Verdergaande inflatie Baantje glijden Ruitersportvereniging ,Soestdij k' opgericht HET OOG GERICHT OP RUITERSPORT Het doornige pad der gelijkwaardigheid Onderscheiding Meisje ernstig gewond Programma van B.D.C. o Opstellingen Biljartvereniging Zonnehemel VRIJDAG 16 OKTOBER 1964. 43c JAARGANG NO. 79. SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.75. Verschijnt Iedere dlnsdaf en vrijdag. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT MA SOEST - TELEFOON 2566 - GIRO 126156 Onze economische situatie laat in het komend jaar weinig ruimte tot loonsver hogingen toe, zo heeft de regering in de troonrede en bij de behandeling der be groting laten weten. De vrees voor een verder gaande inflatie, die hieraan ten grondslag ligt, is inderdaad niet denk beeldig. En om dezelfde reden zou de regering de belastingverlaging ook nog tot 1966 willen uitstellen. De forse loonsverhogingen van het afge lopen jaar hebben de te krappe arbeids markt nog nauwelijks beïnvloed. De con junctuur heeft er niet onder geleden, er is nog immers een gebrek aan arbeids krachten en dus ook een voortdurende druk tot loonsverhoging. Uit recente strubbelingen en processen- verbaal in de bouwwereld blijkt, dat er hier en daar reeds weer met de lonen volgens de c.a.o. wordt geknoeid. Ook be drijven in de metaalnijverheid wringen zich in allerlei bochten om hun werkne mers toch maar tevreden te stellen en te behouden. De vakbonden hebben trou wens reeds aangekondigd, dat zij zich niet zullen neerleggen bij het inzicht van de regering en ook voor het komende jaar nieuwe loonsverhogingen aan de orde zullen stellen. Mede om de druk op de lonen iets te verminderen, wordt er door enkele frac ties in de Tweede Kamer nu op aange drongen om de belastingverlaging toch reeds met 1 januari a.s. te doen ingaan of uiterlijk per 1 juli 1965. Hoewel niet alle categorieën werknemers hiervan ge lijkelijk profiteren, zou een spoedige be lastingverlaging voor de grootste groe pen loontrekkers reeds een prettige ver ruiming betekenen van het bedrag dat zij in handen krijgen. Waar de loonbe lasting, in tegenstelling tot de inkom stenbelasting, direct wordt ingehouden, is het effect dus direct in het loon zakje merkbaar. Nog om een andere reden is een vroeger ingaan van de belastingverlaging van groot belang. De kleine zelfstandigen immers profiteerden niet of nauwelijks van de loonsverhogingen die de werk ne mers alom ten deel viel. Misschien heb ben velen iets geprofiteerd van een wat ruimere bestedingsmogelijkheid bij hun cliënten, doch dat zal wel bij weinigen de 15 procent hebben bereikt. Zij vooral kregen wel de volle lasten te dragen van de verhoogde huur, uit te betalen lonen, de tariefverhogingen van vervoer, van post en andere dienstverleningen en krijgen met januari de volle zwaarte te dragen van de verhoging der sociale pre- mieën. Hoe zwaar de inflatoire ontwikkeling op deze groep van de bevolking drukt, schijnt thans langzamerhand ook tot enige kamerleden door te dringen, die ook hierom het vroeger ingaan van de belastingverlaging bepleiten. Natuurlijk is het zo, dat ook die belas tingverlaging tot en verruiming der be stedingen kan leiden en een inflatoire druk kan uitoefenen. Maar, zoals reeds opgemerkt, aan een verder gaande in flatie schijnt nauwelijks te ontkomen. Nieuwe loonsverhogingen lijken ook in 1965 niet achterwege te kunnen blijven. Een vroeger ingaan van de verlaging kan het percentage wellicht drukken, waar door prijsverhogingen niet of in mindere mate noodzakelijk worden. Dan is het Wat zijn mensen toch nieuwsgierig, Er wordt van alles aan gedaan Om hoger sferen te bereiken, De hoogste hemel te