als het om sparen gaat Erhard verliest voorsprong HEROPEND D00RSMEREN Voor uw KINDERREPORTAGE DRUKKERIJ ALDERS Nasser wordt voorzichtiger Klaar terwijl U wacht GARAGE B0SR00M TWEEDE BLAD Krabbels van Knelis TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIE TEL 4444 Dozen Post, Pocketboeken, Kantoorvoorwer- pen, mooie sortering Kaarsen enz. Gymzaal in gebruik Uitslagen van S.E.C. Alle korfbalteams verloren. 3 aa 3 ca BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool BEVEROL SMEERSTATION B.D.C.-handbal Duinkikkers verloren BURGERLIJKE STAND B.D.C. verloor Eerste Soester Begrafenis-Onderneming MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale radfeisen-bank te utrecht Bij verkiezingen in vijf Westduitse bonds staten hebben de socialisten een opmer-| kelijke vooruitgang geboekt. Dat gebeurt niet alleen een jaar voor de grote parle mentsverkiezingen, maar ook een jaar nadat prof. Erhard van Adenauer het kanselierschap overnam. Deze verschuiving betekent in de eerste plaats dat de S.P.D, nu ze zich losge maakt heeft van de wat doctrinaire opvattingen van nog maar enkele jaren terug, een aanzienlijke mate van ver trouwen er bij heeft verworven. De angst die vele Duitsers voelden dat lieden als Schumacher weliswaar zelf zeker geen communisten waren - integendeel - maar dat hun praktijk toch gevaarlijk dicht daarbij stond, is verdwenen. En daar komt bij dat de S.P.D. in de Westber- lijnse burgemeester Willy Brandt een leider heeft wiens figuur tot de mensen spreekt, niet alleen door zijn persoonlijke charme, maar zeker ook door de be gaafdheid voor het regeren die hij op zijn moeilijke post aan den dag legt. De rebellie. De C.D.U. heeft zijn teruggang echter niet voornamelijk te leiden aan Erhard. Veel kiezers zullen geschrokken zijn van de rellen in de partij zelf, waarbij Ade nauer een kwalijke activiteit ontplooit. En vooral van het geharrewar dat Strauss handels- en betalingsbalans wat te ver beteren. Het is ook een bescherming van de eigen fabrikanten tegen buitenland se concurrentie, waarmee die wel ingeno men zullen zijn. Het zal ze echter niet stimuleren om hun concurrentiepositie zodanig te ver beteren om op eigen benen het tegen de buitenlanders op te nemen, zonder be scherming van staatswege. Er zal dus meer moet gebeuren. De Britse producenten hebben niet de soepelheid gehad zich aan te passen toen ze uit 'n bijna gesloten systeem van han del in 't gemenebest overgingen in een open wereldhandelssysteem, waarin men - door de G.A.T.T., de algemene over eenkomst over handel en tarieven, en andere instellingen - er naar streeft de mededinging voor allen zo gelijk moge lijk te maken door de concurrentie niet te vervalsen met bijzondere heffingen. Wilson begon dus een stap terug te maken. De rest van de wereld die ook Engeland graag tot markt heeft, zal moe ten hopen dat 't de hinkstap terug is die een sprong naar voren inluidt. WOENSDAGMIDDAG 11 NOVEMBER AS. wordt onze zaak aan de VAN WEEDESTRAAT 12 Voor de ST. NICOLAAS zijn wij ruim gesorteerd in KOMT U EENS KIJKEN HET VERPLICHT U TOT NIETS SOESTDIJK - TELEFOON 2867 als leider van de Beierse zusterpartij S.CU. veroorzaakt: om zijn eigen terug keer op het grote politieke toneel voor te bereiden, rijdt hij Bonn naarstig in de wielen vooral met een soort germaans gaullisme. Het is duidelijk dat zijn eigen coalitie Erhard al te weinig steunt. Bovendien blijkt de hoogleraar een voortreffelijk econoom, maar van het bedwingen van dergelijke partijonlusten schijnt hij min der kaas te hebben gegeten. Het moest ook onmogelijk zijn dat een man als Seebohm - zijn eigen minister - pal tegen de verklaringen van Erhard zelf in, nog doet alsof het akkoord van München uit 1938 de Duitsers recht geeft op Tsjechisch gebied. Is Erhard al niet zo erg een man ernaar om in zulke za ken in te grijpen, de partijen achter hem maken een dergelijk nodig straf optreden nog eens extra moeilijk. DAMESFANTASIERINGEN Brandt heeft de bondsdagverkiezingen van 1965 nog lang niet gewonnen, maar de achterstand van de S.P.D. is wel ver dwenen. Of het ook een voorsprong zal worden hangt voor een groot deel af van Erhard, maar nog veel meer van de C.D.U./C.S.U.