KiëP B Jan Muis, de laatste plaggenhutbewoner van Soest Woord en wederwoord Maison Ter monde Officiële mededelingen. De avonturen van Gertjan en Maartje. TWEEDE BLAD Voor Blouses en Kokken, Jumpers, Twinsets, Truitjes en Vesten Go ■'I Schaaknieuws BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool Kleurendia-show Dierenbescherming S.V.V.-volleybal In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT Honkbal Competitiestanden bridgen oJtj£ BURGERLIJKE STAND Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Geen beter geneesmddel was er dan het Het zoontje van Met - een buurvrouw zelfgefabriceerde honde- en kattevet van Jan Muus, de holbewoner uit het veen, dat hij verkrijgbaar stelde tegen een prijs van enkele centen een schoensmeerdoosje vol of gat het voor niets weg aan hen die er om verlegen was en niet in staat was deze paar centen te betalen van zijn armoede. Het was niet altijd voorradig, want hon den en katten waren niet steeds te krij gen, zodat men wel eens moest wachten. Honden en katten genoten in die tijd als huisdieren wel enig aanzien, doch de dierenbeschermingsgedachte was in Soest nauwelijks doorgedrongen. De dieren werden eenvoudig weg aan Jan gegeven als ze oud of gebrekkig waren of, en dat kwam ook nog wel eens voor, een hond anderen overlast aandeed, als hij bijterig was en mensen aanviel Dan ge- Burg. Grothestraat 36 - Telef. 3332 beurde het maar al te vaak dat zo'n aftands dier in handen kwam van een vilder of Jan Muus, die het slachtte, van de huid ontdeed en er honde- of katte- vet van produceerde. Het gevilde cadaver werd in de grote pot boven het vuur gekookt, net zo lang, tot het vet zich afscheidde en boven bleef drijven. Dan werd het met een oude schuimspaan of houten lepel afgeschept en liet Jan het vet uitlekken, zodat een kleverige vetachtige pasta overbleef. Dit honde- of kattevet werd in doosjes bewaard en weggezet voor de komende klanten, die meestal op een zondag - door de weeks had men hiervoor geen tijd - naar de hut van Jan Muus wan delden om een „kwakje" van dit vet. In de buurt was het al gauw bekend, dat Jan weer een hond had geslacht en dat men weer bij hem terecht kon. Won den (ook zweren) aan handen en voeten werden er mee ingesmeerd, en speciaal gold dit middel, dan wanneer je „de fit" (fijt) aan „de duum" had. Er bestond eenvoudig niet beter! Springende winter handen en ruwe lippen kregen eenzelfde behandeling. Rauwe handen, die je opliep bij het roggebinden (de „lunten" stro, trok Je door Je Handpalmen, dat pijnlijke TEL.2982 50E5TERBERG5ESTR 2 6 en ruwe plekken veroorzaakte) werden flink ingesmeerd met hondevet, waardoor het pijnlijk schrijnen ophield. Van in wendig gebruik is ons niets gebleken. (Dr M. de Waal in zijn: „Dieren in de volks geneeskunst" vermeldt, dat het ook voor inwendig gebruik bestemd was). Kattevet werd op dezelfde manier ver kregen; het werd veel door boeren ge kocht en gebruikt „veur de koeie, as die zere, rouwe speunen hadde". Kattevet was spierwit van kleur, het hondevet geelachtig getint. Ook kattevet was niet altijd voorhanden, zodat Jan er „bar zuuneg" mee was, zo als ons werd verteld. Hoe weerzinwekkend het slachten van huisdieren ook genoemd mag worden, destijds was het niets bijzonders; dieren bescherming was bij het gewone volk nauwelijks