ACTIE ZWARTE ZES Purol Onwaarachtige economie TON BEUKEN E53H5S2I VIJFDE BLAD LEGEMAAT Ergernis voor de Gaulle ONNODIG LINKS RIJDEN Meningen van lezers. Beleid loopt regering uit de hand Woninginrichting OPTIEK Speciaalzaak Jaarvergadering Zilver Tetra IJsvereniging Peter's Baan dient heel de huid Geen spreekuur S.E.C.-Saestum Wedstrijden „De Bewaker" Bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer heeft de heer Vondeling er zich tegen verzet dat de regering een politiek zou gaan voeren, waarbij in de praktijk sprake was van een loonstop. Voorts werd er door hem en door enkele anderen gesuggereerd dat wij bezig zijn aan een vorm van be stedingsbeperking, die eerst met recht openbaar zou worden bij een loon stop. Hij rekende er daarbij op dat deze politiek van aangesnoerde buikriem zou komen boven drijven, zelfs wanneer er vier procent loonsverhoging zou wor den toegekend, waarvan twee procent als gevolg van overloop, één procent voor compensatie voor de hogere a.o.w.- premie en één procent door inciden tele loonsverhogingen. Het merkwaardige bij dit sommetje is, dat er over de eerste vier procent ver hoging van looi) al praktisch geen dis cussie mogelijk zou zijn. terwijl de prijszijde van het vraagstuk nog amper bij het probleem is betrokken. Soesterbergsestraat 51A t.o. busstation. Evenwicht. In de begroting van economische za ken lezen wij echter dat de hoop van minister Andriessen blijft gevestigd op een herstel van het economisch even wicht in 1965 en dat het loonbeleid daarop gericht moet zijn. Ook hij heeft echter al toegegeven dat aan een loon stijging niet valt te ontkomen. Hier wordt echter inzake de prijzen bij aan getekend, dat de stijging daarvan tot dusver binnen aanvaardbare grenzen is gebleven. De minister roemt het ver antwoordelijkheidsgevoel van de grote en kleine ondernemers. Onze indruk is dat wij bezig zijn met een politiek van onwaarachtige econo mie In de praktijk is het zo dat noch het bedrijfsleven, noch de minister het loonbeleid meer in de hand hebben. Ook de vakcentrales van werknemers zullen moeten toegeven dat zij ten deze geen vuist kunnen maken of hand kun nen geven. In deze krappe arbeidsmarkt zijn vraag en aanbod van werkkracht een kwestie van „handje klap" gewor den. Het enige dat overeind blijft staan is de fagade, dat het allemaal een kwestie is van onderhandeling. In fei te zit men met de handen in het haar. Ga nqorSPUKER TEL.2982 50E5TERBERGSE5TR 26 Onmogelijk. Ten aanzien van het prijsbeleid is de situatie weinig beter. Ook de minister weet dat de hoogleraren, die gewezen hebben op de onmogelijkheid van een prijsbewaking, gelijk hebben. Er zullen weining huisvrouwen zijn, die bij hun be rekeningen de cijfers van de minister kunnen bevestigen. Wij kunnen dan ook rustig allemaal onze medewerking aan het geldende loon- en prijsbeleid blijven verlenen. In wezen is dit een komedie geworden. Helaas bij bepaalde groepen van ons volk ook een drama, omdat hun koopkracht daalt, met name bij de kleine zelfstandigen. In de begroting van economische zaken wordt uiteengezet hoe de economische groei zich ontwikkelt. Aan de hand van cijfers wordt geconstateerd dat in de achtste industrialisatienota werd gere kend op een groei van het nationaal produkt met 4,1 in 1970. In de zelfde tijd zou de produktie per wer kende met 2,8 omhoog gaan en de consumptie van particulieren met 4,7 De uitvoer zou tot 1970 met 6 stij gen en de invoer met 6,5 Andere inkomsten. In werkelijkheid is nu gebleken dat de groei van het nationaal produkt met 0,2 is achter gebleven, de pro duktie per werknemer met 0,8 de uitvoer bleek 0,1 hoger dan ver wacht, de invoer was liefst 2,6 boven de raming en de consumptie bleef 1,4 boven