ACTIE ZWARTE ZES Twintig jaar geleden ging Twentsche Zilvervloot verloren D. ENGEL „DE WITTE POMPEN" Jeugdmisdaad ONJUIST INVOEGEN VIERDE BLAD Firma G. van de Pol OPTIEK SPUKER Voor al uw De kraak van de 46 miljoen bij de Nederlandse Bank te Almelo. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijsehool VOOR AL UW UKEÜRËN SLIJTERIJ BROUWER ZN. Voor Auto- of Scooterrijles Wintertoehten De Soester Vogelvrienden Bioscoopprogramma VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Gouden Rijder Actie Hinderwet. houdt gelijke tred met welvaart VOOR AL UW WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. Loodgieters- werkzaamheden. Ombouw gastoestellen Vloerbedekking voor school Ichtuskerk Het is gebeurd in het sombere najaar van 1944. In een donkere nacht stopte eigens op een eenzaam kruispunt tus sen Wierden en Vrlezenveen een vracht wagen, zwaar beladen met kisten. Twee boerenjongens met paard en wa gen, die tussen het struikgewas in de berm de komst van de auto hadden af gewacht, laadden snel en vrijwel geruis loos de kisten over. Ze moesten uit alle macht meeduwen om de kar op gang te krijgen. De kisten waren zo zwaar, dat het paard de wagen met geen mogelijk heid alleen vooruit had kunnen krijgen De vrachtauto-chauffeur was zo zenuw achtig, dat een van de jongens hem een handje moest helpen om ook zijn wagen op gang te brengen. Hij wist op dat ogenblik nog niet, dat hij de kisten die hij had ingeladen bij de Nederl. Bank te Almelo, een poet van liefst 46 mil joen gulden had vervoerd. Hij wist toen evenmin, dat hij zonder het misschien te willen, zijn aandeel had geleverd in de grootste bankkraak, die ooit in ons land werd gepleegd Terwijl hij met zijn wagen met afgeschermde koplampen voorzichtig langs de aarde-duistere weg naar zijn huis reed, begroeven de beide boerenjongens de miljoenen-poet op een afgesproken plaats in het veld. Vermetel plan. Het hoofdkwartier van de Twentse K.P zetelde in die trieste dagen in Heeten, 21EKENFONDSI £V£PtWC!£P SOESTERBERGSESTR.HEG 26 TEL 2382 een dorpje onder de rook van Raalte. De knokploegleden waren een beetje moedelooos. De spoorwegstaking moest gefinancierd worden en de stakers re kenden op de ondergrondse. De K.P. had evenwel geen cent meer in kas. En de enige, trouwens ook de meest voor de hand liggende oplossing, zou een flinke „kraak" zijn. In de keuken van een slager te Wierden bij Almelo zaten ze bijeen om de zaak te bepraten. Herman, Henny, Douwe, Dirk en Antoon. Iedereen was er voor. Ze besloten de zaak nauwkeurig te ver kennen en tegen 's avonds half zes de overval op touw te zetten. Het perso neel van de bank ging dan naar huis en publiek was er op dat tijdstip door gaans evenmin. Een vrachtrijder uit Rijssen kreeg op dracht met zijn auto naar Almelo te komen en zich ergens in een straat te posteren. Hij had geen flauw idee waar voor zijn wagen zou worden gebruikt. Vier man zouden zwaar bewapend de wacht houden op straat, drie man zou den het kantoor binnengaan om direc teur en beambten voor hun rekening te nemen, de zevende zou de vrouw van de directeur en eventuele bezoekers gezel schap houden. Dat was het plan - het sloot als een bus, tenminste in de hoof den van de K.P.-ers. „Eén minuut 1". Op 15 november 1944, 's avonds om half zes, begon het. De vrachtrijder zette zijn wagen in de straat, niet ver van het BOSSTRAAT 5 TELEFOON 2543 bankgebouw. Herman, Harry, Henny en Wim betrokken buiten onopvallend de wacht. Toen stapten Dirk, Douwe, Henk en Antoon naar voren. Ze belden aan, want de deur bleek al gesloten. Een nietsvermoedende ambtenaar, die juist naar huis wilde gaan, deed open. Hij moest meteen weer naar binnen en werd door Antoon netjes naar zijn directeur en zijn collega's met het gezicht tegen de muur gezet, onder dwang van een pistool. Henk liep snel door naar boven. Ze vroegen de directeur