HET OOG GERICHT OP ELBURG Ichtuskerk geopend Nationale belangen Karelse Opstelling van B.D.C. Meisje liep sehedelbasisfraetuur op Verkoop plastic pistolen Jaarvergadering brandweer Opstelling van Hees Instuif R.K. Jong Soest Jongetje gewond Auto sloeg om Vleesverkoop Dronken chauffeur Handballers kaarten VRIJDAG 20 NOVEMBER 1964. 43e JAARGANG No. 89. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.15. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTD1JK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 22A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het gaat niet zo erg prettig in en met Europa. Er wordt druk en heftig politiek bedreven om nationale belangen te die nen, niet om een hechte en democratische eenheid te vormen. De samenwerking in de Westeuropese gemeenschap gaat slechts zover als speciaal Frankrijk en west-Duitsland met hun belangen kun nen overeenbrengen. Zodra belangen van nationale economie of nationale politiek dreigen in het gedrang te komen, is er heftige tegenstand, kan men niet of moeilijk tot overeenstemming komen en moet men in herhaalde besprekingen naar een compromis zoeken. In feite is er een strijd aan de gang om de hegemonie in west-Europa, waarbij tevens de samenwerking en de zeggings kracht in de N.A.V.O. aan de orde zijn. President De Gaulle stelt alle pogingen in het werk om Frankrijk weer tot de lei dende natie in west-Europa te maken. Via het vriendschapsverdrag met behulp van Adenauer gesloten met west-Duitsland, hoopte hij dit land bij zijn streven aan zijn zijde te krijgen. Sinds Adenauer als bondskanselier is afgetreden, lukt dit echter niet zo best meer, want Erhardt en zijn minister van buitenlandse zaken Schröder pogen hierbij nu meer invloed te krijgen dan De Gaulle van zins is te geven. Over de invloed ten aanzien van de zeg gingskracht in west-Europa wordt nu al geruime tijd een interessante politieke strijd gevoerd. Duitsland speelt daarbij de belangen uit die Amerika heeft ten op zichte van de defensie van Europa. Dit biedt west-Duitsland de kans deelgenoot te worden in de atoomkracht van het westelijk bondgenootschap, want het mag zelf zich niet toeleggen op het verkrij gen van atoomwapens. Maar Frankrijk wil niet dat alleen Ame rika kan beslissen of en waar bij een eventuele oorlog atoomwapenen zullen worden gebruikt, het wenst daar ook in gekend te worden. Omdat het daarin niet zijn zin kreeg, heeft de generaal er alles op gezet om Frankrijk ook een eigen atoomwapen te bezorgen. Maar voor ope- TationêëT gebruik isdit nog met zo ver, al doet Parijs het nu wel voorkomen als of het ook een atoommogendheid is. Of het dit ooit in voldoende mate zal wor den, valt minstens te betwijfelen. Ook Engeland heeft de groei daarnaar we gens de hoge kosten moeten staken en met die moeilijkheden zit Frankrijk zeker evenzo. De Franse politiek ten aanzien van Duitsland en west-Europa is daarom voor een belangrijk deel op bluf ingesteld. Al kan het belang van een hecht ver enigd west-Europa, zelfs wanneer dit on der Franse leiding zou staan, niet wor den ontkend, toch is het begrijpelijk, dat de andere vijf leden van de Euro- markt pogen hierin een zo groot moge lijke zeggingskracht te verwerven en zij zich niet bij voorbaat aan een Franse hegemonie willen onderwerpen. Dat geldt in de eerste plaats natuurlijk ook voor het economisch sterkere west- Duitsland, waarbij Italië en zeker ook Nederland zich aansluiten. Bovendien echter streeft Engeland nog steeds zijn oude politiek na om op het continent geen macht te doen groeien waarop het geen invloed meer kan uitoefenen. En al is de macht van Albion in dit opzicht sterk verminderd, met de over gebleven mogelijkheden poogt het toch Wat Karelse toch mag bezielen? Sergeant-majoor, dus lang niet mis, Die met een twintigtal dienstjaren In 't leger nog niet wijzer is. Hij draagt, al is het nog zo