Fraude bij verkiezingen in V.S. Ulbricht kocht erkenning Voor uw FaTa^ag' Klaar terwijl U wacht GARAGE BOSBOOM TWEEDE BLAD Krabbels van Knelis De avonturen van Gertjan en Maartje. V. BEVEROL SMEERSTATION Contactavond veteranenlegioen Boom brandde Korfbal „De Meteoren" b* a sa cc BATENBIRG's Erkende Auto- en Scooterrijschool Verblind In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT Laatste rit van Tempo BURGERLIJKE STAND Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Eiermarkt Netl. Vrouwen Electr. Ver. ra Tijdens de Amerikaanse presidentsver kiezingen in 1960 registreerde een stem bureau in Chicago kort na de openstel ling reeds een stemmenaantal van hon- derdeenentwlntig; controleurs hadden echter merkwaardig genoeg slechts drie enveertig mensen het bureau binnen zien gaan. Dit geval baarde weinig opzien, want de Republican National Comittee ontving in totaal 135.000 klachten over de duistere verkiezingspraktijken, die 4 jaar geleden hun hoogtepunt vonden. Dit geeft vooral te denken, Indien men weet, dat in 1960 de Democraten een zeer geringe stemmenwinst boekten, die neer kwam op driekwart stem per kiesdistrict. Dit jaar verwacht men dat 2% miljoen stemmen op onrechtmatige wijze zullen SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 worden uitgebracht. Ironisch genoeg blij ken in de meeste gevallen juist de au tomatische stemmachines de sleutel tot frauduleuze handelingen te zijn en niet de gewone stembiljetten. Het is namelijk mogelijk om het me chanisme van het apparaat zodanig af te stellen, dat een bepaalde verdeling van het uiteindelijke stemmenaantal gega randeerd is, terwijl soms zelfs een een voudige handeling voldoende is om een bepaalde kandidaat geheel uit te scha kelen. Vaak gebeurt het, dat oneerlijke stembureauhouders, voordat zij hun kan toren openstellen, zelf een aantal malen stemmen en daarna de meter, die het stemmenaantal registreert, met papieren nullen beplakken. Bij de allernieuwste typen gaat dit niet meer op, daar het stemmenaantal niet alleen door een me ter, maar ook door een ponsbandje wordt geregistreerd. Geen langdurige wachttijd daar er twee smeerhruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. BIRKSTRAAT 105 - SOEST - TEL. 3256 Dat neemt echter niet weg, dat er vele andere mogelijkheden overblijven. In San Antonio in de staat Texas klaag den in 1960 velen, dat zij niet voor hun kandidaat konden stemmen, aangezien de met de naam corresponderende handle onwrikbaar op zijn plaats zat. Zo komt het dan ook voor, dat soms een halve dag op een bepaalde kandidaat niet kan worden gestemd. Ook komt het voor, dat de namen van de kandidaten worden verwisseld. „Verkeersopstoppingen" Van het feit, dat men in de Verenigde Staten geen stemplicht kent, wordt gre tig misbruik gemaakt. In de drukke dis tricten van de grote steden zorgt men voor langdurige „verkeersopstoppingen". Tijdens drukke lunchuren zorgen slim me figuren ervoor, dat de lange rij wachtende zo lang mogelijk wordt, ter wijl hun collega's binnen er wel voor zorgen, dat niet alles op rolletjes loopt. Na een half uur of drie kwartier wor den velen het wachten beu en gaan onverrichter zake terug naar hun kan toor, waarmee hun stem verloren is. Ouden van dagen zijn eveneens vaak het slachtoffer. Hen wordt dan wijsgemaakt dat, wanneer zij niet op de „goede" kan didaat stemmen, dit door elektronische apparatuur zal worden geregistreerd, waardoor de kans bestaat, dat hun ou- derdomstoelage of werkloosheidsuitkering zal worden ingetrokken. Aan het einde van de dag worden de to taalcijfers, die door stemmachines zijn geregistreerd