het om sparen gaat Jan Muis, de laatste plaggenhutbewoner van Soest De begroting in de raad GARAGE STAM :4 „DE WITTE POMPEN" TWEEDE BLAD Voor ai uw rijbewijzen „VAN BUUREN" altijd goea Kerst- en Nieuwjaarskaarten FaToi5bJ09i VOOR AL UW WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. Renault dealer VOOR AL UW LIKEUREN SLIJTERIJ BROUWER ZN. VOOR BABY'S HUIDJE VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Voor Auto- of Scooterrijles Auto- en Scooterrijschool ATTENTIE Als eerste kennismaking en URATIS Een bril die goed zit koopt u bij de vakman Rniitie keuze monturen Krediet voor kleuterschool Verhuur van grond MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht Velen in Soest hebben hem nog wel ge kend en herinneren zich deze merk waardige figuur Jan Muus, in de wijde omtrek bekend en vermaard als bele zer, afstrijker en leverancier van katte en hondevet, toendertijd gewilde en veel gevraagde geneesmiddelen. In zijn „Dieren in de volksgeneeskunst" schrijft dr M. de Waal, dat het pu bliek vasthield aan hondevet, dat in het begin van deze eeuw nog gevraagd werd. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Jan Muis. onder die naam stond hij ingeschreven bij de Burgelijke Stand, werd op 8 mei 1846 te Soest geboren en overleed op 10 februari 1922. Hij was de laatste medicijnman-won derdokter van Soest, al zijn deze titels wel wat te weids voor een holbewoner. Hoewel hij een ietwat zonderling type was en een enigszins teruggetrokken le ven leidde, werd hij niettemin door zijn buurtgenoten normaal aanvaard en was hij beslist geen onmaatschappelijk of asociaal type. Van professie was hij bezembinder boen dermaker. Officieel stond als zijn be- beroep vermeld: veldarbeider, d.w.z. dat hij niet het land bewerkte, zoals men wellicht zou denken, doch dat de heide, het veld hem de produkten verstrekte die hij voor zijn werk nodig had. De heibezems en -boenders werden door hem vervaardigd. Het materiaal leverde hem de nabije heide en deze was on beperkt voorhanden - het kostte hem geen cent. Zijn produkten verkocht hij in Soest en omstreken en ook in Amersfoort ventte hij ze uit. Heibezems kostte in die tijd vijf cent per stuk. De boenders die gebruikt wer den om pannen en potten schoon te maken deden vier voor een dubbeltje. Wanneer wij, nu achteraf, deze mens volkskundig willen beschouwen en be oordelen, dan moet hij bovenal gezien worden tegen de achtergrond van zijn tijd. Immers de volksgeneeskunst tierde in die tijd nog welig in ons land, hoewel kenteringen bij het begin van de eeuw wisseling in zicht kwamen, die op een retour wijzen. Langzamerhand braken zich andere inzichten in deze materie baan en daagde het bij het gewone volk, dat zo lang aan huismiddeltjes en kwak zalverij had gehecht. Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4600,af Renault R 4 van f 3995,af Nleuwerhoekpleln 1 - Soestdijk Telefoon 2850 In die tijd - die nog geen vijftig jaar achter ons ligt - moest de sociaal lager gestelde klasse (en dat waren er zeer velen) het zonder geneeskundige hulp stellen. Hoogstens en in het uiterste geval kregen zij een dokter toegewezen via de gemeentelijke armenzorg. Het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat de gewone man zijn toevlucht zocht bij overgeërfde huismiddeltjes, zich liet be- en aflezen of „ofstrieken" en ge diend was van allerlei soorten genees middelen, die ons moderne mensen vreemd, vies en smerig voorkomen, doch die destijds als heel gewoon werden beschouwd. De bewoners van het Soesterveen en ook anderen leefden toen in 'n primitieve ge meenschap waarin de praktijken van Jan Muus volkomen pasten en door ie dereen als vanzelfsprekend werden aan vaard. Hij toch was de wonderdoener, wiens hulp eerder werd ingeroepen dan die van een erkend geneesheer, die zich voor zijn kennis en hulp liet betalen. In wijde omtrek, zelfs