gek, Gewoon maar krullen in zijn nek. Zijn commandant heeft hem verweten: Je treedt te eigenmachtig op, Je draagt een petje met vuil klepje, Een schande is je hele kop, Want bovendien, 't is het gesprek, Draag je nog krullen in je nek!" Wat Karelse toch mag bezielen? Hij is nog in beroep gegaan. Doch het gerecht van ambtenaren Liet hem fijn in zijn hempie staan: Je hebt aan eergevoel gebrek In Karelse zijn krullennek! Wat is met hem een smet geworpen Op 't Brabantse Bergen op Zoom, Wij hebben 't eeuwenlang bezongen, Thans houdt 't zich niet meer zo vroom Want Karelse smijt er met drek, Draagt krullen in zijn legernek. Wat Karelse toch mag bezielen? Wist hij het maar, dan was je klaar, De wereld gaat met vlijt ten onder. Het leger aan het krullend haar: De N.A.V.O. ziet zijn zwakste plek In Karelse zijn krullennek! JAAP MIJDERWIJK. Indien U 's morgens ook zo lastig kan starten door een koude motor of slechte accu, kunt U misschien het zelfde doen als een eigenaar van een benzine station In Engeland. Slechte starters worden nu opgang geholpen door een heuse olifant. Geen beschadigingen meer van de auto's' en voor de olifant is het slechts een peuleschilletje. B.D.C. speelt zondag de uitwedstrijd te gen Naarden in de volgende opstelling: doel Smink; achter Van Asch en Bakker, midden Voet, v. d. Hengel en Roest; voor Van Megen, M. v. d. Lugt, Gros, J- v. d. Lugt en Dorrestein. Toen woensdag een stenenauto met aanhanger op de Molenweg het dertienja rig fietsende meisje M E. van H. pas seerde en chauffeur C. p. uit Nijkerk naar rechts ging omdat fietsers hem tegemoet kwamen, werd het meisje door de aanhanger geraakt. Zij viel, kreeg een sehedelbasisfraetuur en brak de linker pols. Nadat zij door dokter Stroband behan deld was is ze per ziekenauto van de E H B O. eerst naar Zonnegloren en later naar het St. Elizabethziekenhuis ge bracht. In Zonnegloren was namelijk geen plaats. nog zoveel mogelijk in die richting te werken. Daarvoor vindt Engeland nu weer steun in de Amerikaanse defensie politiek, waaraan het zijn medewerking geeft, daarmee Frankrijk in de wielen rijdend. Overal zien we dus nationale belangen de boventoon voeren. Ook ten aanzien van de verder te treffen maatregelen voor verwezenlijking van de gemeenschappe lijke Europese markt. Het enige lichtpunt in al dit politiek ge konkel is, dat men het westelijk bondge nootschap er toch niet voor wil laten schieten, ook al is men het onderling dan helemaal niet eens over de te volgen strategie en over de machtspositie van Amerika hierin Er wordt op hoog niveau een felle politieke strijd gevoerd, waarbij nationaal prestige een grote rol speelt. Het is voorlopig niet te zeggen wie de uiteindelijke winnaar zal worden. Gebleken is dat ook in de gemeente Soest een aantal plastic pistolen zijn ver kocht aan jeugdige personen. Deze pi stolen dienen als gevaarlijk te worden aangemerkt, in verband waarmede bezit ters wordt opgedragen deze in te leveren aan het bureau van politie te Soest en voor de inwoners van Soesterberg aan de politiepost aldaar. Winkeliers, die deze plastic pistolen in voorraad hebben, wordt aangeraden deze aan de betrokken importeur te zenden of ze in te leveren tegen een verklaring van afstand aan het bureau van politie op grond van het bepaalde in artikel 9 van de vuurwapenwet 1919. Het hoofd van de plaatselijke politie, mr. S. P. BENTINCK. De Soester Vrijwillige Brandweervereni ging heeft de jaarvergadering in de kan tine van de centrale gehouden. De heer P. M Hulzinga werd tot secre taris benoemd en daarmee is de heer C. Haver ontheven van zijn functie als secretaris-penningmeester, die hij vele jaren vervuld heeft. Hij is penningmees ter gebleven. Het bestuur bestaat thans uit zeven le den, voorheen uit vijf. Het zijn voor zitter W Groart, secretaris P M. Hui- zinga, penningmeester C. Haver, de heren B. J Buxtorff junior en