f£ B. J. van de Linden 25 jaar koster-suisse Altijd da BroncBiï Beffen D. ENGEL Welvarend Zweden Officiële mededelingen. MET RAAD EN DAAD TWEEDE BLAD Zonder commentaar. Duitsland heelt L6 miljoen arbeiders tekort UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Bijeenkomst V.V.D. Bridgen hoortoestelien oonenberg Is nu gevestigd Bergstraat 5 telef. 1203© Amersfoort sSport-agenda. Programma van S.E.C. Handbalprogramma Hockeyprogramma Korfbalprogramma POLITIE TEL. 44 44 BRANDWEER 3 3 3 3 De heer B. J. v. d. Linden heeft een kleine dertig jaar een zaak in Soest- Zuid en sinds 1958 ook een zaak in Soestdijk. Daarnaast is hij secretaris van de r.k. begrafenisonderneming St. Bar- bara en heeft een werkzaam aandeel in de 50 tot 60 teraar debestellingen die deze onderneming per jaar in de drie paro chies verzorgt. Hij is dus helemaal niet om werk verle gen en ook niet om bijverdienste. Merk waardig is het dan ook dat hij vijfen twintig jaar koster-suisse van de r_k. kerk te Soest-Zuid is zonder enige be loning. Dat wil zeggen, zo was het tot zondag j.1. Toen kwam de beloning in de vorm van een gouden polshorloge, vele bloe men, geschenken en taarten, die hij echt niet nodig heeft om zijn lichaam wat volslanker te maken. Ook was een ge schenk het bezoek van de raad van elf met aan het hoofd Prins Carnaval. De voorzitter van de raad van elf, de heer A G. Hilhorst sprak de jubilaris toe en gaf hem namens de raad een paar gou den manchetknopen. De prins bood na mens de carnavalsgasten een zilveren si garettendoos aan. Hierna volgden twaalf geschenken waarbij de prins geen prins maar „vader van Knelis" was. Er is heel veel pret gemaakt ter gele genheid van dit jubileum en er is heel veel gezongen. Zo van „Dopen en trou wen. Ben was er bij" en „Weekin weekuit klokken geluid, daar in Soest-Zuid". 's Morgens was het wat rustiger toege gaan tijdens de huldiging van de heer Van der Linden en andere jubilarissen door het kerkbestuur. De heer Van der Linden is in Soest ge boren, dus het is begrijpelijk dat hij voor velen doodgewoon Ben is en dat zelf ook gewoon vindt. In 1935 begon hij zijn slijterij en wijn handel in de Soesterbergsestraat. Er moest hard gewerkt worden want de tij den waren niet rooskleurig. In 1939 werd de r.k. kerk te Soest-Zuid ingewijd en pastoor Lommerse vroeg of de heer Van der Linden hem als koster en suisse ter zijde wilde staan. „Nee", zei de heer Van der Linden „daar begin ik echt niet aan, ik ben allang blij dat ik het in Soestdijk niet meer ben". De pastoor was echter niet voor één gat te vangen en hij verzocht zijn aanstaande koster-suisse of hij hem dan voorlopig uit de brand zou kunnen hel pen. Dat voorlopig is voorlopig 25 jaar gewor den. Bij het begin van de koster-suisse carrière was het heus niet zo gemakke lijk en menigmaal ging de jonge vader Van der Linden onder de dienst even "thuis kijken of alles met de" kinderen BOSSTRAAT 5 TELEFOON 2543 in orde was. want mevr. Van der Linden zat dan ook in de kerk. Oppas was niet zo gemakkelijk te krijgen. De eerste twintig jaar heeft de heer Van der Linden helemaal alleen gewerkt. Sinds vijf jaar wordt hij geassisteerd. Willem Willemsen en Jan van Empelen zijn z'n assistenten. Iedere zondag om half acht en tien uur de hoogmis en om zes uur het lof. En dan ook nog met drie touwen de klokken luiden en als suisse een oogje in het zeil houden. En niet te vergeten het geld op- halen, wat eigenlijk al een hele vreemde bezigheid is voor iemand die voor zijn werk niet betaald wordt. Dan de trouwe rijen in de kerk en de