LEGE MAAT MARCHAL «HAARMODE Begrotingsvergadering M. TIJSSEN TWEEDE BLAD Krabbels van Knelis KERSTKAARTEN Smit's Pockethall Van Dam's Schoenen Er komt geen weg over de Eng Onrustige Zenuwen? MI|nhord»,« Zenuwtobletten Rouw- en Trouwkleding Ook voor naar Jongerenorganisatie V.V.D. Katholieke V r ouwenbe weging Met een schrijven aan het college van B en W. heeft Rijkswaterstaat definitief een einde gemaakt aan de plannen die beogen dat de nieuwe rijksweg, die de huidige rijksweg door Soest vervangen moet, over de Eng aan te leggen. De weg komt ten oosten van Soest en Baarn, ten westen van de Eem en zal gedeeltelijk door de polders langs de Lange Brink- weg lopen. Mevr. MUURLING (prot. chr.) ontbrak wegens ziekte bij deze vergadering. Op voorstel van de heer A. P. HILHORST werden haar bloemen en een telegram gezonden. Als eerste hield de heer HILHORST de al- gemeene beschouwingen. Hij uitte zijn waardering voor de voortvarendheid waarmee het college van B. en W. ge werkt heeft, maar sprak ook over de fouten die gemaakt zijn bij de woning bouw. Gebrek aan toezicht was er de oor zaak van. Aan dit toezicht dient het col lege van B. en W. voortaan meer aan dacht te schenken Reeds in 1961 heeft de KV.P.-fractie erop gewezen dat voorzieningen voor be- Aan belastingverhoging door de gemeente is niet te ontkomen. Belasting voor be- drijfshonden moet ook verhoogd worden omdat anders te veel ,,luxe" honden be- drijfshonden zouden worden. Bedrijfs- honden zijn trouwens „fiscale" honden, dus „aftrekbaar". De voorzitter was het met mevr. Polet eens dat de subsidies omhoog moeten. Dat geldt echter niet voor de sportver enigingen. Vergelijkingen met andere landen zijn niet juist wanneer men het heeft over het al of niet bewapenen van de politie. Men vraagt zich wel eens af of het nodig is dat de politie wapens draagt. De alge mene opinie is dat we in Nederland nog niet buiten een bewapende politie kunnen omdat deze slechts met wapens in staat is de rechtsorde volledig te handhaven. De voorzitter was het volledig met de heer Berkelbach van der Sprenkel eens dat het uitblijven van een beslissing in zake een korpschef van politie onbevre digend is. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) schijnsel doet zich ook echter elders voor. Soms heeft het er de schijn van, dat een zekere prikkeltherapie plotseling een verrassend resultaat kan hebben. Wij blijven geduldig. We moeten dat blij ven. Onze fractie stelt het op prijs, dat u er geen bezwaar tegen hebt de rapporten van de verkeerscommissie, naar aanlei ding waarvan door u een voorstel aan de raad gedaan wordt, aan de raad ter inzage te geven. Is het teveel gevraagd, wanneer wij gaarne door u zouden wor den ingelicht, waarom de raad niet meer over hetgeen in de verkeerscommissie omgaat, zou kunnen vernemen? Over het bejaardencentrum Molenschot kon door u een zeer concrete medede- bouwing en het aanleggen van wegen eer-1 gaf als zijn mening dat de gemeente in Op het graveren kunt U wachten. der getroffen dienen te worden dan nu een soort sneeuwbal terecht gekomen is. geschiedt. Duidelijk blijkt uit de Dalweg dat grondaankopen vaak te laat verricht worden. Het einde van deze mooie bre de weg lijkt wel een fuik, omdat de weg daar heel smal is en dat zal hij waar schijnlijk nog wel even blijven omdat de grond voor verbreding niet tijdig aange kocht is. Uit een oogpunt van urgentie had deze begroting tonnen hoger moeten zijn. Daar zij dit niet is wordt het verzor- gingspeil van de gemeente aangetast. Dat kan moeilijk anders omdat de begroting sluitend moet zijn, maar met zorg wees de heer Hilhorst op het vele werk dat in het Soesterveen wacht. Daar zullen de vele kunstwerken die aangelegd moeten worden het bouwen veel duurder maken dan op de Eng. De heer Hilhorst