Feest door middel van VEERTIG JAAR MIDDELMAN T.V.-FEESTNIEUWS Van „De Gunst" tot Textielpaleis a) f 5.— contant met een prachtige Jubileum-baddoek gratis b) een Jubileum-feestpakket MIDDELMAN - Textiel - Konfektie MIDDELMAN - Woninginrichting EXTRA EDITIE 1 W OKTOBER 1964 Tijdens de jubileum-feest weken van 17 oktober tot en met 14 november ontvangt U een speciale JUBILEUM-SPAARKAART. MIDDELMAN JUBILEERT, ZORGT DAT U DAARVAN PROFITEERT SOESTER OURANT Het prille begin van een succesvol Soester rakenman. betrekking ale bediende-reiziger in Cu- lemborg aan en na een jaar kwam hij terug in Soest om opnieuw de fiets te bestijgen en service te verlenen aan de vrouwen van de Soester boeren. Er werd een winkel geopend in de Toren- straat en je kon het gerust een winkel tje noemen. Het kreeg de zinvolle naam „De Gunst", want het ging de heer Mid delman terecht om de gunst van het pu bliek, die hij eerder had trachten te winnen op de Koninginnelaan in een winkeltje dat niet veel groter was en ook als hij „de boer opging". Kousen van het genre twee recht twee averecht, sokken, werkkleding, tricotages, die ongetwijfeld 'n grote sortering borst rokken bevatten, en nachthemden, want pyama's waren er nog niet. Van Torenstraat 19 werd verhuisd naar Torenstraat 3b en enkele jaren later was de firma Middelman uitgebreid tot een bedrijf dat drie panden omvatte. Een dertigtal jaren ging dat goed maar in 1960 kon het beslist niet meer en besloten werd met behulp van alles wat Middelman heette en betrokken was bij het bedrijf een nieuw pand te stichten. Daarbij verloor de heer Middelman niet uit het oog dat het ook met behulp van „De Gunst" van het Soester publiek ge beurde en hij was terecht trots op het feit dat hij het vertrouwen gewonnen had van de Soester dames. DE NIEUWE ZAAK. De burgemeester van Soest, mr S. P. Ba ron Bentinck, opende in februari 1961 het nieuwe bedrijfspand van de firma Middelman, dat ontstaan kon omdat hij en zij, mevrouw Middelman even ener giek als haar man, 35 jaar hard gewerkt hadden. Aanvankelijk met de kinderen als handenbinders, later als flinke me dewerkers. De Torenstraat kreeg een zaak met 450 m2 verkoopruimte, terwijl korte tijd la ter 200 m2 ter beschikking kwam voor de afdeling woninginrichting, enige tiental len meters van het nieuwe pand verwij derd. Het was voor de heer en mevrouw Mid delman en hun kinderen een grootse dag. Terecht waren zij trots op het re sultaat van hun arbeid, maar daarbij vergaten zij beslist niet dat dit resul taat slechts goed geworden was door de zegen op deze arbeid. Ook De Gunst van het Soester publiek werd daarbij niet uit het oog verloren. Bij de opening van het nieuwe bedrijfs pand bracht de heer Middelman dan ook dank aan alle Soester ingezetenen die hem in staat gesteld hadden dit te be reiken. Bij de bouw van het nieuwe pand deden zich diverse moeilijkheden voor. Niet met de architect, niet met de aannemer en niet met de onderaannemers, maar Indi rect met de Oude Kerk, want de ge meente kon er niet mee akkoord gaan HERINNERING. Een zware dag was het, die openingsdag, maar een prettige dag en toen de laat ste gast vertrokken was zat de familie Middelman nog enige tijd gezellig bijeen. In het moderne bedrijfspand werden herinneringen opgehaald uit de tijd die een grijze oudheid leek Herinneringen aan dat mannetje dat een manchester broek kwam kopen, die toen pilose broek heette, en die vond dat service zover moest gaan dat hij zo'n beetje bij het passen in die