K^Dampo Pu rol S.S. sleurde 4 man over onze grens DOÓRSMEREN Klaar terwijl U wacht GARAGE BOSBOOM PLASTIC DIARAAMPJES Meningen van lezers. DERDE BLAD GARAGE STAM Voor al uw rijbewijzen „VAN BEUREN" De avonturen van Gertjan en Maartje. F^fïï'ïifl 9 november 1939 Het incident te Venlo leverde Hitier het motief om Nederland aan te vallen BEVEROL SMEERSTATION Schoonheidscommissie Opbrengst collecte Het Eng-tracé sSport-agenda Hockeyprogramma Renault dealer S.E.C.-Hercules Auto- en Scooterrijschool ATTENTIE Als eerste kennismaking GRATIS Voetbalprogramma Jeugdvoetbal Bridge-uitslagen Korfbalprogramma Soester Zakenkring In de late middag van 9 november 1939 werd een auto met vier inzittenden even ten oosten van Venlo door de Nederland se grensbewakingstroepen aangehouden. Een der inzittenden legitimeerde zich als luitenant Klop, officier van de Neder landse militaire inlichtingendienst. De wacht verzocht hem zich bij de wacht commandant te melden, aangezien hij opdracht had geen auto's door te laten. De officier voldeed aan dit verzoek. De wachtcommandant verleende hem toe stemming om door te rijden en zo reed de wagen langzaam het gebied tussen de Nederlandse en Duitse grens binnen. Voor café „Backus" werd gestopt. Op de waranda stond een man, die blijkbaar op de inzittenden van de auto wachtte. Hij maakte een soort begroetingsgebaar. Toen brak de hel los. Flagrante schending. Van Duits gebied vlakbij, waar de slag boom reeds was omhoog gehaald, kwam een open auto aanracen vol met SS-sol- daten, de wapens in de handen. Twee man bediende een zwaar machinegeweer dat salvo's over de hoofden van de be laagden afvuurde. Mannen van de ar beidsdienst, die langs de weg aan het werk waren, wierpen de spaden neer en snelden toe. De vier inzittenden van de auto werden omsingeld en bedreigd. Luitenant Klop zag nog een opening en Ook het verhoren van de gevangenen met betrekking tot de in Duitsland wer kende Britse agenten leverde geen re sultaat op en zo was eigenlijk de aan vankelijke verliezende partij toch win naar geworden. Het eerste contact. Het begon allemaal met een in Neder land wonende Duitse emigrant dr. Franz Fischer, die naar zijn zeggen om poli tieke redenen uit Duitsland had moeten vluchten. Fischer was in contact geko men met dr. Spiecker, gewezen perschef der Rijkskanselarij, die vluchtte voor het Hitlerbewind en daarna in het bui tenland het verzet tegen de nazi-regering organiseerde. Via Spiecker kwam Fischer in relatie met kapitein Payne Best van de Britse inlichtingendienst. Fischer deelde hem mede, dat hij in contact stond met or ganisaties in Duitsland, die meenden dat voortzetting van de juist begonnen oorlog Duitslands ondergang zou betekenen en die bereid waren met de Engelsen over vrede te onderhandelen Vele leden van Hier gebeurde het onder de rook van het zo dicht bevolkte Venlo, bij café Backus, een aanlokkelijk Nederlands restaurant in het niemandsland. enkele schoten uit zijn pistool afvurend vluchtte hij naar de Nederlandse slag boom. Maar voor hij die kon bereiken stortte hij door kogels getroffen neer. Enkele SS'ers grepen hem, gooiden hem in de overvalwagen, waar inmiddels ook de andere drie in geduwd waren, en weg snorde de auto over de Duitse grens. Het hele incident speelde zich in luttele minuten af en hiermede waren de duit- sers in hun opzet geslaagd. Zij hadden majoor Stevens en kapitein Best, twee of ficieren van de Britse geheime