bekijken In technisch zeer volmaakte baan. Wij sparen moeiten noch de kosten, Miljarden worden neergeteld, Wanneer het ging om projectielen, Waarvan de meesten eerst nog vielen, Dan was er steeds voldoende geld. In onze tijd ging het per sleetje En roetsten we vol vaart omlaag, Nu zijn het zulke gekke tijden Dat drie man samen baantje glijden Omhoog de aarde om, en graag! Dan zijn ze weer een dag gewichtloos En blootgesteld aan stralingskracht, Dan suizen ze rondom de aarde, Zien zon en maan en sterren, maar de Verstandige zwijgt of hij lacht. Miljoenen lijden er ontbering, Zijn ondervoed en slecht gekleed; Zij leven van vandaag op morgen, Maar hebben in hun vele zorgen Van de „beschaving" nog geen weet. Zolang er bij ons op veel plaatsen Nog leed en armoe samengaan. Mag het haast wel een wonder heten Dat men zo fel is om te weten: Hoe kom ik het eerst op de maan? JAAP MIJDERWIJK. ook niet de schatkist die alleen van de loonsverhogingen profiteert, want zonder de belastingverlaging komt het daar vrij wel op neer. De belangrijke groep van kleine zelf standigen had tot nu toe vrijwel geen pleitbezorgers in de Kamer, in tegenstel ling tot het bedrijfsleven en de loontrek- kenden. Het wordt zeker tijd, dat nu ook met hun belangen eens rekening ge houden wordt en zij eindelijk eens een kleine verlichting in plaats van een voortgaande verzwaring van lasten ver krijgen. De verhoudingen worden anders wel heel erg scheef getrokken en dat is nauwelijks meer democratisch te achten. Het voorlopig bestuur van de ruiter sportvereniging „Soestdijk", welke gis teravond in hotel La Bordelaise opge richt is, had een zinvoller naam bedacht dan deze wat gewone „plaatsaanduiding", maar deze naam kon niet gebruikt wor den. De belangrijkste aktiviteit van de ver eniging zal zijn het laten geven van extra instructie. Dit zal de heer J. L. Koderitsch verzorgen. Hij gaf reeds in structie aan de aspirant-leden en zal de leden de volgende week op drie avonden in groepen les geven. Aan de familie J. Wilten was verzocht de vereniging de eer aan te doen de naam Jan Willem Wilten te gebruiken. Jan Willem is de enige succesvolle ruiter die Soest ooit gehad heeft. Op zestienja rige leeftijd werd hij de vorige maand jeugdkampioen dressuur van Neder land. Op 6 oktober overleed hij tijdens een trainingsrit te paard. Dit verzoek van de ruitersportvereni ging i.o. had de waardering van de famile Wilten maar omdat de manege in wording van de heer Wilten de naam van zijn zoon zal dragen kon hieraan geen gevolg gegeven worden. De heer C. Zaalberg, waarnemend voo- zitter en kandidaat voor het voorzitter schap, leidde het eerste deel van de ver gadering. Hij deelde mee dat bericht van verhindering gezonden was door de heer Th. M. Peet, directeur van de Stichting voor lichamelijke opvoeding en sport Soest, door de heer L. Fach, secretaris van de Soester Zakenkring en door de heer F. Posthumus van wie later door de secretaris een schrijven werd voorgele gen waarin hij de leden van de vereni ging op het hart drukt ervan doordron gen te zijn dat de ruitersport een heel bijzondere sport is omdat zij beoefend wordt in samenwerking met een edel dier. Verrassend was de mededeling van de waarnemend voorzitter dat hij zijn kan didatuur introk en zijn plaats beschik baar stelde aan de heer J. K. de Bruin, die door penningmeesteresse mevr. C. Zaalberg van huis gehaald werd om ken nis te maken met de leden van de ver eniging waarvan hij het voorzitterschap met 36 tegen 3 blanco stemmen ver wierf. De laatste daad van de waarne mend voorzitter was een daad van pië teit. Op zijn verzoek werd staande een minuut stilte in acht genomen ter