de geraamde toeneming. De besparingen daalden van 30 tot 25 van het bruto nationaal produkt en de investeringen waren bijna 3 hoger dan verwacht. Het kan nu toch niet meer worden ver dedigd dat onze bestedingen achter blij ven. Deze breiden zich uit als een olie vlek. Anderzijds rennen de investeringen zo hard ze maai' kunnen om het groei tempo van de consumptie te kunnen bij houden. Vanzelfsprekend zal met name door een flinke stijging van de uitke ringen volgens de a.o.w. de besteding verder worden verruimd. Meer uitgaven. De meest zwartgallige politieke kri tiek zal dit niet kunnen tegenspreken. De tien procent van ons volk, die be jaard is, zal, als zij wijs is, al de meer verkregen koopkracht voor ver bruik aanwenden, maar ook zij, die nog geen 65 jaar zijn, voelen zich in hun besteding aangemoedigd. Men be hoeft nu zelf minder voor de oudedags- toekomst te zorgen. Dat betekent ver hoging van consumptie in het heden. Verdere verwachtingen ten aanzien van stijgingen der a.o.w. zullen het verbruik nog meer opzwiepen. Middels kredietbeperking, belastingver hogingen en druk op de prijzen is de regering bezig de investeringen af te remmen. Het verbruik gaat om hoog. Het is alleen nog maar de vraag met hoeveel procent Men wil voorts trachten de invoer af te remmen door de prijzen van binnenlandse produk- ten in de hand te houden. Niettemin blijft de invoer steeds groter worden. Ten behoeve van een nieuw evenwicht in de betalingsbalans moet de export ver der omhoog gaan. Prijzen omhoog. Laten wij nu aannemen dat dit lukt. dan moet dit toch gaan ten koste van een binnenlandse prijsstijging want het grootste deel van de produktie- factoren is volop bezet. Met een ach- te blijven van de investeringen zou ons bedrijfsleven een stijgende vraag uit bin nen- en buitenland moeten opvangen en dan nog weerstand moeten bieden aan de concurrenten uit den vreemde, die hier hun waren komen aanprijzen. Willen wij ook de bouw van woningen nog stimuleren, dan is het duidelijk dat de overheid de situatie niet in de hand heeft. Burg Grothestraat 8 Telefoon 3859 Soestdijk voor BRILLEN Ziekenfondsleverancier. Lezen wij tenslote nog dat in Europees- verband de fusie en samenwerking van bedrijven moet worden geprezen, maar dat niettemin het midden- en klein bedrijf voldoende kansen moet hebben om zich te ontplooien, waarbij er van verontrusting over economische machts vorming geen sprake behoeft te zijn, dan zijn de verwarring en het oppor tunisme volkomen. De regering volgt een politiek van on waarachtige economie en zij hoopt dat zij gunstig verloopt. Maar zij heeft o.i. zelf ook geen idee over dat verloop. Tijdens de jaarvergadering van de aqua riumvereniging Zilver Tetra, welke in restaurant Zonneheuvel gehouden werd, heeft keurmeester W. N. Polder uit Utrecht meegedeeld dat de heer J. A. Kalkman de eerste prijs behaalde bij de huiskeuring van de bakken der leden. De tweede prijs was voor de heer M. van Dorrestein en de derde voor mej. E. A. G. Benne. Hij noemde de kwaliteit van de bakken goed en behandelde deze aan de hand van uitstekende dia's. Na een welkomstwoord van voorzitter K. Zeldenrust bracht mej. E. A. G. Benne verslag uit over het afgelopen vereni gingsjaar. Er zijn than 30 leden en dat is te weinig om financieel verantwoord te kunnen draaien. Uit het financieel overzicht van de heer W. A. Suman, uitgebracht door de heer P. J. van Dijk wegens ziekte van de heer Suman, bleek dat de kaspositie nog niet onrustbarend is, maar snel ingrij pen door ledenwerving of contributie verhoging is geboden. Met contributieverhoging zal gewacht worden omdat de heren Verduyn en Woudenberg als propagandisten voor de vereniging op pad gaan. Er zijn honder den