1 Huldiging bij E.H.B.O. Spanning op het loonfront Johnson Circustent als manege Het oog gericht op goede eigenschappen V.V.V.-nieuws. Opstelling van B.D.C. Tuinbouw en Plantkunde Vogel vreugde Toneel voor bejaarden K.P.S.-feestavond Terrein voor padvinders Prinsenbal Ned. Vrouwen Elektr. Ver. VRIJDAG 6 NOVEMBER 1964. 43e JAARGANG No. 85. SOESTER OURAN Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.15. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDLIK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT »A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het wordt steeds duidelijker, dat er voor het komende jaar uiterst moeilijke loon onderhandelingen staan te wachten. Het was reeds eerder bekend, dat het werkge versverbond over een loonstijging heel andere opvattingen koestert dan er bij de werknemersbonden bestaan en dat ook de ministers van economische zaken en van financiën van oordeel zijn, dat er voor een verhoging der lonen zeer wei nig ruimte is. Deze zaak heeft zich toe gespitst nu de kwestie aan de orde is geweest in de Sociaal-Economische Raad, waar bijkans tweederde van de leden van mening bleek, dat er van een reële inko mensverbetering in 1965 voor de werk nemers eigenlijk geen sprake kan zijn. Men is van oordeel, dat Nederland de ge- gevolgen van de loonsverhoging van 1964, een gemiddelde van ongeveer 15 procent, nog niet te boven is en dat nieuwe belangrijke loonsverhogingen de inflatoire ontwikkeling, die er reeds is ontstaan, zal bestendigen, hetgeen de concurrentiepositie van ons land dan eerst ernstig zal gaan schaden. De vertegenwoordigers van de werkne mersorganisaties zijn het daar niet mee eens. Men meent aan die zijde, dat de export gunstiger zal uitvallen dan het Centraal Planbureau nu raamt, zodat de betalingsbalans er ook minder slecht zal komen uit te zien. Door het centraal planbureau wordt de loonkostenstijging berekend op zes pro cent. De vakbonden zijn van oordeel, dat met een dergelijke loonsverhoging niet kan worden volstaan en dat er een mo gelijkheid is om tot een hoger percen tage te komen dat tot een reële inko mensverbetering leidt. De vakbeweging is van oordeel, dat een herstel tussen middelen en bestedingen in 1965 niet mo gelijk en ook niet wenselijk is. Twee lijnrecht tegenover elkaar staande standpunten dus, waarbij de Kroonleden van de S.E.R. zich ditmaal vrijwel una niem hebben aangesloten bij de opvat tingen van de werkgevers. Er staan verschillende nieuwe c.a.o.-on derhandelingen te wachten, als eerste die in de metaalnijverheid, en er is dus een advies van de regering nodig dat als leidraad- hiervoor kan dienen. Nu men het in de S.E.R. niet eens is, zal de regering zelfstandig tot een besluit moeten komen. Een niet gemakkelijke opgave, want ener zijds is er nog een tekort op de arbeids markt, hetgeen tot verhoging van lonen dringt, anderzijds zijn er toch ook reeds tekenen merkbaar, die op een achteruit gang van de conjunctuur wijzen. Het aantal fabrieken en fabriekjes dat het afgelopen jaar de strijd heeft moeten opgeven, is daarvan een voorbeeld. Als compensatie voor de verhoogde pre mie a.o.w. is in het komend jaar 2 pro cent nodig, voor verhoogde kostenstijging op ander gebied 4 procent. Dat vergt dus toch al een niet onbeduidende loonsver hoging. Wanneer daar dus nog eens min stens 4 procent bovenop zou komen, be gint dat wederom te lijken op 'n loonex plosie, die een nieuwe ernstige bedreiging gaat vormen voor onze concurrentieposi tie op de wereldmarkt. Misschien is het enerzijds goed, dat er Johnson is het toch geworden, wat vooruit wel was verwacht; Maar de grootte van zijn zege werd niet mogelijk geacht. De Amerikanen komen na de strijd weer wat op rust, Zonder politieke sprekers op het beeld van kust tot kust. Zonder allerlei artiesten, Zingende hun kelen schor, Zoals voor de democraten, Sammy Davis Junior. Voor ons nuchter vaderlandje zou zo iets misschien niet gaan, En toch zou ook onze steinbus er veel meer in het centrum staan. Stel je voor: een Toxopeus bijgestaan door Pia Beek, Vondeling met Ria Valk had aan toehoorders geen gebrek. Beernink met het meisje