FaTolSuJa9er HET IERSE GOUD De Russische ruimtesprong D00RSMEREN Firma G. van de Pol PLASTIC DIARAAMPJES DERDE BLAD VENEMA Klaar terwijl II wacht De avonturen van Gertjan en GARAGE BOSBOOM Turf winning in moderne groot-industrie 15.90 Hoppenbrouwers Opening Dependance Muziekschool Dames- en Herenkleding naar maat. Falcon Regenkleding voor dames en heren. Loodgieters- werkzaamheden. Twee gewonden in het verkeer Aanbesteding Molenstraat BEVEROL SMEERSTATION PHILIPS SPECIAALZAAK Wie het prachtige Ierse land kent, kent de „boglands", de wilde, ruige veenge bieden die niet minder dan een zeven de van de totale oppervlakte van Ier land beslaan. Men zou ze enigszins kun nen vergelijken met de Nederlandse veen gronden in Drente en Groningen. Deze uitgestrekte gebieden, hier en daar nog met moerassen, een prachtig landschap, zijn in betrekkelijk korte tijd geworden tot een van de belangrijkste industrie gebieden van Ierland. Men is namelijk begonnen de aanwezige turf op moderne wijze te steken. aan het werk te zien. De gehele gang van zaken heeft weinig meer gemeen met de sfeer en werkzaamheden in oudé stijl op de veenbedrijven. Dit is groot industrie, werken op gigantische objec ten met een keur van modern materiaal;' vrucht van de technische ontwikkeling in onze twintigste eeuw. Op deze wijze wordt Bord na Mona ld staat gesteld op de meest efficiënte wij" ze turf te winnen en een kwallteitspro* dukt voor een met andere brandstof» concurrerende prijs op de markt tj brengen. schillende Britse bedrijven wordt de turf graag gebruikt. Maar er zit nog een andere kant aan deze zaak. De Ieren gebruiken hun bo demschatten en zo dient het verleden het heden. Maar men wil het heden ook dienstbaar maken aan de toekomst. De geleerden zijn bezig te zoeken naar mo gelijkheden om het afgegraven veenland om te werken tot produktief bouwland. Wanneer dat gelukt, betekent dit voor het land de opening van nieuwe mo gelijkheden op agrarisch gebied. Weer meer werkgelegenheid, verhoging van het nationaal inkomen, kortom wel vaart. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 30 OKTOBER 1964 100 stuks k t 6, Een gigantische turfsteekmachine aan het werk op Derrygreenagh, OVERHEMDEN IN HET BETERE GENRE Een overhemd dat U bij ons kiest is een goede keus. Zware kwaliteit Bel-o-fast. Altijd cor rect en makkelijk in on derhoud Van Weedestraat 80 Soestdijk SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Turf is voortreffelijke brandstof en reeds vele eeuwen geleden werd deze door de mensen in het laagveen gewonnen, maar uiteraard op eenvoudige primitieve wijze Men wendde het materiaal grotendeels voor eigen gebruik aan, doch sinds kor te tijd is de turf een bijzonder belangrijk produkt geworden voor de gehele natio nale Ierse economie. Het is de semie-overheidsinstelling „Bord na Mona" die de exploitatie in handen heeft, nadat aanvankelijk in 1924 een particuliere maatschapij met de turfwinning begonnen was. Sinds de oorlog. Ierland is het grote belang en de mo gelijkheden die in de turfwinning ste ken, eigenlijk pas in de laatste wereld oorlog gaan inzien, toen de aanvoer van brandstof uit het buitenland stag neerde en men begreep, dat men in ei gen land over enorme voorraden be schikt. De firma werkt momenteel op veertien (terreinen in Ierland. Het seizoen duurt slechts vier maanden, maar in zo'n pe riode kan één enkele turfsteekmachine 20.000 ton turf produceren. Na het dro gen komen andere kolossen het mate riaal verzamelen voor het vervoer naar de spoortreinen, die de brandstof versle pen naar elektriciteitscentrales en groot handelaren in brandstof. Uiteraard wordt naast de turfbriketten ook turfstrooisel gewonnen. Dit gebeurt op zes veenderijen van Bord na Mona. Strooiselfabricage. Speciale machines krabben hier de op pervlakte enkele centimeters diep af. Het materiaal blijft liggen om te drogen, en word tussentijds door anderen mo biele werktuigen nog eens gekeerd om