ten De Wereldspaardag gaat zijn 40-ste verjaardag vieren fLaComtesse' m- Uw recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar". Andreas Vesalius mAmA mrar LOCHTENBERG U kunt niet alles weten. Fa. C. J. v. d. Wiel - rl'- Schoonheidssalon Bureau Huisvesting alleen op woensdag geopend 400 jaar geleden stierf Jongen brak been J. Hoppenbrouwers Lenssen+de Wolff Brand verwoestte werkplaats Bromfiets tegen paal Medische dienst. POLITIE TEL. 4444 BRANDWEER 3 3 3 3 PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten. Opstelling van B.D.C. Sport-agendo. Handbalprogramma Hockeyprogramma Korfbalprogramma Jeugdvoetbal J. HOPPENBROWERS Veertig jaar geleden - in oktober 1924 - werd in Milaan het tweede internationale spaarbankcongres gehouden. In 1910 kwamen voor het eerst spaar bankbestuurders uit verschillende landen in Edinburgh bijeen om het eeuwfeest van de oudste spaarbanken te vieren. Het was toen namelijk honderd jaar geleden dat in het Schotse plaatsje MAKELAAR Soest, Vredehofstraat 19, tel. 4551 A'dam, Herengracht 226, tel. 241093 Zowel direct als via AMSTERDAM vraag naar Eengezinswoningen, Villa's en Bun galows in Soest en omgeving. Ook voor uw VERZEKERINGEN directe verbinding met de Beurs in Amsterdam. Ruthwell de eerste levensvatbare spaar bank werd gesticht. Aan het congres in Milaan werd deel genomen door 354 gedelegeerde die te zamen zevenentwintig landen vertegen woordigden. Uit Nederland waren vier dat de spaarbanken alleen dan volle-dig tot hun recht komen, wanneer men 'Ier voor zorgt dat iedereen ze kent en Iweet hoe ze werken. Te lang hebben spaarbankbestuurders ge meend dat men wel kon volstaan met het instandhouden van een spaarbank, zonder in brede kring de gang erheen te bevorderen door te wijzen op het persoonlijk en het algemeen belang van het sparen. Ons land heeft op dat gebied nooit een slecht figuur geslagen. Lang voor de eerste wereldoorlog waren hier de spaarbanken reeds algemeen erkende instellingen die een onmisbare functie in de samenleving vervullen. Nu - na veertig jaar - smaakt men in ons land de voldoening dat bijna iede- een van de Wereldspaardag heeft ge hoord. In vele plaatsen is in de loop der jaren het spaarbankbezoek op die dag zo groot geworden, dat men het nauwelijks meer kon verwerken. Tal van spaarbanken gingen lang ge leden dan ook over tot het instellen van een Wereldspaarweek, terwijl men in vele plaatsen gedurende de hele maand oktober het belang van het sparen met extra nadruk naar voren bracht en daar bij dan ook spreekt van een Spaar- bankmaand. Hoogtepunt blijft echter de Wereldspaardag op 30 oktober die deze keer een grote vier in zijn vaandel voert. Het zijn merendeels rijk besnorde heren geweest, die in 1924 in Milaan het besluit namen tot de oprichting van het ..Internationaal Instituut der Spaar banken" en het instellen van de Wereldspaardag. spaarbankbestuurders, aanwezig. Tijdens het Kongres werd grote aandacht be steed aan het door de Italiaanse pro fessor Filippo Ravissa ingediende rap port betreffende de bevordering van het sparen. Hij bepleitte daarin onder meer een nauwere internationale samenwerking op het gebied van de spaarpropaganda en het instellen van een Wereldspaardag. De besprekingen