of in het geheel niet bekend, was nog geen gemeen goed voor ieder een, zoals tegenwoordig. Medelijden met het dier bestond niet, al werden over het algemeen de huisdieren: honden en kat ten goed verzorgd en behandeld. Veelal beschouwde men het dier als afhankelijk van de mens en daardoor ook als koop waar; het was alleen geschapen tot nut der mensheid. Dit was ongeveer de mo raal en gedachte over het dier, waarin langzamerhand verbetering is gekomen; de dierenbescherming veroverde terrein en zij wist de aandacht te vestigen op het vaak nodeloze lijden van het dier door de mens aangedaan. Wanneeer „de medicijnen" waren opge bruikt en het zich liet aanzien dat het wel enige tijd kon duren alvorens er weer nieuwe voorraad zou zijn, dan paste de wonderdokter andere middelen toe en werd er belezen bij mens en dier. Afstrij ken noemde men het ook wel, doch dit was toch wat anders belezen of af lezen. Die zich bij ongeluk had bezeerd of verbrand, ging naar 't Veerderhoogt om de gewonde plek te laten belezen of om de „pieng te laoten ofstrieken". Hier over hoorden wij een niet oonaardig ver haal: van Jan Muus - had zich aan zijn vin gers bezeerd. Twee vingers leken ernstig gekneusd en zagen bont en blauw. De jongen schreeuwde het uit van de pijn en was niet tot bedaren te brengen. Er werd overleg gepleegd met buurvrouwen, wat er most gebeuren, want er moest toch wat aan gedaan worden, en zo kon het niet langer. Wie zou men er bij halen, de dokter, die een uur gaans in Soest woon de of Jan Muus, die direkt bij de hand was. De keuze viel op Jan. Wel protes teerde Met en had ze de jongen liever aan een dokter toevertrouwd, maar de buurt stelde hierin niet het minste ver trouwen. En zo zwichtte de moeder voor de argumenten van haar buurtgenoten en werd Jan Muus opgehaald. Deze liet zich de kwetsuur tonen en zei kort en bondig: „Met - dit tot de moeder - leg niks te klote met een dokter, 'n Rooie- koolblad d'r op, een doek d'r om toe en 't jong is er met een paor daogen of". Een rodekoolblad was spoedig geplukt en om de gevoelige vingers van het kind ge legd, waarna de hand stevig in een wol len doek werd gewikkeld. En echt waar: binnen zeven dagen was de jongen weer klaar. Zeven dagen was een voorwaarde, waaraan men zich onvoorwaardelijk moest onderwerpen, wilde de genezing succesvol zijn. (Zeven is het telkens in oude verhalen terugkomende getal). (Wordt vervolgd.) E. HEUPERS. De generale synode van de Nederlands Hervormde Kerk heeft een nieuw ge schrift doen uitgaan over „het vraag stuk van de kernwapenen", als vervolg en verduidelijking van het eerder uitge geven schrijven over dit onderwerp. Dat „vraagstuk van de kernwapenen" had im mers nogal wat vragen opgeworpen, kri tiek ondervonden en persoonlijke pro blemen geschapen. Problemen vooral ook voor de geestelijke verzorgers van Ned. Hervormde zijde in militaire dienst, voor wie dat herderlijk schrijven een dilemma opwierp waar men nog niet uit is. Maar dat zal na dit „Woord en wederwoord" zeker ook niet het geval zijn. Hierin wordt nu wel duidelijk gesteld, dat het herderlijk schrijven geen belij denisgeschrift is, maar bedoeld is om het denken en het spreken over deze de kerk benauwende vragen op gang te brengen inplaats van ze te ontwijken. Bovendien geeft dit tweede geschrift