OLMA II Het spande om de Hembrug Ga naar SPIJKER, altijd goed VÏERDE BLAD EERSTE G00ISE KLEDING VERHUUR nze Robbedoes wordt niet vergeten - een goed horloge... een beste vriend Sea. Cup Jaarvergadering S.T.C. Humanistisch Verbond GROOTST gespeeiaHseerd bedrijf in 'f GOOI. In de woning Theodorus de Vriesstraat nr. 4 te Zaandam, hangt een Delfts blauw bord, aangeboden door de directie van de Nederlandse Spoorwegen N.V. aan de heer H. G. Prinsen, Dit bord is hele maal niet onverbrekelijk verbonden met deze woning, wel met die aan de Hem- kade 40 in Zaandam. Daar woonde de heer Prinsen, als ge zagvoerder van de Hemponten, sinds 1938, toen hij uit Brabant kwam om in dienst te treden van Rijkswaterstaat, afdeling verendienst, nadat hij ook in Brabant een aantal jaren het landverkeer over 't water had gebracht. Op dat Delfts blauwe bord is de vol gende tekst aangebracht„Ter herin nering aan uw helthaftig optreden ter bescherming van de Hembrug in sep tember 1944". De heer Prinsen bezit hiermee één van de vier borden, die de N S. destijds heeft laten maken. De anderen waren bestemd voor Remmert Aten, Gerrit Jb. Boll jr. en Cees Standhardt, die er gezamenlijk in slaagden in de nacht van de 26e sep tember 1944, 1750 kilogram dynamiet uit de middelste pijler van de Hembrug weg te slepen. hij de oorlog overleefd heeft, is niet be kend. Bij Remmert Aten, die toen 49 jaar was, rijpe toen het plan, de lading dynamiet uit de pijler te halen. Hij had een blauw druk van een opzichter van de Neder landse Spoorwegen gekregen en aan de hand daarvan werd een plan de cam pagne opgesteld. Zijn maat werd de 24; jarige Jacobus Boll jr., destijds penning meester van de Zaandamse Zwemclub Neptunes. Aan de slag. Er was haast bij de uitvoering van het plan. Algemeen werd verwacht, dat de Engelsen en Canadezen zouden doorzet ten om noord-Nederland te bevrijden. De mogelijkheid dat de Duitsers zich ach ter 't Noordzeekanaal zouden terugtrek ken, nadat de Hembrug was opgeblazen, was niet uitgesloten. De leiding van de ondergrondse, district Zaanstreek, werd op de hoogte gesteld van de plannen Naar de zin van de heren Aten en Boll duurde het erg lang eer de goedkeuring verleend werd. In tussen was vanuit woning Hemkade 40, al wel een verkenningstocht gemaakt. jSSasètM.-; Onder het bruggetje-links dekte C. Standhardt met een stengum de zwemmers die eerst naar de rechterpijler zwommen en vervolgens naar de middenpijler gingen. Wij hadden een gesprek met de heer Prinsen en hij vertelde ons, dat hij al vóór deze daad op zijn eigen manier 'n poging gedaan had om het gevaar, dat telkens opnieuw dreigde, te keren. Hoe vele malen ging het gerucht niet,X>e Hembrug wordt vannacht opgeblazen" in die bange verzetstijd. Het is nog maar twintig jaar geleden, maar velen, vooral de jongeren, zullen het zich niet meer herinneren, dat vele mensen, die in de omgeving van Europa's grootste draaibrug woonden, dan in pa niek wegvluchtten Zij gingen naar de noordelijke zaangemeenten, naar Haar lem of Amsterdam. Per fiets met mas sieve banden, per handkar, beladen met wat beddegoed en andere artikelen, die tot de eerste levensbehoeften behoren. Het gerucht bleek even zo vele malen vals te zijn, maar dat kon men van te voren niet weten. Prinsen had vernomen, dat de brug uit sluitend aan de noord- en zuidzijde be waakt werd door een schildwacht. Van daar, dat besloten werd bij de circa 70 meter oostelijk van de woning gelegen aanlegsteiger te water te gaan en naar de westelijke pijler te zwemmen. Van de westelijke kant af zou men dan naar de middelste pijler gaan. Op anderhalve meter onder de waterlijn vonden ze het gat, waar een groot aan tal