mxzzi Deze kogels troffen ons allen Stille ommekeer in Spanje GARAGE STAM Foxboro (Nederland) N.V. vakkundig timmerman Van Dam's Schoenen TWEEDE BLAD Krabbels van Knelis SmiEs Boekhandel Vrijdag 22 november 1963 De 35ste president van de nieuwe wereld stierf door moordenaarshand Renault dealer Ga nohrSP'JKER Jubileum Reis naar Zweden Spaanse staat en volk in beweging Onrustige Zenuwen? Biertap successen Speefrum Omnibussen Zeepost Het is alsot het gisteren gebeurde! Een golf van ontzetting en afgrijzen over spoelde de mensheid. De telexen konden de verwarde berichten niet verwerken. De radio-programma's werden voortdu rend onderbroken en de televisie staakte de uitzending. Telfooneentrales stonden roodgloeiend en overal stonden mensen het laatste nieuws te bepraten. Hij moet eens hebben gezegd: „Het sprak voor zichzelf dat ik Joseph's rol overnam. Als mij iets zou overkomen zou Bobby of Ted dit zelfde doen". Deze bijna profe tische woorden zullen misschien over vier jaar worden bewaarheid. Nu reeds bereid Bobby Kennedy zich voor op de grote taak, die hij mogelijkerwijs op zijn schouders krijgt geladen. De toekomst Het verschrikkelijk moment van de goed voorbereide, doch zinloze aanslag op vrijdag 22 november 1963, die heel de wereld schokte. De klokken in Dallas wezen 12.35 uur, dat is 19.25 uur middeneuropese tijd. John Fitzgerald Kennedy zakte opzij in de armen van zijn vrouw Jacqueline. In de huiskamers, ja zelfs in café's trad een onheilspellende stilte in. Een ondefi nieerbaar, onzeker gevoel maakte zich van vele politici zowel in het westelijk als oostelijk blok meester. De enkele kogels van een sluipschutter troffen ons allen diep in 't hart. We had den plotseling het gevoel een vriend ver loren te hebben. Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4600,af Renault R 4 van f 3995,af. Nleuwerhoekpleln 1 - Soestdijk Telefoon 2850 John F. Kennedy zal niet ganw worden vergeten. De tijd gaat snel en wij draaien mee. Toch kunnen wij niet zonder meer de eerste verjaardag van Kennedy's overlij den voorhij laten gaan. De 35-ste presi dent van de Verenigde Staten viel onder de geweerschoten van een lafhartige, grootheidswaanzinnige, die persé geschie denis wilde maken. Zo'n bericht is slecht te verwerken. Ineens onstond die stilte, die leegte, die moeilijk zou zijn op te vul len. Een man dompelde een hele mens heid in diepe rouw! Eén man bracht een hele wereld in beroering. Om zich zelf. TEL. 2 9 R 2 5DE5TERBEP6SE5TR 26 John Fritzgerald Kennedy zal niet gauw worden vergeten. Zijn naam staat voor eeuwig gegrift in de gedachten van mil joenen mensen en prijkt nu op straat naamborden in vele wereldsteden. De 46-jarige, sinds Theodore Roosevelt, jongste president, die de Ver. Staten heeft gekend, was een man, afkomstig uit een zeer rijk milieu van onnoemlijk veel karakter. Hij bezat een niet te stui ten energie en wist velen voor zich te winnen door een wijs beleid. Zijn durf en kracht waren spreekwoordelijk voor heel zijn wezen. Profetische woorden. De politieke loopbaan van deze Ameri kaanse president bleek bijzonder ge slaagd. Kennedy had zelf eigenlijk geen poütieke aspiraties. De dood van zijn oudste broer, Joseph, in wie Kennedy Sr. altijd een toekomstig president had ge zien, bracht hierin de grote omwenteling in zijn leven. Als vanzelfsprekend nam John F. de rol van zijn broer over. zal het ons leren. Over de gehele wereld boezemde Kennedy ontzag in. Vriend en vijand waardeerden hem, mede dankzij de televisie, die hem als spontane jonge (staats)man sprekend en gebarend in onze huiskamers bracht. Hij bezat de gave problemen op de juiste wijze op te lossen. Woorden en daden- Natuurlijk verwierf hij vijanden. Ook in zijn nabije omgeving. Hij was niet al leen een man van woorden, maar vooral van daden. Zijn redenaarstalent was groot, alhoewel men hem geen unicum op dit gebied kan noemen. Maar hij zei voor iedereen verstaanbaar en begrijpelijk waar het op stond en hoe hij over de toe standen in de wereld dacht. Niets meer en zeker niet minder. Door een uitstekende keuze van advi seurs en ministers wist de jonge politi cus bij zijn ambtsaanvaarding precies wat er van hem werd verlangd en wat hij van anderen mocht