resulteerden in het op richten van het thans in Amsterdam gevestigde „Internationale Instituut der Dinsdag 27 oktober Behandeling en volledig huid-advies a f 4. Soesterbergsestraat 79 Afspraak telefonisch 4*21 Spaarbanken", terwijl inderdaad het be sluit werd genomen, dat in alle landen door de bij dit instituut aangesloten spaarinstellingen voortaan een Wereld spaardag zou worden gevierd. De Wereld spaardag gaat dit jaar dus zijn veertig ste verjaardag tegemoet In ons land zijn het de Bondsspaarban ken - dat zijn de spaarbanken die zich hebben verenigd in de Nederlandse Spaarbankbond - die gereed staan om extra aandacht te schenken aan de komende Wereldspaardag. In meer dan één opzicht staat deze dit maal in het teken van het cijfer vier. Het begint met de vier maal tien jaren die de Wereldspaardag oud is. In het einde van het vorig jaar overschreed het totale spaartegoed van de spaarders bij de Bondsspaarbanken de vier miljard gulden en kwam het aantal spaarreke ningen boven de vier miljoen uit. Het wordt dus de eerste wereldspaar dag waarop in de cijfers van de Bonds spaarbanken de vier voorop gaat. Inmiddels zijn ook de cijfers, die bij de aanvang van het jaar achter de vier volgden, alweer danig gestegen. De defi nitieve cijfers over het eerste halfjaar van 1964 maken melding van een tot 4.315,6 miljoen gulden gestegen spaar saldo en van 4.032.000 spaarrekeningen De spaarbankbestuurders, die veertig jaar geleden de Wereldspaardag instelde, mo gen tevereden zijn over deze cijfers. Zij immers zijn het geweest, die beseften staande „De Humani Corporis Fabrica", komt hij op grond van eigen onderzoe kingen lot andere, juistere, opvattingen over de menselijke anatomie dan Ga- lenus. Korte tijd later zijn zijn geschrif ten in verschillende talen verschenen, zij het in verkorte vorm. In ieder geval konden er veel tijdgenoten kennis van nemen. Dat was voor Vesalius nog vrij gevaar lijk; er volgden tal van protesten; hij werd beschuldigd van godslastering en vivisectie. De historici vertellen, dat hij niet alleen zijn anatomische arbeid op gaf, maar dat hij lijfarts van Karei V en Philips II werd, hetgeen hem be scherming tegen de inquisitie bood. De waarnemingen die hij bij zijn lijkopenin gen had gedaan, waren echter juist. Hier op is later weer verder voortgebouwd. Dit levenswerk zal thans worden herdacht. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat het Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting tot nadere bekendmaking uitsluitend op woensdag van 9 tot 12 uur, voor het publiek zal zijn geopend. Vanaf maandag tot en met morgen wordt in Brussel het feit herdacht, dat de grote geleerde Andreas Ve6alius, grondlegger van de wetenschappelijke anatomie, vierhonderd jaar geleden te rugkerend van een pelgrimstocht naar Jeruzalem schipbreuk leed op het eiland Zante, alwaar hij toen stierf, op bijna 50-jarige leeftijd. Het herdenkingscomité bestaande uit ge delegeerden van de Belgische Academies voor Wetenschappen en Geneeskunde, heeft o.a. de Nederlander prof. dr. J. Dankmeijer, hoogleraar in de anatomie en embryologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, uitgenodigd in Brussel een voordracht te komen houden over de ac tuele