Oude volkssagen rondom het Engebergje GARAGE STAM DERDE BLAD „WINTER- GEVAREN" ;hoonenber£ Firma G. van de Pol VAN BIEREN Renault dealer VOOR AL UW LIKEUREN SLIJTERIJ BROUWER ZN. VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Algemeen Ziekenfonds Amersfoort en Omstreken VOOR AL UW WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. f 7 Jaarvergadering Apollo hoortoestellen ls nu gevestigd Bergstraat 5 teler, isose Amersfoort Loodgieters- werkzaamheden. Tempo-najaarscompetitie Auto- en Scooterrijschool voor alle rijbewijzen. VAN BUUREN Verbetering v. Beuningenlaan Geslaagd Uiteraard zijn er nog andere en meer dere sagen waarin het Nengebergje als plaats van handeling wordt genoemd, een bewijs temeer hoezeer het oude graf steeds de belangstelling had van het volk. In vele van i»ze verhalen speelt de dui vel, die 's nachts op 't middernachtelijk uur over de Eng kwam. De duivelsage, zoals die verteld werd, kreeg een histo risch tintje, doordat de belevenis zich af speelt op het zogenaamde „Geuzenpaad- je", een oude volksnaam voor een niet meer bestaand kerkpad over de Eng. De ze duivelsage werd verteld door een be jaarde Soester ingezetene, die inmiddels is overleden. Langs 't Nengebergje liep 't Geuzen- paodje; op den Eigendom kwam 't uut. Daor bie dat bargje spoekte 't 's oavonds int donker. Er kwam een zwarte duvel over de weg. Die kwam doar altied heen. Ze hebben hum is een keer ezien: 't was een gewoon mens, meer hie had een peerdepoot. Hie kwam van den Eng of en een ouwe Soesder, die daor ok heen kwam, zag hun duudelijk op zich ofkommen. Hie vort netuurlik; hie runde weg, op huus an. Het volksverhaal wisselt met de geslach ten, al kan het voor lange tijd een zekere vastheid verkrijgen, zoals hier het geval is, is de herinnering aan 'n gesneuvelde soldaat blijven voortleven. Dergelijke herinneringen in de lokale sagen staan niet alleen. Talloze en treffende voor beelden zijn bekend waarin volksoverle veringen zijn verbonden aan archeolo gische monumenten, waarvan wij er hier enkele zullen laten volgen: 1. Begin twintigste eeuw werd in de Peel nog verhaald van een generaal, die in het moeras daar zou zijn gezonken, getooid met een „gouden hoed". En kele jaren geleden werd bij het turf steken een vergulde helm gevonden van 'n hooggeplaatste Romeinse krijgs man uit het midden der vierde eeuw. Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f4600,af Renanlt R 4 van f 3995,af. Nieuwerhoekpleln 1 - Soestdijk Telefoon 2850 2. In de heidestreek ten zuidoosten van Oss werd verteld, dat op de Munse- heide een koning met een gouden be- keiLninel zijn. begrayem In 1933 werd aldaar het graf van een Keltisch vorst uit de zesde eeuw na Christus ontdekt. In het graf lag een halve hoge bron zen emmer, met o.a. daarin een krom gebogen zwaard. Was de bronzen em mer in het verhaal dus een gouden beker geworden? 3. Te Tesperhude in Sleeswijk-Holstein (Duitsland) werd een grafheuvel on derzocht, die dateerde uit ongeveer tien eeuwen voor Christus. Volgens overlevering zou hier eenmaal een ge weldig vuur in de heuvel gebrand heb ben. 4. In 1941 werd te Vasse bij Tubbergen een 4000 jaar oude steenkransheuvel onderzocht. Het onderzoek werd ver richt naar aanleiding van een sage over „witte wieven". 5. In de buurt van Uppsala (Zweden) liggen drie geweldige heuvels, „Kungs- högarne" of „de „koningsheUvels" men zegt, dat daaronder drie machtige koningen begraven lagen. Bij onder zoek vond men in de heuvels graf kamers. (Bron: Oude Oudheid, onder redaktie van Dr. F. C. Burseh, 1944, blz. 13). 2ltkihlFONDSl VEPANCIEB S0ESTERBERG5ESTR.WEG 26 TEL 2382 6 In het aloude Westerwolde - oostelijk Groningen - werd verteld, dat de ste nen van de al even oude kerk te Onst- wedde op de Tichelbaag, enkele kilo meters van de genoemde kerk, ge bakken waren. Bij onderzoek bleek, dat de maten van de stenen van de kerk en die van de nog op de Tichel- baarg gevonden bakstenen juist over een kwamen. 