Sint Nicolaas deed intocht HET OOG GERICHT OP SUSSEN Officiële mededelingen. Vragen over Eng-tracé Pont raakte lek Jaarvergadering B.D.C. Brand in Soestdijk Aanhanger op drift Sinterklaasactie op de markt Korfbal Prof. G. Stuiveling sprak over Vestdijk Weinig hockey Goed toneel van Ons Genoegen Wie heeft no. 1124 Verandering spreekuur Burgemeester Eerste trekking bonnenactie DINSDAG 24 NOVEMBER 1964. 43e JAARGANG No. 9fl. SOESTER OURANT DRUKKERIJ SMIT 80ESTDLIK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 21A SOEST TELEFOON 2566 Abomi- p. kwart, 2.46 - per post 2.15. Gedurende vele jaren is St. Nicolaas per trein in onze gemeente gearriveerd en vervolgens hield hij in een auto zijn in tocht. Ditmaal was de Sint sportiever en hoog te paard - vergezeld van een twaalftal ruiterpieten hield hij zaterdag zijn in tocht. Hij begon zijn tocht aan het einde van de Koninginnelaan. Twee herauten te paard reden voor hem uit om het grote nieuws van de komst van de goedheilig man te melden bij het gemeentehuis, waar leden van het college van B. en W. en bestuursleden van de winkeliersver eniging op de Sint wachtten. Helaas kwamen de herauten niet aan, want toen hun paarden de vele kinderen zagen verkozen ze de vrijheid, keerden om en wandelden terug naar manege „De Vrijheid". De heer J. K. de Bruin, raadslid voor de V.V.D. heeft de volgende vragen aan de voorzitter van de Soester gemeente raad, burgemeester, mr. S. P. Baron Ben- tinck gesteld: 1. Is het juist dat u in samenwerking met het Ingenieursbureau Van Hasselt en De Koning te Nijmegen op donderdag, 29 oktober 1964 een bijeenkomst heeft be legd waarbij u de Nederlandse dagblad pers heeft uitgenodigd? 2. Indien u vraag 1 bevestigend kunt be antwoorden is het dan juist dat op deze persconferentie een uiteenzetting is ge geven over het zogenaamde „Eng-tracé"? 3 Indien u vraag 2 bevestigend kunt be antwoorden acht u het dan juist: a. dat u op deze persconferentie ook ge sproken heeft over grondgebied van de Gemeente Baarn? b. dat u voor deze persconferentie niet heeft uitgenodigd de directie van de Rijkswaterstaat en de directie van de Provinciale Waterstaat? c. dat u de Raad der Gemeente Soest van deze persconferentie niet op de hoogte heeft gesteld? d. dat u deze persconferentie heeft ge houden terwijl het zogenaamde „Eng- tracé" nog nooit als punt van bespreking op de agenda van de openbare raadsver gaderingen heeft gestaan? 4. Kan het juist zijn dat de Hoofdinge nieur-Directeur van de Rijkswaterstaat heeft verklaard dat deze Dienst geen medewerking zal verlenen aan het zoge naamde „Eng-tracé"? 5. Indien u vraag 4 bevestigd moet be antwoorden had u zich dan niet van dit standpunt op de hoogte kunnen stellen of redelijkerwijs op de hoogte moeten zijn? 6. Is het u bekend, dat in november 1962 verscheidene ingezetenen van Soest van diverse richtingen bezwaarschriften heb ben ingediend bij de Kroon tegen het zogenaamde „Eng-tracé", opgenomen in het provinciale streekplan Utrechtse Heu velrug, en dat deze bezwaarschriften nog niet zijn behandeld door de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, zodat dit administratieve rechtsgeding nog volkomen sub judice is? Indien u het onder 6 vermelde bekend is, acht u het dan niet hoogst ongebruike lijk om hangende dat administratieve rechtsgeschil uwerzijds door een pers conferentie over dat punt, te pogen de publieke opinie en dus ook voormelde Afdeling van de Raad van State en H. M. de Koningin, in deze te trachten te be ïnvloeden? Resumerende moet ik constateren dat u met voorbij gaan van het College van Burgemeester en Wethouders der Ge meente Baarn, de Directie van Rijkswa terstaat en de Directie van de Provinciale Waterstaat in deze de zaken van de Ge meente Soest niet op de juiste wijze heeft behandeld en dat u ten opzichte van de Raad van de Gemeente Soest niet de nodige égards in acht genomen heeft en op grond van deze feiten de Gemeente Soest geen dienst bewezen heeft. Veel beter verging het de zwarte