aquariumhouders in Soest, dus het moet mogelijk zijn voldoende leden te werven om Zilver Tetra gezond te hou den. Mej. Benne en de heer Kalkman werden tijdens deze vergadering tot bestuurslid herkozen. Onder voorzitterschap van de heer H, v d. Pol is in restaurant Zonneheuvel de vergadering van de IJsvereniging Peter's Baan gehouden. Van de 2589 le den was slechts een tiental aanwezig. Voorzitter H. A. Butzelaar kon wegens ziekte in zijn familie de vergadering slechts kort bijwonen In zijn openingswoord noemde de heer v. d. Pol het afgelopen jaar een goed jaar. Aan wensen die het vorig jaar ge uit zijn is zoveel mogelijk gedaan. De waarnemend voorzitter deelde mee dat de vergadering van het gewest Gelder land op 21 november in De Gouden Ploeg zal worden gehouden. De heer R. ten Hove las het jaarverslag van secretaris K. C. Mohrman. Daaruit bleek dat de verhoging van de contri butie, waartoe vorig jaar besloten was, niet van ongunstige invloed geweest was. De contributiewijziging is per circulaire huis aan huis bekend gemaakt. Voor 1 december 1963 werden 851 kaarten aan kinderen tot en met 14 jaar uitgegeven en 418 na 1 december. Voor ouderen wa ren deze aantallen 980 en 340. De winter zette op het eind van het vo rig jaar goed in met 7 dagen vorst. Tegen kerstmis begon het weer te vriezen maar op tweede kerstdag begon het weer te dooien. In januari was de baan vij* da gen open. Er kon helaas slechts 1 wed strijd georganiseerd worden Tweemaal was bekerhouder Jeen v. d. Eerg uit Heerenveen uitgenodigd voor deelname aan de 50-km-tocht, maar tweemaal had hij elders verplichtingen. Op 25 januari kon hij rijden maar toen dooide het. Op verzoek van de leden zal het volgend jaar geen rekening gehou den worden met het al of met deelne men van Jeen van de Berg. Als hij komt is het prima en als hij niet kan komen moet hij de beker maar terug sturen. Penningmeester Th. Kok deelde mee dat voor 1 december 3346,aan seizoen kaarten ontvangen werd en erna J 2503, In totaal bedroegen de inkomsten 8628,onderhoud van de baan en het schoonhouden, vergde 2507,Hiervan moest 900,voor het schoonhouden betaald worden. Enige leden vonden dit veel, maar de voorzitter antwoordde dat het niet goedkoper kan Het is ook niet nodig. De vereniging heeft thans aan bezittin gen, geld en akkomodatie 12.750,—. Na de behandeling van de begroting werd aan dc penningmeester décharge ver leend. De heren Th. Kok en K. C. Mohrman werden tot bestuursleden herkozen. Om studieredenen had de heer Vellinga be dankt. De heer K. Duijst werd zijn opvol ger. De heren B. Borgman, J. van Wijn gaarden en v. d. Brink werden in de kascommissie gekozen. De waarnemend voorzitter deelde mee dat er een 400-meterbaan komt en dat er verlichting bij de bochten aangebracht wordt. Er zal getracht worden een cur sus droogtraining te houden. Aan de training op de baan kunnen zij deelne men die 400 m binnen 1 minuut rijden. Er zal iets gedaan worden aan de ge luidsinstallatie die het niet best doet. Het aanschaffen van een nieuwe is be zwaarlijk want die kost 3000, De heer B. Borgman „nam zijn petje af" voor het bestuur dat zo veel werk verzet. Hij vroeg of eens bekeken kan worden duurdere prijzen aan te schaffen om goede rijders te trekken. Het vorig jaar zijn de kaarten niet aan geboden, maar dit zal dit jaar wel gebeu ren. De heer v. d. Pol sloot de vergadering met de wens dat het niet al te vroeg zal gaan vriezen maar dat we in ieder geval een ijswinter krijgen. Hij hoopte dat dan op veel medewerking gerekend kan worden. Geachte redactie. Wilt u zo vriendelijk zijn het volgende stukje in uw krant op te nemen, waar voor bij voorbaat mijn dank. Wanneer iemand een kippehok achter zijn huis zet en dat keurig