Kans tegen Engeland? D00RSMEREN Tsjombe de verafschuwde zakenman tussen de idealisten VOLVO Veilig D. ENGEL Firma G. van de Pol STOCK m Kaps Klaar terwijl U wacht GARAGE BOSBOOM iSport-acfencla. De avonturen van Gertjan en Maartje. 'n Exclusief geschenk. Maison Termonde Nederland moet op de aanval spelen PARKGARAGE A. v. d. Hoef UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Loodgictcrs- nerkzaamhcilcn. Slijt erij/Wijnhandel II. WESTEMIJER Openbare Bibliotheek Programma van S.E.C.. en Hees B.D.C. succes REYEROL SMEERST ATIONï Handbalprogramma Hockeyprogramma Korfbalprogramma Uitslagen bridgeclub ..Ontspanning na Inspaning" 9 "11 '*i Kerkconcert. Voor Dames- en Herenparaplu's, Tassen en Bvous C ABE AURO X. Woensdag as. zal ons nationale voetbal elftal ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de KN.VB. een erewedstrijd spelen tegen het nationale elftal van Engeland. Voor de derde maal in onze voetbalhistorie zal een Nederlands elf tal zijn krachten meten met de geduchte Engelse profs. Weliswaar is de volstrekte hegemonie van het Britse voetbal verle den tijd, maar dat neemt niet weg dat het nog altijd een grote eer is tot een behoorlijk resultaat tegen deze tegen stander te komen. Men mag aannemen dat onze ploeg het bijzonder zwaar zal krijgen tegen het technisch goed onderlegde, bovendien zeer directe spel van de Engelsen. tla. Ja- ix iAwC djL Lij- VwCjU- LiOSAt. Huddersfield moet gewroken worden Slechts eenmaal hebben onze nationale elf de Engelse profs in een thuiswedstrijd ontmoet. Dat was in de gloriejaren van het Nederlandse voetbal, toen Bep Bak huis. Kick Smit, Bertus Caldenhove, Leen Vente en al die anderen een team vorm den. dat zelfs tegen de sterkste voetbal landen als Oostenrijk en Italië goed voor de dag kwam Vijf en vijftigduizend door de regen verkleumde toeschouwers zagen die zaterdagmiddag in het Olympisch Stadion de Engelse profs met de Ar- senal-cracks Hapgood en Bastin als uit blinkers, een moeizame 1-0 overwinning behalen Amatlalaan 19/21 Baarn Telefoon 02954 - 2323 In 1946 trok het Nederlands elftal naar Huddersfield om daar door de Engelse profs met 8-2 te worden ingemaakt. Het was de laatste maal dat ons natio nale elftal met een aanvallende spil (de ongelukkige Vermeer van Excelsior) zou spelen. Tommy Lawton, de vermaarde Chelsea- middenvoor genoot die woensdagmiddag een vrijheid, die ons vier doelpunten kostte. Ongetwijfeld zouden de Britten deze wed strijd met dubbele cijfers hebben ge wonnen als de grote Stanley Matthews niet kort ervoor ruzie met zijn voetbal- coach had gekregen en dientengvolge niet werd opgesteld. BOSSTRAAT 5 TELEFOON 2543 Steenhoffstraat 63 - Telefoon 2432 b g g telef. 4332 Voor al uw Op 9 december zullen wij voor de derde maal oog in oog met deze sterke tegen standers staan. Hoe zullen onze jongens het er nu afbrengen Wereldkampioenschappen in zicht. Het Britse voetbal is zijn reputatie van onaantastbaar reeds lang kwijt. Het Hon gaarse wonderteam maakte een eind aan de legende dat Engeland thuis onver slaanbaar was, en tijdens de tournooien voor het wereldkampioenschap bleek hoe kwetsbaar het Engelse voetbal was ge worden Daar staat tegenover dat de En gelsen hun oude glans nog niet geheel hebben verloren. Dat bleek vooral vorig seizoen, toen Jimmy Greaves en zijn mannen voor enkele spectaculaire resul taten zorgden met als climax de 2-1 ze ge op het