doorgaans door employees van het stembureau gerapporteerd en ook deze eenvoudige bezigheid blijkt nog al wat moeilijkheden op te leveren. Daardoor kan het gebeuren, dat een can- didaat die eigenlijk recht heeft op 271 stemmen er slechts 172 krijgt, toegewe zen". In 1960 zijn alleen al in Chicago 662 frauderende stembureau-ambtenaren voor het gerecht verschenen, doch na een summier verhoor vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Het is mede daarom niet waarschijnlijk, dat in november aan staande dergelijke aktivitelten achterwe ge zullen blijven. De mogelijkheid be staat, dat straks op 3 november wellicht een man de belangrijke politieke post in de Verenigde Staten zal bezetten, die bij een strikt eerlijke stemming deze plaats niet zou hebben, bereikt. En dit blijft een onbehaaglijke gedachte. Het Veteranen Legioen Nederland houdt op vrijdag 30 oktober een kontaktavond. De leden van de jonge afdeling Eemland komen dan bijeen in hotel La Bordelaise. Er zullen enige films gedraaid worden die door de V.L.N.-filmdienst op nationale feestdagen tijdens herdenkingen ver vaardigd zijn. Ook niet-leden zijn wel kom. Met niet geringe verbijstering vernamen de Duitsers dat de regering in Bonn de ze zomer achthonderd mensen heeft los gekocht uit Oostduitse gevangenissen. Al Is dit soort mensenhandel moreel be paald niet hoog aan te slaan bij de verkoper, zuiver menselijk gezien kan men in de bondsrepubliek niet anders dan blij zijn. Maar daarnaast steekt ook een grote wrevel op die in de politieke strijd zeer zeker nog een grote rol zal gaan spelen. Immers het handel drijven in gevangenen impliceert ook een soort erkenning van het regiem in Pankow. En Ulbricht erkennen, dat is nu juist het laatste wat de meeste Duitse par tijen wensen. De transactie voor de Berlijnse pasjes verliep juist daardoor zo moeizaam om dat een ingewikkelde formule gevonden moest worden, waaruit duidelijk zou blij ken dat dit poreus maken van de muur niet in het minst betekende dat Berlijn - of Bonn - zich neerlegde bij het be staan van een Oostduitse staat. Bezet gebied. Voor lieden als Strauss vooral büjft het nog altijd een tijdelijk door de Russen bezette zone, waarvan alleen de sowjets de heersers zijn. En dus kwam er in het veidrag een clausule dat men het over de titulatuur en de functieomschrijving onderling niet eens was geworden. De loskoperij der gevangenen schijnt min der voeten in de aarde gehad te hebben. Wat menigeen nu afkeurt, is dat men door het aangaan van dit contract over de ruil van mensen tegen goederen dus ook erkent dat de andere partij in rechte kon beschikken over deze mensen, met andere woorden dat men handel dreef met een partner die de rechts macht en het gezag uitoefent in wat men dan nog maar steeds de oostzone blijft noemen. In feite erkent men nu wat men in rechte maar steeds niet wil doen. Zo, al dus de redenering, bederft men de prijs die men te zijner tijd ooit nog eens kan krijgen voor de volledige erkenning. Een prijs, die - zo voelen alle partijen het wel - de garantie moet zijn dat Berlijn zich kan ontplooien in zijn relatie met het westen. Hoe meer men nu al onder hands toegeeft, zegt men, hoe minder Ul bricht aanstonds nog over heeft voor de erkenning de jure, die toch eens moet komen. Gedwongen. Het initiatief tot de mensenhandel ls van de DDR uitgegaan Daar zal on getwijfeld wel bij hebben meegespeeld dat men enige marken goed kon gebrui ken; tenslotte is de eis om kredieten in de bondsrepubliek te ontvangen al va ker gesteld in Pankow, hoewel men er niet teveel gehoor op kreeg. Maar het hoofddoel zal dit keer toch wel zijn