FÜGERS RIJWIELEN Jetje Donder mond Smifs Poekethall LUXE AUTOVERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DENK ALTIJD AAN ART. 25 VAN DE W.V.W. TWEEDE BLAD A.N.W.B,-rijschool VAN D00RÊN Officiële mededelingen. Krabbels van Knelis PLASTIC DIARAAMPJES PONCHO'S in diverse kleuren Een doodgezwegen koningsvrouwe Gemalin van ex-koning Willem I overleed 100 jaar geleden De nieuwe Swiebertje is uit Verkeerseursus geëindigd Hinderwet Surinaamse muziek Bioscoopprogramma Nederlandse Reisvereniging Humanistisch Verbond K.A.V. Geslaagd. Zelden is een koningsvrouwe tijdens haar leven zo miskend, heelt zij aan zoveel kritiek van het volk blootgestaan en is zij later in de vaderlandse geschiedenis zo stelselmatig doodgezwegen als gravin Henriette d'OuItreraont de Wégimont. Deze miskenning blijkt alleen al uit het feit dat zij tijdens haar leven denigre rend ..Jetje Dondermond" werd genoemd, terwijl over deze vrouw bijna geen li teratuur en afbeeldingen in de Neder landse geschiedenis bestaan. En niemand betreurde haar dood op 26 oktober 1864, nu 100 jaar geleden. Zij stierf als een vergeten bannelinge op het slot Rahe bij Aken. eenzaam en ver laten. Als wij nu de geschiedenis omtrent de romance tussen Willem I en Henriette objectief bekijken, blijkt heel duidelijk, dat zij die kleinering in wezen eigenlijk helemaal niet verdiende. Zij is 't slacht offer geworden van haar tijd. Jaloezie, wrok, haat en arglistigheid vonden een gretig gehoor bij het conservatieve Ne derlandse volksdeel, waardoor deze vrouw met de nek werd aangezien en men haar liever kwijt dan rijk was. Vijandin en katholiek. Henriette d'Oultremont de Wégimont was de dochter van Ferdinand d'Oultremont, Zijne Majesteit Koning Willem I. een telg uit een der oudste Belgische adellijke families. Haar moeder was een dochter van de Nederlandse admiraal Hartsinck. In zekere zin bleek Henriette meer Noord- dan Zuidnederlandse, door- STEENHOFFSTRAAT HOEK RAADHUISSTRAAT dat zij vele jaren in het noorden ver toefde en werd aangesteld als eerste hof dame van prinses Frederica Louise Wil- helmina met wie Willem I getrouwd was. Na de dood van zijn gemalin in 1837 voelde Willem I zich eenzaam en verla ten. Hij miste de steun, goedheid en liefde, die zij hem altijd had gegeven. Van de zijde van zijn gezin zou hij die beminnelijkheid niet kunnen verwachten. De verhouding tussen vader en zoon, de kroonprins met prinses Anna Paulowna. waren allesbehalve hartelijk, terwijl prinses Marianne, zijn meestgeliefde dochter, was getrouwd met een Pruisisch officier en daardoor de meeste tijd van het jaar in het buitenland vertoefde. Om nog enige herinnering aan zijn ge storven gemalin te bewaren, handhaafde Willem I de hofdienst, die haar door de jaren heen trouw was gebleven. Door de voorzetting van de zelfde hofdienst die Wilhelmina had gehad, kwam het conffictenballetje met betrekking tot het voorgenomen huwelijk aan het rollen. Willem I begon hoe langer höe meer belangstelling te koesteren voor Hen riette die als eerste hofdame bij Wilhel mina in dienst was geweest. EIKENLAAN 1 - SOEST - TELEF. 