M Doe het met gifgas INVENTUM electrische kachel Dokter Brouwer treedt uit raad 40 JA Oiu| Suooei een prac een EXTF a) f 5,0( baddt Elke electrische kachel, hoe oud en defect ook. is 18.— waard. KWAK SOESTERBERG V.V.V.-nieuws. Charman mode- verrassin attraktiej laag in een De geheimzinnige aanslag op de Duitse telefoondeskundige direct 10. Doe het vandaag nog De voorraad is beperkt GÖlt-RAY ROKKEN f 35,- f 42,50 f 51,- f 29,75 J. Hoppenbrouwers Vroeg op dievenpad Wijnfeest Soester verongelukt GESCHENKEN Nutsspaarbank en wereldspaarweek Moonstars sociëteit POLITIE TEL. 4 44 4 Medische dienst Wijkverpleging Kerkbouw J. HOPPENBROUWERS Een pittig tiener japon van mooie kwaliteit fibrenka mj vlotte col ei constraster zadelsteek- garnering Het borstzj heeft een leuke poel in de kleu van de knoop- garnenng. Als special modeverral slechts Bij aan Bij aanko Tijdens de een volle ZORG Een vijftal Duitse diplomaten van lagere rang wilde een bezoek brengen aan het grieks-orthodoxe klooster der Heilige Drie enigheid, dat gelegen is in Sagorsk, ip 85 kin. afstand van Moskou en be kend is om zijn kunstschatten. Dit be zoek was op de voorgeschreven ambte lijke wijze door de diplomatieke staf van de in Moskou gevestigde Duitse am bassade ter kennis gebracht van de Russische veiligheidsdienst aldaar, welke op de aanvrage reageerde met de woor den: „geen enkel bezwaar". Het verzoek, op 4 september 'j.I. ingediend, werd nog de zelfde dag door Moskou behandeld en goedgekeurd. De telefoonman. Onder de Duitsers bevond zich ook de 36e-jarige Horst Schwirkmann, zoge naamd ambassade-secretaris lilde klasse, die in werkelijkheid in de functie van „telefoondeskundige" was verbonden aan de Westduitse spionageafweer en door die dienst was „uitgeleend" aan de am bassade in Moskóu. De2e Schwirkmann had enige tijd geleden, toen aan het licht kwam dat er in de Nederlandse en in de Amerikaanse ambassadegebouwen aan de telefoonleidingen en toestellen was ge knoeid, ontdekt, dat in een groot aantal Tussen 16 oktober en 15 november ont vangt U bij aankoop van een moderne Alle 7 types hebben wij in voorraad. ELECTROTECHN. INSTALL.BUREAU RADIO - TELEVISIE - KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51C Telef. 2379 vertrekken dier legaties een afluister- apparaat was ingebouwd, kennelijk aan gebracht door technici van de Russische geheime dienst. Op de 6e september begaven de diplo maten zich'op weg naar Sagorsk, waar zij aan de poort van het klooster van de Heilige Drieënigheid werden ontvangen door een knappe, slanke en nog jonge kloosterzuster die de mannen het in wendige van het klooster en van de daarbij behorende kapel zou laten zien en de gebruikelijke tekst en uitleg zou geven In hét klooster zelf verliep alles naar plan en wens, doch in het kerkje bleken meer bezoekers aanwezig te zijn. In de kloosterkapel heerste een diepe stilte van eeuwen, die slechts werd onder broken door het gefluister der spaar zame aanwezigen die, of devoot neerge knield voor een der vele ikonen of in een vorm Van gewijde extase opkeken naar het levensgrote schilderij, voorstel lende de uit het graf verrezen Christus. Zo verging het ook het groepje van de vijf DuitSe ambtenaren, dat werd voor afgegaan door de jonge kloosterzuster en ook -deze bezoekëfs raakten onder de bekoring van de gewijde ernst in dit godshuis. Niet gemerkt. Lang, heel lang, stonden de mannen voor het schilderstuk, dat een waar mees terwerk van schilderkunst vertoonde en zij bemerkten niet, geboeid als ze waren door het kunstwerk, dat een wat spofel geklede man van circa 40 jaren oud, ge ruisloos als het ware naderbij sloop en postvatte achter de vijf Duitse diploma tieke ambtenaren. Deze onbekend gebleven, in een wat schamele, donkerbruin gekleurde lange overjas gekleed gaande man, met een bleek vertrokken gezicht, waarin een paar fletse ogen stonden en met grijzend, ach terover gekamd haar, van een normale groo.tte