Gemeenteraadsvergadering Fred Schilder exposeert Minder Het oog gericht op de Verenigde Naties A. S. Westra beëdigd Spoedig bouw in Soesterveen Ongelukken Oplc ossing St. Nicolaas-Kruiswoordpuzzel Trekking St. Nieolaasactie Instuif R.K. Jong Soest VRIJDAG 4 DECEMBER 1964. SOESTERtÜC Abonn. p. kwart J 2.44 - per post 2.15. 43e JAARGANG No. 93. Verschijnt Iedere dlnsdaf en vrij dat. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT MA SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 De heer A. S. Westra is woensdagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering be ëdigd als raadslid voor de V.V.D.. Hij is opvolger van dokter J E. Brouwer, die enige tijd geleden bedankte omdat hij naar zijn mening niet in de gelegenheid was zijn werkzaamheden voor de ge meente zo te verrichten dat het op ver antwoorde wijze geschiedde. De VOORZITTER wenste de heer Westra geluk met zijn benoeming en deze dankte voor de vriendelijke woorden en sprak de wens uit dat er sprake zal kunnen zijn van een prettige samenwerking. Aan het einde van de vergadering gal hij blijk van zich niet de kaas van het brood te laten eten. De heer Hilhorst van de K.V.P., die iets tegen de heer Westra had gezegd, kreeg een ongezouten antwoord van het nieuwe raadslid. ..Als ik bij u in de leer moet dan zal ik het wel zeggen", aldus de heer Westra. De burgemeester is herbenoemd tot hoofd van de gemeente Soest. De heer HIL HORST wenstte hem als oudste raadslid geluk met deze herbenoeming. De raad kan hiermee gelukkig zijn. Hij sprak de wens uit dat in de toekomst op dezelfde prettige wijze samengewerkt zal kunnen worden als in het verleden. Burgemeester van Soest zijn is een zware taak, maar de heer Hilhorst gaf de verzekering dat de burgemeester steeds zal kunnen rekenen op de steun van de raadsleden. Deze dankte voor de vriendelijke woorden en gaf de verzekering dat het prettig is burgemeester te zijn in een gemeente met een raad waarmee zo goed samenge werkt kan worden. Er was een schrijven binnengekomen van de N.V. Coördinatiebouw, waarin de ver zekering gegeven werd dat de gebreken van de huizen op de Eng verholpen zul len worden door de N.V., zonder dat dit de gemeente iets kost. Dn D, J. p_ ORANJE van de V.VD. zou graag zien dat dit geprecieseerd wordt en dat duidelijk verklaard zal worden dat niet alleen de gebreken aan de gevels, maar ook de interne gebreken verholpen zullen worden. Het dichtmaken van de onderbouw om het opnieuw optreden van scheuring van de muren te verhelpen be hoeft beslist niet gratis gedaan te wor den, maar de heer Oranje ziet wel graag dat dit gedaan wordt nadat het in de gemeenteraad besproken is. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.VP.) antwoordde dat dit gebeuren zal. Met de N.V. Coördinatiebouw zal een nadere overeenkomst gemaakt worden betreffen de het herstel van de gebreken. Zowel de heer ORANJE (V.V.D.) als de heer BERKELBACH van der SPRENKEL (prot. chr.) noemden het schrijven van de Coördinatiebouw bevredigend. Vragen van de heer J. K DE BRUIN aan het college van B. en W„ welke wij reeds publiceerden, gaven de vragensteller aan leiding te zeggen dat B. en W. beter met rijkswaterstaat overleg hadden kun nen plegen voordat er een persconferen tie gehouden werd over de nieuwe rijks weg die mogelijk over de Eng komt. De heer ORANJE (V.V.D.) noemde het antwoord niets zeggend, 't Enige positie ve resultaat van de persconferentie acht te hij het feit dat er nu behoorlijk con tact schijnt te zijn met rijkswaterstaat. Het is echter niet juist dat dit lichaam, ae provinciale waterstaat en de gemeente O nee, je kunt het niet vermijden, Zó erg is Sint nou ook weer niet, Maar al die jongens en die meiden Ans komt nu ook al thuis met Piet, Dat kan maar niet zo verder gaan: Er wordt wat minder aan gedaan! Vanzelf, de pepernoten blijven En bij de koffie het banket. Maar al