HET OOG GERICHT OP PROFETIEëN van Feestelijke bijeenkomst het Humanistisch Verbond Parade op vliegbasis Ledenvergadering S.T.C. £'E Shot-tafeltennis Mixed Hockey Club Soest en de provincie Utrecht Programma van Tempo. Kerstmaal B.D.C.-Kampong 2-4 Wisselend sueees voor Olvmpia teams V B.D.C.-handbal S.V.V.-volleybal DINSDAG 27 OKTOBER 1964. 43e JAARGANG No. 82. SOESTER Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 1 2.75. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 2IA SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Zaterdag heeft de gemeenschap Soest- Baarn van het Humanistisch Verbond het 15-jarig bestaan gevierd in de grote zaal van gebouw „De Rank". In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer Tj. Krips, er zijn vreugde over uit, dat het ledental blijft stijgen en dat uit tal van voorvallen blijkt, dat het Verbond zich in Soest en Baarn een vaste plaats verworven heeft. Namens het hoofdbestuur sprak daarna de heer Th. W. Polet, -organisatie-sekreta- ris van het Verbond. Deze wees op het heuglijke feit, dat het probleem van de veroudering van het Verbond in betekenis sterk afneemt. Het blijkt, dat ook jonge mensen door de Humanistische gedachten worden aan gesproken. In Utrecht had pas een jon gerenbijeenkomst plaats, waar besproken werd, op welke wijze medewerking zou kunnen worden verleend aan het z.g. ..hulpprogram Bihar". Bihar is een provincie in het n.w. van India met een bevolking, die in onvoor stelbare armoede leeft. De Humanistische Internationale heeft op verzoek van de „Indian Radical Humanist Movement" de taak op zich genomen, om voor een be paalde streek van deze provincie nieuwe perspektieven te openen. Het projekt omvat de aanleg van wegen, het stichten van coöperaties, verbetering van het on derwijs, enz. De Indiase zustervereniging heeft de or ganisatie op zich genomen, waarbij ook de dorpshoofden worden ingeschakeld. Op de jongerenbijeenkomst in Utrecht was het verrassend te horen, hoe con structief velen de zaak wilden aanpak ken. Reeds werd in een korte radio uitzending aan de aktie bekendheid gege ven en wordt met ijver gewerkt aan de uitvoering der plannen. Een tweede typische ervaring betrof een onlangs gehouden gesprek met een aan tal journalisten van niet-confessionele bladen. Dit gesprek volgde op de bezich tiging van het Humanistisch bejaarden tehuis in Amsterdam en van het vor mingscentrum voor militairen in Drie bergen. De bedoeling was te vernemen, hoe men het Verbond zag. De aanwezigen maakten van hun hart geen moordkuil. Het kwam tenslotte hierop neer, dat men het werk toejuichte, dat men het incidenteel ook wel geldelijk wilde steu nen, maar dat men er niet aan dacht lid te worden van een soort kerk van buiten-kerkelijken. Naar aanleiding hiervan merkte de heer Polet op, dat er pas naar de Humanisten werd geluisterd, nadat ze door het Ver bond hadden getoond, wat ze waard wa ren. De taak van het Verbond is te blij ven zoeken waar bij de verschillende mensengroepen de behoeften liggen. Zij, die zeggen: voor mij hoeft het niet, spre ken niet van uit hun diepste innerlijk. Ook de heer Polet is zeer individualis tisch ingesteld en hij heeft een afkeer van leuzen en frases. Maar de eenzaam heid gaat aan niemand voorbij en in het diepst van ons bestaan hebben we elkaar nodig. Daarom heeft hij ondanks alles het gevoel, dat we door het ekstreme in dividualisme van deze tijd heen zullen komen. Nadat de vertegenwoordiger van het ge west, de heer P. Hienekamp de beste wensen had overgebracht, begon het eigenlijke programma. Mej. C. van Pa- penhuijsen uit Leiden bracht, in samen werking met de heer A. Urban, een reeks dansen, verhalen en liederen uit Turkije. Op uitstekende wijze wisten zij de sfeer