geweest dat men zo Bonn al 'n beetje tot erkenning dwong. En dwong is geen te sterk woord. Immers had Mende, de minister voor „gesamtdeut- sche" zaken nee gezegd, dan zou hem ongetwijfeld zijn verweten dat hij liever wat marken op zak hield dan ze uit gaf om gevangenen van het communis tisch regiem vrij te kopen. Een verwijt dat de regeringspartners van nu waar schijnlijk zuur zou zijn opgebroken bij de verkiezingen, want de gewone kiezer spreekt dit humane element veel meer aan dan de fijnere politieke aspecten. Even goed kan Erhard nu van zijn Straussvleugel een reeks verwijten ver wachten dat hij in dit opzicht weer te slap is geweest tegen Ulbricht. De laatste kan hem denkelijk niet al te veel meer schelen. Ook hem kan de transactie welkom zijn, al was het maar om de Duitsers er langzaam aan te wen nen dat ze er niet altijd meer „zoge naamd" meer bij hoeven te zeggen als ze het over de D.D.R. hebben. Een boom op de hoek van de Koningin- nelaan en de Nieuwstraat, die inwendig volkomen vermolmd was, heeft gebrand als een fakkel en de brandweer moest met de nevelspit blussen. Het aspiranten A-team van de korfbal vereniging „De Meteoren" verloor met 0-1 van Excelsior en de junioren verloren ren eveneens met 0-11. Zij speelden te gen een team van de vereniging Amers foort. Het aspiranten B-team verloor met 0-1 van Hilversum A. Het eerste twaalf tal won met 2-0 in Bussum van Olympia 3. Bij de rust was de stand 0-0. Riet van Drie en Flip Brandsma maakten de doelpunten. C/1 Gedlpl. A.B.A.N.-Instmcteur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht Zondagavond reed P. V. uit Bunschoten per auto op de rijksweg te Soesterberg in de richting Amersfoort. Ter hoogte van de Kampweg werd hij verblind door een tegenligger. Hij raakte van de weg af en reed tegen een paal. Zijn auto werd zwaar beschadigd. Een geparkeerde auto liep lichte schade op. ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend zlekenfondsleverancler. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 27 OKTOBER 1964 De deelname aan de zesde en laatste na- jaarsrit van Tempo was redelijk, maar niet bij de aspiranten, want alleen Jan Willem de Lange startte. Hij „won" de 23 km in 42,5 minuut. Bij de senioren namen Wim Schaeffer en Eddy de Lange in de tiende ronde een voorsprong. In de dertiende ronde ging Schaeffer alleen door terwijl de Lange terugviel op het peloton. Rob de Haas, Wessel Hees en Rik Hees werden reeds in de 15e ronde ingehaald. Schaeffer kon het alleen niet bolwerken en het peloton was weer enige tijd com pleet. Harry Visser en Rijk y. d. Kuilen, die eveneens ingelopen waren, gaven op. In de 25-ste ronde ging Schaeffer alleen weg en in de 31-ste ronde voegden Hans Wimmer en Gerrit Ruttenberg zich bij hem. In de 33-ste ronde kwamen Rob de Haas en de gebroeders Hees op twee ronden. Rik Hees en De Haas zouden zelfs nog een keer gelapt worden. Kort voor het einde van de wedstrijd ont snapte Wimmer en hij won de 42,5 km in 1 uur, 16 min. Wim Schaeffer werd twee de op 30 meter, Gerrit Ruttenberg derde op 35 meter, Eddy de Lange vierde op 900 meter, Wessel Hees vijfde op twee ronden. Rik Hees zesde op 3 ronden en Rob de Haas zevende, eveneens op 3 ronden. De totaal uitslag van de najaarscompe titie luidt: 1. Gerrit Ruttenberg, 31 pun ten. 2. Eddy de Lange (27). 3. Wim Schaeffer (15). 4. H. Wimmer (12). 5. Aad Post (10). 6. Johnny Visser (7). 7. R. v. d. Kuilen (5). 8. Jac. v. d. Berg (4). 9. Anton Lub (3). 10 Wessel Hees (2). Bij de aspiranten was de uitslag: 1. J. W. de Lange. Hij won alle ritten en kreeg 36 punten. 2. Arie Bakker. 3. J. v. d. Heiden. 