betekenis van het werk van Vesa lius. Een andere met-Belgische spreker op deze herdenkingsplechtigheid is prof. dr. H Wolf-Heidegger uit Bazel. Deze zal spre ken over het in 1543 in die stad uitgege ven belangrijkste werk van Vesalius „De Humani Corporis Fabrica" (Over de bouw van het menselijk lichaam). Andere redevoeringen op deze Vesaliusherdenking zullen gewijd zijn aan het humanisme in de zestiende eeuw en in de moderne tijd. Beroemde voorgangers Andreas Vesalius, eigenlijk Andreas We- sele, hetgeen Van Wesel betekent, werd op 31 december 1514 te Brussel gebo ren, als zoon van de hofapotheker van de keizers Maximiliaan en Karei de Vijfde Andreas studeerde achtereenvol gens aan de hogescholen van Leuven, Montpellier en Parijs. Vanzelfsprekend was hij niet de eerste die zich met de ontleedkunde bezig hield. Op dit gebied had hij zelfs grote en beroemde voor gangers. Allereerst was daar de befaamde Griekse geneeskundige Hippocrates (460-375 v. Chr.) die in het uit 72 delen bestaande Corpus Hippocraticum zijn voor die tijd zeer vooruitstrevende denkbeelden en inzichten over het menselijke lichaam uiteenzette. Een ander groot geleerde uit het voor-Christelijke tijdperk, Aristotales (384-322 v. Chr.), heeft ook de nodige aandacht aan de menselijke anatomie besteed. In de tijd van Vesalius waren het echter de leerstellingen van Galenus (130-201 n. Chr die nog steeds algemeen werden aanvaard. Met de grootste eerbied is er al eeuwen lang gesproken over het werk en de onderzoekingen van deze Claudias Galenus van Perganon, die geneeskunde had gestudeerd te Srnyrna, Corinthe, Alexandrië en Rome. Wie zich verstoutte er andere opvattingen op na te houden dan Galenus werd onmiddelijk verdacht van ketterij. Godslastering en vivisectie. Gedurende de periode dat Vesalius hoog leraar te Padua was, verrichtte hij tal rijke lijkopeningen. In het reeds ge noemde werk, het uit zeven delen be- Op de Steenhoffstraat werd de 11-jarige Mercellis Gerardus Pieper gisteren door een auto aangereden toen hij plotseling de weg overstak. Bestuurder J. M. V. uit Helmond kon niet voorkomen dat de jongen geraakt werd. De jongen viel en bleef op het wegdek liggen Dr Rip verleende de eerste hulp Het jeugdige slachtoffer had een onder- beenfraktuur en is - per ziekenauto van de E.H.B.O. naar „Zonnegloren" ge bracht de volledige sortering in alle maten en uitvoeringen bij Van Weedestraat 80 Soestdijk onroerende goederen taxaties hypotheken assurantiën Steenhoffstraat 67 Soest Tel. 2169 Gisteravond heeft een uitslaande brand de werkplaats van de pottenbakkerij van de heer Sevink aan de Hartweg ver woest. Om 10.00 uur werd de brand gemeld en de brandweer rukte met 4 wagens uit. Door onbekende oorzaak was brand ont staan in de werkplaats waarin zich vier ovens bevinden. De werkplaats brandde geheel af, 1 oven ging verloren en de andere drie liepen brandschade op. Er is ook schade aan machines. Enige flessen gas konden tijdig naar buiten gebracht worden. De rest van het bedrijf bleef ge spaard. De brandweer, die twee muurtjes moest omtrekken wegens instortingsgevaar, bluste met zeven stralen van de hogedruk spuit en met drie waterstralen. De om vang van de schade is nog niet bekend. Tegen drie