Grönloh, Haya, zelf niet voor de poes, Begeleidt op de piano haar promotor Johnny Hoes. Dan bracht Willeke Aberti Koekoek nog meer zetels aan, En De Kort met Rita Reys zou nooit voor lege zalen staan. Maar helaas, het zal niet mogen, politiek is geen vermaak, Blijft, den vaderland getrouwe, toch een serieuze zaak! JAAP MIJDERWIJK. daardoor eindelijk eens wat ontspanning zou komen op de arbeidsmarkt, maar het kweken van een min of meer belangrijk aantal werklozen kan toch nooit de be doeling zijn, noch van de vakorganisaties noch van de regering. Van werkgeverszijde dringt men er op aan om de belastingverlaging nu toch eerder te doen ingaan, liefst per 1 janu ari, maar de regering is daar nog huive rig voor en de vakbonden achten dit niet een voldoende compensatie voor hun looneisen. Zij werden door hun leden ge drongen naar een loonsverhoging, die door de krappe arbeidsmarkt nog ge steund wordt. We verkeren in een moeilijke overgangs tijd, die vele spanningen oproept. Die zullen in de komende weken tot uiting komen en we kunnen slechts hopen, dat partijen elkaar in een compromis vin den, dat ieder min of meer kan voldoen en waardoor onze conjunctuur en ex portpositie zich zal kunnen handhaven. De enorm etent van circus Boltini, waar in het hooggeëerd publiek nu al jaar in jaar uit in vele landen van Europa de goede programma's van dit enige Soester en Nederlands circus bekijkt, stond vorige week nog met vier masten in Utrecht en nu al enige dagen met twee masten op grondgebied van manege „De Vrij- nege maar in een echte circustent rij den, al zullen ze er ook bij moeten zeg gen, dat de mannen van Boltini om streeks het begin van het voorjaar zul len komen om de tent op te halen, want die moet dan weer van tweemaster vier- master worden en van provisorische bin- nenmanege echte circustent worden. heid". Koninginnelaan 173, het hippisch centrum van de jonge ruitersporvereni ging „Soestdijk", die op 15 oktober opga1 richt werd en thans al 61 leden heeft ün 12 plaatsen; Soest, Baarn, Laren, Utrecht, Hilversum, Bussum, Amersfoort, Naardeh, De Bilt, Den Dolder, Huizen en Loos- drecht. Toni Boltini had vorige week de keus tussen het laten opslaan van zijn tent in zijn winterverblijf El Paradiso te Soester- berg, of het verhuren van deze tent aan manegehouder J. Laseur, die het gevaar te, maar dan in wat kleiner vorm, graag wilde hebben, omdat ook hij voor een keus stond; nagenoeg verdrinken in de buitenmanege of droog rijden in de tent. Dat laatste koos hij en op een enorme trailer werd de tent gebracht. Over de Biltseweg ging alles goed en aan het einde van de Koninginnelaan ook. Moeilijker werd het al toen de chauffeur de smalle voormalige oude weg naar Utrecht, die naast het verpleeg huis Eikenhorst ligt, moest inrijden. De moeilijkheden werden echter onoverko- menlijk toen de bocht naar manege „De Vrijheid" genomen moest worden. De trailer zakte van de berm in de sloot en er moest heel wat getakeld worden voor de zaak weer op zijn pootjes stond. De tent is 32 bij 34 meter en de amazo nes en ruiters van ruitersportvereniging „Soestdijk" kunnen nu beschut driemaal per week de lessen van de verenigings instructeur, de heer L. J. Koderitsch, volgen, terwijl niet-leden lessen bij de heer Laseur. De clublessen vinden op woensdag-, vrijdag- en zaterdagavond plaats en voor de overige lessen kan men de gehele week terecht, zowel niet-leden als leden. Het begon ruim een jaar geleden met 3 paarden en de naam „De Vrijheid", waarmee de manegehouder tot uitdruk king wilde brengen dat men zich in zijn manege zo vrij als een vogel moet voe len. Dougé, Assan en Sonja waren de eerste paarden en ze zijn er nu nog. Nu zijn er echter 15 paarden en dan ook nog de pensionpaarden Oceaan, Leila, Anuschka, Marcel, Bonanza en Marijke. Paardrijden hoeft niet zo duur te zijn als heel veel mensen denken. Voorheen kostte een uur rijden met instructie van de manegehouder vijf gulden. Nu zes omdat Toni Boltini een bovenste beste man is, maar de tent niet voor niets kon afstaan. Wie geen gebruik maakt van de tent betaalt vijf gulden per uur. Kaar ten zijn er niet, dus