te scheppen van deze oosterse volkspoë zie, zoals die tot uiting komt op de dorpspleintjes en in de karavanserei _waar men danst en luistert naar de ver halen van de sprooksprekers. Op l november zal kamp New Amsterdam op de vliegbasis Soesterberg tien jaar het tehuis van het 32d Fighter Intercep- ter Squadron zijn. Ter herdenking hier van zal er zaterdagmorgen, om 9 uur, 'n parade op de vliegbasis gehouden wor den. Driehonderd man van de Neder landse luchtmacht en driehonderd man van de Amerikaanse luchtmacht zullen hieraan deelnemen. Generaal Disosway, opperbevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in Europa en generaal-ma- joor A. L. Cox, commandant van het commando luchtverdediging (C.L.V.) zul len de parade afnemen en een korte toe spraak houden. De parade zal onder anderen bijgewoond worden door luitenant-generaal A. B Wolff, generaal-majoor John K. Hester, kolonel Thomas L. Hayes en kolonel W. de Wolff, commandant van de vliegbasis Soesterberg. Als het weer het toelaat zullen er 12 Hawker Hunters en 12 Delta Daggers overvliegen. Als het weer slecht is dan zal er binnen een plechtigheid gehouden worden. In de hierop volgende koffiepauze werd een inzameling gehouden voor het Bikar- projekt, die 290,opbracht. Tijdens het tweede deel van het pro gramma vertoonde de heer H. Brinkhuis uit Bilthoven een aantal door hem ver vaardigde films, die treffend tot uitdruk king brachten, dat deze amateur-filmer over een rijk gevoel voor humor beschikt, maar ook over een diep besef van de grootsheid der natuur en van de schoon heid in kleur, vorm en beweging. De voorzitter sloot tenslotte de avond met een hartelijk dankwoord, waarna een deel der aanwezigen nog enige tijd nableef voor een dansje en gezellig sa menzijn. Vanavond houdt de Soester Turnclub de jaarlijkse algemene ledenvergadering in „De Kleine Witte". Secretaris, pen ningmeester, wandelafdeling en de pers en propagandacommissie zullen verslagen uitbrengen. Het bestuursbeleid komt ter sprake en er is bestuursverkiezing. De heren P. Steur, penningsmeester en W. Egtberts, vice-voorzitter, treden af en zij stellen zich niet herkiesbaar. Het be stuur heeft voorgesteld de heren J. Uiter- wijk en L. Dammers in hun plaats te benoemen. Mevr. N. Pellegrom treedt ook af maar zij is herkiesbaar. De heer P. Floor moet om gezondheidsredenen bedanken. Het verenigingsjaar 1963-1964 is een goed jaar voor de vereniging geweest. De avondlessen van maandag en woensdag werden niet meer in de gymzaal van de Kerkebuurt gegeven maar in de zaal van de r.k. ulo. De contributies werden niet onaanzienlijk verhoogd in verband met verhoogde zaal- huren. Er is deelgenomen aan de openingsmars te Soesterberg, er zijn onderlinge wed strijden gehouden en met A.G.A.V.S. een dualmeet. De wandelafdeling nam deel aan de sluitingstocht van de Stichts- Gooise Wandelbond te Soest, de St. Ni- colaastocht te Bussum en de avondvier daagse te Baarn. Er werd door de vereniging deelgenomen aan de intocht van St. Nicolaas, er zijn kinderspelen op de verjaardag van de ko ningin gehouden, en er was 'n balpoint- actie ter gelegenheid van 't 35-jarig be staan. Voor de teams van de tafeltennisvereni ging Shot is de competitie begonnen. Het eerste team is versterkt door de speler uit de overgangsklasse J. Scheffer, die het afgelopen seizoen voor het Amers- foortse Over 't Net speelde. W. .van Doorn moest na een onderlinge wedstrijd tegen K. Wiss, Th. Daselaar en J. Schef fer zijn plaats afstaan aan Scheffer. Hij verste/kt nu het tweede team. De teams zijn als volgt samengesteld: 1. K. Wiss, Th. Daselaar en J. Scheffer: 2. W. van Doorn, H. Schrijvers en J. Hooft; 3. M. Rademaker, B. Gerard en J. Stalenhoef; 4. W. Tabak, A. v. d. Weijden en