die chocoladeletters, Daar wordt het mes toch ingezet; Dus allemaal heel goed verstaan: Er wordt wat minder aan gedaan! Natuurlijk maken we wel pakjes, Dat hóórt zo, bij die goeie Sint,, Maar je moet goed begrijpen strakjes: Hij is tenslotte voor het kind! Wanneer we daar nou acht op slaan Wordt er door ons niet veel gedaan! Kijk, kléren is natuurlijk anders, Die koop Je tóch, al is 't niet nou, En na die lange warme zomer Komt er allicht wat extra kou; Maar verder geen gebraden haan: Er wordt wat minder aan gedaan! En strakjes, op de pakjesavond, Zo mooi precies op zaterdag, Als rijmpjes worden voorgelezen, De kamer schalt van schaterlacht Zegt pa, geveinsd en toch spontaan: Fijn, er is niet minder aan gedaan! JAAP MIJDERWIJK. Baarn niet uitgenodigd zijn voor de persconferentie. De heer Oranje citeerde dat de zienswijze van het college van B. en W. van weinig visie getuigde. Volgens een artikel in een dagblad moet. dit door de hoofdingenieur- directeur van rijkswaterstaat gezegd zijn tijdens 't intervieuw. De heer Oranje ver zocht het antwoord van de hoofdinge nieur-directeur van rijkswaterstaat op het schrijven van het college van B en W. bekend te maken. De heer DIJKSTRA (prot.chr.) vond het niet prettig dat steeds meer zaken van de gemeente in de pers komen voordat ze in een gemeenteraadsvergadering geweest zijn. Daarmee wordt de discussie, die in de raadszaal thuis hoort, naar buiten verplaatst. Dat geeft vaak een scheve in druk. De heer HILHORST (K.V.P.) sprak wei nig lovend over de draai die dr Oranje (V.V.D i naar zijn mening gemaakt heeft. Als wethouder was hij het er roerend mee eens dat de weg over de Eng de voorkeur verdient en nu is hij ineens verrukt van de weg „om de noord", terwijl hij deel uitgemaakt heeft van het college van B. en W. dat met suc ces een voorstel in de raad bracht be zwaar te maken tegen deze weg door de polders. Mevr. POLET (P.v.d.A.) vroeg of de 250 belanghebbenden, die aangeschreven zijn in verband met de mogelijkheid van aanleg van een weg over de Eng bericht kunnen krijgen als de gemeente een be richt van rijkswaterstaat ontvangen heeft dat deze weg niet gerealiseerd wordt. On der hen zijn thans mensen die moeite hebben met de verkoop van huizen die afgebroken zullen worden als deze weg er komt. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordde dat er reeds voor de pers conferentie contact met rijkswaterstaat geweest is. De weg over de Eng is geen uitvinding van Soest, maar van rijkswa terstaat. Een moderne weg over de Eng zal het stadsverkeer niet hinderen Dit is onder meer tijdens de persconferentie duidelijk gebleken. Het plan dat daar besproken is werd niet door „een stel letje krullejongerts" uitgewerkt maar door vaklieden. Ook deskundigen van rijkswaterstaat vonden het een verras send modern plan. Het heeft in de bedoeling gelegen door deze persconferentie de contacten met rijkswaterstaat te stimuleren. Er zijn zoveel mogelijkheden voor een weg in Soest en een beslissing is noodzakelijk om op verantwoorde wijze door te gaan met de uitbreiding van Soest. De wethouder gaf als zijn mening dat het nog helemaal niet zeker is dat de weg over de Eng er niet komt. Dit in antwoord op een opmerking van de heer HILHORST die het maar jammer vond dat 10.000,uitgegeven was voor het uitwerken van een plan voor een weg die er helemaal niet zal komen. De heer VAN ZADELHOFF achtte het niet verstandig contact op te nemen met de 250 belanghebbenden, die reeds eerder een schrijven van de gemeente ontvin gen, zolang niet helemaal zeker is hoe het tracé van de weg komt. Als de weg over de Eng komt dan zullen zij „pijn" ondervinden maar als er een andere weg komt dan zullen het andere bewo ners van Soest zijn. Er komt een uitgewerkt plan voor de be bouwing van het Soesterveen- De V.V.D.