Wereldelftal. Dit seizoen is de homogeniteit in het elftal helaas zoek. De 2-2 draw tegen de Belgen was een teleurstellend resultaat en daarom zullen de Britten straks al les op alles zetten om zich te rehabili teren Het Britse voetbalpubliek volgt de resultaten van hun favorieten met gro tere belangstelling dan anders. Over ruim anderhalf Jaar zullen ln Engeland Im mers de wereldkampioenschappen voet bal worden gespeeld en uiteraard hopen alle Britten vurig, dat de Engelse profs dan een flinke greep naar de wereld hegemonie zullen doen. Technisch de mindere. Zo op het eerste gezicht maakt Neder land weinig kans op een goed resultaat tegen deze profs. Technisch zijn we zonder twijfel de mindere maar dat wa ren we zelfs ln vergelijking met Al banië, laat staan t.o.v. de Belgen. Wat echter belangrijker is dat de Brit ten een speelwijze ontplooien, die ons niet ligt. Een van de grootste troeven van de Britten is zonder twijfel de dieptepass, die zij veelvuldig plegen toe te passen Schrijvers c.s., zo bedreven in het onderbreken en afkappen van met short-passing opgezette aanvallen, worden nu plots geconfronteerd met een geheel andere, meer gevarieerde speel wijze, welke grote eisen aan onze de fensie zal stellen, zowel ln technisch als tactisch opzicht In de Engelse voorhoede loopt een voetballer rond als Jimmy Greaves, een geslepen technicus en een onvervaard schutter, een speler van het formaat zoals die in onze voorhoede beslist zal ontbreken. Engels voorhoedeprobleem. Ook de Engelsen worstelen met een voorhoedeprobleem, zij het op een ander niveau dan bij ons. Wij zouden natuur lijk allang blij zijn wanneer Denls Ne- vllle kon putten uit de voorraad van kwaliteitsspelers, welke de Engelse coach ter beschikking staat. Niettemin heeft ook deze nog geen kans gezien een vuurlinie in het veld te brengen, een voetballand als Engeland waardig. Zo is de vraag of Bobby Charlton (Man chester United) van de partij zal zijn Wij hopen het niet voor onze rechts back. Charlton, jarenlang de schrik van alle achterhoeden, die deze snelle, schotvaar- dige linksbuiten moesten afstoppen, ver toont dit seizoen geen stabiele vorm, en zo is zijn uitverkiezing een dubieuze zaak. De slimme Eastham van Arsenal is ook al een speler, die even grillig als talentvol is, en rechtsbuiten Thomp- som speelt dit seizoen ook al zeer on bestendig. Onzekere factoren dus, die de samen stelling van het Engelse team tot een vraagteken maken, als Is het bijvoor beeld wèl zeker dat de rustige Norman (Spurs), prototype van de „fijne voet baller" in het centrum van de verde diging zal opereren. Wij kennen hem in Nederland, want hij speelde destijds mee in zijn ploeg ln de Europacupduels tegen Feijenoord. Op de aanval. Het is echter een feit dat het Neder lands elftal tegen sterke tegenstanders vaak zijn beste vorm demonstreert. Moe ten wij nog eens herinneren aan de gedenkwaardige wedstrijd tegen wereld kampioen Brazilië, die door de onzen vorig Jaar met 1-0 werd gewonnen Vast staat dat Nederland alleen dan een behoorlijk resultaat zal kunnen beha len, wanneer de ploeg aanvallend speelt. Onze defensie zou overbelast worden, wanneer onze ploeg op het voorkómen van doelpunten gaat spelen. Dat kan men tegen de kort tik-tak spelende lan denploegen van België, Frankrijk of Bulgarije nog wel doen, zeker niet te gen de Engelsen, die veelal hun aan vallen via de vleugels opzetten en