Alexander van Joegoslavië Firma U. van de Pol U kunt niet alles weten F0XB0R0 (NEDERLAND) N.V. CONSTRUCTEURS TEKENAARS SOESTERBERG De zee is rijker dan men denkt V.V.V.-nieuws. Samen met minister Barthou te Marseille vermoord Loodgieters- werkzaamheden. KONINGINNELAAN 169 SOEST THE FOXBORO COMPANY Fabriek van Meet- en Regelinstrumenten Medische dienst Publiek maakt kennis met Jeug gdige talenten Maar hoe krijgt men er iets uit? Bijeenkomst bejaarden Ned. Christen Vrouwenbond Demonstratie P.G.E.M. Fa. C. J. v. d. Wiel Gratis gasfornuis Bromfiets weg Dinsdag negen oktober 1934, nu dertig jaar geleden, werd de wereld opgeschrikt door het ontstellende bericht, dat een aanslag op het leven van koning Alex ander van Joego-Slavië was gepleegd, die zijn dood en die van Frankrijks mi nister van buitenlandse zaken Barthou tot gevolg had gehad. De koning van de Serven. Kroaten en Slowenen was juist door de Franse be windsman van de boot afgehaald, en reed met hem door Marseille toen uit de menigte, die langs de weg stond opge steld, de moordenaar naar voren trad en zijn noodlottige werk met succes ver richtte. Alexander zou in Frankrijk be sprekingen voeren met de regering voor eventuele hulp aan zijn land. De gehele wereld vergat even de crisis tijd, dagbladen en tijdschriften wijdden uitgebreide artikelen aan de moordaan slag. De politieke wereld stond enkele dagen volledig op zijn kop. Er was een koning in een vreemde mogendheid van het leven beroofd, welke gevolgen zou dit kunnen hebben? De aanslag in Sera- jewo en de daaruit voortvloeiende we reldoorlog lagen iedereen nog vers in 't geheugen. Gelukkig kon men na enkele dagen van onafgebroken speurderswerk vaststellen, dat de gehele affaire eigenlijk een bin nenlandse aangelegenheid was, die dan weliswaar op buitenlands grondgebied dit noodlottige gevolg had gehad, maar die de wereldvrede als zodanig niet in direct gevaar bracht. Het Kroatische separatisten-complot dat hierachter zat, was spoedig opgerold en na verloop van enkele maanden raakte deze geschiedenis weer in het vergeet boek. Wie was Alexander? Alexander van Joego-Slavië was een kei hard, niet gauw tevreden autocratische, vorst die zijn land, dat pas sinds 1918 na het einde van de eerste wereldoorlog als een automatische staat op de atlas voorkomt, met dictatoriale hand regeer de. Deze autocratie had hij niet van vreemden. In zijn jongensjaren verbleef hij vaak aan het Russische hof te St. Petersburg, waar hem zo te zeggen de eigengereidheid met de paplepel werd ingegeven. Zijn vader, Peter I, was daarentegen een liberaal ingestelde persoonlijkheid, die eerst alleen Servië, later ook Kroatië en Slowenië de voor die dagen geldende betrekkelijke voorspoed gaf. Alexander was een man waar niet mee viel te spotten en waar terdege rekening mee moest worden gehouden. In de Bal kanoorlogen van 1912 en 1913 onderschei- de hij zich bijzonder. Niets was hem te veel. Hij was werkelijk een voorbeeld voor al zijn soldaten. Verjaagd Vlak voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog benoemde zijn vader, die door ziekte onbekwaam was geworden te regeren, hem tot prins-regent. Als zo danig had hij de leiding over het volk en leger in die verschrikkelijke dagen. Eén jaar konden de Serven het uithou den tegen de Oostenrijkers, toen stortte het front in een en vluchtten de man schappen met de regent in hun mid den over de Albenese Alpen. Koude, sneeuw, honger en moeheid trotserende. V/aren dit nu die zelfde Alpen waar hij als jongen had gespeeld? Niets was hem meer overgebleven dan alleen de herin neringen aan die allereerste dagen van zijn jeugd. Daarginds over die bergtop pen had hij gewoond, daar was hij ge boren. Hij kende de landstreek nog precies. Het mooie stadje Cetinje, prachtig ge legen tegen die zelfde Albanese Alpen, waar hij nu meer dood dan levend, hongerig, moe en koud een goed heen komen zocht. Zijn jongens hadden ge