- fractie was tegen dit plan en de heer ORANJE zette uiteen waarom. De V.V.D heeft geen vertrouwen meer in de com binatie architect-Coördinatiebouw-bou wer sinds de ervaringen bij de bouw op de Eng.. Naar de mening van de V.V.D. moet aan een andere combinatie 'n kans gegeven worden. Daarbij dacht de V.V.D. aan Soester aannemers. De heer Oranje vond het niet juist dat de raad een plan moet aannemen voordat het uitge werkt is en dat dit plan bovendien uit gevoerd wordt door een combinatie die „over het gemeentebestuur heenloopt". Mevr. POLET (P.v.d.A.) liet blijken dat haar fractie niet tegen het plan is, mits het toezicht verscherpt wordt. Dit houdt echter niet in dat men nu feilloos werk verwachten mag, maar de risico's worden in ieder geval kleiner. Een bezwaar van de heer ORANJE gold ook het feit dat op dit moment niemand enig inzicht heeft in de exploitatie en de grondkosten. Het wantrouwen van de V.V.D. ten opzichte van de combinatie wordt alleen veroorzaakt door het feit dat de fractie geen vertrouwen in de architect heeft. De heer BERKELBACH VAN DE SPREN- KEI (prot. chr.) zei dat zijn fractie het voorstel met een bezwaard hart zal steu nen. Er is geen keus, want als de ge meente met een andere combinatie in zee gaat dan kon dat wel eens een vertra ging van anderhalf Jaar betekenen. Als het even mogelijk is dan moet Soest bin nen afzienbare tijd veel nieuwe huizen hebben en die kansen liggen in het Soes terveen. De heer HOM vroeg als woordvoerder van de K.V.P. of aan woningwetwoningen de voorrang gegeven kan worden. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) toonde zich weinig ingenomen met de V.V.D-visie, die naar zijn mening geen rekening houdt met de werkelijkheid. Er is contact geweest met een andere com binatie en de woordvoerders hiervan heb ben de combinatie waarmee de gemeente thans werkt gezegd dat het in de gege ven omstandigheden de beste combinatie is omdat getracht moet worden door zo efficiënt mogelijk te bouwen een zo groot mogelijk contingent woningen te krijgen. De wens van de V.V.D. meer aannemers in te schakelen kan onmo gelijk vervuld worden, juist omdat er sprake is van een zo efficiënt mogelijke bouw. We moeten zo snel mogelijk wo ningen voor Soester ingezetenen hebben en het ligt in de bedoeling 900 huizen spoedig gereed te hebben. Daaronder zul len vele woningwetwoningen zijn. Het toezicht zal goed zijn en werken met een andere combinatie kan altijd nog als een ander object ter hand genomen wordt. De heer ORANJE (V.V.D.) kreeg de in druk dat het standpunt van de prot. chr.-fractie weinig verschilde van het V.V.D.-standpunt, maar de heren DIJK STRA en BERKELBACH van de SPREN KEL verklaarden dat de prot. chr. fractie niet tegen het voorstel is en de V.V.D. wel. De heer ORANJE had laten doorscheme ren dat de positie van de raad naar zijn mening en de mening van zijn fractie „uitgehold" wordt door het doen van een voorstel betreffende bebouwing zonder dat er uitgewerkte plannen zijn. Mevr POLET (P.v.d.A) was het hiermee helemaal niet eens. Als alles in een openbare raad behandeld moet worden dan wordt de raad een praatcollege. Zowel wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) als de heer BERKELBACH VAN DER SPRENKEL (prot. chr waren van mening dat de heer Oranje anders ge sproken zou hebben als er een V.V.D.- vertegenwoordiger bij de bijeenkomsten van de betrokken commissie geweest zou zijn, maar die ontbrak nagenoeg steeds Er werd niet gestemd over het voorstel, maar de drie leden van de V.V.D.