beleefd naar de sleutels. Hij toonde zijn sleutelbos. Ze gelastten hem de sleutel van de kluis aan te wijzen en daarmee de kluis te openen. „Ik kan en ik mag dat niet doen", verklaarde de directeur. Maar hij beefde als een rietje. „U hebt een minuut de tijd en dan wordt u onherroepelijk doodgeschoten", klonk het staalhard. Maar nog eer die minuut om was, daalde de directeur met knikkende knieën voor het pistool van Antoon uit de keldertrap af. Hij scheen eerst nogal moeite te hebben om het sleutelgat te vinden, maar toen hem het pistool onder de neus werd geduwd, bleek ook de laatste barrière naar het geld snel verdwenen. Vervolgens werden de beambten in de kluis gebracht. Een van hen werd achter in de ruimte ge zet om de bankbiljetten aan te geven, de andere moesten ze in twaalf geld kisten pakken en deze naar boven bren gen in de hal. De fatale draad. Toen de laatste kist naar boven kwam, trok Dirk naar buiten om de vracht rijder te gaan halen. Hij beval hem met de achterkant van zijn auto voor de deur van de bank te gaan staan. Inmiddels sloten Antoon en Douwe de directeur en zijn personeel in de kluis op Antoon maakte de heren wijs, dat hij zijn EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 mannen opdracht had gegeven, de eerste drie kwartier de bank te blijven bewa ken. Blijf rustig, iedereen die kabaal maakt, wordt onmiddellijk neergescho ten Tijdens het slepen van de zware kisten in de auto, kwam de koerierster Tinie hijgend waarschuwen, dat ze niet naar Wierden moesten komen, zoals de af spraak luidde. Het dorp was door de S.D. afgezet en overal was scherpe controle. En - om de zenuwen van de 46 miljoen-slepende „terroristen" nog meer op de proef te stellen, marcheer den even later veertig, vijftig man van de Grüne Polizei luidkeels zingend en met veel bombarie door de straat, vlak langs het bankgebouw. Ze keurden ech ter de auto met de miljoenen nauwe lijks een blik waardig. Bij het wegdragen van de laatste kist knipten Herman, nog steeds volgens plan, de telefoondraden door. Hij knipte ook een laatste draad door, maar dit bleek de draad te zijn die het alarmsignaal in werking stelde. Ze dachten door de grond te zinken, toen plotseling de sirene door het gebouw begon te loeien, zo luid, dat deze op straat ook duidelijk te horen was. De chauffeur, die het zaakje al lang niet meer vertrouwde, startte zijn wa gen, zodra hij de sirene hoorde loeien en smeerde hem als een razende. Douke en Antoon zagen nog net kans in volle vaart achter op de wagen te springen En daar ging het, richting Vriezenveen. Vergeefse moeite. De volgende dag kwam Henny vertellen dat alles, ondanks de niet in het plan opgenomen sirene, in orde scheen. Ieder een was veilig weggekomen. Heel Neder land en vooral Twente gnuifde, toen de ze geslaagde overval bekend werd. Ieder een begreep, dat het geld, waar de Duit sers zich zo druk om maakten, nu voor goede Nederlandse doelen zou worden gebruikt. Ten minste als niet door een noodlottig toeval deze „zilverschat" weer verloren was gegaan. Dirk en Douwe waren natuurlijk in meer zaakjes betrokken. Eén daarvan gaat U natuurlijk naar Volledige rij uren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 lekte uit. De jongens werden in verband met vervalste persoonsbewijzen op een nacht van hun bed gelicht. Ze zwegen als het graf, tot de S.D hen confron teerde met de beroofde bankdirecteur. Met de dood voor ogen werden ze ge dwongen de plaats waar de poet ver borgen was, te verraden. Ze zouden vrij komen, als ze dit vertelden, hadden de S.D.