'f Strijd om Afrika V.V.V.-nieuws. Geen walvisnatie meer ~p.:l HET OOG GERICHT OP EEN DAGBLAD A.B.T.B. Tuinbouw en Plantkunde Japanse vlag waait op de Willem Barendsz Toeristische Quiz I v. f X -V f 'j? ê- IV* f rit f ^#vv,r Geen spreekuur Burgemeester Vierde en vijfde trekking bonnenactie Eiermarkt Korfbal Ds S. de Jong deed intrede Ope ening manege GIREREN VAN ABONNEMENTSGELD Adventsavond Handbal wedstrij den DINSDAG 8 DECEMBER 1964. 43e JAARGANG No. 94. SOESTER OURANT Abonn. p. kwart. 2.49 - per post 2.15. Verschijnt Iedere dinsdag en vrij dat. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDE8TRAAT 2IA SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 De kwestie Kongo krijgt nu bijkans ieder jaar een dramatischer verloop. Nog al tijd is er geen oplossing te zien en daar door zullen er in dit ongelukkige Afri kaanse land nog heel wat meer slachtof fers gaan vallen dan de paar honderdui zend die er sinds de onafhankelijkheids verklaring al zijn omgekomen. Dat is dan het droevige resultaat van een te vroeg verleende onafhankelijk heid. Te vroeg, omdat er nog geen vol doende „elite", nog niet voldoende „ge schoolde krachten" waren om het be stuur over dit uitgestrekte land naar be horen te kunnen overnemen. Te vroeg vooral, omdat de rijke bodemschatten van Kongo van enorm belang waren voor zowel het westen als het oosten en er zich, door het zwakke bestuur, nu een strijd kan ontwikkelen om die bodem schatten uit de westelijke belangensfeer te trachten over te hevelen naar die van een van de twee rode blokken, die ook onderling weer concurreerden. De voortdurende onrust in Kongo komt namelijk alleen voort uit de niet aflaten de pogingen van de communistische we reld om het land in zijn belangensfeer te trekken en daardoor te kunnen gaan profiteren van de voor militaire doelein den zo uitermate belangrijke bodem schatten. Met hand en tand poogt Ame rika zich daartegen te verzetten, om de delfstoffen en het uranium voor het wes ten te kunnen behouden, hetgeen uit militair strategische overwegingen van groot belang is. Door de Belgische belan gen bij het mijnwezen in Kongo kan Amerika in ieder geval rekenen op de steun van België en, in mindere mate, ook op die van Engeland. In den beginne was het vooral Rusland dat onrust stookte in Kongo en Loe- moemba als zijn pion naar voren schoof, daarbij gesteund door andere Oosteuro- pese staten. Na de moord op Loemoem- ba en de hevige actie die Amerika via de Ver. Naties instelde om het westelijk gezind bestuur in Kongo te kunnen hand haven, heeft het Kremlin zich wat min der daadwerkelijk met Kongo ingelaten, ook al omdat het zelf met te grote moei lijkheden worstelde en de verhouding tot Amerika niet nog meer wilde verslechte ren. Maar toen heeft China de taak met graagte overgenomen, zoals het probeert om in meer Afrikaanse landen zijn in vloed te vestigen, althans door het sto ken van onrust voortdurend poogt af breuk aan de westelijke belangen in Afrika te doen. Aan die pogingen worden telkenmale duizenden Afrikanen opgeofferd, die hier onder dit en daar onder dat motief zich tegen hun westelijk gezinde rege ringsleiders verzetten. Die voordurende strijd heeft feitelijk niets met onafhan kelijkheid te maken, het is niets anders dan een strijd tussen het democratische westen en het communistische oosten om de positie in Afrika. Men onderkent dat in het westen nog vaak te weinig en meent daar, uit eti- sche overwegingen, dat de rebellen in Kongo en andere nieuwe Afrikaanse re publieken voor eigen vrijheidsbelangen strijden en daarvoor steun verdienen. Doch het