4685 De tweede hofdame Von der Goltz werd bijzonder jaloers omdat Willem I Jettie verkoos boven haar. Doch Willem I stoorde zich niet aan haar vermaningen en aan die van de regering. Openlijk bekende hij zijn genegenheid tot Hen riette. Hard tegen hard. Dit veroorzaakte een binnenlandse dei ning die zijn weerga niet kent. Mej. Von der Goltz was een der meest fervente aanstichters van het tumult om de personen van Henriette en Willem I. Bovendien speelden toendertijd nog twee belangrijke factoren een grote rol. Hen riette was van huis uit Belgische en bovendien rooms. De ironie en contrast werden in deze ene vrouwspersoon op zo'n bijzondere wijze gedemonstreerd, dat het bijna niet anders kon, of er moest herrie van komen. En deze kwam. Onder aanvoering van mej. Von der Goltz en verschillende hooggeplaatste persoonlijkheden begon de anti-huwelijkscampagne. Het heette ongehoord, dat een Neder landse vorst, die sinds 1830 met de Bel gen een verbitterde strijd had gevoerd, niet alleen op papier, maar ook op het slagveld, uitgerekend met de vrouw uit het vijandelijke kamp zou kunnen trou wen. Daar kwam nog bij dat deze vrouw katholiek was. De niet-katholieken leefden In die tijd ln een soort angstpsychose. De katho lieken begonnen hoe langer hoe meer on der de druk van de calvinisten uit te komen, bovendien waren zij in de meer derheid, praktisch de helft van de be volking was r.k. De conservatieven waren doodsbenauwd dat wanneer de koning met een roomse zou trouwen, de jarenlange voorrechten die zij hadden genoten, langzaam maar zeker ook aan de katholieken zouden worden toegekend. Uitstel. Henriette d'Oultremont, de schakel waar om alles draaide had genoeg van al deze niet gegronde kritiek op haar en op de man die eens een belofte aan haar had gedaan. Zij pakte haar koffers en ver trok spoorslags naar Italië. Doch dit vertrek van „Jetje Dondermond" maakte geen enkele indruk op het Nederlandse volk. De protesten en vermaningen te gen het voorgenomen huwelijk hielden aan. Prinses Marianne trachtte haar vader te overreden. De koning bleef echter kop pig. Hij zou zijn belofte toch niet kun nen breken Een hevige innerlijke strijd ontbrandde in zijn geest. Henriette maak te het in zekere zin nog moeilijker voor hem een definitieve beslissing te nemen. Zij ontsloeg hem zelfs van de belofte welke hij haar had gedaan. Inmiddels werd Willem's positie ln de Staten-Generaal steeds moeilijker. Van alle kanten ondervond hij tegenwerking en afkeuring- Tenslotte moest hij wel zwichten, wilde hij zijn troon niet in gevaar brengen. Op 24 maart 1840 liet hij openlijk af kondigen, dat hij van een huwelijk met Henriette afzag. Hij deed het echter slechts om zijn staatkundige onafhanke lijkheid te redden, in zijn hart wilde hij niets liever dan met Henriette verder leven. De vergeten gemalin van Willem I, Henriette d'Oultremont de Wégimont. Ook het publiek merkte aan alles dat hij het met zo'n tegenzin deed, dat deze in wezen belangrijke beslissing van de koning niet meer in staat was het wan trouwen dat er tussen vorst en regering bleek gerezen, weg te werken De publieke opinie bleef verontrust. In macht beknot. Maar er was méér dat de souvereine vorst niet zinde. Er werd getornd aan zijn macht. Een ontwerp van een grond wetswijziging wilde van ons land een constitutionele monarchie maken. De de batten over de ministeriële verantwoor delijkheid namen 2 maanden in beslag en op 4 juni kwam de wet er toch door. Hij zou op 6 oktober in werking treden. Toen de wet tegen 's konings wil werd aangenomen, viel tenslotte de grote be slissing. Hij had al geruime tijd aan ab dicatie gedacht en ook het volk wist dit. Op 7 oktober, een dag nadat de wet over de ministeriële verantwoorde lijkheid van kracht werd, deed Willem I afstand van de troon, ten gunste van zijn zoon Willem H. Hij bleef-tot het einde van het jaar nog in Holland, omdat hij vooral de schijn niet wilde wekken, zijn volk, waarover hij zolang had geregeerd, te ontvluchten. Daarna vertrok hij naar Berlijn waar hij op 17 februari 1841 zonder enig ver toon in het huwelijk