en een alledaagse postuur, vatte post juist achter de telefoondeskundige van de Westduitse afweerdienst. Aan vankelijk gebeurde er niets doch enkele ogenblikken later werden de reukorganen der vijf geprikkeld door een zich snel verspreidende geur, die zich het best liet definiëren als de stank van rottende groenten. Strijdgas. to b t Toen deze -lucht door de Duitsers werd waargenomen, vertrok het gezicht van de 36-jarige Horst Schwirkmann. Later, tij dens de verhoren verklaarde deze onder meer, dat hij in devote houding staande voor de beeltenis van de herrezen Chris tus, aan het linkerbovenbeen vocht voel de dat eerst ijskoud en enkele ogenblik ken later gloeiend heet op de huid in werkte. Toen pas,aldus Schwirkmann, bemerk ten wij dat een sjofel geklede man ijlings het hazenpad "koos. Een der andere Duit sers kwalificeerde de waargenomen lucht als afkomstig van een oorlogsgas, be kend staande onder de naam van „Lost", in Duitsland wel. „S«nfgas" genoemd. Overhaast aanvaardden de diplomatieke ambtenaren de terugtocht naar Moskou, waar Schwirkmann zich door de Ameri kaanse specialist dr. Street, als zodanig verbonden aan de ambassade der V.S. aldaar, liet behandelen, die overbren ging naar Duitsland noodzakelijk achtte. De huid van het slachtoffer vertoonde op de getroffen plaats een groot aantal blaasjes, waaronder zich een geelkleurig vocht bevond. Andere plekken in de on middellijke omgeving van het gekwetste lichaamsdeel, vertoonden reeds _de rauwe vleeskleur. Ook waren er inwendige klachten. Geen plaats. De Duitse ambassadeur in Moskou poogde de overbrenging van het slachtoffer per vliegtuig nog te bespoedigen, door pas sage te bespreken per K.L.M.-lijnvlieg- tuig naar Amsterdam, doch de Russiiche luchtvaartmaatschappij „Aeroflot", die voor de K.L.M. de boekingen verricht, verklaarde dat het desbetreffende K.L.M.- vliegtuig volgeboekt was. Een dag later, dinsdag 8 september, keerde Schwirk- man per vliegtuig via Warschau naar Duitsland terug. De patiënt werd ijlings overgebracht naar de universiteitskliniek in Bonn. waar hij thans wordt behan deld door de specialisten prof. dr. Arthur Leinbrock en prof. dr. Otto R. Klimmer. Hoewel er geen direct levensgevaar be staat, blijkt zijn toestand hoogst ernstig te zijn, daar tijdens het onderzoek door de beide specialisten aan het licht kwam, dat het in vloeibare vorm op het been gespoten of gesproeide Senfgas niet al leen de huid en het daaronder aanwezige vlees vrij ernstig heeft beschadigd, doch ook de nieren en de darmen heeft aan getast zodat op een zeer langdurige ziek te moet worden gerekend. Schwirkmann, die in afzondering wordt verpleegd, mag buiten zijn naaste fa milieleden en persoonlijke vrienden, geen bezoek ontvangen. Zijn kamer wordt dag en nacht bewaakt door rechercheilré van de politieke dienst van de Westduitse bondsrecherche. Officieus protest. De westduitse minister van Buiten landse zaken, dr. Schröder, werd telegra fisch van een en ander op de hoogte gebracht, doch het duurde nog tot 12 september, voordat de Russische ge-_ zant in Bonn, Smirnow, bij. de woedende minister Schröder werd ontboden voor het aanhoren van een in scherpe bewoor dingen gesteld protest, waarin tevens be straffing werd geëist van de dader of daders Het protest werd door de Rus zwijgend aangehoord en pas daarna gaf de laatste zijn commentaar op het voor-, val. Hij verklaarde aan dr. Schröder, dat hij - Smirnow - de zaak dan Moskou: zou rapporteren en voegde er als sarcas tisch sluitstuk de woorden aan toe: „Nu kunt u eens zien, wat er bij ons voor soort mensen naar 4e kerk gaan." De Westduitse regering gaf over de zaak Schwirkmann een wel zeer beknopte ver klaring af. Wat deed Schwirkmann. Horst Schwirkmann werd in 1928 in Essen geboren, waar hij na lager onder wijs te hebben genoten, elektro-techniek studeerde. Hij was een reeks van jaren werkzaam als electronicus bij een radio- apparatenbedrijf