RAIFFEISENBANK SOEST FUGERS FIETS Storm RAIFFEISEN- SPAARWEEK RAIFFEISENBANK SOEST EEN AARDIGE VERRASSING Auto's en goede sprekers in ons land luxe Buiten duisternis binnen licht KWAK Buiten koud binnen warm KWAK D. ENGEL TWEEDE BLAD Krabbels van Knelis. Buiten nat binnen droog KWAK Ons 2e Kamerlid mr Portheine om toch al niet te stevige troon elektrische verlichting verwarmingsapparaten Clubkampioenschappn van „De Vriendschap" Denk volgende week aan de van 12-17 oktober 1964 heeft alles voor uw Gazelle - tnvieta - Raleigli - B.S.A. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool CENTRIFUGE „Een spannend jaar tegemoet". Het Griekse koningshuis heeft weliswaar nog slechts een korte historie, maar saai is die beslist niet. In andere monar chieën herinnert men zich doorgaans de regeringen van heel goede vorsten - des noods ook wel eens van een niet zo beste - maar in Griekenland zijn de hoogtepunten in de koninklijke historie zulke dingen als het verjagen van een vorst. En nu is er weer wat rumoer losgebar sten. De neef van de overleden koning Paul, prins Peter, heeft in Parijs een boekje opengedaan over koningin-moeder Uitnodiging om de pas aangevulde mo derne kollektie te bezichtigen. Maak Uw huls gezelliger met meer licht. ELECTROTECHN. INSTALL.BUREAU RADIO - TELEVISIE - KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51C - Telef. 2379 Frederika, die er o.m. van wordt beticht al zeventien jaar tweedracht te hebben gezaaid in de familie En passant ver meldt de in ballingschap levende prins ook nog dat de Griekse koningen en ko ninginnen zo met het geld smijten. Vooral dat laatste doet al vermoeden dat prins Peter wellicht niet alleen uit op rechte verontwaardiging spreekt, maar ook om zijn eigen kansen te verbeteren. En dat lijkt ook wel bevestigd door zijn opmerking dat de wet verkeerd is uit gelegd, waardoor hij als tweede in plaats van eerste in de erfopvolging is ge plaatst. In een enigermate stevig gegrondveste monarchie zou iets van dien aard wor den betreurd en men kon verder het zwijgen over doen. Maar in dit geval heeft Koning Konstantijn ijlings zijn huwelijksreis onderbroken om de zaak thuis te bepraten met premier Papan- dreou, die overigens in zijn lange loop baan ook al eens tegen het koningshuis van leer is getrokken Gesloten boek. Een voorname reden voor het onbeha gen in Athene (dat niet door Prins Pe ters woorden is ontstaan maar er lang was) vormt inderdaad koningin-moeder Frederika. Zo beheerde zij een fonds waarvoor de schatkist het geld bijeenbrengt. Zij ver deelt het. Hoe, daar is geen controle op: die wenst zij zelfs niet. En men moet haar maar geloven dat ze inderdaad voor gerede doelen de bedragen uitgeeft en niet om haar eigen aanhangers te be voordelen. Een simpele geste als het openleggen van de boeken zou aan alle wantrouwen een eind kunnen maken. Dat de boeken dicht blijven geeft uiter aard de indruk dat wantrouwen wel de gelijk gewettigd is. Zo is vooral de vorstin, maar daardoor ook het hele koningshuis, betrokken ge raakt in een politieke zaak, waarvoor der traditie getrouw de gemoederen in Griekenland vaak heel hoog lopen. Een koningschap dat actief in de partijpoli tiek betrokken is, kan moeilijk fungeren als een boven de partijen staand sym bool van nationale eenheid. Een groot aantal ELEKTRISCHE kochten wij in, om zowel voor bijver warming als hoofdverwarming U van dienst te zijn. ELECTROTECHN. INSTALL.BUREAU RADIO - TELEVISIE - KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51C Telef. 