buiten Soest, stond Jan bekend als belezer en pijnafstrijker. Zijn eigengemaakte zalf (hondevet) gaf hij voor niets weg aan een ieder die er om verlegen was en hem er om vroeg. Je kon het bij hem halen, dit vet, dat op brandwonden, kneuzingen, snij- en stoot- wonden, hoofd- en huidzweren werd ge smeerd, waardoor „het ongemak" ter stond genas. Het gewone volk waardeerde z'n hulp en EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 bijstand des te meer, omdat een dokter voor zijn hulp en kunde betaald wilde worden en Jan het gratis deed. En wie beschikte er in die tijden over zoveel geld, dat een doktersvisite betaald kon worden van het karig inkomen? Daarnaast had men een heilige afkeur van witte doktersj assen, die bij velen alleen maar ontzag inboezemden, waar men niets van -wilde weten. Men ging liever naar Jan Muus in het Veen, die een van hen was, hun taaltje sprak en een ieder bij naam en toenaam kende. Zijn hulp was een soort van naasten liefde en daardoor was hij al bij zijn leven omgeven met een mystiek aureool, dat hem een overwicht op zijn buurtbe woners verschafte, doch waar hij nooit misbruik van maakte. Zijn kleding had niet veel om het lijf, aan mode was zij zeer zeker niet onder hevig. Een lange rafelige broek, een dito vest en een „boezeroen" waren de hoogst noodzakelijke dingen, die hij 's winters en 's zomers droeg. Zijn reputatie leed er nauwelijks onder. Hij paste volkomen in het beeld van die tijd, in de omgang met zijn buurtgenoten; daggelders en veenarbeiders, die zich in niets van hem onderscheidden en een integrerende ge meenschap vormden, waarin een vreem de, laat staan een dokter, niet vermocht door te dringen. Wat hem wel onderscheidde van zijn medemensen was zijn huisvesting; zijn woning, die beslist afwijkend genoemd kan worden. Zijn huis was een inge graven hol; opgebouwd uit „zooien", heideplaggen met een dak van stro. Dit schamel onderkomen was door hem zelf LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 gebouwd en opgetrokken met behulp van een paar buurlui. Het bood beschutting tegen de natuurelementen: sneeuw, ha gel, regen en wind, die de bewoner weinig deerde, gehard als hij was door het langdurig verblijf in de vrije natuur. Het strooien dak stak een eindweegs bo ven de grond uit, terwijl het eigenlijke woonvertrek zich in de veengrond be vond. Het bouwwerk bestond uit vier muren van heideplaggen, een armzalig verblijf, Jan Muis bezig zijn potje höndevlees te koken op een vuurtje naast zijn plaggenhut Bij velen werd hij geroepen en die hij geholpen en genezen had verspreidden zijn roem verder. Nu nog weet de volks mond allerlei voorvallen uit zijn leven te vertellen, waar en onwaar, en het zijn deze gegevens waarop ons verhaal steunt en is opgebouwd. Al lang was het opgevallen, dat Jan Muus nooit of te nimmer werkte, althans geen landarbeid verrichtte, zoals anderen en toch altijd te eten had. Het praatje ging toen, dat hij tot de vrijmetselaars be hoorde en zodoende geen „aarmeu" ken de. Was zijn geld op: geen nood, bij volle maan trok hij er met zijn hondekar opuit, naar „een kruusweg" en daar nam hij geld in ontvangst, mudzakken vol. Van wie? Niemand wist 't, maar op die kruisweg werd het uitgeteld en Jan had het voor het oprapen. Waar die bewuste plek was, was alleen hem bekend, anders geen mens ter wereld. (Verhalen over vrijmetselaars deden in die dagen opgeld en waren een geliefkoosd onderwerp bij het volk. Zijn uiterlijk en aanzien droeg er niet weinig toe bij, dat het volk in hem een soort „magiër" zag. Zijn konterfeitsel prijkt op menig prentbriefkaart, die met het stereotiep „Groeten uit Soest" naar alle windstreken werd verzonden. Een lange, magere gestalte met een scherp gesneden gelaat, diepliggende ogen om lijst met een lange grijze baard en snor, rood-geel grijsachtig van kleur. Eens per jaar werden de