vochten als leeuwen doch het mocht op den duur niet meer baten; zij konden het voortrollende oorlogsgeweld niet lan ger tegenhouden. Steenhoffstraat 63 - Telefoon 2432 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Weldra zag hij de zee, met zijn machtige brekers op de kale rotsen. Hoe vaak had hij daar als jongen niet staan kijken? Hier maakte hij zijn plannen, want eens moesten de kansen keren en dan zou hij zijn kans grijpen en waar maken wat hij zo vaak gewild had. Verdrievoudigd. De oorlog ging voorbij. De grote vijand Oostenrijk-Hongarije was gevallen, het herwonnen en gewonnen land werd ver deeld, afspraken werden gemaakt. Servië werd verenigd met het koninkrijk Mon tenegro en kreeg er behalve Bosnië, Dalmatië, Herzegowina, Kraïn, Batsjka en west Banaat, delen van Stiermarken, Albanië. Bulgarije nog twee enorme pro vincies bij: Kroatië en Slowenië, die de oppervlakte van zijn grondgebied ver drievoudigden. Op 1 december van het jaar 1918 er kenden de afgevaardigden van de Natio nale Raad te Zagreb hem als regent in alle Zuidslavische provincies van de vroe gere Donau-monarchie. Hij meette zich de titel van prins-regent van het konink rijk der Serven, Kroaten en Slowenen aan. Drie jaar later volgde hij Peter 1, zijn vader, op als koning van dit uitgestrekte vorstendom. Hoewel hij een zeer auto cratische figuur genoemd mag worden, die zwakheid als een der grootste kwa den zag, gelukte het ook hem niet het de Kroaten naar de zin te maken. Mis schien had de oorlog hem iets minder hard gemaakt tegenover andere mensen, of misschien rijpte bij hem steeds het dictatoriale proces in zijn geest, in ieder geval wilde hij die twee provincies het liefst maar kwijt. De leiders van deze provincies gingen echter niet op voor stellen van Alexander, die in deze rich ting leidden, in, omdat een onafhankelijk Kroatië en een dito Slowenië een prooi voor Italië en Hongarije zouden beteke nen. Dictatuur. Toen de besprekingen niet tot het ge wenste resultaat hadden geleid en bo vendien een van de leiders, de Kroaat Raditsj, werd vermoord, koos hij de dic tatoriale weg. De volksvertegenwoordiging, die toch al niet vrij was gekozen, werd opgeheven, de vrijheid van drukpers en vergade ring vernietigd. Alle federalistische ui tingen werden met harde hand de kop ingedrukt. Een half jaar later had het koninkrijk een andere naam en werd voortaan Joego-Slavië (Zuid-Slavië) ge noemd, terwijl de oude landsgrenzen werden vervangen door een nieuwe inde ling van het land in 9 provincies. Op 3 september 1931 vaardigde Alexander een nieuwe grondwet uit, welke inhield, dat hij een meer democratische koers zou moeten gaan varen, hetgeen hem niet al te best lukte. Ook in de nieuwe staat Joego-Slavië deden zich de gevolgen van de wereld crisis goed gevoelen, hetgeen bij de be volking, die in de eerste tien jaren van zijn regering een betrekkelijke welvaart had gekend, veel kwaad bloed zette. Zo erg zelfs, dat 3 jaar later een groep be- gescheiden Kroaten, die jarenlang be slist geen vrienden van de Serven wa ren geweest, tenslotte hun kans grepen en de koning der Joegoslaven van het leven beroofde. Spek, tarwebrood en diepvries laten zich veel gemakkelijker snijden met een warm mes. Weet u dat er kwart flesjes wijn in de handel zijn? Voor mensen die alleen zijn; voor mensen, die samen weinig drinken of voor mensen, die graag van veel soorten iets in huis hebben. Komt het niet „gelegen" te niezen? Door met het puntje van uw tong snel langs het verhemelte heen en weer te gaan, kunt u het niezen beperken. Blijft uw pan na het afwassen nog rui ken naar de vis die u er in kookte? Doe er een lepel zout in zet de pan op het brandende, gas en blijf een poosje met een lepel het zout wat omroeren. De vislucht zal verdwijnen. Hebt u visite en wordt er veel gerookt? Zet enige brandende kaarsen of blok- kaarsen neer. Kaarsen zijn goede tabaks rook-verdrijvers. Bij het