pieten bij hun heer en meester, die achter het jachthoorn- en tamboerskorps van Brons- werk bij het gemeentehuis arriveerden. Daar sprak de burgemeester de hoge gast toe. Hij verwelkomde hem en sprak er zijn vreugde over uit dat hij ook dit jaar Soest niet vergeten had. De Sint dankte voor de hartelijke ont vangst. Hij sprak zijn bewondering uit over de vooruitgang in Soest op velerlei gebied. Hij beloofde de jeugd tot negen jaar kindervoorstellingen die op 25 no vember en 2 december gegeven zullen worden in de zaal van Eemland en de oudere jeugd voorstellingen in het City theater op 25 november, 28 november en 2 december. Op 7 december zal er in het St. Josephgebouw een tienerbal gegeven worden. Hij sprak de wens uit dat de kinderen zijn verjaardag met veel genoe gen zullen vieren en dat iedereen reden tot blijdschap zal hebben. Nadat de Sint aan de leden van het col lege van B. en W. een geschenk overhan digd had vervolgde hij zijn tocht door Soest. Bij het bustation Soest-Zuid nam P.V.O. de taak van het Amersfoortse korps over. Schipper J B. voer met zijn schip van 268 ton in de richting Amersfoort. Bij de Kleine Melm kreeg hij moeilijkheden met de schroef van het schip, dat naar de kant afdreef en de pont van de Hoog landse inwoner W. v. d. H, ramde De pont raakte lek. Donderdagavond 26 november houdt de handbalvereniging B.D.C. de jaarverga dering in café De Viersprong. Er worden jaarverslagen uitgebracht en er is bestuursverkiezing. De heer N. L. Pouw, die gedurende 13 jaar de leiding van de vereniging had, en die thans voorzitter en secretaris is, stelt zich niet herkiesbaar. Eén straal van de nevelspuit was vol doende om vrijdagmiddag een brandje in Soestdijk te blussen. Het was ontstaan in de draaierij-spuiterij van de heer v. d. B. aan de Beetzlaan, waar een stof zuiger, die aan de wand van de werk plaats hing, in brand geraakt was. Dat was gebeurd tijdens het afbranden van verf die eraan vastgekoekt was. Aan vankelijk liet zich de brand ernstig aanzien, maar de vlammen richtten wei nig schade aan. Zaterdag reed een aanhanger, bestuurd door E. P., op de Koninginnelaan in de richting van de Biltseweg. De aanhanger raakte los, reed het trottoir op en botste tegen de winkel Koninginnelaan 38 Twee grote ruiten sneuvelden en de pui werd ontzet. Wie op de markt bonnen gekregen heeft in het kader van de St. Nicolaasactie, die kan deze op donderdag 26 november tot 1 uur in de bus op de markt deponeren en op donderdag 3 december tot half elf. Om half twaalf vindt de trekking plaats. De eerste prijs is een wasmachine, de tweede een kinderfietsje, de derde een kinderskelter, de vierde een electrische trein. Verder zijn er onder meer dekens, poppen, lappen stof en kleding als prij zen. In de micro-korfbalcompetitie te Utrecht heeft het aspiranten A-team van de vereniging „De Meteoren" met 1-1 gelijk gespeeld. Ineke Timmer maakte het Soes ter doelpunt. Een ander aspirantenteam won met 1-0. Ralleke Zimmermann scoorde. Het tweede team speelde drie wedstrij den en verloor respectievelijk met 0-1, 1-2 en 2-3. Piet van Rouwendaal en Wim Wamsteeker scoorden. De junioren speelden op eigen terrein tegen Olympia en verloren met 0-13. Het derde team speelde tegen Hilversum 2 en verloor met 1-5. In „De Bosvijver" heeft prof. dr. Garmt Stuiveling gesproken over de schrijver Simon Vestdijk, de man die opnieuw voorgedragen is voor de Nobelprijs en deze weer niet gekregen heeft. Prof. Stui veling sprak voor het Departement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Simon Vestdijk is naar de mening van de heer Stuiveling een uniek schrijver omdat hij zich bezig gehouden heeft met alle onderdelen van de literatuur, behal ve het schrijven voor toneel. Het schrij ven van Vestdijk is echter een vlucht, omdat hij niet leven kan zoals u en ik en het waarschijnlijk ook niet durft. Dit verklaart het feit dat hij nagenoeg als een kluizenaar leeft. Deze vlucht is ech ter bijzonder creatief en al „vluchtend" toont Vestdijk