fikse bedragen voor 10 of meer lessen komen er niet aan te pas. Drie weken geleden werd de ruitersport vereniging opgericht omdat de initiatief nemers meenden dat Soest thans rijp is voor een dergelijke vereniging, nadat het driemaal bepaald geen top, maar wel een flop geweest is. De start is in ieder geval bemoedigend want ruim 60 leden is beslist geen gering aantal en de mogelijkheden tot uitbrei ding zijn er omdat de leden in 12 plaat sen wonen. Zij zullen daar ongetwijfeld vertellen dat zij niet in een gewone ma- Manege „De Vrijheid" en daarmee rui tersportvereniging „Soestdijk" zijn echter prachtig uit de brand geholpen en over enkele maanden hoeven ze Willeke Al- berti niet na te zingen dat de winter zo lang was omdat er door regen, vorst en sneeuw niet of nauwelijks gereden kon worden. Boltini's tent houdt regen, vorst en sneeuw buiten de deur en niet te vergeten de modder die deze begeleidingsver schijnselen van de winter met zich mee brengen. Amazones en ruiters zijn in Soestdijk onderdak en daarvan beleven ze heel veel genoegen. B.D.C. speelt zondag de uitwedstrijd te gen E.M.M. in de volgende opstelling: doel Van Hattem; achter Bakker en v. d. Mast, midden Voet, Van Asch en Roest; voor Van Megen, M. v. d. Lugt, Gros, Westerveld en Dorrestein. De heer Sj. Kiestra, leraar aan de mid delbare tuinbouwschool te Hoorn, heeft gisteravond in gebouw De Rank gespro ken over het onderwerp „Van Wilde plant tot cultuurplant". Hij hield deze cause rie voor de afdeling Soest van de Ko ninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Reeds in de prehistorie hebben de mensen wilde planten „gedwongen" cultuurplan ten te worden door het ontstaan van afwijkingen te stimuleren die voor de mens nuttig zijn. Wilde appels hebben stekels, maar de appels die wij consu meren gelukkig niet. Door middel van vele kruisingen en eindeloos experimente ren maakt men van wilde planten ka merplanten. Kunstmatig werden verande ringen opgewekt en vaak werd het na tuurproces versneld om tot een resultaat te komen dat voor de mensen gunstig was. Aan de hand van dia's gaf de heer Kie stra vele voorbeelden van de verandering van wilde plant tot kamerplant. De bijeenkomst stond onder leiding van voorzitter dr. p. Felix. Niet alleen de vereniging De Soester Vogelvrienden, maar ook de vereniging Vogelvreugde houdt de jaarlijkse ten toonstelling op 27, 28 en 29 november, zodat men in het St. Josephgebouw en in De Gouden Ploeg de fraaiste Soester vo gels kan bewonderen. Vogelvreugde vergaderde gisteravond in restaurant Zonneheuvel onder voorzitter schap van de heer A. Th. van Klooster. De opkomst was goed en er kwam een record aantal inschrijvingen voor de tentoonstelling binnen. De nieuwe tentoonstellingscommissie be staat uit de heren Huurdeman, Hene gouwen, Ravenhorst, Van Keulen en El- schot. Er werden aantrekkelijke dia's getoond die onder meer het inrichten van hok ken en kamertvitrines tot onderwerp hadden. De voorzitter gaf aanwijzingen over de maatregelen die men moet ne men om de vogels goed „afgericht" aan de tentoonstelling_ te laten deelnemen, zodat zij zich rustig gedragen onder het oog van de keurmeester en zoveel moge lijk punten vergaren. Het reeds overbekende toneelstuk „Dag generaal" van mej. Stella den Boer was nog niet bekend bij de bejaarden van het Charitatief Centrum Soestdijk, Soest en Soest-Zuid. Leden van de toneelgroep der afdeling Soest-Baain van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen hebben het stuk opgevoerd in gebouw St. Joseph en meer dan honderd bejaarden hebben ervan genoten. Ze waren erg enthousiast maar ook geroerd door de opvoering, waaraan de schrijfster medewerking verleende. Mevr. M. Wesselingh-Teepe sprak het welkojnstwoord en zij dankte de speel sters. Iedere Nederlander die naar het zuiden van Europa gaat komt terug met het verhaal dat elke zuiderling ons zo netjes vindt, maar het is de vraag of we wel zo netjes zijn. De heer M. Keyzer, staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat heeft namelijk ge zegd dat treinreizigers over het algemeen smeerpoetsen zijn en dat bij de firma die de restauratiewagens