aan, dat de synode een dienstweigering wil of propageert en in deze geen individueel standpunt wil stellen en dan ook uit drukkelijk verklaart geen eenzijdige ont wapening te bepleiten. De synode wijst kernbewapening welis waar af, maar kan toch ook niet losko men van de idee, dat de aanwezigheid van kernwapenen tot nu toe heeft bijge dragen tot het bewaren van de vrede en spreekt zelfs van een „in zekere zin aan vaarden" van die aanwezigheid. Doch zij stelt daar verder weer tegenover, dat er van aanvaarden geen sprake kan zijn zolang er ernstig met de mogelijkheid van het gebruik van kernwapenen reke ning moet worden gehouden. Daarmede wordt het standpunt van de synode dan niet duidelijker en geeft dit „Woord en wederwoord" bepaald geen op lossing voor het dilemma waarvoor de kernleden zich in deze gesteld zien. Het komt er nu op neer, dat de synode erkent dat de kernwapenmacht een doel treffend middel is gebleken ter bewaring van vrede en vrijheid. Zij aanvaardt en onderschrijft daarmede niet het pacifis tisch standpunt van „liever slaaf dan dood". Maar dat middel gaat alle bete kenis missen wanneer men niet bereid zou zijn om het als het werkelijk nodig is, ter bewaring van de vrede, ook te gebruiken. Nu moet het natuurlijk niet het doel zijn om met dit middel achter de hand de vrede te verzekeren. Het doel moest zijn internationale verhoudingen te scheppen, dat ieder wapen - en zeker het kernwa pen - onnodig maken. Dat is echter ge makkelijker gezegd dan gedaan, omdat men nu eenmaal bij de tegenpartij - dat geldt wederzijds - niet steeds op de zelfde inzichten en de zelfde wil tot het bewa ren van de vrede kan rekenen. Door de gehele historie der mensheid treden die controversen steeds weer aan de dag. Ook de synode weet daarvoor geen oplossing aan te geven, zoals trou wens niemand dat kan. Dat impliceert, dat men dan ook geen radicaal „neen" tegenover de kernbewapening af te wij zen en dus eenzijdige algehele ontwape ning te verkiezen. Ieder weldenkend mens weet - en ook de synode - dat eenzijdige ontwapening geen „goed voorbeeld dat volgen doet" be tekent, maar dit integendeel een tegen partij altijd verlokt tot agressie. Daar zijn in de historie vele voorbeelden van aan te geven. Een niet aanvaarden en propageren van eenzijdige ontwapening, met alle konse- kwenties daarvan, sluit dus in, dat men bij de huidige ontwikkeling ook het kern wapen niet kan afwijzen, hoezeer dit ook het leven van de mensheid bedreigt. Het afzwering daarvan staat thans gelijk met ontwapening. Die (eenzijdige) ont wapening bepleit de synode niet, dan kan zij ook geen radicaal „neen" stellen ten aanzien van het gebruik van kernwa penen. Ieder wijst dit wapen - maar welk ander wapen niet? - als middel tot het bewaren van de vrede af. Het streven van de regeringen is er echter ook niet op gericht om dit wapen te gebruiken, maar gelukkig, aan beide zijden, om het gebruik er van te voorkomen. De uitslagen van 6e ronde van de on derlinge competitie lulden C. van Dijk-C. Samsom 0-1. A. van Dijk- J. K. van Zijtveld Vi-Vz. J- Timmer-A. G. Hilhorst Vz-Vz- J. Leydes-A. J. Gaas beek 0-1. W Huiser-B. Beuken 1-0. A. van Zullen-J. C. Visser Xk-Vz- H. A. Veldhuis-L. Gordeau 1-0. L. Verkerk-J. van Veen 0-1. J H. Eij-J. F. Wamsteker 1-0. S. de Zoete-E. J. van Coevorden %-%. H. Altink-J. J. W. Blom 1-0. A. C. Bervoets-J. v. d Brink 1-0. R. E. Hen- ze-Coevorden Jr 0-1. J A. Wolfswijk- J. v. d. Wal 1-0. Na 10 ronden spelen de zes hoogstge- plaatste schakers om het kampioenschap van Soest. De huidige stand luidt, in de volgorde 1 tot en met 6 C. Sam som, J. K. van Zijtveld, A. van Dijk, J. Timmer, W. Huiser en A. J. Gaas beek. In deze stand kan uiteraard iedere ronde weer verandering komen. GedipL AB.