in Essen. In 1961_trad hij in een soortgelijke funktie in dienst van de Westduitse contra-spionage dienst en tot zijn taak behoorde onder meer het opsporen van afluisterapparaten aan gebracht in en bij telefoontoestellen en Van Weedestraat 80 Soestdijk leidingen in gebruik bij de diplomatieke dienst. Het onderzoek, ingesteld door recher cheurs van de Westduitse geheime dienst, wees uit, dat in de zaak Schwirkmann gebruikt werd gemaakt van een soort van hogedrukpistool, dat ook in het ver leden wel door Russische geheime agen ten werd gebezigd (Staschynsky, 1957 en 1959) of van een soort sproeier waarmede het vloeibare gas door de kleding van het slachtoffer heen op het linkerboven been werd gespoten. Het genoemde strijdgas werd in de eerste wereldoorlog gebruikt en veroorzaakte bij een juist 1 Twee Amersfoortse jongens, de 10-jarige C. W. S. en de 13-jarige H. N. bemerkten tijdens een onderzoekingstocht dat de sleutel van het kantoortje van een ben zinestation in de Middelwijkstraat in het slot stak. De deur was op slot, maar dat was geen bezwaar. Zij namen uit een geldkistje 150,en gingen naar Amersfoort. Ze waren kort daarvoor weggelopen uit het kindertehuis „De Sprong" te Hilversum. De heer A. J. M. v. d. P. K„ de eigenaar van het ben- zine-station, deed aangifte bij de politie en enige uren later konden de twee kleine belhamels al in de kraag genomen worden. r,17T--TTT gebruik tenminste levenslange invalidi teit van de betrokkene. Volgens ingewonnen-, zeer schaarse infor maties in Moskou verzameld moet het in de bedoeling der sowjets hebben gele gen om het slachtoffer, zodra medische hulp zou worden ingeroepen, uit het klooster te ontvoeren en over te bren gen naar een in Moskou gevestigd zie kenhuis, waar hij dan in handen zou zijn geweest van de Russische geheime dienst. De aanwezigheid van de vier andere Duitsers, in wiens gezelschap Schwirkmann zich bevond, verijdelde dit plan. Zij lieten geen sowjet arts waar schuwen, maar snelden met hun patiënt naar de vertrouwde dokter in de Ameri kaanse ambassade. Op zondag 25 oktpber is er in het St. Josephgebouw een wijnfeest, georgani seerd door de Instuif R.K. Jong Soest. De zaal van het gebouw zal een Wein- stube zijn waarin het Bardelinokwartet speelt. In de nacht van woensdag op donderdag is de 35-jarige Soester ingezetene Joh. Jac. Herben, Nassaulaan 28, met zijn auto. in Valkenswaard door onverklaar bare oorzaak tegen een boom gereden. De wagen vloog in brand en de heer Herben kwam in de vlammen om. In een schrijven aan de voorzitter van macht benoemd en de heer Brouwer werd de gemeenteraad heeft dokter J. E. Brou wer medegedeeld dat hij zal aftreden als raadslid omdat de tijd hem ontbreekt zijn werk voor de gemeente op die wijze te verrichten die hij nodig acht om een goed raadslid te zijn. Het is waarschijn lijk dat de heer W. G. Bouwman hem als lid van de V V D.-fractie in de raad zal opvolgen. Dokter J. E. Brouwer is generaal-majoor IN GOUD ZILVER EN DOUBLÉ titulair buiten dienst yan de Koninklijke Luchtmacht. Hij verbet de dienst op 1 mei 1956 met pensioen. Hij was op dat moment adjunct-inspecteur, chef van de Geneeskundige Dienst Luchtmacht. De jonge arts Brouwer, die in 1923 te Utrecht afstudeerde, had twee hobby's, de luchtmacht .en de medicijnen. Geluk kig kónden deze twee gecombineerd bor den in het beroep vlieger-arts, want op het vliegveld Soesterberg had men een arts nodig, die ook militair vlieger wilde zijn. Eerst behaalde hij het kleine brevet en later het militair brevet. Het werk van de jonge müitaire arts bestond uitsluitend uit de keuring voor de vliegdienst en dit liet tijd over voor iets anders, zodat dokter Brouwer een huisartsenpraktijk in Soesterberg op bouwde. Het werd een bijzonder drukke praktijk, want voordien waren de Soes- terbergers aangewezen op Zeist en Amersfoort. Tien jaar later moest gekozen worden tussen huisarts en vliegerarts en dokter Brouwer