J. HOPPENBROUWERS Soestdijk Aifos Bronchi letten Voor uw BRUIDSREPORTAGE Van Dam's Schoenen KONING OF GEEN KONING GOUDEN RINGEN MET STEEN Wdtijdgoedr^ TWEEDE BLAD V.V.V.-nieuws. WASSERIJ GELRIA EDE Zonder commentaar. Officiële mededelingen. Uw recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar". Kerst- en Nieuwjaarskaarten Klassemerken HORLOGES J. TH. VOSKUILEN Spanjaarden gedesinteresseerd in Franeo's opvolging Ga NnnitSP'JKER Yanaf f 135.- Winkels langer geopend Soester Natuurbad Geslaagd Sociale Dienst Kerkconcert. POXTIAY REMOVA ZENTRA liOHLOGEBANDEN VAN DE MODERNE Héél hun leven gezonde, voeten, door Bittere ernst achter een vriendelijke fa- cade. Een voorgrond van kustlijnen vol edele zwier, van warme baaien en de geur van rozemarijn. Maar in de dorpen, en kele kilometers van de kust gelegen, komen afzichtelijke haarden van armoede voor. Tegenstellingen en inkonsekwenties, daar is het land van generaal Franco vol van. Toch is de gemiddelde Spanjaard niet ongelukkiger dan de gemiddelde West- europese burger. Hij is ver verwijderd van de zakengeest, die onze menselijke relaties doordrenkt. Hij staat dichter bij. de bronnen van het leven. Hij benadert het leven minder materialistisch dan wij. De politiek interesseert de Spanjaard evenmin erg Nu bij Franco de jaartjes gaan tellen en niemand weet wie hem zal opvolgen, zou men veronderstellen dat dit in alle delen van Spanje hét on derwerp van gesprek zou zijn Dat is niet het geval Er bestaat een massale onverschilligheid voor Franco's opvolging en men loopt er evenmin warm voor het koningschap. Hoestdrqnk in tobletvorm. 95ct Geest van Don Quicliotte. Majesteitelijke kathedralen en monumen tale paleizen trekken jaarlijks duizenden toeristen. Men vindt er de gehele glorie van de Spaanse geest in terug als een thans ietwat vergeeld blad uit de geschie denis van het oude Spanje. Vrijwel nergens hebben historische ar gumenten zulk een taai leven als hier. Het heden wordt er beoordeeld uit een glorieus verleden. Oud zijn de dansen, gezangen en gebouwen, waarvan Spanje vol staat. Maar het volk gebruikt ze nog met de zelfde intensiteit als eeuwen ge leden. Het verleden is hier geen herin nering, maar werkelijkheid. Maar het trotse machtige Spanje van weleer, waaraan zoveel tradities zijn ont leend, bestaat niet meer. Het valt moei lijk de Spanjaarden hiervan te overtui gen. Want achter de hoge toppen van de Pyreneeën leeft nog de grote, gloeiende trots, die door de eeuwen heen het Spaanse volkskarakter bepaalde. Het is deze trots, die Spanjes aanslui ting bij de rest van Europa bemoeilijkt. Ook Spanje kent zijn pioniers, die aan dringen op een dergelijke aansluiting. Maar deze nieuwlichters hebben de wind niet in de zeilen. Sommige Spanjaarden dromen vari een Vërenigid Europa, dat Onze collectie zowel voor dames als heren is uniek en voordelig in prijs. TEL.2982 5DESTERBERC5ÈSTR.2E zijn impulsen uit Madrid zal ontvangen. De geest van Don Quichotte waart nog steeds rond in dit land. Illusies verdrin gen hier gemakkelijk de werkelijkheid. Juan Carlos? Generaal Franco heeft de leeftijd der sterken bereikt. Hij zal binnen afzien bare tijd van het politiek toneel ver dwijnen. Wat er gebeurt als Franco weg is? Wie volgt hem op? Daarover wordt in het buitenland vaak meer gespeculeerd dan in Spanje zelf. Voelen de Spanjaarden voor het konings schap? Over het algemeen zijn ze hier noch voor noch bepaald tegen. Warm lopen voor een der vele kandidaten doen zij in elk geval niet. Juan Carlos, kleinzoon van Alphons XHI en echtgenoot van prinses Sophia van Griekenland, treedt de laatste tijd meer op de voorgrond. Beter gezegd: Franco laat hem op de voorgrond treden. Hij mag fabrieken, weldadigheidsinstellingen openen, wordt langer bij Franco op au diëntie ontvangen dan de andere kroon pretendenten enz. De monarchisten (te genstanders van de carlisten) steunen zijn troonaanspraken, maar erg populair bij de meerderheid der bevolking is hij ondertussen niet. Prinses Irene populair. En prins Hugo Carlos, of Don Carlos, zoals