-combinatie. Britse lünkstapsprong? Engelands nieuwe premier heeft haast gemaakt met maatregelen om de econo mie van het land weer wat te schoren, iets wat bepaald niet overbodig is, daarover is weinig verschil van mening mogelijk. Door de heffingen op een grote reeks importen tijdelijk te verho gen en exporten wat belastingfacilitei ten als premie te geven, bewandelt mi nister George Brown bepaald geen nieu we wegen; zijn conservatieve voorgan ger Maudling zou de zelfde weg zijn in geslagen, alleen wellicht wat later. Op deze manier valt inderdaad het beeld van Schokkende gebeurtenissen elders hebben de aandacht afgeleid van de overeen komst tussen (Egyptes INasser en (Iraks) Aref om een „gemeenschappelijk politiek commando" in te stellen. Dat klinkt fraai, maar de term betekent weinig. En in ieder geval betekent het niet dat er een nieuwe stap is gezet naar de Arabische eenheid, waarvan al eeuwen wordt gedroomd. Nasser is voorzichtig geworden. Hij heeft eens een unie met Syrië gehad, die na een jaar of drie al uiteen viel en dat soort dingen moet niet te vaak gebeu ren of het gaat Nassers naam schaden. Vandaar de wat vagere constructie van nu, die wel de mogelijkheid open laat van een wat nadere samenwerking, maar die niet zo definitief is dat het een opge legd fiasco genoemd kan worden als die unie van Irak en Egypte er eens zal komen. Er is nog een tweede reden voor Nassers voorzichtigheid. Hij eist als basis voor samenwerking, dat de Iraakse grondwet als twee druppels water gaat lijken op die van Egypte. En dat ook de Arabische so cialistische partij als de staatspartij gaat optreden. Slechts leunend Dat zou inhouden dat o.m. vrijwel alle privé eigendom verdwijnt. Dit laatste is een punt dat Iraaks heerser Aref be paald niet aanstaat. Hij weet dat hij daarmee de haat van de hele midden stand op zijn hoofd haalt. En wat er met zijn voorganger Kassem is gebeurd, zal voor hem een les zijn hoe snel er een eind gemaakt kan worden aan een dic tator m Bagdad. Vermoedelijk is er bij Aref niet eens zo heel veel verlangen zich al te nauw met Egypte te verbinden. Het zou het opgeven betekenen van heel wat natio nalistische gevoelens en daarin zijn de Arabieren niet zo sterk. De taktiek van Aref is slechts dat hij het publiekelijk bekend wenst te laten worden dat hij op zeer goede voet staat met Nasser, die nu eenmaal de afgod is der massa's. Hij leunt tegen Nasser om wat van diens populariteit bij de gewone man te lenen en zelf sterker te staan. Een politiek die ook anderen in deze hoek van de wereld met grote ijver be drijven, zoals koning Hoessein van Jor danië, die zijn al te anti-Nassergezinde landgenoten danig muilkorfde. Nasser is zich bewust dat hij zo wordt gebruikt door lieden die daarmee alleen beogen zelf sterker te staan om hun eigen poli tiek te bedrijven. Hij zal daarom niet de illusie hebben dat met het „politiek com mando" de zaak van de Arabische een heid echt veel verder is gekomen. De Gaullc dreigt. De kwestie van de landbouw is een heel moeilijk punt in de E.E.G., speciaal dat van de granen, waarvoor een nieuwe prijsregeling van kracht zou moeten wor den die o.m. inhoudt dat de Franse prijzen stijgen - tot voordeel van de Franse boer - en die in Duitsland da len. Dat laatste