-ers beloofd. Dirk en Douwe kwamen natuurlijk niet vrij. Uit een Duits concentratiekamp kwam maanden later het bericht, dat ze omgekomen waren. Dat Is het trieste einde van twee van de helden van de grootste bankkraak in de Nederlandse geschiedenis. Maar wat de S.D. ook met deze dappe ren mag hebben uitgevoerd, hun mon den bleven stom De namen van hun kameraden zijn nooit over hun lippen gekomen. De afdeling midden-Nederland van de Nederlandse Christelijke Wandelsport bond besluit het winterseizoen met een serie wintertoehten. Er wordt gelopen in Barneveld, Huis ter Heide, Veenendaal en Soest. In Soest wordt de tocht door Olympia georganiseerd. De eerste tocht is op za terdag 14 november. Bij gebouw De Rank aan de Soesterbergsestraat kan gestart worden tussen twee en drie uur. Men kan 12 of 15 km lopen. Ieder die drie van de vier tochten vol brengt ontvangt een bijzondere herinne ring. Voor groepen van tenminste elf personen is een groepsprijs beschikbaar. Inschrijving bij de heer W. A. Suman, Veldweg 1. Daar voorzitter D. J. Kuyper en secre taris P. Dijkman ziek zijn leidde pen- ningmeesteresse Th. H. v. d. Broek de vergadering van de vereniging De Soester Vogelvrienden, welke woensdagavond in restaurant Zonneheuvel gehouden is. De tentoonstelling van 27, 28 en 29 no vember werd besproken en er werden vele inschrijfformulieren ingeleverd. Het bestuur heeft voor deze tentoonstelling nieuwe volières laten maken. Van heden tot en met maandag draait in het City-theater de film „Koningen van de zon". Het verhaal speelt zich af in Mexico, meer dan 1000 jaar geleden. Toen leefden er de Maya's, die zonder paar den en andere trekdieren en zonder ken nis van het wiel wegen aanlegden en tempels en pyramiden bouwden. Alles wat de Maya's deden was tot eer van de go den. Yul Brynner speelt in deze film de rol van een koning, wiens land een invasie van de Maya's beleeft. Zij worden aange voerd door de jonge koning Balam. Het Maya-meisje Ixchel wordt verliefd op beide mannen en uiteraard levert dit grote moeilijkheden op. „De hel van Birma" draait in de voor stellingen van zondagmiddag. Het is de ware geschiedenis van een groep Britse soldaten die het contact met de hoofd macht kwijt geraakt is en zich moeizaam een weg baant door de rimboe van Bir ma. Hoe het mogelijk was dat een Britse kapitein twee Birmese dorpsbewoners laat neerschieten en een vrijgelaten spion een kogel in de rug jaagt laat deze film LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 op zeer beklemmende wijze zien. Van dinsdag tot en met donderdag „James Bond contra dr. No". James Bond heeft in deze filmopdracht de verdwenen John Strangways op te sporen. Hij be leeft adembenemende avonturen op Ja maica, een broeinest van internationale intrige. In het kader van de Gouden Rijder Actie zijn door V.V.V.-kantoren en fietsenhan delaren ruim 6000 route's uitgereikt die fietsend afgelegd zijn. In totaal is 225.000 km door het Gooi gefietst. Ruim 1300 fietsers kwamen in het bezit van de nik kelen rijder en ruim 400 van de zilveren rijder in speldvorm. Gisteren is de eerste gouden rijderspeld uitgereikt aan een fietsenthousiast die 12 routes gereden heeft. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld ontheffing van de verbods bepaling in de Hinderwet te weigeren voor een aftapinrichting met onder grondse opslag van 6000 liter petroleum op het perceel Bosstraat 63. Dit gedeelte van Soest is bestemd voor bosbouw, park en plantsoenaanleg. Het verzoek is ge daan door Blanken-Bos N.V.. Aan Broere N.V. te Dordrecht zal onthef fing geweigerd worden voor het uitbrei den van een benzine-installatie op het adres Parklaan 4. Het college van B. en W. acht uitbreiding ongewenst omdat de bestemming van dit perceel nog niet vast staat. Een uitgroei van het bedrijf kan mogelijk strijdig zijn met het in de toekomst door de gemeente te voeren ruimtelijk beleid. Ten behoeve van Shell-Nederland N.V. zal ontheffing verleend worden voor het oprichten van een garagebedrijf op het adres Amersfoortsestraat 4 te Soester- berg. Ook wordt ontheffing verleend voor een benzine- en gasolie-installatie op dit adres. Regelmatig