Ook zij zijn Canadezen TrO m en wonen al in modern verwarmde huizen Maison Termonde zs TWEEDE BLAD Krabbels van Knelis De avonturen van Gertjan en Maartje. De Eskimo's van Canada op weg van het stenen tijdperk naar de atoomeeuw OPTIEK .Hoeden - Mutsen - Shawls V' en Handschoenen. -n-.-VVa - BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool Olympia dames wonnen van Panters B.D.C.-handbal Hees won met 4-1 Eerste Soester Begrafenis-Onderneming BURGERLIJKE STAND Het wordt weer winter en dat heeft in het gebied van de North-West-Territories van Canada, het barre gebied rond de poolcirkel een aparte betekenis. De win ter is hier veel strenger dan in Neder land, maar dat neemt toch niet weg, dat de mensen hier heel gewoon en heel nor maal leven. Velen verwachten dit niet in het noordelijke Canadese gebied, het land van de Fskimo's. ongeveer 11.000 personen. Zij hebben de zelfde sociale rechten als alle andere Canadezen, zoals ouderdomspensioen en bijstand aan zieken, invaliden en hun familie. Een economie gebaseerd op Jacht en vis serij alleen, heeft een zwakke basis. Om deze primitieve mensen te helpen zich wat op te werken tot een normaal be schaafd niveau zijn er momenteel grote Steeds minder iglo's worden gebouwd. Men moet niet denken dat het leven in de noordelijke gebieden primitiever is dan dat in het zuiden. Het leven in Forth Smith, Yellowknife, Frobischer Bay en Univik verschilt vrijwel niet van dat in de nieuwe steden in het zuiden. Er zijn goede huizen, scholen, ziekenhuizen, bi bliotheken en een actief verenigingsleven, terwijl de prima verbindingen via de radio, de post en de vliegdiensten er veel toe bijdragen de mensen gemakkelijker met elkaar in contact te brengen. Er zijn geen plaggenhutten meer, maar wel ziet men er nog tenten en sneeuw- hutten want veel van de ouderen verkie- LEESGLAZEN LOUPEN MICROSCOPEN VERREKIJKERS TONEELKIJKERS BAROMETERS THERMOMETERS FIJNE STAALWAREN Burg. Grothestraat 8 - Soestdijk Telefoon 3859 Deelnemer St. Nic. bonnenaktie. zen nog steeds hun conservatieve wonin gen en het leven van jagen en vissen boven al dat moderne gedoe. In echte huizen. Het grootste deel van de bevolking is in middels ondergebracht in permanente woningen, waardoor het zwervende be staan aan banden is gelegd. Men heeft huizen nodig die door alle Eskimo's, on geacht of ze in loondienst zijn, of nog op het land wonen, gekocht en verwarmd kunnen worden. Voor mensen m'ét smaak BuGrqthestraat 36 - Telef3332 Drie honderd geprefabriceerde kleine wo ningen zijn de laatste tijd al naar de arctische gebieden overgebracht. Veel Es kimo's hebben hun huizen zelf opgebouwd en het grootste deel van de mensen die in loondienst zijn, hebben ze al afbetaald ook. De zelfstandigen maken graag ge bruik van de mogelijkheid om tien jaar over de afbetaling te doen. Ook deze woningbouw is een onderdeel van het grote ontwikkelingsplan dat mo menteel wordt uitgevoerd. De kosten van zo'n huis bedragen ongeveer 2000 Cana dese dollars, waarvan de overheid er 1000 als subsidie betaalt. Voor die Es kimo's die geen huis kunnen betalen, bouwt de overheid grote gemeenschappe lijke behuizingen. Bestuur. Het beheren van dit barre poolgebied is een moeilijke zaak. Er leeft een betrek kelijk kleine bevolking op een enorm gebied van zo'n 900.000 vierkante mijl, een bevolking die zich in leven houdt met jagen en vissen en daarbij nogal van domicilie verandert. Zo'n trekkende bevolking is een probleem voor de ad ministrateurs, politiemannen, onderwij zers, medici, verpleegsters, missionarissen, handelaren, en allen die verder op de een of andere manier met hen te maken hebben. De eskimobevolking in de noord westelijke gebieden van Quebec omvat ontwikkelingsprogramma's ter hand ge nomen, die zich uitstrekken over gebieden als opvoeding, gezondheidszorg en ont wikkeling van hulpbronnen. Het minis- terie voor de noordelijke gebieden en na tionale hulpbronnen heeft hierbij de lei ding. Voor de gezondheidszorg is er het ministerie van