branden komt namelijk waterdamp en kooloxyde vrij, die een ideale combinatie vormen voor het oplossen van rook. DOCHTERONDERNEMING VAN MASSACHUSETTS U.S.A. Wij vragen voor onze afdeling „ENGINEE RING" wier taak zal bestaan uit het ontwikkelen van nieuwe en het verbeteren van bestaande apparatuur- en gereedschappen. Ervaring in de fijnmechanische techniek is voor deze functie gewenst. Tevens vragen wij enkele Wenselijk is L.T S. of U T B. opleiding en enige praktijkervaring. Wij bieden een interessante werkkring in een modern ingericht bedrijf, dat nog steeds ex pandeert en derhalve mogelijkheden tot ver dere ontplooiing heeft Salaris in overeenstemming met kennis en ervaring. Sollicitaties worden gaarne ingewacht bij de afd. Personeelszaken. Dokter W. F. van den Helm, Prins Alexanderweg 82, Huis ter Heide, tel. 03404-31574, neemt het as. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M Splinter en J. C. Lucas te Soesterberg en D. J. R Jellema te Den Dolder. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tem pellaan 6, tel. 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. De zee is altijd een rijke bron van voed sel voor de mens geweest. De visvangst is even oud als de mens zelf. En de soor ten vis zijn even afwisselend als alle an dere voedingsmiddelen gezamenlijk. Men kan kreeft eten en oesters, inktvis en mosselen, en kiezen uit duizenden ver schillende vissen. Toch is dat nog maar een heel klein deel van wat de zee voor ons kan betekenen, menen Ameri kaanse deskundigen. Bij de miljoenen verschillende vormen, die het leven in zee heeft aangenomen, zijn er vele, die voor de mens bijzonder waardevol kun nen zijn. De dode stof blijft daarbij niet achter. De zee is rijk aan allerlei metalen en delfstoffen, die de mens maar al te hard nodig heeft. Ze worden alleen niet ontgonnen. De Amerikaanse oceanograaf dr John Mero heelt hiervoor weer eens een klaag lied laten horen. „De industriële kringen weten niet welke rijkdommen zij laten liggen", meent hij. Men exploiteert wel de bodemrijkdommen langs de kust, zo als kalksteen, olie en gas, maar men ver geet de miljoenen tonnen metaal, die op de diepere plaatsen van bijvoorbeeld de Stille Oceaan hggen te wachten. Als voorbeelden noemt hij: kobalt, nikkel, koper, mangaan, fosfaten en goud. Zijn klacht is niet nieuw en eigenlijk bedoeld als stimulans om er eindelijk eens wat aan te gaan doen. Wel zoeken geleerden naar alle mogelijke manieren om de mens middelen te geven de bo dem van de zee ook als een tweede do mein te beschouwen en zij hebben ook resultaten, maar de weerklank hiervan bij de mannen die het moeten doen, de grote industriëlen of de staatslieden, ont breekt eigenlijk. Wel investeren de olie maatschappijen miljoenen in hun speur tocht naar olie en gas - kijk maar naar ons eigen Ameland - maar de rest wordt eigenlijk vergeten. En die rest is heel wat groter dan op het eerste gezicht lijkt. Amerikaanse geleer den hebben er op gewezen, dat bij de vele raadsels, die de zee nog heeft, wel eens heel goed de oplossingen kunnen worden gevonden voor een groot aantal kwalen waaronder de mens nog gebukt gaat. In de zee leven miljoenen soorten planten, microben en andere levensvor men Deze levende organismen bevat ten vaak stoffen, die bijzonder bruik baar zijn voor de produktie van genees middelen. Enkele voorbeelden zijn al gevonden. In de vijftiger jaren ontdekte men al in Amerika dat een soort zeewier een vernietigende werking had op ziekte verwekkende virussen. Zelfs een bepaalde stof, die voorkomt in onze dagelijkse cester, bleek in staat bij proefnemingen op muizen virussen te vernietigen, die griep en kinderverlamming veroorzaak ten. Een uitgebreid onderzoek van deze ma terie moet volgens de Amerikaan prof. Paul Burkholder verrassende resultaten opleveren. Zijn universiteit (in Colum- bia) heeft al zelfstandig een expeditie vaartuig aangekocht en van alle denk bare