trad met gravin Henriette d'Oultremont, die voortaan de titel van gravin Van Nassau zou dragen; Slechts drie jaar proefde Willem I het geluk van een huwelijk met deze fel omstreden vrouw, voor wie hij zijn troon had opgeofferd. Z M. overleed op 12 december 1843 in Berlijn. De gravin van Nassau overleefde hem nog vele jaren totdat zij ln alle eenzaamheid op 26 oktober 1864 't he den voor het eeuwige verwisselde. (WEGENVERKEERSWET). Het is verboden zich op een weg zodanig te gedragen, dat de vrijheid van het verkeer zonder noodzaak wordt belemmerd of de veiligheid op de weg ln gevaar wordt gebracht of redelijkerwijze is aan te nemen, dat de veiligheid op de weg ln gevaar kan worden gebracht. Alweer een ongeluk dat voorkomen had kunnen worden Dit was de eerste reactie bij het zien van het droevig resultaat van de inhaalmanoeuvre zaterdag j.1. bij het Soester Hoogt. In de Soester Courant zag U hiervan een afbeelding en hierboven het restant van wat eens een Mercedes was. Zoals waarschijnlijk bekend, gaat de be kende radiospreker Bert Garthoff as. zondagmorgen in de rubriek „WEER OF GEEN WEER" op de hem gemoedelijke wijze de uitslag vertellen van de rijproef die hij aflegde bij de heer Cremer van de A.N.W.B r Ongetwijfeld zal deze hem op verschil lende rijfouten betrappen. Beslist zeer leerzaam en interessant om naar te luis teren. Zoals nog veel te weinig bekend is, stelt Foto Swager. de A.N.W B iedere automobilist in de gelegenheid deze rijtest, voor hen die reeds jaren in het bezit zijn van een rij bewijs, af te leggen. Hierbij wordt de wijze van rijden be keken, de gemaakte verkeersfouten na gegaan en na afloop van de proef aan de hand van niet minder dan 130 be oordelingspunten een uitvoerig rapport opgemaakt en met de candidaat bespro ken. De duur van de rijproef is 2 uren en wordt in de eigen auto langs een voor af besproken route gemaakt. Om U de reis naar de Randstad Hol land te besparen kan deze test ook in het centrum van het land worden af genomen De beoordeling geschiedt dan door VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 GALLENKAMP PELSWEG 14 SOEST TELEFOON 02955-3823 Gistermorgen is er een eind gekomen aan de verkeerslessen die gedurende een maand op het terrein achter het .V.V.V.- kantoor gegeven zijn. Tot beslut werd eerst een kleine ver- keerscompetitie gehouden. Hieraan na men 20 kinderen uit de 20 hoogste klas sen van de Soester lagere scholen deel. De meisjes en jongens die deelnemen hadden tijdens de cursus't beste resultaat ten behaald. Ria Tolman van de St. Jo- sephschool won de eerste prijs en Eddy v d. Hoef van de Beetzlaanschol werd tweede. Hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer, de waarnemend korpschef, verwelkomde de genodigden die dit afscheid van de reeks cursussen bijwoonden. Onder hen de burgemeester, hoofden van scholen, afgevaardigden van het Verbond van Veilig Verkeer te Hilversum en van de afdeling Soest van de Vereniging voor Veilig Verkeer en enige leden van het politiekorps. De burgemeester sprak de 20 meisjes en jongens toe. Hij noemde hen de ver- keersbollebozen van Soest. De burge meester had het prettig gevonden dat hij de hele dag het geluid van de ver keerseursus in zijn kamer op het gemeen tehuis had kunnen horen, want ver- keersonderwijs voorziet in een grote be hoefte. Hij raadde de kinderen aan dat gene wat zij tijdens prettige lessen ge leerd hadden in de praktijk toe te pas sen en de verkeersregels na te leven. Hij gaf Ria en Eddy een veilig verkeers- speld en de heren R. Dekker en W. Has selaar, die de instructie verzorgden een standaardje met de inscriptie „Dank voor- verkeerseursus lagere scholen gemeente Soest, 22.9-21.10 1964". Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, üd 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente-se cretarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van: a. Lincoln Engineering International N.V., Kostverlorenweg 5b, te Soestdijk, om vergunning tot het oprichten, in wer king brengen en in werking houden van een inrichting voor het construeren van doorsmeerapparatuur in het perceel Kostverlorenweg 5b, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4907-4908. b. Automobiel Maatschappij N.V. Speek, Amersfoortsestraat 22 te Soesterberg, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een benzine-installatie, in het percel Richel- leweg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 1831 en 2264 ged. c. Ned. Fotografische Industrie „Dalco" N.V., De Beaufortlaan 28, Soestduinen, om een nieuwe, de gehele inrichting om vattende, vergunning voor het oprichten in werking brengen en in werking hou den van een fabriek voor fotografische produkten, in het perceel De Beaufort laan 28, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 2975. d. G. G. J. Alblas, Van Weedestraat 84, Soestdijk, om vergunning tot het uit breiden en wijzigen van een garagebe drijf en reparatie-inrichting, in het per ceel Van Weedestraat 84, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie A, nr. 2860. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen dezer ver gunningen in te brengen bij het gemeen tebestuur. Bovendien zullen op dinsdag, 10 novem ber a.s., des voormiddags, resp. te 10.00, 10.30, 11.00 en 11.30 uur, in het gemeen tehuis openbare zittingen worden gehou den, alwaar mondeling bezwaren tegen deze inwilliging van deze verzoeken kun nen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. Soest, 23 oktober 1964. Op dinsdag 21 oktober treedt het Cara- ibische Orkest Guyana op in de zaal van gebouw Credo aan de Julianalaan voor de leden van het Departement Soest van de Maatschappij tto Nut van 't Al gemeen. Zij zullen Surinaamse muziek brengen. Oerwoudnummers met sterk ritme, stadsmuziek, waarbij het ritme minder overheerst en de muziek zal in geleid worden door dr G. D. van Wen- gen, musicoloog aan het museum voor volkenkunde te Leiden. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak blie -bin da wullie veurtaon mit nie veul sente bar veul bie de Staotslo- terie kenne winne, net as biede de poel. Ikke doe al weet ik hoe laang an de Staotsloterie met en ok an de poel, maor win ne homaor. Knelis wint nooit niks en Kneliao ok niet, maor dat zeige duu- zende minse en die winne dan ineens 'n ton. Ikke zit noeng maor te wachte tot ikke die ton win, maor da kon wel us heul laang duure. Ikke ken nie snappe waorom in ongs laand alles zo meraokels laang mot duure veur 't 'n bietje veur mekaor komp. Die regeering van ongs het 't heul nie op de Staotsloterie en op poels en op gokke. Da motte ze eiges weete, maor as ikke wil gokke dan mok daor nie veur over de grenze motte waor 't allegaor veul ge makkelijker gaot omdat de manne van die buutelaandse regeering d'reige nie bemeuje mit die dinge. Da mos hier ok zo weeze, maor da ken nog heul laang duure. Maor veurlopig kenne wullie goe- jekoper bie de staotsloterie gokke en das al heul wat weerd. Ajje vedaog of marrege van ming gin stukkie meer in de kraant ziet dan mojje maor denke ,hao, die Knelis heit veul geld ewonne. 't Ken netuurlek ok dak int ziekenhuus leig mit 'n gebroke been, maor mag ik 't effe houwe op die ton winne. Da hek ming veul beeter. 