uitvaartdiensten, want de heer Van der Linden heeft met trouw en rouw te maken. Gemiddeld tre den elk jaar 25 bruidsparen voor het altaar en worden er 25 uitvaartdiensten gehouden. Vreemde dingen gebeuren er ook in het leven van een koster-suisse. Zo is het wel eens voorgekomen dat hij als getuige moest fungeren bij een huwelijk omdat de man die getuige zou zijn niet kwam opdagen. Een heel vreemd gebeuren vas een begrafenis op 10 mei 1940. Er arri veerde een lijkwagen met acht koetsjes, maar zeven koetsjes waren onbezet, om dat oorlogshandelingen het bijwonen van de begrafenis verhinderd hadden. De heer Van der Linden roemt de goede samenwerking met de pastoor en het kerkbestuur en met zijn dochter Corrie, die hij de rechterhand van de koster noemt. Twee zoons maken zich als ako- lieten in de kerk te Soest-Zuid verdiens telijk. Iemand die voor zijn werk betaald wordt moet het goed doen, maar de heer Van der Linden is van mening dat iemand die niet betaald wordt net zo zijn best moet doen om het goed te doen. Toen hij ziek was moest hij vervangen worden en hij hoorde dat het niet zo gesmeerd liep als anders. Dat kon ook niet, maar terecht was hij er toch wel een beetje trots op dat zijn pogingen het in die vijfentwintig jaar zo goed mogelijk te doen niet mislukt waren. Cf Veel dank verdient professor Oberth Van u en mij en allemaal. Voor zijn idee dat gelanceerd is In 't vooruitstrevend Oldenzaal. Hij wil een grote ruimtespiegel, Door kosmonauten aangebracht, Die zal het zonlicht weerkaatsen. Dan is het nergens ooit nog nacht! Met zo'n driehonderd kilometer Als de geschatte middellijn, Verdwijnen alle duisternissen En zal er immer daglicht zijn. Het zal wel even moeten wennen, De nachtvorst is dan afgedaan, Geen nachtuil zal er zonder nachtrust Met de goedkope nachtboot gaan. Wat nu geen daglicht kan verdragen Zal dan geen dieventuig meer doen; Voor de politie wacht een makkie, Agenten met vervroegd pensioen. De dokter zal geen nachtbei hebben, Geen meisjes meer voor dag en nacht, De nachtpon zal het loodje leggen, Philips zijn gloeilamp sterft heel zacht. De nachtegaal zal nog wel blijven, Dat is tenminst één geluk, Maar ons museum krijgt het moeilijk Met het beroemdste schilderstuk. Mijn kleinzoon zal een Rembrandt kleuren, Zijn klein probleempje komt weldra, Verwonderd zal hij vader vragen „Wat is dat toch, een nachtwacht, pa?" JAAP MIJDERWIJK. Zweden is 't land met het hoogste na tionale inkomen in Europa. De levens standaard ligt er aanzienlijk hoger dan bij ons en wat de Zweedse werknemers in de fiscale draaimolen verliezen, heb ben zij op de maatschappelijke schom mels tot dusver steeds teruggewonnen. Zweden is het land, waar de sociale ui tersten zijn weggevallen. Er zijn weinig miljonairs, vrijwel geen paupers. Stand verschillen worden hier snel uitgewist. Levensgewoonten worden in brede kring genivelleerd. Grootgrondbezitters ver dwijnen, prinsessen trouwen met gewone burgers, en prinsen trouwen met gewone zakenmensen. Is het inkomen in Zweden hoog, men betaalt er ook meer personele belasting dan in de meeste andere Euro pese landen. Daar staat een feilloos ap paraat van sociale voorzieningen tegen over. Zo worden de pensioenen er be rekend op basis van 2/3 van het inko men. gedurende de 15 beste werkjaren. Eén van elke vijf Zweden bezit een auto, de helft van de bevolking is aangeslo ten op het telefoonnet. Een van elke drie gezinnen heeft een studerende zoon of dochter. Hoewel dit levenspatroon zeer aantrek kelijke kanten heeft, begint men in Zweden de schaduwkanten er van ook