volksgezondheid. The Roy- al Canadian Mounted Police heeft de po litietaak en verschillende van deze man nen doen nu dienst als gouvernements ambtenaren. Gezondheidszorg. Langzaam maar zeker begint het volk een zekere immuniteit te verkrijgen tegen de ziekten die de blanken daar eerder hebben gebracht. De tuberculose is nog niet geheel verdwenen, maar er komen steeds minder gevallen voor. In het noordwestelijk gebied stierven slechts 6 Eskimo's aan deze ziekte in 1960. Men heeft momenteel 't cijfer weten terug te brengen tot 76 gevallen per 100.000 inwo ners, terwijl dit cijfer voor geheel Ca nada 4,7 per 100.000 zielen bedraagt. Nog altijd een hoog cijfer voor het eski- mogebied, maar toch al heel wat lager dan het enige tijd geleden lag. De kindersterfte van kinderen tot 1 jaar bedraagt de helft van de totale sterfte onder de Eskimo's. Van deze kinderen sterft weer de helft binnen één maand. Maar ook wat de kindersterfte betreft is er vooruitgang te constateren. Stierven er in 1953 nog 252 van de 1000 levend geborenen binnen een jaar, in 1960 was dit cijfer gezakt tot 211 per 1000. C/I w ca GedlpL A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht Tussen de 400 en 500 personen per jaar verblijven in een ziekenhuis. Voordat een patiënt hieruit wordt ontslagen, wordt er 'n grondige studie gemaakt van zijn hui selijke en sociale omstandigheden. Spe ciale medisch-sociale werkers zijn het die in de ziekenhuizen contact met de pa tiënten opnemen en de relatie met hun familie onderhouden, door wederzijds "er- slag van de gebeurtenissen uit te bren gen, brieven en telegrammen te verzen den en foto's uit te wisselen. Medische patrouilles maken gedurende het gehele jaar inspectietochten per vliegtuig door het uitgestrekte gebied. Aan elke groep is een sociaal helper verbonden, die contact opneemt met families, waarvan de kost winner in een ziekenhuis wordt ver pleegd. Er zijn in het gehele gebied zo'n 14 ziekenhuizen en 12 verpleegin richtingen. In betrekking! Eskimo's werken nu in verschillende be trekkingen. Zij werken als helpers in dienst van de overheid, voor verschil lende departementen en voor particuliere ondernemingen. Geschoolden werken als specialisten en wel als vaklui mijnwer kers, timmerlieden, monteurs, tractorbe stuurders, winkelbedienden enzovoort. Vrouwen werken als tolken, serveersters, assistent-verpleegsters, kantoorbedienden en stewardessen op de vliegtuigen. In 1960 werd de eerste Eskimo tot gees telijke in de Anglicaanse kerk gewijd, een ander kreeg de leiding over een centrum van invalide Eskimo's en weer een ander werd omroeper bij de nieuwe noordelijke dienst van de Canadian Broadcasting Corp. Dit alles neemt echter niet weg, dat nog steeds driekwart van dit volkje buiten de bevolkingscentra leeft en tracht de traditie van zijn voorvaderen voort te zetten door te leven van jagen en vissen. In een goede wedstrijd tegen het Vee- nendaalse Panters hebben de dames van het eerste team van Olympia een dui delijke overwinning behaald. Hoewel de dames niet in de sterkste formatie in het veld kwamen gaven zij toch van meet af aan de toon aan. Zij namen in de eerste set direct duidelijk de leiding en liepen uit tot 12-7. Toch wisten de Veenendaalse dames terug te komen en met enkele goed geplaatste smashes wisten zij de eerste set in hun oordeel af te sluiten. In de volgende sets was het Olympia dat de wedstrijd volkomen beheerste. Uitstekend werk vooral van Henny Berkhof bracht de Panters in grote moeilijkheden. Zowel aan het net als in de verdediging was zij de grote uitblinkster. Met 15-7 en 15-9 werden de tweede en derde set ge wonnen. Ook in de vierde set liepen de Soester dames met grote regelmaat naar 14-7, door middel van uitstekende aan vallen. Deze set bracht tevens een anti climax want terwijl Olympia zich con centreerde op het maken van het laatste punt wisselde de Veenendaalse coach op een verkeerde speelster en de scheids rechter gaf de Panters daarvoor een strafpunt, waardoor Olympia