dienst in Nederland, alsmede de Nederlandse inlichtingenofficier Klop en de chauffeur Jam Lemmens ontvoerd en zo kreeg Hit- Ier een mogelijkheid Nederland van schending der neutraliteit te beschuldi gen. Dit argument speelde o.a. een rol in het ultimatum dat Nederland op 10 mei 1940 werd overhandigd en dat vooraf ging aan de Duitse inval in ons land. Geen langdurige wachttijd daar er twee smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. BIRKSTRAAT 105 - SOEST - TEL. 3250 Wat waren de achtergronden Het bleek de slotakte van een tot in alle details nauwkeurig uitgewerkt plan van de Nazi's dat drie doeleinden nastreefde. Ten eerste te bewijzen, dat de Engelse geheime dienst de hand had gehad in de aanslag op Hitier op 8 november 1939 in de Bürgerbraukeller te München, ten tweede door het verhoor van de 2 ont voerde belangrijke Engelse agenten in Duitsland en ten derde een bewijs te hebben van de medewerking van Neder land aan het werk van de Engelse ge heime dienst, waardoor de reeds lang beraamde aanval op Nederland gerecht vaardigd zou kunnen worden. In wezen is het gehele plan der Nazi in duigen gevallen. Door het sneuvelen van luitenant Klop konden zij deze geen belastende verklaringen afpersen, die zou den moeten bewijzen dat Nederland niet neutraal was. Handtekening vervalst. Geen nood, de Gestapo stond voor niets en dus werden er na de dood van luite nant Klop rustig valse verklaringen op gemaakt, die de luitenant zou hebben af gelegd en de ondertekingen werd ver zorgd door een geroutineerde vervalser, die zich had kunnen oefenen aan de hand van de handtekening van Klop, die op papieren stond die hij in zijn por tefeuille droeg. Door de standvastige houding van de beide Britse officieren, die zich niet lie ten verleiden onwaarheden te vertellen, miste Reichführer-SS Himmler het gro te spektakelspel dat hij voornemens was op te zetten met twee gevangen Engel sen, met als beschuldiging het aandeel van de Secret Service in de aanslag te Mjünchen. deze organisaties zouden hoge Duitse of ficieren zijn. Aangezien Payne Best hier wel iets meer van wilde weten, droeg hij Fischer op een ontmoeting met representanten van deze groep te organiseren. Naar Venlo. In september 1939 vond de eerste ont moeting tussen kapitein Best en een ze kere majoor van de Luftwaffe Travaglio, zich noemende majoor dr. Solms, te Venlo plaats. Na de oorlog bleek uit ver horen, dat deze majoor Travaglio sinds 1935 reeds werkzaam was bij de Duitse contraspionagedienst. Best wilde echter voor vredesbesprekin gen contact hebben met leidende figuren van de z.g. anti-nazi organisaties in Duitsland, dus drong hij aan op zo'n onderhoud. Verschillende nieuwe ontmoetingen volg den, doch steeds liet „de generaal" om de een of andere reden verstek gaan. Aangezien Best het een belangrijke zaak vond die hij onderhanden had, riep hij de hulp in van majoor Stevens, eveneens van de Engelse inlichtingendienst, evenals Best gedetacheerd in Den Haag. De rol van Nederland. Gezien de strenge grensbewaking (Ne derland had gemobiliseerd) was het moei lijk de Duitsers onopvallend in het grensgebied te ontmoeten en dus werd de medewerking in deze zaak gevraagd van generaal Van Oorschot, hoofd van de Nederlandse militaire inlichtingen dienst. Zij deelden de generaal mede met belangrijke Duitsers te willen praten over de mogelijkheid om tot vredesonder handelingen te komen. Daarbij zou een Duitse generaal