kabels door naar binnen gingen Wanneer die kabels opzij geduwd wer den, zouden ze in de koker kunnen ko men. Het water in. Het jaargetijde werd ongustiger en elke dag uitstel was verlies, vonden Aten en Boll. Aan de andere kant werd gewikt en gewogen of de operatie succesvol zou kunnen verlopen. In de loop van de 26e september kwam van het commando de OLMA SEA CUP...een Zwitsers kwaliteits-produkt, dat gemaakt is voor gebruik onder zware omstandigheden. OLMA SEA CUP horloges zijn 100°. o condensvrij en absoluut waterdicht. OLMA SEA CUP reeds in de prijzen vanaf f 74.- OLMA horloges koopt U in bij-de-tijd-zijnde zaken. SOESTERBERGSESTRAAT 26 SOEST TELEFOON 2982 wijl hij met één voet op de kabels rust te en voor de andere een dwarsuitsteek- sel van de gang had gevonden, al buk kende in het water. Over tijd. Inmiddels zat de familie Prinsen maar in zak en as, want het werd één uur, twee uur, drie uur en nog kwam er nie mand terug. Het werd half vier maar toen had men de gang dan ook volko men leeg gemaakt. Op de brug werden intussen de Duitse wachten afgelost. Er voeren schepen ra kelings voorbij. Het waren uiterst span nende momenten, te meer daar bleek, dat in twee dozen de ontbrandingstoffen za ten. Toen nummer één te water gelaten werd, oordeelden Aten en Boll het nut tig om de andere voorlopig maar wat vast te houden. Stel, dat beide net op elkaar terecht zouden komen. Zuidsingel 3 Amersfoort De vreugde in huize Prinsen was groot, toen alle mannen behouden terug wa ren. Er werden teilen met water ge warmd, de grond werd afgedekt met zakken vanwege de vaseline. Na de was beurt kropen de mannen nog een paar uur in bed. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting ten gemeentehuize alhier. Het bord, dat de N S. aanboden als blijk van waardering. In de loop van het jaar 1944 was de heer Prinsen in nauwer contact gekomen met één van de Duitse soldaten, die tot de bewakingstroepen van de Hembrug be hoorden. Hij had van hem een foto ge kregen, nadat de heer Prinsen er stukje voor stukje achter gekomen was, dat deze knaap het met het Duitse regiem niet volledig eens was. Maar was dat de werkelijkheid of camouflage om hem in de val te laten lopen Een helderziende Met de foto ging hij naar psychome- trist C. Boering. Laatstgenoemde be weerde zeer positief, dat de Duitser een communist was en dat zijn vader in de Gladbachstrasse in Krefeld woonde. Dit laatste was juist, zodat de heer Prinsen ook aannam, dat het eerste goed zou zijn. Zeer voorzichtig, stap voor stap, spande hij deze Duitser voor zijn plan om een stukje draad uit de kabel te knippen, die voor het exploderen zou worden gebruikt. De Duitser deed het, maar uit angst, dat het uit zou komen, gaf hij zichzelf ten slotte een schot in de buik. Hij werd toen van de onhellsplaats Hembrug naar een ziekenhuis in Amsterdam afgevoerd. Of mededeling, dat de zaak zou kunnen worden uitgevoerd. 's Avonds waren de jongens al vroeg bij de familie Prinsen. Tegen half elf maakten zij zich klaar. De gezichten, de armen en benen werden zwart ge maakt en daarover werden zij met vase line ingesmeerd. De keuken van de fa milie Prinsen was in een schminkkamer veranderd. Om half twaalf stapten ze de deur uit, nadat de hele familie hen veel geluk had toegewenst. Onder dekking van Cees Standhardt en S. van Nugter, die ligplaats kozen onder het steigertje, „doken" Aten en Boll te water. Aten ging voorop. Men kan zich de schrik van Boll voorstellen, toen deze zag, dat de beweging van Aten fluo resceerden. „Dieper die armen en benen" was het devies. Na bij het gat van de middelste pijler te zijn gekomen, richtte Aten een zwakke zaklantaarn naar boven. Boll