instrumenten voorzien om onder zoekingen uit te voeren bij koraalriffen en kleine eilanden in de Grote Oceaan. Maar een grotere inspanning is nodig, wil de mens op niet al te lange termijn zijn voordeel kunnen doen met de enor me schatten die de oceanen nog verber gen, meent Burkholder. De zee zal mogelijk ook een oplossing kunnen bieden voor de voedselnood, waarin een groot deel van de mensheid al verkeert. Talrijke algen- en wiersoor ten blijken onmisbare voedingsstoffen in zeer rijke hoeveelheden te bezitten. Het ZOTl PNW'J OOK VOOR. Ut moet met moelijk zijn, menen de ge leerden, deze soorten ook nog een aan gename smaak te geven. Praktijk voor beelden zijn hier ook al te vinden. In Japan is een bepaalde, zeer voedzame algensoort al een zeer geliefde lekkernij geworden Het gaat hier nog om e;.i specialiteit, wel wat te duur voor dage lijks gebruik. Maar een zeer goedkope exploitatie op grote schaal, ten bate van de hongerige medemens, is beslist niet onmogelijk, menen de geleerden. Wij kijken te veel naar de ruimte, zeg gen iij, met enige jaloersheid op hun collega's die in deze tak van de weten schap wtrken. urote sommen worden be steed aan de sprong in de ruimte, die de komende decennia geen praktische voor delen voor de mensheid kan opleveren. Veel te weinig aandacht wordt geschon ken aan het terrein waar we nog even weinig van afweten, de rijkdommen van dc zee. Het zou meer nut hebben als wij vegen gingen zoeken om deze rijkdom men sneller te kunnen exploiteren, zeg gen de oceanografen. De afdeling Soest van de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers nodigt alle Soester bejaarden uit voor een bijeenkomst in gebouw Credo aan de Julianalaan op dinsdag 20 oktober, om 2 uur. De heer J. Sibinga Mulder zal over Af ghanistan spreken en dia's tonen. iZijn de ruiten van uw auto erg vuil en Ihebt u zo gauw geen spons en zeem bij de hand? U kunt zich behelpen door de autoruit af te nemen met een prop krantenpapier. Houdt daarvoor de kran ten die u 's nachts over de voorruit had bevestigd, ook overdag in de wagen. Vliegen en muggen veegt u weg met een natte krant. In een vaasje met wijde hals laten bloe men zich moeilijk schikken. Propt u wat gaas in het vaasje, u hebt in dit geval de best denkbare bloemensteker. Eieren pellen gemakkelijker als u ze na het koken direct even met koud water afspoelt. De afdeling Soesdijk hield haar maande lijkse ledenvergaderng. Spreekster was mevr. A. Cnossen, meer bekend als de schrijfster Foka van Loon, die ons het een en ander uit haar leven vertelde en daarna enige fragmenten uit één van haar boeken voorlas. Met de beantwoording van enige vragen werd de avond besloten. In het Jachthuis aan de Amersfoortse straat werd aan jeugdige talenten de gelegenheid geboden een proeve van bun kunnen af te leggen. Deze talenten jacht die georganiseerd wordt door de Chanair club Soesterberg, in samenwer king met Phonogram N.V., is de eerste ontmoeting van een serie van zeven. Het aantal medewerkende combo's, zan gers en zangeressen was niet zo erg groot, maar wel groot was de belang stelling ervoor. De jury bepaalde de uitslag als volgt 1. The Twinking Stars, Wormerveer. Dit was een clubje van vier jonge dames bestaande uit drie guitaristen en een drumster. 2 Julie van Beusekom, Rotter dam. Deze 19-jarige zangeres begeleide zichzelf op de guitaar. 