zijn niet anders dan de Rus sische en nu vooral Chinese agitatoren, die de onrust in Afrika verwekken en in de simpele negerbevolking vaak een wil loos werktuig vinden om te gaan moor den en vernielen. In menig opzicht is het westen helaas bezig zijn eigen posities in Afrika te ondergraven. Vrijheid en onafhankelijk heid voor de negerbevolking zijn fraaie leuzen, maar bij de harde politieke strijd, Door een misdruk in de Soester Courant heeft u waarschijnlijk niet begrepen, dat de plaatsbespreking, waarvoor wij U een tip gaven, de Toon Hermans show betrof. Wij herhalen dus nog even, dat men Toon Hermans vanaf 11 december in Theater Carré kan gaan bewonderen. Via ons kunt u de plaatsen laten verzorgen. De zaterdagavonden zijn, wat de beste rangen betreft, al zo goed als uitver kocht. Deze worden bijna direct al in Amsterdam gereserveerd. Op het zijbal- con of de galerij is echter meestal wel een plaatsje te vinden. Daar het podium meer naar voren is uitgebouwd voor deze one-man-show ziet u en hoort u alles, al zit u voor uw gevoel „goedkoop". Toon blijft de hele maand januari door gaan met telkens 1 rustdag in de week, die meestal op de maandag wordt ge houden. Middagvoorstellingen worden niet gegeven. Het blijft altijd zaak zeer tijdig te be spreken. Wie zijn zinnen op Toon gezet heeft, moet dus niet denken, dat de maand januari nog ver in 't verschiet ligt. In dit geval is het kort dag, want deze show is zeer gewild. die er in Afrika plaatsvindt, gaat 't daar nauwelijks meer om. Het gaat er slechts om of de (immer dictatoriale) regering van 'n Afrikaanse republiek zich op de hulp van het wes ten of op die van het oosten verlaat. En maar al te veel en te graag laat het westen zich verdringen, waarvoor het dan binnen afzienbare tijd de rekening gepresenteerd zal krijgen. In de positionele en economische strijd tussen oost en west is Afrika van enorm belang. Wanneer het westen dat wereld deel steeds meer overlaat aan de com munistische invloeden, dan zal het in de onmetelijke worsteling om vrijheid en vrede, die thans aan de gang is, zeker het onderspit delven. Helaas zijn er ve len in het westen die, gewild of ongewild, het communisme in deze strijd hulp ver lenen. Vanavond komen de leden van de afde ling Soest der Aartsdiocesane Boeren- en Tuinderbond bijeen in het jeugdge- bouw aan de Steenhoffstraat. Voorzitter A. P. Hilhorst zal een inleiding houden over het onderwerp „Van Alles Wat". Hij behandelt onder meer de melk, rundvee- en varkensprijzen. Morgenavond, woensdag 9 december, zal de heer M. A. Aalberts voor de afde ling Soest van de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde in gebouw De Rank een demonstratie- avond bloemschikken verzorgen. Dit brengt de K.N.M.T.P. onder de titel „kerstversiering in huis en op tafel". Met de. overneming door Japan van de „Willem Barendsz" is aan de Nedrlandse walvisvaart een einde gekomen. In de Nederlandse zeevaart heeft de walvisvaart eeuwenlang een zeer belangrijke rol ge speeld, met als hoogtepunt de 17de eeuw. In de Zaanstreek en op de Waddenei landen treft men van de walvisvaart in de Noordelijke IJszee nog vele herin neringen aan. De uitputting van de walvisstand leidde er echter toe, dat de walvisvaart in de noordelijke wateren commercieel niet meer mogelijk was. Na de tweede wereldoorlog voer Neder land ter walvisvaart met het doel de vetsituatie van ons land te verlichten. Doch ons land heeft de concurrentie met landen als Japan en sowjet-unie niet weten vol te houden. Volgens economisch-statische berichten is de laatste jaren de jacht op walvissen zo