ACTIE ZWARTE ZES Op de grens van 2 werelden GARAGE STAM ELIZABETH VAN BUUREN VIERDE BLAD \choonenberê Langzaam rijden, stilstaan of achteruit rijden Doet U het al zelf m.tïm w* mm Renault dealer boortoestellen Is nu gevestigd De verstedelijkte Bantoe kan zich moeilijk losmaken uit oude tradities en gewoonten en haar vijandige Franse onderdanen Adams traint keepers Opening muziekschool Wie wint de bal? Auto- en Scooterrijschool voor alle rijbewijzen. VAN BUUREN Zelf repareren is soms harde noodzaak MOM 23 $?3$ t MGt& i. AiSW - PHILIPS SPECIAALZAAK Ken van de winkeltjes waar „medicijn' 'te koop is. Dierenvellen hangen buiten te drogen. Dat mag dan waar zijn, maar er is een belangrijk feit dat we niet over het hoofd mogen zien, de moderne tover dokter van vandaag is niet meer zo'n gevaarlijke en kwaadaardige man als we die uit de oude geschiedenisboekjes kennen. Zijn medicijnkast. In de meeste gevallen is hij wat wij zou den noemen een kwakzalver, een krui den- en medicijndokter en de Europeaan die hem bezoekt staat stom verbaasd wat voor kruiden en medicijnen hier be doeld worden. Dode kat is bijvoorbeeld een bepaald me dicijn, waarmee men bepaalde ziekten kan genezen, als men althans op be paalde delen van deze kat kauwt. Ook leeuwenvet kan helpen bij bepaalde ziek tes. Mocht 't echter niets baten, dan zijn er tenslotte altijd nog de krokodillen- tanden en de huid van de civetkat, die men om de hals kan dragen om nog maar niet te spreken van andere won dermiddelen zoals wormen, verschillende soorten kevers en valkvleugels die bij zondere eigenschappen bezitten. De medicijnkoffer van de toverdokter is onuitputtelijk en elke toverdokter heeft uiteraard zijn eigen speciale middeltjes, die wij „patent middelen" zouden noe men. Ook mensenvlees. Sommige dokters werken met groten deels dierlijke zaken, anderen met plant aardige middelen. In sommige delen van Basoetoland heeft men wel eens moeten optreden tegen doktoren, die mensenvlees als .medicijn" gebruikten. Hoe meer alcohol of spiritus er aan het medicijn is toegevoegd hoe sterker het zal werken, gelooft men. Voor kankerge- nieuws, de „gezinskist", een kist, veelal vervaardigd uit oud hout van reclame borden of zoiets. Zo'n bergmeubel wordt mooi opgeschilderd met traditionele stamsymbolen en rijkelijk met fraaie tierlantijntjes en dergelijke versierd Binnenin vindt men gewoonlijk een ju welenkistje. Elke zondag wordt Mai-Mai overstroomd door de Bantoes, die in Johannesburg Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphlne van f 4600,af Renault R 4 van f 3995,— af. Nieuwerhoekpleln 1 - Soestdijk Telefoon 2850 en naaste omgeving werken, want hier is hun centrum en kunnen duizenden zich weer uitleven in de dansen en tra dities van het oude stamleven. Ze dansen op de oude stammuziek en luisteren naar de lofzangen van zangers uit Zoeloeland of Vendaland. Langs de wijk raast het verkeer over de moderne snelweg, maar daar binnen, daar blijft het nog Afrika. Deze gang van zaken maakt het de Bantoes mak kelijk in hun overschakeling van steen tijd tot atoom tijd en het herinnert Jo hannesburg met zijn kosmopolitisch ka rakter er aan, dat het een stad van Afrika is en blijft. Bergstraat 5 telef. 12036 Amersfoort gen, want daarvoor behoeven slechts een paar draadeinden in een reeds aanwezig kroonsteentje te worden gestoken, of dat u zelf - als de heer des huizes niet thuis is en we toch de was moeten strijken - geen nieuwe stekker aan een strijkijzersnoer zoudt mogen aanbrengen. Wie eens op onderzoek uitgaat, zal wel weten dat ook storingen aan een stof zuiger, de huisbel, de naaimachine vaak eenvoudig zelf zijn te verhelpen. Waar het op aankomt, is dat u geen leidinkjes gaat leggen die door onbetrouwbare be vestiging op den duur gevaar opleveren voor kortsluiting. Ook loodgieten b.v. is een bijzonder moeilijk vak, dat door een amateur als regel niet zelf kan worden beoefend. Een lek in de gasleiding kan - vooral bij aardgas, dat veel explosiever is dan het oude stadsgas - catastrofale gevolgen hebben. Het eerste begin. Nu zijn er nog tal van mensen die wel eens zouden willen proberen zelf een eenvoudig karweitje