mej. Schrijvers; 5. Th. van Steen, H. van Dijk en R. van Capelleveen. Shot 1 is in de competitie gestart met een 8-2 overwinning op B.T.T.C. K. Kiss won zijn drie sets in 7 games, waarvan 1 game werd verloren met 17-21. J. Scheffer verloor zijn eerste wedstrijd in 3 games, hij won de tweede in 3 en de derde in 2 games. Th. Daselaar won zijn eerste wedstrijd evenals de tweede in 3 games. Hij verloor de derde met 20-22, 19-21. Het dubbelspel werd eveneens door Shot gewonnen. Shot 2 won met 6-4 van Hogerheide 3, Shot 3 speelde met 5-5 gelijk tegen B.T.T.C. 3, Shot 4 won met 10-0 van Baarn 3 en Shot 5 won met 8-2 van Quick 12. Het eerste herenteam van de Mixed Hockey Club speelde in Amsterdam te gen Hurley 2. Het werd een snelle wed strijd ondanks een glad terrein. M.H.C. had in het geheel geen geluk en Hurley had alle geluk die een ploeg zich wensen kan, zodat de Amsterdammers met de rust een 2-0 voorsprong hadden en in de tweede helft zelfs tot 3-0 kwa men. Twintig minuten voor het einde was de stand nog zo, maar doelpunten van Hans van Es, Dick Stroband en An- dré Bolhuis, de beste spelers van de ploeg, brachten de stand op 3-3. Dames 1 speelde met 3 invalsters tegen Pinoké en verloor met 2-3. Dames 2 speelde met 3-3 gelijk tegen een team van Kampong en dames 3 met 1-1 tegen een team van Amersfoort. Heren 2 verloor met 3-4 van Kampong en het derde herenteam won met 6-4 van Schaerweijde. De Stichting voor Maatschappelijk werk in de provincie Utrecht heeft een sociale kaart van de provincie Utrecht uitgege ven met gegevens over de samenstelling van de bevolking. Het aantal inwoners van de provincie is 720.600. De vijf grootste gemeenten zijn Utrecht, Amersfoort, Zeist, Soest en Vee- nendaal met respectievelijk 264.000, 72.000, 54.500, 30.500 en 25.000 inwoners. Van de bijna 60 Utrechtse gemeenten is Snelrewaard de kleinste. Er wonen 735 mensen. Het aantal geboorten bedroeg in Soest van 1958-1962 20,5 per duizend in woners. Het aantal gevallen van overlij den 8,5. Het gemiddelde geboorteover schot is 341 per jaar. Van de Soester be volking is 27,9 hervormd, 37,8 katho liek, 10,5 gereformeerd en 18.4 onkerke lijk. Soest heeft ruim 3000 bejaarden. De Bilt is de rijkste gemeente, want 7,5 van de bevolking heeft een inko men boven 20.000,per jaar. In 1960 had Soest respectieveüjk de volgende percentages voor inkomens tot 5.000, van 5000,tot 10.000,van 10.000,tot 20.000,en boven de 20.000,— 51,2, 37,5, 8,8 en 2,5. In Soest heeft 51,6 van de bevolking alleen lager onderwijs gehad, 35,3 ulo en 13.1 middelbaar en universitair on derwijs. Van de bewoonde huizen is in Soest 31,7 na de oorlog gebouwd. Zeist heeft een slechte reputatie op het gebied van de misdaad want per 10 mis daden per 1000 inwoners per jaar gaat deze gemeente aan de kop. Daarna volgen Amersfoort, 9,6 en Leersum, eveneens 9,6. In Soest is het 6,3. Op zondag 1 november wordt de eerste rit van de Tempo-crosscompetitie in Soestduinen gehouden. Daarna wordt ge reden op 8 en 15 november. Op 22 no vember zullen wielrenners van de ver enigingen Tempo, Adelaar en Ulysses (Amsterdam) tegen fikaar voetballen. Op 29 november word er gecrosst in Soest duinen, op 6 decemt r is er een cross in Hilversum, op 13 december in Amster dam, op 20 december in Soestduinen en op tweede kerstdag wordt de traditionele nationale kerstcross in Soestduinen ge houden. Op 3 januari is er in Hilversum een nationale cross, georganiseerd door de vereniging De Adelaar. Op 7 december, 14 december en 19 of 21 december zullen renners van de ver enigingen De Adelaar, De Bollenstreek, Ulysses en Tempo elkaar op home-trai ners bestrijden. Op 19 december houdt Tempo de tradi tionele oudejaarsavondbijeenkomst en op 20 januari wordt in restaurant Zonne- heuvel