intensief geweest, dat de walvisvaart thans voor de Westeuropese rederijen onrendabel is. Vangst beperken. Wanneer men de walvisvaart als bron van vetvoorziening voor de toenemende wereldbevolking in stand wil houden, dan is het vanzelfsprekend gewenst te streven naar een optimale vangst van walvissen. Maar men zal dan niet meer walvissen mogen vangen dan er langs natuurlijke weg bijkomen. Als gevolg van de trage voortplanting zal het een aan tal jaren duren voor een optimale wal visstand bereikt kan zijn. Is de optimale situatie bereikt, dan zal er, over langere termijn beschouwd, voor een beperkt aantal expedities een mogelijkheid zijn de walvisvaart op rendabele basis te be oefenen. Een commissie van niet-belanghebbende biologen is tot de conclusie gekomen, dat een optimale vangst van 5.000 blauwe en 20.000 gewone vinvissen mogelijk is. Dit betekent een jaarlijkse produktie van 15.000 blauwe wasviseenheden. Om het optimum te bereiken zal echter ge durende de eerstvolgende seizoenen een drastische beperking van de vangst no dig zijn. Geen steun van E.E.G. Ofschoon west-Europa een belangrijk ge bruiker van walvistraan is (margarine industrie?), is hij als producent praktisch uit de moderne walvisvaart verdrongen door Japan en ae sowjet-unie. Behalve deze twee landen namen Noorwegen, Engeland en Nederland aan de moderne walvisvaart deel. De sterke daling van de vangsten heeft er echter de laatste jaren toe geleid, dat Engeland de walvisvaart heeft gestaakt en de fabrieksschepen aan Japan heeft verkocht. Noorwegen heeft eveneens schepen aan dit land verkocht en nam de laatste sei zoenen nog slechts met 4 expedities aan de walvisvaart deel. Ook de Nederlandse walvisvaart heeft nu het loodje gelegd. Een kleine walvisvangende natie als Ne derland heeft niet veel steun van de Europese Economische Gemeenschap ge had om zijn kleine positie in de moder ne walvisvaart te behouden. Men heeft nagelaten om te komen tot een krachtig beleid ten aanzien van de bescherming van de walvisstand. Men hoeft het grote, zij het op het moment niet winstgevende, belang van de Nederlandse walvisvaart schromelijk onderschat. De walvisvaart is een bron van goedkoop vet en het is bovendien nog altijd een taak van zee vaart, waarvoor geldt: „De handel volgt de vlag." Met het hijsen van de Japanse vlag in de mast van onze „Willem Barendsz" is echter vroegtijdig een einde gekomen aan een belangrijk stuk geschiedenis van de Nederlandse zeevaart. Op donderdag 10 december wordt er door de fotojournalist P. G. Bins in het Oran je Hotel een touristische quiz over Neder land gebracht voor de leden van het De partement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. D#j:* Na jarenlang geëxperimenteer is Amsterdam er toe overgegaan de de feestverlichting te brengen op het peil van de meeste Europese hoofdsteden. Deze enorme verlichting is opgesteld in het Leidse Bosje. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat de Burgemeester verhinderd is op woensdag 9 december zijn gewone we kelijkse spreekuur te houden. VIERDE TREKKING Vijfdaagse reis naar Parijs voor 2 per sonen: M. L. Evers, Ir. Menkolaan. Vijfdaagse reis naar Parijs voor 1 per soon: mevr. Monsjou, Ferd. Huycklaan 4. Avondje Snip en Snap voor 2 personen: A. Ambrosius, Stadhouderslaan 46: K. Schippers, Ir. Menkolaan 33; Van Fulpen, Duinweg 12; G. Kok, Kerkpad 110 Z.Z.; Smit, Heuvelweg 39. Fruitschaal: G. Muurling, Heideweg 72; Vlugter, Wilhelminalaan 16a; J. O. Wi- cherts, Bartolottilaan 27; M. R. v. Wijn bergen, Vinkenweg 33; W. Westhof, Ver meerlaan 22. Banketletter: J. Mets, Anna Paulowna- laan 1; H. Brouwer, Korte Hartweg 20; M. H. Bottelberghs, Oranjelaan 6; A. C. de Bruin, Braamweg 26a; J. W. v, d. Bosch, Kerkstraat 109. J. v. d. Schelde, Betje Wolfflaan 25; S. Baert, De Gene- stetlaan 7. Eggink, Irenelaan 31: D. B. Zon, Paulus Potterlaan 14. J. Fugers, To renstraat 23. VIJFDE TREKKING 5 daagse reis naar Parijs voor 2 per sonen: Pagie, Bilderdijklaan 21. 