op te knappen, maar die er nog niet tot kwamen omdat ze niet over het goede gereedschap daar voor beschikten. Tot hen zou ik willen zeggen: zoek de gemakkelijkste werkjes uit om mee te beginnen en koop daarvoor het noodza kelijke gereedschap. En als u er mate riaal voor moet Inslaan, neem b.v. schroefjes en spijkers, verf of hout dan aan de ruime kant, zodat er wat over blijft en u behalve een set gereedschap op den duur ook een kleine voorraad materiaal in huis hebt. Kies wel gereedschap van goede kwali teit. Een schop moet van staal zijn, an ders buigt hij als u de tuin gaat om spitten. Een schroevendraaier mag even min buigen. Hebt u eerst de gebruike lijke stuks gereedschap in huis en luk ken de eenvoudige karweitjes naar wens dan kunt u op den duur ook eens een speciaal stuk gereedschap kopen om een noodzakelijk groter werkstuk aan te pak ken. Zo breidt uw werkplaatsje zich uit en krijgt u een behoorlijk instrumenta rium en steeds meer zin in een voldoe ning van uw huiselijke arbeid. Zelden is een koninklijk bezoek een zo onverkwikkelijke zaak geworden als dat van de Britse vorstin aan Canada. Ex tremisten in de Frans sprekende provin cie Quebec hebben gedreigd een aanslag op haar te plegen en gezien de terreur daden van de laatste tijd - bomaansla gen om. op het standbeeld van koningin Victoria - moet men die dreiging ernstig opnemen. Er is al voor gepleit het bezoek van koningin Elizabeth II (van Groot-Brit- tannië, maar ook van Canada) niet te laten doorgaan, maar dat zou de rege ring de schijn geven of ze bang was voor de extremisten en dat is nu juist een indruk die ze vooral niet wenst te geven. En dus is er een ongekende militaire macht op de been gebracht om Cana da's koningin te besehermen. Nu hebben de Frans-Canadezen een reeks grieven, maar noch het standbeeld van Victoria, noch haar levende nazaat mag men daar de schuld van geven. En dat vooraanstaande lieden in Quebec, waar- Een autosnelweg is een weg om op te rijden, niet om op stil te staan. Maar wilt U toch stoppen, bijvoorbeeld om wat te rusten, of dwingt een technisch gebrek aan de auto u tot stoppen, doe dat dan op de vlucht- benn. Stop nooit op de rijbaan. Dat is levensgevaarlijk voor het met hoge snelheid naderende verkeer. Over snelheid gesproken. Een autosnelweg is een snelweg. Een te lang zaam rijdende auto is daar een obstakel. De snelheid aanpassen aan die van het overige verkeer, doet het verkeer op de autosnelweg soe peler en dus veiliger verlopen. Uitermate gevaarlijk is het achteruitrijden op de snelweg, bijvoorbeeld om naar een gemiste afrit terug te keren. Verstandiger is het dat te doen via de volgende afrit. Te langzaam rijden, stilstaan of achteruitrijden, vormen samen één van de zes fouten, die Rijkspolitie en Verbond voor Veilig Verkeer gezamen lijk in de „Actie Zwarte Zes" bestrijden. Harm Adams, die jarenlang op succes volle wijze het doel van het eerste elftal van S.E.C. verdedigd heeft, heiast zich thans met de training van de S.E.C.- keepers en hij heeft Van Limburg, Van Essen, v. d. Broek en Schimmel onder zijn hoede genomen. Op 27 oktober zal de dependance van de Amersfoortse Muziekschool in onze ge meente geopend worden. Deze dependan ce is gevestigd in het gebouw Middel wijkstraat 72, waarin voorheen afdelin gen van de dienst van gemeentewerken gevestigd waren. Onder het motto, 1-2-3 wie wint de hal organiseert de KR.O. opnieuw een spel rond de toto ten bate van de jeugd-bui- tensporten op het gebied van handbal, honkbal, korfbal en voetbal. Iedere week komt een jeugdvoetballer uit tegen een „tegenstander" uit een van de andere sporten. Het vorig jaar kwamen jeugdige profs uit tegen jeugdige amateurs en de S.E.C.-speler H. Lub was bijzonder suc cesvol. Hij versloeg met het doen van voorspellingen eerste D.O.S.