uur rukte de brandweer in. De 17-jarige Gerrit Jan van P. te Baarn, die leerling is van de Technische School aan de Molenstraat, reed gisteren met zijn brommer tegen een verkeerspaal op de Van Weedestraat. Hij passeerde enige medescholieren en ging teveel naar links. Aangenomen wordt, dat hij te hard gereden heeft. Hij viel, klaagde over pij nen in de linker schouder en is door een medeleerling naar het politiebureau gebracht Per politie-auto is hij naar de ouderlijke woning vervoerd. Bij een poging de kromgebogen paal recht te buigen, brak deze. SOESTERBERGSESTRAAT 8 SOEST - TELEFOON 2064 B.G.G 02950-17727 - MAKELAARS- EN ASSURANTIEKANTOOR ONR. GOEDEREN HYPOTHEKEN ASSURANTIËN FINANCIERINGEN TAXATIES Doktoren De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen door de artsen: J W Tervoert, Beatrixlaan 1, tel. 2705 J. C Rip, Soesterbergsestrat 16, tel. 2423 Tandartsen Zaterdag en zondag van 13 tot 13.30 u. M. L. Evers, Ir. Menkolaan 75 Apotheek Apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat. Wit-Gele Kruis Zuster G. Senden, Simon Stevinstraat 3 Soesterberg, tel. 03463-359. Oranje-Groene Krui* Zuster R. Bettenshaussen, Bosstraat 29, tel, 4610. Groene Kruis: Zuster Van Doorn, KI. Engendaalweg 3 HERVORMDE GEMEENTE. Oude Kerk. 10 uur ds H Roest. H Doop 7 uur ds K. van Liere. (Kerkkoor). Emmakerk. 10 uur ds K. van Liere. 7 uur ds D. M. Jalink. Zaterdagavond, 19 45 uur, bidstond. Heeskapel. 10 uur ds J. Mettau. Zonnegloren. 10 uur ds D. M. Jalink Gebouw Chr. Gereformeerde Kerk. 9 uur ds J. Fokkema. 4.30 uur ds J. Fokkema. Zondagsscholen: De Savornin Lohmanschool 12.00 uur. Chr. ulo school 10 uur. Emmakerk 12 uur. Heeskapel 11.30 uur. GEREFORMEERDE KERKEN. Juilanakerk. 10 uur ds A. de Wind. 5 uur ds H H. Grosheide. Wilhelmlnakerk. 10 en 5 uur ds C. M. v. d. Loo. GEREFORMEERDE KERK. 8.30 uur met bekend. 3 uur ds Kok van Amersfoort. CHR. GEREFORMEERDE KERK. 10.45 uur ds P. de Smit. 7 uur ds Spijker van Utrecht. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaat 10 en 5 uur leesdienst. VER. V. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. Aid. van de Ned. Protestantenbond. 10 uur mej. C. E. Jolles EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE. Van Weedestraat 19. Geen dienst. ADVENTSGEMEENTE. Zaterdag 10 uur bijbelstudie. 11 uur ds A. E. Dingjan. BAARN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63b. 10.30 uur dr. W. F. Golterman van Am sterdam. EVANGELISCH LUTHERSE GEM. Kapelstraat. 10.30 ds W. F. Schröder. KERK SOEST, SteenhoIIstraat. H. Missen te 7.30 en 11 uur. Hoogmis te 9 uur. 's Avonds 7 uur Lol. In de week H. Missen te 7 en 8 uur Woensdag te 8 en 9 uur. KERK SOESTDIJK, B. Grothestraat. 7.30, 10.45 en 12 uur H. Missen, 9 uur Hoogmis. In de week (uitgezonderd woensdag en zaterdag! de H. Missen te 7 en 7.45 uur. Woensdag en zaterdag te 7.45 en 9 uur. KERK SOEST-Z., St. Willibrordnsstraat. 7.30 en 9 uur H. Missen. 10.30 uur Hoogmis, 's Avonds 6 uur Lof. B.D.C. speelt zondag in de thuiswed strijd tegen Kampong in de volgende op stelling: doel J. van Hattem; achter E Hilhorst en Th. v. d. Mast: midden A. Voet, M. v. Asch en A. Roest; voor A. v Megen, M. v. d. Lugt, N. Gros, J. v. d. Lugt en D. Dorrestetn. Zondag'spelen teams van de handbalver eniging B.D.C. de volgende wedstrijden. Heren-aspiranten- B.D.C.