de jaarvergadering gehouden. Elke woensdagavond kunnen leden van Tempo in de Oosterschool te Baarn trainen. De heer C. M. V. van de Koninginnelaan deelde de politie mee dat uit een nacht hok achter zijn huis een kalkoen en een grijs konijn gestolen zijn. Van de daders geen spoor. B.D.C. heeft het niet kunnen bolwerken tegen het sterke Kampong dat de leiding in de afdeling heeft. Toch is het een prettige wedstrijd geworden, waarvan de uitslag wat geflatteerd is. Dat kwam in hoofdzaak door de verrassende start en al gauw had B.D.C. een 0-2 achterstand. B.D.C. kwam er echter wat beter in en na een half uur werd het door M. v. d. Lugt 1-2. Dick Dorrestein scoorde kort hierna de gelijkmaker. Na de rust was B.D.C. wat sterker maar Kampong gevaarlijker. Na 25 minuten stonden drie spelers van Kampong bui tenspel. De grensrechter vlagde, maar de scheidsrechter liet doorspelen en de Utrechters konden opnieuw de leiding nemen. B.D.C. drong nu sterk op en be heerste de Kampong-speelhelft, maar een sneEe uitval van de gasten stelde de eindstand op 2-4 vast. Voor het eerst klonken in de nieuwe sporthal te Amersfoort de aanmoedigings- kreten van de volleyballers voor hun favorieten. Vijf Qlympia teams traden op deze eerste avond van de kompetitie 1964/1965 aan. Het eerste damesteam heeft zich laten verrassen door M.V.C. uit Gouda. Over de kracht van dit team was niets bekend. De Soester dames toonden zich niet de minderen, maar heten het initiatief vol ledig aan de M.V.C.-dames, die herhaal delijk goed aanvallend een niet in te halen voorsprong namen. Alleen in de derde set liep het bij Olympia beter. Goed aanvallend dwongen zij hun tegen standsters in de verdediging en wonnen verdiend met 15-7. De overige sets waren echter met 4-15, 9-15 en 11-15 voor M.V.C. Het tweede damesteam startte uitste kend. Zij dwongen het eerste damesteam van Wilhelmina een 2-2 gelijk spel af. Ook het derde damesteam liet een uit stekende indruk achter. Zij verloren wel liswaar met 3-0 van N.V.C., maar zij heb ben het hun tegenstandsters niet gemak kelijk gemaakt. Ook het eerste herenteam speelde tegen M.V.C. uit Gouda. Olympia weerde zich uitstekend, maar M.V.C. bleek over meer routine te beschikken dan de Olympia- nen. Getuige de setstanden 11-15, 14-16 en 14-16 bleken de laatste lootjes voor Olympia steeds net iets te zwaar te we gen, waardoor M.V.C. met 3-0 won. Het tweede herenteam startte uitstekend en behaalde op Spirit 2 een 3-1 zege. Dit uit jongere spelers bestaande team blijkt over een goede verdediging en een be hoorlijke aanval te beschikken, waarmee zij dit seizoen zeker hoge ogen zullen gaan gooien. Dinsdag gaan het eerste dames- en he renteam naar Gouda voor de return wedstrijd tegen M.V.C. De Olympianen kennen nu het spel van de tegenstan ders en zijn geenszins kansloos. Donderdag speelt om 19.45 uur Olympia 4 (heren) tegen Montagnards en om 21.45 uur volgt de wedstrijd Olympia 3 tegen Olympia 2 (heren). Minister Van Aartsen heeft gezegd dat we met de woningnood zullen blijven zitten tot 1970. Die ongevraagde medede ling had hij waarschijnlijk beter achter wege kunnen laten, want voor hem heb ben al diverse profeten zich bezig gehou den met het eventuele einde van de wo ningnood. Minister In 't Veld was daar ook een ster in. Hij deed zijn profetiën zo'n slordige vijftien jaar geleden en als die uitgeko men waren dan zaten we nu wat de huis vesting betreft op rozen. Voorlopig is dat echter niet het geval en wanneer meer bouwvakkers het in hun hoofd krijgen te staken, dan zitten we in het jaar 2000 nog met de woning nood. Is het u nooit opgevallen dat mensen met posities die meer te betekenen heb ben dan die van u en mij vaak voor spellingen doen die kant noch wal raken. De