Von Wietersheim betrok ken zijn. Generaal Van Oorschot weigerde hen •Jaissez-passer" te geven, maar verklaar de zich bereid één van zijn officieren mee te geven, teneinde hen in staat te stellen de Duitsers in de grenszone te ontmoeten. Als voorwaarde stelde gene raal Van Oorschot echter, dat de Neder landse officier bij de besprekingen te genwoordig moest blijven. Het onderhoud dat nu te Dinxperloo zou plaatsvinden, leverde weer geen succes op. Inplaats van „de generaal", kwamen er twee Duitse officieren, een kapitein en een luitenant. De bespreking werd in Arnhem voortgezet. En weer werd be loofd, dat „de generaal" de volgende maal zou komen. Hitier als gevangene.... Die volgende maal was de bijeenkomst in Den Haag ten huize van kapitein Best. Hier verschenen drie Duitse officieren en weer niet de lang verbeide „generaal". De drie Duitsers noemden zich luitenant Grosch, kolonel Martini en majoor Schemmel. Deze keer kwamen de heren met reële voorstellen. De „ontevredenen" zouden Hitier gevangen willen nemen en hem er toe brengen te gelasten, dat een junta van officieren de regering zou reorgani seren en vredesonderhandelingen zou openen. Als voorwaarde zou majoor Schemmel ge steld hebben, dat zij eerst van Engeland en Frankrijk wilden weten of deze bereid waren Duitsland een rechtvaardige en eervolle vrede toe te zeggen. Op de noodlottige 9de november zouden de Engelsen hieromtrent uitsluitsel bren gen en vermoedelijk hadden de Nazi's ge hoopt, dat de Engelsen in het bezit van de betrokken papieren zouden zijn, die natuurlijk, top-geheim, mischien compro mitterende tekstdelen zouden kunnen be- 100 stuks 5 f 6, SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3911 vatten. Londen was echter zo verstandig geweest niets zwart op wit te geven en de Engelsen kwamen in Venlo met niets meer dan een mondelinge toezegging van de mogelijkheid. Dat is waarschijn lijk een ernstige streep door de rekening van de Duitsers geweest. Wie waren het? Op die 9de november speelde het gehele drama zich in slechts enkele minuten af. De man op de waranda van cafe „Bac kus" was de Duitse onderhandelaar Schemmel, later geïdentificeerd als ma joor Schellenberg, die evenals Grosch (Christensen) en Martini (Chrinis) func tionarissen waren van het Reichssicher- heitshauptambt. De Engelsen waren dus het slachtoffer geworden van zogenaamde provocateurs, agenten van de Duitse contraspionagedienst die zich uitgaven als anti-nazi's. Welke rol speelde de emigrant dr. Franz Fischer? Er zijn geen rechtstreekse be wijzen dat hij een Duits agent was in Nederland, maar het feit, dat er stukken zijn gevonden, die aantonen, dat reke ningen van een verblijf in Berlijn door de S.D. zijn betaald, geven wel te den ken. Majoor Stevens, kapitein Best en de chauffeur Jan Lemmens hebben het Ven- lo-incident met vijf en een half jaar con centratiekamp moeten betalen, terwijl luitenant Klop er het leven bij verloor. Zo werd een betrekkelijk klein incident, waarover in 1939 een waas van geheim zinnigheid hing en waarover toen nooit de ware toedracht kan worden gepu bliceerd, een uiterst belangrijke gebeur tenis, waarmee Hitier zijn aanval op Nederland kon motiveren. De heer F. Eschauzier te Bussum zal op 1 januari periodiek aftreden als lid van de schoonheidscommissie. De heer H. van Putten uit Bussum zal zijn plaats inne men. Voor het benoemen van een plaatsver vangend lid van deze commissie heeft het