4. St. v. d. Berg. 5. N. v d. Esschert. 6. P. Kooij. GEBOREN: Jacoba Gerdina, dochter van J. G. van Vliet en L. Koops, Heinenoord, Irenestraat 38. Jacqueline Antoinette, dochter van A. J. Zwiers en L. C. Horns- veld, Birkstraat 103. Olaf Anthonius Maria, zoon van J. Windeij en A. M. Wil- leyns, Waldeck Pyrmontlaan 61. Mar jolein, dochter van H. N. de Bruin en R. M. Overhoff, Beetzlaan 50. Robin Ge- rard, zoon van G. H. van Putten en W. Schaper, Korte Hartweg 18. Johanna Wifhelmina Maria, dochter van M. J. Geerders en W. M. Rood, Dorresteinweg 32. Marco Gerhard, zoon van A. G. Sevink en M. W. Sukel. Klaarwater- weg 3. Petrus Arnoldus, zoon van P. Surstedt en A. M. T. A. Voet, Van de Veldeplantsoen 33. Robert, zoon van C. W. van Rouwendaal en E. Kanters, Kerkdwarsstraat 15. Christiaan Peter, zoon van J. G. van Rouwendaal en C. P. de Vaal, Rembrandtlaan 5. Bernard Pieter, zoon van B. H. Jansen en J. A. Moens, Simon Stevinlaan 65. Wilma, dochter van G. Klün en A. van der Sluis, Prof. Lorentzlaan 247. Rosemarie Jolanda Margaretha, dochter van D. B. Lübeck en S. Neyndorff, Chr. Huygens- laan 59. ONDERTROUWD: Gerrit van Buuren, Eikenlaan 1 en Theresia Regina Hooft, Klaarwaterweg 95. Nicolaas van Zo ghei, Koekoeksweg 10 en Ferdinanüa Catharina Maria Sweekhorst, Absteder- dijk 182, Utrecht. Marinus Albertus Foulon, salonwagen aan de Utrechtse- weg, De Bilt en Menstje Hendrika van den Broek, Beetzlaan 124. Adrianus Kroos, Soesterbergsestraat 176 en Geslna Cornelia Maria Versteeg, Soesterbergse straat 176. GEHUWD: Henricus Bernardus Rouw horst, Groenmarkt 6, Amersfoort en Jo hanna Margaretha Maria Bosman, Birk straat 129. Timen van Essen, Kweek- weg 5, Epe en Akke Delfsma, Gen. Win kelmanstraat 92. Hans Jakobus Elsin- ger, Buitenhaven 5, Den Helder en Caro- lina Toetie Ketting Olivier, Birkstraat 138. As je 't ming vraogt dan mok zeige datter wel wat veul deur luu van allerhaande soort eschreeve en epraot is toen die peüsieman zo ongelukkig was en zo- maor 'n schot 'n do delijk schot wier. Heul slim veur die arreme jonge, heul slim veur die öuwers, maor ok heul slim veur di epelisieman, waant d'r waore hoope minse die zeeje en schreeve hie had ditte zus nie motte doen en hie dat zo wel motte doen en gao maor deur. 't Is goed datter al gauw niks meer van ezeid en eschreeve wier. Goed veur die ouwers en goed veur die pelisieman, maor noeng mot 't toch weer effe en das goed ok, waant nadat allerhande luu, die d'r niks met te maoke hebbe vaok kletskoek uutkraomde of op pepier zette, hetter 'n man wat ezeid die d'r wel wat met te maoke heb en die 't beeter be- kieke ken dan wullie mit mekaor. En 'n tweede man ok, en nog wel twee menisters. Die hebbe dat naore zaokie van haover tot gort laote uutzeuke en die zeige noeng dat 't bar spietug is dat 't zo offeloope is, maor dattie pelisieman nie fout ewest is in die nacht, waorop zien piestooi zo ongelukkig ofgong. Ikke heb schik veur die pehsieman, waant jonges 't zou d'r nie zo best veur 'm uut- te zien hebbe as die menisters ezeid had- de, die man is bar fout ewest. Laote wulUe d'r allegaor uut leere dajje nie mot deurloope aster 'n pelisieman zeit da je nie mag deurloope en das netuurlek ok zo veur 'n fiets, 'n brom mer, 'n skoeter, 'n stoomfiets en 'n auto. Die manne van de pelisie staon nie derek klaor mit schiete, maor da zullie magge schiete dat hebbe die twee menisters ezeid. 