in de duels voor de doelmond vaak een ontembare vechtlust aan de dag leg gen. Bovendien is het kopwerk van de Britten meestal zeer sterk, wat voor een alsmaar defensief spelende tegen partij extra-risico's meebrengt. Nederland zal dus op de aanval moe ten spelen Waarschijnlijk zal Coentje Moulijn meer tempo ln de aanval kun- Feeslelijke aanbieding bij Uw slijter Hel Is nu dubbel aantrekkelijk om kennis te maken met de échte Italiaanse WIJn-Brandy het zuivere wijndistillaat dat U zo goed bekomt. U betaalt slechts de normale prijs van de Brandy en U krijgt extra de fraaie geschenkdoos met 3 originele cognacglazen. Zorg dat U er snel bij bent want deze bij zondere aanbieding geldt slechts tijdelijk. 13.25 (geen statiegeld). Proef de zon en de druiven In de dranken van Stock-ltalla Stock-dranken zijn uitsluitend verkrijgbaar bij Uw vertrouwde slijterij-wijnhandel Koninglnnelaan 38 - Soestdijk - Telefoon 02955-2742 ImportourPollen N.V.. Rotterdam, tel. 010) 232610/232640 nen brengen en hoewel de rest van onze voorhoede technisch Inferieur Is aan de Engelse verdediging, kunnen wij met frisse, open aanvalsstoten de profs uit Alblon toch nog danig ln moeilijk heden brengen Nieuwe aanwinsten Boeken over allerlei onderwerpen Vol wassenen. Aafjes, Een voetreis naar Ro me - Abel spel, Een, van Gloriant. - Abel spel. Een, van Lanseloet van Denemar ken. Amez, Bloemen schikken voor iedereen. Bauer, De slag bij Arnhem. Van den Berg, Rozen. Bleeker, Wat gelooft de mensheid Bodamer, Der Mensch ohne ich. Brugmans. Europese momentopname. Buskes, Hoera voor het leven. Van Eeden, Gedichten. Van Egeraat, Duitsland; midden en wes ten. Fischer, Geschiedenis van Euro pa. 2 dln. Fuchs en Simons, Feestreis door Nederland. Goris en Greshoff, Marxin Gijsen, Gosker, Het kind in het verkeer. Haensel, Der Kampf ums Matterhorn. Halverhout, Traditionele recepten voor de feestdagen. Holland, Goya. Ter Horst, Leren?Maar dan zo1 Klikspaan, Studenten-type. Kromdijk, Bloembollen in de tuin en in huis. - Heesters en bomen in de tuin. Kuhn, Romano Guardini. Kuyk en v. Veen, Kennedy: president voor allen. Labots, Alles over auto-onderhoud. Van de Leeuw, De onrust der mensheid Lepp, Teilhard de Chardin en het christendom in de moderne wereld. Moorehead, De Russische revolutie. Muller-Idzerda en Jansen, Mijn tuin en planten abc. Van Oordt en de Jong, Spelend werken. Platte, De Franse im pressionisten. Roest, Algemene schei kunde. Roodnat, Zij zijn anders. Rose, Cactussen en vetplanten in kleur Rostovtzeff, De oude wereld. 2 dln. Ruys, Rotsplanten in de tuin. Ruys, Vaste planten in de tuin. Schenk en Spaan, Vorstenhuizen in onze tijd. Schildt, Met de Daphne in zestien lan den. Van Schlabrendorff, Officieren tegen Hitier. Schlatmann, De beroe- penalmanak 1964 van Elsevier. Schot, Meesters der Russische vertelkunst. Valeton, Nederlandsche klederdrachten Zeker is zeker; levensverzekering. Jeugd. Binder, De maan onze buurvrouw De Fontaine, De mooiste fabels. Graves, Mythen van de oude Grieken. Van Hemeldonck, Schalken, schelmen en schavuiten. Hoffman, Noord- en zuid- nederlandsche sagen. König, Postze gels verzamelen Krul, Stenen zoeken Molenaar, Uit oma's kabinet. Nast, Met Madaleine in Parijs. Pijpers, In- sekten overal. Thoraldo, Sst.niet verklappen. Van Tricht, De toekomst tegemoet. Walravens, Het avontuur van een bericht. Wheat, De wereld der mieren. Wijnands, Korenbloemen. Young