zag tot zijn stomme verbazing een aantal dozen, naast en op elkaar gezet dat zo nodig 't misdadig werk zou kunnen doen. Aten pakte de dozen van de voorkant van 't horizontale kanaal, dat op ongeveer 3 me ter hoogte ligt. Boll deponeerde ze, ter- Maar voor gezagvoerder Prinsen kwamen er enkele benauwde uurtjes. Hij moest 's morgens vroeg dienst doen en hij zag dadelijk de her en der drijvende dozen, waar de springstof in gezeten had. Ze werden ook al ras opgemerkt door de andere pontwachters, die probeerden het karton te bemachtigen. „Laat die rot zooi toch drijven, jongens", merkte Prin sen laconiek op. Niemand besefte op dat moment nog wat er gaande was ge weest. Opnieuw beginnen. De Duitsers hebben het wel ontdekt. De lading werd vernieuwd. Ook op de mid delste pijler werden nu wachten gezet, hetgeen Aten en Boll anderhalve maand later niet belette, om toch weer eens 'n kijkje te nemen. Toen bleek er een luik boven de kabelingang te zijn gelegd. Bij de pogingen de Hembrug voor op blazen te behoeden, mag ook de naam van mevrouw Lies Schouten niet onge noemd blijven. Ze heeft de kabel met een injectienaal bewerkt, zodat deze on klaar raakte. Zij heeft bij die gelegen heid niet geschrooomd in een Duits uni form met een Duitser in de pijler af te dalen. SPRRRZRRH SOEPEL SCHOON SNEL SOESTERBERGSESTRRRT 19 TEL:Z945 SOEST Eén dag voor de capitulatie brachten de Duitsers allemaal blokken met dynamiet aan, onder de brug. Met behulp van een in Haarlem woonachtige Duitser, die weer bij de familie Prinsen werd ge bracht, heeft men het onheil opnieuw kunnen afwenden. De man heeft 'n bur gerpak gekregen en nam de benen. „We hebben nooit meer iets van hem ge hoord", zegt de heer Prinsen. Bijna zes jaar nadat de poging om het in de lucht laten vliegen van de Hem brug was voorkomen, op 9 september 1950, kreeg de heer Hendrikus Gijsbertus Prinsen machtiging tot het dragen van het Mobilisatie Oorlogskruis. Op de jaarveigadering der Soester Turn Club, welke onder voorzitterschap van de heer P. Ekel in „De Kleine Witte" ge houden werd, waren slechts vier van de vierhonderd leden aanwezig Het bestuur was echter volledig. De voorzitter noemde het afgelopen ver enigingsjaar moeilijk omdat de zaal van de Kerkebuurt niet beschikbaar was. De ze wordt op 9 november heropend en op 11 november door de leden van S.T.C. in gebruik genomen. Tijdens het bespreken van het werkpro gramma bleek dat directeur S. de Boer slechts matig te spreken is over het ge halte van het turnen der leden en het feit dat ze niet veel voelen voor wed strijden en vaardigheidsproeven. Het leiderskorps is uitgebreid met mej. G. de Boer, maar bij de wandelsportafde ling is de leiding zo'n groot probleem dat de afdeling ermee staat of valt en thans zelfs op vallen staat. De diverse jaarverslagen waren al aan de leden toegezonden, zodat men spoedig aan de bestuursverkiezing toe was. De heren P. Steur en W. Egtberts be dankten voor hun functie wegens te drukke werkzaamheden. De heren Uiter- wijk en L. Dammers zouden hen opvol gen, maar de heer Uiterwijk moest zijn kandidatuur intrekken omdat zijn werk zaamheden toegenomen waren. De heer Steur zal voorlopig penningmeester blij ven tot 1 januari en getracht zal worden een opvolger te vinden. Dat moet ook gebeuren voor de vakature die ontstaan is door het bedanken van de heer P. Floor om gezondheidsredenen. De heer Dammers werd gekozen, mevr. N. Pelle- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 30 OKTOBER 1964 grom herkozen en de heer J. de Kruif werd in het technisch bestuur gekozen. De voorzitter dankte de scheidende be stuursleden die vele jaren hun krachten in diverse functies