het droogproces te bespoedigen. Daarna komen de bulldozers die voor zien zijn van een geweldige schuif aan De wethouder van Amersfoortse culturele aangelegenheden L. M. van Voorene, heeft dinsdagmiddag de dependance van de Amersfoortse Muziekschool in de Middelwijkstraat geopend. De dependance is gevestigd in het grote huis voor de Kerkebuurtschool, waarin voorheen een deel van de dienst van gemeentewerken gevestigd was. Wethouder Van. Voorene opende de de pendance als voorzitter van de Amers foortse Muziekschool. Hierbij waren aan wezig de burgemeester, mr. S. P. baron Bentinck, wethouder K. de Haan, het raadslid dr D. J. P. Oranje, de heer H Borreman, hoofd van de afdeling onder wijs van de gemeente de heer H. J. v. d. Dussen, directeur van gemeentewerken, de dames mevr. F. Ubink-de Maar en School bestemd zijn zo keurig in orde ge smaakt hadden. De behoefte aan muziek onderwijs is in Soest groot en nog steeds .^roeiende. Nadat een koperblazersgroep twee fan fares uit de tijd van Lodewijk XV ge speeld had, dankte wethouder De Haan pe initiatiefnemers die volksmuziekon- derwijs wensten en contact opnamen met de gemeente. Hieruit ontstond een con tact van de gemeente met de Amers foortse Muziekschool en vorig jaar is be gonnen met algemeen vormend muziek onderwijs. Individuële lessen volgden en thans wordt ook les gegeven aan toekom stige korpsleden. Wethouder Van Voorene wenste de ge meente Soest geluk met „dit winstpunt". Dat er thans in een dependance muziek onderwijs gegeven kan worden komt niet alleen de leerlingen maar ook de lera ren ten goede. Dat er in dit opzicht een gezonde samenwerking tussen Soest en Amersfoort kan zijn is reeds gebleken. De muziekschool groeit en het hebben van dependances is dan ook belangrijk. De heer Van Voorene dankte in het bij zonder wethouder De Haan voor de pret tige samenwerking. De heer J. van Vlijmen, directeur van de Amersfoortse Muziekschool dankte mede namens het lerarenkorps voor de steun en medewerking. De muziekschool heeft drie afdelingen, algemeen vormen, instru mentaal en een dansafdeling. De laatste is nog niet in Soest. Reeds op zevenjarige leeftijd krijgen schoolkinderen algemeen vormend mu ziekonderwijs. Naar de mening van del heer Van Vlijmen hoort dit op de lagere school thuis. Na twee jaar kan begonnen worden met het bespelen van een instru ment en daarna met ensemblewerk. Voor korpsvorming is grote belangstelling en voor koorvorming eveneens. Het laatste is nog niet in Soest. Gestreefd wordt bij het onderwijs zoveel mogelijk plaatselijke muziekleraren in te schakelen. Drie leerling-cellisten speelden tenslotte een aria van Stradella. Hofleverancier van Z.K.H. de Prins der Nederlanden Nieuwe wintermantels en jassen in tweed, camel, cashmier enz. F. C. Kuijperstraat 28 - Tel. 2803 Steenhoffstraat 63 - Telefoon 2432 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw De lancering van het door drie mannen bezette Russische „Voshkod"-ruimtevaar- tuig, heeft geen grote verrassing gebracht in de Westerse landen. Al geruime tijd hadden inlichtingen uit de Sowjet-Unie er op gewezen, dat de Russen een nieuwe ruimtestunt aan het voorbereiden waren. Zelfs kwam al enige weken eerder de onofficiële aankondi ging, dat het „binnen enkele dagen" zou gebeuren. Kennelijk ging er toen iets fout en dan hoort men er nu eenmaal, volgens de Russische propagandatraditie, weinig meer van. Het neemt niet weg, dat de lancering van de „Voshkod" („Dageraad") een belangrijke prestatie is geweest, waar mee de Russen opnieuw de leiding heb ben genomen in de strijd om de eerste man naar de maan te kunnen brengen. De Russische instanties hebben medege deeld, dat de nieuwe ruimtecabine ge lanceerd is met behulp van een nieuwe, bijzonder krachtige raket, die alle voor gangers in stuwkracht overtreft. Volgens de Amerikaanse deskundigen moet deze nieuwe Russische raket min stens de geüjke zijn van de nieuwe gi gantische Amerikaanse