als het om sparen gaat GEMAKKELIJKE AFWIKKELING GELDZAKEN Hoeveel stijgen de lonen? Voor uw BRUIDSREPORTAGE FaToJ>'uJa9' NUTSSPAARBANK E WAffutze/aa* PLASTIC DIARAAMPJES TWEEDE BLAD Krabbels van Knelis De avonturen van Gertjan en Maartje. BES7T l En wat zijn de gevolgen bij 4,6 of 10 Voor het geestelijk gehandicapte kind In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT BURGERLIJKE STAND Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Hees won met 1-0 POLITIE TEL 4444 Hij sprak geen Hollands Toneel voor bejaarden MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht In de komende weken wordt beslist of en in hoeverre er per 1 januari 1965 een loonstijging zal plaatsvinden. Het ant woord op deze vraag is bepalend voor de economische toestand van ons land, met name in de tweede helft van 1965 Er bestaat in deskundige kringen niet de minste twijfel over dat er beslist 'n loonsverhoging zal komen. De huurverhoging van 1 juli J.I. vraagt nog om een aanpassing, de overloop van contractherzieningen moet nog worden gehonoreerd en er zijn nog incidentele verhogingen te verwerken. Daarnaast vraagt de verhoging van a.o.w.- en a.w.w.-premie per 1 januari a.s. om een compensatie, die stellig zal worden toe gekend. Op grond van de genoemde fac toren zal een loonsverhoging van mi nimaal 4 worden gevraagd De span ning rondom het loonvraagstuk cirkelt echter niet om het minimum maar om het maximum percentage dat zal wor den toegekend. Waar hangt dit van af Allereerst zijn er cijfers. Naar de bere keningen van het centraal planbureau zal het volume van de produktie in 1965 met ongeveer 3 toenemen in het bedrijfs leven. BU 10 Dit volume zal zich niet wijzigen ook al zouden de lonen opnieuw met bij voorbeeld 10 stijgen. Blijven wij nu even bij dit laatste hoge percentage, dan zal dit niet de produktie extra be ïnvloeden maar vanzelfsprekend wel de ook de invoerstijglng daarbij van groot belang zijn. Wij hebben de import in 1964 met sprongen omhoog zien gaan. Het tempo moet echter het volgend jaar wel af zwakken, omdat ook de voorraadvor- ming daarbij van groot belang is. Naar onze mening moet met name die voorraadvorming dalen, ook al omdat de rente tot een hoog niveau is gestegen. Toch wordt de invoerstijging wel op minimaal 5 tot bij hogere loonsverho ging op 6 tot 8 procent geschat. De likwiditeit. Betrekken wij daarbij ook nog het peil der te verwachten investeringen, die naar algemene verwachting zich op een laag pitje zullen bewegen. De likwidi teit is bij vele bedrijven reeds aanzien lijk verminderd. Mede met het oog op de niet bepaald fraaie emissie-resultaten zal het bedrijfsleven zich ook niet mas saal op de kapitaalmarkt storten. De investeringen van bedrijfsoutillage zullen een ferme tik krijgen. Dit ach terblijven van diepte-investeringen moet een nadelige invloed uitoefenen op de produktiviteit van het bedrijfsleven, vooral als men dit op termijn beziet. Nu beslissen helaas niet alleen de cij fers. De loonexplosie van het vorige jaar heeft dit bewezen. Op de jongste accountantsdag is nog uiteen gezet, dat scciaal-psychologische factoren bij de loonvorming een rol spelen, waarbij ex- minister Zijlstra waarschuwend opmerk te dat die sociaalpsychologische factoren aan het einde van de rit toch door de harde cijfers worden achterhaald. Ieder van ons heeft zijn zorgen. Niet ie der van ons echter heeft een „zorgen kind", dat wil zeggen een kind, dat geestelijk gehandicapt is en voor een groot gedeelte of geheel afhankelijk is van anderen, een kind, dat praktisch altijd op bijzondere hulp, verpleging of verzorging is aangewezen. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 100 stuks 5 f 6,—. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 Telefoon 3917 consumptie, de prijzen, de in- en uit voer. Berekeningen op basis van 4 loonsverhoging wijzen uit, dat dan het niveau van het verbruik daarbij vrij wel geen verandering ondergaat. Dit wordt anders wanneer men uitgaat van 10 loonsverhoging. Dan zal er wel een consumptiestijging plaatsvinden van ongeveer 2% In 1964 is de consump tie met meer dan 5 gestegen Het is nauwelijks te verwachten dat de loon stijging de 10 zal halen en wij moeten dus rekenen met een vermindering van die verbruiksvermeerdering. Het tempo van 1964 kan vanzelfsprekend niet wor den volgehouden. Het prijspeil zal, hoe dit ook betreurd moet worden, opnieuw omhoog gaan. Nu is er altijd in de doorwerking van de lonen op de prijzen sprake van een ver tragende factor. Zo zullen in 1965 nog prijsverhogingen doorwerken, die een ge volg zijn van de loonstijging in 1964. Zo passen zich bijvoorbeeld de over- heidstarieven vertraagd aan. De regering heeft ons ten deze niet in het onzekere gelaten en reeds verdere verhogingen in het vooruitzicht gesteld. Houden wij voorts rekening met voortgezette aan passingen in EEG.-verband, dan moet daar ook een opwaartse druk van uit gaan. 4 of 6 Deskundigen voorspellen dat bij een stijging van 4 ook de prijzen met 4 zullen worden verhoogd. Bij een hogere loonsverhoging zal de aanvankelijke prijsverhoging in verhouding lager zijn, maar nu even weer overgaand naar het voorbeeld van 10 zal zich circa 6 prijsverhoging manifesteren. Hierbij moet er weer van worden uitgegaan dat de druk der prijsverhoging zich dan in 1966 verder krachtig zal doen gevoelen. Gezien de gunstige resultaten van de export in het afgelopen jaar kan de uit- voerstijging voor 1965 ook gunstig wor den bezien. Men verwacht van deze stij ging over het algemeen boven de 10 zal liggen. Vanzelfsprekend zal echter Wij mogen niet uit het oog verliezen dat wij in Nederland een geliberaliseerde loonvorming hebben aanvaard en dat de verhogingen bedrijfstakgewijze worden uitgevochten, waarbij de ene bedrijfstak zich door de andere laat meeslepen, het geen bij voortdurende arbeldsschaarste begrijpelijk is. Ingrijpen Jn dit proces hebben noch de werkge vers, noch de centrale werknemersor ganisaties de zaak geheel in de hand. Het is derhalve van het grootste belang of de overheid de zaak aan het bedrijfs leven overlaat, of dat zij op een be paald moment zal ingrijpen. Onder druk van de arbeidsschaarste en met inschakeling van het gezonde ver stand zal een loonsverhoging van in doorsnee 6 economische druk geven die houdbaar is. Daarboven beginnen er ernstige spanningen op te treden, in de eerste plaats in het kamp van de werk gevers maar stellig ook in regerings kringen. Van zeer groot belang zal zijn te we ten in hoeverre men bereid en in staat is winstdelingsregelingen te concretiseren, waarop men in werknemerskringen aan dringt. Voorts zal men niet nalaten naar het buitenland te zien, waarbij helaas de Europese landen haasje over sprin gen in het toelaten van inflatoire loon- bewegingen. Professor Schouten heeft daarop in een wetenschappelijk artikel gewezen en er op aangedrongen dat het loonbeleid op Europese leest wordt geschoeid. Zijn op merkingen daarover verdienen alle aan dacht anders moet men zich afvragen waar wij over enkele jaren terecht zul len komen. ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier Een grote groep van dit soort kinderen, de grootste, behoort tot de debielen, de z.g. „achterblijvers", die zich via des kundige hulp of begeleiding wel kunnen handhaven. In onze gemechaniseerde maatschappij, waar veel arbeid tot een voudige handelingen, of handgrepen is herleid, is er óók voor hen veelal wel een plaatsje te vinden. De vereiste des kundige hulp krijgen ze daarbij van maatschappelijke werkers, die specialis ten zijn op hun gebied en die hun arbeid verrichten in dienst van stichtingen, die door particulier initiatief in het leven zijn geroepen. Op het terrein dezer sociaal-pedagogische zorg werken drie verenigingen, die zich in het bijzonder richten tot een van de drie grote geestelijke stromingen in ons volk: een algemene, een katholieke en een pro testantse vereniging. Daarnaast bestaan er ouderverenigingen, die de bijzondere belangen behartigen van katholieke, pro testantse of min of meer humanistisch georiënteerde ouders. Voor zover het er om gaat voor de „zor genkinderen" iets te bereiken (kleuter schooltjes voor imbicielen, dagverblijven voor zwaar geestelijk gehandicapten, te huizen voor geestelijk gehandicapte we zen, enz.) werken deze zes verenigingen ten nauwste samen. Samen ook trachten zij de financiële middelen bijeen te bren gen, die nodig zijn, smdat de overheids subsidies zo broodnodig voortdurend moe ten worden aangevuld met gelden uit ei gen kring of gelden, die medelevenden, door naastenliefde en begrip gedreven, voor dit doel beschikbaar willen stellen. Ook op de laasten moet een beroep ge daan worden. Om de geesteüjk misdeelde de weg naar 'n gelukkig leven te banen, om werkplaatsen voor hem of haar te creëren, of vakantiehuizen, zodat ook de ouders een kort poosje van hun druk kende zorg bevrijd kunnen worden, is GEBOREN: Jacobus Catharinus, zoon van J. C. de Jong en G. H. Hagenaar, Wiek- sloterweg W.Z. 37. Jolanda Maria Christina, dochter van H. A. Oorschot en A. R. Lieshout, Plesmanstraat 269. Jan Gerrit, zoon van G. J. Drost en H. Zantinga, Antonie van Leeuwenhoeklaan 55. Brigitte Wilhelmina, dochter van D. Kat en W. C. Maaswinkel, Den Bliek laan 35. Bertha Aleida Brigitte, doch ter van W. M. T. de Bruin en B. M. Pauw, Van de Veldeplantsoen 25. Ed win Marco, zoon van J. Verzaal en G. J. Huisman, Vermeerlaan 11. Ingrid, dochter van M. A. Jekel en T. M. Roos, Braamweg 34. Gerrit Cornelis, zoon van C. Visser en C. van der Laag, Hen gelo (0.)„ Grimbergstraat 25. Manon Johanna, dochter van J. C. Borst en A. M Ramler, Plesmanstraat 237. Fran- ciscus Johannes Bernardus, zoon van B. J. M. van Schalkwijk en C. L. M. van der Linden, Burg. Grothestraat 6. Bernard Martin, zoon van K. Keizer en W. Renes, Eigendomweg 98 Marlon Maria, dochter van G. J. van Zal en J. G M. van de Kant, Julianalaan 52. Sebastiaan, zoon van S. C. E. Jongerius en E. J, Buschman, Amersfoortsestraat 78c. Renata Maria Cornelia, dochter van C M. van der Sluis en M. Hilhorst, Korenweg 5. ONDERTROUWD: Jakob Bontsema, Fran- kenlaan 70, Apeldoorn en Antje van Sol- kema, Veldm. Montgomeryweg 