tot ongenoegen van het politiek zeer machtige Duitse „groene front", der agrariërs. De Duitsers zijn dus niet al te enthou siast, Parijs ergert zich blauw dat er mischien vertraging komt. De Franse minister Pisani zou van een hele hoop ellende met zijn boeren bevrijd zijn als die graanregeling maar gauw van kracht wordt. Dat is de achtergrond van De Gaulles dreigement de hele Euromarkt in elkaar te laten storten als voor de af gesproken datum van 16 december het landbouwbeleid niet in kannen en krui ken is. Men kan zijn betoog wat verduidelijken door het te vertalen in: als de zes niet wat opschieten om een Franse interne politieke moeilijkheid op te lossen, dan stellen we verder geen belang meer in de E.E.G. en als er anderen zijn die ook hun interne problemen hebben dan gaat ons dat geen zier aan. (W)elke prijs? Men kan dit moeilijk anders dan een egoïstische redenering noemen en het is er zeker niet een die iets te maken heeft met werkelijk Europees denken. Voor de andere vijf is dit een moment waarop ze zich moeten afvragen of een dergelijke Franse chantage - we laten de boel in de soep draaien als jullie niet zorgen dat ons belang gediend wordt - met braaf in de schulp kruipen moet worden be antwoord. Het is niet de eerste keer dat Parijs een dergelijke afpersing bedrijft, het is ook niet voor 't eerst dat men zijn eigen be lang doordrijft tegen de anderen in. We denken aan het weren der Britten. Wan neer dit zo door blijft gaan, dan bieden de anderen in de E.E.G. zich haast aan als satellieten van De Gaulle. Euromarkt is zeer belangrijk, maar niet tegen elke prijs. En vooral omdat wat in de E.E.G. reeds is bereikt ook voor Frankrijk te veel waard is om zonder meer over boord gegooid te kunnen wor den, lijkt de tijd wel gekomen dat men in Brussel de Fransen duidelijk maakt dat de andere partners beslist niet voor elk dreigement door -dc knieën gaan. Leiders van verenigingen die belang heb ben bij de gymnastiekzaal van de Kerke- buurtschool zijn in de gelegenheid gesteld het gerestaureerde lokaal in ogenschouw te nemen. Wethouder K. de Haan en de heer Th. M. Peet, directeur van de sport stichting, waren hierbij aanwezig. De wet houder verzocht de leiders van gymna stiekverenigingen ervoor te willen zorgen dat de vernieuwde vloer van de zaal met dezelfde zorg behandeld wordt als de vloer in de gymnastiekzaal van de H. Hartschool aan de Steenhoffstraat. Leerlingen van de lagere school en de uloschool in de Kerkebuurt en van de huishoudschool gebruiken de zaal tijdens de schooltijden. Verenigingen doen dit 's avonds, op vrije middagen en op za terdag. Vooral de vereniging De Soester Turnclub is er bij gebaat dat de zaal weer gebruikt kan worden. S.E.C. 1-Hercules 1 0-0. S.E.C. 2-Vriendenschaar 3 2-0. K.V.V.A. 3-S.E.C. 3 0-5 S.E.C. 4-Amsvorde 4 3-2. S.E.C. C-H.V.C. H 8-0. S.E.C. B-H.V.C. C 0-0. S.E.C. c-B.D.C. ee 3-0. Het eerste team van de korfbalvereniging „De Meteoren" speelde thuis tegen Zwa luwen 3 en verloor met 4-5. Een achter stand van 0-2 werd weggewerkt door doelpunten van Flip Brandsma, die hij uit een strafschop scoorde en invalster Ria Groen. Na de rust scoorden de Zwa luwen driemaal. Door Henk de Jong en Flip Brandsma werd het respectievelijk 3-5 en 4-5. Het tweede team deed het bijzonder slecht. Het verloor met 1-17 in de thuis wedstrijd tegen R.D.Z. 3. De ruststand was 0-7. Dirk Kuiper scoorde het enige Soester doelpunt. Het derde team speelde tegen Zwaluwen 4 in Hilversum. De Zwaluwen openden de score, waarna Agnes Verhoef gelijk maakte. Het werd 5-1 voor De Zwaluwen, 5-2 door Rudi van Rouwendaal en 5-3 door Wim Meiners. De junioren speelden thuis tegen Tovers 1, het team dat bovenaan de ranglijst staat, terwijl het