Beperking E.E.G. in Soest Avrem Trekking St. Nicolaasmarkt-actie Soest HET OOG GERICHT OP 'T NUT Scharensliep op pad Dronken de heg in St. Nicolaas voor 't laatst Instuif R.K. Jong Soest De Soester Vogelvrienden Ned. Ver. van Huisvrouwen Zilver Tetra Toeristische Quiz Interclub-crosscompetitie Zeepost Geslaagd VRIJDAG 11 DECEMBER 1964. 43e JAARGANG No. 95. SOESTER fJOURANT Abonn. p. kwart, 2.46 - per post 2/J5. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Nadat men in de Stichting van de Ar beid niet tot overeenstemming was geko men over de in 1965 toe te passen loonsverhoging, was de beslissing in de ze aan de regering. Het kabinet bepaalde de maximum toelaatbare loonsverhoging op bruto 4,7 procent en deelde tegelijk mede, dat hierover niet meer te onder handelen viel. In die 4,7 procent wordt tevens verdis conteerd de compensatie voor de per 1 januari verhoogde a.o.w./a.w.w. premies als gevolg van het, tot een sociaal mi nimum, optrekken van de betrokken uit keringen. De vakcentrales hadden een loonsverho ging van 5 procent geëist plus 2 procent compensatie premie a.o.w./a.w.w., verho ging van de vakantie toeslagen met 1 procent, verhoging kinderbijslag, het mi nimum loon op 110,(regering 108 ruim) en dan nog ondernemingsgewijze een differentiatiemogelijkheid met een plafond van 5 procent. Dit alles werd getaxeerd op een stijging der loonkosten van 11 tot 13 procent. De werkgevers wilden oorspronkelijk de loonkosten met niet meer dan 3 procent doen stijgen, maar gaan nu akkoord met bet regeringsbesluit. Niet aldus de verte- woordigers van de werknemers, die de 4,7 procent zonder meer onvoldoende achten. Toch is het opmerkelijk, dat de reactie van die zijde minder heftig is dan ver wacht had kunnen worden. Dat is ook wel enigszins begrijpelijk, omdat men niet kan bewijzen dat de economische si tuatie sinds augustus zoveel verbeterd is, dat een verdere loonstijging verant woord zou zijn. Men beweert wel, dat de rapporten over de economische situatie van het Centraal Planbureau en de Sociaal Economische Raad van juli-augustus 1.1. al verouderd zijn en sindsdien door gunstiger cijfers over export, produktie, investeringen en bedrijfsresultaten werden achterhaald. Maar het najaar biedt ten aanzien van de export altijd gunstiger cijfers dan de zomermaanden en dat wil dus nog niet veel zeggen over het gehele jaarresultaat. Bovendien zijn er naast gunstige cijfers van enkele grote ondernemingen vooral voor kleinere bedrijven minder gunstige resultaten te noteren. Concrete cijfers over een verbetering zijn nog niet te leveren. Mocht dit wel zo uitkomen, dan is het nog de vraag of het verstandig zou zijn deze onmiddellijk weer te gebruiken voor verdere belang rijke loonstijgingen, waardoor dan im mers het inflatiespook toch weer verder om zich heen zou grijpen. De regering wil nu kennelijk pogen de inflatie tot stilstand te brengen en dat is ongetwij feld in het belang van ons gehele volk, niet in het minst in dat van de werk nemers. Nader overleg over het regeringsbesluit in de Stichting van de Arbeid was dus niet mogelijk nu de beslissing bij het kabinet was gaan berusten. Het verweer tegen dit besluit zal nu dus op het politieke vlak in de Tweede Kamer worden gevoerd, Stel je voor dat het eens dóór gaat, AVRO en REM bij elkaar, Meester Scholten heel wat minder Handen in zijn dunne haar? Dan moet er een nieuwe naam zijn, Cees' Verolmes kort betoog Was: ga naar minister Bot toe, Hij zoekt met een Vogt-ig oog. Het zou AVREM kunnen worden, REMVO was ook niet zo gek. Maar