5 daagse reis naar Parijs voor 1 per soon: Bakhuizen, Soesterbergsestraat 126. Avondje Snip en Snap voor 2 personen: Van Wely, Pr. Bernhardlaan 34; J. Vet- kamp, Hildebrandtlaan 1; W. Huizer, Hellingweg 26; L. Workum, Koninginne- laan 166; F. de Ruig, Koninginnel. 123. Fruitschaal: A. P. Blok, Kerkpad Z.Z.; v. Dijssel, Middelwijkstr. 61; Café De Gou den Ploeg; v. d. Ward, Eikenlaan 37; Huizer, Hellingweg 26. Banketletter: T. de Wit, Koninginnelaan 55, Groeneveld, Aagje Dekenlaan 19; J. H. Wijsmuller, Waldeck Pyrmontlaan 5; G. Dokter, Burg. Grothestraat 59, W. Meeder, Kerkpad N.Z. 36: J. Vetkamp, Hildebrandlaan 1; L. J. Berendse, Verl. Talmalaan 37, Schoonhoven, Laanstraat 71; Hartman, Birkstraat 18, Schoonho ven, Laanstraat 71. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 150.000 stuks in prijzen van 14, tot 14,30. Middenprijs 14,80. Prijs per kg f 2,30. Junioren van de korfbalvereniging „De Meteoren" hebben in Utrecht tegen ju nioren van de vereniging „Welgelegen" gespeeld en met 2-3 verloren. De Soester doelpunten werden gemaakt door Tony Groenestein en Ria Groen. De andere wedstrijden werden afgelast wegens de slechte weersomstandigheden. Ds S. de Jong, die gereformeerd predi kant in Eenrewoude (Fr.) was en een beroep naar Soestdijk accepteerde, is zondagmorgen door ds H. J. Lambers Heerspink als predikant van de Gere formeerde kerk te Soestdijk bevestigd. Vooraf preekte ds Lambers Heerspink over 1 Cor. 3, vers 21 tot en met 23, „Daarom, niemand beroeme zich op men sen; alles is immers het uwe, doch gij zijt van Christus en Christus ia van God." Zondagmiddag preekte de nieuwe predi kant naar aanleiding van de tekst 1 Cor 2 vers 2 „Ik predik u niemand anders dan Jezus Christus en Die is gekruisigd". In de kerk waren onder anderen burge meester mr. S. P. baron Bentinck, wet houder J. v. d. Arend, afgevaardigden van de Soester Hervormde en Gerefor meerde Kerken, van de Gereformeerde Kerk te Soesterberg, Baarn en Eenrewou de, van de Ned. Herv. Gemeente artikel 238a, van de Lutherse Gemeente en van de Interkerkelijke Evangelisatiecommissie aanwezig. Ds De Jong werd toegesproken door ds C. M. v. d. Loo namens de Gereformeer de kerk van Soest, ds J. Mettau namens de Hervormde kerk en door ds H. J. Lambers Heerspink, die namens de Gere formeerde gemeente Soestdijk en als col lega sprak. Hij uitte de wens dat er sprake zal zijn van een prettige samen werking. Ds De Jong sprak een dankwoord. De ruitersport bloeit in Soest en deze sport is ten zeerste gebaat bij het feit dat de burgmeester zaterdagmiddag 12 december om 2 uur, de nieuwe binnen- manege van manege René aan de Bos straat zal openen. Het vorig jaar is dit manegebedrijf gestart en de heer J. A. Berveling, de eigenaar, zal zaterdag zijn streven naar een volwaardig manegebe drijf bekroond zien. De ruitersportvereniging „Marcroix", van de Amersfoortse Huzaren van Boreel zul len een demonstratie springen geven. Een landelijk dagblad zond twee verslag gevers naar Soest om een verhaal te ple gen over een hele trieste affaire. Het zullen geen nozems geweest zijn en ook de woorden snotneuzen en lummels zijn waarschijnlijk niet goed te gebruiken om deze heren aan te duiden, maar