steeds weer dat hij een fenomeen is. Acht genres van de litera tuur heeft hij beoefend en in elk genre heeft hij iets bijzonders gepresteerd. Opvallend zijn in het bijzonder de Anton Wachter-romans van Vestdijk, waarin hij schrijft over zijn jeugd. Die is niet ge makkelijk geweest en steeds ontmoet men de niet direct gestelde vraag „Wat is er in mij waardoor ik anders ben dan anderen?" Hij wil de gedachten aan de jeugd kwijt, hij wil met die jeugd afre kenen, maar de herinnering eraan ook vereeuwigen. Prof. Stuiveling had niet alleen lof voor de man in Doorn, die hij om zijn rancunes vergeleek met Jan Cremer, wiens „Ik Jan Cremer" in deze tijd evenveel opzien baart als „Meneer Vissers Hellevaart" van Vestdijk dertig jaar geleden. Deze kritiek werd geuit met de duidelijke zin „Vestdijk kan wel schrijven, maar niet schrappen. Hij mist zelfkritiek". Om deze reden vormen de novellen van Vestdijk naar de mening van prof. Stuiveling zijn beste werk. Zich afvragend hoe het komt dat Vest dijk nog steeds niet in aanmerking geko men is voor de Nobelprijs gaf prof. Stui veling als zijn mening dat hij voor ons weliswaar een fenomeen is maar voor niet-Nederlanders deel uitmaakt van hen die de West-Europese literatuur vormen. Hij is opgenomen in internationaal kli maat en daardoor is veel van het unieke voor een buitenlander niet waar te ne men. „Het vijfde zegel" was de eerste histori sche roman van Simon Vestdijk. Meer historische romans volgden en wie ze met aandacht leest komt tot de ont dekking dat de historie voor Vestdijk in spirerend werkt door de ervaringen van het heden. Hij schreef kort voor de oor log „De nadagen van Pilatus", waarin hij als het ware visionair op Hitier wees. In „Ierse nachten" treft men paralellen tussen het Ierland van de vorige eeuw en West-Europa in oorlogstijd. Prof. Stuiveling las enige gedichten van Vestdijk en besprak deze. Alles wat Vest dijk later in zijn romans gezegd heeft is in zijn gedichten aangeduid. In die romans geeft hij zijn visie op conflict situaties die zich steeds herhalen. „Vestdijk is voordurend aan het boren in zichzelf en in ons om het probleem van de mens en de menselijke creativiteit op te lossen. Dat probleem is waarschijn lijk onoplosbaar, maar het is verheu gend dat Vestdijk dit blijft doen, want het levert ons werk van betekenis op", aldus prof. Stuiveling. Van de Soester hockeyteams speelden slechts dames 3 en heren 3. De dames wonnen met 5-1 van Amersfoort 4 en de heren verloren met 0-5 van Schaer- weijde 5. Met de vereniging Kerkebuurt houdt de toneelvereniging Ons Genoegen de strijd tegen de televisie goed vol. Dat is zater dagavond weer in het St. Josephgebouw gebleken waar vrij veel belangstelling voor de opvoering van „De terugkeer van Jennifer Harris" was. Het was Jammer dat een deel van het publiek tijdens het eerste en tweede bedrijf nogal rumoerig was. Het stuk is een thriller, waarin een oude man vermoord wordt. In dezelfde woning waarin de man ver moord is wonen Harry Hooper (W. van Daselaar) en zijn vrouw (mevr. Saar- loos) als huisbewaarders. Zij kunnen de moord begaan hebben. Twee zonderlinge vrijgezellen (L. Wortel en Th. Saarloos) erven het huis. Het zijn een paar vreem de mannetjes, maar voorlopig komt nie mand op het idee dat één van hen het wel eens gedaan kan hebben. Dan verschijnt Jennifer Harris (mevr. S. Wehman-Praag) ten tonele en zij zorgt ervoor dat het onderzoek steviger ter hand genomen wordt. Joh. Davis (M. ter Hoeven, tevens regisseur) brengt tenslotte aan het licht dat James Sawles, (de heer Saarloos), de moordenaar is. Tot het einde blijft de spanning echter ge handhaafd. De andere rollen waren in handen van de heren G. Klarenbeek en G. Veldhuizen. Verschijnt Iedere dinsdag en vrij dag. GIRO 126156 Ik ben een leek op velerlei gebied, dus schrijven zonder geremd te worden door deskundigheid ligt me wel. Dat heeft natuurlijk grote nadelen, maar misschien ook het voordeel dat je zo schrijvend ongeveer in de trant schrijft van hen