-fractie waren ertegen. De automobilist C. de B. kwam uit de Staalwijklaan en reed de Biltseweg op. Hij zag van links een auto naderen waarvan hij dacht dat hij ver genoeg weg was, zodat hij geen voorrang ver leende. Nauwelijks was hij op de Biltse weg toen hij een flinke tik hoorde. Hij keek naar links en zag een auto op de zijkant van de berm inglijden. De be stuurder, W. H. uit Baarn, had het stuur omgegooid en geremd om een botsing met de auto van C. de B. te voorkomen. Daarbij had hij diens auto even geraakt en was omgeslagen. De heer H. kreeg een zware hersenschudding en zijn auto was ernstig beschadigd. Mevr J. G. reed per fiets op de St. Theresiastraat. Ze kwam vanaf de Hel- lingweg Ze kreeg een stokje tussen de spaken van haar voorwiel en viel. Dokter Van Dorssen verleende de eerste hulp, omdat mevr. G. een ontvelde neus had. De heer J. van S. stond met zijn auto stil in de Torenstraat voor de zaak van Middelman. Hij wilde op de weg draaien om naar Amersfoort terug te rijden en zag niet dat uit de richting Amersfoort een auto naderde. Deze werd bestuurd door de heer P. S. uit Axel. Hij remde en week uit maar raakte de auto van J. v. S. toch. De volgende auto die hij raakte was die van de heer T. de Z., die links geparkeerd stond. De drie auto's werden beschadigd. De heer H. G. reed op de Soesterberg- sestraat en hij stopte bij garage Van Kooij om voorrang te verlenen aan een vrachtauto met aanhanger, die uit de richting Soestdijk kwam. Deze werd be stuurd door de heer D. V. Hij dacht dat de heer H. G. geen voorrang zou verle nen en remde krachtig. De aanhanger raakte daardoor uit de koers, de chauf feur had het stuur niet meer volledig in zijn macht en hij ramde de personen auto die zwaar beschadigd werd. In de Koppelpoort te Amersfoort is een weekend-expositie van foto's welke ge maakt zijn door onze jonge plaatsgenoot Fred Schilder, die op bijzondere wijze het leven met zijn camera weet uit te beelden. Hij laat niet alleen de personen heel goed uitkomen door de portretvorm, maar weet er tevens veel van eigen visie in te leggen door speciale belichtingen. Het zijn prachtige foto's, een baby „om op te eten", een meisje om te zoenen, Hans als een soort Swiebertje en prach tige portretstudies van onder anderen de bekende Amersfoorste tekenaar Martin Brink die zo goed met de tekenstift kan wat Fred Schilder zo uitstekend met de camera doet. De tentoonstellingsruimte in de Koppel poort is misschien wel de kleinste van ons land. Maar men kan genieten van de foto's waarmee Fred Schilder expo seert, maar ook van koppen en maskers van mevr. Cor Brink-Bruyn. Soms zijn die koppen en maskers griezelige dingen Fred Schilder heeft ook griezelige dingen vervaardigd. Naar de smaak van velen zijn echter ook die griezelige portretten heel mooi en als experiment zijn ze in ieder geval heel interessant. Het is niet de eerste expositie van Fred Schilder. Werk van hem is reeds te zien geweest in de zaak van Theo de Ruiter aan de Rozengracht te Amsterdam, die bekend geworden is door de televisie uitzendingen van Wim lbo. De mogelijk heid daar te exposeren wijst erop dat zijn werk betekenis heeft. Deze betekenis is ook onderkend door de Baarnse Fotoclub, waarvan Fred Schilder lid is. Reeds drie maal won hij de wisselbeker van deze club en die is nu zijn eigendom. Soest heeft geen fotoclub maar het ziet er naar uit dat deze er spoedig zal zijn, want hij wil ook een dergelijke club in onze gemeente oprichten. Verder zou hij graag tot samenwerking met jonge Soester kunstenaars komen om te trachten in Soest een expositieruimte te krijgen die door hen gebruikt worden om hun werk bekendheid te geven. De jonge fotograaf werkt bij Hoordhoff's fotodrukindustrie, maar wat hij daar doet heeft niets te maken met zijn hobby, het fotograferen. Die hobby zal ongetwijfeld tevens zijn volledige beroep worden als hij erin slaagt voldoende opdrachten te krijgen. Dan zal hij het niet laten bij zwart-wit maar zich ook toeleggen op het vervaar digen van kleurenfoto's, die zijn werk ongetwijfeld aan zeggingskracht zullen doen winnen. Voor de tweede wereldoorlog had de Vol kenbond niet veel te betekenen, maar het lijkt erop dat De Verenigde Naties ook niet veel voorstellen. In Kongo is het de grootste bende die men zich maar denken kan, maar dat