na gedachtenis van Jan Willem Wilten. Naast de heer De Bruin werden mevr. C. Zaalberg en de heren C. Schmidt, J. van Tamelen en E. Wagensveld in het be stuur gekozen. Zij zijn respectievelijk penningmeesteresse, secretaris, commis saris van materiaal en commissaris van aktiviteiten. De heer De Bruin sprak de 50 aanwezi gen, onder wie veertig leden, toe en hij wees erop dat het instandhouden van een ruitersportvereniging in Soest geen sinecure is. Dit heeft het verleden be wezen. Naar zijn mening geeft de start van deze vereniging reden tot optimis me. Hij verzocht de leden met klem er steeds aan te denken dat het hun vereniging is en niet de vereniging van het bestuur. De donateurskaartenaktie werd geleid door mevr. C. Zaalberg, die de eerste donatrice, mevr. C. Schmidt, dank bracht voor haar bijdrage voor het jaar 1965. Vlot gingen 105 wervingskaarten van de hand en de leden zullen wedijveren in het werven van donateurs. Op 1 no vember ligt een prijs klaar voor het lid dat de meeste donateurs aangebracht heeft. Het ligt in de bedoeling dat onderlinge wedstrijden georganiseerd worden en dat puzzelritten gehouden worden. In de cember zal er een filmavond zijn die verzorgd wordt door de Nederlandse Hippische Sportbond. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van de vereniging deel te nemen aan de intocht van St. Nicolaas in verenigingsverband, maar daar het in de bedoeling ligt dat St. Nicolaas begeleid zal worden door vele zwarte Pieten te paard is deze aktiviteit overgedragen aan manege „De Vrij- J. K. de Bruin, voorzitter heid", het centrum van de nieuwe vere niging. Uiteraard zullen dan toch vele leden van de vereniging de Sint op zijn tocht door Soest begeleiden. Voor de vereniging zelf zou deze wijze van naar buiten treden echter niet representatief zijn. De behandeling van het concept huis houdelijk reglement vereiste weinig tijd omdat er niet veel op- of aanmerkingen waren. Een lid vond de contributie van 10,— per kwartaal wat aan de hoge kant, maar de andere leden waren het hiermee niet eens en het bestuur ook niet. Tijdens de rondvraag werd een beker beschikbaar gesteld voor een nader aan te wijzen onderlinge wedstrijd. In zijn slotwoord wekt de voorzitter op tot aktiviteit in het belang van de jonge vereniging die nu al bijna vijftig leden heeft die hun entreegeld betaalden. De heer J. Hilhorst, 25 jaar kerkmeester, van de rk. kerk te Soest-Zuid, ontvangt| hedenavond de pauselijke onderscheiding] Pro Ecclesia et Pontifice, die door pa toor Lommerse uitgereikt zal worden in' aanwezigheid van het kerkbestuur. Mevr. C. H. Verstegen-Kettlitz, bekend in V.V.D.-kringen en ondermeer presidente van de Rotterdamse vrouwengroep van de V.V.D., heeft in het Oranje Hotel gesproken voor de Soester V.V.D.-vrou wengroep over het onderwerp „Het doornige pad der gelijkwaardigheid". Zij werd ingeleid door de presidente mevr. D. J. P. Oranje, die het in het kader van het onderwerp passend vond mede te delen dat enige vrouwen tot burgemeester benoemd waren. Zij sprak er haar vreugde over uit dat het de afdeling nog steeds lukte spreeksters aan te trekken en zij dankte mevr. Ver stegen die helemaal uit Rotterdam ge komen was om te spreken. Mevr. Verstegen wees erop dat sinds heel lang man en vrouw in de handel en op de boerderij gelijkwaardig zijn. De industrialisatie veroorzaakte de da lende appreciatie van de vrouw. Thans streeft men naar gelijkwaardigheid en zowel mannen als vrouwen moeten zich aan de veranderende omstandigheden aanpassen. Mannen, die schamper spre ken over de prestaties van vrouwen in beroepen die niet typisch vrouwelijk zijn, doen dit meestal om een minder