3. The Elements, Amersfoort, een guitaarcombo. Daar na liet de zanger Gert Labrie zich ho ren in een drietal nummers, waarvan één een eigen compositie. Een duo uit Kooten zong met begeleiding van de guitaar. Tussen de nummers door ver zorgde de hammondorganist Erik Chas seur de muzikale omlijsting, daarbij enkele malen bijgestaan door de zanger Ronny Tober. Op maandagavond, 19 oktober as., om half acht, en op dinsdag 20 oktober as., 's middags half drie en 's avonds half acht, geeft de P.U.E.M. een demonstratie „Electrisch koken en bakken". Stand plaats Buys Ballotstraat t.o. winkelcen trum. Ook zal de nieuwe film „Een Goede Gooi" worden vertoond. ONS DORPSHITS. De plannen rondom de Stichting van Het Dorpshuis Soesterberg hebben in de afgelopen maanden een meer vast omlijnde vorm gekregen. Het ligt in de bedoeling van de Com missie Dorpshuis om, in aanwezigheid van de Burgemeester, op vrijdag 23 oktober a.s., des avonds 8 uur, in café- restaurant ,,'t Zwaantje", een uiteenzet ting te geven van deze plannen. Ook de ontwerp-tekeningen zullen dan bespro ken worden. Verenigingsbestuurders en andere be langstellenden zijn van harte welkom. Oker bruinrood vlammend rood karmijn bronsgroen herfst kleuren Ze zijn nu overal. Wat een weelde onder het klaterende zonlicht We willen er alles van zien en beleven vóór het laatste blad van de bomen waait. Wilt u eens iets verder van huis genie ten en toch in de buurt blijven Neemt u dan een stukje heuvelrugroute tot aan Driebergen-Rijsenburg. Daar stopt u om een bezoek te brengen aan het Rijsenburgse bos, dat vrij toegankelijk is. In dit bos zult u dan een heel bij zonder stukje natuurschoon vinden n.1. De Heidetuin, die ongeveer 150 soorten heide telt en die op het ogenblik bui tengewoon mooi is, dank zij het droge jaargetijde. Wij raden u aan deze gelegenheid niet te verzuimen. Wie aangewezen is op een busverbinding pikt in Amersfoort de lijn Amerfoort- Zeist-Driebergen-Doorn. (Zie het ge makkelijke N.B.M.-boekje.) U zult geen spijt hebben van uw tochtje, want U wilt toch zeker deze stralende herfst uitbuiten Vooral doen Maar ook even denken aan het afhalen van de U.S.O.-abonnementskaarten, al thans degenen, die zich voor 25 septem ber hebben opgegeven. Uw plaatsbe wijzen liggen op u te wachten, dames en heren De tweede groep moet nog even geduld hebben. Wij maken nog bekend (via V.V.V.-Nieuws) wanneer hiervoor de bil jetten zijn binnengekomen. In elk ge val is er voor iedereen plaats. Over enige weken zien we elkaar dus in de concertbus en dan op naar Tivoli MAKELAAR Soest, Vredehofstraat 19. tel. 4551 A'dam, Herengracht 226 tel. 241093 Zowel direct als via AMSTERDAM vraag naar Eengezinswoningen, Villa's en Bun galows in Soest en omgeving. Ook voor uw VERZEKERINGEN directe verbinding met de Beurs in Amsterdam Door een besluit van het college van B. en W. is het mogelijk geworden dat het echtpaar J. B. Sevink van het gas bedrijf een gasfornuis ontving zonder dat aankoop, vervoer en plaatsing iets kost. In het kader van de inruilactie die ver band houdt met de omschakeling op aardgas, kwamen de heer en mevr. Se vink een gasfornuis kopen. Dat was op 24 september, een zwarte dag voor het be drijf, want de heer P. Simons, admini strateur van het bedrijf is op die dag plotseling overleden. Aan het echtpaar Sevink werd dan ook niet meegedeeld dat zij zo gelukkig wa ren geweest het 1000-ste fornuis te ko pen om alle vreugde om een buiten kansje te vermijden. Later werd hun meegedeeld dat zij het fornuis gratis kregen. Wethouder J. v. Arend deelde het echt paar Sevink in de toonkamer van het bedrijf mee dat zij helemaal niet hoefden te betalen. Hij hoopte dat ze net zulke trouwe gasverbruikers zullen blijven als ze altijd geweest zijn en dat ze nog heel lang plezier van het fornuis zullen heb ben. De heer Sevink wenste hij toe dat zijn vrouw er hele lekkere hapjes voor hem op zou koken. De vrouw van de di recteur van het gasbedrijf, mevr. N. H. Bredeveld, bood mevr. Sevink bloemen aan. Op dit moment zijn er al 1400 fornuizen verkocht. In totaal zijn er 3793 fornuizen in Soest en 4500 comforen. Er werden 115 tweevlamscomforen ingeleverd, 683 V-k- vlams, 567 viervlams, 171 keukengeysers en 114 badgeysers. Uit het trappenhuis van een woning aan de Hobbemalaan is een bromfiets gestolen ten nadele van de heer M. H. A. V. Ten nadele vaji de heer H. V. werd op de Soesterbergsestraat de kilometerteller van een rijwiel gesloopt.

Soester Courant | 1964 | | pagina 6