hij in Spanje wordt genoemd? Na tuurlijk zal de carlistenbeweging hem krachtig steunen, dat staat vast. Maar een sterke positie bij het volk bekleedt Carlos ook allerminst. Daartegenover staat dat prinses Irene in Spanje bijzon der populair is. Spreekt u maar eens over haar met de Spaanse dames! Als de vrouwen in Spanje het voor het zeggen hadden zou Irene's echtgenoot een goede kans op de koningstroon maken. Niet omdat hij, maar omdat zijn vrouw zo ge zien is. Haar huwelijk met de prins wordt hier algemeen als een groot, ro mantisch avontuur voorgesteld. Ongetwij feld had dit huwelijk sterk romantische trekken, maar deze werden door de Spaanse dames natuurlijk grif overdre ven in navolging van de grote dag- en weekbladen. Zijn huwelijk met de hier algemeen zeer geziene Nederlandse prinses heeft Carlos' positie daarom meer versterkt dat men in het ten aanzien van de wol en zijde, nieuw in gevoerd en ongevoerd, Poplin en flanel Wol en stretch Gezellig, vlot en kleur en dessin, sportief en modern, royale modellen ook extra lang warm v.a. 5.90 v.a. 14.95 v a. 15.90 v a. 2.95 v a 29.75 carlisten kritische en sceptische Neder land weten wil. Daar staat tegenover dat ook de meeste Spanjaarden zich reali seren, dat Carlos' rechten op de troon zeer aanvechtbaar zijn. Geen koningsschap. Er zijn ook Spanjaarden die hevig ge kant zijn tegen het koningsschap. Hier door, zo betogen zij, zou het land alleen maar in het verderf kunnen storten. Een dergelijke concrete mening hoorden wij slechts uit de mond van een enke ling. Het grootste deel der Spaanse be volking gelooft het echter wel. Van deze lauwheid kunnen extreme groeperingen als de socialisten en de communisten, die hier veelal ondergronds werken, ech ter gemakkelijk profiteren Men hoort hier dikwijls fluisteren over een grote smokkelhandel in wapenen, vooral uit Algerije in Egypte. Niet zonder bezorgdheid kan men daar om aan de toekomst van Spanje den ken. Welke krachtige figuur zal hier te gen een plotselinge uitbarsting van al- SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 27 NOVEMBER 1964 Ondanks de heerlijke zachte temperatuur nadert de decembermaand met de feest dagen en misschien met sneeuw en ijs. Denkt u aan de kaarten voor de Peter's Baan? Ze zijn bij ons verkrijgbaar. Wacht niet te lang met de aanschaf, straks zijn ze duurder! Misschien is zo'n abonnement] e een leuk „cadeautje erbij" voor Sinterklaas? U doet er de Jongere en oudere schaats- enthousiasten reuze plezier mee. We hebben nog wel een tip voor een kleine verrassing: denkt u eens aan een plattegrond van Amsterdam! Dit is een praktisch cadeau voor reizende vaders, verloofden of vriendjes. Wij kun nen u deze duidelijke plattegrond van de hofdstad warm aanbevelen, alsmede die van Den Haag, Utrecht, Rotterdam, de steden, waar de werkende mens zo vaak zijn weg moet vinden. Voor de wandelaars is er het aardige kaartje van Staatsbosbeheer Voetspoor nr. 9. U vindt het allemaal bij V.V.V Soest. U heeft er nog de tijd voor eer de oude bisschop verjaart, dus stapt u maar gauw bij ons binnen. Ter gelegenreid van de feesten van St. Nicolaas, Kerstmis en Nieuwjaar mogen de winkels in Soest en Soesterberg tot 9 uur geopend zijn vanaf morgen, zater dag 28 november tot en met vrijdag 4 december: van 20 tot en met 23 decem ber en op 31 december. Het bestuur van het Soester natuurbad heeft de begroting voor 1965 ingediend. Er wordt 'n nadelig saldo van 10.749, geraamd tegen 10.016,in 1964. De personeelskosten zijn voor het volgend jaar op 12.400,geraamd, het onder houd van de plantsoenen op 12.500, waterzuivering en verwarming op 4.450 gulden. Aan toegangsgelden is 33.000, meer geraamd. In de Ver. Staten, zijn vijf miljoen alcoholici, aldus een mededeling van de Amerikaanse minister van Volksgezond heid. Elk jaar komen er 200.000 bij. In ons land worden per jaar onge veer 178 miljoen Liter frisdranken ge dronken. Ditkomt neer op 890 miljoen flesjes van 0,2 liter. Per hoofd van de bevolking is dat 15,4 liter ofwel bijna 80 flesjes. Favoriet zijn dranken