Tolheffing Anton Nieuwe weg over de Eng HET OOG GERICHT OP VOLKSMISLEIDERS Een belangrijk projekt Baarnaar op drift Fietser viel Wielrijdster gewond De Soester Vogelvrienden Surinaamse muziek voor 't Nut Ruiters onderdak Geslaagd VRIJDAG 30 OKTOBER 1964. SOESTER Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.15. 43e JAARGANG No. 83. OURAN Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT Z»A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Langzaam maai' zeker wordt er een groei ende tegenstand merkbaar tegen het mi- nistriële voornemen extra weggeld voor de snelwegen te gaan instellen, om daar mee grotendeels de noodzakelijke uit breiding van het wegennet te financieren. De grote bonden op vervoersgebied heb ben reeds protesten tegen een extra weg geld ingediend en trachten ook op andere wijze stemmen tegen dit wetsvoorstel te maken. Uit vele reacties blijkt, dat het voorstel inderdaad bijzonder impopulair is. Dat is ook geen wonder, gezien de vele kosten die autobezitters reeds als spe ciale belasting moeten betalen en waar van de opbrengst aanzienlijk meer is dan er voor het verkeer wordt uitgegeven. Een opbrengst die vooral thans nog jaar lijks sterk toeneemt. Het rijk besteedt die inkomsten echter voor een belang rijk deel aan andere doeleinden. Daar door is er een achterstand in de wegen bouw ontstaan en die wil men nu eens gaan inhalen, echter ook weer over de rug van de autogebruikers. De benzine-accijns is sinds 1947 al acht keer verhoogd, gelijke tred daarmee hield de motorrijtuigenbelasting voor diesel auto's. Tweederde van de benzineprijs gaat nu naar de fiscus. Voor het merendeel waren die verhogin gen oorspronkelijk als tijdelijk bedoeld, en dan bestemd voor speciale doeleinden. In 1936 begon dat al voor een versnelde bruggenbouw, in 1957 heette het voor een verhoogde defensie-inspanning. Maar al die „tijdelijke" verhogingen zijn nim- meer maar noodzaak is. Motorrijtuigenbe- tend nog de algemene rijksmiddelen. Daarenboven bestaan er een motorrij tuigenbelasting en een omzetbelasting op de aankoop van wagens, voor personen auto's zelfs naar het weeldetarief, hoe wel het gebruik, van een auto in de meeste gevallen reeds lang geen weelde meer maar noodzaak is. Motorrijtuigenbe lasting en benzine-accijns zullen in 1965 vermoedelijk ongeveer honderd miljoen méér opleveren dan in 1964. Daar is dan bij al die 75 miljoen die men voor 't we genfonds nodig acht, maar die men nóg eens via weggeld wil laten betalen. Er blijft dus zelfs nog 25 miljoen van over als bijdrage van de weggebruikers aan de algemene middelen bóven wat zij met de gewone belasting daaraan al moeten betalen. Wil men persé een wegenfonds stichten, dan kan dat voor de komende jaren ook geschieden door telkens de meer-op brengst van de op het wegvervoer rus tende heffingen daarvoor te bestemmen. Acht men dat niet genoeg of te riskant, dan zou men de wegenbouw ook kunnen financieren uit leningen en is de meer opbrengst in ieder geval voor het betalen van rente en aflossing dezer leningen. Een tolheffing zoals nu door de regering wordt voorgesteld, is niet alleen uit de tijd doch bovendien ook onredelijk ge zien wat de weggebruikers reeds extra moeten betalen en omdat ook niet alle weggebruikers hierin zullen bijdragen. Als het bedrag voor de wegenbouw door extra middelen moet worden verhoogd, dan is er alle aanleiding om eindelijk ook eens de bromfietsen een motorrij tuigenbelasting te laten betalen. Vele rijkswegen omvatten ook speciaal aange legde rijwielpaden, die tegenwoordig hoofdzakelijk door berijders van brom fietsen worden gebruikt. Anton stond op het schavotje In het verre Tokio, Van zijn middel opwaarts hoger Dan de rest op zijn niveau. Na zijn dertig tellen houdgreep Hoorde hij het volkslied aan, En de Nederlandse driekleur Is voor hem omhoog gegaan. Geesink deed, wat wij verwachtten Dat de sterke beer zou doen, Ook al waren wij niet zeker Na de strop