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2965) O wordt gehaald en gebracht Vrijdag j.I. is er tussen 8 prominente krachten een snelschaaktournooi gehou den. De heer J. K. van Zijtveld zege vierde met 614 punt uit 7 wedstrijden. Hiermee leverde hij het bewijs dat hij ook op dit gebied z'n mannetje kan staan. Vrijdag a.s. wordt het voor Soest 1 een belangrijke dag i.v.m. de uitwedstrijd tegen Huizen 1. In de hoogste afdeling van de Stichts-Gooise Schaakbond is er weinig krachtsverschil tussen de diverse clubs. Ieder wedstrijdpunt betekent daar om reeds winst, want alle teams hebben reeds winstpunten behaald. De uitslag zal daarom niet ver van een gelijkspel af liggen. Het vorig jaar won Soest 1, in eigen huis, met 614-314. Voor deze wedstrijd is de heer Blokpoel helaas niet beschikbaar. We vertrouwen er echter op dat de heer Veldhuis een geschikte plaatsvervanger zal zijn. Verder hoopt Soest 1 echter met haar volledige competitie-team uit te komen. Op maandag 14 december, te 8 uur, pre senteert de heer J. K. Chr. Postema in het St. Jozefgebouw, voor de afd. Soest van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, zijn kleurendia-show „Dieren za gen mij aan". Een kleurendia projectie-avond met mu zikale omlijsting (een fotoreportage in kleuren) van allerlei dieren, voornamelijk huisdieren, afgewisseld met landschap pen, bloemen en planten, alles in harmo nie met het dier. Ongetwijfeld een genotvolle avond voor dierenvrienden. Twee dames- en drie herenteams van de Soester Volleybal Vereniging moesten in de afgelopen week kompetitiewedstrijden spelen. Jammer was het, dat meerdere speelsters van de damesteams, in verband met hun werkzaamheden in de St. Nico- laasweek, verstek moesten laten gaan waaronder het derde damesteam tegen de mede-gegadigde voor de bovenste plaats met niet minder dan drie inval sters aan moest treden. De laatsten weer den zich evenwel zo goed, dat door een 2-1 nederlaag tegen Wilhelmina 2 de op gelopen achterstand tot een punt kon worden beperkt. Het vierde damesteam wist door een 2-1 overwinning op plaatsgenoot Olympia 3 de eerste overwinning in de wacht te slepen. Het eerste herenteam plaatste zich door een 3-0 overwinning op V.I.O.S. 3 samen met Olympia 2 aan de kop van de rang lijst. Dit team haalde hiermee voor zover het de herenteams betreft de enige pun ten binnen, want zowel het derde heren team tegen B.G. S.V. 2 als het vierde herenteam tegen Wilhelmina 2 moesten allebei met een 3-0 nederlaag genoegen nemen, waarmee in het bijzonder het vierde team beneden de gestelde ver wachtingen bleef. is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. die belangstelling heeft voor honkbal, van harte welkom. In het bijzonder gaan daarbij de gedachten uit naar de vaders van de aspirant-honkbalspelers. Deze avond, welke wordt gehouden in het personeelsgebouw