broek gehesen werd door mevrouw Middelman. Herinneringen aan de man van de Wiek- sloot, die tijdens een jubileumactie een jasje kocht van 18,90. Dat colbertje le verde hem een polshorloge op, want le der die voor twintig gulden kocht kreeg dit en op die 1,10 werd echt niet ge keken. Twintig jaar later ontmoette de heer sr hem en vol trots liet hij zien dat hij het jasje nog droeg en dat het horloge nog altijd liep Dat had 1,75 gekost omdat vele horloges gekocht wa ren, maar waarschijnlijk had ik dit niet mogen vermelden. Het heeft zich echter afgespeeld in de tijd dat men vele dingen voor een krats kocht. Dat blijkt onder meer uit het Sint Nicolaasnummer 1932 van een Mid delmankrant. Daarin staat een juffrouw met een hobbezakjapon om te gillen. Daarin staan ook van die kleine grapjes om de mensen te vermaken. Zo van Jantje die niet meer met de gymnastiek mocht meedoen omdat zijn moeder hem daarvoor te zwak vond. „Wat doe je dan als er gymnastiekles is vroeg zijn tante. „Dan ga ik de straat op om te- vechten", antwoordde zwakke Jantje. Die prijzen van toen waren kostelijk maar de inkomens helaas niet. Wie een corset nodig had die kon al voor 1,48 terecht en in die krant stond dat dit 'n corset was dat door H.H. doktoren aan bevolen was voor zware figuren. Wie wat meer te verteren bad kon meer uitge ven, maar dat was eigenlijk helemaal niet nodig, want die H.H. doktoren wa ren toch ook niet gek Een paar prima zijden dameskousen kostten 55 cent. Een ragfijne dameskous was natuurlijk veel duurder, maar van een gulden kreeg je nog altijd twee cent terug. Dames die gek waren op slobkou sen konden voor hetzelfde geld terecht. Een heren-fantasiepantalon kostte ƒ1,65. Als dat nu zo was dan zouden ze bij dozijnen of per gros gekocht worden. WONINGINRICHTING Kort na de opening van het nieuwe be drijf, waarin zoon Wout zich steeds meer voorbereidde de taak van vader Wout over te nemen, werd de woninginrichting in gebruik genomen, die geleid wordt door zoon Adri. Zij zijn niet de enige „Middelmannen" naast pa en ma, want er is ook nog de dochter, mevr. E. den Hartog-Middel- man, dochter Emma, schoonzoon C. A. den Hartog, die in de woninginrichting als chef-stoffeerder werkt, en de jongste zoon Gert - nog op school - die zich In zijn vrije uren verdienstelijk maakt. In de woninginrichting begon men met 2 man personeel en nu zijn er I. Uit breiding is nodig en wordt gewenst, maar in de Torenstraat kan dat niet. Meubilair, stoffering, veel werk buitens huis en zelfs inrichtingen van scholen, onder meer te Weesp, IJsselstein, Ub- bergen, Bemmel en Hilversum. In het voorjaar hield woninginrichting Een exclusief hoekje van de meubel-expositieruimte. Foto Swager. Middelman een meubelshow in Eemland, die succesvol was en dus voor herhaling vatbaar. Daar slaagden velen, maar zij die enorm veeleisend waren en meenden niet te kunnen slagen, die werden gaar ne als gast van de heer A. Middelman geheel vrijblijvend meegenomen naar toonkamers, waar dan ook Service is het devies van de firma Mid delman en het is zelfs een troetelkind van zoon Wout, die straks met zijn va der naar Amerika gaat om daar kennis op te doen waarmee hij de Soester in gezetenen van dienst kan zijn. Hij is van mening dat al dat gedrijf naar het groot winkelbedrijf volkomen overbodig is, want een goed geleide mid denstandszaak kan het nog altijd uitste kend bolwerken, mits de tekenen der tij den verstaan worden. De klant moet ko ning zijn, want de klant zorgt niet al