2379 Verbanning Het wekte al goede hoop bij vele Grie ken dat men Frederika met een goed. jaargeld wil bedenken als ze maar het land uit wou gaan. Immers dit voorstel moest wel de steun hebben van de jonge koning Konstantijn, van wie men dus verwachtte dat hij als vorst wel de re gels van de constitutionele monarchie naar letter en geest zou naleven. Maar Frederika bedankte voor de eer en voor het geld kennelijk wil ze in de poli tiek achter de schermen - maar toch niet onopgemerkt - actief blijven. Ze maakt het er haar zoon bepaald niet gemakkelijker mee om het ernstig ge schonden vertrouwen der Grieken in hun vorstenhuis eindelijk eens te herstellen. En van prins Peter, die op zijn manier nog eens olie op het vuur kwam gooien, krijgen de Grieken op deze manier ook geen hoge dunk als een potentiele troon opvolger. Grofheid in de U.S.S.R. De behandeling van Britse en Ameri kaanse diplomaten op een reis door Si berië heeft geleid tot protesten op het Kremlin. Het publiek hoorde er overi gens pas van dat de overvallen mannen gedwongen werden in bed te blijven, terwijl hun papieren doorsnuffeld wer den, lang nadat deze gangsterstreek was voorgevallen Londen en Washington hadden kenne lijk niet veel op met openbaarmaking. Dit doet denken aan het geval met de Duitse geluidstechnicus, die op 'n vreem de manier met mosterdgas werd be sprenkeld ook daar een poging de af faire maar stil te houden. In belde gevallen een zaak met vele vraagtekens. Waarom achtten de Russen het nodig zo ruw op te treden Om een geluidstechnicus het land uit te krijgen of om de papleren van de diplomaten te doorsneuffelen zijn toch wel elegan tere methoden te gebruiken. En als dan iets grofs gebeurt, waarom dan zo wei nig ruchtbaarheid. Het is te begrijpen dat men in het wes ten de verstandhouding met de sowjet- unle liefst zo goed mogelijk houdt, maar dan maar hoogst onbehouwen behande lingen te slikken, lijkt daarvoor een wei nig gelukkige methode. De stelling is al eens verkondigd dat anti-Chroesjtsjowgroepen in de U.S.SR, zo proberen hun premier af te brengen van wat zij zien als te vriendelijke po litiek tegenover de kapitalistische lan den ze zouden met opzet zo een ver slechtering van de relaties willen af dwingen. Maar als dat zo Is - rijst dan de vraag - waarom geeft het Kremlin dan geen antwoord dat Bonn, Washing ton en Londen als bevredigend kunnen aanvaarden Er is er waarrempel wel een te verzinnen dat de kool en de geit spaart, maar die kleine moeite schijnt MoSkou te veel te zijn. De kampioenslijst van de vereniging van duivenhouders „De Vriendschap" is voor 1964 als volgt: Vitesse hok 1. J. G. Kamerbeek 977.26 2. Z.K.H. Prins Bernhard 896.04 3. C. Vaessen 894.43. Midfond hok: 1. G. Hooijer 880.72, 2. Z.K.H. Prins Bernhard 792.49; 3. W. v. Breukelen 735.99. Fond Hok: 1. W. Nieuwenhuis 568.18; 2. J. G. Kamerbeek 368.92; 3. C. Vaessen 349.83. Jonge duiven hok: 1. C. P. Jak: 2. J. G. Kamerbeek 1008.39; 3. E. Veerman 997.35. Navlucht hok: 1. E. Veerman 784.27; 2. Z.K.H. Prins Bernhard 481.30; 3. W. Nieuwenhuis 476.83. Aangewezen kampioen vitesse 1: 1. E. Veerman 335.31 2. G. Hooijer 292.96 3. J. G. Kamerbeek 226.68. Aangewezen midfond 1: 1. G. Hooijer 352.54; 2. C. Vaessen 330.88: 3. E. C. van Daatselaar 220.87. Aangewezen fond 1: 1. W. Nieuwenhuis 215.94 2 A. Meesters 145.97 3. W. van Breukelen 127.50. i Breng een bezoek aan een dertantoren van de Bij het openen van een nieuw spaarbankboekje en bij een storting van minimum TIEN GULDEN ontvangt U Kantoren der Bank KERKPLEIN 9 - SOESTERBERGSESTRAAT 14 Postgiro 212775 Behalve de dagelijkse kantooruren is het kantoor Soesterbergsestraat 14 donderdagavond van 6.30-8.00 uur. het kantoor Kerkplein 9, vrijdagavond van 6.30-8.00 uur geopend. Het voornemen van de regering om voor het gebruik van auto-snelwegen weggeld te vorderen, is in brede lagen der bevolking met grote