van Foxboro aan de Konlnginnelaan 169, vangt aan om half acht. Aangezien de toekomst van het honkbal te Soest staat of valt met de belang stelling van de Jeugd is het slechts te hopen dat de heer Tinlin vrijdag a.s. veel belangstelling zal mogen ondervin den. MOLENSTRAAT GEDEELTELIJK AFGESLOTEN Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis van belanghebbenden dat met ingang van woensdag 9 decem ber 1964 de Molenstraat, voor het gedeel te gelegen tussen de Soester-Engweg en de Steenhoffstraat/Middelwijkstraat we gens uitvoering van werkzaamheden tijdelijk gesloten zal zijn voor alle ver keer. Soest, 8 december 1964. Voor donderdag, 10 december a.s. staan voor de S.V.V.-teams de volgende wed strijden op het programma: S.V.V. 1-V.I.O.S. 1 (dames). S.V.V. 2-B.G. S.V. 1 (dames). N.V.C. 1-S.V.V. 4 (dames). S.V.V. 2-V.I.OB. 5 (heren). INSTRUCTIEVE FILM-AVOND VOOR DE JEUGD. Het is alweer bijna 4 jaar geleden dat SE C. de tijd rijp achtte om de honk- balsport ook in Soest te introduceren. Deze honkbal-afdeling heeft inmiddels alle moeilijkheden, welk nu eenmaal on vermijdelijk verbonden zijn aan de in troductie van een nieuwe sport, glansrijk doorstaan en met genoegen kan thans worden vastgesteld dat honkbal zich een vaste plaats heeft verworven in het Soester sportleven. Helaas werd de felbegeerde promotie naar de landelijke competitie het afge lopen seizoen op een haar na gemist, doch de tijd dat ook m Soest het honk bal zal doorstoten naar hogere regionen is niet meer veraf. S.E.C. II behaalde het vorig seizoen immers met veel machtsvertoon een kampioenschap, ter wijl ook de resultaten van de jeugd van S.E.C. het beste doen vermoeden voor de nabije toekomst. In dit verband is het wel bijzonder be langrijk dat S.E.C. reeds het volgend seizoen de beschikking zal hebben over een semi-Amerikaans honkbalveld. In het voorjaar verrijst op de velden aan de Bosstraat een z.g. back-stop welke aan de hoogste eisen zal voldoen en tege lijkertijd wordt dan een begin gemaakt met de aanleg van een werp-heuvel, ver harde looppaden bij de thuisplaat en overdekte spelersverblijven. Uiteraard is het de wens dat zoveel mo gelijk Soester sportbeoefenaren gebruik zullen gaan maken van deze unieke ac- comodatie en daarbij gaan in de aller eerste plaats de gedachten uit naar de jeugd. Het is daarom bijzonder verheugend vast te stellen dat ook S.E.C. het accent gaat leggen op haar jeugdafdeling om aldus Soest een sterke honkbaltoekomst te kunnen garanderen. Om. zal coach Tinlin zich geheel en al gaan wijden aan de opleiding van de jeugdige honkbal Iers terwijl deze expert ook tijdens de komende competitie primair zijn aan dacht zal gaan geven aan het wel en wee van de aspiranten-teams. Ter nadere kennismaking met de honk bal minnende jeugd van Soest belegt de heer Tinlin vrijdagavond a.s. een bijeen komst, waarbij tevens enkele instructie ve films zullen worden vertoond, aan de hand waarvan de heer Tinlin de verdere plannen voor het komende seizoen uit een zal zetten. Alhoewel deze avond in de allereerste plaats bedoeld is voor de jeugd van 9-14 jaar is ook ieder ander. Maartje wilde zelfs Nascar leren koken en ze vertelde perecies hoeveel water en hoeveel zout er bij de aardappelen ging. Dat had ze nog allemaal goed onthou den, want thuis hielp