hele grote apparaat, samengesteld uit vertegenwoordigers van zo'n kleine hon derd staten, is niet in staat een beetje orde op zaken te stellen. Rebellen die zich als wilde beesten gedra gen doen precies wat ze zelf willen en wat ze willen is heel erg. Ook blanken en zelfs Nederlanders zijn hiervan 't slacht offer. Als u snapt hoe dat allemaal precies met Kasavoeboe en Tsjombe zit dan kunt u het beter volgen dan ik. Kasavoeboe heeft een Afrikaanse topcon ferentie over de Kongolese kwestie een „beledigende inmenging in binnenlandse aangelegenheden'" genoemd. Het lijkt net of een Rus dat gezegd heeft toen Hon garije „bevrijd" werd door het rode leger. Kasavoeboe zei ook dat de rebellen tach tigduizend mensen gedood hebben. Onder hen veel vrouwen en kinderen. Tsjombe zegt dat het er zesduizend zijn. Het heeft er alle schijn van dat de Kongolezen het onder Belgisch bewind toch wel wat beter hadden dan nu. Toen kregen rebellen geen kans om tachtig duizend of zesduizend mensen te ver moorden en toen vochten de honden in Stanleystad niet om de in staat van ont binding verkerende lijken die daar bij honderdtallen liggen. De Verenigde Naties hadden allang moe ten ingrijpen op een hele drastische ma nier, maar die praten liever. KANTMAN. Onze St. Nicolaas-Kruiswoordpuzzel heeft veel lezers tot denken gezet. Niet minder dan 326 personen zonden een oplossing in. Door loting zijn de prijzen toegevallen aan de navolgende inzenders: R. Belmer, Korte Kerkstraat 3, Soest, waardebon 10,—. A. J. v. Woerkom, Schaepmanstraat 65. Soest, waardebon 5, Mevr. L. M. Wasch, Van Lenneplaan 35, Soest, waardebon 5, Mevr. J. Hulshof, Ruysdaellaan 22, Soest, waardebon 5,—. Allen krijgen dezer dagen hun waardebon thuis gestuurd, welke zij kunnen beste den bij een onzer adverteerders. De oplossing van de puzzel was alsvolgt: Van links naar rechts: 1. plateel; 8. dringen; 14. aar; 15. steigeren; 18. ole; 19. steppe; 21. keg; 22. tapuit; 24. nl: 25. ri; 27. re; 28. uw; 29. ander; 32. netto; 35. stern; 37. ion; 38. hut; 39. trots; 41. dolen; 44. belet; 47. ee; 48. ar; 49. ut. 51. ei; 52. karnen; 55. ara; 57. oester. 60. ega; 61. stapvoets; 64. ede, (of epe)65. nalatig; 66. noteren. Van boven naar beneden: 1. pasta; 2. lat. 3. arend: 4. esp; 5. eter; 6. Ie; 7. agent; 8. dr; 9. rete; 10. ina; 11. gouwe; 12. eli; 13. neten; 16. ik; 17. eg; 20. pleiten; 23. puttees 26. in; 27. ro; 30. nor; 31. ros; 33. ego, 34. toe; 35. sub; 36. roe; 39. teken; 40. oeral; 41. dr; 42. larve; 43. nu; 45. liter; 46. teren; 48. anti; 50. toto; 53. aga; 54. est; 55. ap; 56. ao; 58. est; 59. ede (of epe); 62. ag; 63. en. De derde trekking van de St. Nicolaas- bonnenactie heeft het volgende resultaat opgeleverd: Vijfdaagse reis naar Parijs voor 2 per sonen: F. H. Adelaar, Prins Bernhard- laan 8g. Vijfdaagse reis naar Parijs voor 1 per soon: H. Willemsen, Schoutenkampweg 54. Avondje Snip en Snap voor 2 personen: G. van Kooten, Insingerstraat 50; Vol lenhoven, Beatrixlaan 41; J. A. Urbanus, Van Lenneplaan 88; J. v. d Perk, Birk- straat 44; Van Amerongen, Soesterberg- sestraat 55. Fruitschaal: W. Reijnders, Pieter de Hooghlaan 11; H. Wessel, Nieuweweg 95; v. d. Drift, Paulus Potterlaan 28; Van Doorn, Olijkeweg 20; P. Ischau, Schou tenkampweg 3. Banketletter: Marsé, Nieuwstraat 30; C. Duwel, Zonnegloren; D. v. d. Hoek, Ring weg 16b; B. Westhof, Kerkstraat 52: D. Alkema, Dalweg 36; A. Hilhorst, Wiekslo- terweg W.Z. 27; M. van Rijn, Kolonieweg 2c; L. E. Groen, Sophialaan 17; G. van Geijtenbeek, Troelstrastraat 75; J. v. d. Wal jr., Waldeck Pyrmonüaan 52. Zondagavond komt St. Nicolaas op be zoek in het St. Josephgebouw als gast van de Instuif R.K. Jong Soest. Het or kest van Piet Daalhuizen zal spelen. Op vrijdag 11 december is er in het St. Jozef gebouw een klaver j astournooi voor de leden van de Instuif.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1