juniorenteam van De Meteoren op 1 na onderaan staat. Het werd een 0-7 nederlaag. Met de rust was de stand 0-2. A s. zaterdag 14 november is er 'n bingo avond voor de leden van de Meteoren in gebouw St. Ludgardis. C/ü Ci9 GedlpL AB.AN-Instructeiir PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gebaald en gebracht Geen langdurige wachttijd daar er twee smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. BIRKSTRAAT 105 - SOEST - TEL. 3256 De zaalcompetitie begint voor de teams van de handbalvereniging B.D.C. op zon dag 15 november. Er wordt gespeeld in de Bernhardhal te Utrecht, de Expohal te Hilversum en de nieuwe Amersfoortse sporthal. Vijf teams van B.D.C. hebben zondag wedstrijden gespeeld in de Bern hardhal. De dames-junioren speelden 3 wedstrijden en wonnen tweemaal. De derde wedstrijd werd verloren. De heren junioren bereikten hetzelfde resultaat. Meisjes-aspiranten 1 won driemaal, meis jes-aspiranten 2 tweemaal en verloor eenmaal, terwijl een team van jongens aspiranten eenmaal won en tweemaal verloor. Het damesteam van de zwemvereniging „De Duinkikkers" verloor met 0-4 van Wilskracht. Deze stand werd al voor de rust bereikt. In de tweede helft werd door de Soester dames wat beter gespeeld dan voor de rust maar tot scoren kwamen ze niet. De oorzaak van de nederlaag was grotendeels gelegen in het feit dat de Soester speelsters hun „mannetje" niet hielden. GEBOREN: Monique, dochter van J. van Veenendaal en M. W. E. Westerveld, Klein Engendaalweg 13. Lolita, dochter van J. Pul en E. van Ee, Van Maaren straat 18. Alexandra Antoinette Cor- nelia, dochter van F P. M. Janssen en W. M. Roest, Oude Grachtje 12. Cor- nelis Maria, zoon van C. M. Graffner en E. Stalenhoef, Prins Bernhardlaan 22. Stefanus, zoon van C. Slotboom en G. P. H. Meijer, Plesmanstraat 385 Linda Antonia, dochter van H K. Ham en C. Baron, Veldm. Montgomeryweg 17. Ronald George, zoon van C. van Nieu- wenhuizen en J. van Altena, Troelstra- laan 55. Wilma Anthonia, dochter van A Th. Westerveld en W. de Graaf, Hartweg 15. Thomas Frank, zoon van Th. G. de Jager en S. Roemer, Birkstraat 71. Erik Jan, zoon van H. M. Fugers en T. Stormbroek, Dalweg 89. - Jacqueli- ne Maria, dochter van C. L. Verwijk en M. A. T. de Best, Plesmanstraat 315. Johanna Petronella Maria, dochter van R. W. Kok en A. J. M. Tolboom, Veen- zoom 8, Anita Regina Harmanna, dochter van C. H. Brouwer en C. G Hartman, Kerkpad Z.Z. 45. ONDERTROUWD: Hermann Jozef Dem- mers, Koninginnelaan 53 en Cornelia Gijsbertha Haage, Vermeerlaan 10. Everhardus Johannes van Dijk, Hessen weg 170, Stoutenburg en Gijsbertha Lam- berta van den Breemer, Hartmanlaan 26. Gerardus Johannes Heere, Gasthuis laan 65B, Amersfoort en Hendrika Maria Rademaker, Vinkenweg 51. Wilhelmus van den Heuvel, Insingerstraat 9 en Pie- ternella Silvia Clasina Corveleijn. Hille- gomstraat 3hs, Amsterdam. Alex Haa ge, Gallenkamp Pelsweg 2 en Tonia Ger- rits, wonende in een salonwagen aan de Beukbergenlaan, Zeist. GEHUWD: Johannes Karei van den Burg, Mariastraat 22 en Petronella Jo hanna van den Hengel, Kerkpad Z.Z. 67. Adrianus Kroos, Soesterbergsestraat 176 en Gesina Cornelia Maria Versteeg, Soesterbergsestraat 176. Jan Nicolaas Pieter Benschop, Den Blieklaan 21 en Maria Catharina van den Hoeven, Fer- dinand Huycklaan 16. Willem Piet Cornelis Fonteijn, Schoutenkampweg 64 en Leonora Mathilde Ket, Korte Hart weg 38. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 10 NOVEMBER 1964 As je 't ming vraogt dan mok zeige dak 't ming heule leeve glad verkeerd edaon heb. Ikke maor sappele en net zoveul verdiene dak 'n sneegie brood mit wat reuzel ken eete en dat hak veul beeter kenne doen. Dan hak anneemer motte worre en huuze motte bouwe veur de gemeente. Denkerom dak dan gin brood mit reuzel meer zou eete, maor elleke dag ham en groote karbenaode en dak ok nie meer op 'n ouwe fiets zou rieje maor in 'n slee van hier tot Nieu- werhoek. D'r is 'n anneemer die heb huuze op de Eng ezet. Nie zukke beste huuze, waant d'r kwaome scheure in. 