had kritiek op het lan delijk woningbouwbeleid dat het bijzon der moeilijk maakt voor hen die niet voor een woningwetwoning in aanmerking komen. De heer Hilhorst noemde het betreurens waardig dat niet met de bebouwing in het Soesterveen begonnen zal kunnen worden voordat de rechter ingeschakeld is. Er moet nog veel grond verworven worden en zonder onteigening kan de ge meente onmogelijk alle grond in handen krijgen die ze nodig heeft. Dat de afwatering in de Eem nog steeds niet in orde is noemde de heer Hilhorst eveneens te betreuren. De gemeentelijke belastingen gaan om hoog, waaronder die van bedrijfshonden. Dit noemde de heer Hilhorst onjuist. Naar zijn mening zou het niet nodig zijn de gemeentelijk belastingen te ver hogen als men het gasbedrijf het betalen voor het recht buizen in gemeenteüjke grond te leggen. Ook verhoging van de rioolbelasting kon hij niet sympathiek vinden. Voordat de heer Hilhorst het college van B. en W. een goed 1965 toewenste pleitte hij voor een verbetering van de afvoer naar de Eem. die steeds groter wordt. Dat geldt dan de problematiek die de uitbreiding van Soest met zich meebrengt. Er zijn inder daad fouten gemaakt, maar daarvan is geleerd. Nu het besluit gevallen is te trachten de nieuwe rijksweg door de polders aan te leggen, zei de wethouder dat hij wel eens wilde weten wat deze weg gaat kosten ten opzichte van de Engweg, die niet doorgaat en eventuele andere tracé's. Namens de prot. chr. fractie sprak dok ter J W D. Berkelbach van de Sprenkel als volgt: Wanneer men - mijnheer de voorzitter - zoals onze fractie van mening is, dat deze vergadering niet de plaats is om landspolitieke zaken te behandelen, dan valt er in het algemeen beschouwelijke weinig over deze begroting te zeggen. Wat de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente betreft willen we echter toch wel een enkele opmerking maken. ling gedaan worden. Dat er nu werkelijk schot in deze zaak komt, verheugt ons. De behulpzaamheid en tegemoetkomend heid, die wij ook dit jaar weer van de ambtenaren ondervonden, waarderen wij zeer. Wij zijn er bijzonder erkentelijk voor. Het doet ons goed, dat de samenwerking in de raad en met uw college - onder uw goede leiding - in een goede sfeer kon plaats hebben. Wij hopen, dat dit in het komende jaar bestendigd zal kun nen worden. Na hetgeen andere fractievoorzitters aan waarderende woorden aan het adres van het college en van allen van hoog tot laag die in dienst van de gemeente staan hebben gesproken, meen ik ter zake kort te mogen zijn. Wij sluiten ons daar van harte bij aan. In algemene zin strekt het tot verheu ging dat het college er in geslaagd is ons bij nota van wijziging een begroting met perspectieven voor te leggen. Het spreekt vanzelf dat daarbij een hele verlangüjst ter zijde gelegd is moeten worden. Maar een begroting brengt nu eenmaal het af wegen van de wenselijkheid tegen de mo gelijkheden mee. Het is daarom dubbel verheugend dat wij de indruk hebben dat wij aan de hand van deze begroting in 1965 het verzorgingspeil der gemeente voldoende kunnen behartigen. Het College verdient voor deze zelfbeheersing alle lof Zo gesproken zou deze begroting zonder veel discussie kunnen worden aanvaard. In verband met de nota van wijziging zouden wij een uitzondering willen ma ken met de voorstellen tot verhoging van belastingen en de aanklem van dien op grond van deze nota menen wij dat wij onze houding nu moeten wijzigen. Ver hoging van belastingen is nu eenmaal AUTOVERHUUR IfCVCINfin N.V. Eemneeserweg 22, Baarn, tel.: 0 2954-3100 Ib.g.g.43441 cLU. u. cLv-eA- 4 avWouv. U- Ook mevr. POLET, die namens de P.v d.A. sprak, had bezwaar tegen verhoging van de gemeentelijke belastingen. Het feit dat de subsidiebedragen voor verenigin gen en instellingen niet