exploiteert smeerpoetsen werken. Met de keukens in de treinen is het maar zozo gesteld en met de toiletten is het niet veel beter. Dat fabeltje van die nette Nederlanders zal dus wel verdwijnen, net als het fa beltje van de zuinige Schotten, want juist treinen doen heel vaak dienst als visitekaartje. Menig Nederlander die van een vakantie reis uit het zuiden terugkomt brengt ook het verhaal mee dat wij zulke eerlijke mensen zijn vergeleken bij menige zui derling, van wie dan beweerd wordt dat hij alles meepikt wat niet gloeiend heet of van gewapend beton is. In Indonesië zullen ze van dat eerlijk heidsfabeltje van de Nederlanders echter wel niets geloven sinds Nederlandse ar beiders van rederijen aan het plunderen geslagen zijn op een uitgebrand schip. Gelukkig zijn heel wat van deze nare jongens gearresteerd. Matrozen van ber gingsvaartuigen hebben ook aan de plun dering deelgenomen, dus we hebben wel een goede beurt gemaakt. Waarschijnlijk zijn Schotten niet zo gie rig als beweerd wordt, Engelsen niet zo flegmatiek als men zegt en Nederlan ders niet zo netjes en zo eerlijk als ze zelf vaak beweren. KANTMAN. De jaarlijkse feestavond van K.P.S. wordt gehouden op zaterdag 28 november. Met feestavonden en sportwedstrijden heeft K.P.S. in de loop van 15 jaar al meer dan f 30.000,bijeen gebracht voor lief dadige doeleinden. Het batig saldo van deze avond zal worden afgedragen aan de Stichting Het Nederlandse Astmafonds ten bate van jeugdige patiënten die ver pleegd worden in „Heideheuvel" en „Bos en Heide". De padvinders die hun domicilie hebben in het bos op de hoek van de Den Bliek laan en de Bosstraat mochten dit terrein gedurende 5 jaar huren voor 8,per jaar. Het is ongeveer 800m2 Voortaan zal echter 10,per jaar betaald moeten worden in verband met de prijs stijgingen van de laatste maanden. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Leut V en de volledige raad van elf zullen zondagavond aanwezig zijn in het St. Josephgebouw om het Prinsenbal bij te wonen. De Boerenblaaskapel St. Caecilia uit Utrecht zal de muziek verzorgen en dat zal ongetwijfeld hard gaan. Op 19 november a.s. zullen de genees heer-directeur en Mr. P. D. H. Schlecht van de Ver. Ned. Herv. Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken (Amersfoort) een causerie met film houden voor de leden van de N.V.E.V., afd. Eemland, in zaal „Credo" Julianalaan te Soest. In het St. Josephgebouw is mej. M. van Herwaarden gehuldigd door voorzitter dokter W. J. Sehutte van de afdeling Soest der E.H.B.O. omdat zij 35 jaar lid van de afdeling is. Gedurende 33 jaar is. zij bestuurslid en verzorgt ze de admi nistratie van de E.H.B.O.-zlekenauto. Bijna 100 leden waren op de bijeenkomst aanwezig toen de voorzitter mej. v. Her waarden zijn gelukwensen aanbood. Hij deelde haar mee dat zij tot erelid van de afdeling benoemd is en bood haar het E-ILB.O.-insigne in goud aan. Hierna werd de mond- op mondbeade ming beoefend met behulp van de pop die de afd. voor 500,- aangeschaft heefL Nogmaals U.S.O.-busconcerten! De tweede abonnementen-groep voor de Tivoli-concerten kan in de komende week de plaatsbewijzen bij ons komen afhalen. Wij zullen u nog nader inlichten over de regeling van het concertbusvervoer. Door de grote belangstelling zal er meer dan 1 bus worden ingeschakeld. Leest u dus geregeld ons V.V.V.-nieuws even door, zodat u op de hoogte bent van de gang van zaken. Bijzonderheden zullen uit voerig door ons worden vermeld. Als attractie voor het week-end kunnen wij u een bezoek aan het Singer Museum in Laren aanraden. Tot en met maan dag, 9 november, is daar een unieke ten toonstelling te zien van ,3esdragende heesters en fruit". Men kan Laren met de bus bereiken via Hilversum of Baarn. Vanuit Hilversum is er binnen de tien minuten een verbinding, vanuit Baarn loopt een uur-dienst (vertrek 29. min. over het hele uur van het station). Bij mooi weer kunt u er misschien nog een aardig fietstochtje van maken en ook in Laren is de koffie bruin! Het museum is dagelijks geopend van 10-16 uur en op zondag van 13-17 uur.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1