en Scherphuis, Bekoorlijk en be hoorlijk. Holland 1-S.E.C 1, 2.30 uur A.P.W.C. 4-S.E.C. 4, 12 uur. S.E.C 5-B.D C. 8, 12 uur. s-Graveland 4-BD.C. 3, 12 uur. B.D.C. 6-Victoria 10, 12 uur Avance-Hees, 2.30 uur In het Westertorentournooi, een natio nale kapwedstrijd, die in Krasnapolski te Amsterdam gehouden ls, behaalde onze plaatsgenote mej. M Rademaker, een eerste prijs en haar broer, de heer B Rademaker, werd tweede. Geen langdurige wachttijd daar er twee smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. BIRKSTRAAT 105 - SOEST - TEL 3256 Zondag worden de volgende wedstrijden gespeeld door teams van de handbalver eniging B.D.C.: Bernhardhal, Utrecht: Dames-senioren: Atilla 2-B.D.C., 2.45 uur Heren-senioren: Arma 2-BDC, 2.15. Expohal, Hilversum: Dames-senioren: E.M.M. 2-B.D.C. 2, 11.30 uur. Sporthal Amersfoort: Heren-senioren: BD.C 2-Fidelitas 2. Dames-junioren: B.DC.-EMM, 12.40 uur. Dames-aspiranten: BD.C. 2-Fidelitas 2, 4.20 uur. Heren-aspiranten: B D.C.-A'foort, 4.55 u. Teams van de Mixed Hockey CluB spelen zondag de volgende wedstrijden: Heren 6-Amersfoort 9, 11 uur. Veteranen: Heren-Amsterdam, 12.30 uur. Heren 1-Gooi 3, 2 uur Voordaan 4-dames 3, 11 uur. Laren 3-dames 2, 11 uur. Laren 2-dames 1, 12.30 uur. Voordaan 3-Heren 2, 2 uur. Zondag spelt het eerste juniorenteam van de korfbalvereniging „De Meteoren" een uitwedstrijd tegen het eerste junio renteam van de vereniging Welgelegen in Utrecht. Meteoren 3 speelt zondag tegen Welge legen 3 en Meteoren 1 speelt thuis tegen Welgelegen 1 Deze wedstrijden beginnen respectievelijk om half één en om kwart over twee. Morgen worden er geen wed strijden gespeeld in verband met St. Nicolaas. Teams van de bridgeclub „Ontspanning na Inspanning" behaalden de volgende resultaten: De Kei 1-O.N.I 1, 2-4. Tempo 4-O.N.I. 2, 0-6. Tempo 3-O.Ni 3 6-0 De Kei 2-O.N.I 4, 5-1. Baarn 3-O.N.I. 5, 6-0. Weesp 3-O.N.I. 6. 0-6 Weesp 4-0 NI 8, 6-0. De Kei 3-O.N.I. 9, 6-0. Alcom 3- ON.I. 10, 1-5. Het kerkkoor van de Hervormde gemeen te van Soest wil in de week voor Pasen een uitvoering geven van de Johannes Passion van Johan Sebastiaan Bach. Het wordt ditmaal een concert met grotere bezetting dan in voorafgaande jaren. Blijkens de ervaring is het niet mogelijk de uitgaven te bestrijden uit de inkom sten. De uitgaven worden geraamd op 2225,de toegangsprijs is 3,50, zodat aan inkomsten maximaal 1050,kan binnenkomen. Het bestuur van het kerk koor heeft derhalve de gemeente ge vraagd een garantie te verlenen voor het tekort met een maximum van 1175,—. Met mannenmoed begon Nascar aan zijn derde karwei. Hij nam de grote mand tussen zijn knieën en begon ijverig te schillen. „Wat houd je dat mes gek vast," lachte Maartje hem uit, „dat doe je he lemaal verkeerd, baasie. Wacht eens, laat mij het je voor doen. Zo, kijk, het gaat al veel beter," Nascar schilde en schilde maar door en wat hij over hield was een heel klein dobbelsteentje. „Haha, als je zo door gaat, heb je daar alleen al niet ge noeg aan" en Maartje bekeek de dikke schillen, die in de bak lagen. Nascar moest ook erg lachen en hij voelde zich verschrikkelijk onhandig. Maar toch ging bet steeds beter en al spoedig had hij de slag te pakken. Met een luide plons liet hij de aardappel telkens in de emmer vallen, zodat het water om zijn oren spatte. O, wat had Nascar een schik. Ja, hij vergat zelfs helemaal dat hij nog een luie schommelstoel