ontstemming begroet. De bezitters van kleine auto's (en dat zijn er in ons land al zo lang zamerhand heel wat) gaan meer dan twee keer zoveel wegenbelasting betalen. Daar komt het voorstel tot heffing van weggeld in feite op neer. Van verschillende zijden is de afgelopen week officieel tegen dit regeringsont werp geprotesteerd waarbij in het hij zonder de middenstanders zich danig hebben geroerd. Hoewel min. v. Aartsen KERKSTRAAT 3 - SOEST TELEFOON 2030 Aangewezen jonge duiven 1: 1. C. P Jak 512.23; 2. A. Meesters 347.29, 3. R. Kos ter 334.58. Aangewezen navlucht 1: 1. E. Veerman 279.07; 2. Z.K.H. Prins Bernhard 87.30; 3. J. Huurdeman 83.81. Duif vitesse: 1 J. G. Kamerbeek 451.53; 2. E. Veerman 333.04; 3. C. Kaats 301.43. Midfond duif: 1. E. C. van Daatselaar 386.98; 2. G. Hooijer 372.08; 3. G. Hooijer 332.70. Fond duif: 1. Z.K.H. Prins Bernhard 227.36; 2. W. Nieuwenhuis 215.94; 3. W. Nieuwenhuis 205.92. Jonge duiven duif: 1. C. P. Jak 502.15; 2. E. Veerman 256.82; 3. J. C. Wijnands 241.89. Navlucht duif: 1. E. Veerman 241.03 2. E. Veerman 192.52; 3. C. Bokma 177.62 Aangewezen vitesse 3: 1. J. G. Kamer beek 623.71; 2. C. Vaessen 558.00; 3. G. Hooijer 553.75. Aangewezen midfond 3: 1. G. Hooijer 691.43 2. E. C. van Daatselaar 515.25; 3. C. Vaessen 494.60. Aangewezen fond 3: 1. W. Nieuwenhuis 472.92; 2. C. Vaessen 326.74 3. J. G. Ka merbeek 306.23. Aangewezen jonge duiven 3: 1. C. P. Jak 739.94, 2. W. van Breukelen 567.18 3. R. Koster 423.48. BOSSTRAAT 5 - TELEFOON 2543 Aangewezen navlucht 3: 1. E. Veerman 685.03; 2. C. Bokma 222.00; 3. J. G. Ka merbeek 210.72. Generaal kampioen hok: 1. J. G. Ka merheek 3057.13: 2. Z.K.H. Prins Bern hard 2785.75; 3. W. Nieuwenhuis 2678,92; 4. C. Vaessen 2468.39; 5. A. Meesters 2260.27. Generaal aangewezen 1: 1. G. Hooijer 708.00, 2. A. Meesters 694,33 3. J. G. Ka merbeek 643.71. Generaal aangewezen 3: 1. J. G. Kamer beek 1759.41; 2. C. Vaessen 1668.87; 3. A. Meesters 1523.92. Kampioen Juniores: 1. J. Muis 1031.35; 2. B. G. Schimmel 996.06. in de Kamer veel kritiek op het ontwerp te horen zal krijgen, mag worden aan genomen dat onze volksvertegenwoordi ging er niet veel voor zal voelen om 'n regeringscrisis uit te lokken. Wat in deze kwestie het meest frappeert is, dat de overheid de auto's nog steeds als een soort luxe beschouwt, waarvan best wat extra financiële lasten kunnen worden gevergd. Alsof men een auto ge lijk kan stellen met een sigaret of een fles oude klare. In werkelijkheid is het wegverkeer een belangrijke factor in het produktieproces en is onverbrekelijk ver bonden met de economische ontwikke ling van ons land. Christelijke partijen samenwerken? Tijdens een forumbijeenkomst van de Utrechtse r.k. studentenvereniging Veri- tas hebben sprekers van de drie grote christelijke partijen in ons land gepleit voor één gemeenschappelijk stembus programma. Dit „alle christelijke partij en" moet men dan maar met een flinke korrel zout nemen, want wei niemand zal de hoop koesteren dat de Staatkundig Gereformeerde partij met de vertegen woordigers van de Katholieke Volkspar tij tot een eensgezinde samenwerking zal komen. Of het de K.V.P., de A.R. en de C.H.U. wel zal lukken hun krach ten te bundelen, lijkt ons al evenmin waarschijnlijk. De KV.P.'er Perquin verklaarde welis waar, dat hij een partij formatie op ka tholieke grondslag niet beslist noodza kelijk achtte, maar de C.H.U.'er prof. Van de Hulst draaide alle hoop tot sa mengaan van de drie christelijke partij en vakkundig de nek om door de ge schiedenisboeken er weer bij te halen en aan de hand hiervan te betogen dat Nederland een christelijke natie is, die in protestantse zin bestuurd moet wor den. Geestelijk onvolwassen? De