verhoogd zijn noemde zij eveneens onjuist. De opmer king van het college van B. en W. dat er te weinig sport in schoolverband be oefend wordt vond zij niet stroken met het feit dat er geen sportinstructeur aan getrokken wordt. Zij noemde het betreu renswaardig dat er geen verkeerstuin aangelegd kan worden, want verkeerson- derwijs is zeer belangrijk. Zij sprak zelfs van het „dresseren" van kinderen om ze te leren hoe ze zich in het verkeer te gedragen hebben. Mevr. Polet zou graag zien dat de raad volledig ingelicht werd over de algemene bijstandswet. Zij betreurde de „koppel verkoop" bij de woningbouw en vroeg de voorzitter of hij als hoofd van de plaat selijke politie eens wilde overwegen het voorbeeld van de burgemeester van Ge leen te volgen. Deze heeft het dragen van wapens bij de politie afgeschaft. Tenslotte dankte zij de voorzitter van de raad voor zijn leiding, het college van B en W. voor de prettige samenwerking en de ambtenaren voor hun medewerking. De VOORZITTER dankte voor de vrien delijke woorden, gericht aan het adres van het college van B. en W. en de ambtenaren. Het volledig aanleggen van de Dalweg duurt lang omdat plannen in de bebouw de kom nu eenmaal moeilijker te verwe zenlijken zijn dan plannen voor werken buiten de bebouwde kom. De burgemeester noemde het verheugend dat er eindelijk een uitspraak is inzake de nieuwe rijksweg. Aan onteigening van grond in het Soes terveen zal niet te ontkomen zijn, maar heel veel grond zal door rustig overleg met de eigenaren verworven kunnen wor den. De uitkering van het Rijk aan de ge meenten is gebaseerd op het aantal in woners en loopt in een bepaalde verhou ding ook wel mede met de inflatiespiraal, waarin wij ons bevinden. Voor een snel groeiende gemeente - zoals Soest er een is - kan het feit, dat men de mate van snelheid van die groei geen rekening gehouden wordt, een nadelige factor wor den. Groei en vooral snelle groei, brengt bijzondere eisen met zich mede in de verzorgingssector van de betrokken ge meente. Voordat een bepaald groter inwo neraantal bereikt is, moeten - om dat groter getal inwoners naar behoren te kunnen verzorgen - als voorbereiding vele maatregelen getroffen worden die geld - extra geld - kosten. Er kan zo een achterstand in het verzorgingspeil gaan optreden, die men moeilijk meer kan inhalen. Afgezien hiervan is er de remming ver oorzaakt door het leningplafond. Wij hopen, dat het ondanks alle beperkingen toch mogelijk zal blijven met voortva rendheid aan de uitbouw van onze ge meente te blijven werken. Bij alle accent, dat de woningbouw in dit verband steeds weer krijgt, willen wij hier toch nog eens uitspreken, dat naar onze mening de raad zich zo langzamer hand wat intensiever dan tot dusver met de planning van de bij de uitbreidingen noodzakelijk wordende onderwijsaccomo- datie en verdere culturele en sanitaire voorzieningen bezighoudt. Misschien mag - hoewel zeer ver vooruitziende - zelfs de gedachte aan middelbaar onderwijs niet geheel verdrongen worden. Terugkerende tot het heden en de wo ningbouw stelt onze fractie het als haar mening, dat er in deze gemeente te wei nig gelegenheid is voor de bouw van eenvoudige huizen in de vrije sector. Wanneer wij het dit jaar kort houden, is dit niet omdat er geen belangrijke za ken zijn, die ons terdege bezighouden. Integendeel. Waar echter twee van deze zaken: de bouw in het Soesterveen en het wegenplan juist een week geleden ter sprake zijn geweest zijn, menen wij van daag hieraan te kunnen voorbijgaan. Bij de verdere behandeling van deze pro blemen hopen wij - hoewel kritisch - constructief mede te werken. Het is tenslotte gelukt een sluitende be groting te krijgen. Wij menen, dat dit een wijs beleid is. Alleen al het streven naar het sluitend maken van een begro