met Tiemen Groen. Nee, we waren op die morgen Echt niet zo op ons gemak, Daarom was de vreugde groter Om de tweede gouden plak. Anton is gewoon gebleven, Bluf staat niet in zijn devies, 't Mooiste feest zal hij wel vieren Rond de toog bij Dikke Dries. Waarom hij zo populair is. Ook ver buiten zijn terrein? Och, wellicht is hij geworden Wat we zélf graag wilden zijn. Zomaar naar Japan te vliegen, „Vrouw, blijf jij maar in 't hotel, Strakjes zul je het wel horen", Zulke eenvoud lijkt ons wel. Oefenen met Gouden Geesink, Nee, dat doen we niet zo licht: Na een zeventiende heupworp Wordt het pijnlijk, zo'n gedicht. JAAP MIJDERWIJK. De aanleg van die paden verzwaart de kosten van de wegenbouw, zonder dat de gebruikers er anders voor betalen dan door de benzine-accijns - bijzonder wei nig bij brommers - en de omzetbelasting bij de belasting bij de aanschaf. Waarom ook hen niet naar verhouding laten bij dragen in de kosten van wegenaanleg? Bij een versnelde wegenbouw is echter niet alleen het autovervoer gebaat, maar de snellere vervoersmoglijkheid komt de gehele Nederlandse economie en dus ons gehele Nederlandse volk ten goede. Wil Den Haag toch nog een extra hef fing hiervoor toepassen, dan zou het re delijker zijn het geld te vinden in ver hoging van bepaalde indirecte belastin gen. De lasten wederom alleen te leggen op het autovervoer is impopulair en on redelijk. Dit temeer omdat de kosten van het inhalen van de achterstand toch al door het wegvervoer worden opgebracht. Het plan van een nieuwe rijksweg door, over en zelfs ingegraven in de Eng te leiden, heeft steeds de voorkeur van het college van B. en W. gehad boven een wat vager plan een weg door de polder een nieuw aan te leggen weg, die men voorlopig gemakkelijkheidshalve de „Cen- trumweg" genoemd heeft. De kruising met de spoorlijn Utrecht-Baarn en de Kerkstraat zal bovengronds zijn en daar- tot een minimum te beperken. Negentien op de Wilhelminalaan en hier en daar een huis op de Eng, dat toch tot ver dwijnen gedoemd is in het uitbreidings plan. Tijdens de persconferentie is duidelijk gemaakt dat dit plan een groot voordeel heeft; het kan in fasen uitgevoerd wor den. Men kan werken naar behoefte en heeft op de Eng grote gedeelten waar heel rustig gewerkt kan worden. Ook kan men rustig bouwen aan enige van de acht kunstwerken die deze weg krijgt. Soest groeit en het verkeer neemt toe. De weg over de Eng is in het grote wegennet van ons land een weg die niet zo enorm belangrijk is. Voor Soest is deze weg echter een weg van levens belang en het is dan ook te hopen dat rijkswaterstaat eindelijk een beslissing zal nemen welke weg er komen zal. Dat zal alles veel gemakkelijker maken, ook als de realisering van de fraai uitgewerk te plannen nog niet voor de deur staat. langs de Lange Brinkweg aan te leggen. Tijdens een persconferentie, welke gis teren in het Oranje Hotel gehouden werd, is gebleken dat architectenbureau v.h. J. van Hasselt en De Koning te Nijmegen voor een bijzonder aantrekke lijke uitwerking van dit plan gezorgd heeft. Deze persconferentie was niet door het gemeentebestuur belegd omdat men meent dat de realisering van het plan voor de deur staat, maar omdat men de mening toegedaan is dat het de hoogste tijd wordt dat Rijkswaterstaat een be slissing neemt en daarmee een keus maakt. Als de gemeente weet welke weg er komt dan behoeft men bij het maken van uit breidingsplannen geen rekening meer te houden met diverse mogelijkheden van wegen. Dit zette de burgemeester uiteen voordat de heer A. Lekkerkerker, deskundige van het ingenieurs- en archtitectenbureau een uiteenzetting over de uitwerking van het plan gaf. De rijksweg door Soest schept thans gro ter problemen dan de rijksweg door Soes- terberg, die tenminste enigermate aan gepast is aan het huidige verkeer, het geen van de rijksweg door Soest in de verste verte niet gezegd kan worden. Daarom is het van zoveel belang dat er een nieuwe weg komt en van evenveel belang is de wetenschap waar die weg zal komen. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe rijksweg door. over en in de Eng 5,5 km lang zal worden. De kosten worden op een slordige 20 miljoen geraamd. Het zal waarschijnlijk een autosnelweg worden, maar in ieder geval een vierbaansweg van cirka 20 meter breedte. Spectaculair is het plan al direct bij de start, want op ongeveer 500 meter voor het paleis, gerekend vanuit de richting Amsterdam, verdwijnt de weg onder de grond om tot de Noorderweg onder gronds te blijven. Dit heeft voor de pa leisbewoners het voordeel dat het con tact met de garages aan de overzijde van de rijksweg vergemakkelijkt wordt, die weg zal door de ondergrondse rijks weg van minder importantie zijn dan zij thans is. Een oplossing voor het pro bleem van het contact tussen paleis en garages en het in- en uitrijden van de paleishekken dat een steeds groter pro bleem wordt is daarmee opgelost. Kort na de Noorderweg zal de nieuwe rijksweg omhoog gaan naar een viaduct bij Nieuwerhoek. Onder dit viaduct is een gemakkelijk verkeer tussen de Ko- ninginnelaan en de huidige rijksweg mo gelijk. Dan komen de moeilijkheden voor de Wilhelminalaan, want 19 woningen aan de rechterzijde zullen ten offer vallen aan de nieuwe weg. De bewoners van de linkerzijde zullen de weg naast de Wil helminalaan zien. Aanvankelijk op zui len, later op weg om onder de Helling- weg te verdwijnen. Dat is mogelijk omdat de Wilhelminalaan zo sterk stijgt. De nieuwe weg verdwijnt ook onder de Waldeck Pyrmontlaan door, onder de Dalweg, maar gaat met een viaduct over na komt de weg uit op de oude rijksweg. Het punt waar dit zal zijn hangt van di verse factoren af Het moeilijkste gedeelte van de weg is gelegen tussen het paleis en Nieuwer hoek. Voor het paleis heeft men een op lossing willen vinden die tegemoet komt aan de bescheidenheid van de leden van het koninklijk huis, die natuurlijk wen sen hebben, maar die nog niet geuit heb ben en er in het geheel niet aan den ken eisen te stellen. Het koninklijk do mein blijft ongerept als tot de aanleg van deze weg besloten wordt en het verkeer met de buitenwereld en de eigen garages en stallen wordt voor de bewo ners van het paleis door de aanleg van deze weg vergemakkelijkt. Het terrein waaronder de weg geleid wordt is sterk golvend, zodat deze op verschillende diepten ingegraven wordt. Gevaarlijke kruisingen zijn vermeden door onder- en bovengrondse kruisingen, terwijl de tunnel bij het paleis een bij zondere vondst is. Er zullen helaas huizen moeten sneu velen maar er is naar gestreefd dit toch W. P. v. d. D. uit Baarn had zes weken in Duitsland gewerkt en bij zijn terug- komts in Baarn meende hij dit heuglijke feit met veel drank te moeten vieren. Al rijdend en drinkend kwam hij in een geleende auto in Amersfoort waar hij twee auto's aanreed. De bestuurder van de tweede auto trachtte hem tot stop pen te brengen, maar dit mislukte. De benadeelde zette met succes de achter volging in en de dronken automobilist reed op de Lange Brinkweg een erf op. Dat hielp niet want de politie rekende hem in en hij werd naar Amersfoort ge bracht. De heer A. G. reed op de Van Goyenlaan per fiets. Hij vervoerde bloemen. Bij het draaien op de weg viel hij. Dit bezorgde hem een hoofdwond en een hersenschud ding .Na behandeling door dokter Borst is hij per ziekenauto van de E.H.B.O. naar Zonnegloren gebracht. Op doorreis naar de Japanse hoofdstad was de Indonesische pre sident, Soekarno, enige tijd op het vliegveld van Kopenhagen. Hier verzocht men de president gebruik te maken van een autoped, die daar voor de passagiers aanwezig is. De president was in een vrolijke bui en er wel voor te vinden. Nochtans werd de belang rijke staatsman bijgestaan door zijn ambassadeur in Denemarken (1.) en door inspecteur van politie, Sumitrat (r.). Want voorzichtig toch met staatslieden Er zijn nog altijd mensen die