Judoschool C. Pouw HET OOG GERICHT OP PRAATJE POT DODELIJK ONGEVAL De beste man won Officiële mededelingen, 21 november intocht St. Nicolaas te Soest Ned. Christen Vrouwenhond Prinsenbal S.E.C.-Hereules 0-0 Eiermarkt Gratis logies Schaaknieuws S0P? PELDCÖkï DINSDAG 10 NOVEMBER 19G4. 43e JAARGANG No. 86. SOESTER Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.75. Verschijnt Iedere cUnsdaf en vrljdaf. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT 80ESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT ZIA SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Er is geen twijfel mogelijk: Lyndon Bai- nes Johnson uit Texas heeft zijn over winning op Barry Morris Goldwater uit Arizona ten voile verdiend. In weinig Amerikaanse presidentsverkiezingen heeft zo duidelijk de beste man gewonnen. Maar dat is het enige wat teleurstellende aspect voor de democraten: het zou veel meer voldoening hebben geschonken - ook aan Johnson persoonlijk - wanneer twee gelijkwaardige tegenstanders tegen over elkaar gestaan hadden. Daarvan kan men in dit geval niet spreken. Dat de senator uit Arizona door de republikeinen voor het presidentschap werd voorgedragen, mag een bijzonder toeval heten. Niemand had veel lust de strijd aan te binden met Johnson en van die lusteloosheid maakte Goldwater met veel ijver gebruik om in het hele partij wezen zijn mannetjes door te laten drin gen. de enigen die wel wisten wat ze wilden. Pas toen het. te laat was, poog den wat acceptabeler figuren als Scran- ton, Rockefeller en Cabot Lodge hem te remmen, zonder resultaat. Onverkwikkelijk. En zo werd een der onverkwikkelijkste verkiezingscampagnes ingeluid. Aan de ene kant Jonhson die zich zeer handig beperkte tot het demonstreren van de verhevenheid van zijn ambt en de wijs heid en bezadigdheid waarmee hij het vervulde, aan de andere kant een man die dolle uitspraken deed, die hij een volgende keer weer herriep (maar dan half) en weer aanvulde met even oneven wichtige nieuwe bulderende flaters. "Een man ook die zelfs wat hij aan republi keinse bolwerken bezat, nog verspilde. Het heeft geen zin om een catalogus op te stellen over de zuiver tactische fouten van de senator plus de politieke blun ders waarmee hij wel bewees niet ge schikt te zijn voor het Witte Huis. De re publikeinse partij zit nu met de brokken De partijkas is danig gedund, voor een deel toen Goldwater de industrie en voor al de rijke partijleden van de oostkust moedwillig voor het hoofd stootte. Hij kon het wel af met de financiering van uit het westen, waar vele nieuwe indu strieën op gebied van ruimtevaart en be wapening nieuwe welvaart hebben ver wekt. En bovendien zit het partijappa raat vol met Goldwateraanhangers, van wie men wel mag verwachten dat ze vol bitterheid zullen zijn over hun neder laag. Windwijzer. Een zeer zielig geval in hun gelederen is wel Richard Nixon, een van de weinige republikeinen van naam die zich nog een beetje voor Goldwater hebben inge spannen. De anderen volgden het voor beeld van Eisenhouwer en lieten de woes te senator maar in zijn eentje aanmod deren. Nixon, eerder ineens radicaal om gedraaid tot vereerder van Eisenhower, bekeerde zich nu weer even radicaal tot Goldwateraanbidder. Een vertoon van politieke windwijzermentaliteit, die wel een eind zal hebben gemaakt aan zijn politieke loopbaan. Tegen deze inwendig verzwakte republi keinse tegenstanders was overwinnen weliswaar niet vanzelfsprekend, maar toch minder moeilijk dan anders ver wacht had kunnen worden. Dat de re publikeinen zo deerlijk gehavend uit de strijd te voorschijn kwamen, heeft overi gens nog een konsekwentievoorlopig is het democratische overwicht zeer en zeer