Nederlandse televisiekijkers kunnen nu elke avond kiezen tussen de program ma's van het eerste en het tweede net en dit heuglijke feit was voor de voorzit ter van de NTS Schüttenhelm aanleiding het Nederlandse volk via l en 2 eens vertrouwelijk toe te spreken. De gedachte spreker twijfelde er niet aan of de kij kers zouden het keuzeprobleem in de huiskamer „in een sfeer van harmonieuze en kritische bezinning weten op te los sen". Goed, helemaal gerust was de heer Schüttenhelm niet, maar hij vertrouwde er toch kennelijk op dat er in de gezin nen niet gevochten zou worden over de programma's, die de gezinsleden willen zien en dat in elk geval het smijten van koffiepotten of serviesdelen achterwege zou blijven. Hij zag hoe moeilijk we het allemaal hadden, maar rekende op onze zelfbeheersing. Vraag: Waarom moeten de Nederlandse tv.-kijkers altijd worden toegesproken als een troepje kleine kinderen? Is de gemiddelde Nederlander geestelijk on volwassen, of willen onze sprekers hem gaarne als zodanig zien? Wat Kan ook kan. Hoe men jonge mensen kan pakken en boeien, heeft Wim Kan vorige week overduidelijk voor de televisie gedemon streerd in het programma „Vormen en normen". Uit deze sprankelende discussie kunnen alle pedagogen en moralisten, die sinds jaar en dag zwarte bladzijden schrijven over de hedendaagse jeugd, lering trek ken, hoewel wij oprecht vrezen dat dit het laatste is, wat zij zullen doen. Kan demonstreerde met een verbluffend gemak, hoe soepel men met de jeugd van tegenwoordig kan omgaan op de basis van een spontaan menseüjk contact. Dit contact houdt in, dat men zichzelf niet groter maakt dan men is en de ander volledig in zijn waarde laat en niet probeert te vangen in constructies, die men eerst krampachtig heeft opgebouwd. Slechts op de basis van deze spontane solidariteit kunnen mensen (ook van verschillende generaties) elkaar verstaan en hegrijpen. Dat juist een humorist als Wim Kan ons nog eens deze oude waar heid openbaarde, bewijst ten overvloede, hoe de humor, die ons de betrekkelijk heid van onze standpunten doet be seffen, kan bijdragen tot een verruiming en verbetering der menselijke betrek kingen. Voetbalrel. Nog was het rumoer om de cupwedstrijd D.w.S.-Fehnerbace niet vrstomd, of de Nederlandse sportwereld kwam opnieuw in opspraak. Doelman Lagarde van Sportclub Enschede werd door een char ge van Go Ahead-speler Butter zo ernstig gewond, dat hij een nier moet missen. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 9 OKTOBER 1964 As je 't ming vraogt dan mok zeige dak blie bin dat Kneliao en ikke gewone minse binne en gin sportluu die naor de olimpiese speule magge. Da ken ok nie zo makkeluk mit ongze stramme beene. Blie bin ikke d'rom om dat wullie eüeke dag zo'n bietje een der binne en gin kuure hebbe zoas die sportluu. Vier jaor eleeje hek tiilevisie ekoch op afbetaoling omdak dat van die speule in Rome wou zien Daor hebbe wullie twee manne loope, heul meraokel zoas die dat deeje. D'r was d'r één bie, die had beeter tuus kenne blieve, waant toeng die mos loope lee die te maffe. Netuurlek van de zene- we in slaop evalle. D'r was d'r ok één bie die mos zo'n bietje van hier naor Amsterdam holle. Veurdat dit gong zee die, ikke bin har- stikke bang dak nie zweete ken. Daoran kejje zien dattie manne allegaor 'n biet- Je ampart binne waant wullie wille juust niet zweete om nette luu te lieke. Die Anton Geesink, die ming mit een vuust in mekaor fronimele ken heb 't noeng 'n bietje op zien zeenewe en de heule dag hettie bul van 'n vent kop- ping. De manne die 't weete kenne die zeige da gaot wel veurbie noeng zien wief d'r is. Ikke ken manne die kriege juust kop ping as d'rluu wief m de buurt is. Hek gin geliek as ikke zeig dattie sportluu echt 'n bietje ampart binne. Die uut Driebarge ok. Die mot schiete mit 'n geweer, waant da ken die merao- kels goed. Noeng zittie in 'n stad mit haost net zo- veul inwooners as in ongs heule laand. 