steeds meer te zien. Er is een toenemen de bureaucratie en haar bemoeienissen met het particuliere leven verontrusten menigeen. De persoonlijkheid dreigt on der te gaan in het collectivisme. De ver stedelijking roept allerlei problemen op. Honderdduizenden Zweedse plattelanders trekken naar de steden, waar de ver diensten veel hoger liggen, maar kun nen zich dan niet aanpassen aan het le ven in de grote stad. Daardoor raken velen van hen gedemoraliseerd. Dienten gevolge trekken een groot aantal huwe lijksdrama's, alsook een stijgende jeugd criminaliteit hun sporen in het kielzog van de welvaart. Ondanks zijn welvaart kampt de Zweedse natie dus met allerlei puberteitsverschijnselen en is de weg naar algehele (volks)volwassenheid nog lang niet volbracht. De plaatselijke afdeling van de V.V.D. houdt maandag 19 oktober a s. een ver gadering in het Oranje Hotel. Het 2e Kamerlid mr. Portheine, voor heen directeur van de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond, spreekt over „Een spannend jaar tegemoet". DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Soest; brengen ter openbare kennis, dat op 6 oktober 1964 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van F. M. Pels, van beroep pensionhouder, wonende te Soest, Van Lijndenlaan 10, om een verlof A voor de eet- en conversatiezaal en terras van het perceel, plaatselijk gemerkt nr. 10 en ge legen aan de Van Lijndenlaan aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van deze vergunning schrifte lijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbrengen. Soest, 16 oktober 1964. Hoestdrank in tabletvorm. 95ct GEDEELTE EIKENLAAN AFGESLOTEN Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter kennis van belanghebbenden dat de Eikenlaan, voor zover betreft het gedeelte tussen de Birkstraat en de Soesterbergsestraat met ingang van 19 oktober a.s. tijdelijk gesloten zal zijn voor alle verkeer in beide richtingen, in verband met de uitvoering van werk zaamheden. WIJZIGING KAPVERORDENING Burgemester en wethouders van Soest maken bekend dat gedurende drie maan den ter gemeentesecretarie afdeling algemene zaken, geopend op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur, voor een ieder ter inzage is gelegd het raadsbesluit van 17 juni 1964, strekkende tot de vaststelling van een Verordening tot wijziging van de kapverordening. Soest, 16 oktober 1964. GEEN SPREEKUUR WETH. DE HAAN De wethouder van Onderwijs en sociale aangelegenheden van Soest, de heer de Haan, brengt ter kennis van belangheb benden, dat hij verhinderd is op dinsdag, 20 oktober a.s. zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn om aan J. J. G. v. d. Toom, Prof. Lo- rentzlaan 99, Soesterberg op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het be paalde in artikel 20 van de Wederop- bouwwet vergunning te verlenen voor het bouwen van 5 autoboxen op het per cel gelegen aan de Prof. Lorentzlaan 99, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nummers 2951, zulks in afwijking van het uitbreidingsplan in onderdelen voor gronden in en om Soesterberg (uitbrei dingsplan Soesterberg-dorp). Alvorens een definitieve beslissing te ne men stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stuk ken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 16 oktober 1964. De viertallencompetitie 1964-1965 van de Nederlandse Bridge Bond, district Gooi en Ommeland, is gestart. De eerste uitslagen van de Soester brid geclub „Ontspannig na Inspanning" luiden als volgt: 2e klasse B; 't Gooi 5-O.N.I. 1 0-6. 2e klasse D; Hilversum 5-O.N.I. 4 0-6. 