7. Op de Luneburgerheide verzamelde de manlijke jeugd zich op de avonS voor pinksteren aan de ingang van 't dorp, knallende met zwepen, dat op een vrij ver gelegen duingebied urenlang in de duisternis doorging. De bedoeling was om de geesten aldaar te verdrijven. Wat bleek nu? Dat de bewuste plaats een begraafplaats was geweest, waar men nog urnen met verbrande been deren vond. (Bron: Die Kunde, 1941 aflev. 12, blz. 227). 8. Bij Peckatel in de buurt van Schwe- rin bevonden zich enige heuvels waar over de vreemdsoortigste verhalen ver teld werden. In een der heuvels zouden onderaardse geesten huizen, die zich soms te buiten gingen aan drink- en eetgelagen. Het benodigde eet- en drinkgerei haalden zij uit een naburige heuvel. Op een gegeven moment wer den de heuvels opengelegd. Het ble ken grafheuvels te zijn. In de grootste vond men verschillende brandgraven en twee altaren, waarnaast een ste nen trog met een skelet erin. In de andere werden eveneens gaven aange troffen. Vondsten: enige sieraden, twee bronzen messen en een zogenaamde wijnketel, die bij godsdienstoefenin gen gebruikt werden. De graven da teerden ongeveer 2000 jaar voor onze jaartelling. Uit bovenstaande voorbeelden - die nog met meer dergelijke volksoverleveringen zouden zijn uit te breiden - blijkt weer, dat deze verhalen uit de oude voortij dia ter bevestigd worden. Het resultaat van het onderzoek door prof. dr. A. E. van Giffen ingesteld EN STERKE DRANKEN VERBUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 is niet gepubliceerd geworden. (Zie: Een kwart eeuw Oudheidkundig Bodemonder zoek in Nederland (gedenkboek A. E. van Giffen, Meppel, 1947) waarin een opgave van de opgravingen van prof. Van Gif fen in de provincie Utrecht verricht). Zeer waarschijnlijk is tijdens de opgra vingen in 't Engebergje aan de regionale pers het navolgende bericht verstrekt: Het Enge- of Nengebergje. Ligging: Op het hoogste punt van de Soester Eng. Constructie: ligt op de oerlaag pl.m. 30 cm onder het tegenwoordig oppervlak. Is opgebouwd uit roodachtig zand met kiezel. Graf: In het midden van de heuvel in een strekking w. ten noorden-oost ten zuiden ligt het graf van een onregel matige langwerpige vorm. Dit graf is ongeveer 40 a 50 cm ingezonken in de oerbodem. In het graf werd gevonden het silhouet van een lijk in zogenaamde hurkhouding, liggende op de rechter zijde. Er werden in het graf geen bijgraven gevonden. Het graf dateert waarschijnlijk uit het neolithicum of latere steentijd perk of in jaren pl.m. 2000 voor onze tij drekening. De volksoverlevering overbrugt hier pl.m. 4000 jaar, een echo uit een ver verleden, die nog naklinkt in onze tijd, 1964. Leefde de krijgsman meer dan 4000 ja ren voort in de verbeelding van de Soes- tenaren? Generatie na generatie moet de kern van het verhaal hebben doorge geven. De spade - het wetenschappelijk onderzoek - opende het Engebergje en inderdaad bleken er menselijke graf- resten aanwezig te zijn. De mogelijk heid is dus niet uitgesloten, dat hier in derdaad een krijgsman werd begraven; welk gebeuren een zo diepe indruk bij de toenmalige bevolking heeft achtergelaten, dat sagenvorming alleszins is te verkla ren. Interessant is het misschien te veronder stellen (maar wat al te gewaagd, daar graf gif ten niet werden gevonden), dat de „soldaat" zou kunnen behoren tot het zogenaamde „strijdhamervolk", dat leefde in 't Neoliticum. In „De voorgeschiedenis der lage landen", door S. J. de Laat en dr W. Glasbergen (Groningen 1959), wordt het niet voor onmogelijk gehouden. Wij citeren hieruit: Juist de dragers van de strijdhamer culturen behoren tot de beweeglijke herdersstammen, die zich snel ver spreiden over uitgestrekte gebieden. In Nederland begroeven de dragers van de standvoetbekers hun doden in een ondiepe grafkuil, meestal liggend op een zijde, met opgetrokken knieën, en doorgaans vergezeld van een met teer- korst gevulde beker en een of meer andere voorwerpen. Van de begrave- nen is in den regel in de zandgrond niets anders bewaard gebleven dan de donkere aftekening van de beenderen, het „lijksilhouet". De merkwaardige bijzettingswijze, met opgetrokken knie- en, was bij verschillende neolitische kuituren in zwang. Dikwijls is over het graf een kunstmatige heuvel opge worpen. Het Engebergje beantwoordt