aan de vereniging gaven. De begroting van de heer Steur wees onder meer uit dat er ongereer 7350, aan contributies zal binnenkomen, aan donaties 150,aan zaalsubsidie 700, en aan ledensubsidie 230,—. Aan sala rissen zal de vereniging 5200,moeten betalen en aan huur 1400, Het ligt in de bedoeling pas eind volgend jaar de jaarlijkse dualmeet met A.G.A.V.S. te houden, omdat deze vereni ging lang druk is met de voorbereidingen van een jubileumviering. Het ligt in de bedoeling aan rayonwed strijden deel te nemen, een kampweek te organiseren, onderlinge wedstrijden te houden en vaardigheidsproeven af te leggen. Met de heer De Boer zullen de mogelijkheden hiertoe bekeken worden, gezien zijn weinige optimisme over de wedstrijdmentaliteit van de leden. Na de viering van het 15-jarig bestaan besteden' de leden van de gemeenschap Soest-Baarn van het Humanistisch Ver bond weer aandacht aan het normale programma. De bijeenkomsten zullen in de zaal van de Kleine Witte gehouden worden. Op dinsdag 10 november spreekt de heer Th. W. Polet over de geschiedenis van de Humanistische Beweging. Hieraan zijn ook de bijeenkomsten van 16 december en 20 januari gewijd. Het hoofdbestuurs lid drs W. van Doorn spreekt op 17 fe bruari over „Godsdienst als menselijk verschijnsel". Bovendien staan er twee avonden in Baarn op het programma. De heer A. Struik, adjunct-directeur van het Corn- herthuis te Driebergen zal spreken over het onderwerp „Overeenkomsten en ver schillen tussen christelijke en humanis tische opvattingen". Dit vindt plaats op 15 januari. Op 7 maart spreekt dr P. D. van Royen over het onderwerp „Honest to God" van de Anglicaanse bisschop John Robinson. Op b november spreekt prof. dr Fahrert- fort voor de vrouwengroep over „De mo raal van diverse volkeren in verschillende tijden". Op 26 november spreekt mevr. Van Kleef over het onderwerp: „Als een volwaardig mens te mogen tellen" en op 17 december houdt de heer Vellekoop een praatje over muziek. Achterom 6 - Hilversum - Telef. 48700 (1 min. van station) Jongens zijn over het al gemeen echte robbedoezen. Zij kijken niet op een gaatje meer of minder in hun lange broek. Schoenen worden aan de lopende band afgetrapt. Al waarschuw je ze honderd maal, even zo vrolijk komen zij de volgende dag weer met kaalgetrapte neuzen, winkel haken of kniegaten terug. Hier helpt geen lieve moeder aan. Sommige ouders grijpen wanhopig naar hun hoofd, de len straffen uit, met als re sultaat dat het misschien een paar dagen goed gaat maar dat het tenslotte toch weer Velen vergeten hun eigen jeugd, zelf kwamen zij ook ieder ogenblik met vuile of kopette kleding terug uit school, tot wanhoop van hun ouders. Het enige verschil met nu is, dat de kledingin dustrie er vroeger nog niet op berekend was, en dat er toen nog geen mooie materialen bestonden, die echt op het ra votten van kinderen waren afgestemd. Tegenwoordig behoeft men niet meer vertwijfeld te wor den als men kinderen ziet ra votten. De kledingindustrie gaat met haar tijd mee en heeft stevige pakjes kunnen vervaardigen die er tégen kunnen. Een prachtig voor beeld tonen wij u hier met die heerlijke dik ribfluwelen lange broek voor jongens, met extra dikke kniestukken. Dit is een broek die tegen een stootje of winkelhaakje bestand is. De flesgroene crylor trui met wit afgezet is oersterk en kreukherstellend. Deze polo vormt een bijzonder aardig contrast met de degelijke grijze ribfluwelen strakke broek, die gemakkelijk in laarzen kan worden gedragen. Laat uw zoon zoiets aantrekken, hij kan stoeien zoveel hij wil, en u zit niet ieder ogenblik met de narigheid van verstellen of stoppen.

Soester Courant | 1964 | | pagina 17