bezat. Plons plons plons ging het telkens weer. De verontwaardiging in communistische landen over het Belgische ingrijpen in Kongo (met steun van V.S. en Engeland) hoeft men niet al te serieus te nemen: het is politiek in gegeven omdat degenen bij wie men wat bereiken wil, wel op recht boos zijn. Dat zijn de meeste Afri kaanse landen zelf. En eigenlijk is dit vreemd, want de actie van de Belgische para's heeft een zeer grote gelijkenis met die van Britse troe pen die indertijd de regering van Nyerere in Tanganjika voor de val behoedde op zijn verzoek. Het verschil is voorname lijk een verschil van persoon: Neyerere wordt beschouwd als een Afrikaan die naar onafhankelijkheid streeft, Tsjombe als een huurling van het kapitalisme of kolonialisme of in het het algemeen van het westen: dat is niet precies te zeggen: voornamelijk is hij een buitenbeentje, zoals men hem op de bijeenkomst te Cai ro van de Organisatie van Afrikaanse volken met huisarrest heeft laten voelen. Enige zakenman. Hem een knecht van het kolonialisme en kapitalisme te noemen - een traditionele communistische scheldkreet - is al wat vreemd, want het zijn juist de landen die in het rode jargon daarmee vereen zelvigd worden, die het mogelijk hebben gemaakt hem uit Katanga te verdrijven. Wat Tsjombe vooral onderscheidt van zijn collega's, premiers in de Afrikaanse landen, is dat hij een zakenman is te midden van de politici. Een naar westerse maatstaven een nogal bedenkelijk soort, zakenman, met opportunisme dat in zo'n figuur nog loffelijk kan heten Hij is een realist die beseft dat door de chaos in zijn land de economie naar de knoppen gaat en de enige konsekwentie daarvan die hem interesseert is, dat dit armoede betekent. Armoede die op zijn beurt weer de onrust versterkt en de chaos aanwak kert, een vicieuze cirkel. Geen idealisme drijft hem tot een poging wat eenheid te brengen in Kongo. Hijzelf was de eerste die de eenheid verstoorde met zijn Katangese opstand. Maar zuiver zakelijk inzicht. Het principe. Voor de meeste andere Afrikaanse leiders weegt het principe daarentegen veel zwaarder en dat maakt Tsjombe in hun kring onaanvaardbaar, als hij het al niet was door zijn Katangese verleden. Nu hebben ook Amerikaanse negerorga nisaties er bij hun regering op aange drongen hun steun aan deze man, al is hij dan de wettige premier en al heeft hij dan meer orde in de Kongo gebracht dan ooit een zijner voorgangers is gelukt, in te trekken Al is niet duidelijk in hoe- Burg. Grothestraat 36 - Telef. 3332 U voorkomt aUe wensen met een originele In onze zaak verkrijgbaar Waarde naar eigen keuze. verre dit aspect van buitenlandse politiek tot het arbeidsterrein gerekend kan wor den van organisaties die van dominee Martin Luther King, zuiver politiek ge sproken hebben ze geen ongelijk. Steun te verlenen aan een man als Tsjombe, betekent de vele andere Afrikaanse lei ders tegen je in het harnas jagen. Het wemelt in Kongo van mannen die in Afrikaanse kring wel gewaardeerd worden - Ileo Adoela en in zekere zin ook heden als Gbenje, Moelele en andere rebellen - maar aan hen is nu juist het regeren niet toe te vertrouwen; voor zo ver dit ooit gebeurd is, was het resul taat alleen maar chaos. Zonder Tsjombe lijkt Kongo's toekomst vrij hopeloos en met hem ook al weinig rooskleurig. Een moeilijk geval, waarvoor geen oplossing in zicht lijkt.

Soester Courant | 1964 | | pagina 6