groot. Het lijkt een beetje of er een éénpartijsysteem is ontstaan en daarbij is het voor vele Amerikanen, ook demo craten, de vraag of dat wel zo'n ge zonde toestand is. Geen geestdrift. Want men vergeet niet dat Johnson be paald geen Kennedy is of een Roosevelt. Zonder dat men nu al te zwaar tilt aan de beschuldigingen dat hij met een „raar clubje" - Goldwaters woorden: a curious crew - daar in Washington zetelt, ziet men in hem toch wel het type van de handige maar niet al te respectabele po litieke scharrelaar. Hij is niet een man van grote gedachten die geestdrift kunnen wekken zoals Ken nedy dat bijvoorbeeld kon doen op een wijze die tot over de grens tot de ver beelding sprak. Johnson daarentegen is de handige bink die het parlement heer lijk kan plooien en dat is iets wat men hem als vakman moet aanrekenen als een verdienste. Maar een leider van een natie moet meer zijn dan alleen een Op zaterdag 21 november a.s. zal St. Ni colaas met zijn gevolg van Zwarte Pieten te paard zijn intocht te Soest maken. Hij zal door het gemeentebestuur van Soest op het gemeentehuis worden ont vangen. De Sint zal worden voorafgegaan door het jachthoorn- en trompetterkorps van Bronswerk te Amersfoort. In afwijking van andere jaren zal St. Ni colaas dit jaar zijn route uitbreiden en ook een rit maken via Nieuweweg - Beu kenlaan - Laanstraat - Beckeringhstraat. vakman. Hij moet meer de staatsman zijn dan de door alle politieke wateren gewas sen slimmerik. De assistenten van Johnson zijn druk doende programma's op te stellen voor sociale hervormingen, programma's van uitgebreide strekking. Het ziet er naar uit of Johnson zodra hij als eerste gekozen president uit het zuiden is ingehuldigd, wil laten zien dat hij ook die Kennedy- Rooseveltachtige kwaliteiten bezit. Dat is dan een zaak die de Amerikanen en de wereld nog moeten afwachten. Voorlopig is wel zeker dat de mogelijke ellende van een Goldwater als president is bezworen, ook zeker dat vanuit Washington voor lopig een bezadigd en verstandig bewind gevoerd zal worden. Men moet nog hopen dat er ook in de zaken van de wereld inspirerend beleid geboren zal worden. Anton Geesink heeft de top bereikt en hij zal het wat de wedstrijdsport betreft beslist wel wat kalmer gaan doen. Er moeten dus opvolgers komen. Het kan zijn dat zijn eigen judoschool die voort brengt, maar ze kunnen ook van judo school C. Pouw komen, die gevestigd is op de Heuvelweg in een zaal van het Ci ty-theater. Nu lest hij alleen nog maar van woensdag 2 uur tot halfs elf omdat tegen tegenstanders van verschillende aard komt. Ze zijn aanvallend of verde digend in het gevecht, ze zijn groot of klein en toch moet er een weg te vinden zijn om te winnen. Dat winnen is pret tig. maar de heer Pouw vindt het ook helemaal niet erg te verliezen, want het gaat bij hem niet in de eerste plaats om de knikkers, maar om het spel en dit is dan zijn geliefde judosport. zijn school nog maar kort bestaat, maar de belangstelling voor zijn lessen zal on getwijfeld toenemen, zoals de belangstel ling voor judo steeds toeneemt. Sportleraar Cornelis Pouw is 20 Jaar. Hij kreeg zijn opleiding aan 't Cios te Over- veen en behaalde daar het diploma. Het kan beslist geen kwaad dit erbij te ver melden, want velen struikelen tijdens hun opleiding. Ieder jaar melden zich tussen de 300 en 400 leerlingen. Van hun kunnen er slechts 50 geaccepteerd wor den, dus de selectie is streng. Een derde van deze vijftig leerlingen valt in de loop van de twee jaar die nodig zijn om het diploma te behalen af of ze vero veren het veelbegerde document niet. De heer Pouw is het echter wel gelukt en hij heeft als heel jong sportleraar al zijn eigen