afgezette Russische leider was daar ook 'n meester in en hij zwetste maar als hij het over het pardijs had waarin de Russen over twintig jaar zouden le ven. Enige tijd geleden hebt u kunnen lezen dat Spaak „geen oorlog zag", maar Spaak kan in dit opzicht evenmin iets zien als u en ik, omdat een oorlog nu eenmaal niet te voren wordt aangekondigd. Het zou wel prettig zijn als we niet lastig gevallen worden met voorspellingen waarom we niet gevraagd hebben en waarvoor de lommerd geen cent geeft. KANTMAN. De Nederlandse Olympische ploeg, die zich in Tokio zo goed heeft ge weerd, is weer in Nederland terug. Erica Terpstra (rechts) sleepte een zilveren en een bronzen plak in de wacht, die wij hier duidelijk zien. Naast haar Kleny Bimolt. De junioren-wedstrijd Attilla-B.D.C. ging niet door omdat Attila niet opkwam. Dames 1 ging op bezoek bij S.D.O. in Bussum en verloor daar met 1-7. Dat kon ook moeilijk anders, want B.D.C. speelde niet met een elftal maar met een acht tal. Enige speelsters zijn geblesseerd on der wie Mary v. d. Deijssel en Nanda Daselaar. Heren 2 speelde met 3-3 gelijk tegen een team van S.D.O. en de meisjes-aspiranten gingen in Utrecht bij Oranje op bezoek. Zij wonnen met 4-1. De heren-aspiran ten speelden thuis tegen Achilles en ver loren met 1-16. Voor de teams spelende in de afdeling Amersfoort van de Nederlandse Volleybal Bond was het donderdag in twee opzich ten een grote dag. In de eerste plaats werd de prachtige sporthal in Amersfoort voor het eerst voor de kompetitie in gebruik genomen en in de tweede plaats werd met de kompetitie seizoen 1964-1965 een aanvang gemaakt. Voor de Soester Volleybal Vereniging waren op de openingsavond drie wedstrij den vastgesteld en twee van de drie spelende teams kwamen met de volle winst naar Soest. De dames die hun eerste thuiswedstrijd tegen Unitas uit Doorn met 3-0 verloren kwamen met goed spel voor de dag. In de eerste twee sets heeft het er lange tijd naar uitgezien dat zij deze op hun naam zouden brengen, maar steeds zagen zij een goede voorsprong op het laatste ogenblik weer weggewerkt door het ge routineerde Unitas. In het spel van de rood-witten is evenwel een opgaande lijn te bespeuren en wanneer zij deze weten te handhaven zullen overwinningen niet uit kunnen büjven. De setstanden waren respectieveüjk: 12-15, 11-15 en 8-15. Uitstekend werk deed het eerste heren team door de moeilijke wedstrijd tegen Vios 2 in winst om te zetten. Beide teams die zich stelüg in de strijd om de bo venste plaats zullen doen gelden speel den een goede wedstrijd en in een spor tief gevecht dat langer dan een uur duurde trokken onze plaatsgenoten uit eindelijk aan het langste eind. De eerste set werd door de S.V.V.'ers met 15-11 ge wonnen waarna zij zich door een setwinst van 15-12 in ieder geval van een gelijk spel verzekerden. De derde set was even wel voor de Amersfoorters met 15-8, waarna zich in de vierde set een span nende strijd ontwikkelde om het door beide partijen fel begeerde winstpuntje. Vios nam aanvankeüjk een 14-8 voor sprong maar dit bleek niet voldoende om deze set in hun voordeel te beslissen. Langzaam hepen de rood-witten in en uiteindelijk wisten zij deze set met 16-14 in hun voordeel te beslissen. De gebles seerde Ries Stalenhoef werd door Teus v. Kooij op uitstekende wijze vervangen, vangen. Het tweede herenteam van S.V.V. nam geen halve maatregelen en met 3-0 moest V.V.A. 4 het hoofd buigen. De setstanden waren hier 15-6, 15-4 en 15-6. Voor aanstaande donderdag staan wed strijden op het programma voor het tweede en derde damesteam en het derde herenteam van de Soester Volleybal Ver eniging. Zij zullen respectieveüjk spelen tegen S.S.S. 1, S.S.S. 2 en S.S.S. 2. t

Soester Courant | 1964 | | pagina 1