ster ren in de journalistiek zijn het ongetwij feld niet geweest. Ze hebben een pagina gevuld zonder geremd te worden door deskundigheid en menigeen heeft ge grinnikt om de kolder die deze namaak- journalisten ten beste gaven. Ze schreven over een hoofdagent V., die helemaal geen V. heet, noemden hem la ter K. en hij heet ook geen K. Ze schreven over hoofdinspecteur H. W. Scholtmeijer, die H. G. Scholtmeijer heet en ze hadden het over de Grote Helm- weg, die Grote Melmweg heet. Dan noem den ze adjudant Pasman hoofdinspecteur en als het stuk nog langer geweest was zouden zij mij mischien wel directeur- generaal genoemd hebben. Het is beter over deze zaak niet te veel te schrijven en te zeggen, want het is een hele trieste zaak. Voor de ouders, voor de betrokken agent, en voor het hele politiekorps van Soest. De twee „heren" dier hier een „grondig onderzoek" instelden hebben dat beslist niet grondig genoeg gedaan. Het bewijs daarvan wordt geleverd met de zevende, achtste en negende regel van de zesde kolom. Misschien wil dat dagblad een volgende keer mensen sturen die hun vak beter verstaan. KANTMAN. Abonné's, die het abonnementsgeld voor het le kwartaal 1965 van ons blad (f 2,40 voor Soest en Soester berg en f 2.75 voor andere gemeen ten) wensen te gireren, verzoeken wij beleefd dit nu te doen met ver melding van le kwartaal 1965. Bij overschrijving na 1 jan. kun nen wij niet voorkomen, dat een kwitantie wordt aangeboden, daar de abonnementskwitanties dan in handen zijn van de incasseerders. ADMINISTRATIE SOESTER COURANT. Op vrijdagavond 11 december houden de leden van de afdeling Soest-Zuid van de N.C.V.B. een adventsavond in gebouw De Rank. Mevr. J. Wesselink-Lengkeek ver zorgt het programma van deze avond. Het eerste damesteam van de handbal vereniging B.D.C. heeft zich goed hersteld in de nederlaag van vorige week. Atilla 2 werd met 2-8 verslagen. B.D.C. speelde goed maar hoefde er niet voor te vechten. De doelpunten werden om beurten gemaakt door Nanda Dase laar en Lia Schimmel. Nel Brons pro beerde het ook wel, even als Barry van Leeuwen, maar hun schoten gingen over of naast. Keepster Mary v. d. Dijssel stak weer in een prima vorm. De rust stand was 5-1 voor B.D.C. Het tweede damestteam won met 2-1 van E.M.M. 2. Het was een harde maar spor tieve wedstrijd. De doelpunten werden door Willy Verlaan gescoord. Bij de wedstrijd van het tweede heren team tegen Fideliats 2 lieten de doel punten even op zich wachten. Misschien was dat wel te wijten aan het nerveuze en iets slordige spel. Hopenlijk is dit bij de volgende wedstrijden niet het geval. Ook het wisselen liet nogal wat te wen sen over. De gehele wedstrijd was B.D.C. sterker, maar aan de afwerking ontbrak veel. Toch maakte Peter Tool na vijf minuten 't eerste doelpuunt, waarn Piet Valk en Hans Semper volgden. Fidelitas kwam niet verder dan 3 doelpunten en B.D.C. maakte er 6. Het tweede aspirantenteam van de da mes speelde ook tegen een team van Fidelitas en Yda Pronk maakte voor rust twee doelpunten. Nu kwam de te genpartij In de aanval en het leek erop dat er tegenpunten gescoord zouden wor den. Gea de Beer maakte echter het derde doelpunt voor B.D.C. waarna nog driemaal door B.D.C. gescoord werd. De keepster van B.D.C. werd tweemaal ge passeerd. De uitslagen waren: dames-senioren: Attilla 2-B.D.C. 1 2-8; E.M.M. 2-B.D.C. 2 1-2; dames-junioren: B.D.C.-EJV1.M. 4-5; dames-aspiranten: B.D.C. 2-Fidelitas 6-2; heren-senioren: Arma 2-B.D.C. 1 10-13; B.D.C. 2-Fidelitas 6-3; heren-aspiranten- Amersfoort 3-3.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1