ze moeder ook wel eens in de keuken. Nascar zette de pan op het vuur en stak het fornuis aan. „Ziezo, lk zal wel eens laten zien wat Ik kan" en vergenoegd keek hij naar de vlammetjes, die gretig voedsel zochten. „Dek jij de tafel Maartje, want als ik van m'n eten wegloop brandt het vast aan." Maartje liep lachend de keuken uit en vertelde later opgetogen aan Gertjan over de prestaties van Nascar. „Wan neer gaan we naar huls en krijgt Wle- kebol nog pannekoeken met stroop al heeft Wiekebol de sleutel niet gevon den vroeg het kaboutertje. „Morgen gaan we naar huis, hoor, en jullie mo gen allemaal pannekoeken komen eten", beloofde Gertjan gul, terwijl hij z'n glaasje melk leeg dronk VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 8 DECEMBER 1964 2e klasse B. 3e klasse B. De Kei 1 26 B.D.V. 4 24 O.N.I. 1 (Soest) 18 B.C.N.B. 4 13 Groenwit 6 16 Weesp 3 11 Hogerheide 6 16 B.C.D.B. 6 6 't Gooi 5 12 O.N.L 6 6 G.B.C. 3 8 3e klasse C. 2e klasse D. 't Gooi 7 27 De Kei 2 21 Santbergen 2 15 O.N.I. 4 19 Hogerheide 11 12 Hogerheide 8 18 Groenwit 10 13 Br. Goolers 5 16 O.N.I. 7 7 Hilversum 5 16 Fazantenclub 1 4 Novum 2 0 3e klasse D. 2e klasse E. Santbergen 3 24 Tempo 33 21 Abconi 3 22 Hogerheide 9 18 Fazantenclub 2 15 O.N.I. 3 17 Amersfoort 6 12 Hilversum 6 15 O.N.L 10 11 B.C.D.B. 2 14 B.C.D.B. 7 6 Groenwit 8 4) 3e klasse E. 2e klasse G. Weesp 4 26 Amersfoort 5 25 't Gooi 6 24 O.N.I. 2 20 O.N.L 8 12 Hogerheide 10 18 Santbergen 4 12 B.C.D.B. 4 13 Naarden 3 9 Groenwit 7 2 Naarden 4 7 Tempo 4 0 3e klasse F 3e klasse A. Hilversum 9 28 Hogerheide 12 24 De Kei 3 24 O.N.L 5 23 O.N.L 9 17 Baarn 3 21 Groenwit 11 12 B.C.D.B. 4 13 Br. Gooiers 6 9 Hilversum 8 11 Santbergen 5 0 G.B.C. 5 0 GEBOREN: Johannes Cornelis, zoon van L. A. Zeggelaar en D. M. van der Zweep, Nieuwstraat 28. Richard André, zoon van H. L. Brinck en N. van der Burg, Plesmanstraat 343. Georgina Johanna Gerardina, dochter van A. D. van Zanten en C. M. Stuijfzand, Sterrenbergweg 48. Diana Anita, dochter van E. P. van Kesteren en M. Kok, Van Weede- straat 29. Ylonka, dochter van B. van Servellen en G. M. van Leeuwen, Bos straat 135. Helena Hendrik] e Josephi- ne, dochter van J. J. A. M. Guns en H. Lok, Antonie van Leeuwenhoeklaan 93. Johanna Geertruida, dochter van K. Bos en J. G. Boortman, Van Goyenlaan 64. Henk Jan, zoon van J. W. E. Tittel en M. G. C. Schat, Olijkeweg 10. Mir jam Carole Jeanette, dochter van E. v. den Hoek en J. Hogenaar, Hartweg 12. Gerardus Henricus Wilhelmus, zoon van J. R. van Hofslot en K. A. Kok, Peter van den Breemerweg 15. ONDERTROUWD: Charles Ferrel, Los Angelos, U.S.A. en Maria Quick, v. Wee- destraat 88. Gerardus Wilhelmus Beij- ersbergen, K. Hartweg 15 en Hendrika Susanna Jeannette de Jong, Klaarwater- weg 27. GEHUWD: Geen. Dir. H. W. Velling» Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). OVERLEDEN: Gerrit Dirk de Haas, 84 jaar, weduwnaar van E. Verbeek, Tiel, Drumpt, Rijsakkerweg 12. Anthonie Poldervaart, 82 jaar, echtgenoot van Y. Balijon, Eigendomweg 98. Emmigje Margrieta de Ruiter, oud 81 jaar, weduwe van C. Fredrikze, Haastrecht, Marktveld 9. Claudia Dechamps, 83 jaar, wedu we van J. P. E. J. Wolff, v. Straelenlaan 10. Alida Lam, 68 jaar, echtgenote van H. J. Ruijer, Molenstraat 82.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5