Saturnus, die wel al enkele malen beproefd is, maar pas in de komende jaren voor echte lancerin gen kan worden gebruikt. Met de lancering van hun „Dageraad" wilden de Russen een schat van gegevens verzamelen voor komende reizen buiten de dampkring. De samenstelling van de bemanning - een vlieger, een geleerde en een medicus - wijst daar op. Ook zal men belangrijke ervaringen hebben opge daan met de zelfbesturing van ruimte vaartuigen. De Voshkod was uitgerust met eigen besturingsmiddelen - kleine straalpijpjes - die het toestel zowel ver ticaal als horizontaal kunnen doen bewe gen. Het jongste, maar misschien wel het belangrijkste bemanningslid van de Voshkod is de 27-jarige Bons Jegorov. Hij was de medicus aan boord. Drie ja ren geleden slaagde hij voor zijn arts examen, sindsdien werkten hij een reeks Turfstrooisel in balen op de kapitaal v Sinds de oprichting van Bord na Mona heeft deze maatschappij de beschikking over een oppervlakte van ruim 52.000 ha veenland. De verwerving hiervan was geen eenvoudige zaak, aangezien al dit land van de verschillende eigenaren moest worden overgenomen. Soms had men voor de overneming van één veen gebied te maken met niet minder dan zo'n 300 eigenaars. Is zo'n terrein eenmaal aangekocht, dan komt er nog heel wat kijken voordat men aan turfsteken kan gaan denken. De bedrijfsleider van het grote veenge bied Derrygreenagh Bog, vlakbij Rhode in het graafschap Offaly, wist ons hier over het een en ander te vertellen. Eigen spoorweg. „Om te beginnen moet het terrein wor den gedraineerd en daarvoor komen een aantal grote, zware machines in actie die een draineringsnetwerk aanleggen van zo'n 4500 km lengte. „Daarnaast moet elk veengebied zijn ei gen spoornet hebben. Derrygreenagh heeft een spoornet op smalspoorbasis van niet minder dan 120 km lengte, met alle daarbij behorende zaken, zoals wissels, seinsysteem, bruggen, uitgebreide empla cementen enz. „De machines die we voor het eigenlijke werk nodig hebben, zijn zoals u ziet, enorme gevaarten. De turf moet gesto ken, gedroogd en „geoogst" worden. Er zijn machines die de oppervlaktebegroei ing eerst weghalen en andere voor het steken van de turf, greppelgravers, pers en drooginstallaties en wat niet meer. Dat is de apparatuur, zoals die gebruikt wordt bij de moderne, machinale turf winning. Een complete industrie". Andere sfeer. Het is een fantastisch gezicht die ge weldige machines in Derrygreenagh Bog lopende band meer export en oor Ierland. de voorzijde. Zij duwen het strooisel op hopen. Vervolgens komt een geweldenaar die al deze hopen verzamelt tot één grote berg turfstrooisel. Deze is zo geplaatst, dat men het materiaal makkelijk in spoorwagons kan overladen. De nieuwe turfindustrie dient het Ierse volk op verschillende manieren. Ze ver warmt de huizen en kookt het voedsel, ze levert brandstof voor de elektrische centrales, waardoor licht en energie voor de industrie wordt verkregen en dat dui zenden werkgelegenheid verschaft. Ze beperkt ook de brandstofinvoer en verhoogt zelfs de uitvoer, want in ver- Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3911 mej. W. C. van Luyn en de heer J. Ep- penga, bestuursleden van de Amersfoortse Muziekschool, de dames mevr. Beernink en mevr. Schneider en de heer Tj. Krips, die eertijds tot de initiatiefnemers voor een volksmuziekschool in Soest behoorde. Wethouder de Haan sprak een welkomst woord. Hij deelde mee dat de rijksinspec teur van het muziekonderwijs en de raadsleden mevr. Polet en mevr. Walter bericht van verhindering gezonden had den. Hij dankte de dienst van gemeente werken, die de vertrekken die voor de „Witkebol weet al wat er in die pan zit, Wiekebol weet het best", Juichte het ka boutertje. O, wat hadden ze een pret. Vol trots liet Maartje het jasje aan Gertjan zien. „Als ik thuis ben, Gertjan," fluis terde ze in zijn oor, "ga ik voor Jou ook een jasje naaien." Dankbaar knikte Gert jan z'n zusje toe, maar