100 stuks f6, SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 Van heden tot en met zondag draait in het City-theater de film „Het Rendez- vous in de nacht", waarin twee dochters van een keihard zakenman blijk geven het niet zo nauw te nemen met het fat soen .John Kellerman denkt dat hij zijn dochters net zo vastberaden leidt als zijn zaken, maar ze worden in nare affaires betrokken' en zelfs bij een moord, ge pleegd op een jongeman die met foto's chantage pleegt. Na de moord komen de niet vermoede geheimen van 'n rijk maar gedegenereerd geslacht aan het licht. „Een hel op zee" draait zondagmiddag. Het is de geschiedenis van een vliegdek- schip dat driemaal verloren werd ge acht. Een spannend verhaal van mannen in nood, van een huizenhoog schip waar op ze zich bevinden en dat brandt als een vulkaan. Men krijgt oorlogsopnamen te zien van adembenemende realiteit. Het schip wordt aangevallen door Japan- KERKSTRAAT 3-5 - TELEFOON 2030 C O De afdeling Soest van de Nederlandse Reisvereniging heeft in het City-theater de eerste bijeenkomst van het seizoen gehouden. Voorzitter J. Raven, die anders de bijeenkomst altijd inleidt, kon dit we gens ziekte thans niet doen. Er werd in woord en beeld een bezoek aan Majorca, Londen en Parijs gebracht en de wintersportfilm „Sneeuw, zon en winterplezier" werd gedraaid. Men zag hoogtepunten uit het bestaan van de N.R.V. en tenslotte werd een prachtige kleurenfilm gedraaid die de titel Taunus had. Bijzondere aandacht kreeg Saltz- burg en omgeving. De gemeenschap Soest-Baarn van het Humanistisch Verbond viert zaterdag avond 24 oktober het vijftienjarig be staan in gebouw De Rang. De heer Th. W. Polet, organisatie-secretaris van het verbond zal de feestrede houden. De heer W. Brinkman uit Utrecht zal enige films draaien en mej. Papenhuyzen brengt Turkse volksdansen en volkslie deren. De avond wordt besloten met een gezellig samenzijn. De vrouwengroep van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging, de K.A.V.- Soest houdt maandagavond in het St. Josephgebouw e enbijeenkomst. Dan zal voorlichting gegeven worden over vloer bedekking. ners, die melden dat het tot zinken ge bracht is. Dat is echter helemaal niet het geval. Het wordt opnieuw aange vallen en de strijd van de bemanning om het leven te behouden is zwaar. Toch komt het zwaargehavende schip thuis. Daar wacht muziek en een erewacht. „Zonde en misdaad" draait van maandag tot en met woensdag. Men krijgt prak tijken van gangsters te zien. Zij smok kelen verdovende middelen en bevechten elkaar op leven en dood. Tenslotte raken twee benden slaags in een bos en zij decimeren elkaar. In de donderdagcyclus „Porto Fmo, pa radijs der liefde". De geschiedenis speelt zich af in een mondaine badplaats waar avonturiers en geraffineerde vrouwen hun strikken uitzetten. Voor bet auto- en of scooterrijbewijs slaagden de dames M. de Beer, M. Roest, J Kok, A. Hartman, A. van Deutekom, C. Persoon, G. Rademaker, W. v. Lune- schlorf, M. A. Pasman en T. Geval en de heren J. J. v. d. Steen, R. Hoksbergen, A. Hartman, J. v. Houten, J. Last, H. Onderdelinden, J. v. Diermen, J. Kuyer, A v. d. Kamp, J. Zwiers, J. Hilborst, G. Bezaan, P. v. Wermeskerken, C. Hil- horst, L. v. d. Kamp, G. C. Reyerse, R. Veldhuizen, L. v. Rijswijk, S. v. d. Scha lie, H. Kok, P. Kareisen, J. v. d. Weert, W. v. d. Breemer, J. v. Rissum, B. de Bruin, Th. Groenestein, H. Andeweg, G. Bouma, M. Kuyer, G. Schimmel, J. Hil- horst en J. Lankreyer. Zij kregen hun opleiding bij Auto- en Scooterrijschool Van Buuren, Eikenlaan 1, Soest. k

Soester Courant | 1964 | | pagina 5