eisen. Diep gelovig als hij was, heeft hij steeds zijn presi dentiële verantwoordelijkheid boven alles gesteld. Deze verantwoordelijkheid, die voor velen een zware last op de schouders betekent, heeft John Kennedy altijd op de juiste wijze geïnterpreteerd. Als fer vent voorvechter voor de vrede in de wereld en voor de vrijheid van ieder in dividu staat hij geboekstaafd in de kro nieken. Als er iemand mocht zijn die de grenzen van de vrijheid verruimde en deze zelfde vrijheid met kracht steunde en verdedigde dan was dat wel de 35ste president der Ver. Staten, die met wijs heid kracht en vredelievendheid de har ten van zovelen in een zo korte periode veroverde. Zaterdag 27 november zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. Dercks, wo nende Molenstraat 81, alhier, bij het filiaal van Alhert Heijn in onze gemeen te in dienst trad. Des morgens zal hij op een der hoofd kantoren van de fa. Albert Heijn te Utrecht worden gehuldigd. In het City-theater heeft dr. J. C. v. d. Steen voor de leden van de afdeling Soest der Nederlandsche Reisvereniging een avond verzorgd. Hij hield een causerie over Zweden en verduidelijkte het ge sprokene met dia's. Hij werd ingeleid door voorzitter J. H. Raven, die mee deelde dat er thans bijna 500 leden in Soest zijn en dat het ledental nog steeds toeneemt. Zweden imponeert geweldig door zijn uit gestrektheid. De grote meren maken een diepe indruk. Dichte wouden, heuvels, ri vieren met watervallen en stroomversnel lingen wisselen elkaar af. Ook de steden zijn een bezoek ten volle waard. In woord en beeld waren Malmö, Gothenhurg en Stockholm bezocht. Stockholm is een van de mooiste hoofdsteden van de wereld, gebouwd op vele eilanden die door lange bruggen verbonden zijn. Zowel aan de oude binnenstad met de smalle straatjes als aan de moderne flatbouw werd aan dacht besteed. Ook de bevolking met haar typische karaktereigenschappen kwam ter sprake en tenslotte werd een bezoek gebracht aan de Lappen in het hoge noorden. Koninginnelaan 169 SOEST Wij vragen voor spoedige indiensttre ding een die geplaatst wordt in onze onder houdsdienst. Gunstige arbeidsvoorwaarden. Aanmelden maandag t.e.m vrijdag, van 9-17 uur. Schriftelijke sollicitaties te richten aan onze afdeling personeelszaken. Voor het merendeel der buitenlandse po litici en Journalisten is Spanje nog steeds onbekend en onbegrepen. Het land wordt bekeken aan de hand van Noordeuropese maatstaven en van begrippen, die mins tens 25 jaar verouderd zijn. Op 1 april 1939, eigenlijk nog kort ge leden, trok de Spaanse generaal Fran- cisco Franco na een verschrikkelijke burgeroorlog waarin Duitsland, Italië en ook Rusland hun modernste wapens voor de komende wereldoorlog beproefden, de macht aan zich Het fascisme zegevierde. De oppositie werd geleid vanuit Spanje zelf, later (toen de greep van Franco steeds vaster werd) vanuit Frankrijk. De georganiseerde oppositie tegen het huidige regiem brokkelde echter in de loop der tijden af en het bleek in werke lijkheid zo, dat grote kringen die deel uitmaken van de binnenlandse oppositie, zich bij de huidige toestand hebben neer gelegd Deze gang van zaken, waarbij gevoegd de isolering van Spanje door het buitenland, duurde tot 1960. In dat jaar immers verviel het moeilijk verkrijgbare visum en werd het land opengesteld voor de buitenlandse toeristen, vloeide vreemd geld Spanje binnen en ontstond het Spaanse stabiliseringsplan, dat inhield het tot zich trekken van buitenlands ka pitaal. Een kringloop. Van dit stabiliseringsplan had de gemid delde Spanjaard geen enkel voordeel. Slechts een kleine groep profiteerde er van, doch de kleine man, de arbeider en de boer bemerkten er niets van. De laatstgenoemde groeperingen ontbrak het overigens tot voor kort aan invloed om Héél hun leven geronde, voeten, door Torenstraat 6 Telefoon 3473 uiting te geven aan hun ontevredenheid in deze. De Spaanse staat kent immers geen onafhankelijke vakbeweging, terwijl ook het recht van staken niet is erkend. De ontevredenen konden Spanje niet ver laten, niet emigreren. Bovendien is iedere Spanjaard beducht voor bloedige onlus ten, voor opstand, kortom voor de herha ling van de burgeroorlog. Toch zijn kleine burgerij en