa rallel te doen lopen met de structurele groei van het nationaal inkomen. Het meerdere wordt dan als een uitgave met hoge prioriteit gezien en uit een extra pot met een surplus-heffing betaald. Hadden wij als particulier nu ook eens de kans dergelijke extra heffingen te doen als wij tekort komen! Voor de uitgaven met prioriteit zal een aantal retributies en tarieven worden verhoogd. Hieronder vallen de schooi en collegegelden, de loodsgelden, de keur lonen, de warenwetheffing, het kada strale recht maar ook de P T.T.-tarieven, die in 1965 wéér met 40-45 miljoen om hoog zullen gaan. Daarnaast zal nog een wegenfonds worden ingesteld dat nog een slordige 70 miljoen in de schatkist moet brengen, zij het ook in een apart wegenvak. Naar prijsverhoging. Het ligt in het kader van de Europese eenheidsgedachte voor de hand dat de overheid zijn toekomstig belastingheil zoekt in de indirecte heffingen. Daarom willen wij de verhoging van tarieven niet principieel verwerpen. Reeds lang is daar echter de wens en de toezeg ging aan verbonden dat deze wijziging in het heffingsbeleid gepaard zal gaan met tariefsverlaging in de sfeer der directe belastingen. De verlichting aan dit front is nu reeds duidelijk uitgesteld tot 1966. Wanneer de overige heffingen gelijk blijven, moet deze gedragslijn duidelijk uitlopen op prijsverhogingen. Nemen wij de moeite het lijstje van de voorgenomen verho gingen nog eens na te gaan. dan zul len wij zien dat deze bijna alle het be drijfsleven treffen. Industrie en handel zouden slecht zijn in calculatie wanneer zij de toenemende kosten van overheidsdiensten niet zou den doorberekenen aan het publiek. Nieuwe spanning. Bovendien geeft de regering met deze politiek aan de lagere publiekrechte lijke lichamen een vingerwijzing ook tot verdere tariefsverhoging over te gaan, zodat een deel van het maatschappelijk kostenpatroon zijn schaduw van een flinke stijging reeds nu op het pad van lonen en prijzen werpt. Elke pressiegroep in ons volk kan daar uit reeds nu zijn conclusies trekken ten aanzien van te stellen eisen. Dit moet per saldo op nieuwe sterke sociale span ningen uitdraaien. Bijzondere aandacht moet ten deze ge geven worden aan het nieuwe wegen fonds, ten behoeve waarvan een weggeld zal worden geheven. Van de zijde van ons beroepsvervoer wordt ons meege deeld dat de overheid zonder een weg geld al met al reeds ongeveer een mil jard van het wegverkeer beurt. Daarvan wordt blijkens de rijksbegroting onge veer de helft gebruikt voor verkeersvoor- Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 zieningen. Niettemin moet er nog meer uit die sector van onze economie worden gehaald. Camouflage. Het eenvoudigste zou nu zijn om de bestaande heffingen te verhogen. Dat zou ook de minste administratiekosten vragen. Om de zaak te camoufleren gaat de overheid er toe over een nieuwe heffing te introduceren, die speciaal moe ten worden gemerkt. Dat betekent kosten. Er zal 'n nieuwe ad ministratie moeten komen met speciale betalingswijzen en een daarbij behorend controle-apparaat. De kosten daarvan worden op ettelijke miljoenen geraamd nog afgezien van de tijd, die van de weggebruikers wordt gevraagd om zich aan de controle te onderwerpen. De nog aanvullende verheerlijking van het tolgeldsysteem doet de maat van re delijkheid helemaal overlopen. Wij zijn in Nederland nog maar amper van het klassieke tolheffen verlost of men ver stout zich dit systeem in een nieuw jasje opnieuw te presenteren. Doorschuif taktiek. Per saldo gaat het er op lijken alsof wij twee categoriën weggebruikers zullen ontmoeten in 1965, waarbij de niet door weggeld getroffenen zich de moeite zul len getroosten aan de betaling van een bijdrage aan het wegenfonds te ontko men Welke verkeersverschuivingen en de daarbij behorende problematiek en kosten zich daarbij zullen presenteren laat zich raden. Dit kabinet past in vermeld tempo de zelfde doorschuiftaktiek toe als het voor gaande. Het voert een beleid waarbij een door lasten getroffen groep de gelegen heid krijgt deze lasten door te schui ven naar een ander. Op doorzichtige wijze leidt dit tenslotte tot kostenverho ging voor degenen, die geen druk op de overheid kunnen uitoefenen met politie ke of sociale onrust verwekkende wape nen. Bovendien blijkt dat zij zich daar bij van volkomen ondoelmatige midde len bedient. Wij hopen dat de volksvertegenwoordi ging haar ditmaal van het volgen van deze heilloze weg kan weerhouden. Het waarschuwend woord van de E.E.G.