-keeper Nico van Zoghei en won daarmee voor S.E.C. een bal. Later won hij van de keeper van Telstar door betere voorspellingen dan deze semiprof en dat leverde hem een paar voetbalschoenen en voetbalkou- sen op. Iedere zaterdagmorgen begint deze wed strijd. S.E.C. neemt onder nummer 328 deel. Personenauto, Vrachtauto en Scooter. Alleen nieuw lesmateriaal en allrisk ver zekerd. Personenauto zowel met grond- als stuurversnelling. EIKENLAAN 1 - TELEFOON 4685 Aanvankelijk zag het bedrijfsleven met lede ogen aan hoe particulieren aller lei huishoudelijke klusjes, waar men voordien de vakman bij haalde, zelf gin gen opknappen. Dat inzicht is inmiddels wel radicaal veranderd. Men is nu be reid de doe-het-zelvers een goede voor lichting te geven. Het aantal vaklieden is schaars geworden en „zelf doen" is daarom meer dan een rage, het is harde noodzaak. Het is ook een gevolg van de omstandigheid, dat de klusjes-vakman niet meer te betalen is voor mensen met een bescheiden beurs. De vrije zaterdag werkt in de hand, dat velen nog meer dan tot nu toe het ge val was, de werkjes thuis gaan opknap pen. Er zijn zaken gekomen met kant en-klaar gezaagd hout, er is een goed gesorteerd assortiment verven, waarbij vooral de goede plastic verf veel aftrek vindt omdat er dan geen grondverf no dig is en het resultaat de amateurs be ten, behangbenodigdheden en gereedschap ten, behangbenodigheden en gereedschap voor stoffering en vloerbedekking. Het halve werk. Het is evenwel belangrijk om goed ma teriaal aan te schaffen, want om zelf iets perfect te kunnen doen, moeten de spullen in orde zijn. Verstandig is het om bijvoorbeeld alle benodigde verf in één keer te kopen. Amateurbehangers doen wijs effen behang of een fantasie motief te nemen in plaats van streepjes, Zo'n streep-dessin is namelijk veel moei lijker te verwerken. Om aan timmerkar- weitjes te beginnen moet men wel een beetje handig zijn op het gebied van handenarbeid. Moeilijk vakwerk laten doe-het-zelvers nog graag aan de vakman over. Het ver bouwen van een woning en reparatie van gasleidingen of elektrische appara ten zijn bijvoorbeeld terreinen waar niet iedereen aan moet komen. De gevaren- factor is te groot. De gereedschappen, het gemechaniseerde gereedschap, is voor amateurs minder gevaarlijk dan men zou denken. Juist omdat ze gehanteerd worden dóór ama teurs. Wie uit hoofde van zijn beroep dagelijks met gevaar omgaat, wordt er blind voor en gaat dus nonchalanter te werk. De huisvrouw zal veel meer op haar qui-vive blijven, omdat zij het ge vaar blijft zien. Wat wel en wat niet? Het onzichtbare gevaar van de elektri citeit is voor ons veel groter. We span nen even een draadje en slaan het snoer met een spijker tegen de wand, maar op het zelfde ogenblik ligt het ongeluk al op de loer. Wie zich er aan wil wagen, moet feitelijk eerste het boekje Installa tievoorschriften er op naslaan. Maar dat wil niet zeggen, dat u zelf geen nieuwe lamp zoudt kunnen ophan- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 9 OKTOBER 1964 onder een minister van de provincie, dreigen met een afscheiding, is evenmin erg zinvol: Quebec zou er economisch niet weining op achteruit gaan. De ac ties van de extremisten zijn derhalve vooral bedoeld om de aandacht te trek ken. Een psycholoog zou zeggen dat er ook een aanzienlijke onvrede met zich zelf uit spreekt. Eigen schuld. Dat de Franse Canadezen nu ontevre den zijn over de situatie, hebben ze voor een groot deel ook aan zichzelf te wij ten. Van de kleine twintig miljoen bewoners van het enorm grote land - groter dan bijvoorbeeld China, India, de V.S. - zijn er een goede vijf miljoen van Franse afkomst. Van de rest is ruim de helft van Britse origine en de overigen komen uit alle landen van de wereld, o.m. Ne derland, Duitsland, Griekenland, Turkije, Italië. Die immigranten vindt men voor namelijk in de Engels sprekende pro vincies Alberta, Saskatchewan, Manitoba, Ontario, maar minder in Quebec. Ze hebben zich voor een groot deel aange past aan hun Engels sprekende buren. Quebec daarentegen heeft zich juist nooit aangepast: de Frans-Canadezen zijn een eilandje gebleven, met als steun pilaar hun kerk, die niet alleen de taal in stand hield, maar ook het onderwijs beheerde, waarbij de techniek niet erg in tel was. Het is daarom niet juist alleen de En gelse Canadezen te verwijten dat ze hun Franstalige landgenoten als burgers van de tweede rang beschouwden: de zich isolerende bevolking van Quebec droeg aan die situatie