school, al is het in opbouw. Hij geeft les aan de sportscholen van Snij ders en v. Hellemond in judo en aan de opleidingsschool voor de politie te Hil versum jiu jitsu. In zijn eigen school komt daar nog boksen bij en hij heeft al een paar leerlingen die straks de ring in moeten. Dat zal niet in Utrecht zijn, want daar mogen geen bokswedstrijden gehouden worden. Mogelijk wel in Soest, maar dan zal hiervoor toestemming ver leend moeten worden, want anders mag het ook niet. De heer Pouw houdt van judo en jiu jitsu. maar ook van boksen. Echter niet van het boksen dat mannen als Cassius Clay en Sonnie Liston doen, want het uitdelen van die enorme doffe dreunen met de bedoeling de tegenstander zo mo gelijk neer te slaan hebben niets te ma ken met de oorspronkelijke bedoeling van de bokssport, die sportleraar Pouw wil beoefenen en laten beoefenen als een soort wapen. Dertig leerlingen heeft hij nu, maar slechts een klein aantal krijgt boksles. Judo is het hoofdvak en er is zelfs een peulebroek van vijf jaar die les krijgt. Bij zijn eerste bezoek aan de sportschool zette hij het prompt op een brullen, maar nu bevalt het hem uitstekend en hij durft het desnoods wel tegen Geesink op te nemen. Dat durfde zijn leraar Pouw ook wel toen hij les kreeg aan de school van Geesink in Utrecht en aan het Cios. Langer dan ander halve minuut heeft hij het echter niet kunnen uithouden te gen de Utrechtse reus en hij schaamt zich hiervoor niet, want ook voor hem is Geesink een enorme judokei, die zowel lichamelijk als geestelijk bijzonder ge schikt is voor judo. Aan dat geestelijke element hecht de heer Pouw heel veel waarde en het maakt voor hem de grote belangrijkheid van judo uit. Als dertienjarige was hij al jeugdkam pioen van Midden-Nederland. Enige tijd later kwam hij als jeugdspeler in de selectieploeg van de Utrechtse voetbal vereniging D.O.S., maar hij keerde tot zijn oude liefde, judo terug. Taktiek speelt bij judo een hele grote rol omdat je in een lijf-aan-lijf gevecht Hij zou het dan osi-prettig vinden als hij spoedig een leerling zo ver zou kun nen krijgen dat deze in staat zou zijn de leermeester te verslaan. Die leermees ter is eerste dan. Hij wil trachten twee de, derde, vierde en vijfde dan door technische vaardigheid te worden. Moge lijk wordt hij ook nog eens zesde dan, maar hij weet zelf dat je dan heel ver dienstelijk werk op het gebied van de judosport verricht moet hebben. Mevrouw Pouw, de charmante echtgenote van de jonge sportleraar, heeft thans privéles van haar man omdat ze zich straks met de jeugd van de school wil gaan bezig houden. Zij zal dan de meis jes en jongens les geven die leerlingen van de school zijn. Anton Geesink zal geen Olympisch kam pioen meer worden, maar misschien wordt dat ooit nog eens een leerling van sportschool Pouw op de Heuvelweg. Je kunt nooit weten. De afdeling Soestdijk houdt op 12 no vember, des avond om kwart voor acht, haar maandelijkse bijeenkomst in het Anna Paulownahuis. Spreker voor deze avond is ds B. van Ginkel, Hervormd predikant te Amster dam, die zal spreken over „Het Hooglied van Koning Salomo." Prins Leut V, zijn adjudanten en de raad van elf zijn zondagavond in het St. Jo- sephgebouw gehuldigd door de Weesper moppen, carnavalsliefhebbers uit Weesp, die gast waren van prins Leut, tijdens het Prinsenbal dat georganiseerd werd door de Instuif R.K. Jong Soest. Deze huldiging vond plaats omdat prins Leut het in vijf jaar van Leut I tot Leut V ge bracht had. Er werden hoge onderschei dingen uitgereikt. De prins gaf de verze kering dat er over enige maanden op nieuw een feest van hoog en rumoerig gehalte gegeven zal worden. De leden van de boerenblaaskapel