we hebben zeven letters, Dus aan keuze geen gebrek ROVERMA zou niet zo dwaas zijn, VROMERA of ERAVORM, Voor konijnen in hun hokken Is het RAMVOER ook enorm! Als wij er de TROS bij nemen Zijn we al elf letters groot, Nou, laat dan de kat maar komen, Want dan zijn we uit de nood. Doe de keus uit STOVERMORRA, ROTMARSVOER of VARROEM- ROTS, MORASTROVER, MORSEVORRAT, Alle even knots en gek. ROMEVORSTRA heeft wat tegen, Lijkt eenzijdig katholiek. Doch de naam van TARVOMORSER Sloeg wel aan bij het publiek. Wie weet wat er in de pen zit, Welke kool ons wordt gestoofd, Want Verolme, zeg nou eerlijk, Boog wel erg verdacht zijn hoofd! JAAP MIJDERWIJK. ongetwijfeld reeds bij de behandeling van de begroting van sociale zaken, waarvan minister Veldkamp ook de kabinetsbe slissing in de vergadering van de Stich ting van de Arbeid meedeelde. Dat kan dan tot een spannend debat lei den, waarbij het de vraag is wat de ka tholieke fractie in deze zal doen. Zal zij eensgezind de regering steunen of zal het belangrijke vakbondsdeel uit deze fractie zich ertegen verklaren? In dat geval zou 'n regeringscrisis niet onmoge lijk zijn. Als de regering echter, zoals we verwachten, een meerderheid zal ver werven, dan blijft het de vraag hoe daar in vakbondskringen op gereageerd zal worden en of het niet tot georganiseerde dan wel tot wilde stakingen zal leiden in het komend jaar. Bij de nog immer over spannen arbeidsmarkt is dat zeker niet uitgesloten. Nieuwe zwarte lonen beginnen hier en daar alweer gebruikt te worden. Het valt te voorzien, dat we in het nieuwe jaar in ieder geval moeilijke arbeidstoestanden te verwachten hebben. In de St. Nicolaas-actie, uitgaande van de kooplieden op de Soester weekmarkt, zijn de prijzen toegevallen aan de navolgende personen: Trui, A. J. v. Riet, Schaepmanstraat 76. Wasmachine, J. v. d. Belt, Laanstraat 21. Kinderfiets, L. Mudde, Van Strae- lenlaan 28. Kinderskelter, v. Beek, Ruysdaellaan 17. Elektrische trein, A. Veldman, Ruysdaellaan 2. Noorse trui, Haks, Julianalaan 7. Deken, W. B. Veldhuizen, Schaepmanstraat 94. De ken, T, Roeten, Kerkpad N.Z. 73. - Grote kaas, G. Middelman, Oude Utrechtse- weg 39. Grote kaas, Scholtmeijer, Van Goyenlaan 2a. Wollen vest, T. van De- genkamp. Wulpstraat 14, Baarn. Wol len vest J. v. Dommelen, Talmalaan 34. Fruitmand, J. Kagenaar, Talmalaan 10. Een paar laarzen, M. N. Hendrik- sen. Ringweg 14. Duster, J. Walet, Bak- kersweg 3. Lap stof, A. v. Schalm, Hobbemalaan 26. Lap stof, Joke Hil- horst, Schaepmanstraat 86. Grote pop, C. J. v. Ede, Burg. Grothestraat 27. Grote pop, v. Diermen, Laanstraat 70. Overhemd, F. Vos, Blieklaan 65. Over hemd, G. J. Veldhuizen, Klaarwaterweg 38. Strijkbout, Groart, Van Weede- straat 70. Windjack, N. Sukel, Dalweg 14. Lederen tas, C. J. van Ede, Burg. Grothestraat 27. Lederen tas, K. de Goede, Vosseveldlaan 45. Damestruitje, A v. d. Essenberg, Beetzlaan 112. Vul- penset, Wessels, Kerkpad N.Z. 24. Waardebon (Koppel), v. d. Wijngaard, Vermeerlaan 67. Waardebon (Koppel), Sleeman, Eigendomweg 75. B.H. (zwart), R. C. v. d. Brink, Stadhouders laan 44. B.H. (wit), G. v. d. Hoef, Mo lenstraat 15. Schemerlampje, W. Roest, Oude Grachtje 12. Pedaalemmer, Erik v. d. Brink, Stadhouderslaan 44. Schortje, Gorthouse, Stadhouderslaan 54. Sortiment bloembollen, C. Oosterom, Dr. 