schildert, zodat het er werkelijk aardig uitziet, staat er in een minimum van tijd ie mand van de gemeente voor zijn deur met bevel het af te breken. Ik hoorde juist dezer dagen een verhaal van men sen, die geen duivehok mochten plaat sen. Maar gaat u nu eens kijken Birkstraat 108, daar was vroeger de speeltuin, be horende bij het café. Nu is er gekomen een groot geval van gegolfd plaatijzer, dat als doorsmeerstation moet dienst doen. Eenvoudig monsterlijk! Hoe kan de gemeente en de schoonheids commissie zo iets goedkeuren? Er zal na tuurlijk niet veel aan te veranderen zijn, maar ik zou hiermee toch gaarne wijzen op de inconsequentie in het verlenen van toestemmingen. A. J. A. PEELEN-VAN VOORST. Park Vredehof 16, Soestdijk. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 16 OKTOBER 1964. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat de wethouder van onderwijs en sociale aangelegenheden onzer ge meente, de heer De Haan, verhinderd is a.s. dinsdag, 20 oktober, zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. S.E.C. speelt zondag thuis tegen het nog ongeslagen Saestum. Dit belooft een zeer spannende wedstrijd te worden want S E C. zal moeten winnen om in de kop groep te büjven. Er mag zondag dan ook gerekend worden op grote publieke be langstelling aan de Bosstraat. Als vele supperters de jonge ploeg van S.E.C. aanmoedigen dan wordt de kans op een overwinning groter. De opstelling luidt: doel Van Essen; ach ter Krijt en A Hooijer; midden De Rooij, Rutteriberg en Van Breukelen; voor Dor restein, E. Brouwer, Verhoeve, Duijst en v d. Broek. S.E.C. 2 speelt thuis tegen Nijenrodes in de volgende opstelling: doel Van Lim burg; achter D. Hooijer en Rijkaart; midden Evers, Rodermond en J. Brouwer; voor De Bruin, Aalberts, J. A. Brouwer, Rijnders en Van Berkel. Het derde elftal speelt uit tegen Veense Boys. De opstelling is: doel Schimmel; achter Duinkerken en Nuss; midden: De Jong, De Vries en Pothoven; voor Ba- zier, Ten Hove, Blanken, Lüschen en Veldhuizen. Eemne88erweg 22. Baarn. te!.: 0 2954-3100 tb.g.g.4344) AUTOVERHUUR Volgens Paris Presse stond president De Gaulle haast te schuimbekken van woe de tijdens zijn bezoek aan Argentinië. Hij heeft er ook het een en ander mee gemaakt waarover hij zich mag ergeren. In Cordoba kreeg hij een forse neus vol traangas van de politie en een steen door de ruit van zijn auto van betogers toen om hem en zijn gastheer Illia een gevecht losbarste. In Buenos Aires werd hij tegen zijn zin op een toeristische rondleiding meegesjouwd toen hij eigen lijk een arbeiders buurt had willen en zullen bezoeken. En aan de universiteit vroeg hij aan de Argentijnse minister van cultuur of die de studenten soms had opgesloten; de gemiddelde leeftijd van wie hij ontmoette was.... vijftig jaar. Dit zijn een paar curieuze en enigszins komische trekjes van een statiebezoek, zoals dat waarschijnlijk alleen in Zuid- Amerika mogelijk is. Géén peronist Het meest beledigend voor het Franse staatshoofd moet wel zijn geweest dat de peronisten hem voor hun politieke campagne gebruikten wat zijn gastheren natuurlijk zoveel mogelijk beletten. Als er één figuur is waarmee De Gaulle niet graag zal worden vergeleken, is het wel de verdwenen dictator Perón, een man die zijn land grondiger verarmd heeft dan iemand voor mogelijk had ge- Geïrriteerdheid in het verkeer kan leiden tot ondoordachte gevaarlijke handelingen Op de autosnelweg kan die geïrriteerdheid gemakkelijk ont staan, wanneer een automobilist links blijft rijden, terwijl de rechter- rijstrook volkomen vrij is. Iemand, die harder rijdt en deze linksrijder voorbij wil, ziet geen kans tot passeren Hij windt zich op en misschien laat hij zich verleiden om dan