het heil uit het oosten verwachten. Dat doen ze blijk baar omdat de wijzen uit het oosten kwamen, maar ze vergeten dat de kolder eveneens uit het oosten komt en de volksmisleiding ook. Duidelijk is meegedeeld dat Chroesjtsjow afgezet is omdat hij onder meer schuldig zou zijn aan de povere resultaten in de landbouw. Gomoelka nam dit afzetten niet en hij ging op hoge poten naar Moskou om opheldering te vragen. Daar werd hem verteld dat Chroesjtsjow hele maal niet afgezet was maar dat hij af getreden was. De arme stakker slikte dit en in een magistrale rede deelde hij zijn volk mee dat er van afzetten helemaal geen sprake was maar van aftreden en dat volk knikte maar weer ja. Goed, de afgezette baas aller Russen had het onder meer met de landbouw verknold, maar hij was nog geen week weg of de nieuwe Russische leiders ver kondigden dat de oogst dit jaar bijzonder goed geweest was. Kijk, zulke leiders moet je hebben. Die beïnvloeden zelfs de oogst als die al achter de rug is. Je kunt zulke mensen natuurlijk volks- misleiders noemen, maar je kunt ze ook grote leugenaars noemen als je de namen maar achterwege laat, want anders be ledig je staatslieden van bevriende na ties. Fijne bevriende staatslieden zijn dat. KANTMAN. Mevr. M. A. v .E.-v. d. L. reeds gisteren per fiets op het rijwielpad van de Vrede hofstraat. Zij wilde rechtsaf de Konin- ginnelaan inrijden toen vanaf de Burge meester Grothestraat een vrachtauto, bestuurd door A. K. uit Nijkerk, deze laan inreed. Hij verleende geen voorrang aan mevr. v. E. en kwam met de fiets in botsing. De wielrij dster viel, kreeg een hoofdwond en is na behandeling door dokter Rupert per ziekenauto van de E.H.B.O. naar Zonnegloren gebracht. De afdeling Soest van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, de Soester Vogelvrienden, vergadert op woensdag 4 november in restaurant Zonnebeuvel. Leden kunnen zicb tot die datum opge ven voor de jaarlijkse tentoonstelling welke aan het einde van de volgende maand gehouden wordt. Dinsdagavond speelde het Caraïbische orkest Guyana in gebouw Credo voor le den van 't Departement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Dr J. v. Renselaar hield 'n inleiding. Hij ging voor het ontstaan van de Suri naamse muziek terug tot het Surinaamse koloniale tijdperk, waarin de Nederlan ders zich als slavenhouders niet bepaald voorbeeldig gedroegen. Met tegenzin van velen werd de slavernij in 1863 afge schaft. De Surinaamse muziek ontstond in het oerwoud en werd aanvankelijk gebracht met zelfvervaardigde instru menten. Dit veranderde bij de opkomst van de steden. Dr. Renselaar maakte on derscheid tussen godsdienstige muziek, muziek ter verlichting van de arbeid en feestelijke muziek. Het Caraïbisch orkest, zes heren en een dame, brachten hierna op voortreffelijke wijze de diverse soorten muziek die be sproken waren. Daaronder oerwoudmu- ziek met een soms angstaanjagend rit me van trommen, slagstokjes en schud instrumenten, maar ook „stadsmuziek", waarin het ritme een wat minder belang rijke rol speelde en de guitaar, ukelile, mondharmonica en klarinet op de voor grond treden. De volgene bijeenkomst van 't Nut wordt op dinsdag 10 november gehouden. Dan spreekt ir. W. Moerdijk over moderne wo ninginrichting. De jonge ruitersportvereniging „Soest- dijk", die nu al zestig leden in 11 plaat sen heeft, is onderdak voor de winter, want een enorme tent van circus Boltini zal tot het voorjaar dienst doen als bin- nenmanege. Het had heel wat voeten in de aarde voor deze tent overeind stond, want bij het arriveren van een truck met oplegger, die het gevaarte vervoerde, raakte het gerij in een sloot vlak bij manege „De Vrijheid" aan de Koningin- nelaan en slechts met behulp van een heftruck kon de auto weer op de weg geholpen worden. De beer P. Uiterwijk alhier, slaagde voor het diploma zwemonderwijzer van de Kon. Ned. Zwembond.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1