's Jacobstraat 4. Sortiment bloem bollen, A. Noordeloos, Van de Veldeplant- soen 87. Een paar pantoffels, Mevr. v Ouden, Krommeweg 23. Een paar sandalen, mevr. v. d. Schagt, Talmalaan De heer A. P. Hilhorst, voorzitter van de Soester A B.T.B., heeft in het St. Josephgebouw gesproken over de positie van ons land bij de E.E.G. en diverse agrarische problemen onder de loep ge nomen. De melkprijs wordt thans niet meer in Nederland vastgesteld maar in Brus sel. Voorheen was er sprake van een ga rantieprijs, nu van een richtprijs. Op 17 december wordt er in ons land over de berekening van de richtprijs ge confereerd en in februari zal de Euro pese melkprijs worden vastgesteld. Deze zal niet in alle E E.G.-landen gelijk zijn. In de toekomst zullen melkover schotten met een toeslag verkocht wor den aan landen die niet aangesloten zijn bij de E.E.G. Deze toeslag komt uit de E.E.G.-pot, waarin Nederland thans reeds 165 miljoen heeft gestort, ongeveer de helft van de gelden die anders in het landbouwegalisatiefonds werden gestort. Na 1970 moeten de. comsumptieprijzen in de E.E.G.-landen gelijk zijn. Thans betaalt de regering een toeslag van 8,- op elke 100 liter melk. In zeven jaar moet deze toeslag verdwijnen. Dat betekent dat de melk ieder jaar duurder zal worden. Intussen zal gewerkt worden aan het gladstrijken van de prijzentegenstellingen in de E.E.G.-lan- den. De E.E.G.-zuivelverordening is in werking getreden. Deze beoogt het bederven van de E.E G.-markt te voorkomen als er sprake is van leveranties uit E.E.G.- landen naar landen die niet zijn aange sloten bij de E.E.G.. Per 1 november is ook de E.E.G.-vlees- verordening in werking getreden. Deze verordening beschermd onder meer te gen invoer uit landen die niet bij de E.E.G. zijn aangesloten. Er komen dus voortaan geen koeien meer uit Dene marken naar ons land, terwijl het er voorheen 15.000 per jaar waren. Met de E.E.G.-eierenverordening gaat het niet zo best. Duitsland mag nog eieren invoeren tegen prijzen waarvoor de Ne derlandse boer geen kippen kan houden. Tenslotte prees de heer Hilhorst het werk van de heren Mansholt en Bies heuvel bij de E.E.G. Hierna beantwoordde hij vragen. llb. Handdoek, W. B Smeeing, Van Weedestraat 14. Handdoek, Th. G. v. d Berg, Hobbemalaan 16. Colliertje, W. J. v. Breukelen, Schaepmanstraat 66. Coupon geruite stof (donker), B. Ra demaker, Industrieweg 6. Coupon ge ruite stof (schots), Dorrestijn, Beetzlaan 83. Overhemd (groen), N. Schimmel, Van Goyenlaan 2. Paar sokken, W. Roest, Oude Grachtje 12. Schortje, T. Buerhe, Frans Halslaan 11 Coupon (groen), geruite stof, Stolk, Ruysdaallaan 15. Coupon rood geruite stof, C H. Loog, Saenredamplantsoen 22. Onder jurk, Bakker, Laanstraat 32. Ge slachte kip, v. Klooster, Oude Grachtje 16. Geslachte kip, Kuyper, Schaep^ manstraat 84 3 zakjes gebr. pinda's, G. van Houwelingen, Schaepmanstraat 87. Lederen tas, J. de Bree, Den Bliek laan 55. Lederen tas (rood) W. Bertling, Steenhoffstraat 37. De prijzen kunnen worden afgehaald tussen 9 en 10 uur, aan het gemeente huis (achterom). Op de markt werd nog gevonden, een gummi dameslaars, welke eveneens aan het gemeentehuis is terug te bekomen. Aan de openbare school in Soest-Zuid (Duinweg) vervoegden zich twee mannen die het hoofd van de school vertelden dat zij in opdracht, van de gemeente scharen kwamen ophalen om die te slij pen. Het hoofd gaf de scharen af en ze werden geslepen, al was het niet zo best. De mannen kregen een briefje waarop stond dat zij werk verricht had den voor de school en daarmee konden ze geld krijgen bij de gemeente-ontvan ger. Later bleek dat ze helemaal geen opdracht ontvangen hadden. De politie stelde een onderzoek in en kwam voor een ander onderzoek bij Zonnegloren. Twee mannen hadden een bezoek gebracht aan het sanatorium