't Bevalt 'm nie erg, zeitie, waant hie veult zich zo bar verlaote. Die mot maor op de Mookerhei gaon zitte, dan ken die zeige, jonges wat 'n murat hier, niet zo dringe. Waor of nie, dattie sportluu ampart bin nen Met een goede is het drogen van de was geen probleem meer. Vele sooten hebben wij tot uw beschik king. ELECTROTECHN. INSTALL.BUREAU RADIO - TELEVISIE - KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51C Telef. 2379 zoekt in allerlei kunstmanifestaties en wat daar voor door moet gaan. De schrijver van de geruchtmakende, zede lijk, aanvechtbare, literair volkomen waardeloze romancyclus „Bob en Daph- ne" is wederom in een strafproces ge wikkeld en de officier van justitie heeft ƒ25,- boete tegen hem geëist. Vijf jaar lang is de heer Alberse nu reeds vervolgd en het enige resultaat is dat het aantal lezers van zijn boeken zich alsmaar uitbreidt Ondanks dit ave rechtse resultaat wordt dit bijna Kafka iaanse proces tot in het absurde voort gezet. Men behoeft slechts Vance Pa- ckard's „Verborgen Verleiders" te hebben gelezen om te weten, dat er in onze sa menleving honderden, merendeels weten schappelijk gevormde lieden rondlopen, die op heel wat geraffineerdere wijze erotische prikkels weten op te wekken, maar aangezien deze in het academisch duister werkende verleiders ongrijpbaar zijn, werpt Nederlands staande magi stratuur zich verbeten op een derde rangs schrijver, wiens literaire bedrijvig heden zo een niet te onderschatten re clame krijgen. spreekt maandagavond 19 oktober a.s., om 8 uur, in het Oranje-Hotel, over Belangstellenden zijn welkom. Deze tragische gebeurtenis vormde de directe aanleiding tot een reeks van be schuldigingen, die het bestuur van En schede daarna aan het adres van de Deventer manager, de heer Beltman, èn de spelers van Go Ahead uitte. Gelukkig heeft arbiter Hom ons er van overtuigd, dat doelman Lagarde niet opzettelijk is aangevallen, maar de hele rel rondom de verwonding van de Enschedese goalie duidt er op hoe hoog de emoties in ons voetbalwereld) e kunnen opvlammen. In zulk een tot herstens toe geladen at mosfeer kunnen zich gemakkelijk ern stige spanningen voordoen, die tot ern stige moeilijkheden aanleiding kunnen geven. Kafka-iaans proces. Er bestaat in Nederland een wellust in het aanwijzen van zedelijke gevaren, zo heeft de vermaarde dichter en criticus Anton van Duinkerken eens opgemerkt. Daarbij frappeert het telkens weer, dat men die zedelijke gevaren uitsluitend Aardgas en overheid. In Noord-Holland is in de nacht van zaterdag op zondag opnieuw een aard gasbron aangeboord. De put ligt in de Schermerpolder bij de Zuidervaart. Hoe belangrijk het aardgas voor de economie van ons land is heeft minister Andries- sen deze week nog eens duidelijk laten doorschemeren toen hij stelde dat de export van aardgas in 1975 reeds een miljard gulden zal kunnen opbrengen. Nu rijst ia dit verband een vraag. Ter wijl de overheid de meeste lakens uit deelt in voor Nederland vitale bedrijven (spoorwegen, elektriciteit, kolendelving, watervoorziening), gaan steeds meer par ticuliere binnenlandse en buitenlandse oliemaatschappijen raak prikken in de gasbellen, die zich onder het Nederlandse aardoppervlak bevinden. Het particuliere initiatief dreigt in onze tijd soms danig in de verdrukking te geraken, maar juist daar waar dit ini tiatief tot verwarring kan leiden, wordt het krachtig gesteund. Merkwaardig.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5