waardigheidscomplex te bestrijden en vrouwen die niet zoveel voor gelijk waardigheid voelen dienen hun minder waardigheidscomplex te overwinnen. Gelijkwaardigheid brengt grotere verant woordelijkheid voor de vrouw met zich mee. Een deel van deze verantwoorde lijkheid ontving de vrouw in 1957 toen de regering afstapte van de handelings onbekwaamheid van de vrouw. De wet op de nationaliteit van de gehuwde vrouw was weer een stap verder. Thans is het niet meer zo dat men de vrouw domweg de nationaliteit van de man geeft, maar ze is vrij in haar keuze. Vergeleken met landen als België, Frankrijk en Engeland zijn we dan ook al een heel eind op de goede weg. In Duitsland hebben de vrouwen een veel grotere zelfstandigheid dan wijlen hun Führer wilde. „Volwassen" mannen accepteren de vrouw als gelijkwaardig. Deze gelijk waardigheid moet echter door de vtouw verdiend worden. Zij kan dit door ver antwoordelijkheid te aanvaarden en ge lukkig zijn er wat de V.V.D. betreft vele vrouwen die dit durven. Toch ontbreekt het hier en daar nog wel eens aan verantwoordelijkheid bij vrouwen die wel de lusten maar niet de lasten van een bepaalde functie of beroep willen aanvaarden. Er zijn zelfs vrouwen die vinden dat zij het geld dat zijn naast het inkomen van de man verdienen zelf mogen houden. Deze vrouwen weten vaak niets van het inkomen van hun mannen en ook niets van de lasten die hij heeft. In haar ad vocatenpraktijk had mevr. Verstegen hiervan frappante staaltjes meegemaakt. Ouders hebben de plicht hun kinderen op te voeden in een sfeer die de gelijk waardigheid ten goede komt, want de gelijkwaardigheid van de toekomstige vrouwen is hiervan mede afhankelijk. De vrouw maakt thans grotendeels deel uit van „Das feindliche Leben", evenals de man en ze heeft er dan ook recht op gelijkwaardig aan de man te zijn. Er zijn wel eens vrouwen die erover klagen dat de mannen niet zo hof felijk zijn als vroeger. Als dit zo is dan moeten zij het accepteren, want zij wil den gelijkwaardig aan de man zijn. Helaas kan een vrouw deze gelijkwaar digheid thans meestal alleen in een be roep of functie verwerven als ze met kop en schouders boven haar manne lijke collega's in dezelfde functie of het zelfde beroep uitsteken. Vaak bereikt ze slechts een gelijkwaardige positie als ze meerwaardig is. Bij agrariërs en in vele arbeidersgezinnen spelen deze dingen geen rol, want daar is de vrouw al als gelijkwaardig geaccepteerd. In christelijke kringen en bij de confes sionele partijen komt het erkennen van de gelijkwaardigheid van de vrouw op gang. Vrouwen moeten geen burgers van het tweede plan zijn en ze moeten dat zelf niet willen. Ze dienen zich van veel buiten het huishouden op de hoogte te houden om vragen van kinderen naar behoren te kunnen beantwoorden. Vrouwen die zich uitsluitend met het huishouden moeten bezighouden moeten niet neerkijken op gehuwde vrouwen die een betrekking vervullen. Vele vrouwen hebben in hun huishouden geen volle dige dagtaak en het is juist dat zij ge lijkwaardig aan de man willen zijn. Gelijkwaardigheid is echter geen ge lijkheid en bij alles wat zij doet moet de vrouw haar vrouwelijke waardigheid in het oog houden. „Wie ben ik, dat ik dit mag doen", zei H.M. de Koningin bij het aanvaarden van een ambt dat haar als gehuwde vrouw en moeder van vier kinderen het „hoogste beroep" van ons land verschaf- De ruitersport heeft in Soest heel lang niets te betekenen gehad, want onze ge meente was een soort rusthuis voor al les wat op een laag niveau gepensio neerd was. Een optimist heeft het wel eens met een manege geprobeerd, maar een succes werd dit niet. Nu zijn er in eens vier maneges, ontstaan