college van B. en W. de raad de vol gende voordracht aangeboden: 1. F. Eschauzier, Bussum: 2. KI. v. d. Berg, Naarden. De onlangs gehouden collecte voor het Humanistisch Thuisfront heeft f 797,72 opgebracht. Met alle respect voor het werk dat B. en W. door het ingenieursbureau hebben la ten verzetten in verband met het „Eng- tracé", geloof ik niet dat we er zo erg gelukkig mee hoeven te wezen, want zonder enige twijfel wordt onze gemeen te er door in twee stukken gesneden: „Soest-Zuid van de snelweg" en „Soest- Noord van de snelweg." En daar zullen geen op- of afritten, tunnels of lucht bruggen iets aan kunnen veranderen, hoe kunstig al die dingen ook op zich zelf mogen zijn. Ik begrijp eigenlijk niet best dat, waar iedere gemeente, waar ook ter wereld, er opuit is autosnelwegen buiten de be bouwde kommen te houden, wij het geval - huid smetteloos- zuiver uitgerekend midden door de gemeente ha len tenkoste van nogal het een en ander. Dat het economisch belang of, zoals het in de Soester Courant van vrijdag heette, het levensbelang van Soest met deze weg gemoeid is, geloof ik eenvoudig niet. Bewijzen voor mijn ongeloof liggen er in Europa te over, waar de snelwegen buiten de bebouwde kommen werden ge houden, doch waar werd gezorgd voor goede toe- en afvoerwegen. Ik geloof dat onze gemeente meer gehaat zal zijn met verbetering (verbreding) van de bestaande wegen en we er voor zorgen dat de wegen die aansluiting op de nieuwe weg „om de Noord" gaan ge ven, veelvoudig en ruim van opzet zijn. Dat de meest logische oplossing „om de Noord" ligt, kan m.i. iedereen zien die een plattegrond van Soest en omgeving voor zich neemt. Met een weg „om de Noord" zou ook het nogal breed uitgesponnen geval met de Koninklijke stallen en het drukke verkeer voor het Paleis zijn opgelost, al zal na tuurlijk een zekere drukte door mensen die het Paleis willen zien, blijven be staan. En die stallen (garages) aan de overkant van de hoofdweg: Zou het niet gemakke lijker zijn dat die naast het paleis in het bos kwamen te staan? Niets prettiger dan een garage naast je huis. En ruimte is daar wel, dacht ik. H. O. VAN DE SOESTHR COURANT VAN VRIJDAG 6 NOVEMBER 1964 Heren 1-H.I.C. 1, 2 uur. Heren 2-S.C.H.C. 6, 12.15 uur. Dames 1-S.C.H.C. 2, 11 uur. Dames 2-V.V.V 12.15 uur. Heren 3-Laren 7, 11 uur. Dames 3-Kameleon 5. 11 uur. Amersfoort-veteranen-Soest-veteranen, 2 uur. Laren 9-Heren 4. 11 uur. Kampong 12-Heren 5, 1.30 uur. Het herenteam komt in de volgende op stelling uit: doel P. v. Hofwegen: ach ter W. van Es en E. Hinderdael, midden B. Vriens, D. Stroband en N. van Za- delhoff: voor P. van Hofwegen, H. van Es, H. Evenhuis, A. Bolhuis en Ft. Col- lard. Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4600,af Renault R 4 van 1 3995,af. Nieuwerhoekpletn 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Na de 0-3 nederlaag die S.E.C afgelo pen zondag tegen L.V.V. leed staat de groen-witten zondag in eigen huis op nieuw een zeer moeilijke wedstrijd te wachten. Leider Hercules uit Utrecht komt op be zoek. Dit team vergaarde 10 punten uit 7 wedstrijden. Als S.E.C. de aansluiting met de kop niet wil missen dan zal zondag in ieder geval gewonnen moeten worden. Dit zal niet zo eenvoudig zijn, want de Herculanen hebben een zeer snelle voorhoede, die per wedstrijd goed is voor gemiddeld 2 doelpunten, terwijl de achterhoede in de 7 gespeelde wedstrij den slechts achtmaal behoefde te capitu