St. Caecilia gaven hiervan alvast een voorproefje door enorm veel muzikaal kabaal te maken. Het nieuwe carnavalslied, waarvan de schepper door The Beatles geinspireerd is, is vele malen gezongen. S.E.C. heeft zondag een verdienstelijk resultaat tegen het sterke Utrechtse Hercules behaald door de score blank te houden. Dat was eensdeels te danken aan de uitstekende achterhoede met Rut- tenberg en Hooijer als uitblinkers en J. Brouwer als de man die De Rooy uit stekend verving, terwijl aan de andere kant een slechte voorhoede eveneens voor een nul zorgde. Van de Broek deelde niet in de misère, maar hij kon het niet alleen opknappen. Dorrestein was er ech ter volkomen uit. Als middenvoor lukte het niet en als rechtsbuiten ook niet. Leo van Breukelen was in de midden linie de grote zwoeger. Na zes minuten spelen kreeg Van de Broek een juweel van een kans. Hij was de keeper al gepasseerd en zou scoren toen Dettmer ingreep. Dat had hij beter niet kunnen doen, want nu werd gefloten omdat hij buitenspel stond. Hercules kwam nu ten aanval en Ducroo dreunde de bal keihard tegen de lat. Even later schoot hij in de uiterste hoek, maar Van Essen redde met een prachtige safe. Linksbuiten Van Vliet kreeg ook een prima kans maar hij schoot hoog over. Na de rust had S.E.C. bijna succes toen keeper Tukker verbünd werd door de zon bij een voorzet van E. Brouwer. Hij had de bal echter onder controle voor het ge vaarlijk werd. Aan de andere kant nam linksbinnen v. d. Meen een vrije trap uit stekend en weer redde Van Essen. Even later miste hij lelijk bij een nogal hoge bal, maar Ruttenberg redde. S.E.C. werd nu in de verdediging gedrongen, maar een doelpunt bleef uit. Dettmer viel uit wegens een blessure en Aalberts nam zijn plaats in. Hij kreeg een prachtige schietkans, maar de bal ging naast. Van der Meent, die in Ruttenberg een groot struikelblok had, zag eindelijk kans hem te passeren. Van Essen redde echter op fraaie wijze. Een paar minuten voor het eindsignaal kreeg Dorrestein de bal vrij. Hij schoot en terwijl de bal voor langs 't doel ging kwam Van Breukelen aansprinten om te scoren. De scheidsrechter floot wegens buitenspel, terwijl er geen sprake van buitenspel was en dit kostte S.E.C. waar schijnlijk de overwinning. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 120.000 stuks in prijzen van 13,50 tot 14,25. Middenprijs 13,70. Prijs per kg 2,21. Enige weken geleden heeft minister Bo- gaers ongevraagd de belangrijke verkla ring gedaan dat de woningnood in 1970 tot het verleden zal behoren. Dat was een verheugende mededeling voor hen die nog jong zijn, pas verloofd of daaraan nog niet toe zijn en die waarschijnlijk tegen elkaar gezegd heb ben dat het dus allemaal nogal meevalt. Wat ouderen zullen het nie zo'n optimis tisch geluid gevonden hebben omdat vijf jaar toch een hele tijd is. Dezelfde minister Bogaers, die zich waar schijnlijk een meester in het praatje pot gaat tonen, heeft nu weer beweerd dat de woningbouw in gevaar komt als Neder land niet heel erg gaat sparen. Daarover heeft hij het bij mijn weten enige weken geleden niet gehad, maar waarschijnlijk heeft hij inmiddels inge zien dat zijn beweringen van toen onder het hoofdstuk leuterpraat thuishoren. Rekent u er dus maar vast op dat deze minister over vijf jaar, als de woningnood nog net zo erg is als nu, of misschien wel erger, rustig zal zeggen dat het komt om dat u en ik te weinig in onze spaarpot gedaan hebben. Dat zal hij zeggen als hij nog minister is, maar dat zal hij wel niet meer zijn als we in 1970 leven, want die exellentie babbelt te veel. Met babbelen krijg je geen huizen over eind. KANTMAN. Het kampeercentrum ..Eekhoornnest" heeft