lokken wat gekortwiekt, als zijn haren al te lang werden. Hij kwam niet al te dikwijls bij „de scheer baas" over de drempel. Gewoonlijk rook te hij een groezelig pijpje, dat eenmaal wit was geweest, dat hij tussen zijn tanden klemde. Jan zonder pijpje, on dersteboven gekeerd in zijn mond, was eenvoudig niet denkbaar. zonder meer, waar niettemin onze vrij gezel Jan Muus zich volkomen thuis en op zijn gemak voelde. Aan de zoldering hing een petroleum lampje en z.g. „floepertje", dat bij don ker een spaarzaam licht in de hut ver spreidde. In een hoek bevond zich de legerstede, gemaakt van ondefineerbaar materiaal, waarop de bewoner de slaap der rechtvaardigen genoot. Tegen één der zijwanden bevond zich de stookplaats, een open vuur, waarboven een ouderwets „haal" (hangijzer) hing, waaraan een grote ketel, die diende om de honden en katten in te koken. gaat U natuurlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 Wanneer er in het hol gestookt werd, dan trok de rook naar buiten door de openstaande deur, kieren en gaten, want de schoorsteen bleek doorlopend onge schikt als rookkanaal. De deuropening liet de meeste rook naar buiten en niet de schoorsteen, zoals men wellicht zou denken. De rook en walm hinderde Jan niet het minst, hij kon tegen rook en stank; was hiertegen volkomen immuum geworden in zijn leven. Kwamen er toevallig eens nieuwsgieri gen, die de hut wel eens van binnen wilden bekijken en zich met eigen ogen wilden overtuigen hoe een holbewoner leefde in de twintigste eeuw, dan werden zij al gauw door de verstikkende rook verdreven en vluchtten hoestend en proes tend naar buiten in de frisse lucht. Jan lachte hierom en noemde het aanstelle rij. Zo'n bietje rook; 't zou wat. En hij gaf zijn bezoeker de welgemende raad: „Plat op je buuk gaon leigen joenges, dan hei je d'r niks gin last van". En hij trok eens duchtig aan zijn onafscheide lijke pijpje, nog meer rook producerende. Het begrip „hygiëne" was hem totaal on bekend. Water en zeep voor uitwendig gebruik was een luxe waarmee hij zich niet ophield. Hij gebruikte alleen water om te drinken en dan nog alleen uit de regenton. Zo woonde Jan Muus in het Soesterveen en leefde daar zijn eigen leven aan het „Veerderhoogt". Officieel luidde zijn adres: Veenpad 1. (Wordt vervolgd.) E. HEUPERS Ook Soesterberg is meermalen ter spra ke gekomen tijdens de behandeling van de begroting in de raadsafdelingen. Zo vond een lid van de tweede afdeling dat de straatpatrouille er onvoldoende Is. Naar zijn mening is dit een gevolg van het rouleringssysteem dat sinds eni ge tijd wordt toegepast. Hij drong te vens aan op een beter toezicht bij het restaurant van circus Boltini. Enige leden van beide afdelingen zou den graag vernemen in hoeverre het gemeentebestuur invloed kan uitoefenen op het personeelsbeleid van de brand weer in verband met het onlangs on gevraagd ontslag van een onderbrand meester. Een lid van de eerste afdeling verzocht te bevorderen dat bij de aanleg van de riolering in de Oude Utrechtseweg wordt overgegaan tot verkabeling van het elektriciteitsnet. Een lid van de tweede afdeling zou graag vernemen welke voorzieningen men in 1965 op 't gebied van de straat verlichting denkt te treffen. De aan dacht werd gevraagd voor de verlich ting van de Stationsweg en de Soester- bergsestraat tussen Zonnegloren en de Van Beuningenlaan. Ook is aangedron gen op het tijdig snoeien van de bo men. Een lid van de tweede afdeling zou graag zien dat op diverse punten in de gemeente aanwijzingsborden worden ge plaatst, waarop de voornaamste instel lingen etc staan aangegeven. Een lid van de eerste afdeling zou graag het standpunt van het college Van Weedestraat 5A-B Telefoon 2504 vernemen ten aanzien van een per manente verkeerstuin. Het knipperlicht bij de Kolonieweg springt op rood als een trein uit de richting Utrecht nadert. Deze trein