't Is arg van die jonge, bar arg, maor 't zou nog arreger ewest weeze asdie menis ters ezeid badde, wat die pehsieman dee was bar en bar fout. Waor of nie. Dlr. H. W. Vellinga Korte Brlnkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). OVERLEDEN: Johannes Matheus Kaats, 60 jaar, echtgenoot van C. M. Blomme- stein, Nieuweweg 31b. Gerrit Merj en- berg, 79 jaar, echtgenoot van Tj. Schui temaker, Van Reenenweg 2, Zeist. Arie van der Hulst, 89 jaar, weduwnaar van S. J. H. Braams, Prins Hendriklaan 80 Pieter Hendrik Zomer, 56 jaar, echt genoot van F. van der Kooij, Nachtegaal- weg 28 Jacoba Theodora Maria Ver hagen, 75 jaar, weduwe van J. W. ten Hacken, Haselaarsplein 31, Haarlem. 'Christina Henriétte Maria Wanders, 79 jaar, Pieter de Hooghlaan 6. Barend geeuwde nog eens luidt en na drukkelijk en zei: „Die soep is niet mis zeg, ik dacht werkelijk dat mijn laatste uurrrtje geslagen had. „Nou Kokkie sprak Gertjan weer gerustgesteld, „ik denk dat die soep bij Nascar zijn uitwerking ook niet zal missen. Hahahaha, reken maar dat hij een lekker dutje gaat doen," en vergenoegd -wreef hij in zijn handen. „Ik krijg er nu ook schik in!" joelde Barend, die zich weer helemaal de oude voelde, „als ik thuis ben, zal ik aan iederrreen vertellen, hoe slim jij bent, hoorrr Gert jan. Wat zal Nascar snurrken, die worrrdt het eerrrste jaarr niet meerrr -wakkerrr!" Intussen liep Kokkie bedrijvig heen en weer om Nascar de soep zo smakelijk mogelijk op te dienen. Hij zette de pan op het dienblad, pakte een lepel en een bord en liep balancerend met z'n vracht je langs de verbaasde Maartje. „Zo Nas car," mompelde Kokkie nog zacht voor zich heen, „nu is het onze beurt om te lachen". 2IEKEN FONDS LEVERANCIER SOESTERBERGSESTR. HEG 26 TEL:2982 Op de Amersfoort eiermarkt werden aan gevoerd 150.000 stuks in prijzen van 13,25 tot 14,25. Middenprijs 13,75. Prijs per kg 2,22. Zeer veel leden van de N.V.E.V., afd. „Eemland", waren donderdag bijesa in zaal „Brandpunt" te Baarn. De voorzitster, mevr. van Veeren, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder mevrouw Storm-Baldè en haar assistente, van het Produktschap groenten en fruit uit Den Haag. Dit produktschap groenten en fruit is een overkoepelend orgaan, waarbij telers, kwekers, importeurs en conservenfabrie- ken zijn aangesloten. Ons land kan met trots de tuin van Europa genoemd wor den, doch in het binnenlands gebruik komen wij op de tiende plaats. Wij, Ne derlanders eten te weinig groenten en fruit. Op tentoonstellingen en huishoud beurzen wordt door het Produktschap de aandacht gevestigd op het eten van groenten en fruit bij elke maaltijd. Dit voedsel levert ons de noodzakelijke houw en brandstoffen, om ons te beschermen tegen infectie en voor het goed functio neren van spijsvertering, stofwisseling enz. Vitamine A.C., kalk en ijzer vindt men in ruime mate in groenten en fruit. Rauwe worteltjes zijn uitstekend voor het tegengaan van nachtbUndheid. Een mooie kleurenfilm liet de talrijke aanwezigen zien, hoe de diverse groen ten en het fruit, met de grootste zorg gekweekt, geveild, vlug verpakt en ver zonden worden. Bezienswaardig is het kweken van champignons (vit. B.) en van de asperges (wortelstok), afkomstig uit Egypte (Farao's). Deze groenten wor den vroeg in het voorjaar geoogst (Lim burg). De grootste trots van het Westland is de druiventeelt; enorme export. Het filmpje dat tot slot werd vertoond: „Mijn liefde is groen" met de acteurs Pie ter Lutz en Bep Nooy, wekte de lachlust op van de aanwezige dames. De presidente sloot deze leuke middag met een dankwoord aan de dames van het produktschap en het overhandigen van de gebruikelijk attentie. Op 19 november a.s. zal in zaal Credo, door mr. P. Schlecht te Soest, een lezing over Geesteszieken gehouden worden voor de N.V.E.V.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5