met 3-1 won. Ook het derde dames team wist de lang niet gemakkelijke wedstrijd tegen Vlos 4 in winst om te zetten. Met duide lijke cijfers klopten zij de Amersfoortse meisjes met 3-0. Vooral het onderhands verdedigen was bij de Soester dames bij zonder goed. Het tweede damesteam behaalde tegen de Vios reserves een enigszins teleur stellend resultaat. Zij speelden met 2-2 gelijk. De wedstrijd had met iets meer overleg en taktiek zeker in winst kunnen eindigen. Maar vooral de laatste set werd bijzonder slordig gespeeld, waarvan de Vios-dames dankbaar profiteerden. De setstanden van Vios 2-Olympia 2 wa ren 15-13, 5-15, 8-15 en 16-14. Het eerste herenteam van Olympia heeft het tegen het Amersfoortse Vios niet tot winst kunnen brengen. Met 3-1 moesten zij in de Keistedelingen hun meerderen erkennen. Hoewel de ploeg zeer goede momenten had miste men de kracht om VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 24 NOVEMBER 1964 Steeds meer maken de Eskimo's kennis met de produkten der moderne beschaving. En naar school! Voor dit nog landelijk levende deel van de eskimobevolking is de schoolopleiding van hun kinderen van het allergrootse belang, aangezien dit de enige moge lijkheid voor de komende generatie is, om in een moderne wereld te leven en mee te kunnen komen Er zijn in het noordelijk gebied 53 scholen, met totaal 240 onderwijzers en op die scholen volgen ongeveer 2000 eskimokinderen onderwijs. Bij verschillende scholen zijn internaten gebouwd. Aan het eind van augustus brengen de ouders die nog een zwervend bestaan leiden, hun kinderen naar be paalde verzamelpunten, waar ze door vliegtuigen worden opgehaald en naar de internaten worden gebracht. Daar blijven ze gedurende de jaarlijkse school periode om later voor de vakantie weer naar hun ouders te worden gebracht. Voor de Eskimo's die in de bevolkings centra leven is 't schoolgaan der kinde ren natuurlijk geen probleem. Ook volwassenen volgen graag het on derwijs, zeker wanneer ze nog niet kun nen lezen of schrijven. Op deze wijze wordt getracht deze zielen op een hoger intellectueel niveau te brengen. Momen teel bestaan er ook plannen om t.z.t. mid delbare scholen in het noordelijk gebied te stichten en eskimokinderen in staat te stellen een universitaire opleiding te volgen. Maar dat is nog toekomstmuziek. op beslissende momenten te scoren. Olympia verloor met 3-1, de setstanden waren 15-9, 7-15, 15-13 en 15-13. Het vierde herenteam won ook de tweede wedstrijd van deze competitie met groot machtsvertoon. Ditmaal was het vijfde team van Spirit het slachtoffer. De nog steeds gevaarlijke smashes van veteraar! Hessel de Zoete lieten de Spirit heren keer op keer mistasten. Met 3-0 (7-15, 4-15, 9-15) haalden zij de volle winst binnen. Teams van de handbalvereniging B.D.C. speelden negen wedstrijden. De dames aspiranten verloren met 2-3 van Leusden. De dames-senioren, voor het eerst na lange tijd compleet wonnen met 4-1 van Oranje. Het tweede asprantenteam van de dames verloor met 3-4 van U.D. 2 en de heren-senioren wonnen met liefst 23-0 van Oranje 2. De heren-aspiranten won nen met 5-0 van Oranje. Deze wedstrij den werden in de Bernhardhal te Utrecht gespeeld. In de nieuwe Sporthal te Amersfoort verloren de dames-junioren met 4-5 van Sportvereniging Achterveld. De dames aspiranten wonnen met 3-1 van Fidelitas en de heren-junioren speelden met 7-7 gelijk tegen Limvio. In de Expohal te Hilversum verloor het tweede herenteam met 7-8 van B H.C. 3. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak fienanzieneel net zo makkelek zou wille leeve as de gemeente. Jonges, jonges, wat zou die Knelis 't dan makkelijk hebben. Die gaf maor uut, ok as 't heul geen zin had, net as hiit die sente veur dat duure plan, dat emaok mos worre om ongs te late weete hoe die weg over, deur en in de Eng gaot worre. Meraokels zo fing is dat veur mekaor. 