bezoek gehad van een onbekende die zich toegang verschafte tot een huisje en blijkbaar enige tijd niet beta lend gast geweest is. Het bed was besla pen en in de keuken was gekookt. Dicht bij het huisje is een damesfiets gevonden met daarop een tas waarin een heren- pyama, overhemden en enige blikjes le vensmiddelen zaten. De fiets is blijkbaar van de onbekende bezoeker. Gisteravond, om zes uur, is de 23-jarige machinebankwerker Klaas Bos uit Bunschoten, op de Amersfoortsestraat te Soesterberg verongelukt. Hij reed daar op zijn scooter en botste frontaal tegen een vrachtauto die in de richting Amersfoort reed en die bezig was een vrachtauto met aan hanger te passeren. De auto die dit achtste ongeval met dodelijke afloop in onze gemeente in het jaar 1964 veroorzaakte, werd bestuurd door de heer C. H. M. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Mijerij. Na de botsing reed de vrachtauto over de scooter, schoof over de berm heen, ontwortelde 3 bomen, reed een hekwerk omver en kwam zwaar beschadigd in een tuin tot stilstand. De bestuurder mankeerde niets. De 4e ronde van de onderlinge compe titie werd afgesloten met de volgende resultaten: J. Timmer-C. Samsom %-%. J. K van Zijtveld-W. Huiser 1-0. A. van Dijk-J. Leydes Vz-Vz. C. van Dijk-C. Blokpoel 0-1. A. van Zuilen-H. A. Veldhuizen 1-0. L. Gordeau-A. J. Gaasbeek 0-1. R. E. Henze- J. van Veen 1-0. B. Beuken-A. G. Hil- horst 1-0. H. Altink-J. A. Wolfswijk 0-1. L. Verkerk-G. W. Heijen 1-0. A. C. Ber- voets-M. J. Dontje. 0-1. E. J. v. Coever- den jr.-J. F. Wamsteker 1-0. Mevr. Pierik- J. v. d. Brink. 1-0. J. v. d. Wal-J C. Vis ser 0-1. S. de Zoete-J. J. W. Blom 1-0. E J. v. Coeverden sr.-J. H. Eij 0-1. De grote wintercompetitie van de Schaakbond is ook weer begonnen. Soest 1 komt uit in de le klasse en Soest 2 in de 3e klasse. Beide teams hebben reeds een uitwedstrijd gespeeld. Soest 1 moest spelen tegen Ons Genoe gen 1 en verloor met 7%-2M>. Laatstge noemde club is dusdanig versterkt dat haar vroegere le bordspeler thans aan het 7e bord uitkomt, terwijl Soest diverse invallers telde. Een nederlaag tegen dit team is dus geen schande. Hopelijk le vert de wedstrijd van vrijdag a.s. tegen Denk en Zet 1 voor Soest een beter re sultaat. Uitslag Ons Genoegen 1-Soest 1. Rubin- stein (zwart)-Samsom 1-0. drs. Vermeu- len-v. Zijtveld 1-0. drs. Te Velde-Blokpoel 1-0. Graaff-Timmer Vz-Vz. drs. Doorne- kamp-Huizer 1-0. drs. Nieuwehuizen-Van Dijk 0-1. Juffer-Hilhorst 1-0. Rijhe-Van Zuilen. 1-0. Van Ooik-Leijdes 1-0. Klaas- sen-Gaasbeek 0-1. Eindstand lVz-2Vz. Soest 2 zette de competitie veel beter in. De uitwedstrijd tegen Ivoren Toren 2 te Hilversum leverde een voorlopige 5-4 voorsprong op. De afgebroken partij aan het le bord biedt remisekansen. Soest is in ieder geval zeker van een gelijkspel. Uitslag Ivoren Toren 2-Soest 2. Laaper- Beuken afgebr. Hendriks-Gaasbeek 0-1. Steenhus-Heyen 1-0. Puik-Verkerk 1-0. Paulsen-Henze 0-1. Hogenboom-Altink 0-1. v. d. Veer-Dontje 0-1. Ketelaar- Warmsteker 1-0. Lankreyer-Visser 1-0. Van Dort-Wolswijk 0-1. Eindstand 4-5. In een sober maar ontroerend herden kingswoord van voorzitter A. G. Hilhorst nam de Schaakclub Soest vrijdag j.1. in gedachten afscheid van haar lid W. Benschop. Door zijn onverwacht over lijden verliest men een goed schaker en een groot vriend. MAATWEG AFGESLOTEN Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend dat de Maatweg, vanaf de overzijde van de spoorlijn Baarn- Amersfoort, ter lengte van 450 m„ voor alle verkeer is gesloten in verband met herstelwerkzaamheden, zulks met ingang van 11 november 1964 tot nader order. Soest, 10 november 1964.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1