J. J. Luijben en brandweercommandant J F. Groart. De heer Haver bracht verslag uit over 1963 De brandweer rukte vijftig maal uit. Er waren elf binnenbranden, tien bos- en heidebranden, schoorsteenbran den, branden van tractoren en auto's, berm- en ruigtebranden en 1 hooiberg- brand. In negen gevallen ontstond brand door het spelen met vuur en in acht gevallen is er sprake van brandstichting geweest. Een pyromaan werd gearres teerd. In 1963 richtte branden voor 117.000, schade aan tegen 13.800,in 1962. De grootste schade werd aangericht bij de brand in het levensmiddelenbedrij f van de firma Van Oest in de Schrikslaan, 15.500,—. Veel belangstelling is aan het veertigjarig bestaan van de vereniging geschonken. Er was een feestavond in de zaal van Eemland, een ontvangst door het ge meentebestuur van het korps, een mars door Soest, een receptie in de marechaus seekazerne. een korpsdiner en een de monstratie, waaraan zelfs dames als spuitgasten deelnamen. Van groot belang was de komst van de hydraulische ladderwagen met een ladder die 32 meter lang is en aangeschaft werd omdat Soest steeds meer hoge flatge bouwen krijgt Direct na de vergadering moest een onbe duidende brand op de Kostverlorenweg geblust worden Hees speelt morgen een uitwedstrijd te gen Radiostad in de volgende opstelling: doel Muis; achter Van de Beek en De Jong, midden Jekel, Geijtenbeek en Kok; voor Budding, Elfrich, Bosman, Sakkers en De Bree. Iedereen heeft natuurlijk recht op zijn eigen overtuiging, mits de medemens daarvan geen last heeft. Er zijn echter streken in ons land waarvan je haast zou zeggen dat de mensen en bloc een afwijking hebben en ze kunnen het hun plaatsgenoten daarmee erg lastig maken. Dat zijn van die streken waar televisie en radio niets te betekenen hebben, want ze hebben met zonde te maken. Staphorst hoort daar bijvoorbeeld bij Daar wordt o.m. het spelen van een ge zonde partij voetbal ook als zondig be schouwd. Elburg heeft zich ook zo'n reputatie ver worven en een dominé werd het slacht offer er van. Nu is dat heel zielig voor die dominé, maar hij heeft waarschijn lijk tien jaar lang meegedaan aan bet opkweken van de overtuiging waarvan hij nu zelf het slachtoffer is. Het is b.v niet uitgesloten dat hij een zomaar weg gegeven zoentje heeft willen bestraffen Nu is hijzelf het slachtoffer geworden van de gevolgen van een zomaar wegge geven zoentje. Nu moet u niet zeggen dat er na dat „zo- maar-zoentje" nog heel wat gepasseerd is, want dat schijnt echt niet het geval te zijn. 't Is natuurlijk niet prettig voor die do miné en nog minder voor zijn vrouw en kinderen, maar hij had op zijn voorhoofd moeten tikken toen de nare mannen van de schare die hij daar leidt met het dwaze voorstel kwamen dat hij openlijk boete moest doen. Hij had toen een bekend landelijk dag blad in de arm moeten nemen Die zou wel voor een rel gezorgd hebben voordat er boete gedaan was en dan had die ar me dominé meer plezier gehad dan nu. Als ik in zijn plaats was dan zou ik gauw proberen een standplaats te krijgen met een gezonder sfeer dan de muffe sfeer van Elburg. KANTMAN Het befaamde dans- en showorkest „De Escudoma's" zullen zondagavond in het St. Josephgebouw spelen voor de leden van de Instuif R.K. Jong Soest. Op de Birkstraat werd het 7-jarig jonge tje C. W. D., dat plotseling de weg over stak. gegrepen door een auto die bestuurd werd door de heer J L. O uit Soest. De jongen kreeg een hersenschudding en schaafwonden en is na behandeling door dokter Stroband naar Zonnegloren ge bracht. Op de hoek van de Merelweg en de Nachtegaalweg verleende de Soestdijker winkelier J. H. M. geen voorrang aan een personenauto die bestuurd werd door J M. D. uit Weesp. De hotsing die hierdoor ontstond was zo hevig dat de bestelauto van de heer M omsloeg. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats voor houders van gele kaarten met de num mers 1 tot en met 110. Vannacht zag een Soesterbergse agent, die per auto op de Soesterbergsestraat reed, dat een auto voor hem verdacht slingerde. Hij probeerde de passeren en dat lukte hem op de Middelwijkstraat De agent gaf een stopteken maar de slingerende automobilist passeerde hem op zijn beurt. Opnieuw haalde de agent de auto m en op de Van Weedestraat dwong hij de bestuurder tot stoppen en uitstappen. Het was J. v. D. uit Bussum Hij was dronken en is naar het bureau overgebracht Nadat een bloedproef ge nomen was werd hij ingesloten. Dinsdagavond is de nieuwe Ichtuskerk, Albert Cuyplaan 2, door de Nederlandse Hervormde Gemeente 238a in gebruik genomen. De belangstelling hiervoor was bijzonder groot. Het is een bijzonder fraaie kerk, onder architectuur van de heren Van Woerden en Schneider door aannemersbedrijf firma Wed. Van Breu- kelen gebouwd. De heer J. v. d. Broek, voorzitter van de bouw van de kerk sprak ds H Roest na mens de Centrale Kerkeraad. Hij wenste de gemeente geluk met dit fraaie kerkge bouw, dat niet alleen op liefde en ook offervaardigheid wijst maar ook op de gescheidenheid in de Ned. Herv. Kerk. Over deze gescheidenheid behoeft men echter niet al te pessimistisch te denken, want er is geen sprake van vijandschap. Een voorstel tot nauwere samenwerking bouwcommissie, wees erop dat reeds 25 jaar geleden gesproken werd over de noodzaak van een eigen kerkgebouw. Met moeizaam bijeengegaarde gelden is die er nu eindelijk gekomen. De kosten be dragen 900,per zitplaats. De bouw commissie heeft haar werk met zeer veel genoegen verricht. Nadat de kerk symbolisch overgedragen was aan voorzitter J. Kok uitte deze zijn dankbaarheid over het ontstaan van het fraaie gebouw. Aanvankelijk heeft men niet durven hopen dat het ooit zover zou komen. De voorzitter bracht dank aan God, maar hij vergat evenmin te wijzen op de offer vaardigheid van de gemeente. Tevens bracht hij dank aan de heer v. d Broek en de overige leden van de bouwcommis sie. Hij betreurde het dat de heer C. van Brummelen overleed voor hij de realise ring van de plannen meemaakte. De heer Kok stelde het zeer op prijs dat een vertegenwoordiger van de provinciale kerkvergadering, afgevaardigden van de classis Amersfoort, vier Soester Hervorm de predikanten en afgevaardigden van de Soester Gereformeerde kerken aanwezig waren. Hij verwelkomde in het bijzon der de leden van het college van B. en W. en dankte voor de medewerking die steeds verleend is. Ook verwelkomde hij de heer H. Fennema, voorzitter van de vereniging „De School met Den Bijbel". Nadat de heer Kok dank gebracht had aan allen die gewerkt hadden aan de zal in behandeling komen en misschien zal het nog eens mogelijk zijn dat de diverse kerkelijke gemeenten deze kerk gezamenlijk gebruiken. Ds Lambers Heerspink, Gereformeerd predikant te Soestdijk sprak over de wen selijkheid samen naar eenheid te zoeken en de heer S. van Gorcum, sprekend na mens de Interkerkelijke Evangelisatie commissie, sprak de wens uit dat deze nieuwe kerk een echt Huis van God zal zijn. Ook ds Den Hartog van Bodegraven, die vaak in deze gemeente voorgegaan is, sprak met enige teleurstelling over de gescheidenheid. Nadat de kerk door de afgevaardigde van de provinciale vergadering aanvaard was, zou de klok luiden, maar die weigerde mee te werken. Bijbel, doopvont, brood- schaal en beker werden angeboden, waar na het orgel in gebruik genomen werd. Tenslotte hield ds J. Fokkema, voorgan ger van de gemeente, een korte meditatie over het vijfde vers van psalm 84. Ten behoeve van de bouw van een club lokaal zullen leden en donateurs van de handbalvereniging B D.C. met hun ver wanten vanavond deelnemen aan een klaver] astournooi in „De Viersprong", waarvan de opbrengst bestemd is voor het fonds waarmee een nieuw clubge bouw gesticht zal worden.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1