leren. Bij een eventuele overwinning van S.E.C. is de strijd om de kopplaatsen weer volkomen open. De stand in de derde klasse D luidt: Hercules 7 10 C.D.N. 7 8 L.V.V. 7 9 S.E.C. 7 7 Holland 7 9 Victoria 7 6 Zeist 7 9 Vriendenschaar 7 4 Veenendaal 7 9 V.V.IJ. 7 3 Saestum 7 8 J.S.V. 7 2 naar Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 Soest Onze wagens zijn all-risk verzekerd. EéN RIJLES (60 min.) a_IM EéN THEORIELES (120 min) De seniorenteams van de Soester voet balverenigingen spelen zaterdag en zon dag de volgende wedstrijden Zondag S.E.C. 1-Hercules 1, 2.30 uur. S.E.C. 2-Vriendenschaar 2, 12 uur. E.M.M. 1-B D.C 1, 2.30 uur. K.V.V.A. 3-S.E.C. 3, 12 uur. BD.C. 4-Amersfoortse Boys 3, 2.30 uur. B.D C 5-Odi '58 2, 12 uur. S E.C. 4-Amsvorde 4. 12 uur. B.D.C. 7-B.D.C. 8, 12 uur. Zaterdag Hees 1-S.V.M. Boys 1, 3,15 uur. Hees 2-V.V.Z. 2, 1.15 uur. Hees 3-V.V J. 4. 1.15 uur. V.V.Z. 3-Cobu Boys 3, 3.15 uur. Zaterdag worden de volgende jeugdwed strijden gespeeld: S.E.C. C-H.V.C. H, 3.45 uur. S.E.C. b-H.V.C. c, 3.45 uur. S.E.C. c-B D.C. ee, 2.45 uur. B.D.C. A-S.E.C. A, 2.45 uur. B D.C. C-Scherpenzeel A, 3.45 uur. B.D.C. E-B.D.C. D, 3.45 uur. B.D.C. f-Amsvorde d, 2.45 uur. H.V.C. b-B.D.C. b, 3.45 uur. Achterveld a-B.D.C. c, 3.45 uur. BD.C. 1-Quick 1, (pupillen), 1.45 uur. B.D.C. 3-Hoevelaken 1, (pupillen), 1.45 u. Nadat Maartje er zich van overtuigd had, dat Nascar niet wakker kon worden, sprak ze: „Jongens, nu moeten we hele maal ijverig gaan zoeken naar de sleutel. Wie hem vindt mag zaterdag bij ons thuis pannekoeken met stroop komen eten. Die bakt moeder altijd zo heerlijk". Dat lieten ze zich geen twee keer zeggen en vooral Wiekebol en Barend sloofden zich verschrikkelijk uit. „Pannekoeken met stroop," mompelde Barend, terwijl hij bovenop de kast graaide. „Pannekoe ken met stroop," zuchtte Wiekebol, ter wij hij tastend in alle hoeken kroop. De hele kamer werd overhoop gehaald en geen enkel hoekje of plaatsje werd ver geten. Kokkie had zich onder de tafel gewrongen en Gertjan haalde de schilde rijen van de muur, maar helaas, nergens vonden ze ook maar een spoor van de sleutel. Hoe ze ook zochten en waar ze ook keken, ze vonden niets. Wiekebol liet de moed al weer zakken en jammer de: „O, o, nu moet Wiekebol altijd bij Nascar blijven. Nooit zal Wiekebol meer pannekoeken met stroop kunnen eten." Onderwijl snurkte Nascar gestadig. O, als hij toch eens wist wat zich allemaal om hem heen afspeelde. Ga naqrSP'JKER TEL. 29 8 2 50E5TERBERG5E5TR.2 6 Teams van de bridgeclub Ontspanning na Inspanning speelden de volgende wedstrijden Tweed eklase B. O.N.I. Tweede klasse D Tweede klasse E Tweede klasse G Derde klasse A Derde klasse B Derde klasse C Derde klasse D Derde klasse C 1-G.B.C. 3 0-6. O.N.I. 4-Br. Gooiers 5 6-0. O.N.I. 3-B.C.D.B. 2 6-0. O.N.I. 2-B.C.D.B. 4 3-3. O.N.I. 5-G.B.C. 5 6-0. O.N.I. 6-B.C.N.B. 4 0-6. O.N.I. 7-Faz.club 1 0-6. O.N.I. 10-Faz.club 2 0-6. O.N.I. 8-Naarden 4 0-6. Derde klasse F O.N.I. 9-Br. Gooiers 6 4-2. De volgende wedstrijden worden zaterdag en zondag door teams van de korfbal vereniging „De Meteoren" gespeeld: Zaterdag: Meteoren 2-R.D.Z. 3, 3.30 uur. Zondag: Junioren: Meteoren 1-Tovers 1, 12 uur. Zwaluwen 4-Meteoren 3, 12 uur. Meteoren 1-Zwaluwen 3, 12 uur. De Soester Zakenkring houdt op dinsdag 10 november een ledenvergadering in ho tel 't Zwaantje te Soesterberg. De aan vang is 8.15 uur.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9