-spe cialist Marjolin, die de gang van zaken in Nederland reeds openlijk veroordeelde, kan een aanmoediging zijn om nog tijdig de koers te wijzigen. De heer G. Muyser, hortulanus van het Cantonspark te Baarn, heeft dinsdag avond voor een veertigtal leden van de afdeling Soest der Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gesproken over minder bekende planten voor de tuin. Hij werd ingeleid door voorzitter dr P Felix. De heer Muyser toonde vele planten die thans nog in het Cantonspark bloeien en hij vertelde hiervan bijzonderheden waarvan de meeste leden niet op de hoogte waren, zodat het .liet alleen een prettige, maar tevens een bijzonder leer zame avond was. Er werden door de heer Muyser vele vragen beantwoord. Dokter A Th. M. Splinter, Amersfoortse- straat 3, Soesterberg, tel. 03463-432, neemt het as. weekeinde de dienst waar voor de artsen J. C. Lucas te Soesterberg, W. F. van den Helm te Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dolder Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-1696, neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Hage- doorn te Soesterberg. K.V.O. 1 heeft thuis de derde overwin ning behaald, en wel op Doorn 1. Leen Sloof werkte de al gauw ontstane 1-0 achterstand weg. Doorn maakte er di- rekt 2-1 van, maar Bertha van Nues bracht de stand op 2-2. Wijnand Brink wist een strafpunt in een doelpunt om te zetten. Met deze 3-2 voorsprong ging de rust in. Ems Kaspers liep er na de rust mooi doorheen en 4-2 was de stand Elma Rijper en weer Leen Sloof brach ten de stand op 6-2. Doorn stelde hier een groot offensief tegenover. 6-4 was de eindstand. Volgende week speelt het eerste weer thuis en wel tegen S.V.M.N. I uit Maarn Ook K.V.O. 2 speelde een goede partij, maar helaas verloren zij thuis van R.D.Z 2. Uitslag 6-5. De junioren wonnen uit met 6-3 van D.S.V, 1. Asp. A. speelde thuis met 1-1 gelijk tegen S.K.F. A. De B-tjes wonnen thuis met 3-2 van S.K.F. B De welpen speelden uit. Zij verloren met 5-0 van Soesterkwartier C. De in de Garnizoenszaal gehouden ba zar ten bate van de nieuwe Hervormde kerk is een groot succes geworden Het bezoek was op beide dagen zeer groot en de vele attracties hadden het zeer druk. De netto opbrengst bedroeg 4700, De prijzen van de grote loterij zijn ge vallen op de nummers 1304, 987, 1733, 1540, 35, 102, 179, 390, 401, 407, 484, 516, 537, 651, 846. 926, 1087, 1155. 1160, 1233, 1295, 1388. 1409, 1452, 1557, 1660, 1798, 1847, 1850 en 1872. De prijzen zijn, tegen overlegging van het lot af te halen bij mevr. v. d. Veen, Chr. Huygenslaan 30, Soesterberg, tel 03463-502, uiterlijk t.e.m. 31 oktober In de verloting van speelgoed zijn de prijzen gevallen op de nummers 454 (groene kleur), 474 (oranje-rood), 422 (groen), 384 (oranje-rood), 274 (groen), 215 (paars), 250 (groen), 91 (oranje rood). 334 (groen), 216 (paars), 26 (oranje-rood), 458 (groen). De inhoud van de bonenpot bestond uit 2061 bonen. De tijd voor de vervaardiging van een landschapschilderij door de heer Kaste- lijn bedroeg 2 uur en 39 minuten. \2lCKENFONDSL veRMCIFS 5 SOESTERBERGSESTR.WEG 26 TEL 2382 Nog even, dan zal het beginnen. Waar veel medailles zijn te winnen Door sport op allerhoogst niveau; Want negenduizend favorieten Proberen uit hun slof te schieten In 't barstensvolle Tokio. Japan heeft de Olympiade, Een plak valt daar niet te versmaden, Maar niemand krijgt dat ding cadeau; Elk moet er echt en onverschrokken Een dag of wat om willen knokken In het geladen Tokio. Officials kunnen er niet slapen Van al die meiskes en de knapen Die goed hun best doen of zo-zo Het gaat om tienden van seconden. Gejuich uit honderdduizend monden Klinkt in 't rumoerig Tokio. Zal Anton het nu niet verknoeien, Durft Rob zich daar wel leeg te roeien. Heeft Eef voldoende animo? Zal Ada niet te weinig eten En Joke 't keerpunt niet vergeten? Het antwoord komt uit Tokio. Op goede en op kwade dagen Zijn er weer urenlang verslagen Door tee-vee en door radio; Dan spreken kenners van olümpisch. Straks winnen wij misschien op gumpies Van goud tot brons in Tokio. JAAP MIJDERWIJK.

Soester Courant | 1964 | | pagina 10