met si- naasappelsmaak, welke met 47 de hoogste plaats innemen. Leven is goed, opgewekt leven is beter. Opgewekt samenleven is het best. Wijsheid is weten wat ons te doen staat. Bekwaamheid is weten hoe we het moeten doen en deugd is het inder daad te doen. Leven is de kunst om te tekenen zon der vlak gum. Te Lubeck zou een schoonheidswed strijd worden gehouden, waarbij bepaald werd, dat de deelneemsters niet ouder mochten zijn dan 27 jaar. Het regende protesten van oudere dames, die betoog den, dat indertijd de Trojaanse oorlog werd uitgevochten cm e enr-ouw van :6 jaar. Ideaal voor uw vrije tijd v.a 25.50 Wasbaar en lcreukvrij enorme sortering v.a. 4.95 lerlei radikale elementen opgewassen zijn? Zal straks in de grote ontvangzaal van het Palacio Real, waaruit eens Spanjes laatste koning Alphons XIII overhaast moest vluchten, een nieuwe dictator gas ten ontvangen? Of zullen de enorme kris tallen luchters in de nabije toekomst weer een koninklijk hoofd beschijnen en de hoge spiegels de contouren van prinsessen en prinsen weerkaatsen? Hier over kan men slechts speculeren. Span- je's toekomst ligt nog in schemerduister gehuld! HINDERWET Onze plaatsgenoot, de heer Jacques Al ders, slaagde voor het diploma Electro technicus aan de H TS. Rens Rens te Hilversum. De beste merken moderne boorden va 15.90 Suède met wollen rug en mouwen v.a. 47.50 Lambswool. in diverse kleuren v.a. 24.50 VINDT U IN DE BEST GESORTEERDE ZfiRK Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente-se cretarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van: a. N V. Kat Emaille fabrieken. De Beau- fortlaan 24, Soestduinen, om een nieuwe, de gehele inrichting omvattende ver gunning, voor een inrichting tot het ver werken, fabricage en handel in metaal- warenkunststoffen en huishoudelijke ar tikelen, in het perceel De Beaufortlaan 24, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 3414. b N V. Total Nederland Aardolieproduk- ten, Blekerstraat 12 te Roterdam, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een benzine- en dieselolie-installatie in het perceel Eikenlaan 1, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie C, nr. 2380. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmakingen bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen dezer vergun ning in te brengen bij het gemeentebe stuur. Bovendien zullen op dinsdag 15 december a.s., des voormiddags, resp. te 10 en 10.30 uur, in het gemeentehuis openbare zit tingen worden gehouden, alwaar monde ling bezwaren worden ingebracht Soest, 27 november 1964. Torenstraat 6 Telefoon 3473 Wij verzorgen van uw eigen kleur- of zwartwitopnamen. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 Het nadelige saldo van de sociale dienst wordt voor 1965 op 374.000,geraamd. In 1964 was dit 295.350,De hogere kosten worden voornamelijk veroorzaakt door de stijging van de kosten van uit besteding van gebrekkigen en maatschap pelijk ongeschikten en door uitbesteding van kinderen. goud, edelstaal en doublé. De Nederlandse Cantorij heeft een con cert in de Oude Kerk gegeven. Maarten W. Kooij had de leiding. Het eerste werk dat uitgevoerd werd was het weinig bekende, maar bijzonder fraaie „Hooglied" van Leonhard Lechner (1606i. „Congratulamini nunc omnes", laten wij nu allen danken, is eveneens een werk uit de zeventiende eeuw. Het kwam beter tot zijn recht dan het eerste werk. Bijzonder fraai klonk het „Magnificat" voor koor en trombones van de Poolse componist Mikolaj Zielenski 11550-1615). Het werd voor de eerste maal in ons land uitgevoerd. Klaas Bolt, organist van de Grote Kerk in Haarlem en van de Cantorij, speelde op de van hem bekende bekwame wijze een werk van Cavazzone, waarna van Johann Sebastian Bach „Nun komm der Heiden Heiland" uitgevoerd werd. Opval lend was ook nu weer de bijzonder fraaie zang van de bas Rom Kalma. De andere solisten waren Maria v. d. Slikke, so praan, Ine Kooy, alt en Gerard de Vos, tenor. Er was goede belangstelling voor dit concert.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5