leen voor de boterham van de midden stander maar ook voor het beleg. De heer W. Middelman jr vindt het pret tig dat de dames in Soest de laatste jaren meer modegevoelig geworden zijn en hun eigen smaak durven tonen. Dat is prettig werken voor de winkelier die groter mogelijkheden heeft dan wan neer de moed tot persoonlijkheid ont breekt. Service staat hoog genoteerd bij de fir ma Middelman maar ook vrijheid en wie een klosje garen komt halen wordt helemaal niet het recht ontzegt eens vrijblijvend het oog te wagen aan een japonnetje. Het is feest bij Middelman. Dat bete kent geschenken voor de klanten die aan het t.v.-spaarsysteem deelnemen, dat be tekent zesmaal een modellenshow, een prijspuzzel met in totaal 400,aan waardebonnen en talrijke speciale jubi leumaanbiedingen. Het wordt een feest op alle fronten. Het alom gewaardeerd T.V.-spaarsysteem (T.V. betekent hier Textiel Voordeel) kent U. Voor elke bij Middelman bestede gulden ontvangt U een T.V.-spaar- zegel. Een volgeplakte spaarkaart (175 zegels) levert U ƒ5,- contant op. Deze spaarkaart geeft U (mits volgeplakt) recht op öf met de feestelijke inhoud van 1 blikje PERZIKEN 1 blikje FRUITCOCKTAIL 1 blik SMAC of 1 CAKE 1 pak D E. KOFFIE 1 fles LANDWIJN 1 doos VICTORIA PARADE U krijgt dan namelijk bij inlevering van uw volle spaarkaart bij een van onze zaken een waardebon voor dit Feestpakket, die U bij de kruidenier kunt inwisselen. De lijst van de deelnemende leveranciers vindt U elders in deze extra editie. De actie duurt tot 15 november a.s. TORENSTRAAT 19 - SOEST - TELEFOON 2424 TORENSTRAAT 3-3A-3B SOEST TELEFOON 4786 DE GOEDE OUDE TIJD. Er is feest bij Middelman en terecht, want veertig jaar geleden begon de heer W. G. Middelman in een winkeltje, dat evenveel verschilt van het textielpaleis dat thans de trots van de Torenstraat is, als het Soest van toen met het Soest van nu. Toen allerhande oerdegelijke artikelen, die voor ons begrip schrikbarend ouder wets waren en nu alles wat modern en zeer modern is om de Soester dames er van te overtuigen dat Soest op textiel- gebied kan wedijveren met elke stad. Ja, het was wel een simpel begin, maar voor de gewezen ambtenaar van de Raad van Arbeid die niet veel brood zag in het ambtenaar zijn, was het een avon tuur dat op de fiets begon. Dat was in 1921, maar voor het 40-jarig jubileum telt dat niet mee, want de jon ge energieke W. G. Middelman, die met zijn zware pak textiel al fietsend langs de boerderijen van Soest reed, nam een Een gedeelte van het interieur van het textielpaleis aan de Torenstraat, dat in 1961 werd geopend. dat vlak bij dit historisch monument een super-modern warenhuispaleis zou ko men en dat is dan ook niet gebeurd. Misschien ls dat een winstpunt geweest, want Soest is gelukkig nog te veel lan delijke gemeente om enorme kasten van gebouwen te kunnen hebben die in een stad thuishoren. De opening door de burgemeester ge schiedde op zeer toepasselijke wijze. Be lemmerend textiel nam hij voor de in gang weg door een ritssluiting op de juiste wijze te hanteren. Hij wenste de gehele familie Middelman geluk met de Ingebruikname van het nieuwe bedrijf. Naar zijn mening werd wel eens te licht vaardig gedacht over de groei van be drijven, waarvan men denkt dat zij au tomatisch delen in de groei van de ge meente. Die groei is slechts mogelijk als er heel hard gewerkt wordt. Dat er in 35 jaar hard gewerkt was bleek volgens de burgemeester uit dit fraaie resultaat.

Soester Courant | 1964 | | pagina 19