wordt de krantelezer opge schrikt door artikelen over jongelui, die zich te buiten gaan aan luidruchtige vechtpartijen en diverse andere misdadi ge praktijken, waarvan meestal argeloze voorbijgangers het slachtoffer zijn. Zonder nu de fout te maken de gehele teenagerwereld tot een soort tweede on derwereld te verklaren, kan niettemin worden geconstateerd, dat dit in alle grote wereldsteden steeds toenemende probleem steeds vaker en gewelddadiger de kop opsteekt. Het is een bekend feit, dat de omvang van de jeugdcriminaliteit vrijwel gelijke tred houdt met de stijgende welvaart. Het is daarom geenszins verbazingwek kend, dat de Verenigde Staten op dit ge bied voorop gaan. Goed georganiseerde knokploegen, die daar hele stadswijken terroriseren zijn doorgaans kinderen van bemiddelde of welgestelde ouders. Rekening houdende met het geringe aan tal inwoners van Zweden, zijn de pro blemen op dit terrein minstens even angstwekkend. De „raggare", zoals de Zweedse nozems worden genoemd, wor den als de nieuwe „elite" van Zweden beschouwd. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Zij hebben veel geld doch helaas weinig idealen, zodat hun leven doorgaans be staat uit één langgerekte periode van verveling, waarin de massale vechtpar tijen de enige actieve, zij het weinig po sitieve hoogtepunten vormen. De geweld dadige uitbarsting tijdens een enige tijd geleden gehouden sportwagenrace in Karlskoga, waar vijfhonderd jongens na het in brand steken van gehouwen de brandweer te lijf ging en daarna de brandslangen doorsneden, zodat er van enig bluswerk van betekenis geen sprake kon zijn, is daar een tekenend voorbeeld van. Dronkenschap, geslachtsziekten, win keldiefstallen nemen toe, evenals het schrikbarend aantal ongehuwde moeders In Engeland is het al niet veel beter gesteld Vooral het treffen tussen de ,,,mods" en de „rockers" tijdens de Paas- en Pinksterdagen, heeft de gemoederen lang bezig gehouden. Speciale rechtban ken hebben de knapen, die elkaar ten aanschouwe van de badgasten in Clac- ton en Brighton, met fietskettingen te lijf gingen, flinke geldboetes opgelegd Bedragen van zevenhonderd gulden le verden hen blijkbaar geen moeilijkheden op, aangezien de2e ter plaatse door hen werden betaald. Miljoenenschade. De schade die dit deel van de jeugd aan richt is niet gering; in Groot-Brittarmië vorig jaar bijvoorbeeld zo'n dertig mil joen gulden. In Canada is het aantal misdrijven door 18 tot 21-jarigen begaan, in vier jaar tijd met maar liefst 21 gestegen. Alleen al in Toronto wordt jaarlijks voor 900.000 gulden schade aan schoolgebouwen toe gebracht, waardoor verscheidene scholen ertoe zijn overgegaan, minatuur radar installaties te gaan gebruiken, teneinde de vandalen op heterdaad te kunnen betrappen. Invoegen op de autosnelweg is iets anders dan het oprijden van welke andere drukke weg dan ook. Om op de autosnelweg te komen, moet men zich inpassen in het verkeer met zeer hoge snelheden. Direct de snelweg oprijden zonder eerst voldoende snelheid te maken, kan aanleiding zijn tot gevaarlijke situaties, zelfs tot ongelukken. De juiste wijze van invoegen is, aldus Verbond voor Veilig Verkeer en Rijkspolitie In de Actie Zwarte Zes, eerst de snelheid aan te passen aan die van het verkeer op de snelweg. Die snelheid kan men opvoeren op de invoegstroook. Is de invoegstrook te kort, dan kan de manoeuvre op de vluchtberm worden voortgezet. Wanneer de snelheid overeenkomt met die van het overige verkeer, kan men de invoegstrook of de vlucht berm verlaten en zich veilig in de hoofdstroom voegen. Is de invoeg strook kort, en is er geen vluchtberm (of is deze door een op onver standige wijze geparkeerde auto versperd), dan kan men het best stop pen aan het begin van de invoegstrook. Het is dan mogelijk, zodra de weg vrij is, toch eerst nog enige snelheid te maken, alvorens de auto snelweg op te rijden. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 6 NOVEMBER 1964 Naarmate ook de Latijnsamerikaanse landen van de welvaart profiteren, ne men ook hier de jeugdproblemen toe. Argentinië wordt geconfronteerd met toenemende prostitutie, drankmisbruik, abortus en het gebruik van verdovende middelen. In Venezuela terroriseren de „pavos" (kalkoenen) de welvarende wijken van Caracas, terwijl de „kleine Tarzans" van Mexico loten, wie van hen een willekeu rige voorbijganger mag afranselen. Dr Alberto de Gusmao, president van de jeugdrechtbank in Rio de Janeiro, vatte de toestand op kernachtige wijze aldus samen „In Brazilië begaan de minder jarigen meer volwassen misdaden dan de volwassenen zelf", Denemarken uitzondering. Een van de weinige landen, dat kan bo gen op een daling van de jeugdmisdaad, is Denemarken, Het land is snel opge treden tegen de „gevaren" van de wel vaart. Dit was onder andere mogelijk door de oprichting van jeugdorganisaties te stimuleren. Na de laatste wereldoorlog had Denemarken veertig jeugdverenigin gen; thans zijn er zeshonderd van der gelijke instellingen. Vanzelfsprekend zoeken alle steden, die met het jeugdprobleem hebben te ma ken naar oplossingen- Is Oslo laat men „oud"-nozems door het Frognerpark patrouilleren om de wereld beroemde Vigeland beeldhouwwerken te beschermen. Men bestrijdt hier dus het vandalisme door de vroegere vandalen op een meer positieve manier in te scha kelen. Ook in Zweden tracht men de jeugdcri minaliteit te verminderen door de jeugd te betrekken bij projecten, zoals bijvoor beeld de aanleg van een motorracebaan in Narrköping. In Frankrijk, Duitsland en ook in ons land stelt men pogingen in het werk om de jongelui tot betere gedachten te bren gen. Toch zal de uiteindelijke oplossing van dit probleem in het gezin moeten wor den gezocht. Daar zijn vrijwel alle so ciale werkers in binnen- en buitenland het wel over eens. In heel wat gezinnen ontbreekt het juiste klimaat, waaraan de jonge opgroeiende mens behoefte heeft. Het kritisch bezien van de sfeer in eigen gezin zal daarom een noodzakelijke eer ste stap moeten zijn. Steenhoffstraat 63 - Telefoon 2432 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Het Gasbedrijf Centraal Nederland heeft het college van B en W. voorgesteld alle daarvoor in aanmerking komende toe stellen van een industriële of commer ciële verbruiker zonder kosten aan het aardgas te laten aanpassen wanneer het verbruik per jaar minder dan 200.000 eenheden bedraagt. Bij verbruik van meer dan 200.000 eenheden zullen kosten in rekening gebracht worden omdat de verbruikers van grote hoeveelheden grote financiële voordelen door het gebruik van aardgas zullen krijgen. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld akkoord te gaan met dit voorstel van het Gasbedrijf Centraal Nederland. Het jaar verbruik voor de ombouw zal als maat staf genomen worden hij het vaststellen van het deel van de kosten dat door de verbruiker betaald moet worden. Hoe hoger dit verbruik, hoe groter straks het voordeel bij het gebruik van aard gas, dus hoe groter het aandeel dat de verbruiker in de ombouwkosten moet bij dragen. OP FOTO- EN FILMGEBIED - ■- Fata C. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 O Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld 4285,ter beschikking te stellen voor het aanbrengen van naadloze vloerbedekking in de Maria-kleuterschool. Tevens zullen enige materiaalkasten en een trap aangeschaft worden. De vloerbe dekking wordt aangebracht in drie les lokalen en de kamer van de kleuterleid sters. Het meubilair kost 265, De nieuwe Ichtuskerk van de Nederlandse Hervormde Gemeente (art. 238a) wordt op dinsdagavond 17 november, om half acht, in gebruik genomen. De kerk is gebouwd aan de Albert Cuyplaan.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5