16. Eg- bert Joosten, Smitsweg 4 en Fransina Marina van der Linde, Kluutstraat 27, Baarn Hendrik Cornelis Mallekoote, Lansinkweg 30, Hengelo (O) en Jansje Kenemans, Prins Bernhardlaan 13. GEHUWD: Elbertus Maria Willemse, Per- sijnstraat 13, Amersfoort en Annemarie van der Sommen, Bonifaciusstraat 1. Gerardus Hendrikus Groenesteijn, Klaar- waterweg 84 en Geertruida Hendrica Wil helmina Beatrix Braams, Plantage Mid denlaan 52, Amsterdam. Maarten Johan Barth, Jan Evertsenstraat 469 I, Amsterdam en Annie Blesma, Dalweg 85 VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 3 NOVEMBER 1964 VOOR SPAARDERS BU DE AMERSFOORT - BAARN - NIJKERK SCHERPENZEEL - SOEST RWDENO BIJKANTOOR véél geld nodig. De collecte, die de in de „Federatie Na zorg BLO" samenwerkende verenigingen jaarlijks voor dit doel houden, verdient daarom ieders belangstelling. Zij vindt plaats van 2 t.m. 7 november. Als de collectanten bij u aankloppen, opent dan uw hart (én uw beurs) voor het gees telijk gehandicapte kind. Dlr. H. W. Velllnga Korte Brlnkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). OVERLEDEN: Pieter Cornelis Benschop, 64 jaar, echtgenoot van H. de Leeuw, Den Blieklaan 21. Kornelis Elzinga, 43 jaar, echtgenoot van M. C. A. M. Ade- ma. Bartolottilaan 6. Hendrik Butze- laar, 83 jaar, echtgenoot van R. G. Kok, Lange Brinkweg 44. Gerrit Muts, 89 jaar, echtgenoot van C. Schaap, Lindenlaan 3a. Maria Johanna Janse, 79 jaar, Kerkpad N.Z. 55. Johannes Gerard Marius van Ringelenstein, 79 jaar, weduwnaar van C. de Haas, Insp. Schreuderlaan 68. Johannis Jan Pol derman, 77 jaar, echtgenoot van M. B. Quakkelaar, Plasweg 2a. Willempje Zuiver, 79 jaar, weduwe van H. W. Smits, Kerkpad N.Z. 53. Hees heeft met 1-0 van het bezoekende Hertha gewonnen. Deze benauwde over winning is voor een groot deel te danken aan keeper Muis, die een strafschop stopte. Het was een sportieve wedstrijd waarin flink gespeeld werd. Bosman en Sakkers waren aardig ip schot, maar succes had den ze niet. Na een half uur kende de scheidsrechter aan Hertha een strafschop toe wegens een sliding van v. d. Beek, waarvan hij vond dat het een te gewaag de actie was. Muis werkte de bal keurig corner en dit redde Hees voor een gehjk spel of een nederlaag. In de tweede helft ontstond uit een scrimmage het enige (doelpunt. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak nie veul meer zie in ver- eeniginge, waant haost alle minse hange avend an avend veur de tille- visie alsmaor te wach- te tot 't beeter gaot worre. Veurige week heb ikke eleeze datter 'n ver- eeniging ant vergaodere was mit drie leeje. Das netuurlek tetaol waordeloos. Dan mojje reekene dat die vereeniging ok nog vierhongderd leeje heb. Zou je die nie allegaor 'n schup veur d'rluu je- weetwel geeve. Nee, vereeniginge is niks doch ikke, maor van de week kwam d'r 'n frommes an de deur bie ming en die zee, Knelis, jie mot donneteur worre van ongze ver- eeniginq. Jie bin 'n best mins zee ikke, maor amme klompe. Dat mit die vereeni ginge is heul niks. D'r binne d'rbie die allang over de kop zouwe weeze as de leeje maor fut genog hadde om dat te doen. Jao zee dat frommes, maor denk- terom da wullie zulle probeere nie over de kop te gaon en daorveur hebbe wullie nie alleenug sente van leeje noodig, maor ok van donneteurs en netuurlek ok van Knelis. En Knelis ging netuurlek in de boot. Waffer 'n vereemging