't Verkeer hier en daor zomaor ongder de grongd of 't niks kos. Die weg op pe pier laote zette kostte 'n smak sente, maor die weg eiges netuurlek nog veul meer. Veur ming hadde de manne van de ge meente dat nie hoeve te doen en veur Waoterstaot ok nie, hek eleeze, waant die hebbe al ezeid da zullie me zalle mee- werke an die weg. Dat ikke nie meewerk zal de gemeente nie kenne schele, maor of d'r veul van die weg terech komp as Waoterstaot zeit dattie d'r niks van wil weete da geleuf ikke nie. Dan binne al die sente veur niks uutte- geeve en dan gaot t net as toeng mit 't raodhuus datter zou komme. Veul sente veur planne maoke, maor 'n raodhuus kompter nie. Nee, zo makkelek as de gemeente zien sente uutgeef ken ikke 't nie doen. Wijje geleuve dak dan heul gauw de bietebrug op zou gaon? 2IEKENFONDSL VEHANC1EB Hees speelde zaterdag een uitwedstrijd tegen Radiostad die met 4-1 gewonnen werd. Sakkers maakte drie doelpunten. Voor Jekel, Budding en Blom speelden invallers mee en Hop was weer eens van de partij. Na de rust kwam hij in bot sing met de Radiostadspeler J. v. d. Broek, die een enkel brak. De wedstrijd werd een half uur gestaakt. Reeds na vijf minuten werd keeper Muis verrast door een schot waarvan hij dacht dat het een voorzet was. Kort daarna nam De Bree een corner op links en Sakkers scoorde. Na 20 mmuten zette Sakkers voor en Bosman bracht de stand op 2-1. Tien minuten later scoorde Sak kers opnieuw uit een voorzet van De Bree. In de tweede helft besloot Sakkers een soloactie met een doelpunt en bracht daarmee de stand op 4-1. O, wat had Nascar een moeite om uit z'n stoel te komen. Barend duwde uit alle macht en eindelijk stond hij zuchtend op zijn beide benen. Zijn knieën knikten en vermoeid riep hij uit: „Laat me toch weer slapen, mijn voet wordt zo koud". „Nee nee", moedigde Wiekebol hem aan. „Nascar Is niet moe, Nascar moet zelf zijn schoen aantrekken". Dat kan ik toch niet". „O Wiekebol help me, help me". Wiekebol heeft toch een knobbelneus, daarom kan ik niet helpen. Nascar heeft zelf gezegd, dat Wiekebol zo dom is, omdat hij zo'n grote neus heeft", plaagde hij Nascar, die wanhopige pogingen deed om zijn veter vast te maken. Na veel zuchten en steunen gelukte het hem toch en triomfantelijk keek hij hen aan. „Het ging best", lachte hij, „ik heb het helemaal alleen gedaan, nietwaar?" „Goed zo, Nascar", prees Maartje en ze klapte in haar handjes, „je leert het heus wel!" Dlr. H. W. Velllnga Korte Brlnkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBOREN: Irma Janetta, dochter van J. A. Reulen en C. van Lambalgen, Dalweg 163. Angelico Mario, zoon van M. J. van den Broek en A. A. Karssen, Bos straat 90. Sandra Cornelia, dochter van J. J. C. Kok en M. E. J. Meijn, Margrietlaan 6. Randolf Winfried Wolfram, zoon van R. Korf en B. J. Ke telaar, Prof. Lorentzlaan 33. Hermiene Janette Isabelle, dochter van J. P. C. Veldhuizen en G. J. van Duinkerken, Nachtegaalweg 10. Jan Willem Bert, zoon van M. J. van Es en M. A. J. Kapel, Anna Paulownalaan 6. Ronald, zoon van A. Berg en M. P. van der Veer, rans Halslaan 19. Robert Theodorus Johannes, zoon van A Pol en A. C. E. van Klink, Van Goyenlaan 210. Maria Gerarda Antoniana, dochter van A. Th. Frans Halslaan 19. Robert Theodorus Dalweg 121. ONDERTROUWD: Dirk de Groot, Chur Zwitserland en Elizabeth Roos, Lange Brinkweg 13. Arend Huizen, Soester- bergsestraat 133 en Maria Jacoba Smits, KI. Engendaalweg 4. Evert Grift, Vin- kenweg 9 en Janny Wouterina Berkhof, Koningsweg 17. GEHUWD: Wilhelmus van den Heuvel, Insingerstraat 9 en Pieternella Silvia Clasina Corveleijn. Hillegomstraat 3hs, Amsterdam. Hendrik Cornelis Malle- koote, Lansinkweg 30, Hengelo (O.) en Jansje Kenemans, Prins Bernhardlaan 13. Jan Raymond Gaston Steffens, Parklaan 37 en Mathilde Louise van Niel, Olijkeweg 3. Willem de Waard, Ram straat 47, Utrecht en Henriëtte Elisabeth Catharina Swart. Dolderseweg 164, Zeist. OVERLEDEN: Elizabeth Janneke Bril, oud 65 jaar, weduwe van S. Brouwer, Ir. Menkolaan 57. Jan Gorter, oud 69 jaar, gehuwd met A. M. Martin, Vondel laan 3.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5