de arbeider - zij het honderd jaar later dan elders - ontwaakt en tot bewustzijn gekomen. Anderen poogden tot overeenstemming te komen met de heer sende klasse, met het regiem en dat zijn hoofdzakelijk degenen die ten tijde van het uitbreken van de burgeroorlog ook aan de zijde van Franco stonden, daar zij in een overwinning van de rechtse partijen een oplossing meenden te zien. De stakingen in Barcelona in 1951, de studentendemonstraties in Madrid in 1956, het veroveren van politieke sleutelposities door het regiem in de arbeidersbeweging, in de studentenorganisaties en in de kringen van het hoger onderwijs, 1956- 1957 en de onderdrukking door Franco van elke oppositie in 1957 en 1958 droe gen er niet toe bij om aan die innerlijke scheiding in het Spaanse volk een einde te maken. Geen krachtproef. Een scheiding, die nog eens extra werd verdiept door het kortzichtig optreden van een groot aantal intellectuelen in het nabije verleden en als het ware nog werd verdiept, toen overduidelijk bleek, dat tij dens de grote, algemene staking van juni 1959 waaraan toch door alle links- georiënteerden werd deelgenomen, het Spaanse volk politiek bezien nog niet rijp, nog niet volgroeid was. Men schrok terug voor het nemen van ingrijpende maatregelen, voor het onder gaan van de kracht proef. Mij schrok er van terug geweld te ontketenen, omdat men de nederlaag in alle hardheid en verschrikking toegediend, geestelijk nog niet vergeten en materieel nog niet te boven is. De oppositie diende dus te werken aan een nieuwe binnenlandse politiek, gericht op de werkelijkheid. In het voorjaar van 1962 kwam het zo ver en de stakingen, in april en mei van dat jaar uitgelokt, bewezen zulks. Verandering. Inmiddels zal de scherpe waarnemer heb ben vastgesteld dat er in Spanje het een en ander aan het veranderen is. Het welslagen van het stabiliseringsplan en de wassende stroom van buitenlandse toeristen naar Spanje (10 miljoen in '63) hebben daartoe het hunne bijgedragen, ook de levenstandaard steeg. Zevenhon derdduizend Spaanse arbeiders mochten intussen hun vaderland verlaten om m de vreemde arbeid te zoeken, waardoor in bepaalde Spaanse streken een tekort aan arbeidskrachten ontstond. De onrust onder de arbeiders in 1962 en 1963, die vrij plotseling verebde, is daarom niet alleen het gevolg van het harde optreden VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 20 NOVEMBER 1964 As je 't ming vraogt dan mok zeige datter hoope dinge binne die ikke nie zo best ken snappe, maor dat zeit netuurlijk niks, waant ikke heb zo'n bietje de herses van 'n gernaol en dat binne d'r nie veul. Zo ken ikke nie snappe watter persies ~an de hand is mit die huuze op de Eng mittie scheure. Die scheurre binne d'r, das zo klaor as 'n klontje en die scheure motte de hou wers maoke das ok zo klaor as 'n klon tje. Nie ikke, nie Anton Geesink, nie Sunterklaos en nie de gemeente, maor die bouwers. Das best zeige die, maor dan mag d'r nie meer over epraot worre en dan magge de kraante d'r nie meer over schrieve. Da was kaosie veur 'n raodslid die d'r netuurlek net heul lang over gong zitte klassinere en das netuurlek ok koasie veur de kraante, die noeng netuurlek als- maor meer schreve omdattie bouwers ezeid hebbe dat 't nie meer mag. Ikke ok nie netuurlek, maor ikke zeig as Knelis teuge die bouwers dak ming eige daor heul niks an geleege laot leige. Ajje daoran begint dan staon de minse marrege bie hongderde hie je deur om te zeige jie mag dat nie schrieve en jie mag dat nie schrieve en jie mag dat nie schrieve en dat ok nie. Jao, amme klom- pe. Die bouwers bouwe van ongze sente, waant die huuze binne van de gemeente en wullie binne mit mekaor de gemeente Magge wullie d'r messchien wat op teuge hebbe dattie huuze nie zo best binne en mag dat messchien in de kraante blieve staon tot de heule zaok veur mekaor is Laote wullie us anneeme datter arreges huuze ebouwd binne zo slecht dat de heule zaok in mekaor zak. Dan ken die bouwer ok wel zeige, ikke wil 't ripperee- re, maor aster wat van in de kraante komp dan kompter niks van in. JUWELIER - HORLOÉER der gendarmerie, doch mede een gevolg van het Inwilligen van de eisen der sta kers door Madrid. De massale emigratie, het