ting dwingt tot een zekere zelfkritiek, een strenger afwegen van prioriteiten. Naar aanleiding van hetgeen gezegd is bij de behandeling van deze begroting in de afdelingen en naar aanleiding van het antwoord van uw college willen wij ook hier uitspreken, het te betreuren, dat er omtrent de benoeming van een corps chef van politie nog steeds niets bekend is. Verleden jaar is er van deze plaats het een en ander gezegd over het tempo van de overheid in het bestuurlijk boven ons liggende niveau. De ervaringen zijn in het afgelopen jaar van die zijde veel gunsti ger geweest. Dit zij eerlijkheidshalve en met erkentelijkheid gezegd. Het ver een zodanig nare zaak dat zij alleen bij absolute noodzaak mag worden doorge voerd. In uw algemene beschouwingen in de Memorie van antwoord ontkent uw Col lege tegenstrijdigheid tussen gelijktijdige verlaging van landsbelastingen en ver hoging van gemeentelijke belastingen. U wijst er op dat straatbelasting rioolbelasting en rioolafvoerrecht gerich te belastingen zijn en dat loonbelasting en inkomstenbelasting dat niet zijn. Dit is wel juist, maar slechts ten dele, want straten, riolen en rioolafvoer dienen niet uitsluitend de langs deze voorzieningen wonende inwoners, maar ook de gemeen telijke huishouding als geheel. Zij beho ren dus even goed in verband met het geheel bekeken te worden. Maar is niet het belangrijkste. Belangrijker is dat niet ontkend kan en mag worden dat de ge meentelijke belastingdruk een onderdeel is van de totale belastingdruk en dat wanneer de totale belastingdruk te zwaar is daarmee in de gemeentelijke belasting- politiek rekening gehouden moet worden. Maar meneer de voorzitter er is nog een heel ander verschil. Bij deze landsbelas tingen speelt de loonpoütiek, de bestedin gen en de betalingsbalans in de tegen woordige tijd een belangrijke zo geen doorslaggevende rol. Daar staan wij als gemeentelijke belastingwetgevers buiten. Nadat wij ons in de uitgaven de moge lijke beperkingen hebben opgelegd, heb- fenaars en voor hen die zaalsporten beoe fenen, maar heel veel zaalsport wordt door Soesters in Amersfoort, Hilversum en Utrecht bedreven. Daar worden com petitiewedstrijden gespeeld omdat deze plaatsen door bewoners van omliggende gemeenten makkelijk te bereiken zijn. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) dankte eveneens voor de vriendelijke woorden van de fractievoorzitters. De kosten voor de voorzieningen met betrekking tot de Algemene Bijstandswet zullen wel meevallen omdat Soest lage kosten heeft voor alle sociale aangele genheden. Er zal een commissie komen die de gezondheidszorg in studie zal ne men. Wethouder VAN DE AREND (prot. chr.) sprak de wens uit dat de prettige ver standhoudingen in de raad gehandhaafd zullen blijven. Hij was het eens met de overtuiging van de fractievoorzitters dat de gemeente erg achter blijft bij de uit keringen uit het gemeentefonds. De straat- en rioolbelasting mag in to taal een bedrag vormen dat 75 van de werkelijke kosten is. In Soest bedragen deze belastingen niet meer dan 32 dus een verhoging is verantwoord. In antwoord op de bemerking van de heer HILHORST over het gasbedrijf deelde de heer Van de Arend mee dat nu reeds f 60.000,per jaar door het gasbedrijf aan de gemeente betaald wordt. Wethouder Van de Arend noemde het Juist dat voortaan meer belasting be taald wordt voor de 575 „luxe" honden en de 580 bedrijfshonden die er in Soest zijn. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) betreurde het met mevr. Polet (P.v.d.A.) dat er geen geld en geen ruimte is voor het aanleggen van een verkeerstuin, maar naar zijn mening is het op juiste wijze aan het verkeer deelnemen vaak meer een kwestie van mentaliteit dan van kennis en in een verkeerstuin kan men de mentaliteit niet veranderen. v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 In tweede instantie sprak de heer HIL HORST (K.V.P.) nog eens over de „fis cale" honden. Ze worden gehouden door agrariërs, die over het algemeen een te laag inkomen hebben. De honden doen ook dienst in het algemeen belang, want het zijn rattenvangers. De VOORZITTER antwoordde dat ook zij die voor eigen kosten een voortuin netjes houden ook iets in het algemeen belang doen. De heer HILHORST (K.V.P.) vroeg of de woningwetwoningen wat beter gebouwd kunnen worden en de heer BERKEL BACH VAN DE SPRENKEL (prot. chr.) sloot zich hierbij aan. Naar zijn mening zullen de woningen die nu gebouwd worden door een volgende generatie weer afgebroken moeten worden. Mevr. POLET (P.v.d.A.) kwam terug op de „kinderdressuur" ten aanzien van het verkeer. Zij had hiermee bedoeld dat de kinderen in het verkeer automatisch moeten leren reageren. De heer BERKELBACH VAN DE SPREN KEL (prot. chr.) kon akkoord gaan met de belastingverhoging VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 11 DECEMBER 1904 L3Sm As Je 't ming vraogt dan mok zeige dat dokters veur ming ké rels as kas binne. Al- tied in touw veur Joe en ming en aster frommese binne die 'n kindje gaon koope dan kiek zo'n deeretje of jochei nie op de klok, maor die komp astie zin heb, al ist midden in de nach. Dan mot die dokter zien bed uut. As Kneliao venach 'n dokter belt en zeit Knelis ken 't nie uuthouwe van de ping in zien buuk, dan zeite niet Knelis zal wel 'n slokkie teveul ophebbe, maor dan komtie. Ikke schat zo dat 't mit veeartse nie zo'n vaort loopt mit dat 's nachts d'ruut gaon, maor 't zal ok wel beure aster koeje 'n kallefie motte koope of 'n paord 'n veule. As ikke 's nachs ming bed uutehaold wor, dan zou je zeige wat ken die Knelis vleu- ke, maor 'n dokter vleuk niet, waant die wist dattie 's nachs zien bed uuitehaold kon worre toeng die dokter wier. Dat weete veeartse ok en diereartse veur 't kleinere spul an beeste ok. Daorom ken 't d'r bie ming nie in dat zeuve diereartsen midden in de nach deur de tillefoon teuge de pelisie zeeje, wullie komme d'r nie uut veur die hongd mit dat gebrooke poot. Zeuve mannen zeeje nee toeng die hongd lag de krepeere van de ping in zien poot. Zeuve diereartse zeeje nee, wullie komme nie, laot die hongd maor leige. 'n Achtste man die heul gin dierearts is maor van de E.H.B.O. die kwam zien bed wel uut, het die arreme hongd ehollepe en is weer zien bed innegaon. Veur ming 'n kérel as kas. Ikke schat dat die zeuve diereartse veul beeter hadde kenne gaon vaore as me troos of anneemer hadde kenne worre. Het nieuwe V.V.D.-raadslid de heer WES- TRA vond het niet nodig de belastingen te verhogen. Hij rekende voor dat als ze niet verhoogd worden er slechts 70.000,- uit de algemene reserve moet komen en dit leek hem verantwoord. Naar zijn me ning zullen er bedragen van het rijk ko men die betrekking hebben op de laatste jaren. Volgens wethouder VAN DE AREND (prot. chr.) staat dat helemaal niet vast. De heer DIJKSTRA (prot. chr.) vroeg of de voorzitter eens wilde informeren bij het ministerie van Binnenlandse Zaken hoe lang het nog kan duren voor er een nieuwe korpschef komt. De VOORZITTER antwoordde dat een korpschef voor de gemeente Soest, Baarn en De Bilt sa men een nieuwe rechtsfiguur schept. Bin nenlandse Zaken hult zich hierover in stilzwijgen. Op een vraag of het korps compleet is kwam het antwoord dat er 1 vakature is. De heer HOM (K.V.P.) vroeg hoe hard op het kerkpad gereden mag worden door autobezitters die daar wonen en er mo gen rijden. Het antwoord luidde: 10 km. De heer PIEREN (P.v.d.A.) toonde zich verontrust door het grote aantal nood- lokalen dat in onze gemeente geplaatst wordt. SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Héél hun