in twee jaar. In oktober 1962 werd gestart met Nótre Paradis in Soesterberg, manegé René in de Bosstraat volgde, daarna kwam ma nege De Vrijheid aan het einde van de Koninginnelaan en er wordt hard ge werkt aan de manege van de heer J. Wil ten aan de Ferdinand Huycklaan, die een ander karakter zal hebben dan de drie genoemde maneges en van exclusiever gehalte zal zijn. Eerst niets en nu vier maneges, het lijkt wel een beetje teveel van het goede, maar er blijkt in ieder geval uit dat er belangstelling voor de ruitersport in Soest is. Dat blijkt ook uit het feit dat er een ruitersportvereniging opgericht is die al bijna 50 leden heeft. De initiatiefnemers bezitten ongetwijfeld enige moed, want zij weten dat reeds drie van dergelijke verenigingen sneuvelden. De laatste is wel opgericht maar de ener gie voor de opheffing heeft blijkbaar ontbroken, want na de oprichtingsver gadering en een tweede vergadering, die een flop werd, heeft niemand nog iets van deze vereniging gehoord. Vier maneges in Soest is een groot waag stuk en een ruitersportvereniging is een waagstuk, maar het is in ieder geval verheugend dat er iets leeft in de ge meente, terwijl de dood bij menige ver eniging om de hoek kijkt omdat de tele visie een machtig medium is. Het is dan ook te hopen dat de maneges en de ruitersportvereniging succesvol zullen Z1]n' KANTMAN. te. Eenzelfde nederigheid en waardigheid kan de Nederlandse vrouw de volledige gelijkwaardigheid doen verdienen.", aldus mevr. Verstegen. Na de pauze beantwoordde zij vragen. Gistermiddag is het zevenjarig meisje C. W. A. op de Birkstraat gegrepen door een personenauto, bestuurde door de verkoop ster P. H. O. uit Amersfoort, die in de richting Amersfoort reed. Het kind werd vele meters meegesleurd en is na behandeling door dokter Stro band eerst naar Zonnegloren en later naar het Stads- en Akademisch zieken huis in Utrecht gebracht. Zij heeft een schedelbasisfractuur en haar toestand is zorgwekkend. Zondag Actif 1-B.D.C. 1, 2.30 uur. N S C. 2-B.D.C. 2, 2.30 uur. 's Graveland 4-B.D.C. 3, 12 uur. B D C. 4-Quick 4, 2.30 uur. B.D.C. 6-B.D.C. 5, 12 uur. Zaterdag B.D.C. B-Amsvorde B, 4.15 uur. B.D.C. C-B.D.C. D, 1.45 uur. B D C a-Amsvorde a, 4.15 uur. B.D.C. b-C.J.V.V. b, 2.45 uur. BD.C. c-Scherpenzeel b, 2.45 uur. S E C. c-BJD.C. ee, 2.45 uur. V.V.Z. a-B D.C. f, 2.45 uur. Pupillen B D.C. 3-C.J.V.V., 1.45 uur. V.V.Z.A.-B.D.C. 1, 1 45 uur. Achterveld-B.D.C. 2, 3 uur. B.D.C. komt zondag in de uitwedstrijd tegen Actif in de volgende opstelling uit: doel Van Hattem: achter E. Hilhorst en v d. Mast: midden Voet, Van Asch en Roest; voor Van Megen, M. v. d. Lugt, Gros, J. V. d. Lugt en Dorresteijn. Hees speelt uit tegen Nijenrodes in de volgende opstelling: doel Muis; achter v. d. Beek en De Jong; midden Jekel, Geijtenbeek en Kok; voor Budding, El- frich. Bosman, Sakkers en De Bree. V.V.Z. speelt uit tegen Hertha in de vol gende opstelling: doel J. van Kooij; achter Pouw en v. d. Munt; midden J. van Kooij, H. van Kooij en Wassenaar; voor Demmers, v. d. Bovenkamp, Van Doorn, v. d. Bos en Floor. De biljartvereniging Zonneheuvel zal weer deelnemen aan de competitie. Er komen 2 teams uit. Het vorig jaar is niet aan de competitie deelgenomen. Gisteravond is in restaurant Zonneheuvel de jaarvergadering gehouden. Voorzit ter A. D. Saai werd herkozen. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat 3 van de veertien leden goed startten door het uit komen in wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van het district Eemland van de Koninklijke Nederlandse Biljart bond. Eén van hen promoveerde.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1