wélslagen van de economische maat regelen die de middenstand en de kleine boeren ophieven uit de staat van onder ontwikkeling en enghartigheid en het tekort aan arbeidskrachten, vergrootte in niet geringere mate het machtsgevoel der arbeidende klasse, hetgeen weer een be tere behartiging van hun positie tot ge volg had. Achtergebleven gebied. Ook nu nog in Spanje, politiek bezien, een achtergebleven gebied. Die in gang zijnde ontwikkeling heeft nieuwe ge zichtspunten naar voren geschoven ten opzichte van moraliteit, politiek, econo mie en vooral ook ten opzichte van de menselijke verhoudingen Het Spaanse volk zal zelf de moed moeten opbrengen om deze plannen in daden om te zetten. Het huidige regiem heeft blijk gegeven te beschikken over 'n zeker aanpassings vermogen, dat de politici, schrijvers en journalisten in den vreemde missen, zij vechten als het waren tegen windmolens en doen er verstandig aan, hun theoreti sche oppositie op te geven en aan te pas sen aan de veranderde en in beweging geraakte gang van zaken op het Iberisch schiereiland. De droom der revolutie is aan het ver bleken en zonder het grondprincipe van een gezonde oppositie prijs te geven, een oppositie die haar fundering moet heb ben verankerd in een volledige, persoon lijke en geestelijke vrijheid van het indi vidu, zullen de bakens waarbinnen de po litieke strijd m Spanje wordt gevoerd, dienen te worden verzet. Het alternatief. Voor Franco is het een eerste vereiste, alvorens hij voor een Europese integratie en voor een gemeenschappelijke Europese markt in aanmerking komt, en daarin kan worden betrokken, de persoonlijke vrijheid van iedere Spaanse man en vrouw volledig te erkennen, insluitend de persvrijheid, het recht van vereniging de vergadering, de erkenning van vrije en onafhankelijke vakorganisaties en van het stakingsrecht. Dit alles op de voet gevolgd door een volledige herziening in democratische zin van het landbouw vraagstuk, het bankwezen en van het zeer verouderde belastingstelsel. De feodale machtspositie der kerk, haar overwicht daardoor op de Spaanse over heid, dient te worden genormaliseerd en gemoderniseerd, omdat ook de kerk moet verstaan, dat zij geen staat in de staat zij, doch als in andere landen in hoofd zaak haar taak heeft te zoeken in het geestelijk hoeden en bijstaan van de bij die kerk aangeslotenen, om hen de weg te wijzen n&ar de goddelijke waarden, naar een hoger gesteld en geestelijk doel en leven, gelijk ook het laatste concilie bevestigde. De vraag blijft vooralsnog open, of Span je, dat zich in een overgangstijd ziet geplaatst, alle ter beschikking staande krachten werkelijk constructief zal kun nen inzetten, zodat het land zich hoger zal kunnen ontwikkelen in een waarlijk Europese zin. Is zulks niet het geval, dan is er op den duur één alternatief en wel dat het rijpt in de richting van een communistische volksrepubliek, het geen voor Europa als een wel zeer ern stige zaak kan worden beschouwd en ge zien dient te worden als een Europese ne derlaag van de eerste orde. Onze plaatsgenoot, de heer A. Verkerk, eigenaar van café Centraal, is bij de provinciale biertapwedstrijden te Utrecht tweede geworden achter de heer C. van Doorn uit Amersfoort, die in de finale 491 punten behaalden. De heer Verkerk had 489 punten. In de selectieronde behaalden de Soes- ter tappers de volgende resultaten: J. van Nielen van De Gouden Ploeg 371 punten: mevr. Oosterheek van De Viersprong, 341 punten, A. Verkerk van Centraal 395 punten. Bij de teams wonnen de gebr. van Soest uit Zeist met 178 punten. (Dostojewski Oorlogs- en Detective- Omnibus) Nog slechts 2 dagen voor gereduc. prijs van 9.50 bij STEENHOFFSTRAAT HOEK RAADHUISSTRAAT Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië, ms „Cap San Diego" 25 nov. Australië, ms „Tornar" 26 nov. Brazilië, ms „Cap San Diego" 25 nov. Canada, ms „Katsedijk" 25 nov. Chili, ms „Breitenstein" 22 nov. Indonesië, ms „Braunschweig" 28 nov. Ned. Antillen, ms „Ammon" 24 nov, Suriname, ms „Marathon" 25 nov. Verenigde Staten van Amerika, ms „Kat sedijk" 25 nov. Z.-Afrika (Rep.) en Z-W.-Afrika, ms „Stirling Castle" 22 nov. en ms „Hoog kerk" 25 nov. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5