koos het laatste. Iedereen die voor de oorlog vloog werd door dokter Brouwer gekeurd, dus bekende vliegers als Smirnoff, Parmentier, Van Dijk, Veenendaal, Viruly, Geijsendorffer en vele anderen, kwamen naar Soesterberg om in hangar 9 van het vliegveld ge keurd te worden. In 1937 kwam hiervoor in de plaats een laboratorium in Soest- duinen omdat het op de basis te ru moerig werd. Dat was een belangrijk jaar voor de arts Brouwer, maar de vlieger Brouwer telde eveneens duchtig mee, want bij een rondvlucht over Nederland en België was hij esquadrille-comman- dant. Gedurende de oorlog was dokter Brouwer enige tijd arts in De Bilt en in 1942 moest hij in Duitse krijgsgevangen schap. Eerst Neurenberg, later Stanislau. Drie weken na de bevrijding daalde er in de buurt van het huis waar dokter Brouwer in De Bilt woonde een vlieg tuig. Een onderofficier kwam hem ha len om de keuringsdienst in Eindhoven op poten te zetten. Vervolgens werkte dokter Brouwer op het vhegveld Ypen- burg, in Engeland, Amerika en Canada, waar hij de achterstand, die hij tijdens de oorlog op medisch terrein opliep, in haalde. In 1947 werd de heer Brouwer hoofd van de Geneeskundige Dienst Luchtmacht. In 1951 werd een Inspecteur van de Geneeskundige Dienst Lucht- adjunct-inspecteur. In 1953 werd hij bri gade-generaal en het vorig jaar gene raal-majoor. Dokter Brouwer maakte vanaf 1958 deel uit van de Soester raad. De heer W. G. Bouwman heeft reeds deel uitgemaakt van de Soester raad. Hij volgde de heer J C. Kalden op. Dat was in 1962. Hij maakte slechts enkele vergaderingen mee en verdween na de verkiezingen uit het hoogste plaatsehjke bestuurscollege omdat de V.V.D. twee zetels verloor. Dat betekende het verdwij nen van mevrouw E. C. van Goor-Cleton en van de heer Bouwman. De heer Bouwman studeerde op de land bouwhogeschool te Wageningen toen deze nog hogere landbouwschool heette. Na zijn studie ging hij naar het voormalige Nederlandse-Indië als landbouw-deskun- dige Op Java werkte hij voor een Am sterdamse onderneming. Hij had daar niet alleen te maken met het verbouwen van' produkten maar ook met het trans port, de verwerking en de verkoop. De heer Bouwman kwam in 1933 in Soest wonen. Hij werd secretaris van het Utrechts Landbouw Genootschap Dit ge nootschap stelde zich reeds in 1841 ten doel de bewoners van het platteland uit hun isolement te halen. Dat het werk van de heer Bouwman grote waardering ondervond bleek niet alleen bij zijn afscheid in 1960, toen hij tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau benoemd werd, want in 1962 werd een nieuwe landbouwhuisboudsehool, die te Maartensdijk geopend werd; naar hem genoemd. Als raadslid van korte duur ging de belangstelling van de heer Bouwman niet alleen uit naaf datgene wat de agrarische bevolking trof maar ook naar het on derwijs. Onderwijs heeft de heer Bouw man altijd heel belangrijk gevonden om dat het de mensen in staat stelt een betere kijk op het leven te krijgen. Het agrarische deel van de bevolking acht de heer BoüiVrhan eën heel belang rijk deel. Het is nauwelijks het tiende deel van de bevolking, maar het zorgt voor een derde van de export. Dit deel van de bevolking zorgt voor de stabili serende factor in ons volksleven en het gezonde conservatisme dat vele boeren hebben, is van gunstige invloed op de gang van zaken in ons land. Gedurende de „Wereldspaarweek", welke dit jaar gehouden zal worden in de week van 26-30 oktober, stelt de Nuntssjoaar- bank te Soest wederom keurig uitge voerde kalenders 1965 ter beschikking van haar inleggers. De kalenderbladen zijn dit jaar weer van de hand van de heer J. Voerman jr.. De in fraaie kleurendruk uitgevoerde natuurtaferelen zullen zeker in brede kring waardering ondervinden. Het commentaar aan de achterzijde van de kalenderbladen is verzorgd door de heer J. v. Dijk en staat in het teken van de herdenking van het 100ste geboorte jaar van wijlen Jac. P. Thijssen, de