minstens zoveel bij. Geen kolonie. Er wordt in Johannesburg een moderne snelweg voor het voortrazende verkeer gebouwd. Een snelweg, die geheel op pi laren steunt en zo als een brug door de stad loopt. En hiermede is Johannes burg een stad van grote contrasten ge worden, want ongeveer twee en een hal ve kilometer buiten het stadscentrum loopt deze moderne weg langs een buurt die Mai-Mai bazaar genoemd wordt, de wijk der inheemsen. Hier grenst het atoomtijdperk aan de steentijd. Van de nieuwe autoweg af ziet men een gestroopte kat hangen en ruikt men de zoetige lucht van gedroog de mopaniwurmen tezamen met de rook- boombast. En wie dit ziet en ruikt zal begrijpen, dat velen spreken van de eigenaardige, stinkende oude heksenput van Mai-Mai bazaar. Weinig blanken komen hier in deze ty pische inheemsenwijk, maar het is be slist de moeite waard, want het is een echt brokje oud Afrika dat hier ligt in één van de modernste steden van Zuid- Afrika. Hier vindt men een stukje stam leven dat het verstedelijkingsproces van de Bantoes heeft overleefd. Het gebrek aan technisch en economisch onderwijs leidde er ook toe dat de in dustrie van Quibec geleid werd door Engels sprekenden en de Franstaligen de arbeiders leverden. Allengs ontstond een gevoel van gekolonialiseerd te worden, waarbij vaak ook nog het verschil in godsdienst bijdroeg tot het scheppen van afstand. Premier Lester Pearson neemt de klach ten van de Frans-Canadezen zeker se rieus. Storende dingen als bijvoorbeeld de vlag (nu een Britse met een inzet) wil bij wegnemen, door een eigen Ca nadese vlag met bet ahornblad - de maple leaf - er voor in de plaats te stellen. Ook komt er een eigen volkslied in stee van het God save the queen. Quebec heeft nu zijn technische hoge school en in de bedrijfsleidingen ziet men de Engels-sprekende alleenheer schappij al verdwijnen. Pearson probeert voorts met alle macht een soort Canadees nationaal bestf te laten groeien, o.a. door een politieke rol te spelen, ook in de V.N. die eigenlijk groter is dan men van zo'n klein volk verwacht en ook door de relatie met Londen wat losser te maken. Maar de historisch gegroeide situatie dat twee derde van de natie het andere derde niet verstaat, verandert men niet een, twee, drie. Een beter onderling begrip kan men stimuleren, maar het is er niet in een klap. Het is een geduldwerk dat juist op gang komt nu menigeen in de pro vincie Qeubec, tussen haakjes een keer of vier vijf zo groot als heel Frankrijk, zijn geduld heeft verloren. De toverdokters. Uiterlijk is er niet veel aan Mai-Mai te zien. Het bestaat uit een aantal barak- vormige gebouwtjes waarin kleine win keltjes zijn gevestigd. Maar hier wonen en werken nog echte toverdokters, ofwel medicijnmannen. Hier hangt de arends vleugel uit, wordt het schild van de schildpad bewerkt met magische tekens en vindt men een uitstalling van ge stroopte dode katten, hun vellen, stukjes darm en wat al niet meer dat als „me dicijn" wordt beschouwd. Het merkwaardige is, dat in weerwil van het feit, dat de inheemse bevolking reeds zo lang met de blanken in aanraking is, dat grote aantallen van hen in de grote steden wonen, het christendom verbreid is, het beroep van medicijnman of tover dokter momenteel in Zuid-Afrika nog altijd een florerend beroep is. Men hoort zelfs zeggen, dat niet alleen op het plat teland, maar ook in de steden de macht van de toverdokters zich steeds verder uitbreidt. Een medicijnman bewerkt het vel van een civetkat, een machtig medicijn tegen ziekten. vallen kent de toverdokter verschillende soorten boombast. Zo is Mai-Mai de plaats voor de Bantoe, waar hij zich nog geheel kan geven aan de oude stamtradities en volop kan ge loven in zijn toverdokters. Een jonge man kan hier terecht om een liefdesdrankje te kopen, dat zijn geliefde voor levenslang aan hem zal verbinden. In een ander winkeltje kan hij een assegaai (speer) en schild kopen, zodat hij zondags met de anderen kan mee doen, wanneer ze weer geheel gekleed volgens de oude stamtradities op open ruimten hun wilde dansen uitvoeren. De berging. Ergens anders verkoopt men iets geheel

Soester Courant | 1964 | | pagina 9