stopt eerst nog op het station Soest-Zuid en het verkeer over de Kolonieweg staat al die tijd te wachten. Een lid van de tweede afdeling vroeg of het college kan bevorderen dat hierin verandering wordt gebracht. Een lid van dezelfde afdeling vroeg of het mogelijk is in 1965 een bevolkings onderzoek naar de t.b.c. te houden, vooral ook omdat men meer afwijkingen vroegtijdig ontdekt dan alleen t.b.c. Enige leden van beide afdelingen vroe gen hoe het staat met de plannen om te geraken tot een gemeenschappelijke onderhoudsdienst van de woningbouw vereniging en het woningbedrijf. Een lid van de eerste afdeling vroeg of het aanbeveling verdient de dienst bouw- en woningtoezicht te belasten met de architectuur of althans het toe zicht op de woningbouw weer zelf ter hand te nemen. Een lid van de tweede afdeling vroeg wanneer de definitieve beslissing be treffende de rijksweg over de Eng be kend zal worden. Algemeen is men van mening dat hierop zoveel mogelijk druk uitgeoefend moet worden. Algemeen was men van mening dat er te veel plannen zijn en dat er te wei nig coördinatie is. Er werd gevraagd of er een verkeersdeskundige bij de ge sprekken over de gemeentelijke wegen plannen aanwezig is. Een lid van de tweede afdeling vond het een verontrustend verschijnsel dat door de toename van de ruitersport de VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 4 DECEMBER 1964 naar Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 Soest Onze wagens zijn all-risk verzekerd. EéN RIJLES (60 min.) nnilTIO EéN THEORIELES (120 min) bossen beschadigd worden. Hij vroeg het college van B. en W. dit onder meer tegen te gaan door aanwijzing van rui terpaden. Een lid van de tweede afdeling zou graag zien dat een vakleerkracht voor lichamelijke oefening bij het lager on derwijs aangesteld wordt en een lid van de eerste afdeling vroeg een overzicht te verstrekken van het aantal deelnemers aan de schoolmelkvoorziening. Enige leden van beide afdelingen ver zochten te worden ingelicht omtrent de doelstelling en de werkwijze van het Kontakt der Kontinenten en een lid van de tweede afdeling vroeg in welk stadium de plannen voor de houw van het bejaardencentrum Molenschot ver keren. Een lid van dezelfde afdeling vroeg of er reeds een rapport samen gesteld is betreffende de toekomstige ontwikkeling van Soesterberg en of de raadsleden dit rapport ter inzage kun nen krijgen. Een lid van de eerste afdeling vroeg of het juist is dat een deel van de rioolbelasting en het rioolafvoerrecht ten laste van de bewoners van huizen komt en niet alleen van de eigenaars. Een lid van de eerste afdeling vroeg waarom de vergoeding voor het ledigen van beerputten niet wordt verhoogd, ter wijl diverse andere belastingen wel ver hoogd worden. Leverancier van alle ziekenfondsen In januari van dit jaar heeft de ge meenteraad een krediet beschikbaar ge steld van 130.500,voor de bouw van een tweeklassige kleuterschool op een terrein, gelegen bij de Driehoeksweg. Bij een onderhandse aanbesteding van de bouw van deze christelijke school bleek dat aannemersbedrijf J. Mets, Korte Brinkweg 57, met 118.000,de laagste inschrijver was, terwijl voor de houw f 90,231, geraamd was. Dit is 27.769, te laag. Tevens was bij de aanvang van het krediet nog geen rekening gehouden met vloerbedekking, riolering, dakbedek king en grind. Hiervoor zal 6635, nodig zijn. Het college van B. en W. heeft de raad een aanvullend krediet van 35.000,gevraagd. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 Wij verzorgen van uw eigen kleur- of zwartwitopnamen. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 De gemeente zal ook het komende jaar aan de heer Th. J W. Rasch een stuk grond van 450 m2 voor 37,50 verhuren. De grond is gelegen aan de Middenlaan te Soestduinen. Er staat een houten wo ning op.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5