luisterde intus sen vol spanning naar Nascar. „Haha," hoorde hij zijn stem, „daar is mijn soep". „Het heeft wel lang geduurd, maar als het heel erg lekker smaakt, zal ik 't je vergeven." „O Nascar," vleide Kokkie, dit is de verrukkelijkste soep die u ooit ge proefd hebt. Het zal uw tong strelen," en met een royaal gebaar schepte hij Nascar's bord zo vol, dat hij het haast niet meer tillen kon. „Geef alles maar, Op de Birkstraat stak de 64-jarige mej S. J. plotseling met haar fiets de weg over. In de richting Amersfoort reed de Soestdijker motorrijder H. de H. Hij kon een botsing niet vermijden en een val partij was het gevolg. Mej. J. kreeg een hersenschudding. Zij is na behandeling door dokter Rip per taxi naar Zonnegloren gebracht. De heer De H. kneusde zijn rechter arm. Hij is per politieauto naar huis gebracht. O Het leggen van riolering in de Molen straat en het verbeteren van de Molen straat vanaf de Middelwijkstraat tot de Soester Engweg is aanbesteed door de directeur van gemeentewerken namens het college van B. en W. De begroting is 150.000,—. De volgende inschrijvingsbedragen kwa men binnen: Fa. v. d. Biezenbos, Amers foort, 129.750,Gebr. Hogenbirk, La ren, 134,700,Fa. Kuijer, Soest, 135.300,Fa. Van Plateringen, Amers foort, 138.000,Fa. Hendriksen, Soest, 139.800,Fa. Kosterman, Wijk bij Duurstede, 142.300,Fa. Schuier, Soestdijk, f 143.500,Fa. Van Barneveld, Huis ter Heide, 146.200,Fa. Van Moe- sel, Zwolle, 186.000,Fa. Smit en Zoon, Vijfhuizen, 259.277, geef alles maar!", zei Nascar ongeduldig en genietend keek hij naar de dikke brij, die langzaam zijn bord vulde. „Smakelijk eten, Nascar," wenste de guit hem toe, maar Nascar hoorde hem niet eens meer. Hij had alleen nog maar aandacht voor zijn eten. Geen langdurige wachttijd daar er twee smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. BIRKSTRAAT 105 - SOEST - TEL. 3256 van medische instituten af. Bekend is, dat zowel de Russen als de Amerikanen bij hun voorgaande ruimtevluchten heb ben ontdekt, dat het verblijf in de ruimte wel degelijk gevolgen heeft voor de li chamelijke toestand van de astronauten. Nu - met de drie Russen mee - in totaal vijftien mensen (onder wie de Russin Valentina Teresjkova) een tocht in een satelliet hebben gemaakt is al een reeks van gegevens over de medische aspec ten verzameld. Over een aantal verschijn selen - met name op het psychische vlak - bestaat echter grote onzekerheid. Het was de taak van Jegorov een tipje van de sluier op te lichten. De lancering van de drie Russen vormt ongetwijfeld een onderdeel van een Rus sisch program een man naar de maan te brengen. Ook de Amerikanen werken aan een plan, dat ongeveer dezelfde punten heeft. Ook zij willen hun Apollo-capsule, door drie mannen bemand, in de ruimte brengen. Dit zal echter pas volgend jaar gebeuren. Pas daarna kan men eigenlijk serieus gaan denken aan een bemande vlucht en landing naar en op de maan. De Amerikanen verwachten rond 1970 op de maan te landen. Op dit moment, na de Voshkod, maakt men zich nog niet ongerust, dat de eerste Amerikaan daar dan door een Rus zal worden begroet. De weg is nog lang. Tal van vragen moeten nog worden opgelost. Een van drie vragen is de techniek van ontmoetingen in de ruimte. Kort na de lancering van de Voshkod deden al ge ruchten de ronde, dat de Russen opnieuw zouden proberen de gelanceerde drie manscabine in contact te brengen met een ander ruimtevaartuig. Op dezelfde manier, zoals in juni vorig jaar de Wo- stok 5 en 6, bemand door Valeri Bykovsky en Valentina Teresjkova, met elkaar in contact zouden zijn geweest. Dergelijke ontmoetingen vragen een gecompliceerde handelswijze, die duchtig moet worden geoefend en beproefd. Wanneer de Russen er in slagen hiermede een ruime ervaring op te doen, betekent dat opnieuw een voorsprong op de Ame rikanen, die hun ontmoetingstechnieken pas in 1966 en 1967 in de praktijk willen beproeven.

Soester Courant | 1964 | | pagina 13