die heel veel dingen met klem zeggen zonder door deskundigheid geremd te worden. Ik weet niets van de medische weten schap en als ik ergens in mijn onderli chaam iets voel wat me niet zint dan weet ik helemaal niet of het om de milt, de lever, de galblaas of wat dan ook gaat. Misschien is dat wel prettig voor een dokter, zoals het ook prettig is voor een garagehouder als hij te maken heft met klanten die het verschil tussen een accu en een bougie niet goed weten, en die er niet aan denken hun vrije zater dag aan sleutelen te besteden. Een dokter vind ik een hele knappe man, juist omdat ik zelf van die hele materie niets weet, maar ik heb wel eens de indruk dat artsen nog altijd teveel in een ivoren toren huizen. Ze zeggen als maar niets als gr iets ernstigs aan de hand is en ik geloof dat dit in vele gevallen niet nodig is. Zou het in meerdere gevallen niet ge wenst zijn dat de dokter uit zijn ivoren toren stapte om rustig te vertellen dat het afgelopen is met „zeg maar ja tegen het leven"? Ik kom niet alleen op die gedachte, want een huisarts in Twente heeft ge zegd dat hij helemaal niet gesteld is op dat sussen. Naar zijn mening is het in veel gevallen veel juister een patiënt te zeggen wat hij heeft, hoe het erbij staat en wat zijn ziekte voor gevolgen kan hebben. Niet in alle gevallen natuurlijk, maar naar zijn mening is het helemaal niet nodig dat artsen nagenoeg altijd geheimzinnig doen. Gewoon vertellen wat er aan de hand is lijkt hem veel beter. Mij ook. KANTMAN. In de tweede trekking van de genum merde couranten van de Winkeliersver eniging „Soest" is de prijs, een electrische deken, gevallen op no. 1124. Deze kan, onder overlegging van de cou rant met dit nummer, worden afgehaald aan het secretariaat Torenstraat 2D. De voor de eerste trekking beschikbaar gestelde transistor radio is gewonnen door G. van de Akker, Dalweg 157, Soest. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat de Burgemeester deze week zijn we kelijkse spreekuur niet zal houden op woensdag doch op donderdag, te 11 uur. De eerste trekking van de St. Nicolaas- bonnenactie der Soester Winkeliersver eniging heeft gisteravond in het politie bureau plaats gevonden. De uitslag was: vijfdaagse reis naar Parijs voor twee personen: J. Altena, Wieksloterweg 37c; vijfdaagse reis naar Parijs voor 1 per soon: mevr. Achthoven, Verbindingsweg 10, Baarn; avondje Snip en Snap voor 2 pers.: fam. Maassen. Korte Hartweg 4: Blommesteijn, Burg. Grothestraat 22; B. Hagen, Henriette Blaekweg 6; N. v. d. Bremer, Korte Melmweg 15; Lamers, Soesterbergsestraat 6. Fruitschaal: K. Levinga, Waldeck Pyr- montlaan 10. Heins, Schoutenkampweg 17. Tjerks, Heideweg 33; Kempers, Pr. Bernhardlaan 39; J. H. van Breukelen, Regentesselaan 4. Banketletter: W. Verhoeven, Braamweg 94; Higler, Heideweg 78; J. H. Buiten dijk, Lange Brinkweg 54; Mej. E. Boere- ma, Aagje Dekenlaan 7, H. v. d. Heuvel, Waldeck Pyrmontlaan 67; J. M. Koester, Troelstrastraat 70; B. Kaats, Paulus Potterlaan 24; Kools, Beetzlaan 133; B. Smit, Burgemeester Grothestraat 28; J. v. d. Perk, Birkstraat 44. Zij die een reis naar Parijs of een be zoek aan een Snip en Snapavond wonnen krijgen na 7 december nadere bijzonder heden. De overigen ontvangen hun prijs op 5 december thuis. KLEUTERONDERWIJS Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in artikel 54 van de Kleuteronderwijswet, dat de raad van die gemeente in zijn vergade ring van 18 november 1964 medewerking heeft verleend als bedoeld in artikel 50 van die wet ten aanzien van het verzoek van het bestuur van de Oi. Vrouwe Stichting te Amersfoort om het speello kaal in de onder dat bestuur staande school aan de Ericaweg, alhier, in te richten tot speel-werklokaaL Soest, 24 november 1964. Italië is in rep en roer „De Frêle onde dame", waar mee de Italianen de scheve toren van Pisa aanduiden, staat volgens ingewijden op instorten. Voorlopig staat de wit-marmeren toren nog overeind, maar voor hoe lang nog

Soester Courant | 1964 | | pagina 1