'n Raodslid het daor veurig jaor op eweeze en noeng denkie netuurlek dat de gemeente teuge die anneemer ezeid heb, baosje, dat mojje effies heul rap in orde maoke. Bejje gek, dat zeige wullie en ast nie hel lepe wil gaon wullie ant schelde, maor de gemeente niet. Die is veul te netjes om te schelde. Die zee teuge minse die d'r heul veel kaos van egete hebbe datter 'n report mos komme. D'r waore maor twee minse int darp die konde snappe wat d'r in dat report sting. Toeng kwaome d'r heule knappe manne, wel zo'n stuk of tien en die gonge de raodsleeje uutleige hoe dat noeng kwam van die scheure en meer van de flauwekul. Daor mochte alleenug raodsleeje bie. 'k Schat zoo datte bewoo- ners van die huuze dat ok wel hadde wille heure. Kiek us effe, as ikke brokke maok en mit 't stuur van ming fiets deur de ruute van Gart gao en Gart zeit teuge ming dak maor te zorrege heb dattie ruute weer heul worre, dan zal ikke zeige, heur us Gart, daor mok eerst 'n report van hebbe van 'n ruutemaoker en 'n fietsemaoker. As Gart onnoozel is dan zeitie, das best, maor die is nie onnoozel, dus niks geen report waorop Gart 'n jaor of zo mot wachte, maor rippereere. Die raodsleeje hebbe dat geklassineer anneheurd, maor zullie hadde beeter kenne zeige, mit dat report hebbe wulle heul niks te maoke, maor wel mit de scheure in de muure. Wijje dat eerst maor effe verhellepe, dan kejje laoter mit 'n report komme zo groot as de heule Eng. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 Dlr. H. W. Velllnga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). OVERLEDEN: Bernhard Edo Prins, 10 jaar, Van Straelenlaan 34. Carolina Petronella van Oostveen, 88 jaar, wedu we van J. Tjasink, Koninginnelaan 171. Willem Benschop, 57 jaar, echtgenoot van F. M. van Vliet, Julianalaan 44. Hendrik Willem Westeneng, 91 jaar, echt genoot van J. Hoijer, Den Blieklaan 76. B.D.C. heeft zondag een bezoek gebracht aan E.M.M., koploper van de afdeling en is na een hoopvol begin met 5-1 versla gen. Het zag er aanvankelijk beslist niet naar uit dat het een stevige nederlaag zou worden, maar de uitstekende E.M.M.-mid- denvoor, die veel en goed werk met zijn hoofd deed in letterlijke en figuurlijke zin, was een voortdurend en zeer pro- duktief gevaar voor de B.D.C.-achter- hoede. E.M.M. was direct wat sterker maar B.D.C. verweerde zich goed tegen de aan vallen. Na 20 minuten viel E.M.M. over links aan. Van Hattem kwam zijn doel uit maar was iets te laat bij de bal die voorgezet werd door de linksbuiten. Met een kopbal scoorde de middenvoor. B.D.C. werd sterker en kwam tot goede aanvallen. Na tien minuten bracht Gros de verdediging van de gastheren in pa niek en een back trapte in eigen doel. E.M.M. nam opnieuw de leiding en de middenvoor scoorde daarmee zijn tweede doelpunt. Hij ving de bal op die van de lat terugsprong en scoorde onhoud baar. Na de rust viel B.D.C. opnieuw goed aan maar het wilde niet lukken en na 20 mi nuten zorgde het hoofd van de E.M.M.- middenvoor opnieuw voor een doelpunt. Voet nam een E.M.M.-speler in een heup zwaai die de scheidsrechter niet op prijs stelde en er werd een strafschop geno men. Van Hattem stopte de bal keurig, maar de scheidsrechter besliste dat de penalty overgenomen moest worden. Nie mand dan hijzelf wist waarom en nu werd Van Hattem gepasseerd. Het laat ste doelpunt was weer een kopbal van de E.M.M. middenvoor.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5