na tuurkenner bij uitnemendheid. De bezitters van deze kalender zullen hieraan zeker veel genoegen beleven. Zaterdag hebben „The Monstars" in het restaurant van het Soester Natuurbad hun sociëteit weer geopend. De opkomst was deze keer niet zo groot als men had verwacht, maar toch werd het een ge zellige en geslaagde avond. „The Moonstars", een leuk Soester band je is stellig van plan iedere zaterdag de^e bijeenkomten te organiseren. De muzikale verzorging nemen zij voor hun rekening met te zijner tijd als afwisseling ;eeri ander gitaar combo. I Dokter D J. R. Jellema Paltzerweg 299, Den Dolder, tel 03402-4555, neemt het as. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter en J. C. Lucas te Soesterberg en W. F. van den Helm te Huls ter Heide. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-1696, neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Hage- doorn te Soesterberg. De vereniging Wijkverpleging Huis ter Heide-Soesterberg e.o. heeft op haar laatst gehouden ledenvergadering beslo ten om de contributie, thans ƒ9,be draagt, met ingang van 1 Januari 1965, te verhogen tot een minimum van ƒ12,per lid per jaar. De kerkbouw-commissie voor het bouwen van een Hervormde kerk deelt mede, dat in de volgende maand met de bouw zal worden begonnen. Dit betekent dat er ook spoedig betalingen moeten plaats vinden aan de aannemer van de bouw en men te zorgen heeft dat bij het vervallen van elke betalingstermijn vol doende contanten aanwezig zijn. De commissie verwacht dat alle gemeen teleden, voor zover ze daartoe in staat zijn, haar daarbij gaarne zal helpen. Men hoopt daarom dat de bijdrage in de komende maanden in ruime mate zul len toevloeien. Wij worden dikwijls opgebeld door ouders, die op zoek zijn naar een evenement voor hun kinderen. Het is natuurlijk heel gemakkelijk ergens een film uit te zoeken, waar de kinderen worden toegelaten, maar het leukst is het natuurlijk, wanneer er iets te bele ven valt dat speciaal voor kinderen werd gemaakt. Iets dergelijks kunt u op zondag, I no vember, in de Stadschouwburg te Utrecht vinden. Daar zullen kinderen (leden van de Jeugdclub) voor andere kinderen de kirideroperette Goudhaartje opvoeren. De voorstelling begint om half drie en u kunt van nu af plaatsen bespreken, e.v.t. telefonisch. Ouders in Soest, die hun kinderen eens willen tracteren, kunnen bij ons de ge gevens over de voorstelling inzien, als mede de adressen voor plaatsbespre king en de telefoonnummers, die hier voor zijn opgegeven. Als tweede jeugdevenement maken wij u attent op de tentoonstelling „Het Goede Kinderboek", onderdeel van „De Beste Boeken van het Jaar", die gehou- Herenhandschoenea van klasse Fraaie handschoenen, gevoerd en ongevoerd. Uw keus is er zéker bij. Wij tonen u verschillende soorten in verschillende prijzen o.a. 19.75 Van Weedestraat 80 - Soestdijk den wordt in Amersfoort, Muurhuizen 3. Niet alleen voor leesgrage kinderen, maar ook voor oudere boekenwurmen een heer lijke tentoonstelling En nu we toch aan het rondneuzen zijn op, om het eens mooi te zeggen, Cultuur gebied, laten we dan gewoon in Soest blijven. Ook daar vindt u een uniek evenement, speciaal voor bewonderaars van beeldende kunst de Weekend-expo sitie? in Kunstzaal La Griwiandi, Kolo- nieweg 4. Eigenaar is de kunstenaar WimWjLjnman. Als u ons voorbeeld volgt en u beklimt het stenen trapje bij de ingang, dan vergaat het u net als ons u komt in een andere wereld. Die wereld van Wim Wijnman is vol fantasie, vol rijke kleurenweelde. Uiterst doorwerkt en in duizend schakeringen deelt de kunstenaar h zijn belevingen mee. Wilt u gaan kijken Wij hebben een uitnodigingskaart voor u, waardoor u te lefonisch een afspraak kunt maken. U kunt een waardevol uur besteden in La Griwiandi, los van het drukke, haas tige leven... En alleen maar in Soest. - i l. die in de con smaak. Komt 5.00 uur, zate of tof leven: TORENSTRA

Soester Courant | 1964 | | pagina 6