maar rechts in te halen, hoewel dat een gevaarlijke en uiteraard verboden manoeuvre is. In hun Actie Zwarte Zes wijzen Rijkspolitie en Verbond voor Veilig Verkeer er op, dat de linker rijstrook bedoeld is als inhaalstrook. Na het inhalen dient men dus naar de rechterzijde van de weg terug te keren Ook wanneer men, na een of meerdere auto's te hebben gepasseerd, een auto in de verte ziet en deze denkt te gaan inhalen, moet men weer naar rechts gaan en niet „voor het gemak" links blijven rijden. Onnodig links rijden vermindert de wegcapaciteit, kweekt files en ver groot het risico van ongelukken. houden. De Gaulle legt in zijn vele redes - soms in het Spaans - steeds de nadruk op de geestverwantschap van de latijnse volkeren: de Zuidamerikaanse en het Franse (Spanje vergeet hij konsekwent te noemen tot grote ergernis van Ma drid). Hij zoekt er sympathie en steun voor zijn wereldpolitieke opvattingen. Maar hij wordt er begroet alsof hij een soort propagandist is voor een dubieuze dic tatuur. Er zijn wellicht Zuidamerikanen geweest die van De Gaulle iets gehoopt hadden in de vorm van een initiatief om het economisch vervallen continent op de been te helpen. Maar in dat opzicht zijn ze dan teleurgesteld. Bij de E.E.G. Het beste wat men van hem mag hopen is dat hij in de E.E.G. een goed woordje voor hen doet. De E.E.G. is immers in Zuidamerikaanse ogen een club die hun exporten hoe langer hoe meer gaat we ren. Men prijst De Gaulle dat hij door te voorkomen dat Engeland ook lid werd, die club niet nog groter heeft laten worden, maar men vergeet niet dat Frankrijk er zelf lid van is en danig meeprofiteert van de tolmuren. En al waardeert men in De Gaulle wel dat hij het de Amerikanen vaak wat lastig maakt, men kan daarbij niet nalaten te vergelijken wat hij nu aan hulp biedt en wat de V.S. doen. En dan valt dirict in het oog dat door de „Alliantie voor de Vooruitgang" - in drie jaar meer dan twee miljard dollar in Zuid-Amerika is gepompt. Voor een deel om de betalingsmoeilijkheden van de landen te verlichten, voor de rest - een kwart - voor allerlei ontwikkelings projecten. Armste achterbuurt. De resultaten zijn bepaald nog niet da verend geweest in materiële zin. Maar wat wel hoopgevend is dat vele politici in latijns-Amerika zich bewust zijn ge worden dat ze slechts door een poli tiek van nuchtere economische en sociale maatregelen kunnen bereiken dat hun landen de kwalijke reputatie verliezen van een arme achterbuurt van de wereld te zijn. Deze groep moderner denkenden is nog een minderheid die moet optornen tegen de traditionele op emoties geba seerde politieke acties, zoals de peronis ten er een kwalijk voorbeeld van leve ren. In deze richting van modernisering der politieke praktijk hebben de V.S. een grote stoot gegeven, al valt er nog veel te doen. En hoe romantisch ook De Gaulles boeiende redes zijn geweest, die hebben tot deze zuivering van de Zuid amerikaanse atmosfeer weining bijgedra gen. Op het oefenterrein van de hondendres- seervereniging „De Bewaker" bij het Berkenlaantje in De Paltz zijn onderlinge wedstrijden gehouden door honden die leden van de vereniging als eigenaar hebben. De oude honden streden om de C. van Hengstum-wisselbeker, die gewonnen werd door de bouvier Marco van W. Loor. Tweede werd de Mechelse herder Robbie van G. Vlug, derde de herder Blackie van C. J. van Nieuwlferk. Bij de jonge honden werd de boxer Robbie van M. Koopmans eerste, Barry, de bouvier van C. Stomp, werd tweede, Sita, de Hollandse herder van H. Kruit- bos derde, de bouvier Wodan van G. Be- rendse vierde en de Hollandse herder Robbie van B. Kistenkas vijfde. Keur meester was de heer J. G. Lagerweij uit Zeist.

Soester Courant | 1964 | | pagina 17