is dat zee ikke. Zo van hokkie mit 'n stokkie of gooje in 'n maandje. Heul nie, zee dat frommes, maor perdrieje an de Kooneginnelaon in 'n tent van Boltini, kom maor us kieke, maor eerst twee knaoke. Das duur kieke doch ikke, maor dat mins bedoelde netuurlek dak veur twee knaoke donne teur kon worre. Dat dee ikke dan maor, waant wieve kenne van ming alles ge- daon kriege omdak zo'n klein hartje heb. Zondag bink weeze kieke. Jonges das meraokel zo fing datter bie staot. Heul bar zo'n groote tent as die perdriejers daor hebbe. Kepleet sirkus as die ant rieje binne. D'r waore d'r netuurlek bie die zeeje, kom Knelis, ok op 't perd, maor dat wou ikke die arreme beeste nie andoen. Nee, dat zaokie gaot wel mit die ver- eeneging en messchien het dat frommes nog 'n keer geliek ok, dat 't ken mit 'n perdesportvereeniging in Soest. Driemaol kwam d'r zo'n vereeneging op zien achterste terech, maor de vierde keer kon 't bes us lukke. Ak jonger was wier ikke ok lid, waant jonges jonges perdrieje is zuk machtig spul, maor Knelis houdt 't maor bie kaorte. Daor wor je nie zo meuj van. Luid hoorbaar slurpte Nascar van zijn soep en hij knipperde met zijn ogen van genoegen. O, wat had Kokkie een pret toen hij Nascar zo gulzig zag eten. Ook zijn andere makkertjes konden hun nieuwsgierigheid niet bedwingen en ke ken giechelend om de hoek Van de deur. „Als hij slaapt," fluisterde Wiekebol, „knip ik stiekum zijn baard af, want hij plaagt mij altijd met mijn grote neus." Sst, sst, stil nou, anders hoort hij ons nog en dan hebben we alles ver knoeid". Doch Nascar slurpte argeloos door en ook het slaapdrankje begon al te werken. Hij knikkebolde, zodat de kwast van zijn muts vervaarlijk heen en weer zwaaide, geeuwde luidruchtig en wreef slaperig in zijn ogen. „Die heer lijke soep", mompelde hij langzaam, „zo lekkerik heb zo'n slaap". Nascar zijn hoofd zakte voorover. Zijn hand viel zwaar in de dikke soep, zodat het bord van zijn schoot afgleed en met een zucht viel hij in een diepe slaap. Hij snurkte zo verschrikkelijk hard, dat de vloer er van trilde. STEENH0FFSTR 53 - TEL 2842 - SOEST De bemanning van een politieauto zag zaterdagavond een bromfietser op de rijksweg rijden die geen achterlicht had en het niet nodig vond op het rijwielpad te rijden. De auto zette de achtervolging in en bij de Peter v. d. Breemerweg werd de onvoorzichtige bromfietser aangehou den. In gebrekkig Hollands wist hij te vertel len dat hij Antilliaan was, in Amersfoort werkte en daar in pension was, maar verder bediende hij zich van Papiemento of iets van die aard, want de agenten konden geen touw aan zijn verhaal vast knopen. Ze brachten hem naar het bu reau en toen uit inlichtingen bleek dat hij heel behoorlijk Hollands sprak mocht hij in de cel overdenken wanneer hij daarmee beginnen zou. Zondag was het zover en na het opmaken van proces verbaal is hij in vrijheid gesteld. ca_i Morgenmiddag, om twee uur, is er in ge bouw St. Joseph een bijeenkomst voor bejaarden, welke georganiseerd wordt door het Charitatief Centrum dat de be langen van bejaarden in Soest, Soestdijk en Soest-Zuid behartigt. Amersfoortse huisvrouwen zullen een to- neelvoorstellng geven en hij voorbaat kan gezegd worden dat dit een bijzonder aardige voorstelling zal worden, want reeds eerder gaven de Amersfoortse da mes er blijk van dat ze het kunnen

Soester Courant | 1964 | | pagina 5