en gevraagd of ze zink konden kopen. Dat was niet mogelijk en ze verdwenen. Kort daarna werd 60 meter rood koperdraad vermist. Het onderzoek van de politie wees al gauw uit dat het hier om dezelf de mannen ging. Het spoor leidde naar het woonwagen kamp in De Bilt, waar J. V en H. D aangehouden werden. Ze bekenden de mannen van de scharenaffaire te zijn en ook dat zij het koperdraad weggenomen hadden. „Dat hebben we gedaan om de lading van iemand die in nood zat vast te sjorren", beweerden ze. Ze zitten nu in de cel. De automobilist A. M. kwam woensdag avond in beschonken toestand met zijn auto in een heg op de Beukenlaan te recht. Zijn wagen werd beschadigd. Hij is Ingerekend en overgegeven aan de ma rechaussee. Morgenavond verschijnt St. Nicolaas voor de laatste maal in het openbaar. Dan komt hij op bezoek bij de jeugd van de handbalvereniging B.D.C., De goedheilig- man maakt zijn opwachting in gebouw St. Ludgardis, waar ouders en belang stellenden eveneens welkom zijn. Nog een paar maanden en het karnavals- feest staat weer voor de deur. Reeds nu hebben de leden van de Instuif R.K. Jong Soest een schrijven van het bestuur ontvangen over het karnaval. Er wordt naar ideeën voor de optocht gevraagd en men kan zijn moeilijkheden met betrek king tot vervoer, versiering, kleding enz kwijt. De maandelijkse bijeenkomst van de ver eniging „De Soester Vogelvrienden" vindt in december niet plaats. De eerstvolgende vergadering zal worden gehouden op woensdag 6 januari 1965. De afdeling Baarn-Soest van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen laat op dinsdag 15 december een grilldemon stratie in gebouw Credo houden. Op donderdag 17 december is er een tweede demonstratie van het gasbedrijf in ge bouw De Rank. Op dinsdag 22 december wordt een kerstmiddag in 't Brandpunt te Baarn gehouden. Op dinsdag 15 december houdt de aqua riumvereniging Zilver Tetra een bijeen komst in restaurant Zonneheuvel. De heer Van Poecke uit Heemstede zal een lezing houden over het onderwerp gedrag en voortplanting van tropische vissen. In deze lezing met kleurendia's wordt de aandacht gevraagd voor de voortplan ting, broedverzorging, gevechten, territo riumvorming en verdediging, terwijl er micro- en macro-opnamen van de ont wikkeling der embryo's getoond worden. De heer P. G. Bins, fotojournalist, heeft gisteravond in het Oranje Hotel een quiz geleid waarbij vragen gesteld werden op toeristisch en folkloristisch gebied. Man nelijke vragen voor de heren, zoals „U kent de Deltawerken, waar staat dan het Deltahotel met het magnifieke uit zicht op de drukke scheepvaart?" Vrou welijke vragen voor de dames: „U houdt van leuke schoentjes, waar vindt u dan het Nationaal Schoenenmuseum?" Er zijn prijzen voor deze quiz beschik baar gesteld. Toen deze behaald waren werd een aantal dia's van. mooie plekjes in ons land getoond. Hierbij gaf de heer Bins een toelichting. H.K.H. Prinses Beatrix bracht een bezoek van twee dagen aan Londen en is thans weer in Nederland teruggekeerd. Bij haar aan komst op de luchthaven Schiphol stond een hofauto glanzend ge poetst de prinses op te wachten. Voor zij in de auto stapte, glim lachte de prinses even tegen haar spiegelbeeld, waarna men naar Soestdljk vertrok. De maatschappij tot Nut van 't Algemeen bestaat al heel lang. Zij is opgericht met het doel ontwikkeling en ontspanning te brengen in brede lagen van de bevolking. Aanvankelijk lag het accent op de ont wikkeling, maar wie niet geheel een vreemde in Nutskringen is die kan con stateren dat de ontspanning steeds