leven gezonde, voeten, door Torenstraat 6 Telefoon 3473 ben wij ons uitsluitend af te vragen: dekken de middelen de geraamde uitga ven of doen zij dat niet. En dan zijn wij thans van oordeel, dat ook zonder verhoging van de straatbelas ting, de rioolbelasting, het rioolafvoer recht en de hondenbelasting de middelen de geraamde uitgaven voldoende kunnen dekken. Maar daarom zal mijn fractiege noot de heer Westra nader het woord vragen bij het begin van de behandeling van de gemeente begroting. Over enige maanden zal een voorstel in de raad kunnen komen betreffende volle dige aanleg van de Dalweg. Als de gymnastiekzaal van de lagere technische school gereed is dan komt er wat verruiming voor gymnastiekbeoe- In zijn antwoord zei de VOORZITTER dat het niet aanvaarden van dit voorstel het aanvaarden van een groot tekort zou betekenen. Dr. ORANJE (V.V.D.) bleef tegen het voorstel van de belastingverhogingen. Mevr. POLET (P.v.d.A.) was tegen het voorstel van de heer Hilhorst (K.V.P.) een splitsing te maken tussen bedrijfs honden en waakhonden, want dan zou den particulieren hun hond aan de ket ting leggen en het dier een waakhond noemen. Volgens de VOORZITTER kan dit niet, want een waakhond is geen waakhond meer als hij aan een ketting ligt. Er zijn is Soest opvallend veel bedrijfshonden, 580, aldus de voorzitter. Bij de behandeling van de begroting van het slachthuis vroeg de heer HILHORST (K.V.P.) strenger toezicht om de verkoop van frauduleus vlees tegen te gaan. De heer PIEREN (P.v.d.A.) vroeg of er een gemeenschappelijke onderhoudsdienst kan komen waarin de gemeente en de woningbouwverenigingen samenwerken. Hij kreeg ten antwoord dat hiernaar ge streefd is. De woningbouwvereniging „Ons Belang" voelt hiervoor niets. De heer GRIFT iP.v.d.A.) vroeg aandacht voor de wateroverlast bij de woningen achter de Laanstraat. Er zijn zulke diepe kuilen om het water enigermate te doen afvloeien dat kinderen er in verdrinken kunnen. De heer PIEREN (P.v.d.A.) vroeg of het personeel van het gasbedrijf een gratifi catie kan krijgen omdat ze zoveel werk verzet hebben bij de inruilactie. De heren HILHORST (K.V.P.) en VAN DE AREND (prot. chr.) voelden hiervoor niet omdat men hiermee een precedent zou scheppen. Als de begroting van het gas bedrijf behandeld wordt wanneer het aardgas in gebruik genomen wordt dan kan deze zaak alsnog eens bekeken worden. De begrotingen van het natuurbad, de sportstichting, het openluchttheater en de Malvahoeve werden zonder discussie aanvaard. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) ant woordde dat dit helaas niet anders kan. De stemming over de belastingverhogin gen leverde 16 stemmen voor en 4 tegen (V.V.D.) plus de heer Pieren (P.v.d.A.) op. Mevr. POLET (P.v.d.A.) vroeg of er ook een kattenbelasting kan komen. De VOORZITTER antwoordde dat de ge meentewet dit niet toestaat. Tenslotte werd besloten een drietal geld leningen tot een totaal van 350.000, aan te gaan. STEENHOFFSTRAAT HOEK RAADHUISSTRAAT Op dinsdag 15 december is er een bij eenkomst van de V.V.D. in het Oranje Hotel. Dan zal een hoofdbestuurslid van de Jongenerenorganisatie Vrijheid en Democratie, J.O.V.D. een korte uiteenzet ting geven over deze jonge onafhankelij ke jongerenorganisatie, die graag wil ko men tot de oprichting van een afdeling Eemland. Uiteraard hoopt het bestuur van de V.V.D. Soest-Soesterberg dat op deze bijeenkomst veel jeugd zal komen. De afdeling Soest van de Katholieke Vrouwenbeweging, ontstaan uit de K.A.B., viert op woensdag 16 december Kerstfeest in het St. Josephgebouw. Voor de pauze is er ballet en zang door een kinderkoor onder leding van de heer Koppel en na deze pauze word een kerstfilm gedraald. Hierbij spreekt kapelaan Meersink.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5