2e klasse E: Hilversum 6-O.N.I. 3 6-0. 2e klasse G: Amersfoort 5-O.N I 2 1-5. 3e klasse A: Hilversum 8-O.N.I. 5 1-5. 3e klasse C: 't Gooi 7-O.N.I. 7 6-0. 3e klasse D: Amersfoort 6-O.N.I. 10 6-0. 3e klasse E: 't Gooi 6-O.N.I. 8 6-0. 3e klasse F: Hilversum 9-O.N.I. 9 5-1 VERHUISKOSTEN. Hoeveel onkosten plus verhuis kunnen wij vragen aan de koper van ons huis Hoeveel kunnen wij laten betalen en is hij dat ver plicht of moet je dat onderling regelen? vraagt farn v. H. AntwoordWij veronderstellen dat u huurder bent van een woning, aange zien u deze onkosten anders in de ver koopsom zou hebben verdisconteerd. Als een woning van eigenaar veran dert en deze zegt de huur op, dan ge niet de huurder automatisch huurbe- scherming en kan dus büjven zitten. De eigenaar kun dan, als hij drie jaar in het bezit is van het pand, een ont ruimingsproces voeren voor de kanton rechter, indien hij het huis dringend nodig heeft voor eigen gebruik. Wint hij dit proces dan zult u de woning moeten verlaten en zal de gemeente u een an dere woonruimte moeten toewijzen. De eigenaar behoeft u dan geen onkosten of verhuiskosten te vergoeden. Verliest de eigenaar het proces, dan kunt u blijven zitten. U kunt echter wel met de koper van het huis tot overeenstemming zien te komen dat u bij vergoeding van een bepaald bedrag bereid bent het huis te ontruimen, maar rekent u er daarbij wel op, dat dan de gemeente niet ver plicht is u aan andere woonruimte te helpen, indien u vrijwillig het huis ver laat. HUURDER GEMEUBILEERDE KAMER. Wat is de rechtspositie van huur ders van gemeubileerde kamers? vraagt A. F. P. Antwoord Wij hebben nog eens voor u geïnformeerd hoe de rechtspositie is van huurders van gemeubileerde kamers. De ze vallen inderdaad wel onder de huur- bescherming en wanneer de verhuurder gelast dat zij de kamers moeten ont ruimen, kunnen de huurders hiertegen protest aantekenen en zal de kanton rechter moeten uitmaken in hoeverre dit protest ontvankelijk verklaard kan worden. Niettemin is de positie van de kamerverhuurders (trouwens ook van onderverhuurders) nog erg vaag en daarom hebben verschillende kamerle den blijkens het voorlopig verslag van de Tweede Kamer ook gepleit voor een versterking van de rechtspositie van deze groep. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 16 OKTOBER 1964. Iemand, met een gewicht van 125 pond heeft voldoende zout in zijn li chaam voor twee eieren. Het bevat vet voor zeven stukken zeep, koolstof voor ca 9000 potloden, fosfor voor 200 luci fers, ijzer voor een tweeduims schroef voldoende kalk om een kamer mee te witten, water om honderd bierflesjes mee te vullen en zwavel om vijf ratten me te verdelgen. De Britse politie startte onlangs een uitgebreide opsporingsactie naar de 31- jarige Lane, die uit de gevangenis van Chelmsford zou zijn ontvlucht. Nader hand bleek, dat Lane zich in de gevan genis had verstopt. In Engeland neemt het aantal echt scheidingen toe in dezelfde verhouding als de import van appels. Longkanker is in de loop van de jaren in geüjke mate toegenomen als het dragen van nylon kousen. Aan de IJ-tunnel te Amsterdam wordt met grote spoed gewerkt. De onderste foto toont hoe de tunnel er over enige jaren uit zal zien. Teams van S.E.C. spelen zondag de vol gende wedstrijden: S.E.C. 1-Saestum 1 2.30 uur. S.E.C. 2-Nijenrodes 2 12 uur. Veense Boys 3-S.E.C. 3 12.45 uur. H.V C. 4-SE.C 4 12 uur. S.E.C 5-V.V.Z.A. 4 12 uur Zaterdag wordt gespeeld' S E C. A-Saestum A 4 uur, S.E.C. B-H.V.C C 2.45 uur. S.E.C. a-IJsselmeervogels a 4.15 uur. S.E.C. c-B D.C ee 2.45 uur Teams van B.D.C. spelen zondag de vol gende wedstrijden: Dames-senioren: Fidelitas-B D C. 12 uur. Heren-senioren: Olympla-B.D C 1 uur. Dames-junioren: B.D.C.