-Achilles 12 uur. Dames-senioren: S.D.O.-B.D.C. 2.45 uur. Heren-senioren: Attila-B.D.C. 12 uur. Dames-aspiranten: Oranje-B.D.C Voor teams van de Mixed Hockey Club Soest is het volgende programma Samen gesteld- De wedstrijden worden, zondag, géspeeld: Heren 3-Schaet'Weijde 5 1 uur. Heren 4,-Gooise B C. 12 uur- Heren 5-L'aren 3 11 uur. Hurley 2-Heren 1 2 uur. Hurley-veteranen-heren-veteranen 2 uur. Kampong 7-heren 2 12.30 uur. Pinoké-dames 1 2.15 uur. Kampong 4-dames 2 12.30 uur. Amersfoort 4-dames 3 12.30 uur. Opstelling van dames 1doel E. Körmann Rudi. achter I. Dale'noott en J. Hoppen brouwers; midden A. van Hofwegen, L. v. d. Sterren-en I. Berntsen; voor L. de Vink, C. de Beurs, M. Schutte, St. Hop penbrouwers en M. Kuyper. Heren 1 speelt in de volgende opstelling: doel P. van Hofwegenachter W. van Es en E. Hinderdael: midden B. Vriens, D. Stroband en N. van Zadeihoff; voor P. van Hofwegen, H van Es, H Evenhuis, A. Bolhuis en P. Moree. Meteoren 1 speelt zondag een uitwed strijd tegen Olympia 3. Meteoren 3 speelt uit tegen Soesterkwartier 4 en de junio ren 1 spelen uit tegen Amersfoort 1 De volgende jeugdwedstrijden voor teams van B.D.C. en S. EC. staan zaterdag op het- programma: 1.45 uur: B.D.C. 1-H..VC. 1. 1.45 uur: B.D.C. 2-Amsvorde 2. 2.45 uur: BD.C. ee-B.D.C. d. 2.45 uur: B.D.C. c-Quick c. 4 uur: B.D.C. b-Quick b. 4 uur: B.D.C. E-H.V.C. H. 2 30 uur; Spakenburg A-B D.C. A. 2.45 uur: Amsvorde C-B.D.C. D. 4 uur: K.V.V.A. B-B.D.C. C. 3 45 uur: S E C. A-Vivtoria A. 4 uur: S.E.C. c-H.V.C. i. 2.45 uur: S.E.C. A-Amsvorde A 2.45 uur: K.V.V.A. B-S.E.C. B. 2.45 uur: S.E.C c-Quick f. Wollen herensjaals Wij zijn rijk gesorteerd in wollen herensjaals, royaal van afmetingen en heerlijk warm. Kleuren en des sins zijn aangepast bij de nieuw ste mode. V.a. 5.90 Van Weedestraat 80 - Soestdijk Een paraplu kunt u waterdicht maken door haar te wassen met een spons, ge drenkt in een oplossing van 3 eetlepels aluin op 1 liter water. De paraplu open laten drogen. Moddervlekken in wollen stoffen laat u eerst drogen en daarna behandelt u ze met water en houtzeep. Schoenen maakt u waterdicht door ze in te wrijven met was, vermengd met schapevet. Warm inwrijven. Werkschoe nen worden waterdicht als u ze ge durende 12 uur in een dikke zeepsop plaatst. Rubbermatten moet u niet te veel schrobben. Af en toe afnemen met water waarin een weini-g soda of-amonia is ge daan. Een enkele keer dweilen met zeep sop is eveneens goed. De mat niet in gebruik nemen, als hij nog niet helemaal droog is, want dan kunt u elke voestap zien. Uw toiletsponzen houden zich het best, wanneer u ze na het gebruik goed na spoelt. Af en toe een bad in zout water voorkomt grotendeels het vet worden. TVerkborstels, luiwagens, nagelborstels e.d. moeten na het gebruik goed uitge spoeld worden. Door aanwezigheid van zeep en schuurmiddelen verteren de bor stels. Is de kost van de cake verbrand, snijdt dan de gehele korst er af en be strijk uw cake met boter, waarna u het geheel bestrooit- met chocoladestrooisel. Aardappelen worden mooi bruin als u ze vóór het bakken eerst met wat meel bestuift.

Soester Courant | 1964 | | pagina 2