meer de overheid krijgt. Enige jaren geleden sprak de dichter Ga- briël Smit en weinigen kwamen luisteren. Jeugd was er helemaal niet, want de jeugd van nu houdt meer van de sfeer van brood en spelen. Korte tijd later sprak iemand over Portugal. Het was een verhaal van niets van een man die mis schien drie weken in het land van Sala- zar geweest was. Drommen mensen om zijn weinig waardevol gebabbel aan te horen en plaatjes te kijken, die met een modern woord dia's heten. Drie weken geleden sprak prof. dr. G. Stuiveling over Vestdijk. Nu moet u voor al niet denken dat er 1 leerling van de middelbare school was. Een handjevol mensen van middelbare leeftijd luisterde met een groter handjevol bejaarden naar een magistraal betoog, maar eigenlijk was het allemaal nogal povertjes. Gisteren werd er een toeristische quiz ge houden. Wel aardig, wel leuk, wel onder houdend en de zaal was dan ook stamp vol. plaatjes kijken, spelletjes doen. Nee, 't Nut heeft de tijd niet mee. KANTMAN. In Hilversum is de tweede rit van de in- terclubcompetitie gereden. Er werd aan deelgenomen door renners van de vereni ging Tempo, Soest; De Adelaar, Hilver sum: Amersfoort en Ulysses, Amsterdam. Er gingen 20 amateurs, 21 nieuwelingen en 6 aspiranten van start. Ze reden res pectievelijk 24, 19,5 en 9 km. Bij de amateurs waren het Cor Rutgers en Gerrit Ruttenberg die direct, de lei ding namen. Zij werden gevolgd door jtl Teus van Tol, Thijs Hendriks en Jan Boog van De Adelaar en achter hen reed Wil van Barneveld van Tempo. In de zevende ronde gaf hij de strijd op omdat hij pech had. Ruttenberg moest Rutgers na een aantal ronden laten schieten Hij was echter de enige renner die geen ronde achter stand kreeg. In de tiende ronde werden Boog, v. d. Tol en Hendriks als laatsten op een ronde achterstand gezet. Rutten berg lag toen op een halve ronde. Kees Proosdij en Theo Zeedijk reden een constante wedstrijd en bleven voort durend in de tweede groep goed volgen. De uitslag was: 1. Cor Rutgers, 24 km in 1.12.7 uur. 2. Gerrit Ruttenberg. 3. Jan Boog. 4. Thijs Hendriks, 5 Teus van Tol. 6. W. van Middelaar. 7. Kees Proosdij. 8 Theo Zeedijk. Bij de nieuwelingen waren het J Dijk stra, J. Vonk, J Seegers en C. Faber, allen van De Adelaar, die de kop namen. Het Tempolid Harry Visser kreeg in de tweede ronde pech. Dijkstra won de 20 km in 1.05.30 uur De derde en de vierde plaats werden ingenomen door de Tem poleden Jac. v. d. Berg en Arie Koenen. Bij de aspiranten ging Johnny Visser op de overwinning af. Hij won de 9 km. in 35.30 min. E. de Graal van De Adelaar werd tweede, Arie Bakker van Tempo derde en de gebr. Lugthart van Ulysses bezetten de vierde en vijfde plaats. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Waterland" 14 dec. Australië: ms „Reifenstein" 16 dec. Brazilië: ms „Alnitak" 13 dec. en ms „Cap Palmas" 16 dec. Canada: ms „Pr. Willem V" 13 dec. en ms „Pr. Margriet" 16 dec. Chili: ms „Worms" 13 dec en ms „Achil- les" 15 dec. Indonesië: ms „Dortmund" 17 dec Kenya, Oeganda, Tanganjika: ms „La Bourdonnais" 13 dec. Ned. Antillen: ms „Kreon" 15 dec. Nieuw-Zeeland: ms „Main Lloyd" 13 dec. en ms „Gothic" 16 dec. Suriname: ms „Jason" 16 dec. Verenigde Staten van Amerika: ms „Pr. Margriet" 16 dec. Z.-Afrika (Rep.) en Z-W.-Afrika: ms „Transvaal Castle" 13 dec. en ms „Oran jefontein" 15 dec. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Dezer dagen slaagde aan de Universiteit van Amsterdam voor het dokteraal exa men (cum laude) Culturele Antropologie de heer A. Blok

Soester Courant | 1964 | | pagina 1