-BS.V. 1 uur. Heren-junioren: B.DC.-HHC. 1 uur. Dames-aspiranten: Achilles-B.D.C 12 u. Dames-aspiranten: B.D.C. 2-Spirit 2. Heren-aspiranten: U.D-B.D.C. Heren-junioren: Laren 2-B.DC. 115 uur. Het volgende hockeyprogramma is voor de Soester teams vastgesteld: Heren-veteranen-S.C.H C. 2 uur. Heren 2-Gooi 2 12 sur Dames 1-Gooi 2 12 pur. Dames 2-Randwijk 3 12.15 uur Dames 3-Be Fair 5 2 uur Schaerweijde 2-heren 1 1 uur. Hilversum 10-heren 4 11 uur. Hilversum 10-Heren 4 11 uur. Schaerweijde 8-heren 5 12 uur. Dames 1 speelt in de volgende opstel ling: doel E. Körmann Rudi; achter I. Dalenoort en J. Hoppenbrouwers; mid den A. van Hofwegen, L. v. d. Sterren en Tr. Reynders; voor L. de Vink, C. de Beurs, M. Schutte, St. Ho japenbrouwers en M. Kuiper. Heren 1 komt als volgt uit: doel P .van Hofwegen: achter W. van Es en E. Hin- derdael; midden B. Vriens, D. Stroband en N. v. Zadelhoff voor P. v. Hofwegen, H. van Es, H. Evenhuis, A. Bolhuis en P Moree. De veteranen spelen in de volgende op stelling: doel J. Tiedema: achter R. Wes- sels Boer en H. v. d. Dussen: midden H. v d. Weijden. E. Hinderdael en C. van Asselt; voor Ph. Bakker, J. van Balen, C. Dobben, G. Geytenbeek en J. Polak. Het tweede team van de korfbalvereni ging „De Meteoren", dat altijd op zater dag speelt, is het komende weekend vrij. Meteoren 1 gaat zondag naar Amersfoort en speelt om 2 uur tegen Soesterkwar- tier 2. Meteoren 3 speelt om 12.30 uur in Bilthoven tegen Biko 3. Het eerste juniorenteam speelt om 2 uur in Utrecht tegen Welgelegen. Onlangs is een Portugese timmerman, genaamd Rodriquez, als de miljoenste buitenlandse arbeider in west-Duit-sland feestelijk ingehaald. Nochtans bestaat er nog altijd een groot aantal vacatures in de Westduitse industrie. Op het ogen blik wordt het tekort geraamd op 1,6 miljoen werkkrachten. Veel Duitse arbeiders maken overuren opdat het werk wat gedaan moet worden toch verricht wordt en men niet al te erg met de werktijden in de knoei komt. Maar lang niet alle Duitse arbeiders wil leen overwerken, omdat het te weinig opbrengt. Daarom is van verschillende zijden er reeds op aangedrongen de over uren te bevrijden van loonbelasting en andere sociale lasten, maar daar voelt de overheid uiteraard niet veel voor. In het parlement zijn de stemmen om trent deze kwestie verdeeld. De menin gen zijn niet gebonden aan partij-lid- maatschap. Het voornaamste bezwaar is het inkomsten-verlies voor de Westduitse schatkist, maar financiële deskundigen hebben zich beijverd te berekenen dat dit grotendeels zal worden gecompenseerd door meer-inkomen en verhoogde pro- duktie. Een ander idee, dat op het ogenblik door het arbeidsministerie wordt uitgewerkt, betreft de inschakeling van gepensio neerde mannen en huisvrouwen in het produktieproces. Het succes hiervan zal natuurlijk gro tendeels afhangen van de eventuele fis cale faciliteiten, die deze mensen gebo den kunnen worden. Intussen wordt de werving van buiten landse arbeiders steeds moeilijker. Een gevolg van deze gespannen toestand op de arbeidsmarkt is, dat in weerwil van alle protesten van pedagogen en genees kundigen thans honderdduizenden Duit se scholieren en studenten in hun vrije tijd in fabrieken, bouwbedrijven enz. werken en daar een flink zakgeld kun nen verdienen. Maar dit zal straks op hun rapportcijfers wel te merken zijn.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5