volkomen LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 aan deze beschrijving, al ontbreken graf vondsten, die wellicht meer opheldering hadden kunnen geven. Het is echter niet uitgesloten, dat zogenaamde „schat gravers" de heuvel reeds vroeger hebben doorzocht, gezien de opvallende terrein- verheffing in het landschap, waardoor de bijgaven - als die aanwezig zijn ge weest - zijn verdwenen. Maakte het strijdhamervolk gebruik van het paard als rij- en trekdier? Waren het de eerste paardetemmers, zoals wel eens wordt be weerd? Overrompelden deze primitieve herders- en jagersstammen vanuit hun aziatische steppen West-Europa, gezeten op hun strijdrossen? En wanneer deze gebeurtenissen zich in werkelijkheid heb ben voorgedaan, dan kan men zich voor stellen, welke een indruk deze mannen op paarden in onze streken gemaakt moeten hebben en valt er een merkwaar dig licht op de oude volksoverlevering. De orale overdracht kan een bericht zijn uit een tijd 3000 a 4000 jaar geleden, dat de ene generatie trouw aan de andere heeft doorgegeven, eeuwen en eeuwen lang. E. HEUPERS. Bovenstaand artikel en andere verhalen uit Soest en omgeving (Eemnes, Hoog land) zijn opgenomen in het laatst ver schenen nummer van Neerlands Volks leven een uitgave van het Nederlands Volkskundig Genootschap in samen werking met het Beraad voor het Ne derlandse Volksleven. Het is verschenen onder de titel „Oogst uit Eemland". Dit uitstekend verzorgd boekwerkje is ver krijgbaar tegen de prijs van 2,bij Smit's Pockethal, Steenhoffstraat, alhier. Het jaarverslag over 1963 van het Alge meen Ziekenfonds „Amersfoort en Om streken" geeft een uitgebreid overzicht van de gang van zaken in dat jaar. De secretaris begint zijn verslag met een herinnering aan het overlijden van de voorzitter, dr. J. W. Schmelling, wiens verscheiden voor het ziekenfonds een groot verlies betekende. Bij de bespreking van de tot standkoming van de zieken fondswet - weliswaar eerst dit jaar ge realiseerd, doch belangrijk genoeg om reeds in het verslag over 1963 te me moreren - wijst de heer v. d. Bunt op het onbevredigende feit, dat voor de finan ciering van de vrijwillige verzekering nog geen oplossing is gevonden. De secretaris is van mening, dat men naar een bevredigende regeling zal moe ten blijven zoeken. Voor wat betreft de voortdurende stijging van de kosten wijst het verslag in het bijzonder op de uitgaven voor zieken- huisverpleging. Vooral de uitbreiding van het aantal bedden in de ziekenhuizen De Lichtenberg en St. Elisabeth te Amersfoort blijft een belangrijke kosten verhogende factor. Met betrekking tot de schooltandverzor-i ging constateert de heer v. d. Bunt, dat het in het hele werkgebied van het zie- Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 kenfonds „Amersfoort en Omstreken" dank zij de medewerking van de tand artsen mogelijk was de schooljeugd twee maal per jaar te controleren en zo nodig te behandelen. De uitgaven die in 1963 ruim 14,5 miljoen gulden bedroegen stegen met 15 pro cent. Het aantal1 verzekerden, dat op 31 december 1963 bijna 130.000 was, nam toe met 2 procent. Een grafiek van de leeftijdsopbouw van de vrijwillig ver zekerden toont aan, dat naar verhouding het aantal bejaarden sedert 1961 sterk is gestegen Daar deze groep per persoon gemiddeld hogere uitgaven vergt dan de jongeren, heeft dit feit een bijzonder ongunstige invloed op de premie. In het jaarverslag van de ondernemings raad - waarmede het verslag van het ziekenfonds besluit - wordt o.a. vermeld, dat zij met ingang van 1964 een caravan ter beschikking van het personeel kon stellen, dankzij de financiële medewer king van het ziekenfonds ën de Stich ting „Ziekenhuisverpleging". Bovendien was zij betrokken bij het overleg voor de ziekenfondsen op 1 januari 1964. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 Een ongelukeen bewusteloze scooterbe rijder. De ziekenbroe der van de geneeskun dige dienst vindt in de binnenzak van de be wusteloze man een me dische informatiekaart. Dankzij de gegevens op deze kaart weten hij en de politie nu wie de man is. En de dokter straks in het ziekenhuis kan uit de kaart aflezen, welke medicijnen hij het slachtoffer kan toedie nen en welke niet. De op de kaart vermelde gegevens vormen bo vendien een extra con trole op zijn eigen waarnemingen. 1 Jt W w 4 >3% Het Verbond voor Veilig Verkeer beveelt iedereen, voetganger, bestuurder of passagier van een voertuig, het gebruik van de medische informatiekaart aan. Regen en gevallen bladeren maken de wegen in de herfst spiegelglad. Goede banden zijn dan onont beerlijk om slippartijtjes te voorkomen. Controleer zelf het profiel van uw banden, of laat dat doen, adviseert u het Verbond voor Veilig Verkeer. De mannenzangvereniging Apollo heeft dinsdagavond in restaurant Zonneheuvel de jaarvergadering gehouden. Voorzitter C. van Rouwendaal gaf na zijn openings- en welkomstwoord secre taris C. Pauw de gelegenheid zijn Jaar verslag te lezen. Hij bracht de vereni gingsactiviteiten in herinnering en deelde mee dat er thans 35 leden zijn. Penningmeester J. Fonken gaf het fi nancieel overzicht, waaruit bleek dat de kaspositie iets minder gunstig is dan het vorig jaar. De heren C. Pouw en M. Re bel traden af als bestuurslid. Zij stelden zich niet herkiesbaar. De heren G. H. v. d. Broek en A. van Oostenbrugge werden in het bestuur gekozen. Mevr. Steginga bracht verslag uit van het kinderkoor dat thans 25 leden heeft. De jeugd zal Sinterklaasliedjes instuderen en over enkele maanden optreden met het mannenkoor. Er wordt een concert in maart gegeven, de donateursavond is in april, er wordt deelgenomen aan een concours en mede werking verleend aan de dodenherden king. In de kerstnacht zal niet gezongen worden. Daarvoor is de belangstelling door de weersgesteldheid te gering. Di rigent G. Muts is thans in dienst maar hij blijft Apollo leiden. Steenhoffstraat 63 - Telefoon 2432 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw De derde rit van de Tempo-najaarscom petitie werd onder goede weersomstan digheden gereden maar de deelname was matig. Er werd 1 uur plus 10 ronden gere den door de senioren en de aspiranten reden 20 ronden. Jan Willem de Lange reed met Arie Bakker en hij bezorgde hem een ronde achterstand. Hij legde de 23 km af in 38 min. 40 sec. Bij de senioren probeerde Wim Schaef- fer en Eddy de Lange in de tiende ronde te ontsnappen, maar twee ronden later hadden Hans Wimmer en Gerrit Rut- tenberg aansluiting. Anton Lub moest na deze demarages lossen, terwijl eerst Rijk v. d. Kuilen en daarna Wessel Hees moesten afhaken. Het was jammer dat zij de strijd staakten. In de zeventiende ronde liepen de gebroeders De Lange samen weg, maar zij werden spoedig door het peloton tot de orde geroepen. In de 20e ronde ontsnapte Hans Wim mer. Gerrit Ruttenberg kreeg spoedig aansluiting. Wimmer liet het niet op een spurt aankomen maar nam op de Ko ningsweg een kleine voorsprong, die Rut tenberg niet meer wist te overbruggen. De uitslag was: 1. Hans Wimmer, 49,5 km in 1 uur, 19 minuten: 2. Gerrit Rutten berg, op 6 meter; 3. Eddy de Lange, op 80 meter, 4. Wim Schaeffer, op 80 m. Personenauto, Vrachtauto en Scooter. Alleen nieuw lesmateriaal en allrlsk ver zekerd. Personenauto zowel met grond- als stuurversnelllng. EIKENLAAN 1 - TELEFOON 4685 Voor het verbeteren van het eerste ge deelte van de v. Beuningenlaan en voor het leggen van riolering in dit gedeelte van de laan, dat tussen de Soesterberg- sestraat en de Vosseveldlaan ligt, heeft het college van B. en W. een krediet van 47.000,aan de raad gevraagd. Dit krediet zal geen extra lasten met zich meebrengen, want het krediet voor de verbetering van een gedeelte van de Os- sendamweg kan met dit bedrag vermin derd worden. Voor het rijbewijs B-E slaagden, na een maal het examen te hebben afgelegd, de dames p. van der Vlies-Snapper, G. J. Heederink, J. W. Roosegaarde Bis schop-de Rooij en de heren W, Stalen hoef, E. Hoolwerf, R. E. Bekking, G. J. Visser, K. B. Zijlstra, T. Roodhart, J. P. Roosegaarde Bisschop en E. S. Ton. Zij werden opgeleid door V.AJVT.O.R. rij school Bleeker, Irisstraat 67, tel. 5085, Baarn en Burg. Grothestraat 36, tel 3791, Soestdijk.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9